Katholieken geven met milde hand Vierde dode Massale ontruiming van kamp Ossendrecht Legering voor buitenlandse troepen Koningin per boot naar getroffen eilanden Koninklijke hulp Vraag naar pettenwandel stokken en schorten OPBRENGST COLLECTE IN DE R.K. KERKEN r' 7! DE TIJD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Aan de lange, moderne tafels in de eetzaal van het militaire legerkamp te Ossendrecht zitten vrouwen, mannen en kinderen. Hoge wit-aarden bekers met thee en grote stapels brood met boter en kaas staan voor hen. Ze eten, maar zelfs tijdens de maaltijd zien ze soms opeens schichtig naar elkaar als om er zich van te vergewissen, dat ze nog met zijn allen bij elkaar zijn. Dan klinkt door de microfoon opeens de stem van het hoofd van de evacua- tiedienst van Noord-Brabant, de heer F. de Leeuw. Duidelijk, maar met een onderklank van innig meevoelen, vertelt die stem, d.at een onprettige mededeling volgen zal. In verband met de wenselijkheid om de herstelwerkzaamheden zo vlot mogelijk te doen verlopen, zal het van nu af aan terugkerende evacué's verboden zijn Zeeland binnen te gaan. Bovendien moet het kamp te Ossen drecht zo snel mogelijk worden ontruimd, om plaats vrij te maken voor brillen- landse troepen, die men op korte termijn voor de herstelwerkzaamheden in ons land kan verwachten. Terwijl de stem verder spreekt en duidelijk tracht te maken, dat deze maat regel nodig is in het belang van het land en van ieder persoonlijk, vullen ogen zich met tranen. al bij het Rode Kruis en ik heb al heel wat meegemaakt. Maar als dit werk je eenmaal te pakken heeft, laat het je. niet meer los." Ook majoor Speek ziet zijn tijdelijke gasten met een beetje weemoed ver trekken. „Het was zo prettig die men sen goed te kunnen doen na alles wat ze hebben doorstaan-", zegt hij en hij denkt met spijt aan die enorme ketels erwtensoep, waarin 1500 varkenspoten zijn meegekookt, die nog lang niet op zijn. Maar inmiddels staan in Eindhoven tientallen helpsters alweer gereed om de verdreven Brabanders en Zeeuwen welkom te heten. Daar wacht de stamp pot al als de eerste bussen tegen twaalf uur arriveren. De Dienst Sociale Zorg heeft hier onder hoogspanning gewerkt. Met de dames van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening hebben zij ge zwoegd om de ontvangst en de huis vesting zo snel en prettig mogelijk te regelen. En met succes! Want 's avonds om zes uur kan men met een zucht van voldoening vaststel len, dat de massale ontruiming van het kamp Ossendrecht en de evacuatie naar Eindhoven tot een goed einde gebracht zijn. Roerende taferelen Weg, opnieuw weg, en weer verder weg van Zeeland, van hun dierbaar, zo zwaar getroffen dorp, maar dat willen ze immers niet. Wat moeten ze gaan doen in Eindhoven, een stad, die de meesten van hen nog nooit gezien heb ben. Maar achter dit gevoel van verzet komt meteen al weer de berusting. Het is immers hun eigen belang, die heer zegt het en het is een besluit van de regering. Het zal dus wel moeten. Zozeer zijn ze verdiept in hun over peinzingen, dat ze nauwelijks iets mer ken van het roerend incident, dat zich afspeelt, terwijl de heer De Leeuw spreekt. Of zijn ze in deze dagen aan deze tafereeltjes gewend geraakt? De deur van de eetzaal gaat open en twee jonge mannen komen binnen. Dan maakt zich uit de menigte een vrouw los, een meisje nog bijna, een gezonde, stevige baby in haar armen. Geen ge luid komt over haar lippen, maar plot seling is haar arm om de hals van die ene man en haar en zijn arm omvatten tegelijk het kind als ze elkaar kussen. Dit weerzien is belangrijk, belangrij ker dan alle verlies, belangrijker ook dan de mededeling, dat men weer weg zal moeten. Op dit moment heeft men gehoopt met steeds zwakker wordende hoop en nu opeens is het wonder ge beurd. Naast dit beeld doemt in onze gedachte het beeld op van die andere Zeeuwse vrouw, die wij gezien hebben Maandag na de ramp in Rilland. We zien haar weer staan, onbeweeglijk turend over het water, vanwaar men de ge redden bracht per boot, met vrachtauto's en met paard en wagen. Ze had ons verteld, dat zij Zaterdag bij haar oude vader was gebieven. Toen was het water gekomen en nu was haar man alleen in Rilland. Van 's morgens af had ze daar al gestaan in de ijzige wind en niemand kon haar bewegen