omu>ma Ministers de noodgehieden Mgr. Huibers bezocht ramp gebied per roeiboot Hooggeplaatste Joodse autoriteiten in arrest gesteld LAXEER-AKKERTJES China blijft Korea steun verlenen Oostenrijkse Rode-Kruis-trein uit Wenen gearriveerd „V-S. nu dubbel bereid te helpen'' Het „Holland Flood Relief'-comité coördineert hulpverlening in Y.S. S°e"pt Siroop De nood aanpakken door zegels plakken MGR. LAMBERTINI MAAKT EEN VERKENNINGSVLUCHT Diep getroffen door menselijk leed en materiële schade DE TIJD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De Hongaarse Minister van Justitie, Gvula Decsi, is volgens te Wenen ont vangen berichten uit Boedapest van zijn ambt ontheven en gearresteerd. In zijn vroegere functie van kolonel bij de Hongaarse geheime dienst had Decsi, die van joodse afkomst is, een aandeel in de arrestaties van kardinaal Mindszenty, de Amerikaanse zakenman Vogeler en diens collega Saunders. Voorts zouden volgens deze berichten nog enige hooggeplaatste autoriteiten, allen joden, uit hun functies ontzet en gearresteerd zijn. Hieronder zouden zich o.m. bevinden generaal Gabor, het hoofd van de communististische ge heime politie; Zoltan, hoofd van het Hongaarse planbureau; professor Bene- dek, een voorstaand arts en de directeur van de Hongaarse radio, Szirmay. vervangen door „militante personen die strijden voor de overwinning van onze zaak." Volgens een bericht van het officiële Bulgaarse persbureau sprak de premier over „bureaucratische neigingen" bij het Bulgaarse parlement. Minister van Justitie werd vervangen In Boedapest werd gisteren een rege ringsdecreet bekend gemaakt, waarin bepaald wordt dat vrijgezellen en on gehuwde vrouwen en echtparen zonder kinderen een extra inkomstenbelasting van vier procent zullen betalen. Leden van het leger, van de staatsveiligheids dienst. invalide oorlogsveteranen en stu denten aan de universiteiten zijn vrij gesteld. Het decreet is getekend door premier Rakosi. Zuiveringen in Bulgarije Premier Sjervenkof van Bulgarije heeft het Bulgaarse parlement meege deeld. dat de personen in verantwoor delijke posities, die twijfelen aan de toekomst van het land, moeten worden Advertentie Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Mao Tse Tung: Mao Tse Tung, de leider van commu nistisch China, heeft gisteren verklaard, dat China net zolang zal blijven vech ten als de V. S. er de voorkeur aan ge ven het Koreaanse geschil door middel van oorlog te regelen. Radio-Peking verklaarde, dat Mao deze verklaring afgelegd had in een rede tijdens een besloten zitting van de politieke raadgevende conferentie van de Chinese Volksrepubliek. Mobiele hulpcolonnes en grote medische staf (Van onze correspondent) Na telegrafisch van uit Den Haag op geroepen te zyn liep Zaterdagnacht even over twaalf de eerste Oostenrijkse Rode- Kruistrein het station Venlo binnen. Deze speciale hulpverleningstrein was Vrijdagmorgen uit Wenen vertrokken om personeel en hulpmaterieel uit Ne- der-Öostenrijk, Burgënland en Wenen naar Nederland te brengen. Er was medegedeeld, dat deze hulp zeer ge wenst zou zijn voor bijstand in de door Father Alfred Schneider: „Wij hopen de autoriteiten van het Marshall-plan te kunnen beïnvloeden rui me financiële hijstand aan het zwaar ge troffen Nederland te geven. De openbare mening bij de Amerikaanse belastingbeta lers is uw vaderland zeer gunstig gezind. Het feit, dat Nederland zo pas bedankt heeft voor verdere Marshall-hulp, heeft bij de publieke opinie een uiterst welwillende stemming jegens Nederland opgeroepen. Daarom is de bereidheid nu dubbel groot om te