In een sneeuwwit kleed gehuld herdacht Nederland zijn doden Na één week: ruim 24 millioen bijeen PHILIPS HETELUCHTMOTOR TER BESCHIKKING GESTELD 1395 Overal besinning; maar ook: werk aan de dijken Korte onderbreking bezinning Aantal doden De stroom naar het Rampenfonds groeit al meer en meer Regeringscommissaris spreekt AVRO-communiqué tegen Voor het eerst in de noodgebieden! nog in het ontwikkelingsstadium LICHTE DOOI Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal '225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2336 (4 lijnen). Gemeente Giro P. 10.000. Postgiro '260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. HET PARCDL Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Norden. Abonnementen 0.49 per week, 6.35 per kwartaal, losse nummers 0.13. DERTIENDE JAARGANC No 2480 VRIJ, ONVERVEERD MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Terwijl sneeuw Nederland in een wit kleed hulde zijn gisteren overal in het land bijzondere kerkdiensten gehouden, waar de slachtoffers van de overstromingsramp zijn herdacht. Elders in dit nummer be richten wij uitvoeriger over de oecumenische dienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, die door prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Te Baarn hebben koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene de dienst in de Ned. Herv. Kerk aldaar bijgewoond. Ds J. A. J. Vermaat ging voor. In de rooms-katholieke kerken is een kort herderlijk schrijven van het episcopaat voorgelezen; er werden gebeden ingelast en collecten gehouden voor de slachtoffers van de ramp. Ook in de Joodse kerken zijn bijzondere gebeden gezegd en pre- dicaties gehouden. In een extra-gebedsdienst in de synagoge der Portugees-Israëlitische gemeente te Amsterdam bracht een collecte 2000 op. Ook uit andere delen van de wereld, I zandzakken, handschoenen, kluwens o.a. uit Canada en Australië, bereiken touw, matrassen, anti-vries, stro. dek- ons berichten over speciale diensten en zeilen, zaklantaarns, schoppen er bidstonden. Ook daar zijn collecten ge-) houden. Op de meeste plaatsen is, Zondag of niet, hard doorgewerkt aan het herstel van de dijken. Te Poortvliet, dat Zater dag nog isolement meldde, zijn de gaten in de buitendijk nu gedicht. Voor Melis sant is het gevaar eveneens geweken: mits er geen nieuwe zware storm komt. De bedreiging van zeven polders bij Krabbendijke is ook voorlopig afgewend. Te St. Annaland hebben gisteren niet, zoals gebruikelijk, de kerkklokken ge luid: er is gewerkt. Met man en macht gewerkt om vier gaten in de binnendijk ten Noordwesten van de gemeente te dichten: en het lukte. Rondom Willemstad moeten nog vier gaten worden gedicht; men hoopt Woensdag de gevaarlijkste doorbraak te hebben hersteld zodat er dan geen nieuw water meer kan binnenstromen als tenminste niet de springvloed van het a.s. weekend met storm gepaard gaat. Het ANP, waarvan een der verslag gevers gisteren een tocht door het rampengebied maakte, deelt mede dat overat de burgemeesters en de ambtena ren op him post waren. De werkers van het eerste uur", de vrijwilligers, burgers, studenten en militairen, zün thans vrij- WC') atgelost, Slechts hier en daar zit nog zo'n taai clubje dat niet van Wijken weet en bivakkeert in een droogstaande schuur of woning. Men wil de militairen, Nederlandse en buitenlandse, zo spoedig mogelijk terug trekken en het werk onder burgerlijke auspiciën laten uitvoeren. Daarmee wordt echter gewacht totdat men weet, hoe het uiterst nuttige materieel te ver vangen dat de troepen hebben mee gebracht. Naar de regeringsvoorlichtings dienst meedeèlt zijn er in totaal meer dan 50.000 mensen geëvacu- eerd uit de noodgebieden. Luchtbrug gehinderd Ook de luchtbrug ging gisteren door, zij het gehinderd door het slechte weer. Toch konden op talloze plaatsen in het feïnundeerde gebied rubberlaarzen, rub- erpakken, lieslaarzen, schoenen, sok ken, werkbroeken, ondergoed, water levensmiddelen worden uitgeworpen. Op Schouwen-Duiveland ligt nu het terrein ten Westen van de lijn RenesseHaamstede droog. Ook Brouwershaven en Noordgouwe ver tonen geen water meer. Seroosker- ken en Schuddebeurs zijn echter ge- inundeerd. De achttien Volendamse kotters, die vorige week naar het rampgebied wa ren vertrokken, zijn teruggekeerd. Schipper Jan Molenaar toonde zich zeer teleurgesteld over het feit. dat hij wei nig hulp had kunnen bieden. „Overal waar wij kwamen waren al schepen of konden wij met