Overstroming met zout water betekent dubbele ramp Vierde lijst van slachtoffers Ontzilting in Zeeland mogelijk door 120 milliard liter regenwater Schouwen's bodem even zout als de zee Sliblaag markeert drooggelopen landerijen Schadevergoeding Watersnood DE MAASBODE MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 GEEN BLIJVENDE NADELEN Overstroming van landbouwgronden met zoet water is in de regel al een ramp, doch een dubbele ramp is bet, als het overstromingswater zout is. Waarom dit zoute water zo funest is, boe lang de gevolgen van de over stroming duren en boe bet kwaad ten slotte bezworen wordt, is niet alge meen bekend; bet is daarom goed, nu een zo grote oppervlakte van ons land met zout water overstroomd is, aan de speciale gevolgen daarvan een artikel te wijden. De schade, die bij een overstroming met zout water het eerste voelbaar wordt, is dat de grond na bet terugtrekken van het zeewater doortrokken is met zout; heeft de overstroming met volledig zeewater plaats gevonden en heeft de overstroming lang genoeg geduurd, dan is het water, dat de bodem bevat, even zout als zeewater. En dit zoutgehalte houdt de grond ook na het uitmalen of wegvloeien van bet overstromingswater. Het binnen dringen van het zout in de bodem gaat zeer vlug; vaak is zelfs een over stroming van enkele dagen al voldoende om de bovenlaag een zoutgehalte te geven, dat even hoog is als dat van het overstromingswater. Ieder weet, dat ook planten voor haar ontwikkeling water nodig hebben en het enige water, dat de planten in deze met zeewater overstroomde gronden aanvan kelijk ter beschikking staat, is duszeewater. Nu zijn er wel planten, die zich in zeewater kunnen ontwikkelen, doch met de landbouwgewassen is dit niet het val. Dit betekent, dat op de zeer zoute gronden dus vooreerst geen landbouw gewassen kunnen groeien. De boer kan niet zaaien en daardoor ook niet oogsten. Zelfs als er gronden dit voorjaar tijdig genoeg droogvallen om nog ingezaaid te kunnen worden, kan daarvan geen gebruik gemaakt worden: het zou weggooien van zaad zijn. Maar blijft dit zout altijd in de bodem? Gelukkig niet. Het regenwater zakt in de grond weg en wordt dan via de onder grond naar de greppels, drains of sloten afgevoerd. Op zijn weg daarheen neemt het regenwater zout mee uit de grond; de grond wordt uitgeloogd door het regen water. ontzilt zoals men dat noemt. Als er voldoende regen tot wegzakking komt, gaat deze uitloging gelukkig tamelijk snel; de regenval van één normale winter is dan ruim voldoende om zoveel zout uit de grond te logen, dat er weer landbouw mogelijk is. Nu valt er in de winter ongeveer 300 mm regen, dat is per ha 3 millioen liter; zoveel water is dus nodig om écn hectare te ont- zilten. Voor de 40.000 ha, die in Zeeland met zout water zijn overstroomd, zou dit neerkomen op 120 milliard liter. Dit cjjfer maakt het zonder meer duidelijk, dat het voor de gewone landbouw ondoenlijk is, om door aanvoer van zoet water en gieten de grond te ontzilten. Men is dus aange wezen op de natuur en het is onmogelijk om dit proces te versnellen. „ALS ER VOLDOENDE REGEN TOT WEGZAKKING KOMT" Hiervóór is gezegd, dat de uitloging tamelijk snel verloopt, als er voldoende regen tot wegzakking komt. Deze beper king is zeer belangrijk. „Als er voldoende regen tot wegzakking komt", 's Zomers valt er wel veel regen, maar deze regen verdampt meestal eer zij tot wegzakking komt; ieder weet, dat natte kleren in de zamer heel snel weer droog zijn. De regen die van half Maart tot half October valt, draagt dan ook vrijwel niet bij tot de ont- zitting van de grond. Zelfs van een natte Augustusmaand, zoals wij er zoveel ken nen, moet men geen overdreven ver wachtingen voor de ontzilting hebben. Dit betekent dus, dat de gronden, die dit voor jaar zeer zout boven water zullen komen, het de hele zomer zullen blijven. De regen moet ook dóór de grond weg kunnen zakken. Is de grond ondoorlatend dan dringt het regenwater niet in de grond, doch loopt over de oppervlakte weg naar de sloten; het regenwater komt dan slechts oppervlakkig in aanraking met het zout in de bodem en de uitlogende werking is veel kleiner. Is de grond zeer ondoorlatend, dan kan het wel twee jaar en soms wel drie jaar duren, eer het zout gehalte laag genoeg is geworden voor d« landbouw. Een tweejarige ontziltings- periode zal veel voorkomen bij de laag ge legen graslanden met