VAL DA Eisenhower stelt steuncommissie voor de ramp-slachtoffers in LANDBOUWLNTEGRATIE Dulles en Stassen kregen overzicht van onze buitenlandse politiek Tweede Kamer over de nieuwe begrafeniswet Tiendaagse voor Woninginrichting DE MAASBODE MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGTNA 2 Dulles en Stassen vertrokken „Hoogste hulile" aan Nederlandse volk Zaterdagmorgen hebben John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Harold E. Stassen, de directeur van liet bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.), met hun medewerkers, in de Super-Constellation, waarmede zij gister gekomen waren, ons land verlaten op weg naar Brussel. Zij werden o.m. uitgeleide gedaan door de Nederlandse minister van buiten landse zaken, Luns, de Amerikaanse am bassadeur, Selden Chapin, de directeur van de KLM, dr A. Plesman, de heer Cla rence E. Hunter, het hoofd van de MSA- missie in Nederland en ir A. G, Maris, directeur-generaal van de rijkswater staat. Alvorens zich naar het vliegtuig te be geven legde de heer Foster Dulles voor de pers een verklaring af, waarin hij het volgende mededeelde: „Gisteren, toen het kabinet in Was hington bijeenkwam, heeft president Eisenhower een commissie ingesteld, bestaande uit mijzelf als voorzitter, de heer Stassen, directeur van de MSA, de heer Wilson, minister van defensie, de heer Benson, minister van land bouw, met het doel na te gaan, hoe de pogingen van uw regering en die van België en Engeland tot het brengen van verlichting aan de slachtoffers van deze ramp het best kunnen worden onder- Dr Adenauer aelit ramp een Europese zaak Bondsdag herdacht staande de doden Ook in West-Duitsland heeft de ramp, die ons land getroffen heeft, een diepe indruk gemaakt, zoals blijkt uit een overstelpende stroom van hulpverlening. Achttien speciaal gebouwde vaartuigen voor de reddingswerkzaamheden in de overstroomde gebieden in Nederland werden overgedragen aan de Neder landse consul in de Duitse havenstad Einden. De ,,Nordsee-Werke" hebben nl. terstond na de oproep tot hulp hun ge-, hele normale bedrijf stopgezet en de arbeiders hebben in 32 uur tijd deze acht tien vaartuigen geconstrueerd. Zij zijn gedoopt „Holland" en speciaal ontworpen voor het redden van mensen uit over stroomd land. De Duitse organisaties van dagbladuit gevers en van journalisten besloten bij al le dagbladbureaux inzamelingen teh be hoeve van slachtoffers te beginnen. Het was voor de Nederlandse waarne mer een roerend ogenblik, toen de Duit se Bondsdag staande de doden herdacht, alvorens de regering de opdracht te ge ven de getroffen landen, maar vooral Nederland, in zo groot mogelijke omvang hulp te verlenen. De Duitse regering was trouwens reeds voorgegaan door de zending van vaartuigen en ploegen tech nisch personeel. Dr Adenauer verklaar de voor de Bondsdag „Ik geloof, dat het hier een Europese zaak betreft, daarom zijn juist wij, die van het buitenland reeds zoveel weldaden hebben ondervon den, verplicht te helpen." In een officiële commentaar van rege ringszijde werd de grote internationale hulpactie aangeduid als het baanbreken van een geest van Europese solidariteit. Zeer groot blijft ook het aantal aan biedingen van hulp door vrijwilligers. In de door d'e oorlog zwaar getroffen stad Emden staan b.v. duizend man van de technische hulpdienst gereed. Tot hun- uitrusting behoren ook duikerpakken. In deze betrekkelijk kleine stad boden zich nog meer dan tweeduizend andere werk krachten aan en de concerten en voorstel lingen in het enige uit de ruïnes verrezen theater worden nu ten bate van Neder land gegeven. Het voornaamste centrum van de hulp verlening blijft echter hat Roergebied, waar lal van grote ondernemingen aan zienlijke geldelijke gaven hebben gestort en bovendien hulpcolonnes uitrusten. Amerikaanse legertrucks zijn bezig met een pendeldienst langs de inleverings plaatsen. Zij- brachten o.m. twaalf honderd rubberlaarzen, geschonken door een Duit se fabriek, naar Nederland. In Frankfort wachten vijftien ton goederen op verzen- De Duitse industrie blijft grote gaven schenken. Ondernemersverbond Roer mijnen zond 50.000 mark en de mijnen van Dortmund eenzelfde som. Dat de Duitsers de oproep van dr Adenauer hebben verstaan de ramp als een Europese aangelegenheid te beschou wen, blijkt verder nog uit het feit, dat er een streven bestaat dit jaar evenals in ons land geen carnaval te vieren. DIENSTMEISJE BRANDDE GAATJES Reeds maanden werd in het Nederlands Studenten Sanatorium te Laren schade toegebracht aan overgordijnen, tafelkle den, linnengoed baddoeken enz. Klaarblij kelijk met opzet werden gaten in deze voorwerpen gebrand. De dader(es), die zich binnenshuis moest bevinden, kon nimmer worden betrapt, zodat ten einde raad de politie wérd gewaarschuwd. Tijdens de nasporingen der politie ging de vernie- ler(ster) voort. Thans is de schuldige ont dekt. Het bleek te zijn een 19-jarig dienst meisje uit Hilversum. Zij heeft tegenover de politie bekend. steund, Wij hebben reeds verslagen be studeerd over de omvang van de schade en zullen die schade zo meteen zelf nog persoonlijk in ogenschouw kunnen ne- Aan president