ROTTERDAMSE!! NIEUWSBLAD Belangrijkste dijken worden op Rijkskosten hersteld Maatregelen van de Regering Koningin en Prins in de getroffen gebieden V.N.-frontaanval in Korea nu onmogelijk, meent Taft Hoe de schade wordt vergoed Financieel hulpplan van de V.S. en Canada Ruim 65,000 mensen werden geëvacueerd BEURZEN OPENDIJKEN DICHT GOED GESTART Zuiderzeewerken desnoods vertraagd Dinsdag 10 Febr. 1953 nAIHIIIIlim A a hb |S A Jtff 7^ V A Prijs 10 cent per nummer Telefoon 29220 (5 lijnen) III H I Si III ff® |V| g J Hl H M E I III I H V IE 9 J Hfl I per week 0.47 per maand 2 ttO per kwartaal 5.85 Giro No. 11000 Directeur: D. BROEREN 75ste Jaargang No 22491 Hoofdredactie: LEO OTT en H. W. ELDERMANS per post p.m. 2.25 uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhouds plichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in Bij het dichten van dijken zijn het vooral zandzakken, die men nodig heeft, en waar naar voortdurende vraag is. Overal is men thans, een goede week na de overstromin gen, reeds bezig met de herstelwerkzaam heden, waarbij hel een eerste vereiste is, dal de gaten in de dijken worden gedicht. Op het eiland Voorne-Putten, by Spijke- nisse, dichten soldaten de dijk met zandzakken Koningin Juliana heeft gisteren een be zoek gebracht aan Hellevoetsluis, Den Bom mel, Willemstad en de Moerdijk. K.M. werd in Hellevoetsluis opgewacht door hare Com missaris in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, die H.M. gedurende een gedeelte van de tocht begeleidde. Prins Bernhard heeft gisteren wederom enkele plaatsen in het getroffen gebied be zocht. Na onder zeer slechte weersomstan digheden van Soesterberg te zijn vertrokken landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok vandaar per helicopter naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf Z.K.H. zich naar Zuid-Beveland, waar hij de plaatsen Rilland-Bath, Hansweert, Baar- landt, Ellewoutsdijk en Wolphaertsdijk be zocht. Vervolgens stak hij over naar Noord- Beveland, waar hij achtereenvolgens land de te Kortgcne en Colijnsplaat. Daarna be zocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Phi- lipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verscheidene inwoners en hij nam het her stel van de dijken in ogenschouw. Volgens Z.K.H. was de stemming onder de bevolking uitstekend en men werkte vol enthousiasme aan het herstel van de dijken. Laat in de namiddag landde de Prins op het vliegveld Ypenburg, waar hij de vergade ring van het bestuur van het Rampenfonds presideerde en waar hij, evenals de vorige dagen, verslag uitbracht van zijn bevindin gen in het getroffen gebied. I Zo spoedig: mogelijk zal een ont- werp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoorde lijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. O Het herstel van de dijken wordt on- middellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vor dert, zal de uitvoering van de Zui derzeewerken worden vertraagd. A In algemene zin zal worden onder- zocht, op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voor komen. In het bijzonder zal dit on derzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voort gezet. CT Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde vei ligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. De regering Is er van overtuigd, dat voor zover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk ge maakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. Ten aanzien van de dijken wordt opge merkt, dat de toestand in het algemeen thans enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte af metingen en deze behoeven bij het dichten geen bijzondere moeilijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkbressen voorkomen, die wèl bijzondere moeilijkhe den bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die. aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Rampenfonds ruim 27 Vz millioen Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationale Rampen fonds is bijeengebracht, is ƒ27.558.000. Blokkade van China wellicht wenselijk De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat, Robert Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenhower verklaard, dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de communistische linies in Korea over weegt. De uitvoering van het plan van generaal MacArthur, om de Mandsjoerijse luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chi nese vasteland te leggen, zou volgens Taft de overwinning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hebben de Chinese communisten hun defensie echter zo ver opgebouwd, dat een frontaanval tegen hen niet overwogen kon worden. over de watersnood, welke minister-president 1 85 iVeter was het gal m de dijk bij Papen- Drees aan de Tweede Kamer heeft doen toe- drech[dal nu snel gedicht wordt door het opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt ge- komen. reed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht. HET BELANGRIJKSTE KIJKER over de gehangene. 2e blad, pagina 1. BELANGRIJKSTE DIJKEN OP RIJKS KOSTEN HERSTELD: Desnoods ten koste van Zuiderzeewerken. Ie blad, pagina 1. ONTELBARE DIJKEN KAPOT: Enig systeem bjj het herstel; duinen wor den „bijgewerkt". MILLIOENENSTROOM HOUDT AAN: Veel giften uit het buitenland: Ram penfonds ruim 27,5 millioen; Radio actie hoopvol ingezet. 