HET VADERLAND Hulp en herstel in vaste banen Ondanks sneeuw werkte de luchtbrug normaal Morgen verkoop watersnoodzegel .jé Weerbericht Regering ziet nauwlettend toe Diepste nood slaat spring vloed van medeleven en broederschap los MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE CO COURANT 83e JAARGANG No 255 Koninklijk herenigd In slechts enkele uren verander de het leed van landbouwer Iwaar- den uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagoch tend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdag middag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw wachtte. Bureau Watersnood Ned. Rode Kruis Het bureau Watersnood van hot Ne derlandse Rode Kruis is sinds Zaterdag gevestigd op PrinsessegTacht 33 te 's-Gra- venhage. De telef oomnummers bleven 18 47 90, 18 47 91, 18 47 92. Alle aanbie dingen en aanvragen van goederen in verband) met de watersnood dienen daarheen gericht te worden Militairen worden afgelost De troepen, die op 1 Februari werden ingeschakeld voor militaire bijstand in de watersnoodgebieden, zullen geleide lijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen terug, maar blijven daar nog geconsigneerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet wor den verleend. Het betrokken personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk be richt te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is gedaan. Opbrengst van een millioen verwacht De speciale watersnoodzegel die de PTT uitgeeft, zal van morgen af op alle postkantoren verkrijgbaar zyn. Zy heeft een frankeerwaarde van 10 cent en een toeslag van eveneens 10 cent, deze komt geheel aan het Nationaal Rampenfonds ten goede. De düre ktuk'-generaal,de heer L. Neher, verwacht op deze manier een millioen gulden in het fonds te kunnen storten. De zegel is uiterst sober gehou den. Het is een gewone goud- en oker- kleurige Koninginnezegel met zwarte op druk: „Watersnood 1953 10 c -f 10". De zegel zal waarschijnlijk tot eind Maart a.s verkrijgbaar zijn. De geldigheidsduur is eind December van het volgend jaar. Op de eerste dag van afgifte dus morgen zal een door de Landsdruk kerij vervaardigde enveloppe met het Zeeuwse wapen in kleuren aan de ver zamelaarsloketten te koop zijn. Deze kost 50 cent plus 20 cent voor een zegel. Hier voor wordt een bijzonder stempel bruikt. Een comité zal via bestaande organen, zakjes met vijf watersnoodzegels voor een gulden te koop doen aanbieden. Ook de beide rijdende postkantoren, w over de PTT beschikt, zullen in de Hoewel de vliegoperaties van het marinevliegkamp Valkenburg uit gisteren door slecht weer en sneeuwbuien veel hinder ondervonden, zjjn er tussen 8 uur des ochtends en 5 uur des middags goede ren afgeworpen bij Stryen, Renesse, Put- tershoek, Middelharnïs, Ooltgensplaat, F'ellendain, Stad aan 't Haringvliet, Melissant, Tiengemeten, Dirksland, Burgh, Scharendijke, Colynsplaat, Wisse- kerke, WolphaarMÜk, Vlissingen, St. Maartensdijk, Rozenburg, Achthuizen, Den Bommel, Ellewoutsdyfc en Zierikzee. Afgeworpen werden: 475 paar rubber laarzen, 110 rubber pakken, 185 paar lieslaarzen, 800 paar schoenen, 625 paar (10 PAGINA'S) Hulp en herstel nemen vaste vormen aan, bijzondere voorvallen doen zich niet meer voor. Ondanks sneeuw werkte de luchtbrug normaal. Ook in dit nummer weer tal van foto's uit de Xioodgebieden (pag. 1). Het Concert gebouw gaf weer een uitvoering van een programma waarvan de keuze niet gewaardeerd kon worden. Wijken? Nooit! Een Zeeuwse boer denkt niet aan emigreren. Evacuatie loopt ten einde (pag. 2). Op pag. 3 stadsnieuws. Buitenlands nieuws staat op pag. 4. Op pag. 5: Het ware gezicht van de ramp, wegen die nergens naar toe leiden. Wederopbouw in noodgebieden zal soepel werken. Gedempte vreugde onder een floers van rouw. De Af sluitdijk voorkwam overstroming. Pag. 6 is aan de sport gewijd. Wij vragen ons af: bewandelt