ondoorlatende on dergrond, die in de oudere kernen van de Zeeuwse eilanden liggen. De ontwate ringstoestand moet echter al bar slecht zijn, wil na twee jaar op deze gronden althans niet enige landbouwcultuur moge lijk zijn. Bij goed doorlatende jonge poldergron- den behoeft voor een zo trage ontzilting geen vrees te bestaan; één winter, of zelfs minder, is voldoende. Voorwaarde is e ter ook hier, dat het in de grond dringen de water ook werkelijk weg kan zakken. Zijn dan ook de sloten of greppels clicht- gcspoeld, dan is het van veel belang, om deze zo spoedig mogelijk weer open maken. Dit openmarken van dichtgespocl- de sloten is dan ook een van de eerste werkzaamhedèn, die voor het herstel ver richt moeten worden. DE PLANT VERDRAAGT WEL EEN BEETJE ZOUT Hiervóór is al een paar maal de uit drukking gebruikt: „als het zoutgehalte genoeg is afgenomen om landbouw mo gelijk te maken". Inderdaad, voor dt landbouw behoeft de bodem niet geheel zoutvrij te zijn. Als het zoutgehalte van het bodemwater in de bovenlaag gedaald is tot ruim een vijfde van dat van zee water, kunnen sommige gewassen in niet te droge jaren al met succes geteeld worden. Zomergerst b.v. verdraagt een tamelijk hoog zoutgehalte. Het is een van de minst zoutgevoelige gewassen en het is na de inundaties van 19441945 in Zeeland op grote schaal verbouwd als eerste gewas. In het thans geïnundeerde gebied zal men de eerste tijd dan ook zeer veel gerst op de akkers zien. Andere gewassen, b.v. bonen, zijn zeer zouh- gevoelig en het duurt dan ook langer, eer deze verbouwd kunnen worden Het hangt nogal van de weersomstan digheden af, of een gewas als zomergerst bij een tamelijk hoog zoutgehalte kans van slagen heeft; een koele vochtige zomer is gunstig, een warme en droge ongunstig. Er zit dan ook een zeker risico in. of een gewas, dat bij een tamelijk hoog zoutge halte wordt ingezaaid, zal slagen. Doch de ervaring heeft geleerd, dat het beter is bij deze inzaai enig risico te lopen dan de zekerheid te hebben van geen oogst. Het feit, dat er een aantal gewassen zijn, die tamelijk wat zout kunnen ver dragen, is van het uiterste belang voor die gebieden, die met brak water zijn over stroomd. Het is wel zeker, dat de bodem van Schouwen thans reeds even zout als de zee zelf; aan de andere kant is de Alblasserwaard vrijwel zoef. water binnengedrongen. Tussen deze beide uitersten bevindt zich een brakke zone. Er zullen hierbij gronden voorkomen, waarvan zonder twijfel, als zij dit voor jaar tijdig droog komen, nog een oogst gehaald kan worden. Hoe groot deze op pervlakte is, daarover is niets bekend. Wel weet men vrij nauwkeurig, hoe zout het water in de Zeeuwse en Zuid-Hol landse stromen in normale tijden is, doch de storm van j.l. Zaterdag heeft zoveel zeewater in de zeegaten gedreven, dat het zoutgehalte van het inundatiewater onge twijfeld hoger is dan normaal. Ook voor deze brakke gronden geldt, dat er dit jaar, wat de grond zelf betreft, nog met redelijke kans op succes getracht kan worden e&n oogst te halen, als het zoutgehalte van het overstromingswater niet meer dan ongeveer 3A van dat van zeewater heeft bedragen. DE ROL VAN DE RIJKSLAND BOUWVOORLICHTING Het is voor de boeren van dit gebied van groot belang, hoe zout de grond na het droogvallen zal zijn. Een van de eerste maatregelen, die tot het herstel van de grond behoren, is dan ook het bepalen van het zoutgehalte van de drooggevallen en droog te vallen gronden. Voor dit doel zullen in de loop van dit jaar dan ook vele duizenden grondmonsters genomen onderzocht moeten worden. Door de vele inundaties, die in vroeger tijd hebben plaats gevonden, en vooral door die van de periode 1944-1945, weet men vrij precies, bij welk zoutgehalte nog landbouw mogelijk is. Ja het is zelfs dat door het initiatief van de Dienst Landbouwherstel over dit punt bij de inundaties van 1944-1945 uitgebreide on derzoekingen zijn verricht, juist om bij een volgende inundatie beter gewapend te zijn. Maar niemand had toen gedacht, dat die kennis zo snel van belang zou zijn! Aan de hand van het in de grond be paalde zoutgehalte kunnen de deskundi gen, dat zijn in dit geval de Rijksland- bouwconsulenten, aan de boeren adviezen geven, of inzaai dit voorjaar al dan niet zin heeft. Een advies over al dan niet inzaaien zal niet alleen dit voorjaar worden ge geven, doch ook voor de zaaiperiode van herfst 1953 en voorjaar 