weg te gaan. „Nee", verweerde ze zich zachtjes, „ik blie maar wachten". En telkens als er ge redden binnen kwamen. schudde ze haar kopje met de witte Zeeuwse kap en fluisterde ze: „Hie is weer niet er bie! En hiemande 'et 'em 'ezien". Hoeveel vrouwen en mannen hebben zo staan uitkijken deze week, hoeveel harten hebben verlangd, zo hevig, dat geen ander verlies telde? Dat is trouwens iets wat bij alle el lende en narigheid bijzonder ontroert, dat men zo weinig hoort klagen. Som migen, ja velen, hebben zoveel verlo ren. dat daarbij elke klacht verstomt. Wat voor klacht is er nog voor de jon ge militair, die bij deze ramp zijn ouders, al zijn zusters en broers, groot ouders, ooms, tantes, neven en nichten, in totaal 37 familieleden, heeft verlo ren? Maar ook zij, die elkaar mochten behouden, maar die hun have en goed zijn kwijtgeraakt, klagen niet. Zij spreken slechts woorden van dank baarheid, dankbaarheid jegens God, dat zij hun dierbaarst bezit hebben mogen behouden, dankbaarheid ook jegens allen, die hun best doen om hun nood te lenigen. Spontaan druk ken zij de Rode Kruis-helpers en -helpsters de hand als zij zich naar de bus begeven, die hen naar Eind hoven zal brengen. „Vriendelijk bedankt, meneer. We tbben het best gehad", zegt een vrouw- e bij het afscheid tot de heer Schoen akers, die met de afdeling Oisterwijk an het Rode Kruis deze week in de atzaal werkzaam is geweest. Ongeveer onderd Rode Kruis-krachten hebben lier de zorg voor de evacué's gehad, geassisteerd door vrijwilligers, o.a. stu denten uit Nijmegen en Leiden. De hele registratie voor de ruim 2300 vluchte lingen, die in kamp Ossendrecht zijn geweest, is nu in orde. Ieder kan zijn registratiekaart meenemen naar Eindho ven, of naar de andere plaats, waar hij nu onderdak zal vinden. Voor 300 Kruislanders blijkt dat hun oude woonplaats te zijn, want na nach telijk overleg met de burgemeester is besloten, dat zij mogen terugkeren. Voor een vijftigtal ouden van dagen is het „Bos en Ven" te Oisterwijk, het vacantieoord der Nederlandsche Handel maatschappij87 oude echtparen gaan naar St. Oedenrode. Ongeveer driehon derd, die verblijven in een blok, waar mazelen zijn, gaan voorlopig nog niet weg en de 1500 anderen vertrekken met bussen naar de Lichtstad. De leden van de automobielclub R.A.C. Zuid brengen de oudjes in Iuxp wagens naar Oisterwijk. Met een beetje spijt kijken de Rode Kruis-mensen hen na. „Het is zulk mooi werk, juffrouw", zegt ons de heer Schoenmakers. „Zeventien jaar ben ik nu Binnenkort tekening van Balkan-verdrag De Griekse minister van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag te Belgrado ver klaard, dat Griekenland, Zuid-Slavië en Turkije in de naaste toekomst een for mele verdedigingsovereenkomst zullen tekenen. De datum en plaats van de on dertekening waren nog niet bepaald- Aan de overeenkomst zouden onder handelingen tussen de drie mogendheden voorafgaan. Jongetje overreden en gedood Zaterdagmiddag is de 3-jarige A. J. van der W. voor de woning van zijn ouders op de Amsteidijk tussen Nes aai; de Amstel en Uithoorn door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. Hel jongetje kwam plotseling achter een geparkeerd staande auto vandaan en wilde de weg oversteken. Het definitieve plan voor de federatie van de Centraal-Afrikaanse Britse ge bieden Zuid-Rhodesia, Noord-Rhodesia en Nyasaland is Donderdag te Londen gepubliceerd, alsmede een rapport van de conferentie die vorige maand over dit onderwerp is gehouden. De Britse regering hoopt dat de eerste gouver neur-generaal van de federatie in Au gustus aj geïnstalleerd zal kunnen wor den. Prinsessen bezoeken evacues Koningin Juliana is vanmorgen half acht naar Spijkenisse op Voorne-Putten ver trokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naar verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dorpen te bezoeken waar nog mensen wonen, niet reeds ontruimde dor pen. Deze reis vervangt de vliegtocht die eerst was aangekondigd. Daar de weersomstandigheden Zon dagmiddag gunstig waren, hebben de Prinsessen Beatrix, 'Irene en Margriet een vlucht gemaakt boven "de geteisterde gebieden.' De Koningin en de Prins wa ren van oordeel, dat het noodzakelijk was dat hun dochters zich "een volledig beeld vormden van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Zaterdag