Amsterdamse kiezers mogen stemmen voor Rampenfonds Prinsessen vlogen boven de overstroomde streken LAAT NATO NEDERLAND HELPEN BIJ RAMP RADIO EN TELEVISIE OP NATIONALE ROUWDAG Morgen begint uitgifte van een „watersnood-postzegel" Lijst van slachtoffers van de watersnood Dulles gerustgesteld naar Amerika terug Tsjiangs troepen zouden in China zijn geland Anti-semitisme in Hongarije cenTiFicMr Geef het liefst papiergeld VEEVERLIES 35.000 STUKS Millioenen worden in vele landen der wereld bijeengebracht MIJNWERKERS HELPEN V erantwoording van giften via „Het Parool" Geen verandering verwacht in politiek der V. S. MAANDAC 9 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 5 ii!!iiiiii!iiiiiiiii!iiii!iiiiiiiii!iiiiiiii;iii!i![iiiiiinii![niiiiiiiiiiitiiiiii!iiiiiiiiiini!oiiii)iiiiiniiniiii!!iinii!]iiii!]niinniiiiiniiiiiiii!niiii]i«niiwii'!.iiiiiiiiwi!inniiiiiiiir BURGER ELKE 1 2|04|8 7 Geboortedotum Jgiezer(cs) van Amsterdam liet de STEM van -zijn (haar) hart gelden, ook uit dank voor het behoud van de Hoofdstad en droeg nóg een steentje bij ter leniging van de ontstellende nood veroorzaakt door de Stormramp 1933 STORMSTEEG 16 8 Stem- district 997 VAN VERVULDE-S^LPUCHT "De Burgemeester van Amsterdam verklaart namens het Nationaal Rampenfonds een bijdrage te hebben ontvangen- Amsterdam Februari 1955 VOOR DE SLACHTOFFERS van de stormramp zal Amsterdam ter stem bus trekken. Of om het nauw keuriger te zeggen de stembus komt er voor bij de burgers van de hoofdstad aan huis. Natuurlijk heeft iedereen reeds als particulier het zijne gedaan, ook al als lid van het personeel van welk bedrijf dan ook en als contribuant van golf-, klaverjas- of welke club ook. Maar hier kragen alle Amsterdamse stemgerech tigden gelegenheid te bewijzen, dat zy ook als lid van het kiezerscorps hun offervaardigheid willen tonen. Vrijdagavond zuilen 600 mensen met 300 stembussen huis aan huis de circa, 35.000 kiezers van Amster dam Noord bewerken. Zij bellen aan en vragen een bijdrage. Gij geeft zoveel als u slechts heeft te missen en ontvangt daarvoor in ruil een certificaat zoals hierby is afgebeeld. Het lijkt precies op de echte oproepingsformulieren en is ondertekend door burgemeester d'Ailly. Voor uw kleinkinderen is dit papier, dat door Doeve uiteraard belangeloos is verlucht, een uniek historisch docu ment. (Van onze Haagse redactie) Het by de ramp omgekomen vee wordt op ten minste 35.000 stuks geraamd. De destructors in het Zuiden van het land draaien sinds gisteren op volle toeren om de cadavers op te ruimen. In het Brabantse Son zyn gisteren een aantal mensen opgeroepen en een groot aantal paarden en wagens gevorderd om de dode dieren op te halen. In het over stroomde gebied van Noord-Brabant zynde ronddravende cadavers nu vrij wel ongeruimd. Ook de destructors in Hansweert en Overschie werken op volle capaciteit. De Belgische destructiebedrijven te Schoten en Denderleeuw helpen de cada vers uit Zeeuwsch Vlaanderen op te ruimen en ook is een destructiebedrijf te Antwerpen ingeschakeld, evenals de des tructors te Purmerend, Hoorn en Ber- gum (Fr.) Men is echter niet klaar met het rond drijvende vee alleen. Ook in de onder gelopen stallen en onder het puin denkt men nog veel omgekomen dieren aan te treffen. Men zal bij het weghalen van de cada vers uit de stallen gebruik maken van duikerpakken. De heer E. J. A. A. Quaedvlieg, directeur van de Veeartse- nijkundige Dienst in Den Haag, heeft medegedeeld, dat men als het vernieti gen van de cadavers te lang gaat duren zal overgaan tot het begraven van het dode vee in massagraven. Oproepingskaart; die de ontvangers voor hun nakomelingen mogen bewaren als bewijs van deelneming aan de Mem actie" voor het Rampenfonds. DEZE hulpactie is ontsproten aan het brein van enige ambtena ren der gemeente, die ons hebben gevraagd neen: ge smeekt hun namen er buiten te laten. „Want al wat er op dit punt geschiedt, behoort anoniem te zijn", vinden zy. De kiezers zo is hun bedoeling kunnen op deze manier de stem van hun hart uitbrengen. Met hen zijn wij er van overtuigd, dat hier de opkomst, die bij verkiezingen gewoonlijk 85% bedraagt, 100% zal zijn. De 35.000 kiezers die Amsterdam telt, zullen in de dagen van Vrijdag af, suc cessievelijk, wijksgewrjs met de stembus worden bezocht. Zij die op deze manier 10 of meer willen offeren, krijgen, des gewenst. behalve het certificaat, een kwitantie ten behoeve der uit hun gift voortvloeiende belastingfaciliteiten. TriR dient nog op te worden gewezen, dat ieder onderdeel van voorberei ding en uitvoering van deze actie geheel belangeloos geschiedt en dat dus iedere hierbij opgehaalde cent wordt af gedragen aan het Rampenfonds. In ver band met die vrijwilligheid van de ar beid zouden wij graag iedereen aanraden zoveel mogelijk papiergeld in de stembus te stoppen. Anders wordt de vracht deze vrijwilligers misschien te zw&é.r. