Slag om 75.000 ha woeste Peel voor grootste deel gewonnen VROUWEN steken Fath en Dior in modewereld naar de kroon DUW-ARBEIDERS PIONIEREN voor JONGE BOEREN Voor honderden boerenbedrijven vruchtbaar land Groentetuin van Roergebied NIEUW LAND D Namen van de slachtoffers 6 Jfe \oïLsLrar»B van Maandag 9 Februari 1953 SCHOUDER aan schouder" in onafzienbare gelederen liggen T^LOEI van margrietenmaar meest mals gras vindt het op het zetveldonder de Peelgemeente Deurne de Vj trekpaard van de jonge ontginningsboer op het ver- Peelgemeente machinaal gestoken turven te drogen in de zon. Aldus het beeld van de oude Peel en haar dorre voortbrengselen. (Van onze correspondent) HORST, Februari In de komende vijf jaar zullen in de Noord brabantse en Limburgse Peel de laatste 6000 hectaren woeste grond worden ontgonnen of bebost. Tussen de verre horizonten van Odilia- peel tot Ospel, waar duizenden D.U.W.-rarbeiders, ratelende bulldozers en draglines aan de landhonger van jbnge boeren en tuinders voldoen,1 is 't einde van het nieuwe land in zicht. De grootscheepse aanval, die de Peelgemeenten na de oorlog op de ruige heidevlakten zijn begon nen, is met succes bekroond. Daarmee is de ontginningstaak van deze gemeenten niet ten einde. Volgens de deskundigen van de Neder landse Heidemaatschappij en de Grontmij, die een belangrijk aan deel hebben gehad in de ontsluiting van deze 75.000 hectaren moe rassige wildernis, vergen duizenden hectaren Peelgrond, die in vroeger jaren te licht ontgonnen zijn, alweer herontginning en her verkaveling. De aanleg van inter-provineiale wegverbindingen en de boerderijbouw moeten het sluitstuk vormen op het „ontwikke lingsproject Peelgebied", dat een land- en tuinbouwcentrum van meer dan regionale betekenis gaat worden. geschieden via de toekomstige hoofdweg IJsselsteijn, Vredepeel. De Rips naar Oss. Aan een weg, die parallel loopt met deze grote verkeersweg (die bij hoge De eerste geschiedenis van de Peel- ontginning is ongetwijfeld geschreven door onverschrokken pioniers, jonge boe renzonen of stram gebeulde Peelwerkers, die van overgespaarde centen een lapje heidegrond kochten. Van Blsendorp tot Horst kunt ge ze vinden, kromgewerkte boeren, die de wijdheid van het naar geestige land nog in hun starende blik hebben. Een paar geiten en een koetje welk een welvaart in die tijd moesten de mest leveren voor de groei kracht van het. nieuwe land. Deze pio niers kennen nog het epos van de zwoegende. landbouwonderwijzer, die met kunstmest wonderen deed. Ook enkele ontginningsmaatschappijen, die het aanvankelijk om de „klot (turf) te doen was, gaven een grote stoot aan de ontsluiting van de Limbuig- se Peel. In de grote Peelgemeente Horst was het Drabbels, een oude landmeter, die met een ontginning in de Zurmgs- peel het goede voorbeeld gaf. Zo zijn er vele pioniers geweest. Wie het Peelgebied van voor veex-tig laar bekijkt, komt in de Peelse heide, de Wanroyse Peel. Nederheide en vele an dere woeste heidevlakten al mannen van de Heidemaatschappij tegen. In de laat ste vijftig jaar zijn Odiliapeel, Venhorst, De Rips en Elsendorp op de Brabantse gronden gesticht. In bet Limburgse schoot IJsselsteijn (hij Venray]I tussen de heideplaggen omhoog. In 1935 zette ook de Grontmij de eerste spade m de grond, die eeuwenlang in de ban van het drabbige veenwater, bunt en wolle gras lag gekluisterd. De Grontmij ver leende bemiddeling tussen de gemeente Sevenum en de Maatschappij Helena- veen die volgens een oud contract een zijtak van het kanaal van Helenaveen moest doortrekken in de richting Seve num. De maatschappij nam toen de nieuwe verplichting op zich een aarden baan van Helenaveen naar Sevenum te leggen. De uitvoering geschiedde in werkverschaffing door de Grontmij. Deze eerste ontsluiting van de Vrede peel was ook een prikkel voor het ge meentebestuur van Sevenum om de ont ginning van zijn Peelgronden groot scheeps en deskundig aan te pakken. In 1937 kreeg de Grontmij