Eisenhower en het Congres zullen wij verslag uitbrengen, dat, daarvan ben ik zeker, met mede leven zal worden ontvangen. In de worsteling na deze jongste tegenslag zal de rustige onverzettelijke wil van het Nederlandse volk de overhand r/- men, zoals in het verleden al zo dik wijls is geschied. Aan deze mentaliteit brengen wij de hoogste hulde". NIEUWE SCHOUWBURG IN DEVENTER Kosten 1,8 millioen Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Deventer de voorstellen van B. en W. bekrachtigd tot goedkeuring van het plan tot de bouw van een nieuwe schouwburg aan het Grote Kerkhof, op de plaats van de tegenwoordige schouwburg. Het nieuwe gebouw, ontworpen door de architect J. Postma, krijgt een schouw burgzaal voor ruim 800 personen, feest- en recreatiezalen, foyers e.d. en zal 1.800.000 kosten. De gemeente Deventer neemt in het kapitaal der N.V. „Schouwburg", dat vergroot wordt, een nagenoeg gelijk aan tal aandelen als industriëlen te Deventer. Voorts verstrekt de gemeente aan deze N.V. een lening van 1.250.000. De Heer en Mevrouw VELLENGAVAN BAGGUM geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van kun zoon JOHANNES HERMANUS LIEUWE SIJMEN Rotterdam, 7 Februari 1953. 's-Gravendijkwal 56. Tramongeluk in Amsterdam Vijf licht gewonden Zaterdagmiddag om ongeveer half een is in de Marnixstraat te Amsterdam een bijwagen van lijn 3 tegen de voorwagen gebotst, waardoor vijf passagiers werden gewond, waarvan een, 'n 35-jarige vrouw, die vermoedelijk een hersenschudding had opgelopen, naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden vervoerd. De vier. andere passagiers werden licht gewond en konden op eigen gelegenheid hun weg vervolgen. Het ongeval ontstond, doordat een split- pen tussen de beide koppelstangen niet aanwezig was, waardoor de verbindings bout los trilde, zodat de beide wagens ont koppeld werden. Toen de motorwagen bij de halte Marnixstraat—Nieuwe Willem straat stopte, ontstond de botsing, met het vermelde gevolg. Er was vrij veel glas schade. Het tramverkeer ondervond onge veer 25 minuten vertraging. BRAND IN ZAANDAM Zieke bewoonster gered Zaterdagmiddag is in de Archangelstraat te Zaandam de benedenverdieping van een huis geheel uitgebrand. Dank zij snel ingrijpen van omwonenden en de brand weer konden de bewoonster en een bejaard echtpaar, wonende in een belen dend perceèl, die allen ziek te bed lagen, worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat vonken een divankleed vuur hebben doen vatten. EXAMENS AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Risico bij koop in vrband met eigendoms overgang" de heer A. Bonnet, geb. te Am- strdam; Cand. politieke en sociale weten schappen: mej, H, van Woelideren en mej. L. Twïjnstra, Amsterdam. GRONINGEN. Cand. letteren en wijsbe geerte (Nederlands')G. van der Zee, Gro ningen; Doet. rechtsgeleerdheidmej. C. van der Kraaij, Groningen. UTRECHT. Semii-arts: W. van Zijl, De Bilt, P. van Setten, Zwolle, J. Roos, Utrecht, mej. W. Grenger, Rijssen, mej. L. de Ruiter, Utrecht: Arts: H. Parren, Zaltbommel, A, Potasse, Aerdenhout, H. Verhoef, Utrecht. G. Ensdnk, Hilversum; Tandarts: F. Meijer, Óos- terbeek, P. Akkerman, Dordrecht, Minister prefereert indirecte maatregelen FRANSE ONDERSCHEI DINGEN VOOR NEGEN MAASTRICHTENAREN (Van onze correspondent) Tijdens een officiële bijeenkomst in het Bonnefanten-museum le Maastricht zijn aan een negental Maastrichtenaren Zaterdagmiddag j.l. door de heer Bay, Officier de L'Academie en president van de „Fédération frangaise du Dévoue- ment", Franse onderscheidingen uitge reikt wegens hun menslievend hulpbe toon en opoffering jegens Franse onder danen tijdens de laatste oorlog, Dokter P. Leith en de heer H. E. Dotremont werden onderscheiden met het ridderkruis „du bien de mérite fran- aise". terwijl dokter Leith bovendien nog kreeg het officierskruis „de l'oeuvre humanitaire de France" en de heer Do tremont het ridderkruis „du mérite phy- lantropique". De heren J. H. Ubaghs, consul van België en Math. v. Grinsven, directeur van de Maastrichtse V.V.V. kregen het officierskruis „de 1'étoi-le du bien de méri te", De gouden medaille van deze orde ontvingen verder mevr. de wed. Jonas, Kitty Otten en mevr. M. HennotLem- is; dezelfde medaille in zilver werd r. E. Ch. A. Roberti opgespeld en tenslotte de gouden medaille „du bien de mérite" aan de heer Jean Fruitier uit gereikt. Alvorens tot deze uitreiking over te gaan en de grote verdiensten van deze gedecoreerden te memoreren, herdacht de heer Bay in zeer sympathieke be woordingen de ramp, die Nederland getroffen heeft en verzocht om een minuut stilte. Nadat de heer Bay de Maastrichtena ren de verschillende onderscheidingen had opgespeld, werd nog het woord ge voerd door de heer Glineur uit Luik namens de Belgische verzetsbeweging en door de heer Dumont namens 't Franse verzet. Daarna dankte de burgemeester van Maastricht Baron dr N. Michiels van Kestenich, allereerst de heer Bay voor zijn woorden van medeleven met de ramp, die Nederland getroffen heeft, feliciteerde vervolgens de gedecoreerden met deze onderscheidingen. Namens de gedecoreerden sprak ten slotte dokter Leith een dankwoord. Voor deze plechtigheid bestond grote belangstelling, waaronder verschillende deputaties uit liet Belgische en Franse verzet. Vooraf had het gezelschap nog een krans gelegd bij het gedenkteken van de gefusilleerde Belgische verzetshelden op de Keelderberg. Na afloop werd een krans gelegd bij het Franse monument te Maastricht, In de M. v. A. over de begroting van landbouw, visserü en voedselvoorziening over 1953 merkt minister Mansholt met betrekking tot de Iandbouwintegratie op, dat deze evenals de Kolen en Staalge meenschap bij de bestrijding van het economische nationalisme belangrijk ver der wil gaan dan in de afgelopen jaren in O.E.E.C.