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Zondagmiddag een vlucht ge maakt boven de geteisterde gebieden. Koningin Juliana en prins Bernhard vinden het noodzakeiyk dat hun dochters zo luidde het communiqué „een volledig beeld krijgen van de ontstellende ramp die ons volk heeft getroffen". Zaterdag middag hebben de prinsessen in enkele plaatsen rondom Soestdyk een bezoek ge bracht aan diverse vluchtelingencentra. In die tyd vloog de Prins naar Willemstad in oon sportvliegtuig. Hij landde in de omgeving op een droog weiland en stapte daar over in een helicoptère. Na enkele besprekingen met de auto riteiten sprak de Prins vanaf het raad huis de bevolking toe. Daarna vloog prins Bernhard naar Schouwen-Duive- land. Laat in de middag keerde hij terug naar Den Haag om de vergadering van het dagelijks bestuur van het Nationaal Rampenfonds by te wonen. Koningin Juliana zal in de komende week enige bezoeken brengen aan de ge troffen gebieden; zy zal zich zo werd het A.N.P. meegedeeld ook naar Texel begeven. Enkele leden van de regering hebben in het afgelopen weekend een tocht ge maakt door Zuid-Holland en Zeeland. Zaterdag reisde minister Algera naar Hellevoetsluis en van daar naar Goeree- Overflakkee. Minister Staf bezocht Numansdorp. Minister Suurhoff en de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr Muntendam, voerden Zaterdag en Zondag besprekingen in West-Brabant en Zeeland over de noodzakelijke maat regelen ter voorkoming van epidemieën veel aandacht werd besteed aan de drinkwatervoorziening en het ruimen van cadavers. Minister-president dr W. Drees vloog Zaterdagmiddag boven de ondergelopen landen om zich een beeld te vormen van de omvang van de ramp. Op het vlieg veld Valkenburg bij Leiden liet hij zich inlichten over de organisatie van de „droppings". Zondag voer de premier vergezeld van enkele autoriteiten, onder wie de hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, professor ir T. H. van Wis- selingh vanuit Hellevoetsluis naar Middelharnis waar hij een kerkdienst bywoonde in de Nederlands Hervormde Kerk. Na besprekingen met de burge meester en de functionarissen, die met hulpverlening en herstel werden belast, werd de tocht voortgezet naar Den Bommel. Daar keek de minister-presi dent naar het herstellen van een zee wering. Ook Numansdorp werd bezocht. Van daar keerde dr Drees terug naar Den Haag. WASHINGTON POST STELT VOOR: Het invloedrijke blad „Washington Post" heeft'. Zaterdag voorgesteld de hulp aan Nederland op te vatten als een project van de NATO. Het blad wees er op dat het herstel van Nederland twee tot drie jaar achteruit was gegaan door de watersnood. „Het is een grote gelegenheid", zo schrijft het blad, „voor de gehele gemeenschap. Nederland heeft de leiding genomen bij de bevordering van het plan voor een Europees leger en ook op het nog veel bredere terrein van de Europese eenheid. Dit is een kans om het beginsel van de NATO: allen voor één en één voor allen, in de praktijk te brengen." Intussen blijft de hulp uit het buiten land rijkelijk toevloeien. In Italië is reeds voor een half millioen gulden ingeza meld, te verdelen over de noodgebieden in Nederland, België en Engeland. De hulp, welke de Bond van Rode-Kruis verenigingen te Genève uit alle delen der wereld voor Nederland heeft ontvangen wordt op anderhalf millioen dollar ge schat. Een Amerikaanse fabriek heeft vijftig buitenboordmotoren, ter waarde van f 100.000, voor de noodgebieden geschon ken. Een pharmaceutisehe fabriek in New York schonk 50.000 ampullen peni cilline, eveneens een waarde van een ton vertegenwoordigend. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena vervoert thans ook de hulpgoe deren voor Nederland gratis. In Brussel maakt men zich zorgen over de stroom goederen uit Parijs. De hoeveelheid NADAT zy een week lang nieuws had voorzien alsmede een formidabele rol had gespeeld by de hulpactie, la de radio Zondag het me dium geweest, dat zeer velen in staat heeft gesteld deel te hebben aan de na tionale rouwdag. In het midden van deze herdenköag stond de rede van de Koningin, die ook des avonds nog eens werd uitgezonden. PRIJS TIEN CENT TOESLAG IDEM (Van onze Haagse redactie) Hoewel het bedrijf zelf voor millioenen guldens schade heeft geleden, wil de PTT toch op zijn eigen wijze meehelpen dé nood in de rampgebieden te lenigen, van morgen af tot 1 April zullen daar om op alle postkantoren speciale Waters nood-postzegels van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent verkrijg baar zijn. zo deelde de lieer L. Neher, directeur-generaal van de PTT, van morgen op een persconferentie in Den Haag mede. Deze oranje zegels met zwarte opdruk blijven het gebele jaar geldig. Een speciale commissie, gevormd door de leiding van het Nationaal Rampen fonds. zal de propaganda voor de zegels voeren, twee rijdende postkantoren zullen bij de verkoop ervan worden in geschakeld en waarschijnlijk zal ook een beroep op de Nederlandse jeugd worden gedaan. Philatelisten kunnen hun deel in de hulpverlening bijdragen door zich WEN behoeve van de getroffenen zal raison van zeventig cent speciale 1 door de P.T.T. een watersnood-zegel enveloppen met postzegels te verschaf- worden uitgegeven in de frankeer. fen. Met de slagzin: „De nood aanpak- waarde van tien cent met een toeslag door zegels plakken" hoopt de van eveneens tien cent. De opbrengst Pil zoveel mensen voor zijn actie te van de toeslag komt qeheel ten goede winnen, dat de eerste oplage van een aan de slachtoffers. millioen zegels, door de fa Enschedé gratis vervaardigd, door meer drukken les zijn onder water gelopen en dertig van Men had bovendien van deze toespraak een filmpje gemaakt, dat de Neder landse Televisie Stichting als sluitstuk van het extra-programma van gister avond vertoonde. Naast kerkdiensten, redevoeringen en ernstige muziek werden ook enkele een voudige klankbeelden uitgezonden. By de uitzending van het klankbeeld „De wereld helpt Nederland" werd de luis teraar op waarschijnlijk nooit eerder voorgekomen wyze met de „actualiteit in de actualiteit" geconfronteerd. Paul de ./aart, die ïuist opsomde welke landen ons zoal hielpen en die de stem men van prins Bernhard en Foster Dulles liet klinken, werd onderbroken voor een bijzondere uitzending van de berichtendienst, waarin aan de bewo ners van de noodgebieden verzocht werd alle landingsplaatsen van helicopters sneeuwvrij te maken, aangezien de vlie gers door de sneeuw verblind werden. In een Interview hoorde men minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Ir Witte vertellen hoezeer hij, na een tocht door de zuidwestelijke streken, versteld had gestaan van de moed die de in het rampgebied achtergebleven mensen bezielde. Een burgemeester wiens huis vemielu was en die ziek lag ergens in een bovenkamer van zijn on dergelopen dorp, had tot hem gezegd: Geef ons de middelen wij zullen zo spoedig mogelijk weer onze bijdrage leveren aan de Nederlandse welvaart. Hét TV-programma bracht behalve de haar volk toesprekende vorstin, beelden van de herdenkingsdienst in het dorpje Zuidland. De dienst werd in een als hulp kerk gebruikte kamer gehouden. Voor de aanvang roeide een inwoner van deze Voomse gemeente naar het kerkje en stapte tot de knieën in het water om de klok te luiden, die in de rampnacht de Zuidlanders had gewekt. Andere film pjes waren gewijd aan de evacuatie van vee en dijkherstel op Tholen en by Pa- pendrecht. De kwaliteit was iets beter dan vorige keren. H. G. H. moet worden gevolgd. Op het Plein in Den Haag zal de verkoop van de zegels morgenvroeg om tien uur met enige plechtigheid beginen. P.T.T. leed veel schade Over de schade, die de PTT zelf door de watersnood heeft geleden, zei de heer Neher dat deze veel groter is dan aan vankelijk werd bevroed. Met het herstel is men overigens al op talrijke plaatsen begonnen. Voor zover op het ogenblik bekend is hebben vijf personeelsleden het leven verloren. Vele telefooncentra- postkantoren zijn min of meer bescha digd. Maar overal waar nog mensen waren, is het werk van de PTT door