AMSTERDAMS - DAGBOEK K I onnma Spelden met zwarte koppen - Actie van omroep slachtoffers voor Kees Kef leidde koor concert van Amstels Werkman Eerbied voor de doden kan niet echt zijn als eerbied, voor de levenden ontbreekt U.iften ook via „Het Parool" KEELPIJN VICKS bonIons de /opende band HET PAROOL MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ALLEEN DE KLEINTJES ROUWDEN NIET A MSTERDAM heeft giste- ren meegerouwd. Er wa ren niet veel huizen, die over een vlag beschikken, en die deze vlag hadden binnenge houden. Het is heel rustig geweest in de stad. Alleen de sneeuw heeft hier en daar de kleintjes naar buiten ge lokt met sleetjes, of om sneeuwballen te gooien en sneeuwpoppen te maken. Ik heb een telefoontje gehad, dat daar schande van sprak, maar ik vind dat overdre ven. Kinders van een jaar of rij', zes, kan men tóch niet bijbrengen wat daar aan de waterkant is gebeurd. Het is zelfs niet goed zulke kleine hinders daarin te betrekken. Hun hersentjes kunnen dat nog niet verwerken. Onze ■jongste, een knaapje van zes jaar, heeft de eerste dagen zo een en ander opgevangen uit de gesprekken van moe der. vader en Ze grotere zus jes, en bovendien in onbe waakte ogenblikken „de plaatjes bekeken" in de kran ten. Hij heeft er een paar avonden heel lang van wak ker gelegen. Nog tegen zo'n uur of tien kwa-x hij uit zijn bed om te informeren, of die mevrouwen en meneren van de plaatjes nu nóg op de da ken zaten, en of er ook kin dertjes in hot water lagen. Dat hinders al vroeg leren offeren uit spaarpot en eigen garderobe, kan goed zijn maar daarvoor is het niet ■nodigdat hun de héle waar heid wordt verteld. Aan een zekere ernst in huis merken z\j voldoende, dat er iets bij zonders, iets ergs en iets naars, is gebeurd, maar hun aandacht is gelukkig gauw afgeleid. Ze springen afweer vrolijk rond als je gaat kij ken of ze er nu over zitten te plekerefi. Zulke miniatuur-harten een hele dag rouw opleggen, heeft meer te maken met dressuur dan met een bele venis des harten. Rouw moet waarachtig zijn, toil zij niet ontaarden tot een sinistere comedie. En daarom geef ik alle ouders, die de dwergen van de familie buiten in de sneeuw hebben laten ravot ten, groot gelijk. Ik zie daar niets ongepasts in. Iets anders is de volwas sene, die anderen verhindert zich te bezinnen op een ogen blik, dat die anderen daar behoefte toe gevoelen. Een familie ergens in West heeft de buren bijzonder gehinderd door tijdens de rede van de Koningin en de algemene minuut stilte jazz te trom melen op de piano. Dat men zelf niets voelt voor een col lectief rouwbetoon is een vol slagen privé-zaak, waar ik geen critiek op wil of kan uitoefenen. Men kan niet in eikaars hart kijken. Maar dat men een Ander verhin dert zich in dat rouwbetoon te verdiepen, is een bewijs van gebrek aan eerbied voor andermans individualiteit. En wanneer men, aldus op de piano beukend, wél de vlag halfstok heeft hangen uit het raam, dan handelt men ón- waarachtig. Dan leeft men achter een faga.de. Boven zijn geestelijke stand. Nu hebben velen onwille keurig het idee, dat de Na tionale Rouwdag de episode van de grote rrm.p heeft af gesloten. Er staat in de kran ten alweer iets over herstel, wederopbouw, vergoeding, schaderegeling. Pas op.' Het moet allemaal nv pas góed beginnen. Het offeren van geld, en daarmee van aller lei franje, die hst leven ver aangenaamt, isL- moeilijker dan in een eerste nobele op winding zichzelfte verliezen (en te hervinden tegelijk!) in TE MOEILIJK EMILY BRONTE'S roman „Wuthering Heights" („De Woeste Hoogte") zit als toneelstuk yol grote drama tische spanningen. De toneel vereniging „Door Kunst Ver eend" heeft die niet aange kund. Zij zou er goed aan doen eerst eenvoudiger stuk ken in studie te nemen. Wil regisseur A. J. Geerds'zich aan dit soort stukken wagen; dan dient hij zijn mensen eerst bij te brengen, dat to neelspelen meer is dan het (en dan vaak nog monotoon) opzeggen van een uit het hoofd geleerde tekst. Ook aan houding en beweging op het toneel mankeerde by deze groep nog veel. Een gunstige uitzondering hierop was Han- ny van der Hoogen (de wis pelturige Cathy). Ten overvloede had de re gisseur de moeilijkste vorm voor deze opvoering gekozen. Hij liet tussen de taferelen de huishoudster Nelly Dean, zo- door als in de roman, üe geschie denis van „De Woeste Hoog te" vertellen. Een voor ama teurs vrijwel onmogelijke taaie. Aan het uiterlijk van deze voorstelling was de grootst mogelijke zorg besteed. Prachtige décors, mooie cos- tuums. Mij viel voorts op, dat bijna alle