1954. Voor inzaai de herfst is een aanmerkelijk hoger zoutgehalte toelaatbaar dan voor voor- jaarsinzaai. Hiervoor is reeds vermeld, dat 's zomers weinig zout uit de grond loogt, omdat dan vrijwel alle regenwater verdampt. De eigenlijke ontzilting vindt in de winter plaats. Een gewas dat in de herfst gezaaid wordt, heeft in de loop van de winter en vooral in het volgend voorjaar, als het begint door te schieten, dus met een veel lager zoutghealte te maken dan waarbij het gezaaid werd. Men kan daardoor in de herfst wat meer wagen en de brakke gronden met wat hoger zoutgehalte zullen dan in de herfst van 1953 ook, voor zover men daarop wintergewassen wil telen, met grote kans op goed resultaat bunnen worden inge zaaid. Ja, na de vorige inundaties zijn in Ie herfst wel gronden met succes ingezaaid, die vlak onder de oppervlakte nog even zout waren als de zee zelf. Doch alleen onder zeer gunstige weersomstandigheden kan een dergelijke stunt slagen. De boeren zullen in dezen dan ook wel het advies m de Rijkslandbouwconsulent afwachten. Zolang de grond nog te zout is om in te zaaien, is er voor de boer op zijn land weinig te doen. Leeg zal hij evenwel niet behoeven te zitten; op erf en hof is ge noeg op te knappen en ook de sloten zul len vaak heel wat werk vragen. Op het aanvankelijk kale land ontwikkelen zich wat planten, die aangepast zijn aan de zoute omstandigheden. Deze kunnen ver nietigd worden; ook wordt wel eens, doch lang niet algemeen, aangeraden om de grond 's zomers wat te schoffelen. Doch het werk begint volop, als de grond ontzilt is. Voor de boer rijzen dan tal van problemen ten aanzien van be werking en bemesting; ook hierover zul len door de Rijkslandbouwvoorlichting ie zijner tijd richtlijnen verstrekt worden. De buitenstaander ziet, als de landbouw weer begonnen is, alleen aan de beperkte ge- wassenkeuze (overwegend granen), dat men mét geen gewone landbouwgrond te doen heeft. ZOUTSCHADE IS NIET ALLEEN ZOUTSCHADE De meeste buitenstaanders denken, dat na het verdwijnen van het zout uit de bodem de slag gewonnen is. Dit is echter nog in genen dele het geval, althans niet bij die gronden die door zeer zout water overstroomd zijn geweest. Na het eerste cultuurjaar. of soms zelfs in dit eerste jaar, komt er n.l., of liever kwam er vroeger nog een moeilijke periode voor de boer: de grond, die aanvankelijk mooi los en zeer. gemakkelijk te bewerken was, krijgt een heel slechte structuur. In de herfst is de grond dan taai en stop verfachtig, terwijl hij ook ondoorlatend wordt; er blijven grote piasseri op het land staan. In het voorjaar droogt de grond daarentegen steenhard op vormt geen mul kiembed. Hoewel deze slechte structuur bebouwing niet on gelijk maakt, i-ijzen er toch voor de boer grote moeilijkheden bij de bewerking, de kieming der gewassen en bij de oogst van late herfstgewassen; de bedrijfs- resultaten lijden hier vaak sterk onder. Deze verslechtering van de structuur kan jaren aanhouden en zij levert buiten gewoon veel nadeel op voor de boer. Dit jarenlange getob maakt op de buitenstaan der lang niet zoveel indruk als de barre zoute onbezaaide vlakten vlak na het droogvallen, maar in wezen is deze na werking van de overstroming minstens even erg als de directe zoutschade. Het is eigenlijk een raadselachtig geval; het zout is verdwenen en toch zijn er nog tal van moeilijkheden. Deze fatale verslechtering van de structuur is al lang bekend van vroegere zoutwateroverstromingen en men gaf er wel de naam „zucht" aan. Een ver klaring er voor had men niet, en zeker geen geneesmiddel. De colloidchemie, die reeds voor zoveel onbegrepen verschijnselen een verklaring gaf, heeft ook dit raadsel opgelost. Het zout, dat uit het zeewater de bodem in dringt, is niet alleen schadelijk voor de planten, maar oefent ook een funeste in vloed uit op de eigenschappen van de bo dem zelf, als gevolg waarvan de hierbo- vengenoemde moeilijkheden ontstaan. De colloidchemie heeft ook de weg gewezen de kleideeltjes hun vroegere eigen schappen terug te geven: als men de gron den bemest met een dosis van 3 a 10 ton oplosbare kalkverbindingen per ha, keert de goede structuur zeer snel terug; de be nodigde hoeveelheid hangt af van de bodemgesteldheid en de omvang van het kwaad. Onder deze oplosbare kalkverbin dingen neemt het gips, dat voornamelijk uit Frankrijk komt, een grote plaats in. Dat de gevolgen van de