2e blad, pagina 3. HET PROCES-ORADOUR: Doodstraf gecist tegen Elzasser; Gen. Lammcr- ding een Brits spion? 2e blad, pagina 2 Britse bezwaren Taft zei een blokkade van de Chinese kustlijn „zeer wenselijk" te achten „indien deze zonder tc veel internationale compli caties uitgewerkt zou kunnen worden". Groot-Brittannic's handel met continentaal China blijft beperkt tot materiaal, dat geen strategische betekenis heelt. De senator zei niet te weten of een bombardement van de Mandsjoerijse bases militair voordcel zou brengen, „nu dc communisten zo machtig aan het front zjjn". Taft zei van oordcel te zijn, dat thans vrede in Korea zou zijn, als dc regering- Truman twee jaar geleden het plan-Mac- Arthur zou hebben aangenomen. In Britse diplomatieke kringen te Londen noemt men een aantal punten, die naar het Britse standpunt een blokkade van de Chi nese kust onwenselijk maken. Hiertoe be horen: 1) De Britse handel zal ongunstig be ïnvloed worden. Als nationalistische sche pen ingrijpen, zullen Britse schepen de steun krijgen van de Britse marine, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. 2) Een blokkade kan tot gevaarlijke inci denten leiden waarbij Chinese en Sowjet- Russische handelsschepen en mogelijk zelfs oorlogsschepen betrokken kunnen worden. 3) De uiteindelijke invloed op het Chinese vasteland acht men te verwaarlozen en men gelooft niet, dat een en ander het einde van de Koreaanse oorlog zou brengen. 4) Een blokkade zou ontevredenheid wek ken bij Oostaziatische landen, die handel met continentaal China voeren. Medeleven van mannen uit de slag om Arnhem De commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland heeft een betuiging van hartelijke deelneming en medeleven met de overstromingsramp ontvangen van de zijde van het bestuur van het Airborne Forces Security Fund, ook uit naam van hen, die vochten in „De slag om Arnhem en hun familieleden, zomede uit naam van het bestuur van de Airborne Officers Club. Generaal-majoor S. Sosaboivsci. e.r-coni- mandant van de voormalige Poolse para- chutisten-brigadegroep, die in de buurt van Arnhem vocht, heeft de commissaris der Koningin verzocht zyn gevoelens van diep medeleven met de ramp te aanvaarden. De pii'tjei wijlen in de De cijfer, bij de lUtioni 1000 mber 750 m Occlusie de wjrrr O Windstille v^c^Zwelke wind Vs^^Metije 4^^ Kr.chtige wind W Stormachtig, Slgrm. jtgrrn, QrU»n. gr C. Buiig weer Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland cn Zeeland aanvanke lijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. W eeroversich t Door Westenwinden werd gisteren in Frank rijk. België. Nederland en West-Duitsland zachtere lucht binnengevoerd, waardoor cie dooi Inviel. In de westelijke stroming bewoog een storing, die de buiïgheid gisteravond deed toenemen. Deze werd gevolgd door een diepe stormdepressic, die gisteren met grote snelheid over de Oceaan trok en vanmorgen boven Engeland was gelegen. Vanmorgen bereikte het neerslaggebied ervan reeds het Zuid-Wes ten van ons land. terwijl de storing de baro meters m onze omgeving aanzienlijk deed da len. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Barometer: 733.6 m.m. Wind: Zuid-Oost, S. Temperatuur: 2.8 gr. C. Maximum temperatuur. 14 uur: 5.6 gr. C. Minimum temperatuur, 21.15 uur: 0.6 gr. C. V/eersgesteldheid: Regen. II Februari Afnemende maan Zon op 08.06; onder 17 45 Maan op 06.49- onder 14.08 WATERGETIJDEN. 11 FEBRUARI. Rotterdam. Ie tij 2.24 uur, 2e tij 14.56 uur. Dordrecht, lc tij 3.li uur, 2e tij 15.46 uur. o Het Rampenfonds zorgt voor particulieren Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, dat wil zeggen le vensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampenschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van die, vastgesteld in de Wet op de Materiële Oorlogsschaden, aldus de nota over de watersnood. Rampschadebureaux Het ligt in het voornemen van de rege ring, dal de ministeries, welke met de af wikkeling van de oorlogsschaden zijn be last, eveneens de afwikkeling van de rampschaden ter hand zullen nemen. Wat de schade in de privaatrechtelijke sector betreft ligt het in het voornemen van de regering een buitendienst in te richten, beslaande uit een aantal regionale Rampschadebureaux, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van financiën, van wederopbouw en volkshuis vesting en van landbouw, visserij en voed selvoorziening zijn samengebundeld. Al daar geschieden de aangifte en de re gistratie van alle schaden, kunnen' de voorschotten worden gevraagd en uitbe taald en wordt de enquètering van de schaden plaatselijk verzorgd. Omvang van de schade Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd ge weest. Deze 133.000 ha, of 5.7 van het totale areaal cultuurgrond in Nederland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, 8.9 van het totale Neder landse areaal: 41.000 ha grasland of 3.1 van het totale Nederlandse areaal en 10.000 ha tuingrond of 9.4 van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Neder land): 32.000 ha granen (6.1 waarvan 12.000 ha tarwe (15.2 13.700 ha con sumptie-aardappelen (8.6 15.000 ha suikerbieten (24 6.000 ha peulvruchten Terug tot regelmatig c5 c5 O bestuur