de Liil< 2Jker Langs het VoornseKanaal wordt slag geleverd Mariniers en polderwerkers versteken de dijken Kleine Comedie De Rotterdamse padvindersschepen zorgden voor warm eten en Meren De politie achterhaalde veteraan uit Korea op de trappen van stadhuis BLOEMENVEILING VOOR HET RAMPENFONDS Vijf Stellendamse slachtoffers op Crooswijk begraven DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD - PAGINA TJET GEVAL van de 19-jarige jongen, die in Londen is opgehangen, heeft de openbare mening sterk bezig gehouden. In de eerste plaats in Engeland, maar ook bij ons. In Engeland was het 7,0 erg, dat de politieman, die de jonge, uit het lood geslagen man had gearresteerd, met dreig brieven werd lastig gevallen en dat de moe der van de gehangene al verscheidene brie ven heeft gekregen, waarin haar werd „be loofd", dat men als wraak voor haar zoon die man wel van kant zou maken. In ons land heeft de zaak veel gemoederen danig verhit. Men heeft Kijker gevraagd, wat hij er van denkt. Al is de indruk, die deze kwestie te onzent heeft gemaakt, door de watersnoodramp volkomen weggevaagd, het geval zelf blijft er even belangrijk om. Dus ter zake. Dat is een aangelegenheid, waarover men onmogelijk kan oordelen, zonder met alle bijzonderheden op de hoogte te zijn. Wij zijn dat zeker niet. Vast staat, dat deze twee jongelui op roof zijn uitgegaan, geza menlijk. Zij werden omsingeld. De oudste zou zijn compagnon feitelijk hebben aan gespoord tot schieten. Hij had geroepen: „Let them have it!" Dat kan betekenen: „Geef ze er van langs". Later is door de familie van de knaap aangevoerd, dat hij zou hebben bedoeld: „Geef hun dat ding maar af". Dat ding was dan de revolver. Om te weten, wat hij nu heeft bedoeld, zou men de toon moeten kennen. Ook hier was het de toon, die de muziek maakte. Maar bij zulke akefietjes heeft men niet een wirerecorder of dergelijk apparaat bij de hand. De mannen, die het hebben opge vangen, zullen die toon wel hebben waar genomen en hun getuigenis zal mede de doorslag hebben gegeven. In elk geval, de jury heeft hem schuldig bevonden. Wel heeft zij gratie aanbevolen, maar dat is een heel andere kwestie. Men kan het zelfs beschouwen als een afschui ven van de verantwoordelijkheid. In Engeland heeft zich een spel der for maliteiten afgespeeld. Er waren bij wijze van spreken volksmenigten, die hun hoop hadden gevestigd op de handtekening van de jonge koningin onder een gratiebesluït. De handtekening is wel noodzakelijk, maar er moet eerst een minister van Binnen landse Zaken zfjn, die gunstig adviseert. Het recht van gratie moge in een constitu tionele monarchie een voorrecht zijn van de kroon, het houdt niet in, dat de vorst(in) zo maar volgens de gemoedstoestand van het ogenblik kan handelen. De speaker van het Lagerhuis heeft met ijzeren consequen tie op formele gronden een parlementair in grijpen onmogelijk gemaakt en toen Kijker het uitvoerig verslag van dit debat in de Times had doorgelezen, kwam hij voor zichzelf tot de conclusie, dat de speaker niet anders kón doen. En Kijker bedacht bij de lezing van dat dramatisch debat, hoe eigenaardig een volk reageert. Als er oor log is, maalt men bij wijze van spreken nauwelijks om het leven van enkele hon derden jongelui, die dikwijls ook amper negentien jaren tellen en die niets op hun geweten hebben. Deze soldaten verdedigen dan de vrijheid van hun volk, d.w.z. het recht van een volk om zelf te bepalen, hoe het zal worden geregeerd. Dat geschiedt echter in wezen door regering en parle ment volgens vastomlijnde begrippen. Die normen moeten zelfs zeer stevig en nauw gezet worden vastgehouden, anders komt men op een hellend vlak van rechts onzekerheid terecht. Doch goed, voor deze dingen, ook voor deze onvatbare begrippen, wil een volk vechten. En nu komt de massa plots in beweging voor het leven van een jonge man, die wél