gegaan. Het telefoonverkeer met die punten is ook b|jna in alle gevallen voortgezet, hetzij langs kabels of door de lucht en natuurlijk vaak in slechts beperkte mate. Met grote dankbaarheid sprak de heer Neher over de amateurzenders, die de hulpverlening onschatbare diensten heb ben bewezen. Op het ogenblik zijn ze echter bijna allen weer uitgeschakeld, omdat verbindingen via andere kanalen tot stand zijn gekomen. Motorspuiten gebruikt bij drooglegging 's-Gravendeel (Van onze correspondent) DORDRECHT, Maandag. De Nest, de jongste wijk van 's-Gravendeel, elf hectaren groot, is Zondag leeggezogen door veertig brandweerauto's. Huis voor huis zal nu moeten worden geïnspec teerd. Thans is de ongeveer 500 hectare grote polder „De Trekdam" aan de beurt. H;i ligt in de omgeving van de buurtschap Mookhoek, die de verbin ding vormt tussen 's-Gravendeel Strijen, wordt zo groot, dat geregelde doorzen ding byna onmogelijk wordt. Te Bandung is 80,000 voor de slacht offers van de watersnood ingezameld. De Zwitserse herverzekeringmaatschappij te Zürich heeft 100.000 ter beschikking van het Rampenfonds gesteld. Gister avond is nog een Franse compagnie met 44 kipauto's uit Duitsland naar het wa- tersnoodgebied vertrokken. In Zweden is reeds voor ongeveer 6.000.000 aan geld en goederen voor de Nederlandse slacht offers bijeengebracht. (Van onze correspondent) HEERLEN, Maandag. Spontaan hebben de personeelsleden van de staats mijnen en de particuliere mijnonder nemingen gevolg gegeven aan het voor stel van de Mijn Industrie Raad om Zaterdag 7 Februari zoveel mogelijk twee uur langer te werken. Als resul taat van deze hulpactie zal door de mijnindustrie aan het Nationaal Rampenfonds een totaal-bédrag van 1.056.700 kunnen worden overge maakt. De Mijnindustrleraad zal 11 Februari bijeenkomen teneinde te beraadslagen over de verdere door de mijnindustrie te verlenen hulp nan de slachtoffers van de watersnood. Vele personeelsleden van de mijnen hebben de wens te kennen gegeven om t«n behoeve van de bewoners der nood gebieden, die binnenkort ongetwijfeld dringend behoefte zullen hebben aan brandstof, een gedeelte van het kwan tum z.g. „deputaatkolen", waarop zrj over 1953 recht hebben, af te staan. De directies hebben wat dit betreft alle medewerking toegezegd. Zij zullen o.m. zorgen voor het transport van de kolen. Heden hebben wij de volgende bedra gen ontvangen: Per nostgiro: J. E. 2.50; mevr. wed. M. H. 5; M. G. 5: A. H. 5; C. G. 5; G. de V. 10; A. de K. 10: S. J. J. 2. 10; G. W. v. d. W. v. E. 10; L. D. 10; mevr. G. v. d. H.v.U. 10; J. C. K. 10; Dameskaartcl. 12; 3e klas Suma- traschool 1-1.43; mevr. v. d. D. 15; P. v. L. 25; W. K. 25; L. M. J. 25; H. P. 25: D. F. 50; Matrassenmakers Van Veen's Beddenmag. S4; Th. A. v. d. E.. Halfweg. 2.50; A. S. 2.50: P. "W. F. F. 5; H. V. 10; mej. M. K. v. d. L., Voorburg, 10; C. K. Wzn 10: mevr. A. v. d. S.W. 10; Nettybridge 10; mevr. M. L. A.K. 15; C. R 15; Pesie's Natuurbad. Ber gen 20: C. H. v. L. 25; J. K. 25; drs M. D. K. en dra B. P. H. K.—E., Heerlen. 25; W. J. K., Leiderdorp 25; J. V., Noordwijk a. Z., 50; dir. en pers. Mach fabr. Dijkstra Tuk ker 408; Amsterd. Ver. v. Sigarenwinkeliers 1000: A. H. B. 50; per bank: J. H. A. A. 300; „The Cor ner" 50: dir. en pers. confectiebedr. Ham burg 105; per kas; E. V. 5; fam. S. en fam. H. 10; klaverjasclub Het Parool 10; mej. H. P. 10; mevr. M. M. S.—F. 5; R. v. d. V. 5; N. K. 2; Miesje Deerenberg 6: klaverjasclub „Klavervier" 16; pers. N.V. H. v. Coevorden 420; per gemeentegiro: P. H. W. 2.50; J. K. 20; per kas; T. A. G. 10; pers. "Woninginr. „Zonder Zorg" 36; J. W. 12.50; N. N. 10; IC P. 50; le O.H.S. kl. 2 A 44; J. v. d. M. 25; C. N. A. 7; J. N. d. K. 10; J. W. 25; fam. d. V. 32.50; W. W. 10: klaverjasclub Landlust 45: 50; S. 10; P. W. 5; B. v. d. V. 10; B. P. 5; pers. fa H. Roeg 142.59; toneelver. „Vrien denkring Oosterpark" 50; Zaterdagavond K. J. C. 25; G. B, 10; dir. en pers. Hotel-café ,,'t Wijnvat" 733.15. In de- vijfde verantwoording moet één cor rectie worden aangebracht: G. S. 10 moet zijn G. I. 10. Vergeten te vermelden is O 20. Vandaag zullen Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en Stassen, de directeur van het program voor de Weder zijdse Beveiliging, na hun reis langs zeven Europese hoofdsteden in Washington terugkeren, waar