-verband op basis van vrijwillig heid is nagestreefd. Een onontkoombare voorwaarde voor het welslagen is even wel, dat de deelnemende landen als mini mum aanvaarden, dat de nationale be scherming onder een gemeenschappelijk toezicht wordt geplaatst. Het moge thans duidelijk zijn, dat het „Kleine Europa" niet als doel mag wor den gezien, doch slechts als het kader, waarbinnen verdere evolutie mogelijk is. Voorts mag op goede gronden worden aan genomen, dat een vastberaden voortgang in dit kader, veeleer dan een politiek van afwachten, voor de andere landen een aanleiding zal zijn zich alsnog bij de in tegratie aan te sluiten of hiermee nauwe betrekkingen te onderhouden. Dat 't voorkeur zou verdienen de „marche unique" zo veel mogelijk tot stand te brengen door middel van indirecte maat regelen, kan de minister volledig onder schrijven. Dat onze bevolking de Iandbouwinte gratie in de eerste plaats ziet als een zaak van de producenten, kan helaas niet wor den ontkend. Een bredere belangstelling van de zijde an de consument zou m.n. in de „dure" landen een belangrijke steun voor de integratiegedachte kunnen opleveren. Benelux Ook de minister is van mening, dat het verloop van de uitvoer van tuinbouwpro- ROTTERDAMS TONEEL SPEELT GRAHAM GREENE Rotterdams Toneel heeft in studie geno men „The living room" van Graham Greene en „The Hollow" van Agathe Christie. Door ziekte van vele leden van het gezelschap moesten de repetities tel kens worden opgeschort, waardoor de pre mières later zullen worden uitgebracht dan aanvankelijk was vastgesteld. NIEUWE BURGEMEESTER VAN WARFFUM Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester van Warffum (Groningen) mr W. Geertsema te Leiden. De heer Geertsema, die tot de V.V.D. behoort, is lid van de gemeenteraad te Leiden. Hij is geboren 18 October 1918. De nieuwbenoemde bekleedt het voorzit terschap van de „3 Octobervereniging" te Leiden. ROTTERDAMSE COASTER BIJ JUTLAND AAN DE GROND Het Nederlandse vaartuig „Kim", af komstig uit Rotterdam en op weg n Middelfart (Denemarken), is gisterenmid dag in het Zuiden van de kust van Jut land bij Assens stevig aan de grond gelo pen. Pogingen om de „Kim" vlot te krij gen zijn nog niet gelukt. Voorzover n; gaan is het vaartuig niet lek. Er bestaat geen gevaar voor schip en bemanning. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, de heer Foster Dulles, en de directeur van de Wederzijdse Beveili ging, de heer Harold Stassen, hebben gis termiddag een bezoek gebracht bij de mi nister-president, waarna zij ontvangen zijn door de ministers Beyen en Luns op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze besprekingen hebben ruim twee uur ge duurd. Aangezien het Amerikaanse bezoek aan Nederland een informatief karakter heeft, werd aan de heren Dulles en Stassen een overzicht gegeven van een aantal hoofd punten uit het Nederlands buitenlands politiek beleid. Hierbij werd o.a. een uit eenzetting gegeven van de bijzondere as pecten die de plannen voor verdergaande Europese integratie voor Nederland heb ben. Voorts is het grote belang uiteengezet, dat Nederland hecht aan de spoedige tot standkoming van de Europese Defensie- Gemeenschap. Eveneens werd een aantal problemen, die bij de Verenigde Naties aan de orde zijn, aan een gezamenlijke nadere beschouwing onderworpen. In het bijzonder gold deze beschouwing de activiteit der Verenigd' Naties bij de bestrijding der agressie in Korea. Een overeenstemming van inzicht werd wederzijds met bevrediging gecon stateerd Bij het onderhoud waren o.a. tegenwoor dig de Amerikaanse ambassadeur te 's-Gravenhage, de heer Selden Chapin en het hoofd van de Amerikaanse missie voor de wederzijdse beveiliging in Nederland, de heer Clarence E. Hunter. Ook onderhoud met Prins Bernhard Ten huize van minister Beyen hebben de beide Nederlandse ministers van Bui tenlandse Zaken gisteravond een diner aangeboden. Hierbij waren aanwezig de ministers Drees, Staf, Beyen, Luns, jhr van Starkenborch Stachhouwer en voorts gen. Noble, hoofd van de M.A.A.G., Chapm, Hunter en de adviseur van minister Dul les, Mc Arthur. Prins Bernhard had tot slot, na de ver gadering van het Rampenfonds, ten hui van de Amerikaanse ambassadeur een o derhoud met de heren Foster Dulles en Stassen. ducten naar België weinig reden tot tevre denheid geeft. Wel kan hij meedelen, dat een gemeenschappelijk onderzoek gaande is naar de berekening der kostprijzen van enkele tuinbouwproducten in beide lan den, die onderworpen zijn aan het stelsel der minimumprijzen. Van de resultaten van dit onderzoek zal het afhangen, of vaD een wijziging der Belgische en Neder landse minimumprijzen sprake kan zijn. VARKENSHOUDERIJ MOET STREVEN NAAR KOSTPRIJSVERLAGING In de M. v. A. over de landbouwbegro ting voor 1953 deelt minister Mansholt mede, dat door hem in samenwerking met het bedrijfschap voor vee en vlees ernstig getracht wordt de situatie op de varkensmarkt zodanig te beïnvloeden, dat de prijs van varkensvlees op een lonend niveau gehandhaafd blijft. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de noodzaak de export te stimuleren. Van grote invloed op de exportmogelijkheid is uiteraard de prijs, waarvoor Neder land zijn producten van de varkenshou derij kan aanbieden. Het valt echter niet te ontkennen, dat op den duur de var kenshouderij zich zal moeten kunnen aanpassen aan de afzetmogelijkheden en de prijzen op de internationale markt, wil zij zich als exporterende bedrijfstak kunnen handhaven. Naar kostprijsverla ging zal dan ook nog steeds ernstig moe ten worden gestreefd. Van het varkensvlees wordt ca 30 Dct geëxporteerd. Bij dit percentage zijn te vens inbegrepen het spek, de afvallen enz. BOTERVERBRUIK Het boterverbruik heeft in het afgelo pen jaar gemiddeld ongeveer 530 ton per week bedragen, hetgeen neerkomt op een verbruik per hoofd der bevolking ongeveer 53 gr. per week- De gemiddelde prijs voor de consument was in 1952 on geveer ƒ1,25 per pakje van V*. kg. T-a-v. de oprichting van een „Staats- grondbedrijf" wil de minister er de aan dacht op vestigen, dat dit denkbeeld zijn mening gezien moet worden in ver ban met het algemeen beleid ten aanzien mogelijke sanering van te kleine bedrij ven. Er kan geen sprake van zijn, dat het in de bedoeling ligt om op korte ■er- mijn tot de oprichting van een nieuwe dienst over te gaan. Wei gaat het hier om een zaak, die van groot belang is en die verdient ernstig te worden overwo gen. JONGETJE OVERREDEN DOOR VRACHTAUTO Zaterdagmiddag is de 3-jarige A. van der W. voor de woning van zijn ouders op de Amsteldijk tussen Nes aan de Am- stel en Uithoorn door een vrachtauto ge grepen en op slag gedood. Het jongetje kwam plotseling achter een geparkeerd staande auto vandaan en wilde de weg oversteken. PAUL VAN KEMPEN De Nederlandse dirigent Paul van Kem pen is benoemd tot „generalmusikdirek- tor" van de opera te Bremen. Aan het be gin van het komende seizoen, in de nazo mer, zou hij, behalve de leiding van de opera, ook de leiding van het philharmo- nisch staatsorkest van Bremen op zich ne men. VORMING VAN LAGER KADER Een U.T.S. in Hengelo Voor de vorming van lager kader, waaraan bij een voortschrijdende indus trialisatie van ons land een steeds grotere behoefte zal bestaan, zal in Twenthe een school voor Uitgebreid Technisch Onder wijs worden gesticht. Deze U.T.S. zal in September in Hengelo worden geopend. Ze zal Ir G. Hofstedeschool heten naar de vroegere inspecteur-generaal voor het nijverheidsonderwijs in ons land. Tot di recteur is benoemd de heer A. Suir te Amsterdam, voordién als hoofd verbon den aan 'n technische school te Soerabaja. De school zal starten met de cursussen bouwkunde en werktuigkunde, waaraan eventueel later een cursqs chemie zal wor den toegevoegd. SULTAN HAMID II ZAL TERECHT STAAN Een woordvoerder van het hoofdparket te Djakarta heeft aan Aneta medege deeld, dat sultan Hamid II op 25 Fe bruari voor het hooggerechtshof zal te recht staan. De zitting zal openbaar zijn. Met het oog op de beperkte plaats ruim te zal slechts toegang kunnen worden verkregen op vertoon van een kaart, die voorqf dient te worden aangevraagd. Voor de pers zijn pletsen gereserveerd. DIEFSTAL VAN SPOORWEG- ONDERDELEN Voor de Utrechtse rechtbank hebben terechtgestaan de 25-jarige automonteur D. S. en de 25-jarige landarbeider M. D„ beiden uit Amsterdam, wegens diefstal van een aanzienlijk aantal paalspoorstaaf- verbindingen te Houten en Harmeien en andere plaatsen, ten nadele van de N.S. De oudste verdachte beriep zich op werk loosheid en de andere op financiële moei lijkheden in zijn gezin. Beiden bekenden. De officier van justitie wees er o.m. op, dat het wegnemen van deze verbindingen de mogelijkheid van grote gevaren voor de spoorwegen opriep. Derhalve eiste hij tegen S. die recidivist is, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en tegen de ander een jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen, STAGNATIE TREINVERKEER TUSSEN MAARSSEN EN UTRECHT Tussen Maarssen en Utrecht is gisteren morgen het treinverkeer twee uur gestag neerd geweest. Omstreeks acht uur raakte de locomotief van de om. 7.20 uit de hoofd stad vertrokken D-tréin Amsterdam- Parijs bij Maarssen defect. Met een loco motief van een te Maarssen staande goe derentrein werd de D-trein naar Maars sen teruggebracht en vandaar werd met een nieuwe locomotief de reis hervat, Ge durende twee uur kon daardoor op het baanvak MaarssenUtrecht maar over en kel spoor worden gereden. De normale route van deze D-trein gaat over Haar lem en Den Haag, maar thans is zij, als gevolg van de ramp. omgelegd via Utrecht naar Roosendaal. D-trein uit Basel een uur