Engelse namen foutief werden uitgesproken. De re gisseur dient in de eerste plaats toch daarop te letten. Sympathiek was van D.K.V., dat de tombola gewijd was aan het Rampenfonds. Ik zag voor enkele loten ƒ20 beta- Advertentie) Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2142 len. D.K.V., °-oéd studeren! Dan volgende voorstelling kan de veel beter worden. Band van wasserij er nog om 3T Mevrouw l. Simoms Pieters van het Cen traal Bestuur van de „Vrouwenbond N.V.V." schrijft mij: „Uit uw rubriek haalde Ik een stukje over een dame, die u kwam opzoeken met goed, dat niet bruikbaar was. Mag ik dan mijn ervaring vertel len? Onze oproep zoals trouwens voor iedereen kwam onverwacht op Maan dagmorgen. En op diezelfde dag was er een stapel goed aanwezig, waarop wy stellig niet hadden kunnen rekenen. Toen wy Dinsdagmorgen gin gen sorteren was het enorm. Maar niet alleen de kwanti teit. ook de kwaliteit. Wij hebben duizenden stuks ge sorteerd, ingepakt en ver zonden. Wij hebben bij die duizenden artikelen hoogstens zo'n tien stuks gevonden,-die wy niet konden doorlaten. En ik geef u de verzekering, dat wy een aantal critische sor- teersters hadden. Het goed was netjes en heel. Wij kregen heel veel overhemden, die gestreken waren, en na tuurlijk gewassen. Tientallen waren er by, die nog waren versierd met de band van de wasserij, waar ze juist van daan kwamen. Dat gaf ons de overtuiging, dat hier In derdaad goed was gegeven, dat niet afgedankt In een of andere kist lag opgeborgen, maar dat tot die dag van het een volstrekt ongewone acti viteit, die het voordeel heeft behalve nuttig te zijn, ook de sleur des dageljjksen levens hevig te doorbre.ken. De wederopbouw is minder spectaculair dan de redding. Voor d'e redding waren maar weinigen uitverkoren. Voor de wederopbouw zijn wij Al len uitverkoren. Wij zullen heti met ons allen moeten klayen t,ot hbt einde toe. Laat ons daar nü vast op ré - k. ene n. :ven door de gevers gedragen. Inderdaad dus een offer. Maar ook al het andere was in orde. Er waren pak ken bij, die opgeperst waren. Vrouwen kwamen al vast iets brengen en vroegen ons. ze niet te laat zouden komen, als ze de volgende dag of de dag daarop terug kwamen, want ze hadden nog het een en ander gewassen. Wij heb ben alles goed nagekeken, want wij wisten, dat het met een moest worden gebruikt Enkele stukken, die iets kapot waren, zyn door onze eigen mensen meegenomen, thuis even klaar gemaakt en weer mee teruggebracht. On geveer zevenhonderd paar schoenen werden ons ge bracht. Zij waren allemaal goed en meestal keurig ge poetst. Neen, wy mogen niet mop peren op die enkeling, die zich waarschynlyk niet de tyd heeft gegund het ge- eevetie goed na te kijken. Wij zijn blij, dat door de mensen zo goed is begrepen, dat er geen vraag naar vodden was. maar naar eoed, dat onmid dellijk moest worden ge bruikt." Ons geheugensteuntje DINSDAG: Engels Hervormde Kerk, Begijnhof. 20 u.: Opwek kingssamenkomst; spreker: J Sevensma. A Café rest. Mo derne, Korte Letdsechvarsstr. 24A, 20 u.lezing Baih&'l Wereld geloof. A Kriterion. 17.15 u.Gramofoonplatenconcerl inleiderBertua van Lier. Westerkerk, 12.30—13.30 u. Alledagkerk; meditatie ds H. A. Visser, organist: Simon C. Jansen. A City-theater, 12.40— 13,20 u.lunch voorstelling Bal- tot Jazzbegrip", lezing georga niseerd door de A.. M. V. J.- Müziokclub. ALGEMEEN: Het toneelstuk „Telefoon voor meneer", dat vanavond, 20'. u. In Kras go- geven zou worden door de Amateur-Toneelver „Onze Ont- spa.nning", gaat niet door. RADIO-PROGRAMMA 'STROOM GIFTEN UIT DE HOOFDSTAD HOUDT AAN DINSDAG 10 I'KBKI AIU HILVERSUM I. 402 m. 700 Nieuws. 7.10 Gramofoonmuz. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8 15 Gramofoonmuz. 9,00 Morgen- 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor zieken 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette-orkest 12.30 Land- en tulnbouwmed. 12.33 Voor (Van een onzer verslaggeefsters) De stroom blyft aanhouden! Steeds meer firma's, instanties, particulieren r j oo ,r in Amsterdam, aangestoken door het 12.30 Land- en tulnbouwmed. 12.33 Voori vnnrhpplri van hen die reeds eer- het platteland. 12.40 Orgel 13.00 Nieuws. I goede voorbeeld nen, aie reeos.eer 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Zeg eens. Ameri-ider in deze kolommen weiden termeid, ka" 14.30 Gramofoonmuz. 14.40 Schoolradio bieden hun hulp en bereidheid aan; even- 1500 Gramofoonmuz. 15.15 Voor de vrouw 7.0 vele steentjes, die tezamen een hechte 15-45 Gramofoonmuz. 16.30 Voor de jeugd hulp betekenen. 