onze kotters het over stroomde gebied niet invaren. Wij voe ren van de ene plaats naar de andere, maar overal lagen al schepen klaar." Schaderegeling Te Goes hebben Zaterdag vertegen woordigers van de Stichting van de Landbouw vergaderd: daarbij is o. a. de toekomstige schaderegeling behandeld. Deze is waarschijnlijk op korte termijn te verwachten en zal zijn ingedeeld naar verschillende rubrieken. Het ligt in de bedoeling, zodra deze regeling bekend is, hierover een uiteen zetting te geven in de verschillende dis tricten en evacuatiecentra. Er zal op worden aangedrongen bok op fiscaal ge bied tot redelijke regelingen te komen met betrekking tot de uit te keren ver goedingen. De evacuatie van het vee verloopt vlot en naar wens: het blijkt dat er minder vee is verdronken dan men aan vankelijk verwachtte. Op Schouwen- Duiveland werd het verdronken vee ge schat op 90 van het totaal; deze schatting zal waarschijnlijk teruglopen tot vijftig procent. TXE prinsessen Beatrix en Irene brach- ten Zaterdagmiddag onverwacht een bezoek aan de evacué's in Doom, De Bilt, en Renswoude. De prinsessen deelden bij dit bezoek speelgoed uit aan de kinderen der pas aangekomenen. Prinses Bea trix geeft hier de vierjarige Corry Kes- teloo uit Zierikzee een pop (rechts van haar, prinses Irene). Zaterdagavond was het totaal van de getelde opbrengsten van de collectes voor het Rampenfonds 24.080.000. Met toewijding, energie en zo nodig ook vindingrijkheid blijft Nederland zich inspannen om hulp te verlenen aan de door de watersnood getroffen gebieden. Illustratief in. dit opzicht is een gebeur tenis, welke 'zich Zatex'dagavond in de Zaanstreek afspeelde. In Zaandam was het verzoek binnengekomen dertig paar licslaarzen te leveren voor hulpcolonnes. Bij navraag in winkels kon men zeven paar bijeenbrengen. Toen heeft burge meester Thomassen de politie met een auto met geluidsverstreker door de stra ten gezonden, bemand met zijn echtge note en die van een van de wethouders. Binnen een uur ofschoon het reeds middernacht was hadden de beide vrouwen met haar versterkte stemmen in een paar arbeiderswijken 38 paar lies- laarzen gekregen. Zij werden direct naar het rampgebied gebracht. Meisjes van een huishoudschool in De venter hebben 90.000 oliebollen gebak ken en deze door de politie laten ver kopen. De opbrengst was 12.217. De inwoners van de gemeente Waterland- kerkje in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben voor het Rampenfonds ruim 11.000 bij eengebracht. Dat is meer dan 20 per inwoner. In Zierikzee is gisteren tijdens drie kerkdiensten 2.518,87 gecollecteerd. Ook andere plaatsen in het getroffen gebied blijven niet achter bij in de actie tot hulpverlening. De Provinciale Noordbrabantse Elec- triciteitsmaatschappij heeft 100.000 ter beschikking gesteld van het Rampen fonds. Ook het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren gaf een ton. De landbouwers in Ommen zullen 220.000 kilo veevoer ter beschikking stellen van boeren in het rampgebied. De technische groothandel Wema in Win schoten schenkt duizend zaklantaarns met vierduizend batterijen. Het dorpje Offingawier bij Sneek met 140 inwoners heeft f 2.082 bijeonge- bracht en stelt bovendien .vijftien koëien ter beschikking. De collecte in Limburg leverde tot nu toe ruim vier ton op. In Arnhem heeft de inzameling de 700.000 al overschreden. Bergen op Zoom heeft onder de leuze „Agge maar goed doet" 108.500 opge bracht. f-Milanees arbeider gaf- alles wat hij had Een arbeider in Milaan ging giste, ren een radiostation binnen <n legde 26.000 lire, dat is ongeveer f160, op tafel voor de Nederlanders in het xoatersnoodgebied. „Dat is olies wat ik heb", zei hij, „maar ik gun het hun graag." Even later haam hij terug en vroeg om 25 lire voor de tram. niet gegeven Zendtijd gevórderd, (Van onze correspondent) HILVERSUM, Maandaf. Het al gemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft Zaterdag vergaderd. In eei communiqué deelde dit bestuur daarna mee, dat men met grote verontwaardiging had ken nis genomen van de genchten als zou de A.V.R.O. geweigerd lebben berich ten in verband met de rationale ramp te laten omroepen, zodt de regering genoodzaakt zou zijn gweest de A.V. R.O. te gelasten zendtjjdter beschikking te stellen. Volgens het commuiqué heeft de regering geen zendtijdgevorderd. „De A.V.R.O. heeft onmiddelijk", zo besluit het communiqué, „an de adjunct regeringscommissaris oor het radio wezen