6' Behandeling van gevangenen KONING BOUDETON BREEKT VACANTIE AF oóe upó Regering Mayer dient E.D.G.- protocollen in Dulles en Stassen zagen het Verenigde Europa Mao wil vechten „tot de over winning Wat uit de Bredase gebeurtenis wel af te leiden valt DE MAASBODE MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Land van Waas nog ernstig bedreigd (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Ondanks het feit., dat zo goed als van na de eerste uren der overstromings ramp tot heden aan het herstel der doorgebroken dijken werd gewerkt, is men er nog niet overal in geslaagd de bressen dicht te maken. Dit is vooral het geval langs de Schelde, waar bij hoog tij op verschillende plaatsen het water nog in het land loopt. Enkele polderdorpen van het Land van Waas zijn er nog zeer slecht aan toe. Als men overal bevreesd is voor de aanstaande springvloed, dan slaat deze vrees over tot werkelijk panische schrik in de lage poldervelden langs de Schelde, Overal worden de kada vers van verdronken dieren opgeruimd, zodat van die zijde geen epidemie meer gevreesd wordt. 'absoluut dezelfde dag ook nog een bezoek aan de beteisterde Antwerpse gebieden te brengen. Volslagen uitgeput en zeer koort sig keerde hij laat in de avond in het ■paleis van Laeken terug. De doktoren schreven hem alsdan een rustverblijf van twee weken in Zuid-Frankrijk voor. Hij heeft er echter slechts drie dagen willen blijven en zal, nog lang niet hersteld, heden andermaal plaatsen bezoeken, waar het overstromingsgevaar nog niet gewe ken is. Door de leden der koninklijke familie j werd 700.000 francs aan het „Fonds der geteisterden" geschonken. Zondag had in alle kerken van het land, j in opdracht van het Episcopaat, 'n collecte plaats, die zeer veel gelid heeft opge- bracht. Er was gisteren bovendien ook nog een nationale collecte. De Pauselijke afgevaardigde, die een bezoek brengt aan de getroffen gebieden, bezocht er verschillende in België na door Z. Era kardinaal Van Roey te zijn ont vangen. Z.H. de Paus zond 200.000 francs voor de getroffen Belgen. Van de kust wordt gemeld, dat met man en macht wordt gewerkt om tegen het toeristenseizoen de door de zee geslagen wonden te helen. Ondanks 't eigen leed blijven de Belgen neg steeds het veel zwaarder getroffen Nederland helpen. In het Nederlands con sulaat te Brussel b.v., is het een onafge broken stroom van Nederlanders en Bel gen met grote en kleine pakken. Aan de ingang rijden particuliere auto's en vracht wagens aan om hun uiteenlopende lading af te geven. Het gehele beschikbare per soneel van het consulaat, alsmede vrij willigers uit de Nederlandse kolonie sor teren en verpakken van de vroege ochtend tot de laatste avond de geschonken voorwerpen, die dan 's nachts naar het Rode Kruis-centrum in Breda worden overgebracht. In drie dagen werd aldus meer dan 30 ton voorwerpen, alleen uit Brussel, naar Nederland vervoerd. Benevens deze hulp komen ook vele personen, onder .wie veel Belgen en niet zelden kinderen, meestal naamloos, een bedrag aan geld overhandigen. Deze giften schommelen tussen 20 en 10.000 francs. Dezelfde tonelen deden zich ook in andere Nederlandse consulaten in België voor. Een grote Bel gische bank heeft bij het Nederlandse consulaat alhier een chéque afgegeven van 25.000 gulden. De 4000 studenten van de Universiteit van Brussel zullen een dooi de vloedgolf geteisterde plaats van Zee land adopteren. Verschillende Belgische bioscopen hebben besloten de opbrengst van één avond ter beschikking te stellen van het Nederlandse Rampenfonds. Die internationale solidariteit is zeer zeker balsem op vele en diepe wonden. Prinses Josephine-Charlotte heeft de laatste dagen verschillende geteisterde plaatsen bezocht en hulp verleend, meer speciaal in het Antwerpse en het Land van Waas, Haar broer koning Boudewyn is Zondag uit Antibes teruggekeerd, waar h« om gezondheidsredenen een drietal dagen rust heeft genomen. In de uiterst linkse pers heeft men op lit verblijf van de koning in het Zuiden van Frankrijk critiek uitgeoefend, en ook hier en daar onder de bevolking werd er in afkeurende zin over gesproken. Wij hebben zojuist in dit verband uit ds mond van een der hoogste dignitarissen uit de onmiddellijke omgeving van de koning 't volgende vernemen: Tijdens zijn bezoek aan- de slachtoffers der jongste steenkool mijnramp in Wallonië, een paar weken ge lsden, had de koning, die reeds aan griep leed, bovendien een zware verkoudheid opgedaan. De dagen, die aan de overstro mingsramp van 1 Februari vooraf gingen, hield de koning de kamer in het paleis van Laeken. Toen hem het nieuws van de overstromingsramp werd medegedeeld, wilde hij onmiddellijk naar de geteisterde plaatsen vertrekken. De doktoren raadden hem dit af, doch de vorst bleef bij zijn voornemen. Alsdan zou een der behan delende geneesheren, teneinde de koorts te doen