helpen". Deze hoopgevende woorden uitte Father Alfred A. Schneider, waarnemer van de Natinal Catholic Welfare Conference (de Amerikaanse Katholieke Caritasorganisatie) in een vraaggesprek met het K.N.P, Father Schneider is leider van dit hulpwerk in Duitsland, waar hij over 177 Amerikaanse medewerkers beschikt. Door middel van de .N.C.W.C. heeft hij reeds 136.000 Katholieke ontheemden uit Duitsland naar de V. S. doen vertrekken en hun daar werk ver schaft. „Onmiddellijk nadat ik daartoe van de Amerikaanse bisschoppen telefonisch np- dracht had gekregen, ben ik naar Neder land gegaan. Mijn opdracht luidde 2001000 pounds (ongeveer 90 ton) schoeisel, kleding en dekking, ter waarde van 300.000 doliars, die per schip voor hulpverlening in Duits land waren aangekomen, aan Nederland af te staan. Zodoende waren wij in staat di- ~rct te helpen". Father Schneider maakte daarop een vlucht boven het rampgebied met een vliegtuig, hem door het Ministerie van Bui tenlandse Zaken ter beschikking gesteld. Toen wy hem spraken, stond hij reeds gepakt en gezakt om per vliegtuig naar Engeland te gaan en daar de gevolgen der ramp in ogenschouw te nemen. De jonge, energieke Amerikaanse priester was vol lof "er de organisatie van het evacuatiewerk Nederland, Samen met Mgr. H. J. J. van Hussen bezocht hij de Ahoy'-hallen te Rot terdam. Wat hem vooral hadgetroffen was de spontane vrijwillige hulp. die overal op zo overstelpende wijze wordt geboden en het beeld geeft van een ware nationale kruistocht van naastenliefde. watersnood getroffen gebieden. De trein vervoerde 18 mobiele ziekenauto's, een speciale catastrofe-wagen en bevatte verder alle technische middelen, die by hulpverlening van dienst kunnen zijn. In de provincie Stiermarken staat een tweede trein gereed om bij het eer ste signaal naar Nederland te vertrek ken. Elf artsen, die, na het eerste alarm bevel, hun practijk aan niet opgeroepen collega's hebben overgedragen, zijn met deze Rode-Kruistrein naar Nederland gekomen. De leiding van de medische staf berust by de Weense professor dr. Alfred Gisel. Verder zijn er nog een aantal vrouwelijke semi-artsen, die als verpleegster dienst zullen doen, meege komen en meer dan veertig chauffeurs en verplegers. Deze laatsten hebben een speciale opleiding ontvangen voor hulp bij de mogelijk catastrofale gevolgen van natuurrampen. Wat ze in Neder land precies zullen gaan doen, was de Oostenrijkse treinreizigers nog niet be kend. Na het afhandelen van de douane formaliteiten op het station te Venlo, vertrok de trein, die o.m. twee wagons met medische instrumenten, medicijnen, verbandmateriaal, dekens, lakens en kleren bevat, via Eindhoven naar Den Haag. Deze Oostenrijkse Rode-Kruis- trein, waarover ir. Friedrich Proksch het commando voert, is overigens een van de vele treinen met hulptroepen, die de laatste week te Venlo arriveerden. Zondag liep nog een legertrein uit West-Duitsland binnen. Een enorme sliert wagons, volgeladen met leger trucks en Engelse soldaten. Voertuigen en manschappen zullen deze week bij de transportdiensten worden ingescha keld. Zuiveringen in Hongarije Langdurige bijstand op grote schaal in voorbereiding (Van onze New Yorkse correspondente) NEW YORK, 4 Februari. Het gehele Amerikaanse volk is diep onder de indruk van de verschrikkelijke rampen, die Nederland zo allerzwaarst getroffen hebben. En dat ook werkelijk de gedachten en zorgen van het hele volk van de V.S. bjj de zo hevig getroffen Nederlanders zijn, bewyzcn de duizenden hulpaanbiedingen in alle vormen, die de Nederlandse Ambassade te Washington en de