Gehele hulpverlening in een hand Hulp voor Goudswaard DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD EERSTE BLAD - PAGINA Hoofdagentschap: Broersvest 3, tel. 68091 (Van onze verslaggevers) Na de eerste nerveuze dagen, volgend direct op de ramp, met allerlei organisaties, die naast elkaar werkten in de haast om hulp te bicden en om toch maar wat te doen voor de noodgebiedcn en de slachtoffers, is de toestand thans overzichtelijker geworden. Dit heeft ertoe geleid, dat men hier ter stede tot de overtuiging is gekomen, de gehele hulp verlening van Schiedam uit in één hand te moeten leggen en wel In die van het Rode Kruis, dat toch het eerste aangewezen lichaam daarvoor is, afgezien van het feit, dat dan misschien het Rode Kruis zou worden tot een bevrachtingskantoor voor de door Schiedam geadopteerde gemeente Goudswaard, een bewaarder van de grote voorraden kleding en schoeisel, zomede de organisator van het sorteren van de ontvangen goederen en de. beheerder van het ..Beursmagazijn", waar nog dagelijks vele geëvacueerden goederen komen halen. Het bestuur van het Rode Kruis, afdeling Schiedam, heeft deze taak gaarne op zich genomen. Rode Kruis enige instantie In feite verandert er niets. De Beurs blijft het grote magazijn, waar de evacué's nog dagelijks komen om in de kleren te worden gestoken. Daar doet zich op het ogenblik een tekort voor aan kousen, sokken, zak- doeken, handdoeken en luiers, zomede aan kinderkleding voor kinderen tussen 3 en 16 jaar. Nog steeds zijn daar dames en heren, personeel, afgestaan door middenstands zaken, druk doende, vakkundig de evacué's te helpen. En hoe! Iedere getroffene, die hier verblijft, krijgt een behoorlijke hoeveelheid kleding en schoeisel. Schoenen, grote maat, raakten „uitverkocht" en vlot werd een nieuwe voorraad gehaald in het voormalige St Jac^bsgasthuis, dat thans ontvangstcen- trurn "voor de inzameling van kleding en schoeisel is en waar vorige week vele dames zn jongedames dagen lang in de kou heb ben gewerkt. Nu brandt er de verwarming. Nog steeds wordt er in dit gebouw hard door dames en jongedames gewerkt. Alleen gebeurt dat niet meer 's avonds. Dat i6 niet meer nodig. Irene is gisteren als evacuatiecentrum ontruimd. Men weet nu precies, hoe het daar moet worden ingericht als er onver hoopt nogmaals binnen korte tijd evacué's in onze stad moeten worden opgenomen. Dan komt er beslist geen grote ziekenzaal meer en dan komen er zeer pertinent geen grote kledingvoorraden. En evenmin zullen er dan te veel dames aanwezig zijn, om de geëvacueerden te voorzien van koffie, thee, soep of brood. Dan zal alles nog veel vlotter kunnen gaan en er zullen in Irene gemakke lijk een tweehonderd evacué's tegelijk kun nen worden ontvangen. Sociale werksters op pad i Intussen zijn op initiatief van de wethou- der van sociale zaken, de heer H. Sabel, alle sociale werksters, die in onze stad arbei- den, op pad gegaan. Zij hebben allen een i aantal adressen gekregen van gezinnen. I waar evacué's zijn ondergebracht om na te gaan, hoe de toestand in die gezinnen is en hoe het staat met de wensen en verlangens i van de evacué's. Aan de hand van de rap porten, die per omgaande aan de wethouder I ter kennis worden gebracht, kunnen dan zo nodig maatregelen worden genomen of kan bijzondere hulp worden verleend. Zoals gemeld, vertrok gistermorgen een boot van de Havendienst, met aan boord naast personeel van deze dienst, enkele "nel- pers van de Rode Kruis Colonne, naar Goudswaard. Daar werden roeiboten, (die gaven heel wat last, vooral ook omdat die maanden op het droge hadden gelegen en daarom nog al lek waren, zodat er veel water gehoosd moest worden, hetgeen bin nen enkele dagen niet meer nodig zal zijn) afgeleverd, met petroleumtoestellen, waar aan de bevolking zo'n dringende behoefte had, en wat kleding enz. Juist toen wij in het Rode Kruisgebouw aanwezig waren, kwamen de mannen uit Goudswaard terug. Zij hadden een zware tocht gehad, ook al door het bar slechte weer. Maar voldaan waren zij zeker, in het besef, dat zij weer wat hadden aangevoerd als hulp voor de getroffen bevolking. Intussen had de burgemeester van Gouds waard, de heer W. van Dijen, telefonisch een „verlanglijstje" opgegeven en dat ver meldde: een zo groot mogelijk aantal krui wagens, kleding, beddegoed, werkhemden, DE RAMP DIE ONS LAND TROF Hieronder volgen wederom enkele berich ten in verband met de ramp, die een deel van ons land trof. De HAV-bank heeft aan het Rampen