dalen en de koning in de gelegen heid te stellen zich naar Oostende te begeven, hem een inspuiting geven. Op het moment dat dit zo geschiedde, viel de geneesheer in kwestie dood neer in het vertrek van de koning in diens bijzijn. Vorige week Maandag vertrok Boude- wijn zeer vroeg naar Oostende en omge ving, verbleef er uren blootshoofds in regen en wind. Daarna, in plaats van naar Brussel terug te keren, stond Z.M. er op DE KOH-I-NOOR DOOFT UIT Binnenkort zullen de Engelse kroon juwelen schitteren in al hun glans en in de onvergelijkelijke pracht ener kroning. Ze worden zorgvuldig in de Tower bewaard, achter glas. Men kan ze er bewonderen, maar het is daar alsof ze niet echt zijn. Bij de kroning zullen ze een heel andere Indruk maken. Dit zeggen mensen, die van een kroning getuige zijn geweest. Onder de juwelen, welke het meest zullen schitteren, bevindt zich de be faamde Koh-ï-noor, de Berg van Licht. Deze kostbare diamant is een der weinige schatten van India, waarvan na - de afscheiding Engeland eigenaar bleef. Inmiddels, de Koh-i-noor zal niet stralen in koningin Elizabeths kroon. En het is wel zeker, dat hij bij een volgende kro ningsplechtigheid minder zal stralen. Want het licht in de Koh-i-noor dooft allengs uit. De kostbare steen is verwerkt in de kroon van koningin-moeder Elisabeth. Hij is ongeveer zo groot als een gewone postzegel, heeft de vorm van een ellips en is zowat twee en een halve centimeter diep. In het jaar 1526 sperde de Groot Mogol Babar de Leeuw zijn zwarte ogen wijd open, toen hij de Koh-i-noor voor het eerst aanschouwde. Deze steen moet alle schatten, ter wereld waard zijn, riep hij uit. Men vertelde hem, dat de Koh-i-noor afkomstig was uit de Golcondamijnen in het Zuiden van India en vier of vijf duizend jaar tevoren gevonden was. Babar stierf enkele jaren, nadat hij in het bezit van de diamant gekomen was. Zij op.vèlgers verging het slecht. De Koh-i-noor kwam in de achttiende eeuw in het bezit van een Perzisch heerser, om tenslotte via Afghanistan in Engeland terecht te komen. Aan zijn mannelijke bezitters had de diamant slechts onheil gebracht of, was het hun oorlogzuchtigheid en heb zucht, die hen tenslotte ten val brachten maar men hoopte, dat het bezit van de Koh-i-noor een vrouw niet zou schaden. Het is verder heel goed mogelijk, dat de schenkers helemaal niet geloofden in een onheil oproepende kracht. Ze schonken hem aan koningin Victoria, Maar voordat de steen haar bereikte, moest hij dwars door een opstandig India vervoerd worden. Men wil alleen al van deze episode een film maken, getiteld „Koh-i-noor". Het was een officier, die de kostbare steen te midden van grote gevaren veilig naar Bombay bracht. Bij aankomst in Engeland werd de Koh- i-noor hersneden en opnieuw gepolijst. Dit had tot gevolg, dat hij niet meer de grootste diamant ter wereld was. De z.g. „hope" diamant was nu groter. Deze zonk echter met de befaamde „Titanic" naar de bodem van de Atlantische Oceaan. Omdat de Koh-i-noor zo oud is, verliest hij allengs zijn kracht en schittering. Toch zullen bij de kroningsplechtigheid nog veler ogen gericht zijn op het prach tige juweel in de kroon van koningin moeder Elisabeth. en zakken zand naai' de bedreigde plaatsen. De dropping t Ellewoudsdijk. Britse garantie voor vijftig jaar geëist De Franse ministerraad heeft Zaterdag morgen de tekst aanvaard van de aanvul lende protocollen, welke naar Frankrijk's mening aan het verdrag inzake de Euro pese defensiegemeenschap moeten worden toegevoegd. Deze protocollen worden heden bij het „tussentijdse comité" ingediend. In dit comité zullen onverwijld besprekingen hierover beginnen tussen Franrijk en de andere vijf E.D.G.-landen. Los van deze protocollen, aldus ver neemt Reuter, zullen de Franse premier, Mayer, en zijn minister van buitenlandse zaken, Bidault, Londen verzoeken zijn ga rantie tot vijftig jaar te verlengen, vol gens welke het gewapende hulp zal ver lenen aan ieder land van de Europese de fensie-gemeenschap, dat in Europa aan gevallen zou worden. De garantie werd in Mei 1952 aan de landen van de E. D. G. gegeven voor de resterende duur van het Atlantische Pact, hetgeen dus neerkomt op een periode van 17 jaar. De Fransen wensen thans een verlenging tot de periode van de geldig heid van het E.D.G.-verdrag, dat het vo rige jaar voor 50 jaar gesloten werd. Het Franse voorstel, zo gaat Reuter verder, heeft ten doel Groot-Brittannië nauwer te verbinden met het E.D.G.