overstromingen met zout water in de winter 19441945 be trekkelijk zo zijn meegevallen, is voor eer groot deel te danken aan de gipsbemes- ting, die door het voortvarende werk van de Dienst Landbouwherstel toen voor eerst op grote schaal is toegepast. Gips als wondermiddel Men moet werkelijk eens op een perceel gelopen hebben, dat half wel en half niet met gips bemest is, om te voelen, welk een wondermiddel dit gips voor mei zout water overstroomde gronden is: op het onbemeste gedeelte in de herfst grote plassen, het land één moddermassa, dit aan de schoenen blijft hangen; op het be meste gedeelte daarentegen geen plassen, een betrekkelijk droge grond en een goede structuur. Ook in dit opzicht heeft men de inunda tieperiode van 19441945 gebruikt om zo veel mogelijk gegevens te verzamelen over de hoeveelheden gips die nodig zijn voor 't herstel van de grond; en de adviezen, die de boeren zullen krijgen, zullen dan ook nog aan juistheid hebben gewonnen, ver geleken met vroeger. Met deze gipsbemesting, waarvoor hon derdduizenden tonnen gips geïmporteerd zullen moeten worden, wordt dan ook de tweede fase van het herstel ingeleid, die zeer spoedig een volledige gezondmaking van de grond ten gevolge heeft. Voor de eerste fase, de ontzilting, is men aangewe zen op de natuur, die men hoogstens ondersteunen kan; gelukkig verricht zij haar werk meestal snel. Chemie en land bouwwetenschap hebben het mogelijk ge maakt, om de latere gevolgen van de over stroming met zout water zeer snel teniet te doen. Al moet de boer een paar moei lijke jaren doonnéken, en dit is ai erg ge noeg, een blijvend nadeel levert dè over stroming met zout water, althans voor de grond, gelukkig niet meer op. PROF. DR A. J. ZUUR, l.i. Advertentie Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. OOK BEELDENDE KUNSTENAARS STEUNDEN HET RAMPENFONDS Aan de oproep om werken beschikbaar te stellen voor het Nationale Rampenfonds hebben tal van beeldende kunstenaars in Maastricht en omgeving met buitengewone spontaneïteit en vrijgevigheid gevolg gege- Ruim 100 schilderijen, tekeningen, etsen, beeldhouwwerken, emails enz. werden af gestaan en deze uitgebreide collectie van voortreffelijke kunststukken is Zaterdag avond gratis geveild door notaris Gem- meke in „Pays Bas" aan het Vrijthof te, Maastricht. Deze eerste veiling bracht 2.000 op. RONDVLUCHT BOVEN OVER STROOMDE GEBIEDEN (Van onze speciale verslaggever) Met een wijde boog cirkelde de mach tige DC 6 „Prins Bemhard" van de K.L.M. Zaterdagochtend boven de Moer- dijkbrug. En we hadden een groot aantal buitenlandse en Nederlandse journalisten, de president-directeur van de K.L.M. dr A. Plesman en ir A. G. Maris, dir.-gen. van de Rijkswaterstaat, alsmede enige andere waterstaatsauto riteiten bevonden zich aan boord een duidelijk overzicht over de toestand van de verkeersweg en de spoorweg, die naar de brug leiden. Gedeelten stonden nog onder water, maar dit was reeds merk baar gezakt. We waren om kwart over tien gestart van Schiphol en korte tijd later na het passeren van de Nieuwe Waterweg waren de eerste overstroomde lande rijen reeds zichtbaar, Maar ook was met een te constateren, dat enkele gedeelten weer drooggelopen waren, al vertoonde het land uit de luoht een vreemde aan blik door de grijze sliblaag, die was ach tergebleven. Eenzame rijen bomen markeren de on dergelopen wegen op Putten bij Abben- broek. dat glinsterend in het zonlicht lag. En met ontroering realiseert men zich verder vliegend over de getroffen eilanden, hoevele drama's zich daar be neden hebben afgespeeld. Sommige dorpen, ingesloten door het water, vertonen een beeld van oneindige verlatenheid. Geen mens, geen dier, geen leven manifesteert zich daar meer. Willemstad typische stervormige vesting schijnt met een kleine, droog gevallen landtong met de buitenwereld verbonden. Met intense belangstelling zoeken we uit de lucht de weg, die ons in die stikdonkere Zondagavond, onmid dellijk na de ramp, naar de Brabantse plaats Dinteloord voerde en waar we strandden bij onze poging om Fijnaart te bereiken. Nu zweven we er zo licht en zonder enige moeite over heen; Zon dagavond was het een levensgevaarlijk karwei. We duiken dieper Zeeland in, maar helaas, we hebben het weer niet mee. Sneeuwbuien komen opzetten, de wol ken hangen t.ot op de aarde en na enkele minuten bijna blind gevlogen te hebben, vindt de piloot het genoeg en