te laat De D-treinen uit Basel waren gisteren meer dan een uur te laat tengevolge van de hevige sneeuwval in de Ardennen. Op het baanvak TroispontRivage moest over enkel spoor worden gereden. BEZINNINGSDAG OVER CHRISTENEN ACHTER IJZEREN GORDIJN De Unie van Christen-Democraten, waartoe ook de K.V.P. behoort, heeft op een vergadering te Parijs besloten in de maanden Maart, April of Mei 'n dag van bezinning te houden, gewijd aan de Christenen achter het IJzeren Gordijn. In Nederland zal deze dag vermoedelijk over een maand plaats vinden in Maas tricht. Op de bijeenkomst namen de afgevaar digden voorts een beslissing op 4, 5 en 6 September te Tours (Fr.) besprekingen te houden over de souvereiniteit in het supernationale gezag. Over elk der onder werpen zal één rapporteur verslag uit brengen. De K.V.P. is van mening, dat zij vooralsnog slechts moet meewerken aan de verwezenlijking van een Europees ge zagsorgaan. Ook werd het besluit geno men voortaan ieder jaar studiedagen te houden in Saarbrücken. Dit jaar zal dat geschieden van 313 Juli. De besprekin gen handelen dan over het pacifisme. De Unie van Christen-Democraten (Nouvelles Equipes) heeft de status van niet-gouvernementele organisatie gekre gen. waaraan de vergadering haar definitieve goedkeuring heeft gehecht. Miriella ongehinderd door het Suezkanaal De Miriella, de Italiaanse tanker, die 'n lading door de Anglo-Iranian opgeëiste olie uit Abaaan naar een onbekende Ita liaanse haven vervoert, is gisteren, in een door een Egyptische torpedojager geleid convooi, door het Suez-kanaal gevaren en zette zonder in Port Said te meren on- middélijk koers naar de Middellandse zee. De Britten hebben tijdens deze doortocht geen vinger naar het schip uitgestoken. Kapitein Almicare Mazzeo had zich in Suez bijzonder terughoudend betoond cn zei, liever maar helemaal niets omdat hij „toch al narigheid genoeg had". Hij wees slechts op een Italiaanse krant,, die mee deelde, dat hij, Mazzeo, moeilijkheden ver wachtte. Mazzeo was gedurende het grootste deel van de reis door het kanaal op de brug •an zijn schip, en keek naar de normaal patrouillerende Britse troepen in de Suez- kanaal-zone, die op nog geen steenworp afstands van hem vandaan net deden of zij hem niet zagen. Wel kwam er even een Britse jager over zijn dek scheren, maar daar bleef het bij. Toen de Miriella in Port Said het zeegat koos, moest zij rakelings langs de Britse destroyer Daring voorbij. Maar niets gebeurde. Men neemt aan, dat Mazzeo thans nadere orders van zijn op drachtgevers zal krijgen. AMERIKANEN ZUIVEREN HET DORDTSE WATER Hef scliroefvliegtuig bracht kort bezoek Aan het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf in onze stad werkt thans een groep Amerikanen. De mannen, die afkomstig zijn van het Amerikaanse leger in Duits land hebben speciale waterzuiveringsin stallaties meegebracht, die thans bij het bedrijf zijn ingeschakeld en de watervoor ziening van Dordrecht goed te laten ver lopen en om het water dat zoals ieder wel weet sinds het uitbreken van de ramp afschuwelijk om te drinken was, weer beter te maken. De mannen kregen Zondagavond bezoek van een hefschroef- vlegtuig, een van die monsterachtig uit ziende stalen vogels, die in de afgelopen dagen zoveel ontzaglijk mooi werk heb ben gedaan. Het nerveus bewegende brok techniek daalde in een wilde dwarreling van sneeuwvlokken op een terreintje bij de watertoren. Captain Ruby_ van het Amerikaanse leger, die een der inzittenden van het toestel was, was gekomen om de installatie en de bedienende manschappen te inspecteren. Hij bleef slechts kort, want zijn inspectietocht strekte zich over meer dere Amerikaanse eenheden in het getrof fen gebied uit. Later in de morgen kwa- nog twee Amerikaanse kolonels en een fotograaf van het blad „Stars- and Stripes" de legereenheid op de watertoren bezoeken. HET NED. GEZANTSCHAP IN TEHERAN Naar wij vernemen, zal de heer A. J Schrikker, de Nederlandse gezant in Te heran, de uitoefening van zijn functie be ëindigen en dezer dagen naar Nederland vertrekken. Dr J. A. Zeeman, gezant- schapsraad, hoofd van het bureau Zuïd- Azië van de directie Oosten ten departe- mente van Buitenlandse zaken, zal als tijdelijk zaakgelastigde optreden. Tot zijn aankomst in de eerste helft van Maart treedt mr G. W. van Barneveld Koog, attaché aan het gezantschap als tijdelijk zaakgelastigde op. Weerrapporten van bet K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur: Stad Weers Wind p. Temp. van .n rii 11, gesteldheid meter/sec ochtend 7 u. Oslo onbewolkt N. 2 22 c. '0 J Stockholm N.N.O. <-i 13 0 Kopenhagen motsneeuw N. 9 12 0.2 Londen W.N.W. 2 3 0 Amsterdam N. A 4 0,3 Brussel onbewolkt N.O. 4 5 3 Parijs onbewolkt windstil 4- 4 0 mist windstil 1 0 Nice zwaar bewolkt N.N.W. 4 4 0 sneeuw Z.W. Sfp=9 6 Q.I sneeuw N. 2 .6 L 1 Frankfurt nevel 11 2 sneeuw windstil 6 6 Zürich sneeuw W.Z.W. 4 3 Wenen zwaar bewolkt windstil 3 'i 6 3 =J NEDERL. KOLENWINNING IN DUITSE GROND Na de Bondsdag heeft thans ook de Bondsraad het Nederlands-Westduitse verdrag goedgekeurd, waarbij wordt toe gestaan, dat van Nederland uit kolenvel den in West-Duitsland worden geëxploi