-verdrag, dat Na een bezoek van 24 uur aan België, aar zy besprekingen voerden met leden an de Belgische regering en minister Van Zeeland uitnodigden voor een bezoek aan Washington, zyn dc beide Amerikaanse staatsslieden Dulles én Stassen Zondag morgen om half twaalf van het vliegveld Meisbroek by Brussel naar hun laatste reisdoel Luxemburg gevlogen. Hier had den zy een korte bespreking met de Luxemburgse regering. Zij maakten ver der hun opwachting by Groothertogin Charlotte en werden vervolgens ontvangen door de Hoge Autoriteit en de Assemblée- commissie voor de gemeenschappelijke markt der Kolen- en Staalgemeenschap. Hier vonden zij, als laatste ontmoeting, de eerste verwerkelijking van het ideaal, dat Dulles op elke pleisterplaats aan de Europese staatslieden had voorgehouden: een stuk supra-nationaal Europa. De voorzitter van de genoemde Assem- blée-commissie Reynaud en de voorzitter der Hoge Autoriteit, Monnet lieten niet na er op te wijzen, dat de beide Amerikanen hier aan de historische vooravond stonden van het inwerking treden der gemeen schappelijke markt. „Ik ben gelukkig", zei Monnet, „dat de laatste visie, die u mee neemt van het oude continent het beeld is van het verenigde Europa". En als om deze stelling te illustreren hielden, na de twee Franse woordvoerders, de West- duitse vice-voorzïtter der commissie, Preussker, en zijn Nederlandse collega, mr Sassen, een lofrede op de eenheid der zes aangesloten landen. De heer Dulles antwoordde de spreker iet minder hooggestemd. Hij verzekerde zijn gehoor, dat hij besefte getuige te zijn geweest van een historische gebeurtenis. Hij sprak de hoop uit, dat de uitingen van onderlinge vriendschap zouden leiden tot de vervulling van andere taken en de verdere eenheid van Europa. Hij onder streepte nogmaals de Amerikaanse over tuiging, dat de vrede slechts door ver eniging van krachten kan worden gehand haafd. „Tenslotte", zo zei hij „geloven wij, dat de constitutie, welke gij hier bezit, de richtlijnen moet kunnen geven aan het In de namiddag zijn de heren Dulles en Stassen weer naar Washington ver trokken. V) Tot besluit van de vierde zitting van de j kantoren te zitten en besluiten te onder- nationale consultatieve commissie te Pe- tekenen", zo zei hy. king, tijdens welke premier Tsjoe Ên Lai reeds eerder zijn voorstel tot een onmid dellijk staken van het vuren op Korea lanceerde, heeft president Mao Tse Toeng een grote rede gehouden, waarin hij de bereidheid van Peking beleed om onmid dellijk vrede te sluiten en „de overblij vende kwesties aan een latere regeling over te laten". Maar aangezien de „Ame rikaanse imperialisten de oorlog wilden", „de krijgsgevangenen niet teruggaven" en „de onderhandelingen onderbraken", moest de Chinese krachtsinspanning ver sterkt worden. China zou, als het dan moest, bereid zijn net zo lang te vechten, tot de Amerikaanse imperialisten zouden besluiten er mee op te houden, tot aan het ogenblik dus van de „volledige overwin ning van het Chinese en Koreaanse volk". Voorts verklaarde hij, dat China, bij ge brek aan eigen ervaring, moet leren van de ervaringen, die men in de Sovjet- Unie heeft opgedaan. Mao leverde tenslotte felle critiek op de bureaucratie in de regeringsdiensten. „Zelfs in de centrale, regering zitten man nen, die er genoegen mee nemen op hun Gewoonlijk betrouwbare waarnemers in Hongkong zien hierin het officiële begin van een zuivering. Uit recente berichten van het Chinese vasteland was reeds eer der gebleken, dat de communistische lei ders maatregelen nemen tegen ondoelma tig werkende ambtenaren, die zij ontslaan en in het openbaar bespotten. V.N.-offensief op komst? De nieuwe bevelhebber van het Ame rikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens welingelichte mili taire kringen te Seoel laten doorscheme ren, dat zijn troepen spoedig ten Noorden van de huidige frontlinie in Korea zou den kunnen opereren. Vier dagen geleden deelde generaal Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij. aldus genoemde krin gen, openlijk op een op handen zijnd of fensief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart het commando van het achtste leger op zich.. Europa van de toekomst. Wat ik u zeg, lijkt misschien wat ambitieus, maar ik preek slechts uw eigen Bijbel. Want wat ik zeg, is met kleine wijzigingen slechts de interpretatie van de praeambule van het verdrag, dat aan uw gemeenschap ten grondslag ligt". reeds bijna negen maanden op ratificatie door het Franse parlement wacht, en waar tegen zich nog vele afgevaardigden ver- zettten. De Franse regering poogt in de genoem de protocollen tegemoet te komen aan de critici, die niet wensen, dat Frankrijk aan zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit over zijn gewapende macht inboet. Eén dezer protocollen houdt in, dat Frankrijk onder bepaalde omstandigheden divisies aan het Europese leger kan ont trekken, indien het strijdkrachten overzee nodig heeft. Voorts wenst Frankrijk grotere vrijheid bij de opstelling van bewapeningspro gramma's overzee en een ander protocol houdt staande, dal promotie van Franse officieren slechts in de competentie van Frankrijk ligt. C.I.O. EISTE MEER DAN TAFT WIL GEVEN Het Amerikaanse vakverbond C. I. O. heeft zich uitgesproken tegen de