gaan we omhoog, een paar duizend meter stijgen, totdat we „boven het weer" zijn. Later vinden we nog een gat, duiken door en zien nog een glimp van Schouwen-Duiveland, van Zierikzee. dat enkele dagen tevoren met zoveel moeite bereikt hadden en ontmoeten nog een enkele helicopter, die, langzaam speurend rondgaat. Na nog een blik op Stellendam en Hel- levoetsluis, zet dan de DC 6 weer koers naar de'thuishaven, na ruim twee uur bo ven de overstroomde gebieden gevlogen te hebben. Afdamming van Holl. IJssel-monding? Het gevaar van de overstroming van Zuid Holland (door breuk van de (lijk van de Hollandse IJssel) bracht een (Am sterdamse) vraag naar voren, of dit niet te verminderen zou zijn door b.v. de Nieuwe Waterweg van sluizen te voor zien. Deze oplossing, aldus ir Maris, is natuurlijk niet te aanvaarden een an dere mogelijkheid zou kunnen zijn een afsluiting bij de samenvloeiing van Hol landse IJssel en Lek. CONCERTEN VOOR RAMPEN FONDS TE MAASTRICHT Onder bescherming van de Commissaris der Koningin in Limburg en van mevr. mi dr F. Houben—v. d. Ven heeft een Maastrichts comité onder voorzitterschap van de burgemeester Baron Michiels van Kessenich een tweetal benefice concerten aangekondigd en wel Maandag 9 Februari (piano-voordracht door de Spaanse pianist Gonzalo Voriano) en Woensdag 11 Febr. (M.S.O. concert met medewerking van Jean Franssen) in de Staarzaal. De opbrengst van deze avonden, welke resp. voorbereid en georganiseerd worden door het Maastr. Sted. Orkest, komt ten goede aan de slachtoffers van de waters nood. De Kon. Zangvereniging „Mastreechter Staar" zal Zaterdag 14 Febr. a.s. een con cert geven ten bate van het Nat. Rampen-' fonds met medewerking van de Kon. Har monie van Bocholtz. Op de nationale rouwdag woonde het Koninklijk Gezin de dienst van de Ned. Herv. Kerk te Baarn bij. Zal Nederland invoer beperken? Mr Van Roy en voor Amerikaanse radio De Nederlandse ambassadeur in Was hington, J. van Roijen, heeft voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Neder land zeker niet het plan heeft zijn defen- sieprogram te beperken, nu het door de overstroming getroffen is. De ambassadeur voegde er aan toe; „Wij zullen alles in het werk stellen om onze verplichtingen volgens de Nato na te komen. Nu duizenden huizen verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid energie kosten deze weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzekerd van zijn, dat wij ons best zullen doen en dat ons volk als altijd zal werken en werkelijk zijn schouders onder de last zal zetten. Op de vraag of Nederland zijn econo mische stabiliteit zal kunnen herwinnen, ondanks de jongste ramp, antwoordde de heer Van Roijen: „Ik vertrouw er op. Doch het moet toe gegeven, dat de slag ernstig is en dat wij onze invoer zullen moeten beperken." Het evenwicht in de handel met andere landen zou verstoord moeten worden. „Er is slechts één geluk, onze industriële productie is niet geschaad." Ambassadeur Van Roijen sprak als eerste Europese ambassadeur in een radio-program „Het verhaal van Europa", dat wekelijks een diplomatieke vertegen woordiger in Washington voor de micro foon zal brengen. NIJMEGEN HERVAT COLLEGES De rector magnificus der R. K. Univer- I siteit te Nijmegen deelt mede, dat met iq^ang van Woensdag 11 Februari de col- leges en practica zullen worden hei-vat. Hieronder volgt de vierde niet gecontroleerde liist van slacht-48 te Nw Vossemeer, laatste adresPei- tt j tt tvt 1 r» t tv i sendijk 327 Van Geel, Petronella Johanna, otters van de watersnoodramp. Het INed. Kode Kruis kan in verband [geb.9. 11. 48 te Nw Vossemeer, laatste met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst adr—- Pels?ndlik 327.> Van. Ooischot, Ma- worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, d»t een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken, Districtsbureaiix van schade-enquête commissies geopend 7 Februari zijn dis- de schade-enquête- i de volgende Met ingang van trict-bureaux van commissies geoper plaatsen Terneuzen: rayon Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen; Oostburg: rayon West- Zeeuwsch-VlaanderenMiddelburg rayon Walcheren; Goes: rayon Noord en Zuid-Beveland: Tholen: rayon Tholen en St Philipsland, (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Middel burg) Bergen op Zoomvoor de ge meenten: Óssendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Halsteren; Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vosse- meer, Steenbergen, Dinteloord, Fijnaart, Oud-Gastei. Zevenbergen: gemeenten Willemstad, Klundert, Zevenbergen, Standdaarbuiten, Terheijdv Hoge- en Lage Zwaluwe; Ceertruidenberg voor het rayon: de Langstraat ten Oosten van Hoge en Lage Zwaluwe, de Brabantse Biesbosch en het Land van Heusden en Altena; Brielle: rayon Voorne-Putten en Rozen burg; Middelharnis: rayon Goeree Overflak- kee; Oud-Beijerland: rayon Beijerland, Hoeksche Waard en Tiengemeten; Dordrecht rayon eiland van Dordrecht, Alblasserwaard en de gemeente Zwijn- drecht; Rotterdam (Beursgebouw Cool- sing'el) rayon: IJsselmonde (met uitzon dering van de gemeente Zwijndrecht). Krimpenerwaard en alle gemeenten, lig gende ten Noorden van de Nieuwe Water weg. Nieuwe Maas en Hollandsche IJs sel; Den Burg: rayon Texel (voorlopig gevestigd ten kantore van de S.E.C. te Amsterdam Keizersgracht 143). Deze district-bureaux zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.) Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureaux ver krijgbare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van een aangifte te wachten totdat men naar zjjn woonplaats kan terugkeren en de omvang van (le schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aan gifte zal openstaan tot zes maanden nadat het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte heb ben, kunnen door bovengenoemde bureaux vrijblijvende voorschotten beschik baar worden gesteld (met uitzonde ring voor schade aan huisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor schotten kunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het district bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke echter het aanvra gen van voorschotten zoveel mogelijk. BROUWERSHAVEN Omgekomen te BrouwershavenDe Nooyer, Janna, geb.4. 11. 09 De Nooyer, Janna, geb. 18. 11 47 De Jonge, Neeltje, geb.15. 6 49. DREISCHOR Omgekomen te Dreischor Bal, Janne tje, echtgenote van Moermond, Cornells, geb. 1. 7. 1929. GEM. DUSSEN (HANK) Verdronken Verbeek, Cornells, geb. 11. 4. 03 te Andel, laatste adres Kortedijk 8, begraven te Raamsdonkveer d.d. 4. 2. 53 Verbeek, Martinus, geb. 23. 9. 42 te Dus- sen, laatste adres Kortedijk 8, lijk nog niet gevonden Rijken, Leonardus, geb.17. 1. 82 te Dussen, laatste adres Peerenboom 1, lijk nog niet gevonden. DUSSEN (Biesboscli Hank) Van Wijk, Dirk, geb. 18. 8. 02 te Wijk en Aalburg, laatste adres Boerenverdriet 2, begraven in Aalburg d.d. 5. 2. 53 Van Wijk, Elbertus Abraham, geb. 10. 8. 29 te Eethen, laatste adres Boerenverdriet 2, begraven ïn Aalburg d.d. 5. 2. 53 Van Wijk, Johannes Gerrit, geb. 5. 8. 37 in Dussen, laatste adres Boerenverdriet 2, begraven in Aalburg d.d. 5. 2. 53. FIJNAART Geborgen slachtoffers Van Opdorp, Francisca Johanna Marina, geb. 7. 3. 47 te Fijnaart, laatste adres Fijnaart D. 228 Van Opdorp, Adrianus, geb. 10. 2, 1946 te Fijnaart, laatste adres Fjjnaart D. 228 Van Bagg'em, Georgine, geb. 1. 1. 90 tc Utrecht, laatste adresFijnaart D. 166 Markus, Jacobus, geb. 11. 11. 22 te Fij naart, laatste adres Fijnaart D. 176 Knook, Johanna, geb. 19. 5. 20 te Fij naart, laatste adres Fijnaart D. 236. HALSTEREN Geïdentificeerd slachtofferRoks, Ca- tharina M., geb.5. 4. 52 te Halsteren, laat ste adres B. 326. HEÏJNENOORD Geïdentificeerde slachtoffers Zevenber gen, Dirk Pleter, geb. 25. 4. 83 te Heij- nenoord Zevenbergen, Margaretha, geb. KLUNDERT Aanvulling 3e lijst d.d. 6. 2. 53 aange spoeld en geïdentificeerd d.d. 5. 2 .53 Zwarts, A. dpi. soldaat uit Delft. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het gemeentelijk gasthuis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE Sprangers, Waltherus Wilhelmus Marie, geb. 7. 3. 92 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adres Groenendijk 2, begraven te Hoge ZwaluweDingemans, Cornelia, geb. 1. 4. 77 te Hoge en Lage Zwaluwe, laatste adresGroenendijk 50, begraven in Hoge Zwaluwe. MIDDELHARNIS Overleden slachtoffersVan Wezel, Aren LeendertVroegindewey, Fransje Van der Sluis, NeeltjeVis, Leendert Vis, Tannetje Adrïaantje Breeman, Huï- berdina Kranse, Maria Netten, Hendri- cus. MOERDIJK Van Geel, Lambertus Gabriël, geb. 25. 6. 16 te Zevenbergen, laatste adres Steen weg 4, Moerdijk, lijk nog niet gevonden. NIEUW-VOSSEMEER Omgekomen slachtoffers Zwijters, Ma- rinus Johannes, geb. 9. 5. 