DE MAASBODE Geen angst voor 16 Februari springvloed Mogelijkheid van meer centraal dijkbelieer Jullie, Nederlanders, weet je zelf te redden" Collecte in de katholieke kerken DAGBLAD VOOR NEDERLAND Dag van Stilte OVERAL WAAR LEED IS, IS ZEGEN NABIJ Het HERSTELWERK vordert! 85ste JAARGANG No. 31442 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ACHT PAGINA'S Ir A. G. Maris beantwoordt vragen: Geen gaten in rijksweg over de Moerdijk (Van onze speciale verslaggever) ,.Het is niet uitgesloten hoewel mijn hart trekt in de richting van de decentralisatie van het dijkhelieer dat er maatregelen moeten worden genomen in de richting van centralisatie. Hierover zal echter eerst de regering zich dienen uit te spreken." Dit was een der uitspraken, die ir A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, tijdens een persconferentie, die Zaterdagochtend op het vliegveld Schiphol werd gehouden, nadat een groot gezelschap journalisten, waarhij zich ook dc heer A. Plesnian had gevoegd, in de DC 6 „Prins Bcrnhard" een rondvlucht had gemaakt boven de overstroomde gebieden. Verder deelde ir Maris in antwoord op gestelde vragen mee, dat de springvloed van 16 Februari hoewel die theoretisch iets hoger zal zijn dan de springvloed in de nacht van 1 Februari geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid biedt. Alles hangt in die periode van de wind af, maar de kans op een herhaling van de samenloop van omstandigheden van 1 Februari is uiterst gering. Als een andere bijzonderheid vermelden we, dat de weg over de Moerdijk Vrijdag reeds met een vrachtauto is bereden voor alle zekerheid ging een amphibie-auto voorop. De rijksweg Noord-Zuid over de Moerdijk zal zeer spoedig weer berijdbaar zijn. want door deze tocht is gebleken, dat er geen gaten in zijn gevallen. Indien het water weg is, zal de weg weldra weer kunnen worden bereden. Afsluitdijk redde IJsselmeer-provincies Ir Maris, ondanks zijn overstelpende werkzaamheden steeds rustig en to. the point antwoordend op het spervuur van joiirnaiistenvragen, begon met mee te de len, dat er bij alle ellende van de waters nood toch ook, enkele lichtpunten te noe men zijn. Daar is b.v. het feit, dat de Af sluitdijk van de Zuiderzee het gehouden heeft. En dal is te opmerkelijker als men weet, dat de commissie, die indertijd de berekeningen maakte bij de aanleg van de ze dijk, zich baseerde op de waterstanden, die waren voorgekomen bij de toen als zwaarste geboekstaafde storm van 1894. Thans waren de storm en de vloed zwaar der en hoger dan de toen genoteerde cij fers. in den dood". De zin van het leven is dat het zijn zin niet in zichzelf vindt, maar in de anderen om ons en na ons en ten slotte in ons eigen hiernamaals. Want aan elke einder, die voor ons zichtbaar wordt, staat de onbegrijpelijke Gebieder, Wiens Hand geeft en neemt, maar onze geest on afgebroken geborgen houdt als wij maar kunnen aanvaarden, Toen de zon was ondergegaan gromden over de witte wegen naar het rampgebied, de donkere trucks van een Britse hulp colonne. Wanneer de storm van 1 Februari zich had kuijnen ontwikkelen in de Zuider zee dan hadden we zeer waarschijnlijk een herhaling gekregen van de ramp van 1916. De Afsluitdijk heeft de randprovin- cies van het IJsselmeer zeer beslist voor eeii grote ramp behoed. Een ander lichtpunt noemde ir Maris de technische ontwikkeling, die de hulpver lening zozeer versnelde. Wanneer een der gelijke ramp zich vijftig jaar geleden had voorgedaan had men geen vliegtuigen ge had, geen radio, geen stormboten, geen mobilofoons en al die moderne hulpmid-j delen, welke thans zijn ingezet en het mo- j gelijk maakten zovele levens te redden en de schade te beperken. En als derde prachtig lichtpunt noem de spr de grote eensgezindheid, die het hele Nederlandse volk onmiddellijk na de ramp gekenmerkt heeft. Maar niet alleen de belangstelling uit het eigen land, doch ook het daadwerkelijke medeleven uit het buitenland moet ten hoogste geroemd en gewaardeerd worden. Want de parate hulp overtreft de stoutste verwachtingen. richten kunnen een belangrijke vingerwij zing zijn voor eventuele extra te nemen maatregelen. Zoals wij in de aanvang al meedeelden behoeft men de springvloed van 16 Febru ari a.s. een volkomen normaal verschijn sel niet met ongerustheid tegemoet te zien. Het hangt er alleen van