de sport wel de juiste weg inzake de ramp? Een noodcompetitie voor de voetbal sport lijkt gewenst. Over de hulp verlening in buiten- en binnenland is op pag. 7 een samenvatting opgeno men. Laatste berichten op pag. 9. Day by Day: p. 4. sokken, 100 werkbroeken, 100 stel onder goed, 2200 liter water, 39.500 zandzakken, 82 paar handschoenen en voorts kluwens touw, matrassen, 100 later antivries, stro balen, dekzeilen, zaklantaarns, schop pen, brood en toespijs en voor de burge meester van Middelharnis 2 dozen en voor de dokter in Stellendam 20 paar rubber handschoenen. Tot 6 uur gisteravond werden van Val kenburg uit 23 vluchten gemaakt naar het noodgebied. Zaterdag werden 48 vluchten gemaakt. Vliegtuigen van GIlze-Rijen maakten 6 en 7 Febr. 180 vluchten voor personen- en goederenvervoer. Van het vliegveld Woensdrecht af wer den 34 vluchten gemaakt voor transport en verkenning. RAMPENFONDS: 24 MILLIOEN Gisteravond was het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampenfonds getelde bedragen ge stegen tot 24.080.000. Geëvacueerd: 50.000 De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt ons mede, dat het aantal uit de noodgebieden geëvacueerde ruim 50.000 bedraagt. Inzamelingen in Indonesië In Djakarta aan bijdragen ontvangen een bedrag van rp. 410.665, in I doeng is tot nu toe ingezameld een be drag van rp 223.000. Dagelijks gaan met de KLM honderden kilogrammen goe deren uit Indonesië naar Nederland. j Het Indonesische Rode Kruis stelt zich voor 'koffie, thee en suiker te sturen. koopactie worden ingeschakeld. De bur gemeester van Den Haag, mr F. M. Schokking, zal morgenochtend op Het Plein de actie in een van de rijdende postkantoren inluiden Nationale Gedenkdag Door de ijzige lucht van Zondagmor gen, de eerste na die rampzalig gestoor de rustdag van een week geleden, beier den plechtig en vertrouwensvol de klok ken van alle kerken. En talrijker dan op andere Zondagen gingen drommen men sen ter kerke over de witbesneeuwde straten, terwijl aan de gevels van huizen en openbare gebouwen onze trotse drie kleur halfstok hing. Beschermd door de hoge kerkgewelven of in de intiemer sfeer van bidkapellen of tijdelijke loka len heeft het Nederlandse volk over wogen de ramp, die ons volk heeft ge troffen, het heeft gebeden om kracht en troost voor hen, die de ramp trof en het heeft weer opnieuw met gulle hand ge offerd om de ergste nood te lenigen. Terug uit het Godshuis hebben allen zich teruggetrokken in de beslotenheid der eigen huiselijkheid om te bekomen van de vermoeienissen, de schokkende gemoedsbewegingen, die de voorbije week voor de meesten van ons volk heeft gebracht. En daar in die beslotenheid hebben millioenen met toegewijde aandacht ge luisterd naar het krachtige woord van onze Koningin. Nimmer hebben wij duidelijker gevóeld, dat zij landsvrouwe en moeder des vaderlands is. Zij be schreef niet de ellende, die zij met eigen ogen had gezien. Zij deed slechts een beroep op onze ware Christenzin en de menslievende kracht, waartoe deze ramp ons verplicht. Die broederlijke eensge zindheid. die ons nu allen bindt, zag zij gaarne bestendigd ook in normale tijden. Het was stil in de besneeuwde straten; de feestelijkheid, die anders de Zondag kenmerkt, toas voor deze dag van be dachtzame aandacht opgeschort. Alleen in de getroffen gebieden werk ten zij, die noodzakelijk waren voor het nodige herstel en voor de nog te ver letten eerste hulp. Dijken werden dicht gegooid, levensmiddelen, materiaal en zandzakken aangevoerd door de lucht, met schepen en voertuigen over land En de vluchtelingen, zo goed als allen reeds ondergebracht in beschermende gezin nen, waren stil in het overdenken van het geleden leed en in het besommen, van verlies aan dierbare levens en bezit. En over de stille straten langs de licht loze gevels van de huizen, tvaar velen zich anders vermaken, viel de sneeuw tot een dik wit kleed van blanke berus ting. D.U.W.