25 te Nw Vosse meer, laatste adres Hoogte 65 Verbogt- Jansen, Anna Maria Cornelia, geb. 20. 3. 73 te Nw Vossemeer, laatste adres Pel- sendijk 336 De Klerk-Vriens, Maria, geb. 1. 1. 65 te Nw Vossemeer, laatste dres Voorstraat 31 Van der Malen, Marijnus, geb. 5. 12. 96 te Nw Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 330 Ooms, Catharine Johanna Theresia, geb. 2. 3. 33 te Nw Vossemeer, laatste adres Kade 355 Je- roense, Leendert, geb. 2. 11. 07 te Oud- Vossemeer, laatste adres Kortendijk 78 Nijssen-Van Dorst, Wilhelmina Petronella, geb. 17. 3. 00 te Nw Vossemeer, laatste adres Paardenhoek 367Hellemons- Meesters, Maria Johanna, geb. te Steenbergen, laatste adres Kortendijk 84 Van Geel, Johannes Adrianus, geb. 26. 8. 41 te Nw Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 327 Van Geel, Johanna Petro nella, geb. 13. 1. 44 te Nw Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 327 Van Geel, Marinus Cornells, geb. 28. 3, 46 te Nw 15. 7. 91 te Heijnenoord, laatste adres van Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 327 beiden Blaaksedijk. Van Geel. Cornel is FfivriinanH ffoh q n Van Geel, Cornelis Ferdinand, geb.9. 11, ria Elisabeth, geb.23. 9. 49 te Nw Vosse meer, laatste adres Pelsendijk 323 Van Oorschot, Petrus Wilhelmus Maria, geb. 21. 4. 48 te Nw Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 323 Van Oorschot, Wilhelmus Adrianus, geb. 18. 5. 51 te Nw Vossemeer, laatste adres Pelsendijk 323 Meeus-Bas- tiaanse, Carolina, geb. 24. 4. 83 te Steen bergen, laatste adres Paardenhoek 369. NOORDGOUWE OmgekomenVan der Have, Levina, echtgenote van Adriaan Adriaanse geb. 18. 10. 1877. NUMANSDORP Geïdentificeerde slachtoffers: Bos, Maai ke, geb. 28. 8. 49 te Numansdorp, laatste adresSchuringsedijk WZ 112Reedijk, Gerrit, geb. 26. 12. 30 te Numansdorp, laatste adres Korteboomweg 15 Kot An- thonie, geb.1. 4. 23 te Numansdorp, laat ste adres Korteboomweg 13. OUDERKERK a. d. JSSEL Rijkaart, Geertje, geb. 2. 11. 89 te Ou derkerk a/d IJssel, laatste adres B. 189. PAPENDRECHT Kraal, Grietje Johanna, geb. 5. 12. 51. laatste adres Westeind 154 Veth, Aart Willem, geb. 19. 9. 06, laatste adres Plein RAAMSDONKVEER Pols, Josephus Adrianus, geb. 25.8.81 te Gorinchem, laatste adres Sandoel 41, be graven te Raamsdonkveer d.d. 5.2.53. SLIEDRECHT Verdronken d.d. 1.2.53 Kraayeveld, Lena Maria, weduwe, geb. 30.31.70. STELLENDAM Slachtoffers Troost, Neeltje Adriana, geb. 1911, laatste adres Meidoornstraat 5, Stellendam; Kuiper, Johanna Dirkje, geb. 1930, laatste adres Wijk II 17, Stellen dam; Van der Voort-Bijdevaart, J., 43 jaar, afkomstig uit Georgetown, Canada; Bos hoven. Johanna, geb. 1918, laatste adres Voorstraat 31, Stellendam; Van Soest, Jan, geb. 1946, laatste adres Wijk II 11 te Stellendam; Van Huizen. Maria, geb. 1921, laatste adres Wijk II il te Stellendam; Van den Berg, Maria, geb. 1895, laatste adres Wijk II, 26 te Stellendam; Vroege, Jantje, geb. 1888, laatste adres Wijk II, 24 te Stellendam; Van Soest, Gerbrand, geb. 1920, laatste, adres Wijk II. 11 te Stellendam; Flikweert. Janna, geb. 1901, laatste adres Wijk II, 6 te Stellendam; Van Oostenbrugge. geb. 1911, laatste adres Wijk II, 17 te Stellendam; Breeder- veld, Cornelia, geb. 1931, laatste adres Pr. Wilhelminalaan 2 te Stellendam; Bree- derveld, Teuntje, geb. 1933, laatste adres Pr. Wilhelminalaan 2, Stellendam; Troost- Zwartkamp, Jacoba, geb. 1877, laatste adres Burg. Charbonstraat 31 te Stellen dam; Breederveld-Van Laan, Grietje, geb. 1893, laatste adres Wijk II, 5a, Stellen dam; Van de Ree. Barend, geb. 1866, laat ste adres Mr IJman Caustraat 47, Stel lendam. STRIJEN Geïdentificeerde slachtoffers: Verschoor, Teuntje. geb. 23.11 1935 te Strijen; De Vos, Bastiaan, geb. 17.9 1878, te 's-Gravendeel, laatste adres Strijen, Moolhoek 111; De Boer-Van Rijswijk, Cornelia, geb. 12.9.'86 te Hendrik-Ido-Ambacht, laatste adres Schuringsedijk; Goud, Cornelis, geb. 6,6 te Puttershoek, laatste adres Schen- keldijk 55; Reedijk-Heita, Cornelia, geb. 1894, te Heijnenoord, laatste adres Buitendijk 56; Niet geïdentificeerd, doch waarschijn lijk omgekomen: Verschoor, Anthony, geb. 21.12.92 te Strijen, laatste adres Buiten dijk 11; Verschoor-Engels, Elisabeth Pie- tertje, geb. 5.9.95 te Strijen; Verrijp, Teu- nis, geb. 2.10.96 te Strijen, laatste adres Schenkeldijk 74; Verrijp-de Man, Jannetje Elisabeth, geb. 10,8.93 te Hoogvliet, laatste adres Schenkeldijk 74; Waarschijnlijk omgekomen dochter