Nederlandse consulaire centra hier ontvangen. De K.L.M., die over alle televisiesta tions gisteren liet uitzenden, dat de K.L.M. gratis kleding, 'dekens en medi camenten naar Nederland zal vervoeren, heeft vandaag reeds kunnen mededelen, dat deze oproep resulteerde in een enor me reactie, want de goederen stromen het Nederlandse Consulaat te New York binnen, dat er op het ogenblik als een pakhuis uitziet. Ook de HollandAme rika lijn heeft bekend gemaakt, dat zij grotere en kleinere ladingen kleding en beddegoed en medische benodigdheden gratis naar Holland zal brengen. „Onze vrienden kunnen op ons rekenen" De telefoonlijnen van het Nederlandse Consulaat-Generaal te New York zijn vrijwel de hele dag bezet. Uit alle delen van het land van Florida tot de West kust,' van Noord- en Zuid-Carolina tot Wisconsin wordt er opgebeld. Men vraagt waar geld gestort kan worden, waarheen medicamenten en beddegoed kunnen worden gestuurd. Talloze Ameri kanen stellen bun auto's beschikbaar om pakken voor Nederland bij Amerikanen aan huis af te laten halen, of die pak ken er zélf mee af te halen en aan de consulaten te bezorgen. Weer anderen bieden aan de binnenstromende goede ren uit te zoeken en te verpakken. Een tijdelijk „Holland Flood Relief" is op gericht, op de bankrekening waarvan de Amerikanen geld kunnen storten. Deze bankrekening moest geopend worden op aandrang van particuliere Amerikanen, die geld willen geven. En hoewel prac- tisch alleen enkele lieden in de staat New York van deze geopende rekening op de hoogte waren, was binnen vier en twintig uur al meer dan 2000.dollar binnengekomen. Wanneer radio, televi sie e.a. publiciteitsorganen hier verdere bekendheid aan zullen geven, zal dit ge tal spoedig groter worden. De Nederlanders in Amerika zijn overweldigd door de warmte van het spontane medegevoel der Amerikanen, daar zij de daad bij het woord voegen. En de band tussen Nederland en Ame rika, waar altijd zo graag en veel over gesproken wordt, blijkt werkelijk echt, hecht en stevig te zijn. Alle kranten en dagbladen wijden deze dagen lange ko lommen aan hetgeen in de door de storm en overstromingen getroffen lan den geschiedt. De goede gedetailleerde berichtgeving hier van de pers draagt wel bij tot de grote hulp van duizenden particulieren. Zowel bij dè K.L.M als bij de Hol- land-Amerika Lijn en dë Neder landse consulaire centra komen de meest ontroerende aanbiedingen van Amerikanen binnen. Een Televisie station telefoneerde de K.L.M om re gelingen te treffen, daar het al een vliegtuig volgeladen had klaar staan met goederen voor Nederland. Een andere firma in de staat Ohio liet we ten, dat zij grote borden aan haar ge bouwen had aangebracht, om de bur gers ervan in kennis te stellen dat zij bergplaatsen gereed hield voor het ontvangen van dekens, beddelakens en kleding, die men naar Nederland wilde zenden. Een dame in de staat New Jersey, Mrs. F. Stingel, met wie Uw correspondente telefonisch sprak, was bezig particulieren, firma's, clubs en organisaties op te bellen, om ze aan te sporen pakken voor Nederland In een groot massagraf te Oude Tonge zijn Zaterdag de eerste ge- identificeerde slachtoffers van de ramp ter aarde besteld. Acht en twintig lijkkisten werdén in alle stilte door het. dodenstadje gedra gen naar het graf, waar pastoor Hofstede het Onze Vader bad. Al leen de achtergeblevenen van het stadje en enkele militairen waren gereed te maken, die ze dan later met haar auto ging ophalen. Zij verwacht een hele vrachtwagen aan goederen in één of twee dagen bijeen te heb ben, en een vrachtwagenfirma zal