hebben de Prinsessen Beatrix en Irene te Doorn een bezoek gebracht aan de evacué's, die juist uit Zienkzee waren aangekomen- Zij bezochten het ont vangstcentrum in de openbare school en namen de magazijnen in ogenschouw, waar de vluchtelingen van kleding wer den voorzien. Hierna gingen zij naar Soesterberg, waar zij_ zich onderhielden met vluchtelingen uit Schouwen-Duive- land. Zij deelden speelgoed uit aan de kinderen. H. M. de Koningin heeft voor de hulp verlening in de ï-uimste zin in de loop dezer week ter beschikking gesteld: de Koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten etc. voor' het Roode Kruis, zwaar rollend mate rieel voor veevervoer, de stallen op de landgoederen voor de onderbrenging van geëvacueerd vee, ruimten in het paleis Noordeinde voor opslag etc. van goede ren. Indien dat wenselijk zal blijken zal het paleis 't Loo ter beschikking wor den gesteld voor huisvesting van eva- Commentaar in Den Haag Geen buitenlandse troepen in Ossendrecht (Van onze Haagse redacteur) Van officiële zijde te Den Haag ver nemen wij naar aanleiding van de maatregel tot het afvoeren van eva cué's uit Ossendrecht het volgende: Van het begin af is uitgangspunt ge weest. dat de militaire legerplaatsen in principe niet zouden worden gebruikt voor het opnemen van geëvacueerden. Slechts in noodgevallen zou hier een uitzondering op worden gemaakt, het geen dan ook geschied is te Ossen drecht en eveneens te Rucphen, in welke laatste plaats echter reeds spoe dig de geëvacueerden weer naar elders zijn afgevoerd. Vrijdagavond moest voor Ossendrecht dezelfde maatregel worden genomen: men achtte haar verantwoord, omdat elders ruimte was gevonden voor de evacué's en noodzakelijk omdat de le gerplaats vrij moest gemaakt worden voor uit het noodgebied terugkerende militairen. Er is geen sprake van. dat Hn dit kamp Amerikanen zouden gelegerd Burgemeester van Hoge en Zwaluwe De vorige burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe de heer J. Gotwaldt, thans burgemeestervan Etten, is tijde lijk belast met het burgemeesterschap van Hoge en Lage Zwaluwe zolang de noodtoestand duurt. Hoge en Lage Zwa- luwe had namelijk nog geen nieuwe burgemeester. worden, of welke andere buitenlandse troepen dan ook. Deze nemen bij hun werk genoegen met de legering, welke ter plaatse geïmproviseerd kan wor den. Het vrijmaken van de legerplaats is geschied in overleg met de evacn'le- commissarts van Noord-Brabant. Be grijpelijk wordt het geacht, dat de Zeeuwen in Ossendrecht het betreurden naar Eindhoven te moeten gaan, aan gezien zij daardoor verder van hun vroegere woonplaats geraakten. „Nordsee-Werke" schenken achttien vaartuigen Achttien speciaal gebouwde vaartuigen voor reddingswerkzaamheden in de over stroomde gebieden in Nederland zijn aan de Nederlandse consul in de Duilse ha venstad Emden overgedragen, De be kende „Nordsee-Werke" leverden daar mee een bijdrage tot leniging van de nood in Nederland, die zeer duidelijk demonstreert welk een diepe indruk de ramp in West-Duitsland heeft gemaakt. De Nordsee-Werke hebben namelijk terstond na de oproep tot hulp hun ge hele normale bedrijf stopgezet; de arbei ders hebben in 32 uur tijd deze achttien vaartuigen geconstrueerd. Zij zijn ge- doopt „Holland" en speciaal ontworpen voor het redden van mensen uit over- 1 stroomd land. j De soldaat A. Swart u'it Delft, die tijdens de reddingswerkzaamheden in het noodgebied om het leven kwam, is Zaterdag te Delft ter aarde besteld met mi litaire eer. De stoet trekt door de stad. (Van onze speciale verslaggever) De mensen uit het noodgebied, de evacué's, zoals die nog dag aan dag hier passeren, zijnzo bescheiden. Zij vragen niets, zij aanvaarden slechts het allernoodzakelijkste, zij zijn verlegen met hun komst. Wij hadden dit in de voorbije week herhaaldelijk reeds gehoord en het werd ons Zon dag bevestigd door Mej. F. de Bussy, die de leiding heeft in het Amster damse evacuatie-centrum aan de Lauriergracht. Hier zijn tot dusver bijna 600 mensen geholpen, die vrijwel allen onderdak hebben gevonden bij familie in de stad. Slechts een drietal gezinnen had geen verwanten in Amsterdam en is voorlopig gehuisvest op adressen, die zich daartpe had den gemeld. Er is overvloed van goederen, waaruit men de