iets op zijn geweten heeft en wiens daden nu eigenlijk precies ingaan tegen datgene, waarvoor in de oor log duizenden hun leven offeren De Engelsen, vooral wanneer zij met de macht der overheid zijn bekleed, kunnen zeer hard zijn. Misschien is dat een even geheimzinnig als noodzakelijk instinct, dat hen hel grote, algemene belang vóór het "bijzondere doet kiezen, ook al is er een mensenleven mee gemoeid. Iemand, die het leven van een medemens in handen heeft en die voor dergelijke beslissingen wordt geplaatst, torst een zware verantwoordelijk heid. De oude Romeinen, die in deze aan gelegenheden niet zo heel anders handelden dan de Engelsen, huldigden de stelregel, dat de praetor, de man die de rechtspraak in handen heeft, niet rept over de innerlijke beweegredenen, die hem bij een beslissing leiden. De Engelse minister in kwestie heeft uitdrukkelijk gezegd, dat hij zijn besluit met volle overtuiging heeft genomen. Het lijkt een harde beslissing, maar niemand van ons kan met zekerheid zeggen, dat zij te hard was, al was het slechts, omdat men de stukken niet kent. Wel kan men vermoeden, dat in deze zaak de veiligheid van de geüniformeerde po litie, die als regel in Engeland ongewapend is, zwaar heeft gewogen. Dit moest een voorbeeld stellen. De man, die een vuur wapen tegen de politie hanteert, terwijl hij weet dat deze geen vuurwapen heeft, moet worden bijgebracht, dat hij zeer hoog spel speelt. Dit is waarschijnlijk één der voor naamste achtergronden van deze zaak. Ook (Van onze speciale verslaggever). TJet Voornse kanaal is nog steeds frontgebied in de slag tegen het opdringende water. Dat kunnen de polderwerkers en de mariniers vertellen die daar de ganse lange dag in de weer zijn om de dijken langs het kanaal te versterken. Het zijn niet al te zware waterkeringen die nu ineens belangrijk zijn geworden. Want tegen de Oostelijke dijk staat over een lengte van tien kilometer de druk van de ondergelopen polders van Putten, waar het water met het getij op en neer gaat door het gat. dat ten Oosten van Hellevoet- sluis in de dijk langs het Haringvliet is geslagen. Ais die Oostelijke dijk doorbreekt, stroomt het water uit de polders in het kanaal en gaat de dijk aan de overzijde eraan. Dat betekent dat een nieuw en groot gebied rond Zwartewaal en nog verder overlast van het water zou krijgen. Rond Zwartewaal hebben de boeren verleden week al, toexi het spande, hun vee in veiligheid gebracht. Waakzaam blijven "TTerleden week Donderdag heeft het duch- tig gespannen aan het kanaal. Woens dagavond zou het weer gaan stormen. De burgemeester van Abbenbroek nam het zekere voor het onzekere en liet de inwo ners wegtrekken. En langs het Voornse kanaal trokken honderden onder leiding van waterstaatsmensen om de aanval op de zwakke dijken zo mogelijk te keren. Daar en stoere polderjongens, gehard en vol leerd in dat werk. Maar daar waren ook studenten en .vooral ook mariniers die de hulptroepen waren in deze strijd. Het ge vecht is in de loop van Donderdag gewon nen. De afbrokkeling van de Oostelijke dijk werd bedwongen, 's Avonds was de toestand niet meer critiek. Maar daarmee was de kous niet af. Want het water bleef aan de binnenzijde van de dijkvoet zijn langzaam verwoestend werk •errichten. De uitvoer van een weliswaar provisorische maar toch ook weer groot scheepse beveiliging werd voortgezet. De studenten verdwenen, de polderwerkers kregen versterking van collega's en de mariniers bleven. Nog steeds strijd Tn de striemende regen ging vanmorgen het werk gewoon door. Want de Zuidelijke wind vrat aan de binnenzijde van de Ooste lijke dijk telkens grond weg. Van Nieuwer- sluis tot bij Hellevoet is deze dijk nu ver sterkt door lange rijen zandzakken. En op de bedreigde punten ziet men marin' bezig met het aanslepen van zandzakken de dijk „bij te houden". Zij geven het water geen centimeter