teerd. Het moet nu alleen nog door de president der Bondsrepubliek worden goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht over het ontwerp voor een nieuwe begrafeniswet. Uit hetgeen de Heilige Schrift hierom trent mededeelt, zulks in verband met de geschiedenis der Kerk, moesten verschil lende leden tot de conclusie komen, dat God in Zijn woord de lijkverbranding niet expressis verbis verbiedt, maar dat wel in de Kerk van het oude en het nieuwe tes tament de begrafenis die wijze van lijk bezorging is, welke God voor de mensen en in het bijzonder voor Zijn kinderen heeft beschikt. Daarom verwierpen deze verschillende leden de heidense gewoonte der verbran ding, welke een symbool is van een ver werping van de Christelijke hoop, althans van een zuiver aardse beschouwing van de dood. Deze leden verklaarden, dat de vraag, hoe de overheid tegenover dit vraagstuk behoort te staan, niet slechts in het licht van het voorafgaande beantwoord moet worden, maar ook in verband met het ant woord op de vraag, wat de taak der over heid in verband met de naleving van de wet Gods is. Het kan en het mag niet de strekking ener rechtsorde zijn de mensen te dwingen naar Gods wet hetzij die duidelijk ge- foi'muleërd .is, hetzij die door afleiding te benaderen valt" te leven. In de eerste plaats verdraagt geestelijk leven zich niet met dwang. Maar vervolgens zou dit be tekenen, dat de rechtsorde de vrijheid, welke, naar christelijke opvatting, de over heid heeft te waarborgen, om hals brengt en dit zou rechtstreeks voeren naar een zgn. christelijke totalitaire staat. Dit be tekent, dat er voor mensen, die hun lijk wensen te doen verbranden, vrijheid daar toe moet bestaan. Dit is een principiële eis van christelijke staatkunde. Aan de andere kant kan de overheid deze vrijheid waar borgende, niet voorbijzien, dat de veldwin nende gewoonte der crematie een toene mende inbreuk betekent op de christelijke volkszeden, welke zij door haar rechtsorde heeft te beschermen. Uit dien hoofde is in het huidige tijdsgewricht een regeling ge wenst, welke de christelijke begrafenis als primair en normaal veronderstelt, welke de christelijke begrafenis door het onder houden van begraafplaatsen van over heidswege bevordert en welke de crematie vrijlaat, maar haar niet bevordert. Het spreekt dus vanzelf, van dit gezichtspunt, •uit; dat de overheid niet zelf crematoria inricht, exploiteert of subsidieert. Ontwerp uit nood geboren Vele andere leden erkenden, dat de be weging der crematie, opgekomen in een tijd met rationalistische inslag, nauw ver- .bóndèn is geweest met pogingen om het I christelijk denken- te doorbreken en dat dit alles het verzet van Kerken en groepen tegen de crematie redelijk verklaart. Volgens deze leden is dit ontwerp van wet van de geschiedenis niet los te maken. In wezen verwierp een aantal van deze vele leden niet alleen elke discriminatie van de crematie, doch stond het de gelijk stelling van het begraven en het verassen, 'ook naar wettelijke bepaling, voor. Anderen van deze vele leden meenden, dat het scheppen van een wettelijke ruimte voor de crematie in overeenstemming is met het beginsel van de tolerantie, maar nog niet onder alle omstandigheden een volledige gelijkstelling behoeft in te hou den. Vele weer andere leden achtten het juist, dat het wetsontwerp blijft uitgaan van de begraving als regel en van de crematie als uitzondering. De verschillende beperkende bepalingen, gesteld zowel aan de crematie zelf als aan de oprichting van een crema torium, hadden dan ook hun volle instem- ming. Zonder deze beperkende bepalingen zouden zij het wetsontwerp zelfs niet kun nen aanvaarden. Sommige weer andere leden meenden, dat dit ontwerp in principe volkomen aan vaardbaar is, het stelt het begraven als regel en laat de crematie toe. Het is uit nood geboren in zoverre, dat het arrest van de Hoge Raad van 1 Maart 1915 een toe stand in het leven heeft geroepen, welke in feite een onwettige was. Ook zij waar deerden het standpunt, dat thans door de regering wordt ingenomen, te weten, dat nu na zovele jaren praktisch op deze kwestie niet meer kon worden teruggeko men, nu reeds meer dan 23.000 crematies hebben plaats gevonden. R. K. SCHAAKVER. R. S. R. De uitslagen van de gespeelde partijen voor de huishoudelijke wintercompetitie, luiden 18e ronde Driesv. Dalen 10, Vossel manAnsems 1—0. De BlokWijngaarden afgebr.; F. WitteVeltmeijer 10, Kaplan —Wijsbroek 10; v. Lu en enKouwenho- ven 1—0; BauwensSwiers 0—1; Piscaer— Veldman 0—1; A. v. Gastel—De Bruijn afgebr.; de Haanv. Beelen 1—0; Dupont —Bax 0—1; Heintz—Hendriks V2—An- theunissen—S. Jansen 0—1; v. d. Schoot— Dolk 0—1. e Ronde AnsemsHijgeman 0—1; Wijngaarden—F. Witte 0—1; Veltmeijer— Luenen 10; H. Jansen—de Haan 1—0; DekkersRemken afgebr.; Roemer—Kou- wenhoven V6V>Nederhand—Spruit de BruijnVeldman 01; BaxMaas afgebr.; DupontAntheunisse 01; S. Jan- v. d. Schoot 01; Dollev. Beelen 01; B. Geels—Zom afgebr.; SuijkerH. van Gastel 0—1; VeltmeijerWijngaarden. 01; v. RielVisser 1—0; SwiersKap. Thijssen 01. Jeugdgroep: Jacobs—Tannon 1—0; Uiterwaal—Bezemer 0—1; de Leeuw—An sems 1—0; Poels—Haver 1—0; Enning— The 01; Vosselmanv.