zij president Eisenhower en de diverse commissies van het Congres verslag zullen uitbrengen over de stand van zaken bij de Europese eenmaking. Er zijn geen aanwijzingen, zo meent Reuter te weten, dat de heide staatslieden tot de conclusie zijn gekomen dat de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van Europa een wijziging moet ondergaan. Zoals men zich wellicht zal herinneren, gaf Dulles voor zijn vertrek uit de V.S. onomwonden te kennen, dat Amerika gedwongen zou zijn, zijn beleid opnieuw te bezien, als het tot stand komen van een Europese eenheid zou stagneren. Men mag- aannemen dat de Ameri kaanse bezoekers zyn gerustgesteld door de verzekeringen van de Europese politici wat betreft de kansen voor het spoedig tot stand komen van de Euro pese Defensie Gemeenschap. Pas wan neer het EDG-verdrag zal zyn geratifi ceerd, zal zo wordt in Washington aangenomen het Congres zich gaan bezighouden met de toewijzing van gel den voor de militaire hulp aan het bui tenland. Het is duidelijk dat dit op korte termyn moet geschieden, wil ook het werk van de NATO voortgang kun nen vinden. Immers, de volgende bijeen komst van de NATO-raad is bepaald op 23 April en Foster Dulles zal zijn medeleden geen gegevens over de te verwachten Amerikaanse steun kunnen verschaffen, wanneer het Congres zich nog niet heeft uitgesproken over de gelden die voor het fiscale jaar 1953 '54 door de V.S. ter beschikking zullen worden gesteld. De spil waar alles om draait is dus het EDG-verdrag en by het tot stand komen van de Defensie Gemeenschap zal Engeland, hoewel het tot op zekere hoogte afzijdig zal blyven, een belang rijke rol spelen. Vooral nu de Franse regering een aantal aanvullende protocollen heeft opgesteld, die voornamelijk betrekking hebben op de verhouding van Engeland tot de EDG, zal de houding van de Britse regering van beslissende beteke nis blyken te zijn. Indien Londen namelijk zal besluiten, zoals in de Franse protocollen wordt gevraagd, de duur van de Engelse ga rantie ten opzichte van de EDG tot vijf tig jaar uit te breiden, zullen de kan sen tot ratificatie in Frankrijk aanzien lijk stijgen. Het Franse voorbeeld, zo gelooft men in Washington, zal voor de andere betrokken landen een krachtige stimulans zijn. Protocollen Over de tekst van de Franse proto collen, door premier Mayer bij zijn in vestituur in het vooruitzicht gesteld en Zaterdag in de Franse ministerraad ge reedgekomen, telefoneert onze cor respondent te Parijs: Er is geen enkele officiële mede deling gedaan doch het schijnen er vijf te zijn, die o.m. betrekking zouden hebben op de Engelse verhouding tot de EDG, de duur van de Engelse garantie voor een aanval op de strijdkrachten in Europa (bedoeld wordt waarschijnlijk de discrepantie tussen de 50 jaar van de EDG en de twintig jaar, waarvoor de Nato geldt, weg te nemen) en het terugtrekken van nationale troepen uit Europees verband in geval van een crisis in een niet-Europees grondgebied van een der verdragspartners. De onderhandelingen over deze proto collen met de verdragspartners zullen spoedig beginnen. Men weet, dat deze het zijn, die het verdrag, dat ter rati ficatie is ingediend ln het Franse parle ment en dat onder de regering-Pinay vrijwel kansloos was, voor de Franse partijen aanvaardbaar moeten maken. Tot de tegenstanders behoren tot heden niet alleen communisten. Gaullisten en socialisten, doch tevens invloedrijke figuren als Herriot en Daladier in de radicaal-socialistische partij (die van Mayer!) en uit rechtse en linkse groepe ringen. Via de zogenaamde aanvullende protocollen hopen Mayer en Bidault de tegenstand in het Franse parlement zo danig te verminderen, dat aanneming van het verdrag voor ratificatie met een grote meerderheid mogelijk zal zijn. OMGEKOMEN MILITAIR BEGRAVEN Onder grote belangstelling heeft te Oudenbosch de begrafenis plaats gehad van de 26-jarige Surinaamse soldaat Eddy K a s a n uit Amsterdam, die bij de hulpverlening te Klundert om het leven is gekomen. De begrafenis ge schiedde met militaire eer. Heden ontvingen wy de vierde lyst van slachtoffers van de watersnood, verstrekt door het Rode Kruis. Het Rode Kruis kan, in verband met de omstandigheden waaronder de ge gevens van deze lyst werden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelyk dat een enkele wy/.i- ging achteraf noodzakeiyk za' lij ken. BROUWERSHAVEN (omgekomen te Brouwershaven)Janna de Nooyer, 4.11.09; Janna de Nooyer. 