dijk cadeau. Waar verzwakkingen ontstaan, komen zij aandragen met zandzakken. Zij hebben die Oostelijke dijk, de voorste linie van het front, toegewezen gekregen en ze hebben elkaar beloofd dat zij hem zullen houden. Als zij in de avond naar hun kwartieren in Advertentie) Herstellend na ziekte? Versterkt U met heeft de minister wellicht willen voorko men, dat misdadigers jonge personen als een soort veilighcidsschild zouden gaan ge bruiken, door hen in hun complotten te be trekken en het gevaarlijke werk te laten opknappen. Doch hoe dan ook, het onherroepelijke is geschied. De jongen leeft niet meer. Eerlijk gezegd betreurt Kijker het echter geenszins, dat een Nederlandse autoriteit normaal ge sproken niet voor dit gewetensconflict kan worden gesteld. Wij hebben voor het bur gerlijk leven in 1870 de doodstraf afgeschaft en dit strookt met onze volksaard. Over de gunstige of ongunstige gevolgen daarvan voor de veiligheid kan men niets met ze kerheid zeggen. Sinds de bijna zestig jaar, dat de statistiek zich met deze dingen be moeit, blijven deze cijfers gelukkig nog al tijd zo laag, dat toevallige omstandigheden ze zeer sterk kunnen beïnvloeden, Per mil- lioen inwoners bedroeg het aantal vonnis sen wegens moord te onzent omstreeks de eeuwwisseling gemiddeld iets meer dan éér. per jaar, dat wegens doodslagen iets min der dan twee. Zulke cijfers kunnen reeds door enkele misdaden minder of meer heen en weer schommelen. In de eerste wereld oorlog liepen zij op, in de crisisjaren was het cijfer voor moord zelfs weer bijzonder laag, voor doodslag echter weer ietwat aan de hoge kant. Na de oorlog heeft men de zaak statistisch wat anders aangepakt, doch men kan ook nu geenszins met zeker heid enige conclusie uit de cijfers trekken. Deze liggen daarvoor te laag. Gelukkig. Wij kunnen het nog zonder doodstraf af. Gelukkig. En onze geüniformeerde politie is wel bewapend. Een poging om het te Rot terdam af te schaffen, is niet geslaagd. Lands wijs, 's lands eer" blijft. Ook daarin. KIJKER. "E1 N SCHELDEN maar jon- -*-i pens op die mist, die dit-mist en die dat-mist, en maar dreigen: als hel nu morgen wéér mistig is, blijf ik gewoon in bed of ik doe me wat aan; dat verdraaide gordijn moet nu maar eens opgehaald, ik krijg er de zenuwen van. Honderdmaal heb ik het de laatste weken vernomen en dan zei ik maar: men sen, je weet niet wat je zegt, je ziet blijkbaar niet hoe aardig dat sluiertje de kale boel om je heen flat teert. 't Is toch net als met een gezicht: wat vind je nu leu ker: de felle lamp er op, zó onthullend, dat de mee- eters in je poriën onrustig worden, of datzelfde bek- kie onder de schemerlamp? Ja, ik mag die mist wel. Veel beter, als je alles niet zo erg duidelijk ziet. Neem nu maar gewoon de over kant va.n de straat hier. 't Is nogal een brede straat gelukkig, maar bij helder weer kijk ik gemakkelijk bij de overburen op tafel en als ik ze de deur uit zie komen, heb ik al gegeten en gedronken: zij met 'r kapsones en d'r netnylons, ik zal maar niet zeggen wat ik van d'r weet, en hij hoeft z'n neus ook niet zo in de wind te steken, ga dat maar eens bij de re classering informeren. Maar nu met die mist zijn de scherpe kantjes er opeens af. Kijk, dacht ik daarnet, toen ze de straat op gingen: wat een aardig en romantisch paartje ver dwijnt daar in de mist; je zou zweren, dat je Hamlet met Ophelia zag wandelen. En dan moet je eens let ten op de vitrage van die mensen. Als ik by helder weer voor het raam zit, kan ik me wezenloos erge ren aan die modderig zwarte glasgordijnen van de buurtjes en nog scheef opgehangen ook, ja dat moet je meemaken: zelf in het bont lopen, die madam, maar de gordijnen als een ouwe zak voor het raam. En kijk nu eens wat die fijne mist van dat romme lige goed, nog gemener dan spul van een cent een el, getoverd heeft. Je reinste bruidssluier, dames en he