mensen van het nodige kan voorzien: kleding, dekking, maar ook borden, lepels en vorken, kam men, zeep, een kinderwagen. Want niet altijd zijn de gezinnen, waar evacué's worden opgenomen, op deze uitbreiding berekend. Afgezien nog daarvan, dat men de afhankelijkheid van de mensen, die letterlijk alles kwijt zijn, althans in de kleine dingen van alledag, de eenvoudige ge bruiksvoorwerpen. tenminste niet zo ivil doen gevoelen. Wel staat men in de practijk voor enkele problemen. Allereerst, dat stadse maten van kleding en schoeisel zowel voor mannen als vrouwen niet berekend blijken voor het platteland. Een Zeeuwse voet begint niet onder maat 41. Bij de mannen is er voorts een opmerkelijke vraag naar petten en wandelstokken. Zelfs of misschien juist in zijn diepste misère wil de Zeeuwse boer tenminste in zoverre zichzelf zijn, dat hij een pet op het hoofd heeft en een stok in de hand. En de vrouwen? Ja, men ziet hen toch wel even aarzelen bij het zien van de lichte, fleurige toiletjes, die op haar hangen te wachten. Zij willen graag een donkere japon en héél graag een schort. En dan ja, toch ook wel liever, als het mogelijk is, een nachtjapon dan een pyama. De helpende handen aan de Lauriergracht trachten zoveel mogelijk aan de bescheiden wensen tegemoet te komen, al lukt dit natuurlijk niet altijd. En wat men verder hier, en waarschijnlijk ook elders, het meest dringend nodig heeft zijn lakens en luiers. Zeer mild hebben de katholieken van Nederland Zondag him bydrage gege ven voor dc collecte die in alle R. K. Kerken werd gehouden. Uit vele plaatsen hebben ons de re sultaten van deze collectes bereikt. De tot nu toe by ons ingekomen bedragen vermelden wij hieronder. Amsterdam Totale opbrengst f 200.000. waaronder van het Begijnhof, een der kleinste parochies van het land f 5000. Man door revolver schot gewond (Van onze verslaggever) Op de Bilderdijkkade te Amsterdam is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur •n schietpartij ontstaan, waarbij een l-jarige inwoner van Huizen ernstig werd gewond. De politie werd gewaarschuwd dat er een hevige vechtpartij aan de gang was. Twee agenten gingen naar hel huis en bij hun aankomst vluchtte een onbekend gebleven vrouw uit de wo ning. Achter haar kwam een man, met twee windbuksen in zijn handen, welke hij op de agenten richtte. De agenten losten daarop revolverschoten op de man. Hij werd in zijn rechterzij ge troffen. De buksen bleken ongeladen te zijn. een was zelfs onbruikbaar en in de woning was ook geen munitie aanwezig. De getroffene is een jaar geleden in een inrichting voor geestelijk onvolwaardi- gen te Heiloo verpleegd geweest. De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag onver wacht een bezoek aan de evacué's in Doorn, De Bilt en Renswoude. De kinderen van de pas aangeko- menen werden verrast met speel goed. Te De Bilt geeft prinses Beatrix een pop aan de vierjarige Corry Kosteloo uit Zienkzee, die juist is aangekomen. Rechts: Prin ses Irene. Sultan Hamid TI 25 Febr. voor Indon. hooggerechtshof Een woordvoerder van het fcoofdpar- ket te Djakarta heeft aan P. I. Aneta medegédeeld, dat Sultan Hamid II op 25 Februari voor het Hooggerechtshof terecht zal staan. De zitting zal open baar zyn. De procureur-generaal zal 17 Februari een dienstreis maken om een aan lal kwesties, verband houdende met de 17-October-atfaire, te bestuderen. Hij zal o.a. een bezoek brengen aan Makassar, Surabaja en Palembang. Hulpverlening aan de slachtoffers Op basis oorlogsslachtoffers De minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen ge machtigd, de slachtoffers van de ramp. die zonder of zonder voldoende inkom sten zijn, met ingang van 1 Februari uitkeringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oorlogsslachtof fers. In verband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers bij derden moet wor den ondergebracht, heeft de minister in aansluiting op de zoeven genoemde regeling voorts de gemeentebesturen gemachtigd ten behoeve van de inkwar tiering van rampslachtoffers uitkeringen te doen aan kwartiergevers en kwartier nemers. Hierbij wordt onderscheid ge maakt tussen inkwartiering met of zon der voeding. Aan deze regeling is terug werkende kracht verleend tot 1 Febru ari. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Nationaal Rampenfonds. Haarlem (dekenaat beh. Vijfhuizen), f 111.000. Stad Haarlem: H. Antonius f 11.100, H. Bavo (Kathedraal) f 10.300, H.H. Elisabeth en Barbara f 4500, H. Hart van Jezus f 8150, H. Joannes de Doper f 5250, H. Joseph f 4440, H. Li- duina f 8000, O. L. Vrouw Rozenkrans en H. Dominicus f 8000, O. L. Vrouw Zeven Smarten f 5800. Haarlemmerliede f 2000, Haarlemmer meer f 8880, Halfweg f 3500, Heemste de f 16.050, Houtrakpolder f 530. Over- veen f 6750, Spaarndam f 950, Zand- voort f 2050. Aerdenhout f 2320, Bloe- mendaal f 3000. Beverwijk. Dekenaat f 61.813. Ge meente Beverwijk: O. L. Vrouw van Goede Raad f 10.000, St. Agatha f9602, St. Odulphus (Wijk aan Zee) f 1006. Velsen f 14.544. Wormerveer f 2265, Uitgeest f 2222, Castricum f 7178, Aker sloot f 1152, Assendelft f 2700, Krom menie f 3500, Limmen f 2760, Heems kerk f 4400. Hillegom f 7600, Lisse f 7700, Noord wij kerhout f 6300. Enschede totaal f 14.415. H. Maria f 1000, H. Jacobus f 2300. H. Hart f 1702, St. Jozef f 2800, St. Paulus f400, St. Jan f 1105,, St. Jacobus (Lonneker) f 967, H. Maria Glanerburg f 1141, St. Bernad'étte f 3000. Almelo totaal f 8285. H. Maria f ll34, St. Egbertus f 2100, Georgius f 5051. Hengelo, totaal f 10.431. H. Lamber- tus f 47265. H. Lutgerus f 2600, H. Hart 1' 1135, H. Maria f 1970. Oldenzaal, totaal f 7534. St. Antonius f 2250, H. Plechelmus f 3408, H. Drie eenheid f 1876. Zwolle, totaal i 8236. H. Thomas van Aquino f 1281, H. Michael f 2300, St. Jo zef f 1855, H. Maria f 2800. Zaandam: f 6050, Oostzaan f 1158, Wormer f 1840, Koog aan de Zaan f 2000. Hilversum: f 17.832. St. Vitus f 6350, O. L. Vrouw f 3450, H. Clemens f3100, H. Hart f 3215, St. Jozef f 1717. Bussum ruim f 13000. O. L. Vrouw f 5500, H. Vitus f 5000, H. Hart f2550. Naarden f 1000, Laren (St. Jan) f 6440. Weesp f 2915,. C.I.O. tegen amendement op Taft-Hartley-wet Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. (Congress of Industrial Organisations» heeft zich uitgesproken tegen de door senator Taft voorgestelde amendementen op de wet Taft-Hartley. De wijzigingen worden onvoldoende geacht. Maandag beginnen audities omtrent de amende menten. Hieronder volgt de vierde lijst van slacht offers van de watersnood. Ook nu kan geen volledige garantie voor de betrouwbaarheid worden gegeven. Enkele wijziging achteraf is mogelijk. BROUWERSHAVEN: De Nooyer, Janna, geb. 4.11.09; De Nooyer, Janna, geb.'18,11.47, De Jonge, Neeltje, geb. 15.6.49. DUSSEN (Hank): Verbeek, Cornells, geb. 11.4.33 te Andel. laatste adres; Kortedijk. begraven te Raamsdonkveer d.d. 4,2.53; Ver beek, Martinus Marinus, geb. 23.9.42 te Bussen, laateste adres; Kortedijk 8, lijk nog niet gevonden; Rijken, Leonardus, geb. 17.1.82 te Dussen, laatste adres: Peerenboom 1, lijk nog niet gevonden. DUSSEN (Biesbosch Hank): Van Wijk, Dirk. geb. 18.8.02 te Wijk en Aalburg, laat ste adres; Boerenverdriet 2. begraven in Aalburg d.d. 5.2.53; Van Wijk, Elbertus Abraham, geb. 10.8.29 te Eetlien, laatste adres; Boerenverdriet 2, begraven te Aal burg d.d. 5.2.53; Van Wijk, Johannes Ger- rit, geb, 5,8.37 in Dussen, laatste adres Boe renverdriet 2, begraven in Aalburg d.d. 5.2.53. .FIJNAART: geborgen slachtoffers; Van Opdorp, Francisca Johanna Marina, geb. 7.3.47 te Fijnaarf, laatste adres; Fijnaart D. 228; Van Opdorp, Adrianus, geb. 10,2.1946 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart. D. 228. Van Baggem, Georgine, geb, 1.1.90 te Utrecht, laatste adres: Fijnaart. D. 166; Mar kus, Jacobus, geb. 11.11.22 te Fijnaart, laat ste adres: Fijnaart D. 1"6; Knook, Johanna, geb. 19.5.20 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D. 236. HALSTEREN: geïdentificeerd slachtoffer: Roks, Catharine M., geb. 5.4.52 te Halsteren, laatste adres: B. 326. HEIJNENOORD: geïdentificeerde slacht offers: Zevenbergen,, Dirk Pieter, geb 25.4.83 te Heijnenoord; Zevenbergen, Marga- retba, geb. 15.7,91 te Heijnenoord, laatste adres van beiden: Blaaksdijk, KLUNDERT: aanvulling 3e lijst d.d. 6.2.53: aangespoeld en geïdentificeerd d.d. 5.2.53: Zwarts, A., dpi. soldaat uit Delt. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk gasthuis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE: Sprangers, Waltherus Willi. Marie, geb. 7.3.92 te Hoge en Lage Zwaluwe. laatste adres Groenendijk 2, be graven te Hoge Zwaluwe; Dingemans, Cor nelia, geb. 1.4.77 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adres Groenendijk 50, begraven in Hoge Zwaluwe. MIDDELHARNIS: Overleden slachtoffers: Van Wezel, Aren Leendert; Vroegindewey, Fransje; Van der Sluis, Neeltje: Vis, Leen dert; Vis, Tannetje Adriaantje: Breeman, Huiberdina; Kranse, Maria; Netten, Hen- dricus. MOERDIJK: Van Geel, Lambertus Ga briel, geb. 25.6.16 te Zevenbergen, laatste adres Steenweg 4, Moerdijk, lijk nog niet gevonden. N1EUW-VOSSEMEER: Omgekomen slacht offers: Zwijters, Marinus Johannes, geb. 9.5.25 te Nw-Vossemeer, laatste adres: Hoogte 65; Verbogt-Jansen, Anna Maria Cornelia, geb. 20.3.73 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 336; De "Klerk - Vriens, Maria, geb. 1.1.65 te Nw-Vossemeer, laatste adres Voorstraat 31; Van der Ma len. Marijnus, geb. 5.12.96 te Nw-Vosse meer, laatste adres Pelsendijk 330: Ooms Catharine Johanna Theresia, geb. 2.3.33 te Nw-Vossemeer, laatste adres Kade 355; Je- roense, Leendert, geb. 2.11.07 te Oud-Vos- semeer, laatste adres Kortendijk 78: Nijs- sen-Van Dorst, Wilhelmina Petronella, geb. 17.3.1900 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres Paardenhoek 367; Hellemons-Mees- ters, Maria Johanna, geb. 10.7,11 te Steen bergen, laatste adres Kortendijk 84; Van Geel, Johannes Adrianus, geb. 26.8.41 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 327; Van Geel, Johanna Petronella, geb. 13.1.44 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 327; Van Geel, Marinus Cornells, geb. 28,3.46 te Nw-Vossemeer. laatste adres -Pelsendijk 327; Van Geel, Cornells Ferdinand, geb. 9.11.48 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pel sendijk 327; Van Geel, Petronella Johanna, geb. '9.11.48 te Nw-Vossemeer, Pelsendijk 327; Van Oorschot, Maria Elisabeth, geb. 23.9.49 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pel sendijk 323; Van Oorschot, Petrus Wilhel mus Maria, geb. 21.4.48 te Nw-Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 323; Van Oorschot, Wilhelmus Adrianus. geb. 18.5.51 te Nw- Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 323; Meeus-Bastiaanse, Carolina, geb. 24.4.83 te Steenbergen, laatste adres Paardenhoek 369. NOORDGOUWE: Omgekomen: Van der Have. Levina, echtgenote van Adriaan Adriaanse, geb. 18.10.1877, NUMANSDORP: Geïdentificeerde slacht offers: Bos, Maaike, geb. 28.8.49 te Nu- mansdorp, laatste adres Schuringsedijk WZ 112; Reedijk, Gerrit, geb. 26,12 30 te Nu- mansdorp, laatste adres Korteboomweg 15; Kot, Anthonie, geb. 1.4.23 te Numansdorp. laatste adres' Korteboomweg 13, OUDERKERK a. d. IJSSEL: Rijkaart. Geertje, geb. 2.11.89 te Ouderkerk a. d. IJs- sel, laatste adres B 189. PAPENDRECHT: Kraal, Grietje Johan na, geb. 5.12.51, laatste adres: Westeind 154; Veth, Aart Willem, geb. 19.9.06, laatste adres: Plein 8. RAAMSDONKVEER: Pols, Josephus Adrianus, geb. 25.8.81 te Gorinchem, laat ste adres: Sandoel 41, begraven te Raams donkveer dd. 5,2.53. SLIEDRECHT; Verdronken dd. 1.2.53: Kraayeveld, Lena Maria, weduwe, geb. 30.11.70. STELLENDAM: Slachtoffers: Troost, Neeltje Adriana, geb. 1911, laatste adres Meidoornstraat 5, Stellendam; Kuiper, Jo hanna Dirkje, geb. 1930, laatste adres: Wijk II 17, Stellendam; Van der Voort— Bijdevaart. J„ 43 jaar, afkomstig uit Geor getown. (Canada); Boshoven. Johanna, geb. 1918, laatste adres: Voorstraat 11, III. Stel lendam; Van Soest, Jan., geb. 1946, laatste 'adres: Wijk II, 11 te Stellendam; Van Huizen, Maria, geb. 1921, laatste adres: Wijk II, 11 te Stellendam; Van den Berg, Maria, geb. 1895, laatste adres: Wijk II 26 te Stellendam, Vroege, Jantje, geb. 1888, laatste adres: Wijk 11. 