de- lading voor niets naar het Consulaat vervoeren. Ook een dominee belde op om te vragen waar hij een vracht wagen met pakken voor Nederland heen kon brengen. Inderdaad rijden volle trucks met goederen bij het Ne derlandse Consulaat hier voor, want allerlei kerkelijke organisaties, stich tingen, verenigingen, padvindersorga- nisaties, vrouwenclubs, pharmaceuti- sche firma's hebben hun eerste grote zendingen reeds naar New York ge stuurd. Zojuist werden, b.v. 2600 de kens door een fabrikant aangeboden en de eerste 3000 pond (is: 600 de kens) worden mogen per K.L.M. ver zonden. Bij dit alles werken ook nog de meeste publiciteitsorganen in Amerika mee om hulp voor Nederland aan te moedigen. Dit alles is maar het begin van wat in enkele dagen voor Nederland zal ge daan kunnen worden, daar dan het Amerikaans comité, n.l. het „Holland Flood, Relief", alle krachten gaat cen traliseren om in samenwerking met Nederlandse autoriteiten voor hulpver lening ov grote schaal te .zorgen. Promi nente Amerikanen hebben in dit comité zitting. Moge dit oprechte medeleven van de Amerikanen bij de rampen, welke Ne- BIJ HOEST EN KEELPIJN derland zo kort na de oorlog zo zwaar getroffen hebben, de Nederlan ders iets het hart verlichten. Men kan er in Nedei'land van verzekerd zijn dat de Amerikanen zullen doen wat ze kun nen om de Hollanders, voor wier histo rische heldhaftigheid zij diep respect hebben, te helpen de zware verliezen zo spoedig mogelijk te boven te komen. Want het is inderdaad zoals een Ame rikaan tot Uw correspondente zei: ,,On-, ze vrienden kunnen op ons rekenen." „Mouwen omhoog, ons land moet droog" Reeds duizenden padvinders en pad- vindsters hebben de afgelopen dagen meegeholpen de nood in de getroffen gebieden te lenigen. Anderen stonden te popelen om ook iets ie doen. Om al deze padvindsters en padvinders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje bij te dragen zullen zij Zaterdag 14 Fe bruari voor het Nationaal Rampenfonds één gulden gaan verdienen. Zij trekken er die dag op uit om onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog", jn uniform allerlei werkjes te ver richten. De Nederlandse Padvindstersraad en de Nederlandse Padvindersraad, die de ze actie organiseren, wijzen er met nadruk op, dat onder geen beding werkjes, die in verband staan met de ramp, tegen be taling mogen worden uitgevoerd. Ook zij, die reeds rechtstreeks bij de hulpverlening zijn betrokken, mogen hun werk voor deze actieniet onderbreken. PTT. geeft watersnoodsegels uit Morgen, Dinsdagochtend, om tien uur zal de burgemeester van 's-Gravenhage, mr, W. F. M. Schokking, een nationale actie inluiden tot verkoop van speciale watersnoodpostzegels. De ramp, die vorige week over ons land is gekomen, is voor de Nederlandse posterijen aan leiding geweest een speciale waters noodzegel van tien cent met een toeslag van tien cent uit te geven. De opbrengst van deze toeslag komt in haar geheel ten goede aan de slachtoffers van de wa tersnoodramp. Deze watersnoodzegel is de gangbare oranjezegel van tien cent met de beel tenis van H. M. de Koningin voorzien van het opschrift: 1953 Watersnood. De PTT heeft geen geheel nieuwe zegel willen maken om alle schijn yan pathos te vermijden en ook om de prijs van deze zegels binnen het bereik van velen te brengen. Om deze redenen is ook slechts één zegel uitgegeven. Het Natio nale Rampenfonds heeft op verzoek van de PTT een werkcomité in het leven ge roepen om de verkoop van de zegels te stimuleren. Men hoopt door de verkoop van de watersnoodzegels een bedrag van één millioen gulden aan