-arbeiders niet langer werklozen Naar wij vernemen heeft de Minister raad besloten met ingang van 1 Jan. 1953 in de maandclykse opgave van de stand der arbeidsmarkt niet langer de D.Ü.W.-arbeiders onder de werklozen te rekenen. De overweging is, dat de D.U.W.-arbei- ders sociaal economisch gezien vrijwel onder normale voorwaarden werken, ook wat betreft de objecten. Wel zullen de D.U.W.-arbeiders genoemd worden in verband met het beschikbare aanbod van werkkrachten, omdat zij beschik baar blijven voor het normale privaat- en publiekrechtelijke bedrijfsleven. Het aantal D.U.W.arbeiders bedraagt om streeks 30.000, zodat het getal van het aantal werklozen in vergelijking met vorige opgaven daarmee verlaagd wordt. Waarschijnlijk zal de statistiek betref fende de arbeidsmarkt over Januari niet volledig zijn, omdat van verscheidene getroffen gebieden nog geen opgave is ontvangen. insessen vlogen boven de getroffen gebieden ïJe Prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet hebben gistermiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins zijn van oor deel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van dp onstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Koningin naar Spijkenisse Koningin Juliana is vanmorgen naar Spijkenisse op Voorne-Putten vertrok ken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar vér- schillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog menseji wonen, de dorpen. Overweldigend Naar ons van de zijde der Sa bena wordt bericht, maakt men zich in Brussel zorgen over de stroom van goederen uit Parijs. Zij worden in zulke enorme hoe veelheden aangevoerd, dat gere gelde doorzending naar Amster dam bijna onmogelijk wordt ge acht Koning Boudewijn in Brussel teruggekeerd Geschenken van 't vorstelijk huis Koning Boudewijn van België is gis teren te Brussel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Franse Rivièra, na dat in Belgische bladen critiek was ge leverd op het feit, dat de koning naar de Rivièra gegaan was, terwijl zijn land leed als gevolg van de overstromingen. De vader des konings, koning Leopold, en zyn gemalin, de prinses van Réthy, zetten hun vacantie in Antibes voort. Na zijn terugkeer zou koning Boude wijn een bezoek brengen aan de geteis terde gebieden. Zaterdag bracht prinses Josephine-Charlotte een bezoek aan het jetroffen Belgische gebied. Zij heeft een deel van het bedrag, dat voor haar hu welijksgeschenk was ingezameld, ter be schikking van de getroffenen gesteld. Koning Boudewijn en Koning Leopold hebben samen 500.000 frs aan het Belgi sche rampenfonds geschonken, de groot moeder van de koning, koningin Elisa beth, gaf 100.000 frs. Het gaat dooien In Nederland vroor het in het Oosten van het land tien tot 15 graden, in het Westen over het, algemeen 5 tot 10 gra den. Een uitzondering in het Westen vormde Vlissingen, ivaar de temperatuur tijdens een korte periode boven het op Walcheren aanwezige sneeuwdek tot 14 graden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer meer en meer onder invloed van een zwakke van de Noordzee afkomstige storing. Deze veroorzaakte Westenwinden sneeuwbuien in het Zuidwestelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. Zondagavond bereikte een sneeuw ons land en vanmorgen lag in een groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 cm dik. Om 6 uur bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door min der koude lucht, die door Westenwinden naar West-Europa wordt gevoerd. verband hiermede mag men verwachten dat iti geheel Nederland een lichte dooi zal intreden. Storingen, die met grote snelheid Oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden. 1395 Slachtoffers geregistreerd Het aantal geregistreerde slachtoffers bedroeg vanmiddag om 12 uur 1395. Zij zijn als volgt gespecificeerd: Abben- broek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluïs 10, Capelle 3, Din- teloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dus- sen 6, Fynaart 80, Geersdijk 1, Gocsesas (aangespoeld V3n elders) 7, 's-Graven- deel 57, Halsteren 23. HelleVftetsluis 5, Htynenoord Xieuwendyk ï-t-rijningen 25, Poortugaal 7, Hoedekenskerke 1. Hondsbossezeewerïng 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedijke 5, Krimpen a d IJssel 4, Kruiningen 27, St Maartensdijk 4, Middel harnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieu- werkerk (Oudekerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster- schelde (aangespoeld van elders) 4, Os- senisse 1, Ouddorp I, Ouderkerk a/d IJs sel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Pa- pendrecht 2, Sint Philipsland 9. Raams- donksveer 2. Rilland Bath 6. Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200. Steenber gen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5. Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissin gen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wisse- kerke 1, Wolfaartsdijk 9, Yerseke (aan gespoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaam- slag 1, Zierikzee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3, Zevenbergen 7, Zuidland 37. Gen. Van Fleet ridder Oranje-Nassau De opperbevelhebber van het Achtste Amerikaanse leger in Korea, generaal James A. van Fleet, die Woensdag wordt opgevolgd door luit.-gen. Maxwell D. Taylor, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De formele uitreiking van de onderscheiding zal in Amerika geschieden. Generaal Van Fleet hoorde het nieuws van zijn benoeming op zijn laatste inspectiereis lenigs het front. V. KOSSEM'S F. 1.40 en f alflx enkele buien r 1 Veranderlijke bewolking met J V. enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk ver anderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Geldig tot morgenavond.) Dinsdag. Zon op 8.05, onder 17.44 uur. Maan (L.K.) op 5.59, ond:t 12.48 u. Hoogwater te Scheveningen. Dinsdag 11.33 en 0.00 uur. Temperaturen. Min. (hedennacht) —0.6 C. Max. (hedenmiddag) +4.7 C. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Oslo Suckliolm Kopenh Londen A'dam Brussel Parys Bordeaux Warschau Berlijn PranKtiii i München Zurich Wenen Poolsnw geh. bew. z\v. bew. onbew. motsnw. sneeuw lich bew. onbew. nevel geh. bew zw. bew. Poolsnw. onbew. Wind- IMax.T. snelh. in gist en m. p. sec I va nn. "ZW 4 -19 -19' - 8 -16 -10 -15 Toestand is te overzien 500.000 Huizen verwoest Dr Van Royeu voor de Amerikaanse radio De Nederlandse ambassadeur ii Washington, dr J. H. van Royen heeft voor de Amerikaanse radio verklaard dat de schade, die Nederland thans heeft geleden, groter is dan die van de oorlog. Er zijn o.a. 500.000 huizen verwoest. Nochtans zal Nederland, aldus dr Van Royen, alles doen om zijn NATO-ver- plichtingen na te komen. Gevraagd of hij vertrouwde dat Nederland zijn eco nomische stabiliteit zou herkrijgen, zeide dr Van Royen dat hij dit inderdaad deed, maar dat erkend dient te worden dat de slag die ons land heeft getroffen zeer ernstig is en onze export zal doen ver minderen. Gelukkig is de industriële capaciteit niet aangetast, zo besloot de Nederlandse ambassadeur. LPERWIJL VORIGE WEEK liet nieuws van de ramp, die ons land trof, de gehele wereld schokte, heieven wij nu de voldoening, dat de toe stand in de getroffen gebieden geheel is gestabiliseerd en men een duide lijk beeld heeft van de aangerichte schade. In een week tijds is het werk van de evacuatie, waar nodig, zo goed als voltooid, de meest nodige her stellingen aan dijken en verbindingsmiddelen zijn reeds in vele gevallen verricht, zodat men de toestand op alle punten, onvoorziene omstandig heden daargelaten, meester is. Op alle terreinen is hard en doortastend gewerkt, zodat nu zowel de hulpverlening