7 =n uiiifi-» Nederlandse Unie van Speeltulnorga- 17.30 Lichte muziek 17.50 Militai: tage. 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel. 18.30 Reportage of gramofoonmuziek. 18 35 Gra mofoonmuz 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Verzoékprogr 20.00 Nieuws. 20.15 Gev. progr. 21 15 Lichte mu ziek 21.35 ,lk weet, ik weet wat u niet weet". 21 50 Tiroler muziek. 22,35 Gramo foonmuz, 22.45 Bultenl. overz. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Gramofoonm HILVERSUM II. 298 m. 7 00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmuz 7 15 Ochtendgymn. 7.30 Gramofoonmuz. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuz. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoonmuz. 9.40 Lichtba ken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Gramofoon muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuz. 14.00 Gev. progr. 14.50 Radio Philharmonïsch orkest en solist. 15.30 „Ben je zestig" 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 S. Robles: „Wagenlngen een nederzetting in Surina me" 13.00 Gramofoonmuz. IS.20 Sport- praatje. IS 30 Voor de jeugd. 18.52 Actuali teiten. 19 00 Nieuws. 19.10 Gramofoonmuz. 19 15 ,.Uit het Boek der Boeken" 19-30 Gra mofoonmuz. 20.25 ..De gewone man". 20 30 „La crolsade des enfants". muzikale legen de. In de pauze: De Radiodokter en gramo foonmuziek. 22 40 Gramofoonmuz. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23 15 Viool en clavecimbel. 23.45 Gramofoonmuz. televisie 20.15—21.45 1. Dokters tèlevislte. 2. Weer- overzicht. -3 „Dijkbouw", film. Pauze. 4. ..Fantaisie impromptu", geacteerde impro visaties. nisatie (N.U.S.O.) heeft 200 geofferd. Dinsdagavond 10 Febr. om 8 uur is er een concert in de Lutherkapel in de Gerrlt d. Veen straat 36. waarvan de opbrengst helemaal vóór het Rampenfonds is. Mede werking verlenen: Anke Attema, sopraan en Alb. Boendermaker orgel. Toegangsprijs 0.50. Vanavond 'begint in Gebouw W. de Beau, van Woustraat 4—6. een Monsterltlaverjas- tournooi ten bate van de watersnood. In schrijfgeld 5.—. De Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel, afdeling Amster dam, heeft 5502.95 gecollecteerd, en 50 ollen dekens verzameld. Stichting „Jongerenpers" houdt Donder dagavond, 12 Februari om 8.15 uur in „Ons Huis" aan het Bettelmanpleln in Zuid een litteraire voordrachtavond, toegang gratis. In de pauze collecte en thee ten bate van liet Rampenfonds. Monteurs en magazijnbedienden van de Albatros Automobiel Mij gaan een snip perdag werken voor de slachtoffers. De vereniging ..Kinkerkwartier" en de. Rennersclub „De Zazelle" houden samen een Home-Trainingwedstryd ten bate van de slachtoffers. Zaterdag 14 Februari om 7 uur en Zondag 15 Februari om 1 uur. In schrijving: Donderdag en Vrijdagavond tussen 7—9 uur in Clubgebouw Kinker kwartier. Borgerstraat 121. Fotohandel ..Holsda", van Hogendorp- straat 122, stelt de helft van de opbrengst 200 rolfilms 6x9 ter beschikking. Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor ln de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld..Risico bij koop in verband met eigendomsovergang" de heer A. D Bonnet Cand. ex. economische wetenschappen S. de Boer Candidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: mej. H. W. van Woelderen, mej. L. Twijnstra. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Doctoraal examen rechten: J. H. W. Poort man. D Karsemeijer. T. W. Attema. H B. F riem an. J. Kloosterman. E. D. Kraan. "UTRECHT Semi-arts examen: W. J. van Zijl. P. H- van Setten. J. Roos. mej. W. G- Renger. mej L. W. P. de Ruiter. Arts-examen: H. G. Parren. A. Potasse. H. Verhoef. G- J. Enslnk Tandarts-examen F H. Meijer. P. VV. Akkerman. LEIDEN. Candidaatsexamen godge leerdheid: J. H SchelHngerhout Doctoraal examen geneeskunde: de dames E. M Sta&b A. Veldhuizen van Zanten. M- Vis sers. idem de heren F de .long. P. van Leeuwen. Pieter van Leeuwen, A. Roos. H Schouwink. L. N. Zaaijer. Semi-arts examen: G. A. C.. Voorhorst. Arts-examen: de dames A. E. Nissen. G C. de Vries, idem de heren G. H. van Driem, dr G. A. Harten. GRONINGEN. Candidaatsexamen lette ren en wijsbegeerte fN6derlands)G. W K. J. v. d. Zee: doctoraal examen rechts geleerdheid: mej: C. M. E. van der Kraaij. Kerkelijke beroepen Geref. Kerken Ber. te Harkstede-Zuid broek, W. v/d Zwaan. cand. Middelburg. Bed voor ApDlngedam. H. T. van Bochove Een (Dr): voor Monster. E. I. F. Naw(jn. '3-Gravenhage-Oost. Aangen naar Andijk, B. Zwart, Halfweg Geref. Gemeenten. Bed. voor Berken- wonde G. Zwerus, 'iddelharnis. mwmw.cmfwyhrdluvbgkqhrdluvbghrdlemw De piloot en vier passagiers kwanvr om het leven bij een vliegongeluk in elf buurt van Bordeaux. fetU'a penfonds. Zaterdagavond, 14 Februari, er weer een avond worden gegeven door het gezelschap „Austin" (belangeloos), de opbrengst wordt weer afgestaan. Een comité uit klaverjassende Amster damse clubs heeft een actie op touw gezet in alle leden een gift te ontvangen aan de kosten van twee eieren voor _.s. Paasfeest. Gem.