-Berkel 10; de WaalBlom 10; de Jongh—Jacobs 1—0; de Waal—de Jonge 10; Bezemerde Leeuw 0—1; Brouwerde Jongh 01; Van BerkelThe 01; Vosselmande Waal af gebroken; de JongePoels 01. Gonzalo Soriano vertolkte Schumann en Ravel op M.S.O.-concert te Maastricht (Van onze Limburgse redacteur). De Spaanse pianist Gonzalo Soriano, die verleden jaar met zijn Bach-vertolking te Maastricht een diepe indruk heeft nagela ten, viel Zaterdagavond j.l. in het piano concert van Robert Schumann tegen. Dit werk klassieke romantiek ligt hem blijkbaar niet. Hij speelde het koel, in te trage tempi en bovendien vrij slordig. Met maat en rhythme sprong hij af en toe zo wispelturig en onberekenbaar om, dat de begeleiding een inspannende opgave werd, waarbij het orkest dubbel op zijn q.ui-vive moest zijn. Met een brillante voordracht van het pianosconcert voor twee handen van Mau rice Ravel, nam hij na de pauze schotte l-end revanche, vooral in het adagio assai- gedeelte, dat hij gesteund door een rag fijn orkestraal accompagnement op su blieme wijze speelde. Een toegift gaf hij niet, maar wel bood hij aan Maandagavond geheel belangeloos een recital van Spaanse pianowerken te geven ten bate van de slachtoffers van de rampzalige waters nood, een sympathieke geste, die in de Limburgse hoofdstad ten zeerste gewaar deerd wordt. André Rieu opende dit concert met het Adagio voor Strijkinstrumenten van de Waalse componist G. Lekeu. De man was door het onverwacht overlijden van zijn leermeester César Franck zo diep getrof fen, dat hij zich geïnspireerd voelde tot het schrijven van dit werk, waarin typi sche stijlelementen van de Maïtre Ange- lique vermengd zijn met een romantische inslag, hetgeen aan deze muziek een ze kere tweeslachtigheid geeft. Op een aantal interessante invallen na, die Lekeu daar in verwerkt heeft, is deze trieste en treu rige klaagzang een langdradig en node loos lang uitgespannen stuk muziek, dat zijn tijd gehad heeft en thuis hoort in een of ander antiquiteiten-kabinet. Geef ons dan honderdmaal liever Ravel's Boléro, waarvan het M.S.O. tot besluit een uitvoering gaf, die in een voortreffe lijk gescandeerde climax culmineerde in een hoogtepunt, dat zich tot een weelderig bouquet van klanken ontplooide. TEGEN HOE ST PASTI L. L_ E= S BEHOEFTE TIEN MAAL HET JAARVERBRUIK Het leven gaat verder. Wij mogen niet bij de pakken blijven neerzitten. Door gezamenlijke krachtsinspanning moeten tv ij de schade aan onze nationale economie <oegebraoht zo spoedig mogelijk te boven komen. Bij alle rouw en deernis moeten wij degenen, die dc bodem onder zich zagen wegzinken, maar nog het leven mochten behouden, weer vaste grond onder de voeten geven. Om deze reden gaat, zoals de heer Jos ten Berg, lid van de Raad van Beheer del Kon. Ned. Jaarbeurs, op de persconferentie verklaarde, de aangekondigde Beurs voor Meubelen en Woningtextiel van 9 tot 13 Februari a.s. te Utrecht door. De handel en industrie in de getroffen gebieden geven in dit opzicht zelf een aanmoedigend voorbeeld en exposanten uit Usselmonde, Rotterdam, Maassluis en Klundert, aan wie het Jaarbeursbestuur tegemoet wilde komen, hebben te kennen gegeven toch op de beurs te zullen verschijnen. Een tragische coïncidentie, dat deze beurs juist de aandacht vraagt voor het cultuur-bezit van de woning, terwijl dui zenden van eigen haard verdreven zijn. Is het een typisch verschijnsel van deze materialistische tijd, dat de liefde en aan dacht voor de inrichting van de woning de laatste jaren een neiging tot daling vertonen, zoals de heer F. H. W. Klein Bog, voorzitter van de Federatie van Te.<- tielgrossiersbonden ons zei? Natuurlijk, <-r zijn onontkoombare invloeden als de woningnood, hoge aanschaffingskosten en consumptie-beperking, maar de cijfers wijzen uit, dat men voor andere, meer materiële zaken naar verhouding grotere uitgaven doet. Handelssituatie niet ongunstig Toch is de handelssituatie op het ge bied van de textiel, en met name van de woningtextiel, niet ongunstig. De ergste schokken van na-oorlogstijd en Korea- hausse, met de daarna gevolgde vrij diepe depressie, hebben plaats gemaakt voor een ontwikkeling in rustiger banen. De tweede vakbeurs, die Maandag ge- van bijna 7300 vierkante meter, 1300 vier kante meter groter is dan vorig jaar, wil de vraag een stap dichter bij het aanbod brengen. Het aanbod is toegenomen met een opmerkelijke uitbreiding van het assortiment, zodat tal van nieuwe artike len getoond zullen worden. Op het gebied van de woningtextiel is aan dc inhaalvraag na de oorlog nog niet voldaan en ruw geschat bestaat er vol gens de heer Klein Bog in elk gezin bij de huidige prijzen nog een behoefte van minstens 1000. Rekent men met 3 mil lioen gezinnen, dan is er een behoefte van 3 milliard gulden, dat is tien maal het ge middelde jaarverbruik. In het afgelopen jaar is het gelukt een band tot stand te brengen tussen fabri kanten, grossiers en detaillisten, die ge zamenlijk de „Stichting Propaganda Wo ninginrichting' in het leven hebben ge roepen met de bedoeling de vraag van het publiek te stimuleren. „De woning is weer best Gedachtig het succes van collectieve reclame