24 te Stellendam; Van Soest. Gerbrand, geb. X920, laatste adres: Wijk II, li te Stellendam; Flikweert, Jan na, geb. 1901. laatste adres: Wijk H, 6 te Stellendam; Van Oostenbrugge, geb. 1911, laatste adresWijk II, 1.7 te Stellendam; Breeder veld, Cornelia, geb. 1931, laatste adres: Pr, Wilhelminalaan 2 te Stellendam; Breederveld, Teuntje, geb. 1933, laatste adres; Pr. Wilhelminalaan 2, Stellendam; TroostZwartkamp, Jacoba, geb. 1877, laat ste adres: Burg. Charbonstraat 31 te Stel lendam; Breederveldvan Laan, Grietje, geb, 1893, laatste adres: Wijk II 5a, Stellen dam; Van de Ree, Barend, geb. 1866, laat ste adres: Mr, IJman Caustraat 47, Stel lendam. STRIJEN. Geïdentificeerde slachtoffers: Verschoor, Teuntje, geb. 23.11.1935 te Strijen; De Vos,Bastiaan, geb. 17.9.1878, te 's-Gravendeel, laatste adres: Strijen, Mool- hoek 111. De BoerVan Rijswijk, Cornelia, geb. 12.9.1880, te Hendrik Ido Ambacht, laat ste adres: Schuringsedijk; Goud, Cornelis, geb. 6.6.1884, te Puttershoek, Jaatstc adres: Schenkeldijk 55; ReedijkHeita, Cornelia, geb. 9.9.1894, te Heijnenoord, laatste adres: Buitendijk 56. Niet geïdentificeerd, doch waarschijnlijk omgekomen: Verschoor, Anthony, geboren 21.12,92 te Strijen, laatste adres. Buitend k 11; VerschoorEngels, Elisabeth Pietertje, geb 5.9.95 te Strijen; Verrijp, Teunis, geb. 21.12.92 te Strijen. laatste adves: Buitendijk dijk 74; VerrijpDe Man', Jannetje Elisa beth. geb. 10.3.93 te Hoogvliet, laatste adres: Schenkeldijk 74 en waarschijnlijk dochter Willempje Verrijp, geb. 24.5.33 en nog Uvee dochters; Monen, Harm, geb, 26.5.80 te Ho- geveen, laatste adres. Buitendijk 58i Mo nen—Diphoorn. Maria, geb. 6.3.86 te Zuid- wolde, laatste adres: Buitendijk 58; Monen, Jan. geb. 23.1.18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; Monen, Harm Marinus, geb. 2.7.22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; Slagboom, Pieter, geb. 27,9.03 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 50; Slagboom, Pie ter, geb. 27.9.03 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 50: SlagboomHerwijer, Neeltje, geb. 19.11.07 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk 50; Slagboom, Elisabeth, geb. 18.10.29 te Klaaswaal, laatste adres: Bui tendijk 50. Engels, Jacob, geb. 7.1,18 te Strijen, laat ste adres; Buitendijk 52; EngelsDekker, Jacoba Alida, geb. 27.10.24 te Numansdorp. laatste adres: Buitendijk 52: Engels, Hen drik Pieter, geb. 19.645 te Lage Zwaluwe, laatste adres; Buitendijk 52; Engels, Dirk, geb. 27.1.50 te Strijen, laatste adres: Buiten dijk 52; Engels, Elisabeth, geb. 31.8.51 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; Her- weyer, Johannes, geb. 7.8.85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17; De Baat, Aart, geb. 27,12.17 te Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 17; De BaatHerweyer, Elisa beth, geb. 15.422 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 17; Van der Ree, Joost, geb. 14.588 te Strijen, laatste adres- Buitendijk 15; Van der ReeAndewej, Geertrui, geb. 14.5.88 te Strijen, laatste adres Buitendijk 15; der Ree, Joost, geb. 14.3.26, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree. Anthonia, geb, 3.8.38 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Ree dijk, Anthonie Cornelis, geb. 18.12.22 te Strijen, laatste adres; Buitendijk 56; Van SoestVersendaal, Petronella, geb. 4.6.11 te Rhoon, laatste adres: Buitendijk 62; Goud—Desnayer, Trijntje Anna. geb. 11.4.86 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 55; Van de Merwe, Dirk. geb. 4.8.80 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 44; Van de Mer we, Huigje, geb. 18.7.14 te Strijen, laatste adres; Schenkeldijk 44; Den Tuinder—Elen- baas, Maartje Maatje, geb. 31.7.09 te Al- blasserdam. laatste adres: Schenkeldijk 62; Den Tuinder, Johanna Martina, geb. 19.12.51 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 62; Den Hartog, Floris, geb. 1.12.90 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75; Den Hartog, Margritha, geb. 18.10.16 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75; Van Dommelen, Arie Teunis. geb. 6,9.41 te Strijen, laatste adres: Sassédijk 4. TERHETJDEN Wagenberg)Moerenhout Johanna Mathea Maria. geb. 29.10.50 te Terheijden, laatste adres: B. 329, begraven te Terheijden. TEXEL; omgekomen en geborgen: Wals. ber, Siebren, 23 jaar, landarbeider. ZUIDLAND: aanvulling op tweede lijst d.d. 5.2.53, blz. 4: geïdentificeerde slacht offers: Van der Velde, Dirk, geb. 217.07 te Zuidland. laatste adres: Kerlcweg 324. Van der Velde. Teunis, geb. 5.7.43 te Zuidland, tensdijk, laatste adres: Kerk weg 324. Van der Velde, Teunis, 'geb ,5.7.43 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 324; Wolters, Pieter, geb. 2.4.91 te Zuidland, laatste adres: Kerk- weg 323; Wolters—Van Sevènter, Jacoba, geb. 9.2-09 te Zuidland, laatste adres; Kerk weg 323; Wolters. Geertruida Jacoba, geb. 4.11.34 te Zuidland, laatste