als dc herstelwerkzaamheden zijn gecoördineerd en in vaste hanen geleid. Reeds keren de eerste evacué's, waar liet kan, naar hun haardsteden terug en nemen het herstel van liun particuliere bezit ter hand. Nog is er veel leed en veel zal er nog geleden worden tengevolge van wat in een rampzalige nacht gebeurde, maar voldoening is er om de geboden hulp. Prins Bernliard in rampgebied Prins Bomhard heeft Zaterdag bezoe ken gebracht aan Zonweimaiire, Drrks- larnd, Herkrógen, MiddeHharnis, Melis- sant, Stellendam, Goedereede. Zijpe, Bruinisse, Ooltgensplaat en Willemstad, 's Middags heeft de Prins een vergade ring van het degelijks bestuur van het Rampenfonds bijgewoond, waarna hij een bezoek bracht aam de Berichten dienst dm het gebouw van de Regerings Voorlichtingsdienst. De Prins gaf zelf een aantal verzoeken door van burge meesters van getroffen plaatsen, Naast H.M. Koningin Juliana en Prins Berinbard hebben de ministers persoon lijk kennis genomen van die rampgebie den. Met verrassende voortvarendheid ■hebben zij de nodige maatregelen geno men, waar door zowel aan hen. die aan het herstel werken, als aan de getrof fenen de hoogst mogelijke faciliteiten worden verleend om zo goed en spoedig mogelijk de gevolgen van de rami) te overkomen. Te Goes is een bijeenkomst geweest van vertegenwoordigers van de Stich ting van de Landbouw in Zeeland en een deputatie van die landelijke Stichting, teneinde de toestand te bespreken. Er zal op worden aangedrongen bij de schaderegeling tot een redelijke oplos sing te komen op fiscaal gebied. De or ganisatie van het waterschapswezen werd besproken. Voor noodslachtingen zal een premie moeten worden betaald, iets wat tot nu toe niet mogelijk -was. Er zai worden ge streefd maar aankoop van tbc-vrij vee. Het ibedrijMaboratorium voor grondon derzoek te Goes zai worden gebruikt als zoutlaiboratoriuim. Vandaag is begonnen met de bemonstering van de grond in Zeeuws Vlaanderen. Wat het overige deel van Zeeland be treft, het herstel bij Willemstad! vordert sneL.' Woensdag hoopt men het grootste gat in de dijk provisorisch te hebben •gedicht. Van Willemstad uit worden de boeren op Tien Gemeten voorzien. In Krabbendiijfce, waar aanvankelijk ■nog 7 polders werden bedreigd, is men ■de toestand tijdig meester geworden door de 'hulp van het 332e bataljon, van het regt Jan Willem Friso. By St Anna- land zij ook weer vier gaten dicht ge komen. Tientallen dijkwerkers, water bouwkundige ambtenaren, chauffeurs en. .paardek nachten hebben een strijd tegen de natuurelementen geleverd en ge wonnen. In Poortvliet heeft men de gaten lm de buitendijk gedicht. De halve gemeen te staat nog onder, maar het moreel van de 1500 aanwezige bewoners is zeer goed. Er is weer electriciteit. Voor Zierikzee is een avondklok af gekondigd. Men heeft schriftelijke ver gunning van de politie nodig om de ge meente te betreden. Overtreding kam noodlottige gevolgen hebben omdat de politie van de vuurwapens gebruik maakt. Koningin Juliana heeft gistermiddag voor de Nederlandse radio zenders de volgende rede uitgesproken „Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle af scheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevan gen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aan dacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie vol harding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mo gen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de ge hele vrije wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid iverd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die iveet, wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en al len te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Di; lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij". Dropping boven Ellewoutsdijk. KONINKLIJK WOORD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1