fonds een bedrag van 75.000 geschonken. De Postzegel-ruilbeurs voor de jeugd, die maandelijks door de Schiedamse Ge meenschap in Irene wordt gehouden, gaat Woensdagmiddag a.s. niet door. Deze beurs is tot nader order uitgesteld. Het op Maandag, 16 Februari te houden Singel-Kajotters-vastenavondfeest gaat niet door. Op 1 Mei zal een Oranjefeest worden gehouden. De Zondag gehouden collecten in de kerken hebben opgebracht: Nederlandse Protestantenbond J 2600. Evang Luth. kerk ƒ555 en Oud-Katholieke Kerk 200. Op het ogenblik, waarop wij dit schrijven hebben wij nog geen berichten van de collecte-op brengsten van andere kerken en kerkelijke samenkomsten, Zondag gehouden Het bestuur van de Chr. Gymnastiek vereniging Juliana heeft besloten, de uitvoe ring Vrijdag in Musis Sacrum te laten door gaan en de baten af te dragen aan het Ram penfonds. Het personeel van de Schiedamse vrij willige brandweer heeft een bedrag van 1.072.52, zijnde de beloningen wegens het verrichten van hulpdiensten op 31 Januari en 1 Februari, aan het Rampenfonds af gedragen. Hermes D.V.S heeft 1000 geschonken aan het Rampenfonds. BIOSCOPEN Tot en met Donderdag draaien in het Monopolc theater twee hoofdfilms. In: Tu mult in de slangenput, blijkt een wispel turige vrouw tien misdadigers te erg, en in: De wet van het woud, maakt men de avon turen mee van mensen, die vechten tegen de wildernis en tegen de dood, die hen dreigt te overvallen. (Toegang 14 jaar). Verlichte facade voor nieuwe A'damse Bank-Incassobank Naar wij vernemen, heeft het Gemeente bestuur van onze 6tad aan de directie van de Amsterdamse Bank-Incassobank ver zocht na te gaan in hoeverre het mogelijk is, de fagade van het eventueel te bouwen nieuwe bankgebouw aan de Gerrit. Ver- boonstraat ter plaatse, waar nu de V.V.V.- kiosk met het S.G.-kantoor staat, te ver lichten, zodat ter plaatse geen „doods" stuk In het stadsbeeld zal ontstaan. De architect heeft deze zaak thans in studie. pantoffelSj handdoeken, knielaarzen, servies goed, bestek, overalls en verdere werkkle ding. De kruiwagens zullen door de mede werking van Gemeentewerken naar Gouds waard worden gezonden: de overige ge vraagde artikelen zijn, voor zover aan de aanvragen onmiddellijk kon worden vol daan, (en dat was heel wat) vanmorgen per boot van de Havendienst naar Goudswaard geëxpediëerd. De burgemeester deelde mee, dat de terwagens" voor de aanvoer van drinkwater waren aangekomen, evenals de auto met wit zand. De bestuurders hadden veel moei te gehad om over de brug bij Spijkènisse te komen. In het vervolg zal elke auto, cie naar Goudswaard vertrekt, een mars order ontvangen van het Rode Kruis, mede ondertekend door of namens de commissaris van politie. Rode Kruis-maatregelen Tijdens de eerste dagen van de hulpver lening heeft het Rode Kruis heel wat rode kruis-banden. briefjes, vlaggetjes enz. uit gereikt aan alle mogelijke vrijwillige mede werkers. Deze emblemen zijn thans inge trokken en van nu af zijn uitsluitend offi ciële kaarten, afgegeven door het Rode Kruis, geldig. Irene is „gedemobiliseerd". De overgeble ven kleding is naar de Beurs gebracht, net jes gesorteerd. In overleg met het Rode Kruis zal het Schiedams Centraal Vrouwencomité zich be lasten met het wellfare-werk voor de ge- cvacueerden. Het zal voor de evacué's bij eenkomsten beleggen: contacten onderhou den en kleine zorgjes proberen weg te wer ken, die de dames op de bijeenkomsten ver nemen. In de Beurs blijft alles zoals het thans is Daar zullen geëvacueerden kumjen blij ven komen, daar zal het „personeel" aan wezig blijven om te helpen. In het magazijn, ondergebracht in Lintas. zal de politie het beheer overdragen aan het Rode Kruis en in het St Jacobsgasthuts zal de „groep mevrouw v. d. Water" de leiding op zich nemen. Dat wordt het centraal magazijn, van waaruit de Beurs kan worden bevoor raad en vanwaar goederen zullen worden gezonden naar Goudswaard. Besloten is, kleding cn schoeisel, dat over blijft, niet naar bet Rode Kruis in Den Haag op te zenden, maar in Schiedam te houden cn te verdelen onder de ingezetenen van onze stad. die daaraan behoefte hebben. F.cn en ander zal o.m. geschieden door be middeling van de kerkelijke instanties en de gemeentelijke dienst van sociale zaken. In het Rode Kruisgebouw beperkt men zich in hoofdzaak tot het geven van inlich tingen, een werk, dat ook het Schiedamse bureau van het Nieuwsblad aan de Broers- vest nog steeds belangeloos doet. Men maakt hier nog steeds