door se nator Taft voorgestelde amendementen op de wet Taft-Hartley. De wijzigingen wor den onvoldoende geacht. De audities omtrent de amendementen voor de betrokken senaatscommissie be ginnen heden. WEEKS ORKEST STEUNT RAMPENFONDS De Wiener Symphoniker geven op 27 Februari een gala concert ten bate van het Nationaal Rampenf. Willem van Otter- loo is uitgenodigd, dit concert in Wenen te komen dirigeren. Cor de Groot zal als solist in Beethoven's derde piano-concert Optreden. Hongaarse minister van Justitie gearresteerd Te Wenen circuleren sedert enkele da gen geruchten over de arrestatie in Boe dapest van min of meer belangrijke com munistische leiders, van Joodse afkomst, Eén dezer geruchten, die door reizigers uit Boedapest werden verspreid, is thans officieel van Hongaarse zijde bevestigd. De Joodse minister van justitie, Gvula Decsi, die vóór zyn ministersfunctïe de rang van kolonel bij de geheime politie bekleedde en in die kwaliteit o.m. kardi naal Mindszenty en de Amerikaan Voge- ler aan ondervragingen onderwierp, blijkt volgens officiële mededelingen in Hon gaarse dagbladen thans zelf gearres teerd. Hij is vervangen door Bela Kovacs. Nog niet bevestigd, maar met grote hardnekkigheid herhaald is het gerucht, dat ook de chef van de geheime politie, de beruchte Peter Gabor, die eveneens van Joodse afkomst is, thans gegrepen is, evenals het Joodse hoofd van het nationa le economische planbureau, Zoltan Vas. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, maken verder nog ge wag van de arrestatie van professor Be- nedek, die bekend staat als de beste Hon gaarse zenuwarts. Benedek was verbon den aan een ziekenhuis van de „Joint" in Boedapest. Verder zou de Joodse directeur van de Hongaarse radio, Szjrmay, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van pre mier Rakosi, de Hongaarse dictator, die ondanks zijn eigen Joodse afkomst, toch nog stevig in liet zadel schijnt te zitten. De Joodse minister van justitie Gvula Decsi, zou reeds 16 Januari gearresteerd zijn, Erik Molnar, tenslotte, eveneens een Jood en oud-minister van buitenlandse zaken, zou sinds een maand niet meer gezien zijn. NOORSE DELEGATIE BIJ K. S. G. Noorwegen heeft besloten een perma nente delegatie naar het Hoge Gezags orgaan, het bestuurslichaam, van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap te zenden voor een „nauwe en doeltreffende samenwerking tussen de gemeenschap en Noorwegen". Taft over het Formosa-„besluit" „Wij zijn reeds in oorlog met Chinese communisten In een vraaggesprek met jongeren voor de televisie heeft de republikeinse leider Senator Taft verklaard, dat de vraag over het al of niet oorlogvoeren met commu nistisch China in het geheel niet rijst naar aanleiding van de nieuwe politiek ten aanzien van dc zevende vloot in dc wate ren van Formosa. „Wy bevinden ons in oorlog met de Chinese communisten" ^ei hij, en voegde er aan toe: „Oorlog is oor log, deze kan niet erger worden dan hy reeds is". Indien Amerika Tsjang Kai Sjek in de Chinese burgeroorlog werkelijk gesteund had, zou thans meer dan de helft van China zich op de anti-communistische zijde bevinden, meende hij. De hulp werd echter midden in het gevecht gestaakt door de vorige regering, aldus de senator. Het uitvoeren van de voorstellen van generaal MacArthur zou nooit een derde wereldoorlog veroorzaakt hebben, ant woordde de senator op een desbetreffende vraag. Naar Taft'soordeel hadden de Mandsjoerijse bases reeds vele maanden geleden gebombardeerd moeten worden. Taft verwees nog naar het brengen van goederen naar communistisch China door in hoofdzaak Britse schepen, zulks naar aanleiding van de gedachte aan een blok kade van de Chinese kust. Spoedig Balkan- defensiepact Tussen BelgradoAthene en Ankara De Griekse minister van buitenlandse zaken heeft Zaterdag op een persconfe rentie te Belgrado verklaard, dat Grie kenland, Zuid-Slavië en Turkije in de naaste toekomst een formele verdedi gingsovereenkomst zullen tekenen. De da tum en plaats van de ondertekening wa ren nog niet bepaald. Aan de overeen komst zouden nog nadere onderhandelin gen tussen de drie mogendheden vooraf gaan. Over de GrieksJoegoslavische bespre kingen te Belgrado zegt een in Belgrado uitgegeven gemeenschappelijk communi qué. dat „een volledige gelijkheid van standpunt is verkregen, in het bijzonder op het gebied van de wederzijdse verde diging". Het communiqué zegt verder, dat „dooi de gelijkheid van gezichtspunten, die ook tijdens de onlangs gevoerde besprekingen van Griekenland, Joegoslavië en Turkije tot uitdrukking werd gebracht, het moge lijk was geworden, de wegen en middelen te overwegen tot bevordering van verde re samenwerking tussen de drie landen". Verklaard wordt, dat „hiertoe spoedig be sprekingen zullen beginnen, o.m. van mi litaire aard". Het communiqué bevat de mededeling, dat de Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken een uitnodiging van zijn Griekse ambtgenoot voor een bezoek aan Athene heeft aangenomen en er spoedig heen zal gaan. Peron's ambassadeur bij Stalin In de Sovjet-pers werd Zondag grote aandacht besteed aan liet onderhoud, dat generalissimo Stalin Zaterdag heeft ge had met de nieuwe Argentijnse ambassa deur te Moskou, Bravo. Het onderhoud, dat 40 minuten duurde, werd bijgewoond door de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Visjinsky. Ambassadeur Bravo verklaarde na af loop Stalin te hebben meegedeeld, dat president Peron nauwere economische be trekkingen met de Sovjet-Unie wenst en dat de Sovjet-ambassadeur in Buenos Aires reeds een lijst van producten, die Argentinië wenst te verkopen en te kopen, was overhandigd Bravo's onderhoud met Stalin is zeer uitzonderlijk. Sedert de tweede wereld oorlog heeft Stalin slechts zelden ambas sadeurs ontvangen. Het laatst ontving hij de Franse ambassadeur, Joxe, die in Augustus 1952 in functie trad. Dinsdag 10 Februari: IN AMSTERDAM TONEEL EN MUZIEK TONEEL EN MUZIEK Concertgebouw, grote zaal, 8.15 uur: Kunst kring „,Voor Allen": Utrechts Stedelijk Or kest en het Utrechts Toonkunstkoor o. 1. v. Paul Hupperts m. m. v. Laurens Bogtman, bas (Haydn, Wolf, Ravel). Stadsschouw burg, 8 uur: „Der Fliegende Hollander" (Ned. Open-a). Carré, 8 uur: Circus Strassburger. Centraaltheaiter, 8 uur: ..Via Lissabon" (Ned. Comedie). De Kleine Komedie, 8. uur: „Potasch en Perlemoer" (Joh. Kaart en Joh. Boskamp). Leidseplein theater8 uur:- „Bïbelonië" (Wim Kan en Corry Vonk). Nieuwe De la Martheater, 8 uur: _,Het meisje met de grote voelen" (Ens. Wim Sonneveld). BIOSCOPEN Alhambra: Portrait of Jenny '14 j,); Apol lo: Too young to kiss (a. 1.): B.o: Sing In m the rain (a.l.)Capitol: De Madonna der. Zeven Manen (strikt volw.); Ceintuur: Vrou wen in de nacht (volw.); C.neac Damrak; She's working her way through collega (ontoelaatbaar); Cineac: Reguliersbr eest raai;! Actualiteiten (door), voorst,) (a.l.); City; Wanda, de zondares (ontoelaatbaar): Corso: Operatie Cicero (14 j.); Cultural Als je pas getrouwd bent (a.l.); Desmet: Achter ge sloten gordijnen (volw.); Edison: Starlift (a.l.): Hallen: De schrl<k van New Orleans (IB j.); Kriterion: Le Plaislr (ontoelaatbaar); De Liefde: Marie Antoinette (volw.): Luxor: Gevleugeld gevaar (18 j.)Nöggerath: Ge tuige vermoord (18 j.); Passage: Hyena's van het rotsgebergte 04 j.): Plaza: Bureau Zedenpolitie (strikt volw.); Rex: Als de avondklokken luiden (18 j.); Rialto: Als de avondklokken luiden (18 j.); Ro>:y: De laat ste grens (14 j,); Royal: Verbodèn jungle (18 j.>: Tuschinski: Sterren stralen overal (a.l.): De Uitkijk: Galloping Major (a.l.); Victoria: The Greatest Show on Earth (14 j.); West End: De zoon van AU Baba (volw.); IN DEN HAAG TONEEL EN MUZIEK Kon. Schouwburg. 8 uur: „Nieuw land" (A.T.G.). Diiigentia, 8 uur: Vioolrecitai Hei-rijk Szeryng. Pulchri Studio, Louis XV- zaal, 8 uur: The musical m. m. v. de Zwitser se componist Henri Gagnebln, Olga Ongena, alt. Alex van Amer.ong.en piano, Dlck de Reus, viool en Jolle de Wit, fluit. De Klei ne Comedie, 8 uur: „Een toevallige ontmoe ting" en „Phoenix" (Comedia) (18 jaar). Gebouw voor K. en W., 8 uur: ..Rome n" est plus dans Rome" (Theatre Hébertot). BIOSCOPEN Apollo: De terugkeer van bulldog Drum mond (14 j.); Asta: Zo zijn we niet getrouwd (18 j.); Capitol: De bekentenis van Armesa (18 j.); Centrum: Gelofterde mensen (18 j.); Corso: De Rode Pimpernel (14 j.); Hollywood: Met geheime instructies (14 j.j; Kriterion: De dood van een handelsreiziger (volw.); Metropole: Sterren stralen overal (a. 1.); City en Odeon: I vanhoe (14 j.(; Olympia: Dc hertogin van Idaho '18 j.); Passage: Sterren stralen overal la. 1.); Plaza: De trek naar het Westen (14 j.); Rembrandt: Aftair in Trinidad (volw.); Rex: De terugkeer van buldog Drummond (14 j.)Roxy en Studio: De zoon van dr Jekyle (18 j.); De Uitkijk: Alles op een kaart (.a Seinpost: Zij was 17 jaar (ontoelaatbaar); Tha.Ua: Met de blanke sabel (14 j.); West-End: Zij was 17 jaar (ontoelaatbaar); Cineac: Nieuwspvogrammo (a. 1.): Musica: Operatie Cicero <14 j.): De Roskam. Loosduinen: De onoverwinnelijfcen (14 j.) en Vader is vrijgezel (18 j.); Forum, te Voorburg: De bron (14 J.) ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: „Als 't kindje binnen komt" IHaagsche Comedie) (volw.). Lan taren. 