af of er in die periode een gevaarlijke wind zal zijn of niet. Er zijn dijken open, er zijn nu eenmaal zwakke gedeelten, zodat wanneer er een een stormachtige wind komt de schade ongetwijfeld zal toenemen. Er bestaat echter zo deelde ir Maris mee geen reden voor ernstige ongerust heid op dit punt. Een storm, zoals nu is voorgekomen, is heviger geweest dan we in 300 jaar gekend hebben. Maar natuur lijk moeten we niet wegcijferen, dat we midden in het winterseizoen zitten en dat de normale winterstormen in deze tijd op treden. Op een vraag, of met het oog op de da tum van 16 Februari nog speciale maat regelen zijn genomen, werd meegedeeld, dat die maatregelen hierin bestaan, dat op .het ogenblik zo spoedig mogelijk alle noodvoorzieningen worden getroffen, zo wel bij de buiten- als binnenwaterkerin gen, opdat deze bestand zullen zijn tegen een hogere buitenwaterstand. Het doel is vooral droog houden wat droog is binnen het overstroomde gebied. De vorst kunnen we niissen Vorst kan de schade belangrijk vergro ten, al was het alleen maar, dat het werk aan de dijken wanhopig zwaar wordt. Het aantal gaten in de dijken was Zater dag nog niet mee te delen. Dat zal eerst mogelijk zijn als de verticale foto's, die de K.L.M. telkens als het weer het maar enigszins toelaat bezig is te maken van heel-het overstromingsgebied, zijn bestu deerd. Verband tussen oorlogsschade en de dijk breuken ziet men niet directevenmin als men zou kunnen zeggen, dat dijken, die b.v. bij het rijk in beheer zijn, het er beter hebben afgebracht dan die, welke onder de waterschappen ressorteren. Amerikanen nu dubbel bereid te helpen „Wij hopen de autoriteiten van het Marshall-plan te kunnen beïnvloeden rui me financiële bijstand aan het zwaar ge troffen Nederland te geven. De openbare mening by de Amerikaanse belastingbeta lers is uw vaderland zeer gunstig gezind. Het feit, dat Nederland zo pas bedankt heeft voor verdere Marshall-hulp, heeft bij de publieke opinie een uiterst welwil lende stemming tegen Nederland opgeroe pen. Daarom is de bereidheid nu dubbel groot om te helpen". Deze hoopgevende woorden uitte Father Alfred Schneider, waarnemer van de Na tional Catholic Welfare Conference (de Amerikaanse Katholieke Caritas-organisa- tie) in een vraaggesprek. Father Schneider is leider van dit hulpwerk in Duitsland, waar hij over 177 Amerikaanse medewer kers beschikt. Door middel van de N. C. W. C. heeft hij reeds 136.000 Katholieke ontheemden uit Duitsland naar de V. S. doen vertrekken en hun daar werk ver schaft. „Onmiddellijk nadat ik daartoe van de Amerikaanse bisschoppen telefonisch op dracht had gekregen, ben ik naar Neder- Stuwingsberichten Het K.N.M.I. zal voortaan, zo vernamen we blijven doorgaan met het geven van dc opstuwingsberichlen van het water, welke het sedert enige dagen uitzendt. Aan de hand van de windkracht en enkele andere i invloeden valt namelijk binnen redelijke grenzen te bepalen hoe hoog het water in een bepaalde periode zal komen. Deze be-1 Deze sneeuwman functionueerde giste ren te Rotterdam, als collectant van het Nationale Rampenfonds. HERENIGD DANK ZIJ KONINKLIJKE HULP In slechts enkele uren verander de het leed van landbouwer Waar den uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrijdag evacueerde Mi naar Baarn. zonder vrouw en doch ters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagoch tend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zater dagmiddag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet, waar zijn vrouw wachtte. land gegaan. Mijn opdracht luidde onge veer 90 ton schoeisel, kleding en dekking, ter waarde van 300.000 dollars, die per schip voor hulpverlening in Duitsland wa ren aangekomen, aan Nederland af te staan. Zodoende waren wij in staat direct te helpen". Father Schneider had een vlucht ge maakt boven het rampgebied met een vliegtuig, hem door het ministerie van Buitenlandse Zaken ter beschikking ge steld. Hij was vol lof over de organisatie van het evacuatiewerk in Nederland. Sa men met mgr H. van Hussen bezocht hij de Ahoy-hallen te Rotterdam. Wat hem vooral had getroffen was de spontane vrijwillige hulp, die overal op zo overstel pende wijze Wordt geboden en het beeld geeft van een ware nationale kruistocht van naastenliefde. „Jullie Nederlanders, weet je zelf lf redden", verklaarde