een druk gebruik van. Bo vendien wordt gezorgd dat aan de verlan gens van Goudswaard zoveel mogelijk wordt voldaan. Radiopost Aan de Havenstraat ls een radiopost ge vestigd. Een ontvangst- en zendapparaat onderhoudt regelmatig contact met de bout Noord-Holland van de Rijkswaterstaat, die •aart in het rampgebied. Regeling hulpverlening Kwartiergevers en -nemers krijgen uitkering Met. opgestoken zeilen kwam gistermid dag een ingezetene onzer stad, die evacue s in zijn woning had opgenomen, klagen over de organisatie in onze stad, waar natuur lijk weer niets van deugde. Weel u zei hij, >n Rotterdam krijgen alle mannelijke evacué's een rijksdaalder zakgeld en de vrouwen krijgen een gulden. Alle in Rot terdam ondergebrachte evacué's hebben al hun geld gehad en zij krijgen deze week nogmaals zakgeld. Moet je, voegde hij er smalend aan toe, in Schiedam óm komen! Wij hebben geprobeerd de man, die ver gezeld was van twee evacué's, uit de droom te helpen door te wijzen op de mededeling van de minister van maatschappelijk werk, waarin de gemeentebesturen worden ge machtigd, aan de slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkomsten zijn, met ingang van 1 Februari j.l. uitke ringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers. Het Nieuwsblad, zeiden wij hem, heeft dit reeds meegedeeld. Bovendien hebben wij de heer J. Oost- lander. directeur van de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken opgebeld. Van hem vernamen wij. dat in aansluiting op de reeds genoemde regeling een nieuwe machtiging voor de gemeentebesturen is afgekomen in verband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers bij derden is on dergebracht. De gemeentebesturen zijn n.l. gemachtigd, uitkeringen te doen aan kwar tiergevers (pleegouders) en aan kwartier nemers (evacué's). Aan deze regeling is te rugwerkende kracht verleend tot 1 Febr. De heer Oostlander deelde in aansluiting hierop mee, dat thans alle evacué's, die in Schiedam zijn ondergebracht, zijn geregis treerd en dat ook dc adressen van de kwar tiergevers zijn vastgelegd. In verband hier mee kan nu dc bovengenoemde regeling voor uitkering aan kwartiernemers en kwar tiergevers ten uitvoer worden gelegd. Niet alvorens alles op papier nauwkeurig is ge regeld cn In de veronderstelling, dat de meeste geëvacueerden tooh wel over enig geld beschikken, kunnen uitkeringen worden gedaan. Waarschijnlijk, deelde de heer Oostlander mee, kan hiermee Woensdag worden begonnen. De kwartiergevers en de kwartiernemers ontvangen hiervoor een op- roep. Intussen ziin reeds in enkele gevallen aan evacué's uitkeringen gedaan. Wat de Burgerlijke Stand meldt Geboren: Annigje J„ d. v. A. Dekker en M. P. Kostense; Marianne J. M., d. v. M. Sneevliet en M. M. Steggerda; Wilhelmina F. L.. d. v. F. L. den Hertog en C. H. W. Beuman; Marinana, d, v. G. G. Smit en H. Kriek; Casper, z. v. C. v. d. Herik en C. de Hoop; Joan, d. v. J. v. Grondelle en G. Ho- veil; Johannes A z. van A. J. v. Klaveren en E. L. M. v d. Oever. Overleden: H. J. van Dijk, 84 j.; W. Sprong, 70 j.; M. de Groot, 65 j.; J. Catoen, 39 j„ vr. van J. B. Tebrugge. Belangrijke mededelingen voor evacué's De evacué's uit de rampgebieden i worden dringend uitgenodigd voor zover zij dit nog niet hebben gedaan zich voor registratie te melden aan de afdeling Bevolking der gemeente- secretarie, Nieuwstraat 26, alhier. Deze registratie is van het grootste belang voor het onderzoek naar vermiste per sonen. Zieken of ouden van dagen, die in de volstrekte onmogelijkheid verkeren zich persoonlijk te melden, gelieve hiervan schriftelijk mededeling te doen aan bovengenoemde afdeling. Indien evacué's naar andere adres sen binnen de gemeente Schiedam ver trekken of de gemeente Schiedam met terwoon verlaten, zijn zij verplicht daarvan aangifte te doen, wederom aan bovengenoemde afdeling der ge meente-secretarie. Wanneer evacué's zich melden bij So ciale Zaken. Broersveld 142, om on derstand, moeten zij alle bescheiden, waarover zij nog beschikken, mede brengen. Bedoeld worden rentebe wijzen. spaarbankboekjes, ziekenfonds- kaarten enz., enz. Zij, die hulp nodig hebben van het Ziekenfonds kunnen zich melden bij de administratie van het Ziekenfonds „Eendracht maakt macht", Warande no. 207. Geëvacueerden, die hun bril verloren hebben, kunnen bij de opticiens hier ter plaatse een bril verkrijgen onder overlegging van een bewijs, dat zij als evacué zijn geregistreerd. Dit bewijs is op de afdeling Bevolking, Nieuw