8-15 uur: „Moord bij open doek" (Rott. Comedde). BIOSCOPEN Arena: Het Uur voor middel-nacht (18 j.); Capitol: Het Zwarte Kasteel (18 j.); Cineac: De Verboden Vrucht (ontoelaatbaar); Colos seum: De Arend van Madagascar (14 j.); Harmonie: Mandy (14 j.); Lutusca: De Tante van Charlie (a.l.)Luxor: Operatie Cicero (14 j.): Passage (Schiedam' Storm over Ma- lakka (14 j.): Prinses: De '..Uendlgen (18 j.); Rex: Vuurgevecht in het Rotsgebergte (14 j.); 't Venster: Het Wonder van Milaan (a. 1.); Victoria: De Verboden Vrucht (ontoelaat baar.) IN UTRECHT TONEEL EN MUZIEK BIOSCOPEN Rembrandt: The Greatest Show on Earth (14 j.); Scala: Het dozijn blijft voordeliger (a. 1.1; Vreeburg: Een koninkrijk voor een huis (a. 1.); Palace: Het publiek mag niets weten (14 j.); Olympia t.m. Zondag: Het legioen der dapperen (14 j.1; van Maandag t.m. Donderdag: De strijd om het recht (14 j.) Dat niet alle reacties op de Bredase gebeurtenis juist waren, wil niet zeggen, dat er niets behoeft te gebeuren. Want wat de ontvluchtingen daar (en elders) wel aangetoond hebben, is, dat er op een of andere wyze iets te verbeteren of aan te vullen valt op het gebied van maatregelen, die nodig zijn om te voorkomen, dat de betrokkenen zelf op een te gemakkelijke wijze hun straf ongedaan kunnen maken. Goed beschouwd was dit de enige conclusie, die rechtstreeks uit de feiten viel ai te leiden. De overheid behoort over voldoende middelen te beschikken om de opgelegde vrijheidsstraffen ook werkelijk ten uitvoer te leggen. Heeft zij dat niet, dan wordt de waarde van deze maatregel als straf niet alleen minder, maar verliest die maatregel op den duur ook het afschrikkend preventief karakter, die de straf bovendien moet eigen zijn, omdat zij naast andere doeleinden, betrekicing hebbende op het individu., ook de beveiliging of bescherming der gemeenschap moet nastreven. - In zoverre de openbare mening derhalve op de Bredase gebeurtenis reageerde door aan te dringen op meer efficiënte bewakingsmaatregelen voor de ten uitvoer legging van de gevangenisstraf en dat was toch wel de ondertoon, ofschoon niet 't meest dominerende geluid in de eerste perscommentaren was die reactie, zeker niet onredelijk en in de omstandigheden alleszins begrijpelijk. Hier zal ook wel meegewerkt hebben, dat het de bevolking een onbehagelijk en onveilig gevoel moet geven, als zelfs de gevaarlijkste individuen er op die wijze uit kunnen breken. Een en ander neemt niet weg. dat ook hier enige voorzichtigheid geboden is, opdat men tengevolge van de indruk, die de gebeurtenissen rond Breda gemaakt hebben, niet al te zeer en misschien te eenzijdig op de veiligheidsmaatregelen, om ontsnappingen te voorkomen, de nadruk gaat leggen. De vrijheidsstraf beoogt, althans bij de meer beschaafde volken, behalve beveili ging der gemeenschap ook de opvoeding en de verbetering van de delinquent. Wil men aan dit.laatste blijven vasthouden, dan heeft men daarmee steeds een zeker risico te accepteren wat betreft het ge vaar voor ontvluchting. Misschien is het goed hierop te wijzen, nu allerwegen zo geroepen werd om 'n meer efficiënte be waking. Natuurlijk kan men genoemde risico's tot 'n minimum beperken door 'n systeem van rigoureuze afzondering, waarbij alles zoveel mogelijk gericht is op de instand houding van de vrijheidsbeneming en waarbij dus ook aan de gevangenen zo min mogelijk vertrouwen en zo weinig mogelijk vrijheid van beweging gelaten wordt. Men krijgt dan te doen met een soort „oppergingssysteem", zoals dat zo ver mogelijk werd doorgevoerd in de be ruchte, barbaars-onmenselijke Duitse bun kers. Ook hieruit bleek overigens nog ont snapping mogelijk, zelfs al was men aan handen en voeten met kettingen gebonden en aan de. muur der cel vastgeklulsterd, zoals de bezettingstijd heeft bewezen. Dit risico zal dus zeker ook blijven, als men zijn bekommering om de gevangenen nog iets anders wil doen zijn dan alleen maar een hem bewaken, dat hij er niet uitkomt. Het zal zeker naar verhouding nog groter worden, als men zich tot taak stelt er welbewust naar te streven, dat de gevangenen opgevoed en tot betere men sen gemaakt worden. Want elke opvoeding veronderstelt nu eenmaal, dat men de betrokkenen van tijd tot tijd enig vertrouwen en een zekere mate van vrijheid moet schenken om hen in de gelegenheid te stellen zonder dwang van boven en uit eigen initiatief 't goede te doen en zo de persoonlijke verantwoor delijkheid te versterken. Door dr H. van Rooy O.F.M., cri minoloog, lid van de ministeriële commissie van advias voor het gevangeniswezen. Reeds om deze reden is het duidelijk, dat aan een penitentiaire behandeling, welke meer plaatsruimte verleent aan de herop- voedings- of resocialisatiegedachte, een groter risico voor ontvluchtingen vastzit dan aan de oude systemen van strenge, cellulaire afzondering. De nieuwe richting in het penitentiair regiem Het behoeft daarom eigenlijk ook nauwe lijks gezegd te worden, dat de gebeurtenis sen te Breda en elders op deze manier iets met de nieuwe richting in het penitentiair .regiem te maken hebben. Dit blijft even waar, ook al zouden de ontvluchtingen te wijten zijn aan een bijzondere samenloop van omstandigheden, die in dit geval het systeem deden falen. Maar een andere kwestie is, of op grond daarvan alléén het nieuwe systeem uit den boze geacht en op een