-giro R 3333 ten name van de heer E. J. A. Rademaker, Warmoestraat 48. De Toneelvereniging ..Samuel Coster" geeft Woensdag 11 Februari in Bel'levuc een opvoering van „De Heilige Vlam" van W. Somerset Maugham. Opbrengst bracht door de grossiers van de veiling, de in eigen kring De Carnavalsviering van de Nederlandse Reisvereniging afd. Amsterdam, welke Za terdag 14 Februari zou plaats hebben, gaat niet door. Het Krontjong Ensemble „Persaudaraa.n Dengan Indonesia" Hasebroekairaat 14 II, wil belangeloos medewerken aan avonden Len bate van de Nationale Ramp. Aanvra gen na 18 uur, tel. 88328. Dameskapsalon P. W. Lodew(]ks. Sar- phatistraai 45 staat lOTo van de ontvang sten in de week van 914 Febr. af. Het personeel zyn fooien van Zaterdag a.s.. De eerste toneelavond, gegeven door de afd. Mercator van het Amsterdams Speel- tuinverbond bracht 60 op voor het Ram- (Van onze correspondent) HILVERSUM, Maandag. Onder het motto ..Beurzen open. dijken dicht" zullen de vijf omroepverenigingen in overleg met het Nationaal Rampenfonds een actie gaan voeren om de offervaar digheid van de Nederlandse bevolking voor de slachtoffers van de watersnood te blijven voeden. Dit heeft prof. Kors als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie Zaterdagavond over beide Hilver- sumse zenders meegedeeld. Hedenavond zal in deze gezamenlijke eerste programma ide Zaterdag omroep-actie het worden gegeven, het volgem 14 Februari en dan vervolgens iedere Zaterdagavond direct na het nieuws van 8 uur over Hilversum I en II. Het giro nummer Is 17. Adres voor girostortin- gen: „Beurzen open, dijken dicht" t Hilversum. Postwissels naar postbus 1' Hilversum. Toezeggingen van giften, enz. voor deze. acfie^kunnen geschieden onder de volgende telefoonnummers; 2545, 2546. 4675, 9075 eo 9275 (ken getal K 2950). Dadelijk na het bekend worden van deze nummers, begonnen de telefoons reeds te rinkelen. Voor deze actie is ont heffing verleend van de strenge bepaling inzake het maken van reclame door de aether. Namen van firma's en bedrijven, die schenkingen dogh, worden voor de microfoon bekend gemaakt. Watersnood dupeert musici en artisten Tengevolge van de watersnood drei gen vele musici en artisten, en wel voornamelijk de z.g. ambulanten, in financiële moeilijkheden te geraken. Talloze contracten werden en worden door hun opdrachtgevers opgezegd om dat besloten is vastgestelde bijeenkom sten af te gelasten. Musici en artisten slikken deze strop zonder misbaar, voor al als blijkt, dat de voor hen uitgetrok ken gages aan het Nationaal Rampen fonds zijn geschonken. Er zijn echter verenigingen, zaalhou ders, enz., die wel heel lichtvaardig han delen en thans reeds besluiten bijeen komsten in Maart en zelfs later niet te laten doorgaan. De geëngageerde mu sici en artisten ontvangen geen enkele vergoeding, laat staan hun volle gages. Zij moeten zich maar zien te redden. De Bedrijfsunie voor de kunst, waar bij zijn aangesloten de in het N.V.V. ge organiseerde Algemene Bedrijfsbond, de Nederlandse Toonkunstenaarsbond en verder de Katholieke Bond van musici en artisten en de Christelijke bond van kunstenaars, protesteert ernstig tegen deze handelwijze en zal niet nalaten te gen deze werkgevers streng op te tre den. H.O.V. speelde voor Ramgênfonds (Viwi o^^BJnptreda^tie) - In Haarlems' ecn'cortgebouw speelde Zatei'dagavond de H.O.V. onder Verheij voor het Nationaal Rampenfonds, met de pianist Stefann Bergmann als solist. In de pauze werden werlcen verkocht, die Haarlemse schilders hadden afgestaan. Dirigent, orkestleden en administratie van de Haarlèmse Orkest Vereniging stonden 2 van hun maandsalaris af. In totaal bracht deze avond bijna 3000 op. AARZELEND gaat Rod de hut van de passagier binnen. Een vreselijke stank komt hem tegemoet. In het half duister ziet hij de brandkast staan, waarover Bill heeft gesproken. Maarde deur staat open en de brandkast ia leeg! Hoe kan dat nu? Maar dan deinst Rob onwillekeurig even terug: daar staat het afgodsbeeld op de kool, waarin volgens het verhaal van de bootsman jaren geleden de on gelukkige ontdekkingsreiziger moet zijn