straat 26, te verkrijgen. Het bureau Be volking is deze week geopend van 8.30 12 uur en van 13.30 tot 17 uur. In onze stad 1008 evacué's ondergebracht In onze stad zijn in totaal 1008 evacué's ondergebracht, afkomstig uit: Abbenbroek 19, Alblasserdam 10, Den Bommel 55. Brou wershaven 7, Bruinisse 22, Dirksland 1, Dreischor 27. Geervliet 1. Goudswaard 7, 's Gravendeel 88, Haamstede 1, Heenvliet 14. Hellevoetsluis 4. Herkingen 5, Hoek (Z.) 1. H. en L. Zwaluwe (Moerdijk) 1, Kerkwerve 25, Klundert 12. Krabbendijke 5. Krimpen a.d. IJsse) 1 Maasdam 1, Middelhamis 78. Nieuw Helvoet 4. Nieuw Vossemeer 7, Nieuwe Tonge 84, Nieuwerkerk 31, Noord- gouwe 48, Numansdorp 4, Ooltgensplaat 99, Oosterland 72, Oude Tonge 16. Oudenhoorn 2, Ouwerkerk 4, Philipsland 2, Puttershoek 2, Rilland Bath 4, Rotterdam (Pernis) 2, Se- rooskerke 4, Sliedrecht 3, Sommelsdijk 62, Stad a.h. Haringvliet 13, Stavenisse 11, Stellendam 14, Strijen 24, Willemstad 2, Zierikzee 61, Zonnemaire 2, Zuid-Beijerland 11, Zuidland 35. Schiedamse Notities Humanistisch Verbond. De Gemeen schap Schiedam van het Humanistisch Ver bond belegt Donderdaeavond in Musis Sa crum een bijeenkomst, waarin dr W. Wiersma, rector van het Leidse gymnasium, zal spreken over: Humanisme in het oude Griekenland. Naar het U.S.O. De vakbondsleden kun nen weer van de gebruikelijke reductie pro fiteren voor het U.S.O.-concert, dat Donder dagavond wordt gegeven. Op vertoon van het lidmaatsehapsbewiis of bondsboekje zijn kaarten verkrijgbaar tegen 1 p. p. aan de voleende adressen C. v. d. Hoek, Vlaardin- eerdijk 57a. Volksgebouw, Tuinlaan 50. Secr. Raad v. Overleg. Westfrankelandsestraat 73. Gebouw voor Chr. Soc Belanaen, Lange Haven 73. W A. v. d. Meiden. Westfranke landsestraat 26c en aan het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71. KVNSTNIEUWS Toonkunst. Onder auspiciën van Toon kunst Schiedam, zal Donderdagavond in Musis Sacrum het Utrechts Stedelijk Orkest concerteren onder leiding van Hendrik B. Sijll. Het programma vermeldt werken van Mozart, Cimarosa en Schubert. Als so list zal optreden Louis Werner, cello. Deze zal het celloconcert van Boccherini spelen. Jan Schiedam op zijn praatstoel Zo, kom je ook met „nieuws" aandra ven over de ramp, die ons land heeft ge troffen en over alles, wat daarmee samen hangt, vroegen wij Jan Schiedam, toen wij hem ons bureau zagen binnen wandelen. Mijnheer, zei Jan Schiedam, die op een punt van zijn praatstoel ging zitten. Ik be grijp best, dat u geen tijd hebt om naar lange verhalen van mij te luisteren en dat niet moet komen praten over dat gene, waarover de kranten vol staan. Maar ik deed een aardige ontdekking, die ik u beslist moet vertellen. Ik zat in een RET- bus van Vlaardingen naar Schiedam. De bus was vol. Een moeder met twee kinde ren had zich een zitplaats weten te overen. Toen stopte de bus voor Wilton. Ar beiders stapten in. De moeder stond op. Ga jij maar zitten, zei zij tegen een ar beider, zwart als roet. Jij hebt de hele dag gewerkt. Jij hebt je rust verdiend. Goed en wel, dacht ik, dat is zo een enkel geval en het noemen niet waard. Maar laat ik nu van soortgelijke gevallen daarna meermalen getuige zijn geweest. Ik vind dat wonderlijk en ik wilde u dat even ver tellen. Wij vonden dat ook en wij namen Jan Schiedams verhaaltje gaarne in ons blad op. AAR. ANNEE& Hoofdagentschap: Smalle Havenstraat 1, tcL 3229, hoek Westhavenkade Vlaardingse Amateur zenders verstonden hun taak In aamenwerking mei de politie op de I Vlaardingers noemen die alles op zij hebben a. v-uie,mm. gezet en slechts evenals zovelen een doei kenden, helpen, kost wat kost. Daar is dan de heer M. A. Vletter, die Maandag op ver zoek van de burgemeester door de politie ter assistentie op de politiepost werd ge vraagd, en onmiddellijk zijn zender ten dienste stelde en nu practisch onafgebro- teurzenders buitengewoon nuttig werk ver richt en doen dit nog steeds. Ships Radio Service uit Rotterdam zond en ontving reeds Zondag vanuit de koude Grote Toren op de Markt en stond daarbij nauw contact mcl dc politie beneden in moest dE 80 m pand in touw wic hun gebouw, waar men alle verdere gc- zendk,hertje betreedt, laat alle idee wenste maatregelen trof Middelham.a had I a!sla„d va„ kilcmeters varen. Leest u e"st contact met vlaardingen. Ook D detachement-commandant in Roo- de Vlaardingse polit.e-mobilo oor, bewees h>d h, yoar ouddorPi da, uitstekende diensten en we weten reeds al- kwam „a Br(da BerK„ Zoom. Den