18.11.47; Neeltje de jonge, 15.6.49. DREISCHOR (omgekomen te Drei- schor)Jannetje Moermond—Bal. 1.7.29. DUSSEN (HANK) (verdronken): Cornel is Verbeek. 11.4.03 (begraven te Raamsdonkveer)Martinus Verbeek. 23.9.42; Leonardus Rijken, 17.1.82. DUSSEN (BIESBOSCH HANK) Dirk van Wijk, 1S.8.02; Elbertus A. van Wijk, 10.8.29; Johannes G. van Wijk, 5.8.37. Adrianu van Baggem, Johanna Knook, 19.5.20. HALSTEREN (geïdentific slachtof fers); Catharine 34. Roks. 5.4.52. HEIJNENOORD (geïdentific. slacht offers) Dirk P. Zevenbergen, 25.4.83 Margaretha Zevenbergen, 15-7.91. KLUNDERT (aanvulling 3dè lijst; aangespoeld en geïdentificeerdA. Zwarts, dpi. soldaat uit Delft. Stoffelijk overschot., overgebracht naar gemeen telijk gasthuis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE; Waltherus W. M. Sprangers. 7.3.92; Cornelia Dinge- mans, 1.4.77. MIDDELHARNIS (overleden slacht offers): Aren L. van Wezel; Fransje Vroeglndewey; Neeltje van der Sluis; Leendert Vis; Tannetje A. Vis; Hui- berdina Breeman; Maria Kranse; Hen- dricus Netten. MOERDIJK: Lambertus G. van Geel, 25.6.16; lijk nog niet gevonden. NIEUW-VOSSEMEER (omgekomen slachtoffers;M. J. Zwijters. 9.5.25; Anna M. C. VerbogtJansen, 20.3,73; Maria de KlerkVriens. 1.1.65; MarjJ- nus van der Malen. 5.12.96: Catharine J. Th. Ooms, 2.3.33; Leendert Jeroense. 2.11.07; Wilhelmina P. NijssenVan Dorst. 17.3.00; Maria J. Hellemons Meesters, 10.7.11; Johannes A. van Geel. 26.S.41; Johanna P. van Geel, 13.1.44; Marinu? C. van Geel. 28.3.46; Cornells F. van Geel. 9.11.48; Petronella J. van Geel. 9.11.4S: Maria E. van Oorschot, 23.9.49Petrus W. M. van Oorschot, 21.4.48 Wilhelmus A. van Oorschot. 18.5.51Carolina Meeus Bastiaamse, 24.4.83. NUMANSDORP. (Geïdentificeerde slachtoffers)Ma a/ike Bos. 28.8.49 Gerrit Reedijk, 26.12.30; Anthonle Kot, 1.44.23. OUDERKERK a/d IJSSEL. Geertje Rijkaart, 2.11.89. PAPENDRECHT. Grietje J. Kraal, 5.12.51; Aart W. Veth, 19.9.06, RAAMSDONKVEER. Josephus A. Pols, 25.8.81. SLIEDRECHT. (Verdronken dd. 1.2.53)Lena M. Kraayeveld, 30.11.70. hoven. 191S; rla van Halzen, 1921; Maria van den Berg. 1895; Jantje Vroege, 1888; Ger brand van Soest, 1920; Janna Flik- weert, 1901; Van Oostenbrugge, 1911; Laatste adresw(jk 2,17, Cornelia Breederveld 1931Teiwvtje Breeder veld, 1933; Jacoba TroostZwartkamp, 1877Grietje BreederveldVan Laan, 1893; Barend van de Ree, 1S66. STRIJEN. (Geïdentificeerde slacht offers): Teuntje Verschoor. 23.11.35: Bastiaan de Vos, 17.9.7S; Cornelia de BoerVan Rijswijk, 12.9.80; Cornells Goud, 6.6.84; Cornelia ReedijkHeita. 9.9.94. (Niet geïdentificeerde, doch waar schijnlijk omgekomen): Anthony Ver schoor, 21.12.92; Elisabeth P. Verschoor Engels 5.9.95; Teunïs Verrijp, 2.10.96; Jannetje E. VerrijpDe Man, 10.8.f" nog twee dochters). Harm Monen. 26 5.80; Maria Monen— Diphoom, 6.3.S6, laatste adres: Buiten dijk 58: Jan Monen, 23.1.18; Harm Mo nen. 2.7.22: Pieter Slagboom. 27.9.03; Neeltje SlagboomHerwijer 19.11.07 Elisabeth Slagboom, 18.10.29; Jacob Engels, 7.1.18: Jacoba A. EngelsDek ker. 27.10.24; Hendrik P Engels. 19.6.45: Dirk Engels. 27.1 50; E. Engels. 318.51: J. Herwever, 7,8.8c; Aart de Baat. 27.12.17; Elisabeth de Baat—Herwever. 15.4.22; Joost van der Ree, 14.5.88; Geertrui van der ReeAndeweg. 14.5.94 Joost van der Ree, 14.3.26: Geertrui van der Ree. 7.7.34; Anthonla van der Ree. 3.8.3S: Anthonie Cornells Reedijk, 18.12.22; Petronella van SoestVersen- daal. 4.6.11; Trijntje Anna GoudDes- nayer, 11.4.S6; Dirk van de Merwe. 4 8!S0Huigje van de Merwe, 18.7.14 Maartje den TuinderBlenbaas, 31.7.09; Johanna M. den Tuinder. 19.12.51; Florïs TERHEIJDEN (WAGENBERG) Johanna M. M, Moerenhout, 29.10.50, begraven te Terheljden. TEXEL (Omgekomen en geborgen): Siébren Waleber. 23 jaar. ZUIDLAND Velde, 21.7.07; Dirkje van der Veide, 14,7.10; Teuniis van der Velde, 5.7.43; Pieter Wolters, 2.4.91; Jacoba Wolters— Van Seventer 9.2.09: Geertruida Jacoba Wolters, 4.11.34; Arie Wolters, 11.2.37; Cornells Wolters. 24.9.38; Frans Wolters. 4.7.42; Saartje Wolters, 2.12.43; Pieter Wolters. 