hiervoor een eerste opdracht. Ontwatering Ook de aanleg van de Peel-raamstel- ling door „Defensie" in de jaren voor 1940 is van. groot belang geweest voor de verdere ontsluiting van de Venrayse gemeentegronden. Het defensiekanaal, dat de Grontmij en de Heidemaatschap pij op Limburgs en Brabants gebied uit voerden, maakte een ontwatering van duizenden hectaren goede cultuurgrond mogelijk. In de afgelopen week is de laatste hand gelegd aan het Peelplan- Zuid, waar minister Romme in 1938 de eerste spade stak. De ontginning van (1e veel omstreden Vredepeel profiteert nu van (leze ont watering, die tenslotte bij Vierlingsbeek in de Maas loost. Sinds begin 1952 zijn al twee derden van de 800 hectaren grote Vredepeel ontgonnen. Op dit DUW-ob- ject, dat geheel met de schop wordt uit gevoerd, zijn 1200 arbeiders aan (1e slag. De hoge werkloosheidscijfers hebben een snelle ontsluiting mogelijk gemaakt. De gemeente Venray slaat alle na oorlogse ontginningsrecords. Eind 1052 werd nog begonnen met 330 hectare Mer- selose Peel. Er zijn 25 nieuwe boerde rijen geprojecteerd. De ontsluiting zal De Peel: oud en nieuw HOEZEER de Peel zich vernieuwt, spreekt uit deze foto's. Boven: een landschapsbeeld in de Bakelse Peel, een gedeelte dat met zijn bomengroei nog veel minder troosteloos is dan het een tonige moerasgebied elders. De tweede foto toont een welvarende ontginnings boerderij van vóór de oorlog te Oploo. Een fris rood dak boven een weelde van loofhout en vruchtbomen en op de voor grond de aanzet van vruchtbaar akker land. Drie melkbussen, onder de boom rechts bij het begin van het toepad, spreken bovendien van veehouderij. Strenge winter in West-Europa LOUDEN, 8 Febr. (Reuier) In bij na heel West-Europa is de winter in al zijn strengheid teruggekeerd. In de wa teren rond de kust van Zweden zit een groot aantal schepen al dagen lang ge vangen in pakijs.'In Oostenrijk worden talrijke wegen geblokkeerd door een zware sneeuwaanval. In Duitsland heerst een strenge vorst. België, Neder land en Frankrijk werden vannacht be dekt onder een dikke sneeuwvacht. In Zweden, vriest het 40 graden. Alle radiozenders zijn ingeschakeld om de schepen óp zee te waarschuwen, dat de ijsgang in de komende dagen nog zwaar der zal worden, De koudste stad van Koorwegen was vandaag RÖros in het midden van het land. Het vroor daar 43 graden. Oslo zelf beleefde de koudste dag sinds 1942: lü graden onder nul. De zelfde temperatuur heerst in Kopenha gen. In Thuringen en Saksen ligt de sneeuw bijna drie meter dik. De grote verkeerswegen in België zijn gevaarlijk geworden door gladheid. lieuwde land van de Peel. Akkermaalshout en opgaand geboomte verlevendigen het nieuwe landschap van dit oude gebied. instanties „panklaar" ligt), worden de boerderijen met een bedrijfsgrootte van tot 15 hectare gebouwd. Ten Westen van het. defensiekanaal parallel aan de Merselose Peel ligt nog een complex (deels) woeste gron den, dat eigendom is van de familie Van Tiel in Helmond. De Grontmy heeft hiervoor een ontginningsplan opgesteld, De familie Van Tiel wil dit belangrijke object in vijf jaren in handenarbeid la ten uitvoeren. Hierdoor kunnen niet alleen bestaande bedrijven worden uit gebreid, maar ook verscheidene jonge loeren weer in eigen „stiel" aan de slag. Kroon op het werk Ook voor „Mariaveen", een complex •an 750 hectaren, heeft de Grontmij een ontginningsplan opgesteld. Met enkele kleine wijzigingen is dit plan overgeno men door Staatsdomeinen, die de grond den van de Maatschappij Mariaveen on langs hebben overgenomen. Zo spoedig mogelijk zal met ontginning, waarschijn lijk in' DU W-verband, worden begonnen. In de Sevenumse Peel is een laatste blok van 250 hectaren onder de schop. Dat is de kroon op het werk van burgemees ter Evers, die in zijn ambtsperiode al enkele bonderden boeren aan een be drijf heeft geholpen. De gemeènte Horst heeft de uitvo^ ring van de ontginningen altijd aan de Heidemaatschappij