overleden. Het lijkt wel of die kooi tot een soort altaar is ingericht. En kijk, daar staan twee bakjes met een soort vet er in en die verspreiden de afschuwelijke stank. Maarwie heeft die bakjes daar geplaatst en het vet aangestoken? Opeens dringt de waar heid tot Rob docr- er moet nog een levend wezen hier aan boord zijn! En op hetzelfde ogenblik hoort Rob voetstappen aan dek. Skip beg! t te grommen en Rob draait zich snel om. En even voelt hij zich verstijven van schrik Amerikaans werk in KEES KEF heeft in verscheidene composities voor koor (o.a. „Para dise Regained" van Marsman) zich een kenner getoond van de koorzang en tevens een der pioniers van een nieuwe koorstijl. Dus valt het ook niet te ver wonderen, dat hij als koordirigent voor treffelijk werk doet. Dat bewees hij ook Zaterdagavond weer in de grote zaal van Amsterdams Concertgebouw, waar •nij het mannenkoor „Liedertafel Am stels Werkman" leidde. Want dat hij met een groep zeer heterogene stem men dat resultaat bereikte, is alleen maar te verklaren uit grote kennis van zaken. Hij heeft zijn programma be perkt tot vier niet al te moeilijke wer ken, maar daarop is dan ook niet grote zorg gestudeerd. Zo hoorde men aan Schuberts „Psalm 23" hoe weloverwogen er was gewerkt aan nuanceringen en muzikaal begrip. Ook in de reproductie van Saint-Saëns' .Saltarelle" was veel te loven. „The Testament of Freedom", door Randall Thompson, ter ere van de 200ste geboortedag van Thomas Jeffer son (17431826) gecomponeerd, deed door de keuze der teksten uit ge schriften van Jefferson meer ver wachten dan wat hier te horen kwam. Het was allerminst karakterloze mu ziek, maar onderscheidde zich toch ook niet door opvallend muzikaal talent of eigen stijl. Ook de kansen die deze teksten bieden, waren nauwelijks be nut. Maar de uitvoering met Henk Duinker aan de vleugel was goed ver zorgd, wanneer we afzien van de ge breken in de uitspraak van het Engels (Amerikaans). Ook in Van Liers „Ik sla de trom" was alle aandacht besteed aan de voorgeschreven nuanceringen. Tussen de koornummers ln heeft de Amsterdamse Postharmonle (dir. W. Steyn) veel succes geoogst met stuk- Advertentie) lHoest? Keelpij J)ClPen Directeur der ATO De heer W. A. Ziessen overleden (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag om drie uur is de heer W. A. Z i e s s e n, mededirecteur van de N.V. Algemene Taxi Onderneming te Amsterdam, overleden. De heer Ziessen, die 54 jaar werd, heeft sinds 1919, toen hij als chauffeur begon, een belangrijke rol gespeeld in het „luxe vervoer" in de hoofdstad. In 1930 werd hij verbonden aan de snordersorganisatie de „Geel- band". die later overging ln de N.V. Ato. De overledene, die een half jaar ern stig ziek is geweest, zal Donderdagmid dag op Wéslerveld worden gecremeerd Bij beschikking van de directeur-gene raal der P.T.T. is de hoofd-ingenieur der P.T.T., ïr H. J. Bergsma, te Amsterdam (telefoondistrict) per 15 Januari 1953 benoemd tot ad.iunct-directeur van het telaËoondistrict Zwolle. plein 6 tel. 89291—S5050—35909. Prijs 1.-. De neor X. v. d, Woonang offert de re cette van zijn Patates Friteskraam op de Nieuwmarkt van Woensdag II Febr. De Jeugdorganisaties van Oosterpark- en Dapperbuurt gaan een speelgoedinzame- ling houden op Woensdagavond tl Fe bruari, huis aan huis. Speelgoed kan ook worden afgeleverd aan het Verenigings gebouw, 2e Oosterparkstraat 230. In collectebussen zat 275.000 gulden (Van een onzer verslaggevers) De totale Inhoud van de collectebus sen, die de eerste twee dagen na de ramp rammelend door Amsterdam wer den gevoerd, Is f 275.000. Hierbij zyn de opbrengsten van de huis-aan-huis- eollecte, de giro-overschrijvingen on liet nummer van het Rampenfonds en de in zamelingen by de bedrijven niet in begrepen. Al hebben talloze Amsterdammers snel gehoor gegeven aan de dringende oproep van het Rode Kruis om baby- en kinderkleertjes. bedde- en ondergoed, toch blijft er nog een tekort aan deze goederen bestaan. Het barre weer van de laatste dagen maakt vooral de vraag naar wollen kindergoed dringend. Zoals wy reeds eerder heb ben aangekondigd verleent „Het Parool" gaarne zijn be middeling by de inzameling ten bate van het Nationaal Kam penfonds. Lezers, die van deze bemid deling gebruik willen maken, kunnen hun bijdrage sturen aan ons adres, N.Z. Voorburg wal 225, Amsterdam-C., óf storten op één onzer giro nummers: gemeentegiro no. P 10.000, postgiro 200728, óf op onze rekeningen bij de Am- sterdamsohe Bank N.V., bij kantoor Damrak, en de Bank Van Vloten en De Gijselaar N.V. te Amsterdam, alles on der vermelding „Watersnood". „Het Parool" zal er voor zorgen, dat al deze giften wor den gestort op rekening van het Nationaal Rampenfonds. Prof. ir Schermerhorn sprak op bijzondere AJC-bijeenkomst (Van een onzer .verslaggevers) Geheel op haar eigen wijze heeft de Arbeiders Jeugd Centrale (A.