ren, een lust voor het oog. En wat zou u denken van het Park, op zo'n mistige avond met een beetje maan? Als je dan niet gaat dwepen, leer je het nooit. Van de week liep ik er even door, niet zozeer om te dwepen, maar ik moest toch die kant uit en dacht: ik pik een Park- de buurt vertrekken (zij zijn dichtbij inge kwartierd) blijft een wacht van 25 man ach ter om bij nacht de dijk in de gaten te hou den en op het eerste alarmsein de hele groep van 200 man uit hun kooi te halen. Kistdam A an de andere zijde van het kanaal waar de polders achter de dijk nog droog liggen, wordt heroïsch gesjouwd aan de constructie van een kistdam, dieo bij een eventueel doorbreken van de overbuurman de watervloed zal moeten keren. Duizenden paaltjes zijn daar op onder linge afstand van nog geen meter in twee lange rijen in de dijk geslagen. Daarlangs zijn planken getimmerd en tussen deze plankenschuttingcn zal grond worden ge stort. Een in hout gevatte dam die nu reeds, op het grondstorten na. gereed is tussen Nieuwersluis en de trambrug, een afstand van 3'/s kilometer. Van de kant van Helle- :etsluis rukt deze kistdam op naar het Overal in de getroffen gebieden ziet men thans du beeld van koortsachtige bedrij vigheid. Bressen worden gedicht en droog gevallen stukken alweer oogstrijp gemaakt. (Advertentie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee* eters die Uw huid ontsieren verdwij- .«V.O—» ..aai nen snel door plaatselijk Noorden. In totaal tien kilometer zal die betten (deppen) met bekisting lang worden. Over enkele dagen moet hy gereed zijn. In regen en wind wordt daar hard door gewerkt door een legertje van kerels in waterlaarzen en oliegoed. Voorne moet be houden blijven. Op het ogenblik is de toe stand stabiel. Men houdt de dijk goed bij. Nieuwersluis: ogenblik rust en wat hete koffie voor de strijders in oliegoed en lieslaarzen. De predikant van Kortgene heeft Zondag aan boord van de padvindersklipper Avontuur voor de bevolking een herden kingsdienst gehouden. De Avontuur is de vorige week door de Shamrock van de Steenkolen Handelsvereniging uit Rotter dam naar Kortgene gesleept. Deze sleep boot voorziet het dorp van warm en koud water. De bemanning van de Avontuur, bestaande uit vier leidsters, onder wie een gediplomeerd verpleegster, en 18 leiders en voortrekkers van het district Rotterdam Nederlandse Padvinders, maakt zich op velerlei manier verdienstelijk. Er worden warme maaltijden en kleding ver strekt, men helpt bij het lossen van sche pen en verleent assistentie aan het Rode Kruis. Voorts wordt voor de daar werken de Franse militairen gekookt. Op verzoek van B. en W. van Kortgene zal het schip tot Zaterdag in de haven blijven liggen. Tragische gebeurtenis te Schiedam De familie Den B., uit Zierikzee geëvacueerd in Schiedam opgenomen in een ge- wonende aan het Lorenzplein, hoek Boerhavelaan. De Zeeuwse familie bestond uit man, vrouw, een zoontje van 2 jaar en een baby van 6' -- maand. Gistermiddag ging de man even enkele boodschappen doen, terwijl zijn vrouw, die 22 jaar is, een kopje thee dronk in de kring van de familie, die haar zo liefderijk heeft opgenomen. De beide kinderen sliepen op de bovenverdieping. De vrouw begaf zich naar boven en, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, heeft zij eerst haar 7.oontje van 2 jaar van het 12 meter boven de straat gelegen balcon gegooid,.ver volgens de baby naar beneden geworpen om ten slotte zelf naar beneden te springen. De baby was op slag dood; de vrouw en het zoontje zijn in zorgwekkende toestand naar het gemeenteziekenhuis te Schiedam over gebracht. Doorbraakgevaar is er niet meer. Maar het werk gaat door omdat men, ook als de omstandigheden eens ongunstig zoudc-n wor den, wapens zal hebben om het water tegen te houden. Tweehonderd mariniers zwoegen daar on der leiding van de kapiteins Bedet en Dek ker tussen