opgedragen. Een ontginningsplan van 300 hectaren te grond onder het kerkdorp America is al grotendeels gereed. Op deze gronden DE natuur, die zich eeuwenlang in de troosteloze Peelgebieden kon uitlevenis bedwongen. Op de wijde vlakten, waar een halve eeuw geleden nog alle nuttige plantengroei onmogelijk scheen, groeit wuivend koren en dartelt 'het jongvee. Overal, in het nieuwe land zijn vriendelijke dorpjes met hardwerkende bewoners verrezen. Deskundigen ramen, dat de sociale betekenis van de 75.000 hectare ontgonnen Peelland de economi sche waarde vijfmaal overtreft. Daarom is de ontginning van de laatste 6000 hectare Peel een mijl paal in de Nederlandse landbouw- geschiedenis, die niet onderdoet voor de meer sprekende inpolde ringen, die Nederland groter maakten. zullen een aantal tuinders een bestaan vinden. De Heidemaatschappij heeft ook een plan opgesteld voor 300 hectaren woeste en grotendeels uitgeveende grond van de Maatschappij Griendtsveen. De ze maatschappij hééft ook tussen het Venravse Peeipian-Zuïd en de spoorbaan naar Eindhoven nog 300 hectaren woes te grond liggen. Grenzend aan deze erf- pachtsgronden heeft de gemeente Horst nog 800 hectaren Dorperpeel liggen. Met de Cultuurtechnische Dienst zijn thans onderhandelingen gaande tussen de Maatschappij Griendtsveen en de ge meente Horst om tot een gezamenlijke ontginning, verkaveling en ontwatering van dit 1100 hectaren grote Peelgebied te komen. Groentetuin Do ontsluiting van de Dorperpeel m groot sociaal-economisch belang voor Horst, dat. in de laatste jaren een belang rijk tuinbouw-centrum is geworden. De stijging van de omzetten van de Venlosc veiling is voor een belangrijk deel te danken aan de opkomst van deze groentetuin voor liet. Duitse Roerge bied". Ook in de Ospelse Peel heeft de Heide maatschappij een enorm project in uit voering, dat aansluit op de ruilverkave ling Meyel. De kosten van verkaveling van de oude cultuurgronden en de ont ginning van de woeste gronden (in to taal 5600 hectaren) worden op tien mil- ioen geraamd. Tientallen bulldozers, draglines, woelers en locomotieven zul len hier binnen vier jaar alle voorwaar den scheppen voor een economische be drijfsvoering. Volgens oen berekening van de Cul tuurtechnische Dienst in Itoennond zul len vóór I960 de laatste 2500 hectaren Limburgse Peel in cultuur worden ge bracht. Volgens een raming van land bouwdeskundigen zullen op (le gronden, die in de laatste jaren ontgonnen zijn, in totaal 350 nieuwe boerderijen kunnen worden gebouwd. Dit is slechts mogelijk geworden dooi de nieuwe 40-percent-subsidieregeling voor boerderijbouw, die het Rijk on langs heeft afgekondigd. Deze subsidie regeling kan ook een oplossing brengen voor de vele jonge boei-en, die in de laat ste jaren onder andere op het Peelplan- Zuid in kippenhokken en andere kre- peergevallen op de hun toegewezen ont- ginningsgrond zijn gaan wonen. Brabantse Peel In de Brabantse Peel de ontginning Asten, Deurne, Bakel en enkele ver spreid liggende stukken liggen nog ruim 3000 hectaren woeste grond. Vol gens ir Krügers, de Rijkseultuurconsu- lent, die al 25 jaar in Brabant met het „ontginningsbijïtje" hakt, zullen ook de ze gronden vóór 1960 in cultuur zijn gebracht. Op enkele plaatsen zullen al leen reservaten blijven liggen onder an dere in de Astense Peel. Voor al deze ge meenten heeft dé Heidemaatschappij de laatste ontginningsobjecten in studie of uitvoering Elet zielsverdriet der werklozen EEN van de aalmoezeniers-van-de- arbeid, die werken in de KAB pater Dom. Pillen O.F.M. heeft on langs een inleiding gehouden over de „Psyche van de werkloze". Om het te zeggen in de taal, welke de man, die „zonder" is, en de DUW-arbeider ver staan: pater Pillen heeft gesproken over de gevoelens, welke er omgaan in het hart en de ziel van de werkloze. De woorden van de inleider zijn in deze ru briek beknopt weergegeven, omdat zij raken aan vele kanten van een vraag stuk, dat gedoemd schijnt te zijn