-J.C.), Zon dagochtend in het Nieuwe theater De ia Mar met de leden van de Amsterdamse afdeling een herdenkingsbijeenkomst gehouden: muziek van het blokfluittrio onder leiding van Kees Otten, declamatie door Emmy Lopes Dias en als spreker prof. ir W. Schermerhorn, oud-minister president. Met één belangrijke traditie werd gebrokende bijeenkomst begon en eindigde zonder het gezamenlijk zingen 'an een lied. „Dit is niet alleen een dag van natio nale rouw", aldus begon prof. Schermer horn. Er zijn overal bijeenkomsten van mensen die zich er rekenschap van geven i wat er is gebeurd. Wij hebben ervaren dat de mens niet altijd een wolf is tegen- j over zijn medemens, cn dat sterkt ieder van ons. ook de slachtoffers. Als wy stilstaan bij wat is gebeurd moet de grote golf water ons te zeggen hebben dat in de strijd tussen de mens en de natuur toch de laatste de baas is. Voor mij staat het eenvoudig vast dat iedere naUurcatastrophe die men aan schouwt, 4e mens bescheiden maakt, hem terughoudt van hoogmoed. Laat ons beseffen dat wij als kleine mensjes in de kosmos stam." En prof. Schermerhorn vervolgde: „Oppervlakkig hebben wij bij de hulp verlening viel weldaden gezien, maar het was ook voor een belangrijk deel ons zelf uitleven. Vaak was de emotie ster ker dan de werkelijke offerzin. Welke gedachte zal menigeen bezielen wanneer hij over twee maanden ontdekt dat het geld, dat hij gaf, eigenlijk niet in over eenstemming was met zijn huiselijke behoeften Zal de geprikkeldheid, waarin wij tot voor e«n week leefden en die plot seling plaats maakte voor solidariteit, straks opnieuw een plaats opeisen? De eerbied voor cfe doden kan nooit echt zijn als de eerbiel voor de levenden ont breekt. Het gaat er om, dat wij uit deze ramp putten tatgene dat ons als mens versterkt, iedg- op zyn eigen wijze, op dat niet allee) het stoffelijk aanzicht verandert, mair ook het geestelijke, ln de beste zin das wooi'ds." Op de colleitesehalen bij de uitgang vielen briefjes Tan één, twee en een halve en tien gulden. ken van Bizet, Borodin. Grieg. Boedijn en Van Anrooy, waarbij de voor de pauze wel eens afwezige zuiverheid zich allengs na de pauze herstelde. Clara Haskil IN de (stampvolle) kleine zaal heeft dé grote pianiste Clara Haskil haar publiek laten genieten van een uiterst veelzijdig programma (Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Schu mann, Ravel en Debussy), van wie zij de werken door haar diep kunstenaar schap tot werelden herschiep van veler lei dimensie en schoonheid. BERTUS VAN LIER Spontane collecte op Parijs concert door „Alma Musica" (Van onze kunstredactie) Het instrumentaal sextet „Alma Mu sica", dat onlangs een tournée door Italië maakte, gaf vorige week enkele concerten in Frankrijk. Op 1 Februari trad het voor het corps diplomatique op ten huize van onze ambassadeur in Parijs, en 3 Februari speelde het er voor de Société Loewenguth. Daarbij hield het publiek spontaan een collecte voor de slachtoffers van de Nederlandse watersnood, en op het eerstgenoemde concert lieten enkele dames gul haar bontjas achter voor de getroffenen. Voor de Franse radio werden opnamen gemaakt van een geheel oud-Nederlands programma, dat 5 Maart om 18 uur over Paris Inter wordt uitgezonden. Boven dien speelde Alma Musica voor de lang speelplaat werken van Willaert, Swee- linck, Gabrieli, Mozart en Vivaldi. Danseressen van Opera treden in Parijs op (Van onze kunstredactie) Twee danseressen vain het ballet van dc Nederlandse Opera,' Lidy de Nie en Marguerite Golon, zullen 22 Februari meewerken aan een galavoorstelling in de Paryse Opera. Ze zullen met Ethéry Pagava en Youly Algaroff optreden in „Apolton Muvagète". Aan het program ma van die avond verleent ook Serge Lifar zijn medewerking- In voorbereiding is ook een uitvoering door het Operaballet in Marseille. Bouw Deventer schouwburg staat nu vast (Van onze correspondent) DEVENTER, Maandag. Na een voorbereiding, welke meer dan een jaar heeft geduurd, is de bouw van een nieuwe Schouwburg te Deventer thans een feit geworden Hij zal gebouwd wor den op de plaats, waar nu de oude Schouwburg staat, aan het Grote Kerk hof. De bouwkosten bedragen 1.8 mil- lioen. De gemeenteraad heeft zich met de plannen kunnen verenigen, welker