Nieuwersluis én de ijzeren brug. Om de drie nachten kunnen ze een nacht uitslapen. Op die manier is het vol te hou den. Het café en de danszaal van hotel Corner House te Nieuwersluis zijn het hoofdkwar tier van de helpers van het Rode Kruis, waar alle werkers aan de dijk een korte rust kunnen nemen, waar koffie en snert zijn. Daar, vlak achter het front, wordt minstens zo hard gewerkt als buiten in de zwiepende regen en de harde koude wind. Als er weer zo'n ploeg dijkwerkers komt binnenvallen om even op verhaal te komen, worden snel de- papieren bekers met hete koffie rondgedeeld. Dan hangen die geharde bestrijders van het water wat rond op dc stoelen, draaien zij hun sigaretje tot het weer tijd is naar de dijk te gaan. I-Iet leger in oliegoed en lieslaarzen heeft even rust gehad. Aan de Oostelijke dijk is een groep mariniers bezig aandrijvend wrakhout uit de polder op te vissen. Die planken zijn ook al vijanden, want die graven even geniepig aan die zwakke dijkvoet als het door de wind voortgedreven water. je, het zal er nu wel mooi zijn. Dat was het inder daad, erg mooi en geheim zinnig wazig en onwerke lijk. Ik wandelde zo langzaam als een politie-agent, die zijn verbalenboekje thuis heeft laten liggen, en nu en dan stond 1 k even stil om te gemeten van een sprookjesboom, die te dro men stond in het grijze dons van het duister. Opeens naderden uit een zijlaantje voetstappen in onregelmatige cadans, als van iemand, die, door een schot getroffen, wegwan- kelt. Er klonken woorden, in mjjn richting geroepen door een dramatische so praan: „Gerrit, (snik), Ger- rit, wacht nou toch even (snik), ik zal het je uitleg gen, ik ben echt niet met die knul op stap geweest, (snok), ze liegen het Op dat moment werd ik van achteren bij de schou ders gepakt en een seconde later lag er een sterk be traand vrouwenhoofd op mijn borst. „Neem me niet kwalijk, juffrouw", sprak ik psy chiatrisch onbewogen, „11 bent blijkbaar aan het ver keerde adres Neen, niet dat gescheld op de mist. Zoek 'er ook eens de zonzij van. DIOGENES. Prins Bernhard dankt lt. generaal Eddy De opperbevelhebber van de Amerikaan se troepen in Europa, luitenant-generaal Manton S. Eddy, die direct na de storm van 1 Februari een tocht boven het geteisterde gebied in ons land maakte en troepen zond om behulpzaam te zijn bij het reddings werk en evacuatiewerk, heeft een telegram van prins Bernhard ontvangen. Dit telegram luidt: „Ik ben gedurende de laatste vier dagen getuige geweest van het verbazingwekkende werk, dat uw troepen op het land en in de lucht verrichten. Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tot u voor uw bewonderenswaardige bijdrage als goede wapenbroeders in dit uur van be proeving". Voor de arrondissementsrechtbank in Den Haag is hedenmorgen verschenen J. H. uit Rijswijk. Verdachte heeft in de nacht van 27 op 28 Februari 1951. in vereniging met de gebroeders Van de K., een inbraak ge pleegd in een horlogewinkel aan de Gouver neurlaan in Den Haag. Daarbij waren 80 horloges en 70 ringen ontvreemd. H. heeft echter weinig van de buit gekregen, die voor het grootste deel verkocht is door de genoemde gebroeders. In de maand October 1951 is fl. als vrij williger naar Korea vertrokken, waar hij uitstekend dienst heeft gedaan. Tijdens zijn dienstverband in Korea is hij'aldaar onder vraagd over de diefstal. Toen zijn dienstver band in het Verre Oosten was afgelopen, is Berner Sennenhond voor meestbiedende De Berner Sennenhondenclub uit Zurich (Zw.) heeft aan haar Nederlandse vrienden niet alleen haar deelneming in de nationale ramp betuigd, doch ook hulp aangeboden. De Zwitserse Hondenclub, voor het nieren- deel bestaande uit eenvoudige lieden, stelt met gratis transport een jonge Berner Sen nenhond beschikbaar om in Nederland aan de meestbiedende te verkopen. De echtgenote van prof. Donath uit Den Dolder, die dit aanbod ontving, bericht ons, dat ieder zijn bod onder gesloten enveloppe kan inzenden bij notaris mr H. B. van Rhijn te Zeist. Hondenhandelaren zijn hierbij uit gesloten. Het minimumbod is I 300.— Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzen ding staat open tot 22 Februari. De Berner Sennenhond is een 7 g. „hof hond". een „manusje van alles" bij de Zwitserse boeren. Een groep Zwitsers, die enkele jaren geleden deelnam aan de Utrechtse Hondententoonstelling, bood ten paleize Soestdijk een jonge Berner Sennen hond aan voor Prinses Marijke. Het leek wel „Pinkster Drie" vanmiddag op de Coolsingel bij het Beursgebouw. Er stonden drie marktkramen op een rij, vol geladen met bloemen en planten, waarvan ontelbare bossen mimosa door hun fel-gele kleur reeds van ver de aandacht trokken. Staande op een plankier zwaaide Piet Vrij met de prachtige bosen mimosa. „Wie biedt er voor deze bos; die meneer daar tweevijftig; mevrouw ginds vijf gulden; niemand meer? Mensen we worden er zelf niet wijzer van hoor; het is allemaal voor het Nationaal Rampenfonds!" Ze vlogen weg tegen flinke bedragen, de bloemen en planten, waarvan een deel door Franse bloemisten was geschonken en vrij van invoerrechten ons land binnenkwam. Op zijden linten in de Franse driekleur, gewonden om zware takken mimosa, stond geschreven: Offert au Rampenfonds Natio nal dc Hollande par les fleuristes des Halles de Paris. En de prachtige bosjes sneeuw klokjes in rieten mandjes dicht opeen gepakt, waren door de bloemisten van Cannes aan de Franse Rivièra geschonken. Zelfs de lange treinreis had aan de frisheid van de sneeuwwitte bloempjes geen af breuk kunnen doen. De Algemene Bloemenhandel en de bloe misten te Rotterdam hadden tientallen kamerplanten, snijbloemen, vazen en potjes geofferd voor het goede doel. hij naar Nederland teruggekeerd Hij wilde "weer naar Korea terug, omdat hij daar be roepsmilitair kon worden. H. zei aan de inbraak te hebben meegedaan, om van de buiten mensen, bij wie hij in dienst was, financieel te kunnen steunen. De officier eiste 1 jaar, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. De verdediger, mr A. F. A. van Vel- zen vroeg de uiterste clementie. Hij bracht in herinnering, dat H. op de trappen van het stadhuis te Rotterdam is gearresteerd, toen hij m het huwelijk wilde treden. Hc-l zou, zo zei de raadsman, èn voor H. en voor diens aanstaande vrouw zeer goed zijn als zij nu in de echt konden treden, omdat bei den steun aan elkander nodig hebben. Uitspraak over 14 dagen. Kleding opgehaald voor kennissen Op een vijftal adressen op Katendrechl heeft' de 20-jarige dienstbode P. L, kleding opgehaald, zogenaamd voor het Rampen fonds. De kleding gaf zij aan kennissen, gedeeltelijk niet-siachtoffers. die de spul len naar haar mening goed konden gebrui ken. Daar heeft de politie ze weer in beslag genomen. De vrouw is vanmorgen voor de Officier van Justitie geleid. Negen leden van de bemanning zullen echter morgen worden afgelost. De Rambonnel. de tweede met padvin- deis bemande klipper, is gistermiddag te Rotterdam teruggekeerd. Het schip heeft Woensdag en Donderdag te Middelharnis gelegen. Daar werden warme maaltijden verstrekt en er werd voedsel voor 1100 man uitgedeeld. Ook werd Sommelsdijk bevoorraad. Vrijdag arriveerde een militaire keuken batterij in het dorp. De Rambonnet is daarop naar Willemstad gevaren waar men van de burgemeester opdracht kreeg 500 man van voedsel en kleding te voorzien. De volgende dag ging de tocht naar Ooltgensplaat. Zowel Zaterdag als Zon dag zijn daar 500 porties warm eten uit gereikt. De padvinders hebben in de brandweergarage een permanente keuken ingericht, waarmee hun taak te Ooltgens plaat was volbracht. Aangezien er geen verdere opdrachten waren, is het schip daarop naar Rotterdam teruggekeerd. Da voorraden van de Rambonnet en de Avontuur werden