het Rampen fonds te kunnen overhandigen. De zegels zullen gedurende deze maand en waar schijnlijk ook nog in Maart te koop zijn. De geldigheidsduur eindigt 31 Decem ber 1954. Op de eerste dag van de ver koop, dat is dus morgen, zullen speciale first day covers verkrijgbaar zijn door storting van een bedrag van 70 cent (d.i. 20 cent voor de postzegel en 50 cent voor de omslag) op postrekening nr. 590.000 van het comité Watersnoodpost zegel 1953. Zeestraat 82, Den Haag. Ook de jeugd kan thans daadwerkelijk aan deze actie, welke zal worden gehouden onder de slagzin „De nood aanpakken door zegels plakken" deelnemen, b.v. door de verkoop van zakjes met post zegels. In het gehele land zullen morgen de zegels verkrijgbaar zijn. De vervaar diging en de verspreiding ervan hebben slechts vijf dagen gevergd. Postzegel WATERSNOOD 1953 Maximumprijzen voor staal en schroot De Hoge Autoriteit van de Europese Ko len en Staal-Gemcenschap heeft besloten met ingang van 1 Maart maximum-prijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maximumprijzen voor schroot in te voe ren. Bepaalde .discriminerende vcrkoopprac- tijken" gedurende de overgangstijd tussen, de oprichting van een gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari en de oprichting van een gemeen schappelijke markt voor staal op 12 April werden door de 1-Ioge Autoriteit verboden. Te Parijs heeft de raad der organisatie voor Europese Economische Samenwerking besloten de zes,, bij de O-E.E.S. aangeslo ten landen, die de Europese Kolen- en Staal-Gemecnschap vormen, toe te staan, dat zij hun onderlinge handel in kolen en staal liberaliseren, zonder hierin ook de andere O,E.E.S.-landen te betrekken. Van de zijde van de Amerikaanse vloot is bekend bemaakt, dat minstens vier Amerikaanse oorlogsschepen op korte termijn beschikbaar zouden kun nen zyn voor .het bombarderen van de communisten 'in Korea met geleide pro jectielen. De minister-president heeft afgelopen weekend gebruikt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand in de door de watersnood geteisterde gebie den. Nadat hij Zaterdagmiddag per vliegtuig een algemeen overzicht had gekre gen van de omvang van de ramp, heeft hy zich Zondag plaatselijk laten inlichten over de hulpverlening. Hij was vergezeld van de secretaris-generaal van het de partement van Algemene Zaken mr. C. L. W. Fock en van zijn perschef dr. G. J. Lammers, terwijl prof. ir. T. H. van Wisselingh, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, deskundige voorlichting gaf. Van Hellevoetsluis uit heeft hy met een boot van de Rijkswaterstaat een bezoek gebracht aan Middelharnis. Daar heeft hij gesproken met de burgemeester en verschillende autoriteiten ter plaatse, waarbij ook aanwezig waren de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, en de waarnemend commissaris mr. J. J. R. Schmal. Van Middelharnis werd gevaren naar Den Bommel, waar de werkzaamheden aan de dijken in ogenschouw werden genomen. Hier was een detachement mariniers ingezet. Van Den Bommel ging de tocht verder naar Numansdorp waar de minis ter-president zich onderhield met de plaatselijke autoriteiten en met verschillende mensen sprak. Vandaar keerde dr. Drees via Hellevoetsluis naar Den Haag terug. De minister-president was diep onder de indruk van de voortreffelijke geest in de getroffen gebieden en van de energieke wijze, waarop gewerkt wordt. De minister van Soc. Zaken en Volks gezondheid, W. Suurhoff, en de staats secretaris van Volksgezondheid, d.r, I1. Muntendam, hebben een bezoek ge bracht aan West-Brabant en Zeeland teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken op het gebied van de volksgezondheid. Minister Staf was Zaterdag in Nu mansdorp. De minister van Verkeer en Waterstaat in Hellevoetsluis. Mgr. Lambertini, de bijzondere Pau selijke waarnemer voor Nederland, heeft Zaterdag per militair vliegtuig een verkenningsvlucht gemaakt boven de overstroomde gebieden Dit vliegtuig was hem ter beschikking gesteld door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Mgr. was vergezeld van dr. Visser, chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De hoofdlegeraalmoezenier, mgr. van Straelen, die Vrijdag j.l. was terugge keerd van een internationale conferen tie van de hoofdaalmoezeniers van le ger, vloot en luchtmacht van de Nato- landen in Wiesbaden, heeft eveneens ec-n bezoek gebracht aan het noodge- bied. teneinde het werk van zijn aal moezeniers aldaar te inspecteren en zo nodig nader te regelen. In voorjaar offensief der V.N. op Korea? De nieuwe bevelhebber van het Ame rikaanse leger, generaal Maxwell Tay lor, heeft volgens welingelichte militai re kringen te Seoel laten doorscheme ren, dat zijn troepen spoedig ten Noor den van de huidige frontlinie in Korea zouden kunnen opereren. Enkele dagen geleden deelde generaal Taylor Zuid Koreaanse troepen mede, dat zij zich moeten voorbereiden op „grotere ge vechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op een op handen zijnd offen sief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het achtste leger op zich. De commandant der verbonden le gers, generaal Mark Clark, heeft in Tokio bekend gemaakt, dat hij goed keuring gehecht heeft aan een uit breiding van het Koreaanse léger met twee divisies In totaal bestaat het leger van de republiek Korea thans uit veertien divisies met twee honderd duizend man. Hij verklaarde echter dat het niet zou betekenen dat in de naaste toekomst Amerikaanse divisies van het front zou den worden teruggetrokken. Geleide^projectielen Koning Boudewijn terug naar België Koning Boudewijn van België heeft zyn verblijf aan de Franse Rivièra on derbroken en is gisteren in Brussel aan gekomen. Ex-Koning Leopold en zijn gemalin zouden hun vacantie in Zuid- Frankrijk voortzetten. Inmiddels heeft Prinses Josephine Charlotte reeds een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in België. In Belgische bladen was critiek ge leverd op het feit, dat de Koning naar de Rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de overstromingen. In een ander dagblad werd de houding van prinses Josephine Charlotte gelaakt, omdat zij niet een gedeelte van het be drag dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag j.l. heeft hetkoninklijk huis bekend ge maakt, dat zij dit nu heeft gedaan en voorts, dat Koning Boudewijn en zijn vader, ex-Koning Leopold, samen 500.000 francs aan het Belgisch Natio naal Rampenfonds hebben geschonken. De grootmoeder van de koning schonk 100.000 francs- In verband met de zeer grote toe vloed van nieuws hebben wij ons tot onze spijt gedwongen gezien ons feuilleton van vandaag te laten ver vallen. Wij vertrouwen dat onze abonnê's hiervoor begrip zullen heb ben. Vermoeiende tocht van twee dagen (Van een onzer verslaggevers) Diep onder de indruk is Haarlems bisschop, Mgr. J. P. Huibers, Zaterdag avond in zijn bisschopsstad teruggekeerd van een reis, tijdens welke hij zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van de toestand in die noodgehieden, welke onder zijn diocees ressorteren. Blijkens zijn eerste commentaar op de erva ringen, opgedaan gedurende deze vermoeiende tocht, is ook bij deze grijze