voor bier en boeken, „bien étonnés de se trouver ensemble", organi seert de stichting van 12 t/m 21 Maart een Tiendaagse voor Woninginrichting. Ér is alle reden om de vraag te stimuleren, als men bedenkt, dat de uitgaven voor duur zame consumptiegoederen in één jaar tijds," van 1950 tot 1951 met 13 pet zijn terug gelopen. In 1949 besteedde een gezin met twee kinderen, dat een inkomen van 50 a 60 per week had, voor woninginrich ting en huisraad nog 6.70. Ons volk heef' van zijn huis altijd méér weten te maken dan de meeste andere volken, uitgezonderd de Scandinavische en die voorsprong moeten we zeker behouden. De Tiendaagse voor Woninginrichting gaat .mooi vooraf aan de schoonmaak- periode, wanneer met de natuur ook de mens vernieuwingen wil aanbrengen een aardig, affiche, waarop een vogel op het nest in een huisje wil vliqgen, kondigt de lente aan met de vermaning; „Uw woning vraagt ook wat nieuws". Ook op andere wijzen, o.a. met een televisie-uit zending op 7 Maart en plaatselijke acties van detaillisten, wil men tijdens de „tien daagse" de mensen warm maken voor de woning. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) NIEUWE CATALOGUS VAN BOUWCENTRUM De nieuwe (Vijfde) catalogus van het Bouwcentrum te Rotterdam is verschenen. En daaruit blijkt, dat deze instelling steeds groeit. Zo kan men uit de nieuwe cata logus lezen, dat het standhoudersregister is uitgebreid, dat de afdeling Commerciële Documentatie meer en meer betekenis krijgt, dat de positie van de Stichting Ra- tiobouw sinds het begin van 1952 een fun damentele wijziging heeft ondergaan. De groei van het producten-register geeft 'n goed beeld van de enorme uitbreiding der exposities. Tenslotte vindt men in 't boekje ook een hoofdstuk over de jongste afdeling, die der techniscli-commerciële documentatie. DEN HAAG Koorzangers in het goud en het zilver Zondag herdacht de heer J. Arens de dag, waarop hij 50 jaar geleden, en dé heer J. van Roon, de dag, waarop hij vóór 25 jaar lid werd van het zangkoor „Te Deum laudamus" van de St. Joseph- parochie. De Hoogmis in de St. Josephlcerk werd oor pastoor C-. van Baar en tot intentie van de jubilarissen opgedragen. Het zangkoor voerde onder leiding van zijn directeur, de heer Aug. Smeets, de mis „Regina Martyrum" van Refice uit. Na de Hoogmis had een receptie plaats en het parochiehuis aan het Hofwyck- plein, waarop de jubilarissen werden ge huldigd en hun herinneringsgeschenken werden aangeboden. „De grote hypnose" door Siegfried E. van Praag Uitg. Leopold, den Haag. Drie novellen met een gemeenschappe lijk thema, handelend over de verbon denheid van de mens met het dier en de bekoring welke het laatste op de eerste uitoefent: „De sterkste blijft leven". „Kop pen tussen het bamboe" en „Monsieur Jean", het derde bekroond door de com missie voor de propaganda van het Ne derlandse boek. De verhalen spelen deels in de 'dierentuin- en circussfeer, deels in het Afrikaanse oerwoud. Litterair niet on verdienstelijk draagt deze lectuur wel zeer de stempel van een eigenaardige, sterk sentimenteel beïnvloede instelling tegenover het dier. Zij lijkt ons daarom voorbehoud te vragen tot meer ontwikkel de lezers. „Zonderlinge zielen bidden", door Rev. A. Gille. Uitg. Sheed and Ward, Antwerpen. „In onze gothische kathedralen waren er niet alleen rijzige pijlers en statige bogen, maai- in de meest onverwachte hoeken vond men grijnzende figuren if een spottend duiveltje" aldus motiveert de vertaler, Karei Vertommen, deze origi nele uitgave en hij karakteriseert hagr daarmede tevens voortreffelijk. Zij bevit een serie van 47 gebeden, door de in Am sterdam geboren Engelse geestelijke aan beoefenaars van verschillende beroepen en andere personen in de mond gelegd; en ieder gebed verrast opnieuw door zijn gemoedelijke oorspronkelijkheid en speel se humor die overigens aan het verschul digde respect voor het gesprek met God of Zijn heiligen niets te kort doet. Een curieuze en niet minder leerzame ver zameling, waaraan de goed-verzorgde ver taling en de geestige vignetten van Pil extra reliëf verlenen. „De Heer ïs mijn vreugde" door Paul de Jaegher S.J. Uitg. Paul Brand', Bussum. Dit boekje bevat een aantal beschou wingen over de vreugden van de geeste lijke liefde, de vreugden in God, de vreug den in Jesus, de vreugden in Maria en ten slotte een aantal hoofdstukken over de deugden van vreugde. Zoals de schrijver in zijn voorwoord zegt, is het op de eerste plaats bestemd voor de zielen, die tot het leven van ver eniging gekomen zijn, maar toch ook en niet op de laatste plaats de schrijver zegt zelfs vooral voor degenen die als kloosterling, priester of leek met moed de zuiveringsweg hebben afgelegd en thans de weg van verlichting volgen. Dat deze beschouwingen in alle opzich ten geslaagd zijn, zouden wij niet durven beweren. Een bezwaar dunkt mij is, dat zij te veel zijn afgestemd op het persoonlijke gevoel, het persoonlijke sentiment van de schrij ver en te weinig rekening houden met de genen voor wie de auteur zijn overden kingen geschreven heeft. Overigens kunnen wij dit boekje aanbe velen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2