ten hoe juist in die eerste dagen, ja uren Haag vlaardingen naar Ouddorp en het gezien de tekst niet meer passend was aan deze contacten van het allergrootste^ be- antWOord glng over dezelfde radioposten deze tijdsomstandigheden. Eén der redenen mMÉfiUkj jfl waarom dit nummer zou uitkomen was. dat op Vrijdag 13 Februari a.s. de jaarvergade ring was vastgesteld. Ten slotte heeft het bestuur besloten, deze vergadering, waaraan geen feestelijkheden zijn verbonden, toch te laten doorgaan. In de zaal Concordia, aan de Rijkestraal 3, vangt om 8 uur de verga dering aan. Volgens het programma zijn o.a. aan de orde: bestuursverkiezing en verkie zing van leden voor enige commissies. Gevonden in Vlaardingen Sweelinckstr. 123, portem. Pol. bureau herenglacéhandschoen. Ged. Biersl. 67, medaille. Vettenoordstr. 69, kompas. Westhavenkade 81, jongenswant. Jas. v. Heemskerkstr. 12, vulpen. Vaartweg 44, stofzuigerborstel. Heemraadstr. 60, vul pen in etui. Mansstr. 11, schakelarmband. Orelioplantsoen 2, kolenschoppen. Schiedamseweg 10a, herenportem. met inh. Callenburgstr 118, zilverbon. Stations- str. 118, hond. Politie, kindertas. Oproep aan evacué's De gem. dienst voor Sociale Zaken deelt ons het volgende mede: De in Vlaardingen ondergebrachte evacué's zijn thans, naar wij aannemen, aan het allernoodzakelijkste ge holpen. Het is de bedoeling, dat in de loop van deze week door de gem. Dienst voor Sociale Zaken, Lijnstraat 2 alhier, aan de evacué's oproepingen worden verzonden, teneinde een behoorlijke aanvulling van hun uitzet in ontvangst te nemen. Vlaardingse Zwemclub „V.Z.C." Het Februari-nummer van de „Zwem-ex- pres" lag verzendklaar, toen ons land door de ontzettende ramp werd getroffen, zo meldt ons het bestuur van de V.Z.C. Dit nummer is daardoor niet verschenen, -- aniwoora ging over ueteuue ioiuujjuoicu lang waren. O.m. de burgemeester van Oud- ,e Vee, t»d daarvoor nodig? Neen, in 10 dorp heeft daarvoor Vlaardingen zijn grote minuten was ailes gebeurd. We hoorden ook erkentelijkheid betuigd. ,.!hoe stofzuigers, scheerapparaten en andere De zend-ontvanger werd later opgesteld eiectrische app. die niet goed worden onder op de eerste etage van het politiebureau en houden soms funeste storingen teweegbren- werkt daar ook nu nog op volle capaciteit. De oud-marconist, de heer v. Hengel, werk- I - De heer vietter deelde nog mede hoe de zaam bij de Staatsmijnen in Den Haag, had heer sWaneveld, radiohandelaar aan de zich direct aangemeld en bedient sedert jD alhier, zijn zaak liet voor wat het Woensdag deze luister-zendpost. afkomstig 's om te kunnen helpen door m Ouddorp van Radio-Holland. Een jong Vlaardmger. j de 'ZQ beiangrijke zendpost vele dagen en de heer Hollemans heeft in dit werk ook j nachten waar' te nemen. Eerst Zaterdag een belangrijk aandeel, hij vervangt regel- j werd hy afgelost door weer een andere matig de heer v. Hengel en in zijn „vrije" j vlaardingse amateurzender de heer D. - r tijd reviseert hij de zenders op de schepen in Liebregts. die op zijn beurt toont dat Vlaar- kantje; Sch. 249 met 25 xantjes; Sch 310 me: de havens. Od het politiebureau wordt.dingen 0p deze uiterste post aan de rand 1 kantje; Sch. 81 met 1 kantjej^Sch.^242 met steeds onder hoogspanning gewerkt. Om van het noodgebied zijn taak heeft begre- i pen. Visserijbericht Scheveningen Vangstberichten voor hedenmorgen uit zee: Sch. 35 geen vangst; Sch. 236 met 1 daarvan de betekenis te begrijpen moet men bij zo'n luister-zendpost staan. Het apparaat eist je volledig op, er is geen ontkomen meer aan. Door zijn onzichtbare golven wordt omstrengeld, op die 137 m band wordt geroepen, gevraagd, opdrachten verstrekt; Scheveningen. Brouwershaven, de Zevenge- broeders in Bruinisse, Zijpe, de Arend, Ouwerkerk, Zierikzee. N. Sluis. Middelburg, Wemeldinge. Hansweert. zij allen binden onzichtbare maar sterke draden aan Vlaardingen. sterke draden waarmede vele levens werden gered, draden waardoor de reddende vliegtuigen hun doel vonden en schepen hun moeilijke route bepaalden en nog werkt dit alles onvermoeibaar voort. Wij moeten in dit verband nog enkele Watervoorziening. De gemeentelijke wa tervoorziening is vrijwel weer normaal. Al leen worden de gebruikers er met klem op geattendeerd, dat het leidingwater eerst goed gekookt moet zijn, alvorens het te ge bruiken. Excelsiomieuws. Het bestuur van Excel sior verzoekt ons mede te delen, dat de werkzaamheden aan het terrein en accom modatie, welke onder water gestaan hebben, door de sneeuwval Woensdag nog niet kun nen aanvangen, evenals de training van deze -week. Woningbouw. De gemeenteraad besloot op 27 November j.l., nadat in Juni '52 gelden DIENSTPLICHT UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING. De burgemeester van Vlaardingen deelt mede, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige, welke uitspraak is gedagtekend 3 Februari 1953, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is ge legd. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen worden toege licht. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burge meester, ter secretarie van deze gemeente. Vlaardingen, 9 Februari 1953 Vlaardingse Flitsen Ds A. J. Wijnmalen, predikant te Maar tensdijk (Utr.). hoopt Donderdagavond in „Rehoboth" om 8 uur te spreken voor het Herv.-Geref. Comité. Voor de slachtoffers, werd Zondagmor gen onder alle H.H. missen in de R. K. kerk aan de Hoogstraat, parochie St Jan de Do per een totaal bedrag gecollecteerd van 4450. De Remonstrantse kerk aan de Hoflaan bracht te zelfder tijd een bedrag groot 1000 voor het Nat. Rampenfonds bijeen. De Padvindersgroep „Prins Maurits", heeft de ouderavond, die Donderdag in Excelsior zou plaats vinden, verschoven tot, vermoedelijk de eerste week in Maart. Zijn Gouden jubileum viert heden de beschikbaar waren gesteld, de bouw van 58 heer P. Maat, P. K. Drossaartstraat 116. étagewoningen, 3 eengezinswoningen en 4 i Vandaag voor 50 jaar trad de jubilaris in winkels in de Sluispolder onderhands op te dienst bij de fa G. Struijs, alhier. dragen aan de firma Barkhuis Van der Woude te Doorn. Deze firma zal de huizen echter niet bouwen en burgemeester en wet houders zullen nu trachten het object op 26 Februari a.s. in het openbaar aan te be steden. Raadsvergadering. Een aantal raadsleden niet alle leden ondersteunden het ver zoekschrift richtte zich tot de burgemees ter, als voorzitter van de raad dezer ge meente, waarin zij hem verzoeken de raad in spoedeisende vergadering bijeen te roepen. Zij schrijven o.m.: dat het wel énige ver wondering wekt, dat de raad in verband met de ontzettende ramp, welke ons land en een deel van Maassluis heeft getroffen, niet in spoedeisende vergadering is bijeen geroepen. Er zijn vragen en moeilijkheden bij de getroffenen in onze gemeente, vooral ook onder de middenstanders en bedrijven, waarop antwoorden en raadgevingen nodig zijn. Ten slotte vragen adressanten met spoed de leden van de raad tot een verga dering, zij hel een niet-officiële, bijeen te roepen. Jonge Kerk. De Jonge Kerk belegt Woens dagavond in de Kleine Kerk een samen komst. waarin dr Heidema van Rotterdam spreekt over „Genezing op gebed en geloof". Deze samenkomst staat onder leiding van ds H. F. Meyer. TENTOONSTELLINGEN. StedcIUk Museum. Heden en volgende dagen tot 16 Februari (dagelijks geopend van 10 tot 5 uur. 's Zondags van 2 tot S uur) tentoonstelling: Honderd prenten van Wout van Heusden. BIOSCOPEN Monopole Theater: Tot en met Donderdag dagelijks 2. 7 en 9 uur: Tumult in de slangen- put en: De Wet van het Woud (14 j.). Passage Theater: Heden 8 uur; Woensdag 2 en 8 uur: Donderdagmiddag 2 uur Storm over Malakka (14 jaar). DINSDAG 10 FEBRUARI. Musis Sacrum: 8 Uur Personeels^ereniging WF, afdeling O. en A. Toneelavond WOENSDAG U FEBRUARI. R.K. Volksbond: 2 Uur RKGV Excelsior. Filmmiddag. Volksgebouw: 7.45 Uur Vrouwenbond NVV. Filmavond. Aula Museum: 8 Uur Orgelconcert door de organist Dirk Jansz. Zwart, ten bate van Rampenfonds. Geb. Chr. Belangen Kethel: 8 Uur bijeen komst voor de in Kethel vertoevende evacué's. Gebouw Chr. Soc. Belangen: 8 Uur Chr. Be sturenbond Lezing. Irene: 8 Uur Wijkgemeente 5 der Ned. Herv, kerk. Wtjkavond. Wat ieder moet weten ZIEKENHUIZEN Gemeente Ziekenhuis Nassau!aan, tel 69128; R.K. Ziekenhuis, Dr Noletstichtlng, Dr Nolet- straat, tel. 69411. BIJ ONGELUKKEN Voor aangifte van ongelukken belle men de G.G. en G D.. tel. 69290. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor de avond- en nachtdienst geopend Apotheek firma Van Westendorp, Singel 81. Voor de getroffenen van de Watersnood. Meldden we vorige week, dat door het comité Vrouwelijke Hulpverlening alhier een be drag van 7600 was ingezameld voor de getroffenen van de watersnood, met nagif- ten is dit bedrag thans gestegen tot 8041. terwijl nog steeds giften binnen komen. De collecten Zondag in de kerken heeft getuigd van de offerzin der Maaslanders. Gecollecteerd werd in de Ned. Herv. Kerk 1949.15, Geref. Kerk 2158.10 en in de R.K. Kerk 1441.52 totaal dus 5538.77. Hierbij laten het de Maaslanders echter nog niet zitten. De veehouders hebben ver gaderd en men heeft besloten een actie op touw te zetten voor de inzameling van vee, zoals gemeld werd reeds 1 koe geschonken. Ook de tuinders zullen een actie beginnen voor onze getroffen landgenoten. Verschil lende organisaties hebben plannen in voor bereiding welke kunnen leiden tot de ver sterking van het rampenfonds. Vergaderingen gaan niet door. Vele van de reeds aangekondigde vergaderingen gaan deze week niet door. Ook de meisjesvereni ging der Ned. Herv. gemeente heeft de vie ring van haar 60-jarig bestaan uitgesteld. Gemeente-vergadering. A.s. Donderdag avond zal een lidmatenvergadering der Geref. lidmaten gehouden worden. In deze bijeenkomst zullen verslagen worden uitge bracht, tevens zal gesproken worden over het gebruik der nieuwe bijbelvertaling en over het actief vrouwenkiesrecht. Interieurronds. Voor het interieurfonds der Ned. Herv. Kerk werd ruim 100 ont vangen. De Ned. Kath. Metaalbew.bond afdeling Vlaardingen, geeft Woensdagavond voor le den en genodigden een filmavond in Luxor Theater. Aanvang kwart voor acht. Na 'n reportage van de overtromings- ramp, draait de film „De sleutels van het Koninkrijk". In aanvulling op onze mededeling onder Vlaardingse flitsen volgen hier nog enige opbrengsten van kerkelijke collecten in Vlaardingen ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De Ned. Hervormde kerken brachten in de Zondagmorgencollecten 12.000 tezamen. In de Gerei, kerken brachten 5000 leden en doopleden in 4 kerken in de morgen- en avondcollecten 10.018,25 bijeen. De Geref. Gemeente verzamelde inn deze bijzondere collecte 1343,03 en de Cbr. Geref. Kerk collecteerde voor dit doel een bedrag van 1275. Spaarbank Vlaardingen Gedurende de maand Januari 1953 werd ingelegd 678.951.21 en terugbetaald. 497.831.09. Op 31 Januari '53 bedroeg het inleggers-tegoed 10.149 913.20, tegen 9.233.947.05 op 31 Januari 1952. Het aantal inlegposten bedroeg 5754, het aantal terugbetaalde posten 2090. Op 1 Jan. waren 26110 boekjes in omloop. In Januari werden uitgegeven 284- en afbetaald 108 boekjes, waardoor het aantal in omloop zijnde boekjes op 31 Januari 26.286 be droeg. Gegevens sehoolsparen: Gedurende Jan. werd aan spaarzegels verkocht 3.560.40. Op 31 Januari '53 waren 6474 spaarbusjes in omloop. Bespaard bedrag F 14.852.88 tegen vorig jaar Januari 15.053.42. Spelregel wedstrijden voor junioren Er wordt Woensdag a.s. weer een toets- wedstrijd gehouden voor de junioren var de Zwaluwen en R.K.-W.I K„ Bij de vorige toetswedstrijden werden de volgende uit slagen genoteerd: Fortuna 96 punten; Excel- isor M. 90; V.D.L. 86' Vlaardingen 64' 's. M.V.V. 62 en De Hollandiaan 19 punten. Dat de groten voor deze leerzame avonden zo weinig belangstelling tonen, valt zeer te be treuren. Ook zij krijgen nu weer de gele genheid door Woensdagavond om half acht op de Hoogstraat 202 eens te komen kijken. WAARHEEN DINSDAG. Handelsgebouw, Schippersbeurs, 7.30 uur ram.. Teken- en Schildersclub „Centaur". Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m.. Orson Welles „Othello, de Moor van Veneilé' (18 jaart. Re portage van de ramp. Harmonie. 8 uur n.m., Mary Pos voor de Za- kenstudiekrlng. Collecte voor het Nationaal Rampenfonds. Excelsior, 8 uur n.m., repetitie Vlaardings Mannenkoor „Orpheus". Luxor-theater, 8.15 uur n.m, raai" (18 jaar). WOENSDAG. 7 kantjes. Geringe vangst hadden Sch. 333. Sch. 3 en Sch. 95. Binnen voor de haring visserij: logger 250 met 12 last in tonnen en kisten verse haring. Notering verse haring: 20.50 per kist van 50 kg. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Theresia Maria, d. van F. F. Corver en D. J. Fortuijn; Wilhelmina Francisca Josephma Antonia, d. van J. A. Tuinder en W. F. Matthijssen; Arie, z. van Moerman en J. Jansen; Marijke Jo hanna, d. van J. Thomas en J. van IJperen; Hillegonda, d. van J. Swaneveld en G. A. van Bree; Anneehiena Wilhelmina. d. van C. Verduijn en G. Groen; Johanna Cornelia, d. van J. C. Dopper en J. M. A. Fritschy: Alida Wilhelmina Maria Hvacintha, d. van H. P. J. van Vliet en C. J. M. Olsthoom; Jo- hanan Bastiana, d, van W. Goudriaan en M. van der Sluis; Adam Johannes, z. van A. Stam en A. Springvloed; Jentje, d. van A. Beukelman en A. IC. Bot. Overleden.' Gerrit den Breems, 93 j., wedr. an P. Brouwer; Dirk Bos, 73 j.. echtg. van A. Zuidgeest. De