Vrijdag j.l. aangevuld door het motorschip Adriana. Zieke evacué zal zijn hond niet meer zien De arts in het noodziekenhuis te Rysvvyk (Z.H.) had het gezegd: het zou het herstel van de zieke evacué, de 92-jarige J. Cocn- raads uit Stellendam, zeer stimuleren wan neer de hond Pluto werd gevonden, waar over hij voortdurend ijlde. Pluto, een vier jaar oude herdershond, is gevonden, nadat de marine, de regerings voorlichtingsdienst, radio Seheveningen cn vele anderen in ons land zich ingespannen hadden. Het dier behoorde tot de kadavers, die gisteravond uit het schip Broedertrouw .van schipper Van der Molen te Rotterdam gelost werden. Men heeft het de bejaarde heer Coen- raads nog niet verteld. Het schijnt, dat hij een goede kans op genezing maakt. Er zijn al verscheidene aanbiedingen voor een nieuwe hond gedaan en op zijn 93ste ver jaardag, die de oude man Zondag hoopt te vieren, kan hem dus een verrassing bereid worden. Vermiste herkend van krantenfoto In het ontmoetingscentrum in Odeon, dat is ingericht door het Rotterdam sch Nieuwsblad in samenwerking met de Rotterdamse Gemeenschap en het Convent der Kerken, slaakte één van de evacué's, die gistermiddag in een Nieuwsblad zat te lezen, plotseling een kreet. Hij zag een foto van een van zijn vrienden, die hij verdronken waande Op deze foto werd de man echter in veiligheid gebracht. Dit is een van de vele voorvallen, die zich af spelen in het ontmoetingscentrum. Ondanks het bar slechte weer was hec bezoek gisteren zeer goed te noemen. Men tracht zo soepel mogelijk op te treden en vraagt vooralsnog niet naar een legiti matiebewijs. Maar reeds is daarvan mis bruik gemaakt. Er waren gisteren enige echtparen, die rustig binnenliepen en een consumptie aannamen. Deze echtparen bleken in de omgeving van Odeon te wo nen. Dat is natuurlijk niet de opzet ^an zo'n ontmoetingscentrum. Het Rode Kruis heeft voor heel wat speelgoed gezorgd in Odeon, zodat de kin deren van de evacué's naar hartelust kun nen spelen. De drie initiatiefnemers, de heren Vrij, Mistel (van de Bond van Straatventers) en Stam van de Bond van Marktkooplieden, hadden wél succes met deze zeg-het-met- bloemen-actie voor de slachtoffers. De di recteur van Markten en Beurzen, de heer J- P. Brunt, stond glunderend tussen de vele toeschouwers van dit treffend markt- tafereeltje. Maar de „veilingmeesters" of tewel standwerkers, deden hun werk met zóveel élan. dat kijkers en masse kopers werden. Tot vanavond zes uur zou deze bloemenveiling doorgaan. Morgen zullen wij horen hoeveel deze - fleurige en kleurige actie heeft opgebracht, digd door Wethouder H. E. van den Brule. In de stromende regen zijn vanmorgen op de Algemene Begraafplaats Crooswijk de stoffelijke omhulsels van vijf Stellendamse slachtoffers van de watersnood ter aarde besteld. Vier omgekomenen waren reeds in de grote groeve bijgezet; een kist stond in de kapel opgebaard, waar familieleden en vrienden bijeenkwamen. Dr J. J. Stam, Ned. Herv. predikant, ging voor in een korte rouwdienst, waarin hij God smeekte de nabestaanden te troosten en te sterken. Het is niet aan de mensen te oordelen over de daden van God. Wij moeten aanvaarden zonder vragen en Hij zal ons sterken. Een lange stoet volgde daarna de baar, die naar de groeve werd gereden. Van vier van de slachtoffers zijn de namen bekend. Het vijfde was een kind van omstreeks twee jaar, dat niet geïdentificeerd is. Dr Stam dankte namens de familieleden voor de belangstelling en ook namens de burgemeester. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door dr L. Les. chef van de afd. Algemene Zaken ten stadhuize. Aan de groeve bad dr Stam het Onze Vader. Bij de plechtige Mis van Requiem voor de slachtoffers van de watersnood hedenmor gen in de dekenale kerk aan de Westzeedijk het gemeentebestuur vertegenwoor-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4