uitvoering een jaar in beslag zullen nemen. De gemeente Deventer neemt met 312 aandelen deel in het aandelenkapitaal, diverse Industriëlen hebben met 313 aandelen deelgenomen. Bovendien ver strekt de gemeente een geldlening onder hypothecair verband van 1.250.000. Het nieuwe gebouw zal bestaan uit een zaal met een capaciteit van 800 zit plaatsen, een congreszaal voor 700 per sonen. een biljartzaal en twee kegel banen. De architect J. D. Postma te Deven ter heeft de plannen ontworpen. (Advertentie) idaag.. morgen verkouden! Be scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van BIJ HOEST EN KEELPIJN S^eipt Siroop SL'JM-OPLOSSEND Bijzondere kamermuziek in de Kleine Zaal (Van onze kunstredactie) Het Amsterdams Kamermuziek Ge zelschap, dat uit leden van het Concert gebouworkest bestaat, geeft op 24 Februari, 1 en 9 Maart drie belangwek kende concerten in de Kleine Zaal van Amsterdams Concertgebouw; belang wekkend vooral omdat daarbij behalve enige grote klassieke werken, ook een aantal Nederlandse kamermuzieken worden uitgevoerd, die in opdracht van Rijk of gemeente Amsterdam zijn ge componeerd. Men hoort Kees van Baarens septet, Guillaume Landré's kamersymphonie voor 13 instrumenten, Badings' octet, FJothuis' divertimento voor zes instru menten. Ton de Leeuws „Vijf schetsen" voor sextet en Geza Frids divertimento voor strijkkwintet. Van het bekende repertoire worden uitgevoerd: Beethovens septet, Schuberts octet, Debussy's triosonate en Ravels „Introductie en allegro". Engelse hulpgoederen naar Nederland (Van onze correspondent) LONDEN, Maandag. In tegenwoor digheid van mevrouw Stikker is van morgen van het hoofdkwartier van de Engelse vrijwillige vrouwelijke hulp organisatie te Londen een zending van 60.000 stuks ingezamelde kledingstuk ken naar Nederland afgezonden. Dit is een deel van voor de Engelse overstro mingsramp ingezamelde goederen, die in overleg met de Engelse regering thans naar Nederland gaan. Op nog geen dertig meter van het hoofd kwartier der Amerikaanse troepen in Sal z- b u r g (Oostenrijk) is een bom van 250 kg uit de tweede wereldoorlog ontdekt. Hotels, café's en kiosken ln Oost-Ber- lijn mogen voortaan niet meer aan West- berlljner.- verkopen. EEN knap stuk werk is de roman van Lion Feuchtwanger over Goya (Querido, f 17.50, twee delen). De titel van de overigens uitstekende vertaling van Alice van Nahuys, Het Heilige Vuur, lijkt my niet ge lukkig (evenmin als trouwens de Duitse ondertitel). Want de schrijver heeft zijn Goya zo aards mogelijk gemaakt, wel een bezetene van zijn kiinst, maar eerder met de onverzettelijkheid van het genie dat zich realiseren wil, dan als een door heilig vuur geïnspireerde. In de roman wordt alleen de periode behandeld, waarin zijn verhouding met de hertogin van Alba valt, waarin h\j eerste hofschilder wordt, de koninklijke familie en tal van zijn mooiste portretten schildert, tot na de gevaar lijke verschijning van de eerste serie Caprichos. Het blijft ook hier weer de vraag of men een groot kunstenaar anders dan in een biografie tot een soort leven moet wekken, dat hij dan toch voor een groot deel aan de roman cier dankt, maar de verleiding, na het bestuderen van de documenten, moet groot zijn om zoveel bonte personnages van de portretten te laten „bewegen". Men blijft er koel bij, maar het is een boeiend tafereel. Vreemd en histrionisch doen aan het eind van ieder hoofdstuk de samen vattingen in versvorm aan, een veel te primitieve versiering voor een tenslotte vrij nuchtere en zakelijke (en daar moet men dankbaar voor zijn) reconstructie van een schilderachtig en losbandig tijdperk, vol interessante details. Het boek is met reproducties van Goya's werk geïllustreerd. E. d.R. CONSTANCE en GWENYTH LITTLE 10 Rosalie Hannahs had het hoogste woord. Ze moet wel een heel oude vrien din van John zijn geweest, want ze ver telde sterk geflatteerd overigens zijn levensgeschiedenis van zijn jeugd af. Van tijd tot tijd nam ze een pauze om van het voedsel op haar bord te nip pen. Toer. John achttien was verliet ik de kamer, omdat ik het opgeiaagde ge voel had ergens nodig te zijn. Inder daad trof ik mevrouw Ballinger in de oovenhal aan, in haar peignoir. Ze was verschrikkelijk geagiteerd en huilde schril: „Waar ben je geweest, Leigh. Ik heb steeds geroepen en niemand heeft me gehoord. Ze bibberde en huilde bij na. Ik sloea een arm om haar heen en bracht haar terug naar haar kamer. „U moet weer in bed gaan", zei ik kalme rend, „ik zal wel voor alles zorgen." „Maar je hebt niet... je bent niet... er