hij. „Ik sta werkelijk verwonderd over de edelmoedige reactie van geheel Nederland, welke naar mijn mening zonder vergelijking is in de we reld. Ik kan u verzekeren, dat de vastbe radenheid om zelf de handen uit de mou wen te steken, op alle Amerikanen diepe indruk maakt en de bereidheid om te helpen vergroot. De omvang van de ramp is ontzettend en hier moet op grote schaal geholpen worden. U kunt van het diepge voelde medeleven van het Amerikaanse volk verzekerd zijn". ROUW PLECHTIGHEID TE STAVENISSE Zaterdagmorgen heeft de hele bezetting van Stavenisse plechtig uitgeleide gedaan aan vijf geïdentificeerde slachtoffers. Deze ontroerende symbolische plechtig heid werd geleid door burgemeester L. A. Verburg, De heer Zoetenvorp hield een korte toespraak. Aanwezig waren de dok ter van Stavenisse, het Ned. Rode Kruis en een detachement van zee- en land macht en rijkspolitie en een aantal bur gers, Vrijdag en Zaterdag maakte de Bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers, een tocht door zijn zwaar getroffen diocees. Met zeer veel moeite slaagde hij er Zaterdag in Achthuizen op Overflakkee te be reiken. Een van de ontroerendste momenten vormde de korte aan bidding b\i het Allerheiligste, dat uit de overstroomde kerk was overgebracht naar een eenvou dige huiskamer. Het verst van de camera mgr Huibers, links naast hem de deken van Rotterdam, mgr J. H. Niekel. Op pagina drie vindt U 'n verslag van deze tocht. In alle Katholieke en Protestante kerken in den lande zijn gisteren collecten ge houden voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Omtrent het resultaat bij de Protestanten beschikken wij op dit ogenblik slechts over heel enkele gege vens, b.v. dat na de kerkdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond, 4400 werd geofferd. Wat de opbrengst in de Katholieke ker ken betreft, deze belooft meer dan prach tig te zijn. liet is uiteraard ondoenlijk hij alle parochies in den lande afzonderlijk te informeren, maar in een paar plaatsen deden wij dat toch. Het bleek ons toen, dat Amsterdam in totaal het ongekende bedrag heeft bij elkaar gebracht van 188.943,87! In Rotterdam mag men waarschijnlijk zeker rekenen op 110.000. De opgaven van de ons bekend gewor den collecten beliepen een totaal van ongeveer 106,000. Van één parochie kan dc opbrengst niet voor vanavond worden bekend gemaakt, terwijl van enkele gestichten zeker ock nog het een en ander zal binnenkomen. In Arnhem, dat de afgelopen week al bijzonder veel had geofferd, bracht dc collecte in de Katholieke kerken 26.300 op, terwijl in Nymegen dit getal zou lig gen tussen de 35 en de 40.000 gulden. Voor dc Prol. kerken wordt in de Kei- zcr-Karelstad een voorlopig bedrag van 10.000 genoemd. De KANTOREN van „De Maasbode" zijn gevestigd: Rotterdam, Kortenaerstraat 1, tel. No. 25270; Amsterdam, Singel 93, tel. No 31945; 's-Gravenhage, Stationsweg 79, tel. No 115061; Haarlem, Kleine Houtweg 7, tel. No. 19396. Postgiro 9095 Postbusnummer 723 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Nederland J6.65 per kwartaal, f 2.25 per maand of 0.52 per week. Voor het buitenland hoger. Losse exemplaren 13 ct. Dé ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolombreedte be draagt f 0.55 per m.m. hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte dubbel tarief. Bij contract lagere taneven, Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adver- ten Lie wezen, TIJDELIJK SNEEUW Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke wind, later op de dag in het Zuid-Westen mogelijk ruimend naar Noord-West en enkele regen- of hagelbuien. Matige tot lichte vorst. In het Zuid-Westen echter lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Z ELDEN zal in Nederland zo eensge zind een niet in de kalender ge noemde herdenking gehouden zijn als gisteren. Na een week van koorts achtige activiteit, van saamhorigheid- met-de-daad en stromen rampspoedige berichten legde het vaderland voor één dag van geestelijke solidariteit de 'han den in de schoot. Met de vlaggen halfstok werden de ste den, dorpen en gehuchten toonbeelden van rouwende verlatenheid. Trage sneeuwvlok ken deden hun werk van barmhartigheid en bedekten het gewonde land met een blank doodskleed. Alleen in de ochtend uren was er het zwart-.wit-spel van kerk gangers in een bevlokte wereld en