De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpverlening bij de watersnood als afgesloten mag wor den beschouwd, meent dc regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regel matig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd ver band en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dra gen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakelijkheid voor de te ver lenen hulp wordt getroffen, (17.8 7.500 ha vezelvlas (22.7 en 8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van: 25.000 runderen, 15.000 A 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee. dat in deze gebieden aanwezig was, is grotendeels geëvacueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn voor al ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveiand, terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ern stige schade is toegebracht aan vitale be drijven in de voedselvoorzieningsindustrie. Het laat zich aanzien, dat het gewenst is de beginselen van de herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadegebied, welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aan merking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de vissersschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. De Verenigde Staten en Canada zou den begonnen zijn met het bestuderen van een financieel hulpplan voor Neder land. Het zou hier gaan om een hulp program op lange termijn, dat geba seerd zou kunnen zijn op: 1. Een schen king van Canada en de V.S.; 2. Een le ning door middel van de Internationale Bank en 3. Een verhoging van de Noord- Amerikaanse bijdrage aan de N.A.V.O. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegenover de N.A.V.O. tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Volgens de gegevens, over welke de regering gisteren beschikte, zijn in totaal 65.798 mensen uit de getroffen gebieden ge- evacueerd. In Zeeland zijn 9.395 uit Zeeland zelf afkomstige evacué's ondergebracht. Noord-Brabant heeft 26.578 mensen opgeno. men, grotendeels afkomstig uit Noord-Bra bant en Zeeland, voor een kleiner deel ook uit Zuid-Holland. De 24.096 in Zuid-Holland ondergebrachte evacué's zijn voornamelijk uil' die provincie, ten dele ook uit Zeeland afkomstig. In de provincie Utrecht zijn 5 729 ?eëvacpeerden geregistreerd, afkontftig uit ieefoit<L-en ten dc'.t- Zui.l-tjollqhd. Deze getallen 2ijn genoemd in de nota, welke de regering gisteren aan de Twééde Kamer heeft verstrekt. De regering deelt verder mee, dat het zoeken naar huisvesting, dank zij overvloe dige aanbiedingen, geen moeilijkheden bood. Van de vele buitenlandse aanbiedin gen, welke tot dankbaarheid stemmen, zal waarschijnlijk geen gebruik behoeven te worden gemaakt. De voorbereiding tot het doen terugkeren van de vluchtelingen naar hun eigen woonstreken zal zeer binnenkort ter hand worden genomen. De fiscus helpt De staatssecretaris van Financiën 'neeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entréegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwed strijden. concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 percent van de bruto-recette aan het Nationaal Rampen fonds is afgedragen. Staatsbedelaar TSo. één Johan Bodegraven... alias: Johan Bodem graver' Maandagavond hebben de gezamenlijke omroepverenigingen de grote radio-actie „Beurzen open. djjken dicht" voor het Na tionaal Rampenfonds ingezet met ecu pro gramma. dat een belangrijk aantal suggesties bevatte, maar ook reeds financiële vruch ten afwierp, dank zij spontane reacties uit luisterend Nederland. Het nieuwe telefoonnummer te Hilversum, dat aan deze actie door P.T.T. ter beschik king is gesteld hef eerste Hilversumse nummer met vijf cijfers: 10101 deed reeds verscheideue telefoontoestellen tijdens de uitzending rinkelen. Het werd, dank zij een slotgift van een ton, door een ontroerd luisteraar Zondag aan prof. J. B. Kors, voor zitter der N.R.U., na de rede van H.M. de Koningin, toegezegd, op deze éerste avond 178.222,15. meter" de stand van het fonds van deze radio-actie worden bekend gemaakt. Giro stortingen mogen zonder frankering worden gedaan. Op de eerste dag van de actie, die voor lopig tot 1 April zal duren, kwam o.a. het personeel van de radio met 16.200 en de aanbieding van 2 pCt van het jaarsalaris. De onverwachte „telefoontjesregen" van Zaterdagavond bleek 12.000 tc hebben op geleverd. Er vloeiden voorts diverse spon tane giften binnen, kleine zakgeldgiftjes van 50 cent, maar ook van 10.000 Nu al uitte ons volk zich in diverse geledingen: Kin deren, huisvrouwen, zieken, personeelsacties directies van bedrijven, verenigingen en in stellingen, zij allen kwamen met ideeën en. geld. Dit eerste programma van een actie, die nog moet beginnen, was veelbelovend. Luisterend Nederland zal er in de komende Zaterdagavonden zijn hart aan kunnen ver warmen. Van de bedragen welke met het herstel der het niet zinkt. De regering is van oordeel, dat de dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, kosten van het herstel van de hoofd- en buiten- zelfs bij grove benadering, nog geen raming te waterkeringen geheel voor rekening van het Rijk geven. Wel kan er echter reeds van worden zullen dienen te worden genomen, aldus de nota

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1