is niemand bij hem. Arme John. Jullie hebben hem alleen gelaten en dat wil ik niet. Dat wil ik niet. begrijp je!" „Dat komt in orde, ik begryp het. Maar u moet weer gaan liggen. Ze rukte zich los en schreeuwde me bijna toe: Neen. nee. nee! Luister naar me Leigh. •Er moet voortdurend iemand bij hem zijn. Hij mag niet alleen worden g e I a t c n." Er viel niets met haar te beginnen, zodat ik ten slotte Berg ging halen. Ik liet hem beloven bij John te zitten en met de andere mannen te regelen dat ze het bij toerbeurt zouden doen. Ik ging weer naar beneden, maar onderweg schoot me te biinen, dat er niets voor gingen naar boven. Ik bemerkte dat de begrafenis vas geregeld. Ik ver- Johns stellage onder de trap was ge- anderde van riclting en ging naar de borgen, Ik zag het gebroken koord, dat telefoon. Toen ik tenslotte weer ophing, hem zijn leven had gekost en huiverde was het tot me coorgedrongen, dat het onbehaaglijk. huis beslist koude was dan het normale Amy bleek me het hardst te hebben Ballinger-vriespuit. gezocht. Ze zei boos dat er geen warm Ik hoorde het knetteren van een water meer was. Ik legde haar uit, dat haardvuur uit dé tïtkamer en wist, dat het reservoir was verbonden met de ver- de anderen het v<prlopig dus niet zou- warming, die al enige tyd uit was en den merken, maai er viel geen tijd te dat er waarschijnlijk binnen twee uur verliezen. Ik kreuide en rende naar de wee.- water zou zijn. tenzij ze zelf naar keuken, waar Dor» alleen maar vragend de keuken wilde gaan om water op te een wenkbrauw oplrok. zetten. v0T.m;r«r" mi iir t,nrt Ho» Ze schonk me een boze blik en stelde doö) ^r de ?el(!tt. Ze vo°gde me IS f00r- d" emmers heet water naar de in vrees en beven keken we naar de logeerkamers zou brengen, daar ik de emaimingsketel Het vuuT was pot- verwarming had laten uitgaan. Ik zei uit We"Xkten' Sflilt M tSVzU eTfk d'us' de dove kolen begon uit te halen ging vnkvereniHna ik papier en aanmaakhout halen. lafat hnUnorJ^oi aL fu- w Tk Het was een enorme kachel en het L „nnr tU pi-P^ aansteken was zwair werk. We waren Uf mmn zowat halverwege - transpirerend en Honvlntu in grimmig stilzwijgen toen Richard ^st?nci L.e_„ mil Tnnps aan Hp trao verscheen moest doen, maar toen my niets dnn- J ones aan deuap vei scneen. gends te binnen schoot> ging Ik op de „Ik dacht dat jeriet vacantie was ge- punt van een stoel zitten en strekte gaan. Smithy'zei hij. „Iedereen boven myn koude handen uit naar het vuur. zoekt je." Freda snoot haar neus en begon me „Ze kunnen naar 4e hel lopen," zei ik fluisterend een lang verhaal te vertellen, kwaad. van vrienden van haar, millionnairs of Hij nam by ons en nam Doris de btfna. Ik ving er maar enkele fragmen- kolenschop af. ten van op iets over een huis dat zy „Ga naar boven en was je gezicht, bezaten, met een dak, waarvan het on- allebei. Die verwarming is myn werk mogelijk was. af te vallen. zolang ik hier ben. Ik wil jullie hier Ik was bijna in slaap, ofschoon Freda geen van beiden meer zien." snel de ontknoping van haar verhaal We dankten hem.byna in tranen, en naderde, toen me plotseling iets duide lijk werd, dat al een poosje aan myn geest had geknaagd. Dat koord aan die stellage van John, waar ik een glimp van had gezien, toen ik de kelder verliet Het uiteinde waö niet gerafeld of afgebroken. Het waö doorgesneden! Ik sprong uit de stoel en holde de kamer uit, terwijl Freda, die midden ln een zin was. me met open mond nakeek. Ik ging naar de kelder, knipte het licht aan en rende de trappen af. Onder de trap gekomen bleef ik stokstijf staan. De stellage was er niet meer. HOOFDSTUK VI Ik stond daar een ogenblik, geïntri geerd en niet op myn gemak, turende ln de stoffige ruimte waar de stellage had gelegen, Maar er viel niet aan te twijfelen, hij was verdwenen. Ik keek de kelder een beetje rond, maar was me te zeer bewust van de waarschijnlijke aanwezigheid van rat ten, om erg grondig te zoeken. Ik gaf het op voor lk goed en wel was begon nen en ging naar boven om Berg te zoeken. In de keuken liep Ik Richard Jones tegen het lijf. Hij staarde me aan en vroeg achterdochtig: „Ben je weer aan myn vuur geweest?" „Neen", zei lk ongeduldig en wilde hem voorbij lopen, Hij legde een weer strevende hand op mijn arm. „Wat heb je dan ln de kelder gedaan?" „Gezocht naar de stellage", zei lk afgemat. „Welke stellage?" Tk trok myn arm weg en probeerde opnieuw langs hem heen te gaan maar hij ging pal voor me staan en her haalde: „Welke stellage. Smithy?" /Wordt vervolgd) t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2