dit tekende de strenge rouw van deze korte winterdag, die aan bezinning was gewijd, bezinning als vertrekpunt voor ons ovev- einclkomen uit de rampspoed van één lange en bijna met meer te overziene week. En misschien werden alle gedachten- flarden, die als de vlokken langs het raain door de geest warrelden wel het treffendst overkoepeld door die ene idee, waarin de rede van H. M. de Koningin haar hoogtepunt en besluit vond: „Waar veel leed is, is de zegen nabij". Tastend zocht ieder ernaar; niet alleen zij, die hun dierbaren betreuren en hun laatste ge dachten vergeefs proberen te peilen, niet enkel die duizenden, die nu langs vreemde haardsteden gaan, omdat zij vluchtelingen zijn een nieuw proletariaat dank zij het water maar alle volwassen leden van de grote gewonde gemeenschap, die Nederland heet, zochten naar dat punt in de geest, naar dat kleine plekje helderheid in het zwarte front van verdriet en versla genheid, waardoor een opgang ook van het innerlijk mogelijk zal zijn, een nieuw pers pectief voor het leven van ons en onze getroffen medeburgers zich kan open baren. Onze verbondenheid met alles wat lot nu tot het verleden behoort willen wij, terecht, niet verliezen. Gelukkig behoeven wij onze doden niet enkel als een geheel, een belangrijk maar nu afgesneden lid van de samenleving te zien. Onze geloofsover tuiging lost, Goddank, de treurnis om het verlies voor onze maatschappij op in een vertrouwensvolle zorg voor de zielen der gevallenen en bracht ons met deze intentie op de knieën. Maar daarmee is een nieuw startpunt voor ons leven nog niet gevonden, voor het leven dat zal moeten doorgaan in een ock geestelijk verarmd geheel. Maar velen zullen ongetwijfeld uit de dag van bezin ning het meest wezenlijke hebben getrok ken, De brug waarover wij de toekomst weer met veerkracht kunnen betreden ligt in het offer, dat wijzelf brengen, in het prijsgeven van het eigen ik ter wille van onze naasten, die meer dan ooit moeten kunnon bouwen op ons gevoel van solida riteit en medeverantwoordelijkheid. Er is veel te doen en als wij de gevallenen be treuren, hoeveel zijn ons dan nu de leven den niet waard. Het mag dan aanvankelijk ook in onze gedachten gesneeuwd hebben, buiten leefde ongeschokt en zon der besef van kwade kansen de jeugd zich uit met sleden en sneeuwballen, en wij dragen onze verantwoordelijkheid, op dat die kinderen eens de hunne kunnen dragen. „Midden in het leven, staan wij niet zeer veranderen, niet gevreesd hoeft te worden dat opnieuw water naar binnen komt. In het aan de overzijde van het Haring vliet gelegen Willemstad is men zover nog niet. Hier moeten vier gaten worden her steld en de gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. provisorisch te kunnen dichten, tenminste als de weersomstandig heden gunstig blijven .Drie firma's zijn bij het herstel van deze gevaarlijke door braak, waardoor bij hoog water nog steeds water het kind binnen stroomt, .ingescha keld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze doorbraak met het droogmalen van de polder Ruigenhil, waarin Willem stad is gelegen, te beginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Daar door stroomt tenminste bij vloed geen wa ter meer naar binnen. Het stadje Willem stad zelf is droog, maar rondom de stads wallen staat alles blank. Ondanks deze onprettige situatie biedt Willemstad toch nog veel hulp aan enkele op de eilanden gelegen geïsoleerde centra. Zo belast 'iet zich met de verzorging van de 50 a 60 boeren, die nog op het eiland Tiengemeten verblijven. Zij leven daar geheel geïso leerd, zelfs radioverbinding ontbreekt. De ze mensen zijn in drie groepen over het eiland verdeeld. Zij worden van Willem stad uit per boot van de noodzakelijke le vensbehoeften voorzien. Boten uit Willem stad hebben dezer dagen ook alle cadavers op het eiland Tiengemeten geborgen. Ver der voorziet men de 500 in Ooltgensplaat achtergebleven mannen van de noodzake lijke behoeften. Achthuizen op Goeree Overflakkee wordt ook door schepen van Willemstad en Dintelsas uit geprovian deerd. Vissersschepen vertrokken Van de circa 240 vissersvaartuigen uit alle plaatsen rondom het IJsselmeer, die Maandag met spoed naar het rampgebied waren vertrokken, zijn er thans 148 te ruggekeerd. Van hun hulp kon geen ge bruik meer worden gemaakt. Tachtig doden in