11.3.49. (Niet-geïdenitilficeerde slachtoffers) J. BreederlandReytenbagh, adres Kerk weg: M. G. van der WelZoeter- man, adres: Raadhuisstraat 129; G. van Eersel, adresBreedeweg; H. van EerselWeeda, adres; Breedeweg. en twee kinderen van de familie Van Eersel. namen nog niet bekend; G. Minelrus, adres: DrogendijkB. Mine- kus—Blom, adres: Drogendijk. ZIJPE (Provisorisch begraven bij vluch t - haven): Cornells Uyl 23.10.32; Maria van der Velde. 12.8.34; Johannes Ver hoek, ca 43 jaar, adres; Oosterland. „SPELDEPRIK" ALS ONDERDEEL VAN „ZENUWENOORLOG" TEGEN PEKING? Hardnekkige geruchten in Tokio willen dat troepen van de Chinese nationa listen zyn geland in de Zuidchinese stad Amoy, welke juist tegenover het eiland Formosa is gelegen. In Hongkong is van dit bericht geen bevestiging te krygen. Gewoonlyk betrouwbare waarnemers in Hongkong achten het onwaarschijnlijk dat troepen van Tsjiang Kai-sjek een grootscheeps offensief tegen het Chinese vasteland zullen ontketenen. Zy menen, dat de aanval op Amoy, zo deze werkelijk heeft plaatsgevonden, een „speldeprik" is geweest, welke ten doel heeft het moreel van de Chinese communisten te ondermanen. De commandant van Tsjiangs vloot, vice-admiraal Ma Tsji-tsjoeang, die op het ogenblik in de V.S. vertoeft, zei gisteren te New York, dat de Chinese nationalisten op Formosa over 600.000 man beschikken, die gereed staan voor een offensief tegen het Chinese vaste land, doch ook deze verklaring is moge lijk een onderdeel van de zenuwenoor lóg, die de regering-Eisenhower tegen Peking- heeft ontketend. De eerste Russische commentaar op het besluit van Eisenhower de Ameri kaanse zevende vloot uit de wateren rond Formosa terug te trekken, ver scheen vandaag in de „Prawda". het blad van de Sowjet-Russische commu nistische partij. Het blad betoogde, dat de stap ten doel had, een regeling van het conflict in Korea te voorkomen en de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden. Overigens zag het orgaan in de reacties van Amerika's bondgenoten een bevestiging van Stalins bewering, dat de kloof tussen de Westelijke landen onderling steeds groter zou worden. De premier van Noord-Korea, Kim II Soeng, ls in zijn kwaliteit van opperbe velhebber van de Noordkoreaanse strijd krachten tot maarschalk bevorderd. Dit geschiedde wegens het vijfjarig bestaan van het Noordelijke leger. De nieuwe maarschalk drong er in een dagorder bij zijn troepen op aan „geen duim grond aan de vyand af te staan". Aan de andere kant van de demar catielijn, namelijk in Seoel, heeft de nieuwe bevelhebber van het Amerikaan se achtste leger, generaal Taylor, de Zuidelijke troepen er op voorbereid, dat zy „grotere gevechten in het Noorden" zouden moeten voeren. Deze uitlating wordt door sommige militaire deskundi gen gezien als het zinspelen op een nieuw geallieerd offensief. In Tokio is bekendgemaakt, dat het Zuïdkoreaanse leger, dat thans twaalf divisies omvat, weldra met twee divisies zal worden uitgebreid. Ook in het communistische Hongarije heeft de anti-semietische koers zyn in trede gedaan. De minister van Justitie Gvula Decsi, van Joodse afkomst, is fearresteerd. Hy was het, die o. a. kar- inaal Mindszenty en de Amerikaanse zakenman Vogeler en diens Britse col lega Saunders verhoorde. Verder is ge arresteerd generaal-majoor Gabor, hoofd van de geheime politie, eveneens een Jood. Volgens U.P. zyn er ten minste twin tig Joodse regeringsfunctionarissen in arrest genomen. Bulgarije kondigt thans ook zuive ringsacties aan. En Mao-tse-Toeng wenst niet achter te blijven. Ook hij gaat zuiveren. DE Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, en de directeur van de wederzijdse mili taire hulpverlening, Stassen, zijn weer op weg naar huis. Ze kwamen hier ln West Europa om te leren maar ook om ons een en ander te vertellen. Wat het resultaat zal zyn van dit eerste recht streekse contact der nieuwe Ameri kaanse functionarissen met de Europese politici zal eerst later blyken. Voorlopig vallen wel ecvkele conclusies te trekken. De eerste en voornaamste is wel, dat het bewind van Eisenhower er bepaald op staat, dat de Europese Defensie Ge meenschap zo spoedig mogelyk wordt geratificeerd. Dulles had dit tevoren reeds duidelijk genoeg gezegd en heeft het in al de zeven hoofdsteden, d:e hij bezocht nog eens herhaald. Hij heeft hierbij gelukkig geruststellende ant woorden gekregen. In Rome zijn weinig of geen moeilijkheden. In Parijs zijn nu de aanvullende protocollen door de regering goedgekeurd. Deze worden binnenkoit met de vijf andere landen besproken en naar Dulles reeds in Den Haag heeft verzekerd zullen zy geen essentiële wijzigingen ln het verdrag aanbrengen. Voor Parijs hebben- zij de bedoeling het verdrag aanvaardbaar te maken voor het parlement. Een tweede 3tap van de regering-Mayer is dan een bezoek aan Londen ln de loop van vol gende week om de Britse garanties uit te strekken over een periode van vijftig jaar, de duur van het E.D.G.