herder de eerste voorstelling van zaken verre overtroffen door de barre werkelijkheid. De grote materiële schade en veel meer nog het vele menselijk leed hebben de bisschop aangegrepen; waar maar enigszins mogelijk heeft hij zelf de getroffenen hartelijke woorden van bemoediging en medeleven meegegeven. Mgr. Huibers was zoals bericht Vrijdag op eigen gelegenheid per trein naar Rotterdam vertrokken, waar hij o.m. werd opgewacht door kapelaan F. J. Bank, aan wie de leiding is toever trouwd van het katholiek inlichtingen bureau, dat ten gerieve van de katho lieke evacué's mede is ingericht in de Ahoyhallen. Het bezoek aan dit evacua tiecentrum gaf reeds een eerste indruk van al de ellende, die de getroffenen hadden moeten doorstaan. In een per soonlijk gesprek met enkele evacué's liet de bisschop zich inlichten over de eerste moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Ook het evacuatie centrum in Schiedam werd bezocht, maar bij alle leed, dat zich daar en elders presenteerde, liet de bisschop zich vol lof uit over de eminente samenwerking welke hij allerwegen mocht ontmoeten. Mgr. Huibers werd eerst met. de harde realiteit geconfronteerd, toen hij een bezoek bracht aan Abben- broek en andere gemeenten, die zeer ernstig door de waterramp werden getroffen. Tegen de avond keerde hij weer naar Rotterdam terug. Zaterdagochtend om half negen vertrok Mgr. weer naar de noodgehieden. Met een boot voer hy in gezelschap van een klein aan tal priesters de Noord af en kwam hij via de Dordtse Kil, Hci'ands Diep en het. Volkerak bi,i het ha ventje van Ooltgénsplaat. Het bleek daar overigens niet zo gemakkelijk om aan land te komen, maar ten slotte gelukte het de bisschop via een andere boot voet aan wql te zetten. Lopend of zittend op een tractor moest de tocht langs de ver schillende dorpen gemaakt worden; o.m. werd een bezoek gebracht aan Achthuizen- Op deze reis onderhield Mgr. Huibers zich met talryke autoriteiten en aan hoorde hij vol medeleven de verhalen die de getroffenen hem vertelden o^ de doorgestane angst. Dankbaar vooral In de kathedrale Basiliek celebreerde Mgr. Huibers gisteravond het boetelof, een plechtigheid, die op de' honderden aanwezigen een diepe indruk maakte. Terwijl het „Wees gegroet o Sterre" werd gezongen, schreed de bisschop naar het hoogaltaar van de basiliek. Onder het Lof sprak Mgr. de gelovigen toe. In sobere maar aangrijpende woorden schetste de bisschop daarna al het leed dat hij gezien had. Hij gewaagde er nog eens met nadruk van, hoe door iedereen daar met heldenmoed is gewerkt en hoe een spontane naastenliefde, die geen verschil kent in rang of stand, in gods dienst of politiek, overal opbloeide, „Met één slag zijn wij allen bij elkaar gebracht tot één daad". „Slechts één ding is te vrezen," aldus de bisschop. „Nu zijn wy nog vol mede lijden. Met een zekere voldoening mo gen wy zeggen: wy hebben echt iets ge daan naar Gods bedoeling. Maar laat niemand nu denken: ik heb genoeg ge daan. Want eerlijk gezegd, nu begint de ellende pas goed. In de nabije toekomst is er nog meer hulp nodig, blijvende hulp. Laten wjj daarom zorgen dat de geest van naastenliefde niet verloren gaat." ook bleek de bisschop gestemd te zijn jegens zijn priesters, die uren bezig waren geweest om de in noon verkeren- den te helpen en, waar noodzakelijk, van de laatste H.H. Sacramenten te voorzien. Een gelukkige omstandigheid mag genoemd worden, dat geen enkele priester van het Haarlems diocees by de ramp is omgekomen. Boefelof in Haarlems kathedraal

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2