Fijnaart? Blijkens een mededeling van de secreta rie te Willemstad, zouden, volgens onbe vestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te betreuren. Bekend is, dat de watersnood aan 46 inwoners van Fijnaart het leven heeft gekost. Met gebogen hoofden door storm en sneeuw naar de kerk te Hal sieren. Koningin tot het Ne-chrlandse volk O Een springvloed van medeleven Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers In de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof, toen een deel daarvan een week geleden overvallen werd door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen en door hen, die bij ons bleven met het zware lot. dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekeninggeworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven. Die alle leed doorleefd heeft. en. kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de. ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn en dus toch nooit met mensenmacht te keren is!. Maar, op het kritieke moment,waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen on. een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit dé 'oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons vojk in eens op, boven allé afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden-of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot opgevangen is en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen- volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vèr over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen. die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp. Dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp. die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem. Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept en Die weet. welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen, God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze wérkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Bij Poortvliet zijn alle dijken diclit Dc burgemeester van Poortvliet, de heer Van Doorn, is blij alle vier galen twee .n de binnendijk en twee in de buitcn- c.ijk zi n er thans gedicht met het geluk kige gevolg, dat Zaterdag geen nieuw vloedwater Poortvliet is binnengestroomd. Meer dan dc helft der gemeente staat echter nog onder water en ongeveer vijf tienhonderd personen van de 1700 zielen tellende bevolking heeft zich verzameld op de hoge gedeelten van het dorp bij het raadhuis. De verbinding met het plaatsje Triolen is in uiterst noodzakelijke gevallen moge lijk. Dan d.ent gebruik te worden gemaakt van enkele in Poortvliet gestatior.r.eeröe roei- en rubberboten. Scherpenisse kan thans worden, bereikt met hoge tractors en hoge vrachtwagens. Het moreel van de bevolking staat op hoog peil, de mensen gunner. zich, aldus de burgemeester, geen trd om te eten of tc slapen. Maar ce man nen, d;e aan de dijken werken, ondervin den veel last van de thans heersende kou de. Een lichtpunt is, dat Poortvliet Zater dagavond weer op het lichtnet van de pro vinciale Zeeuwse F.lectriciteits maatschap pij is aangesloten. Vier galen gevuld bij St. Annaland Uit St. Annaland komt het goede bericht, dat daar Zaterdag vier gaten in de binnen dijk ten noordwesten van het dorp z.jn dicht gekomen. Er, dit ondanks ijzige sneeuwbuien, waarin de tientallen dijk werkers, waterbouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paardenknechten en andere hulpkrachten verkleumden. Zondagochtend werd de kerkklok niet geluid. Er werd gewerkt, hard gewerkt, opdat de dijken rondom St Annaland vol gende week bestand zullen blijken tegen het hoge water. In de avonduren werd een kerkdienst gehouden, waarin men Hem dankte. Die het dorp behoedde voor gro ter onheil. Wel is het dorp zwaar bescha digd, maar gelukkig zijn geen doden te betreuren. Bedreiging van zeven polders afgeivend De burgemeester van Krabbendyke deelt mede, dat door de onvermoeide krachts inspanning van het 332 bataljon en de H compagnie van het regiment Johan Wil lem Friso uit Oirschot de dyk van de Ema nuel polder is gedicht, waardoor dc bedrei ging van Zeven polders voorlopig is afge- Numansdorp en Willemstad In Numansdorp vloeit het water thans af en één der binnendijken is zo ver ver sterkt, dat wanneer de omstandigheden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1