aangeboden omaan de regering onbeperkte zendtijd vor de berichtge ving ter beschikking .e stellen, welk voorstel deze aanvaarde". Volk on en onjuist' De adjunct-regerinscommissaris mr Ph. de Vries, verklasde ons hedenmid dag dat het door heialgemeen bestuur van de AVRO na zi vergadering van Zaterdag verstrekte communiqué for meel volkomen onjut is. ,Ik heb", aldus d' adjunct-regerings commissaris, „Dinscgochtend de zend tijd wel degelijk ;evorderd van de AVRO, niet in enie conflictstemming overigens. De AVD wenste namelijk niet mee te werkeraan de coördinatie, zoals die was overeigekomen tussen d.» drie andere omroepirenigingen, VARA, KRO en NCRV e' de Regeringsvoor lichtingsdienst. Deheer De Clercq, de AVRO-voorzitter, vilde namelijk alle binnenkomende bechten in eigen hand houden en censunen. Daar was volgts de heer Van den KONINOJK PAAR VANDA/L WEER IN HET NO)DGEBIED Vanmorgen verok koningin Juliana via Hellevoetslui naar Spijkenisse op j Voorne-Putten oi te proberen met een j boot van de Rijlivaterstaat een tocht naar verscheidei eilanden te maken. Zij was van planorpen te bezoeken, die niet zijn geëvareerd. Prins Bernhard vertrok vanmopn weer per vliegtuig naar de getroffc gebieden. Dool van de Regeringsvoorlichtings dienst, gezien de noodtoestand, geen tijd voor en daarom heb ik als adjunct regeringscommissaris deze zendtijd ten behoeve van de regering gevorderd zij het dat de heer De Clercq daar geen enkele bedenking tegen heeft gemaakt en onmiddellijk de microfoon daarvoor ter beschikking stelde. Over een en ander heb ik een rapport aan de minister en aan de RVD gezon den". zo besloot mr De Vries zijn uit eenzetting. (Van onze verkeersredacteur) Een aantal exemplaren van de Philips' heteluchtmotor, welke sinds ruim tien jaar in ontwikkeling is, en waarover tot nu toe slechts drie korte publicaties zijn verschenen in Philips' Technisch Tijdschrift, is in de afgelopen week in verschillende delen van het noodgebied in gebruik genomen voor zeer verschillende doeleinden. Hoewel deze motoren volgens de deskundigen nog in het experimentele stadium verkeren, achtte men de toestand van dien aard, dat verzoeken om deze motoren nü in de praetijk te gebruiken, ingewilligd zijn. De resul taten, die hierbij bereikt zijn, zijn zeer bevredigend. Het in gebruik nemen van deze motoren betekent, dat er een zeer belangrijke stap vooruit is gezet op de weg naar de uiteindelijke alge mene ingebruikneming van deze nieuwe motor, die het begin kan zjjn van een revolutionnaire vernieuwing. Uit het feit, dat Philips bereid was deze motor in deze noodtoestand ter beschikking te stellen,, mag men afleiden, dat hoewel het ont wikkelingsstadium nog niet beëindigd is men toch de mening is toe gedaan, dat de reeds behaalde resultaten het vertrouwen wettigen, dat deze motor succes zal hebben. Het KNMI in De Bilt deelt mede: Belangrijke veranderingen in de lucht drukverdeling hebben ertoe geleid, da', de koude in West-Europa thans naar het oosten wordt teruggedrongen. Nadat Vrijdag arctische luchtmassa's uit Scan dinavië over Nederland en Duitsland waren uitgevloeid, is vooral in de nacht van Zaterdag op Zondag de temperatuur sterk gedaald. Uit Duitsland werden minima van 15 tot 20 graden beneden nul gemeld. In Nederland vroor het in het oosten van het land 10 tot 15 graden, in het wes ten over het algemeen 5 tot 10 graden. Een uitzondering in het westen vormde Vlissingen, waar de temperatuur tijdens een korte periode boven het op Walche ren aanwezige sneeuwdek tot 14 graden beneden nul daalde. Gisterochtend kwam het weer meer en eer onder invloed van een zwakke van de Noordzee afkomstige storing. Deze ver oorzaakte westenwinden en sneeuwbuien In het zuidwestelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daarentegen zuidoostenwinden onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. En zo kon het gebeuren, dat Intussen was er bij IJsland een diepe depressie aangekomen, waarvan het front voorafgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuwval langzaam over Engeland naar het oosten trok. Gisteravond bereikte de sneeuwzone ons land en vanmorgen lag een groot deel van Nederland de sneeuw eer dan 10 cm dik. Om 6 uur vanochtend bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door westenwinden naar West-Europa wordt gevoerd. In verband hiermede mag men verwachten dat in ge heel Nederland een lichte dooi zal Intreden. Nieuwe storingen, die met grote snelheid de oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden. De Bilt verwacht:» Van Maandagavond tot Dinsdag avond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk ma tige tot krachtige en aan de kust mogelijk hard 3 wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk verander lijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen: Zon op: 8.05 onder 17.44 Maan op: 5.59, onder 12.48 HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag Hoge prijs Staatsloterij In de 518e Staatsloterij is vanoch tend in de derde klasse op het lot num mer 11050 een prys gevallen van ƒ35.000. De eerste heteluchtmotor is in de af gelopen week gebruikt in een zieken huis in Dordrecht, waar de stroom uit gevallen was, terwijl een chirurg een operatie moest verrichten; ook de twee de motor werd in die stad in gebruik- genomen. Dat juist daar ter stede de eerste toepassing in de praetijk plaats vond, is niet te verwonderen als men weet, dat de dochteronderneming van Philips, de metaalwarenfabriek Johann de Witt, die het ontwikkelingswerk ver richt, er gevestigd is. Daarna is in 's-Gravendeel op Beier land. niet ver van Dordrecht, een huis, waarin de burgemeester, de dokter, de politie en de waterschapsautoriteiten zetelden, en waar het licht geheel uit gevallen was. met zulk een motor van licht voorzien. In Strjjen zjjn deze hete- luchtmotoren ingeschakeld bij het tot stand brengen van de radiocommunicatie. Zeer bijzonder werk is verrichf door een in Zeeland opererend schip van de marine, waarop de radio-installatie uitviel. Op dit schip werden toen deze nieuwe motoren aangebracht, waarna het naar Zeeland terugkeerde; het was nu in staat zelfs zwakke radio signalen, o.a. uitgezonden door amateurs, op te vangen en deze verder te verspreiden. Verder is deze motor ter beschikking gesteld van Amerikaanse soldaten, die op deze wijze hun waterzuiverings installatie konden doen werken. Ten slotte is men bezig met het ontwerpen van plannen om de heteluchtmotoren te gebruiken voor het tot stand brengen yan DB grenadiers van het S81ste batal jon, werkzaam aan het herstel der dijken op Thoïen, hebben Zondag het werk gedurende enige tijd onder broken en de Kerkdienst bijgewoond verlichting in delen van de nood gebieden. Al deze mogelijkheden zijn te verwezenlijken, o.a. doordat de heteluchtmotor bijzonder betrouw baar is. In een artikel op pagina 3 vindt men een uiteenzetting van de be ginselen van deze motor, en van zijn mogelijkheden, terwijl er ook enige practische vragen worden behandeld, o.a. of deze motor zich leent voor toepassing in auto's. Vanmiddag om twaalf uur be droeg het aantal genoteerde slacht offers van de overstromingsramp 1395. Abbenbroek 1, Brandwijk 2. Brou wershaven 3. Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3. Dinteloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3. Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goese Seis (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 23, Hellevoetsluis 5. Heynenoord 2, Nieuwendijk 3, Heijmngen 25, Poortu- gaal 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche zeewering 1, Hontenisse 8. Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedijke 5, Krimpen a/d IJsel 4. Kruiningen 27, St. Maartensdijk 4. Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk t Ouwerkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67. Oosterland 40. Ooster- Schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1. Ouddorp 1. Ouderkerk a/d IJsel 2, Oudelande 4. Oude Tonge 300, Papendrecht 2, Sint Philipsland 9, Raamsdonksveer 2. Rilland Bath 6. Rot terdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1. Stormpolder 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tien Gemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wissekerke 1, Wolfaarts- dijk 9. Yerseke (aangespoeld van el ders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierik zee 17, Zgpe (aangespoeld van elders). 3, Zevenberge 7, Zuidland 37. De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aan tal van circa 300 slachtoffers, gecorrigeerd tot circa 200. Spanje en Noorwegen hebben een han- delsaccoord getekend betreffende de uit wisseling van goederen tussen beide landen tot een bedrag van 150 millioen Noorse kronen, zo meldt A.P. Spanje levert sinaas appelen, citroenen, naaimachines en wijnen. Noorwegen levert papier, cellulose, kunst mest en machines.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1