dergelijke wijze moet veroordeeld worden, als dit in sommige persorganen aanvankelijk geschied is. Want simplistisch uitgedrukt te genover het nadeel van een grotere kans op ontvluchting, staat in het nieuwe systeem het voordeel van een grotere kans op resocialisatie of heraanpassing der de linquenten. Bij het oude systeem lagen deze verhoudingen omgekeerd. Zo rijst n.a.v. de scherpe reacties op „Breda", ook hier weer1 de vraag, of het niet gewenst is het publiek hiei-over beter voor te lichten en het te doen weten, dat men tot op zekere hoogte hier niet anders kan, dan van twee kwaden rigoureuzer opsluiting of een groter ontsnappingsge vaar het geringste te kiezen. Zo goed als het volk behoort te weten, wat de con sequenties zijn van het verwerpen van de opvoedingsgedachte, evenzo behoort het op de hoogte gebracht te worden van de nadelige neven-effecten van het aan vaarden ervan. Het is niet goed het pu bliek alleen maar in te lichten over de voordelen van het nieuwe systeem en de risico's daaraan verbonden, te verzwijgen. Uit mijn indrukken opgedaan bij de be studering van het Amerikaanse gevange niswezen is mij bijgebleven, dat men daar over „escapes" wat lichter en gemakke lijker denkt dan dat bij ons het geval pleegt te zijn. Diezelfde indruk kreeg ik ook enigszins in Engeland. Er zullen er onder ons volk er recht wel niet zovelen te vinden zijn, die de opvoedingsgedachte bij de peniten tiaire behandeling willen prijsgeven om de gevangenhouding bovenal veilig te stel len. Zouden-we dat wel doen, dan zouden we daarmee zelfs ten achter komen bij de ontwikkeling, die zich tegenwoordig bij het Duitse gevangeniswezen voltrekt. In de strafgevangenis te Wolfenbüttel bij' tracht men de gedetineerden zelfs tot een hoger peil en beter normbesef op te voe ren door hun meer kennis en smaak van kunstwerken bij te brengen. De opvoedingsgedachte Een beschaafde natie is het aan zichzelf verplicht, dat zij haar misdadigers, die zij het leven laat, tot betere mensen tracht te maken, Dit geldt ook t. a. v. hen, die nooit meer vrij zullen komen. In zekere zin voor hen nog meer, omdat hun lot nog ondragelijker is, als zij vol wrok blijven t. a, v. de maatschappij en haar vertegen woordigers, als hoedanig zij alleen gevan genispersoneel plegen te ontmoeten. Wat betreft hen, die naar de vrije maat schappij zullen terugkeren, is het zonder meer duidelijk, dat zelfs het eigen belang dier maatschappij de heropvoeding der delinquenten gewenst doet zijn. Want die heropvoeding of heraanpassing betekent op zich zelf ook weer een bescherming of beveiliging van de gemeenschap in de toe komst. Toch maakt juist die opvoedingsfactor de penitentiaire behandeling tot een ge compliceerde en delicate zaak. Want het gaat hier niet over een gewone opvoeding zonder meer, maar een opvoeding waar uit de aard der zaak reeds enige dwang achter schuil gaat, waartoe de deliquenten overigens zelf aanleiding hebben gegeven. Het is nl. een opvoeding, die zich binnen het kader van een vrijheidsontneming moet voltrekken, welke de maatschappij voor deze mensen nuttig heeft geoordeeld en dus zoveel mogelijk moet in stand ge houden worden. Deze situatie stelt als het ware de eis, dat tegelijkertijd aan twee bijna tegen strijdige verlangens voldaan wordt. Op voeding is zoals gezegd niet goed mo gelijk zonder de gevangenen enig vertrou- i en vrijheden te geven. De instandhou ding van de gevangenisstraf vordert ech ter, dat hun zo weinig mogelijk fiducie en rijheid geschonken wordt. Natuurlijk zijn deze tegenstellingen in de practijk niet zó sterk, als wij ze hier met opzei, schilderen om het probleem scherp te stellen. Ook binnen een herme tisch van de buitenwereld afgesloten in richting, waaruit men menselijkerwijze niet ontsnappen kan is nog wel enige op voedende arbeid mogelijk. Dit is mij al thans gebleken bij een bezoek van de pe nitentiaire eilandburcht „Alcatraz" en nog meer in de eveneens insulaire inrichtin gen van McNeil-Island (Washington Sta te). Ook in andere Amerikaanse gevange nissen kan binnen het gesticht een grote mate van vrijheid gegeven worden wegens de scherpe, met de meest moderne techni sche middelen uitgeruste buitenbewaking. Misschien kan aan een dergelijke inrich ting ook voor ons land gedacht en daarmee tevens enigszins voorkomen worden, dat de goeden het met de kwaden moeten ont gelden. Te grote spanningen vermijden Van de andere kant moeten we niet ver geten, dat het schenken van vertrouwen en vrijheid van beweging niet pfer se tot ontvluchtingen behoeft te leiden, zoals heel wat Nederlandse inrichtingen demon streren, en dat bovendien een versterking der bewaking niet het enige middel is om die misbruiken te voorkomen. Tot het laatste kan ook bijgedragen worden door het veroorzaken van te grote spanningen onder de gedetineerden zoveel mogelijk te vermijden, of als men dat