adres; Kerlcweg 323; Wolters, Arie, geb, 11.2.37 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Wolters, Cor nelis. geb. 24.9.38 te Zuidland, laatste adres: Kerlcweg 323, Wolters, Frans, geb. 4.7.42 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323; Wol ters. Saartje, geb. 2.32.43 te Zuidland, laatste adres; Kerkweg 323; Wolters, Pieter, geb. 11.3.49 te Zuidland, laatste adres: Kerk weg 323. Niet-geïdentificeerde slachtoffers: Erederland—Reytenbach, J„ laatste adres: Kerkweg; Van der Wel—Zoeterman, M. G„ laatste adres: Raadhuisstraat 129; Van Eer- sel G laatste adres; Breedeweg; Van Eer- sel—Weeda, H. laatste adres: Breedeweg, en twee kinderen van de familie Van Eersel. namen nog niet bekend; Minekus, G„ laat ste adres: Drogendijk; Minekus—Blom, B.. laatste adres; Drogendijk. ZIJPE: provisorisch begraven bij vlucht- haven: Uyl, Cornell.23.10.32 te Poortvliet, laatste adres: Tholen, Kruithaven 7: Van der Velde, Maria Alovsia, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk, laatste adves: Vogelwaarde- Verhoek. Johannes, ca. 43 jaar, laatste adres: Oosterland, Rijksweg. Plechtige Requiemmis R.K. Universiteit Vanochtend werd vanwege de R. K. Universiteit in de St. Jozefkerk te Nij megen een plechtige H, Requiemmis opgedragen voor de zielerust van de genen die bii de watersnood zijn omge komen. Vele hoogleraren, lectoren, do centen, ambtenaren en studenten der universiteit woonden de plechtigheid bij. Gedurenide de voormiddag vielen alle colleges en practica uit. De Univer siteit was in verband daarmee heden ochtend tot elf uur gesloten. Herenigd, dank zij Koninklijke hulp In 'slechts enkele uren veranderde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied was kwijt geraakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zeker heid, dat zij nog in leven waren en Zaterdagmiddag kwam een konink lijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw wachtte. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W. M, de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienst doende bij de kokschool te Leiden, van wie gemeld werd dat hij sedert Maan dag 2 Februari bij Abbenbroek werd vermist, heeft zich 7 Februari bij zijn commandant gemeld. Z.-Afrika. Het bijna 250.000 leden tellende Zuid-Afrikaanse Toortseommando, c.at tegen de regering-Malan is, beeft me degedeeld', dal. het massademonstraties zal 'organiseren, indien de regering weigert zekere „garantie-amendementen" te doen opnemen in haar „wet op de openbare veiligheid". De wet voorziet in vergaande volmachten voor de regering ter bestrij ding van de ongehoorzaamheidsactie. Uitgaan IN AMSTERDAM Carré: Circus Strassburger, 8 uur. Centraal Theater: Via Lissabon, 8 uur. Concertgebouw, gr. zaal: U. S. O., 8.15 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Ferle- "'iniVdsepIein Theater: Bibelonië. 8 uur. Nieuwe de la Mar Theater: Het meisje met de grote voeten, 8 uur. Stadsschouwburg: Der Fliegende Hol lander, 8 uur. .IN DEN HAAG Dinsdag 10 Februari Kon. Schouwburg. 8 uur: Nieuw Land (ATG). Kleine Comedie, 8 uur: Toevallige ont moeting en Als een Phoenix (Comedia). Diiigenlia, 8 uur: Vioolrecital Henryk Szeryng, m m. v. Tassa Janopoulo, piano. Pulchri Studio, 8 uur. Concert met me dewerking van Olga Angena, alt, Alex van Amerongen, piano, Dick de Reus, viool en Jolle de Wit, fluit. Geb. voor K. en W. 8 uur: Rome nest plus dans Rome (Theatre Hébertot). IN ROTTERDAM Dinsdag 10 Februari Rotterd. Schouwburg, 8 uur; Als 't kindje binnenkomt (Haagsehe Comedie). De Lantaren, 8 uur: Moord bij open doek (Rott. Comedie). Rotterdamse Kunstkring, 8 uur: Lezing door J J. Vriend over d'e architectuur van de laatste 60 jaar. IN UTRECHT BIOSCOPEN Rembrandt: The greatest show on earth, 14 jaar; Camera: Le plaisir, ontraden; City: A modern marriage, ontr.; Scala: Belles on their toes, a. 1.; Vreeburg: Een koninkrijk voor een huis, a. 1.; Olympïa: Vrijdag tot en met Zondag: Het legioen der dapperen, 14 j.: Maandag tot en met Donderdag: De strijd om het recht, 14 j.; Palace; Gift im Zoo, 14 j,; Filmac: Binnen- en buitenl. TENTOONSTELLINGEN Jaarbeursgebouw: Meubelen en woning textiel (9—13 Febr.). Universiteitshuis; Werken van Jan da Leeuw. Kunstliefde: Werken van mevr. Adrian!— Hovy.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3