Willempje Verrijp, geb. 24.5.33 en nog 2 dochters; Monen, Harm, geb. 26.5.80 te Hoo- geveen, laatste adres Buitendijk 58; Mo- nen-Diphoorn, Maria, geb. 6.3.86 te Zuid- wolde, laatste adres Buitendijk 58; Mo nen, Jan, geb. 23.1.18 te Strijen, laatste adres Buitendijk 58; Monen, Harm Ma rinus, geb. 2.7.22 te Strijen, laatste adres Buitendijk 58; Slagboom, Pieter, geb, 27.9 1903 te Strijen, laatste adres Buitendijk 50; Slagboom-Herwijer, Neeltje, geb. 19.11 1907 te Strijen, laatste adres Buitendijk 50; Slagboom, Elisabeth, geb. 18.10.29 te Klaaswaal, laatste adresBuitendijk 50; Engels. Jacob, geb. 7.1.18 te Strijen, laat ste adres Buitendijk 52; Engels-Dekker, Jacoba Alida, geb. 27.10.24 te Numansdorp, laatste adres Buitendijk 52; Engels, Hen drik Pieter, geb. 19.6.45 te Lage-Zwaluwe, laatste adres Buitendijk 52; Engels, Dirk, geb. 27.1.50 te Strijen, laatste adres Bui tendijk 52; Engels, Elisabeth, geb. 31.8.51, te Strijen, laatste adres Buitendijk 52; Herweyer, Johannes, geb. 7.8.85 te Stel lendam, laatste adres Buitendijk 17; Baat, Aart, geb. 27.12.17 te Numansdorp, laatste adres Buitendijk 17; De Baat-Iier- weyer, Elisabeth, geb. 15.4,22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 17; Van der Ree. Joost, geb. 14.5.88 te Strijen, laatste adres. Buitendijk 15; Van der Ree-Andeweg, Geertrui, geb. 14.5.94, laatste adres Bui tendijk 15; Van der Ree, Joost, geb. 14.3.26, laatste adres Buitendijk 15; Van der Ree. Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen. laatste adres Buitendijk 15; Van der Ree. thonia. geb. 3.8.38 te Strijen, laatste adres: Buitqndijk 15; Reedijk, Anthonie Cornelis, geb. 18.12.22 te Strijen, laatste adres Bui tendijk 56; Van Soest-Versendaal, Petro nella, geb. 4.6.11 te Rhoon, laatste adres Buitendijk 62; Goud-Desnayer, Trijntje Anna, geb. 11.4.86 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 55; Van de Merwe, Dirk, geb. 4.8.80 te Strijen, laatste adres Schenkel dijk 44; Van de Merwe, Huigje, geb. 18.7.14 te Strijen. laatste adres Schenkeldijk 44; Den Tuinder-Elenbaas, Maartje Maatje, geb. 31.7.09 te Alblasserdam, laatste adres: Schenkeldijk 62; Den Tuinder, Johanna Martina, geb. 19.12.51 te Strijen, laatste adres Schenkeldijk 62; Den Hartog, Flo- ris, geb. 1.12.90 te Strijen, laatste adres Schenkeldijk 75; Den Hartog, Margritha, geb. 18,10.16 te Strijen, laatste adres Schenkeldijk 75; Van Dommelen, Arie Teunis, geb. 6.9.41 te Strijen, laatste adres: Sassedijk 4. TERHEIJDEN (Wagenberg) Moerenhout, Johanna Mathea .Maria, ge boren 29.10.50 te Terheijden, laatste adres: B 329, begraven te Terheijden. TEXEL Omgekomen en geborgen Walsber, Sie- bren, 23 jaar, landarbeider. ZUIDLAND Aanvulling op 2e Ijjst d.d. 5.2.53, geïden tificeerde slachtoffersVan der Velde, Dirk, geb. 21.7.07 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 324; Van der Velde, Dirkje, geb. 14.7.10 te St. Maartensdijk, laatste adres Kerkweg 324; Van der Vel de, Teunis, geb. 5.7.43 te Zuidland. laatste adres Kerkweg 324; Wolters, Pieter, geb. 2.4.91 te Zuidland, laatste adres Kerk weg 323; Wolters-Van Seventer, Jacoba, geb. 9.2.09 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323; Wolters, Geertruida Jacoba, geb. 4.11.34 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Wolters, Arie, geb. 11.2.37 te Zuidland, laatste adresKerkweg 323; Wolters, Cornelis, geb. 24.9.38 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323; Wolters, Frans, geb. 4.7.42 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323; Wolters, Saartje, ge boren 2.12.43 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323; Wolters, Pieter, geb. 11.3.49 te Zuidland, laatste adres Kerkweg 323. Niet-geïdentificecrde slachtoffers: Bree- derland-Reytenbach. J., laatste adres Kerkweg; Van der Wel-Zoeterman, M. G., laatste adresRaadhuisstraat 129; Van Eersel, G., laatste adres Breedeweg; Van Eersel-Weeda, H., laatste adres Breede weg; twee kinderen van de familie Van Eersel. namen nog niet bekend; Minekus, G., laatste adres Drogendijk; Minekus- Blom, B., laatste adres Drogendijk. ZIJPE Provisorisch begraven bü Vluchthavcn Uyl, Cornelis, geb. 23.10,32 te Poortvliet, laatste adres Tholen. Kruithaven 7; Van der Velde, Maria Aloysia, geb. 12.8.34, te Stoppeldijk, laatste adres Vogelwaarde; Verhoek, Johannes, ca. 43 jaar, laatste adres Oosterland, Rijksweg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2