rechtbank vonniste Geld van de baas. De 43-jarige colpor teur G. J. S., die door hem ontvangen ter mijnbetalingen niet aan zijn patroon had afgedragen. Ls veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden •oorwaardelijk met drie jaar proeftijd. „Belasting". De 31-jarige handelscor respondent C. v. d. K. uit Vlaardingen-, die medewerking had verleend om een aan nemer, bij wie hij werkzaam was, 3.500 te laten betalen aan een „hoofdcommies der belastingen", de 30-jarige vertegenwoordi ger J. H. B. uit Rijswijk (Z.H.). is ter zake van uitlokken tot oplichting door de recht bank veroordeeld tot iVs jaar gevangenis straf met aftrek van de voorlopige hech tenis. B_ werd veroordeeld terzake van op lichting tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Het O M. had resp. 1 jaar en 10 maanden geëist. Korte Kroniek Verstekeling ingerekend. De rivierpolitie heeft de 19-jarige lasser P. H. L. naar Schie dam, waar hij woont, gebracht. De man was als verstekeling gevonden aan boord van het s,s. Blitar. Diefstal van zeil. Ten nadele van een Rot terdamse firma is een rol zeil ontvreemd. In verband hiermede heeft de politie de 24-jarige koperbankwerker A C. aangehou den, die bekende de rol zeil te hebben weg genomen. ROTTERDAM Hoe de goederenstroom wordt verwerkt Reeds voorraden voor na terugkeer der evacué's Over de verwerking van de enorme goe derenstroom. bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, kan nog worden ge meld, dat daarbij het volgende schema werd toegepast. Er werd een scheiding gemaakt tussen de uit het buitenland en uit het binnenland inkomende goederen. De bin nenlandse goederen werden opgeslagen in de loods van de Rotterdamse Stuwadoor Mij aan de Maashaven, waar de ruwe sor tering geschiedde. Vandaar werden de goe deren vervoerd naar de Rivièrahal voor de fijne sortering. De afvoer geschiedde ver volgens naar de depots in de opslagplaats van de N.V. Intermetaal aan de Wijnstraat, waar de goederen voor latere uitgifte direct naar de uitdeelposten en naar de nood- gebieden worden bewaard en naar het Groothandelsgebouw, vanwaar de directe expeditie plaats had naar de uitdeelposten De Ster (Peek Cloppenburg), Esders en C. A. en naar de noodgebieden. De buitenlandse goederen worden opge slagen in het veem van Pakhuismeesteren en in de loods Phenlx II. Met de uitdeling van de buitenlandse goederen wordt ge wacht tot de evacué's naar hun woonplaat sen zijn teruggekeerd. R.P.M.-Pernis over enkele dagen in vol bedrijf Met man en macht is aangepakt en dit heeft tot resultaat gehad, dat men er op de raffinaderij van de B.P.M. te Rotterdam- Pernis o.a. in geslaagd is, destilleereenheden en een deel der thermische kraakinstallatie weer in bedrijf te stellen. Er bestaat goede hoop, dat alle fabrieksinstallaties met in begrip van de katalytische kraakinstallaties aan het einde dezer week weet zullen draaien. De verwerking van ruwe olie uit Schoonebeek. welke, zoals bekend, geheel te Pernis geschiedt, zal dan ook over enige dagen weer op het oude peil worden ge bracht. Afgelaste bijeenkomsten VOPA Beatrix. Het jubileumfeest van de VOPA Beatrix, dat Zaterdag a.s. in Maison de Klerk zou worden gehouden, is uitgesteld tot 30 Mei. De lezing Marokko, Tuin van Allah, die de heer D. van Sijn Vrijdag in de Rivièrahal Huwelijksroe- zou houden, is uitgesteld; kaarten blijven geldig. RTV Ons Ideaal. De cabaretavond, die Luxor-theater, 2.30 uur n.m.. „Kinderen van j deze vereniging op 11 Februari zou houden de straat". In alle voorstetllngcn reportage it n» „„i ramp. Hedeti- en morgenavond besloten voor- 's toj 17 Februari. De opbrengst stelling. za* "an bes.emd zijn voor het Rampenfonds. Luxor-theater, 7.45 uur nm Filmavond afd. Oud Wezen Bond. Het bestuur van de Vlaardingen van de Ned. Kath. Metaalbewer- R.K, Oud Weze% Bond deelt mee. dat het kersbond. j jaarfeest, dat a.s. Zondag in het Groothan- FeP deisgebouw zou worden gehouden, is af- Stadsgehoorzaal. 8 „Othello, de Moor va portage van de ramp. BELANGRIJKE l'ELEFOONNUMMERS. Politie en brandweer 2 3 4 5 Zlekendlenst, Hoflaan 9a 2 5.4.1. Tel 3 2 2,9 Voor een goed dagblad; Btjkan- foor Rolterdamseh Nieuwsblad. Smalle Ha venstraat 1. Vlaardingen Bvi geen aeh 2 S 9 R. 'V'emstraat «1 Geopend Wester-Apotheek, Voorstraat 5i, gelast. Correctie Staatsloterij In de trekkingsl(jst van de Staatsloterij leze men bij de ^rijzen van 60 1S439 l.p.v. 15339 en 16497 l.p.r. 16397.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2