-verdrag. Hierdoor hoopt men vooral de Franse socialisten voor het verdrag tp kunnen winnen. In Bonn heeft Dulles eveneens gerust stellende verklaringen vernomen. Dr Adenauer schy'nt zeker van zyn zaak te| zijn. Bovendien heeft hy de gedachte aan een Duits nationaal leger openlijk ver worpen, iets wat in Parijs een goede in druk heeft gemaakt. Eind April van dit jaar zal een confe rentie van de Nato worden gehouden. Omstreeks die tijd zullen de nieuwe autoriteiten in Washington de bedragen moeten vaststellen, die aan defensiehulp in het kader van het Atlantische ver drag zullen worden gevraagd aan het Amerikaanse Congres. Foster Dulles wil op die conferentie zaken doen. Hij zal echter alleen maar met bevredigende aanbiedingen kunnen komen als op dat tijdstip het Europese leger practisch veilig is. De komende twee maanden heeft West-Europa dus te kiezen. Be slissingen ontwijken zal niet langer meer mogelijk zijn. DE besprekingen in Londen hebben een enigszins apart karakter gehad. Daar had Dulles te maken met grote tegenstand inzake de Aziatische politiek van de regering-Eisenhower, vooral ten aanzien van de Nationalisti sche troepen van Tsjang Kai Tsjek op Formosa. Misschien was niet eens de in houd van die politiek het terug trekken van de Amerikaanse zevende vloot voor Formosa zozeer de oor zaak van de ontstemming, maar de procedure: het feit dus, dat de maat regel zoal niet als een volkomen verras sing voor Londen, dan toch niet na onderling overleg, kwam. Formeel was deze manier van doen geheel in orde. De bescherming van de kusten van For mosa was een maatregel van president Truman en niet van de Verenigde Na ties. Zij kan dus ook door Eisenhower zonder verder overleg ongedaan ge maakt worden. Maar daarmee is natuurlijk niet alles gezegd. Als men de strijd in Korea voorstelt als een actie van een groot aantal landen, dan ligt het voor de hand dat elke poging die strijd in een of andere richting te beïnvloeden ge schiedt in onderling overleg. Het is daarbij heel best mogelijk, dat Londen de genomen maatregel zou hebben goedgekeurd. Het schijnt althans, dat Dulles de Britse regering achteraf wel van de juistheid van de maatregel heeft kunnen overtuigen. Het resultaat van zijn besprekingen in de Britse hoofd stad is nu in ieder geval, dat effectieve methoden zullen worden uitgedacht om dergelijke verrassingen in de toekomst te voorkomen. Men hoopt zelfs op een methode van voorafgaand overleg, die een nauwere samenwerking waarborgt dan ooit tevoren tussen de democrati sche regering en Engeland ''ceft plaats HET spreekt ten slotte wel vanzelf, dat de Nederlandse opvattingen omtrent de noodzaak van economi sche en monetaire integratie in West- Europa bij Dulles volledige instemming heeft gevonden. De Nederlandse minis ters kunnen dus op dit punt in de toe komst rekenen op steun van de Ameri kaanse regering. Op de aanstaande conferentie der zes ministers van de Schumanlanden in Rome zal hun dit uitstekend te pas komen en zij zullen daarom met een gerust hart hun voor stellen voor een douane-unie tussen de zes landen kunnen lanceren. Het gesprek met de nieuwe regering in Washington is hiermee ingeleid. De verdere voortzetting zal leren in hoe verre de tegenstellingen, die langzaam waren gegroeid mede door de lange pe riode van passief beleid, die met de regeringswisseling in Washington ge paard ging, kunnen worden overwon nen. Want wij zijn er nog lang niet als de E.D.G. onder de pannen zal zijn. Vooral de economische verhoudingen tussen West-Europa en Amerika zullen nog uitvoerige aandacht vragen. Im mers, zelfs met het eventuele tot stand komen van een economische integratie van West-Europa is het vraagstuk van de z.g.n. „dollar-gap", het tekort aan dollars, van het hele gebied, niet op gelost.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3