niet in de hand heeft tengevolge van van buiten af wer kende factoren, door reeds ontstane span ningen tijdig op paedagogisch verantwoor de wijze op te vangen. Dergelijke spannin gen kunnen het gevolg zijn zowel van een- onbillijk-harde als van een instabiele nu eens een overdreven soepele, dan weer overdreven strenge behandeling, of al thans door handelingen, welke als zodanig aangevoeld worden. Wat betreft het opvangen van spannin gen, die n.a.v. ontvluchtingen onder de overige gedetineerden kunnen ontstaan, heeft mij de penitentiaire politiek van sommige Westelijke Staten van Noord- Amerika gefrappeerd. In zulke omstan digheden is de leiding eerder geneigd de teugels wat te vieren en speciale aflei dingen in te lassen dan de bestaande ont spanningsgelegenheden weg te laten val len. Treft men intussen toch bewakings- maatregelen, dan waakt men er angst vallig voor, dat deze niet het karakter hebben of de indruk geven van een be straffing, die de overblijvenden ook niet verdiend hebben. Inderdaad is deze politiek nog niet zo dwaas, als het er om gaan spanningen te doen afnemen i.p.v. deze op te voeren. Misschien is het goed bij de tegenwoor dige situatie ook hieraan eens te denken, vooral omdat een tegenovergesteld optre den de achterblijvers zo gauw de indruk geeft, dat zij moeten boeten voor de mis stappen van anderen. Natuurlijk dit alles in de veronderstelling, dat het bewakings apparaat in staat is de zaak in handen te houden. De gulden middenweg Wat hier ook van zij, de tegenstelling tussen de opvoedingsgedachte en de vei ligstelling van de vrijheidsstraf blijkt geen absolute, maar een relatieve te zijn. Daarom is het evident, dat het ook bij ons probleem er om gaat de gulden mid denweg te vinden. Geen wonder daarom, dat we zodoende komen tot een eindcon clusie, die weer zo'n beetje aan het ei van Columbus doet herinneren. Van de ene kant mag men met het voor de opvoeding noodzakelijke schenken van vertrouwen ongetwijfeld niet zo ver gaan, dat de gevangenen zelf op een te gemak kelijke wijze een eind aan hun straf kun nen maken. Maar van de andere kant be hoeft niet alles bij de penitentiaire be handeling te wijken voor de veiligstelling der vrijheidsberoving. De stelling, dat de opvoedingsgedachte daaraan volkomen ondergeschikt moet blijven, welke in het vuur der discussies ook gelanceerd is, komt ons niet juist voor. Want in dat ge val zouden we moeten terugkeren tot het steriele opbergen. Hoe simpel deze gedachtegang ook moge schijnen, toch menen we hiermee de kern van de problemen benaderd te heb ben, welke de Bredase gebeurtenissen opgeroepen hebben. In eenvoudige bewoordingen zou de theorie dan luiden: de veiligstelling van de vrijheidsbeneming mag niet te veel opgeofferd worden aan de opvoe dingsgedachte, maar deze laatste mag ook niet te veel prijs gegeven worden terwille van dc veiligstelling der straf. Beide aspecten grijpen zo in elkaar, dat het te veel benadrukken van bet een het ander noodzakelijk in het ge drang doet komen. Daarom behoren beide in voldoende mate tot hun recht te komen en op een harmonische wijze met elkaar gecom bineerd te worden naar evenredigheid van het belang, dat aan elk aspect in de ogen van ons Nederlandse volk toe gekend wordt en ook toekomt voor de instandhouding der rechtsorde. Wie de moeite eens wil nemen om na te gaan, wat de evenwichtige uitwerking van dit voor de hand liggende beginsel in de practijk van het gevangeniswezen van hoog tot laag en rekening houdend met alle groeperingen van gedetineerden aan problemen en consequenties met zich brengt, zal in vrij korte tijd ontdek ken, dat het toch wat moeilijker is dan enige perscommentaren hebben voorge geven, om bij een eventueel falen van het regiem aanstonds aan te wijzen, waar precies de fout lag en hoe zij hersteld moet worden. Dit laatste beoogden ook wij geenszins te doen bij het ontwikkelen van boven staande eenvoudige gedachten. Een spe ciaal deskundig onderzoek moet hierover zijn licht maar eens doen schijnen en de juiste middenweg in diverse opzichten voor de toekomst uitstippelen. Uiteraard was het evenmin onze opzet becritiseerde toestanden en feiten goed te praten of te verdoezelen. Onze beschou wing is slechts bedoeld als een poging om het mogelijk of gemakkelijker te maken deze nog ietwat emotioneel geladen ma terie nuchter en in haar juiste verhou dingen te zien. Als zij hiertoe iets kan bijdragen, wordt daarmee mogelijk te vens voorkomen, dat men nog onder de indruk van de wat heftige reacties niet tè ver een kant opgaat, die men later weer zou betreuren. Moge dit het resultaat zijn van het lesje dat „Breda" ons gaf, tot vooruitgang van ons penitentiaire stelsel en ook tot het 'Izijn van de aan de zorgen van het Nederlandse volk toevertrouwde gevan genen, die onze medemensen blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3