om actueel te blijven. De werkloosheid. Werkloosheid is de prijs, welke be taald moet worden voor het democra tisch recht om orde op eigen zaken te stellen. Deze prijs wordt door de werk lozen betaakf voor de gemeenschap, welke vrijheid heeft als grondslag en doel. Wie als eerlijk realist deze zaak bekijkt, kan maar tot één conclusie komen: de werkloze arbeider betaalt die prijs met zijn persoon, met zijn eigen vrijheid. Dat is nu de ironie van de werkloosheid: terwille van de vrijheid van het maatschappelijk bestel, is de werkloze een gedwongen ledigganger en een DUW-arbeider, wiens sociale uitke ring op het spel staat. Hij is de gevange ne van de vrijheid. De werkloze, die vanzelfsprekend geen oor heeft voor spitse paradoxen en wie elke theoi-ie glad over de pet gaat, voelt onbewust aan, van welke on vermijdelijke ge volgen ener demo cratische maat schappij (met all jsegeiujigeu, uic z,jj overigens heeft) hi., het slachtoffer is. Dat blijkt uit zijn gevoel van eenzaamheid en onmacht, zijn afhankelijkheid en hulpeloosheid Net is dan ook niet te verwonderen, dat hij twijfelt aan de rechtvaardigheid van het democratisch bestel. Ariëns heeft gezegd, dat het voor iemand, die geen arbeider is, moeilijk is om de arbeider te begrijpen. Moeilijker is het om binnen te 'dringen in het hart en de ziel van de werkloze. Licht maakt men de vergissing, dat het bijvoorbeeld voor de DUW-arbeider dé omstandigheden zijn, waaronder hij werkt: het kampleven, het zware grond werk, of het optreden van de bazen, die zijn geestelijke gesteltenis bepalen. Dat is" niet waar. Het zijn slechts factoren, die de ongunstige situatie versterken, maar de kern van het vraagstuk, dat de werklozen knelt, niet raken. Al moge de DUW nog belast zijn met een weinig benijdenswaardige erfenis van de vooroorlogse werkverschaffing, zij is in het algemeen goed, wat betreft de lig ging in de kampen, het eten, de cantine, de geestelijke en culturele verzorging. De mensen, die echter zeggen, dat zij juist daérom de gevaarlijke gedachtengang van de DUW-arbeiders niet begrijpen, kennen evenmin de betrokkenen en de moeilijkheden, waaronder zij gebukt gaan. 'Diep in zijn hart heeft de werkloze verdriet en 'n hartgrondig wantrouwen. AUDIËNTIE MGB MUTSAEKTS DEN BOSCH. 8 Febr, Mgr W. Mutsaerts. bisschop van Den Bosch, zal deze week geen audiëntie verlenen op Woensdag 11 derdag 12 Februari. i Don- AMSTERDAM, 7 Febr. Gein. Universi teit. Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: „Risico bij koop in verband met eigendomsovergang" A. D. Bonnet, geb. te Amsterdam: candidaat econ. wetenschappen S. de Boer (Ed; candidaat politieke en sociale wetenschappen mej. H. W. van Woelderen, mej. L. Twijnstra, Amsterdam, Ontwerpsters spelen grote rol in Haute Couture 1\/T ADELEINE de Raucli en Madame Manguin, twee couturières dit dit J-'J- seizoen bijzonder veel succes hebben gehad, beheersen twee vorstendom men in de modewereld, waar smaak, traditie en zin voor praktijk hoogtij Vieren. De Parijse smaak wordt namelijk niet alleen door mode-koningen geregeerd.: ook koninginnen spelen een rol in dit grote schaakspel Er zijn altijd, mode-ontwerpsters van formaat geweest. In het begin van deze eeuw, de devolulionnairc Madame Vionnet, (lie de strijd aanbond tegen lieve lintjes, strikjes en kantjes, waarmee men een gemis aan coupe trachtte te verbergen. Zij was een van de eersten die de eenvoud en de grote lijn zag, en de coupe op het eerste plan bracht. eeuw, wier invloed dit seizoen sterk herleefde, hebben een rol gespeeld in de jeugd van Madeleine de Rauch en Madame Manguin, waar Pioret een vriend des huizes was evenals Madame Vionnet. De invloed van deze boide Ontwerpen, een roeping Een andere grote figuur in de mode was Madame Lanvin, de couturière met haar wereldvermaarde broderies. Zij putte uit een grote kennis van de cos- tuumgeschiedenis en was een verwoed verzamelaarster van oude costuums in een tijd, dat maar zeer weinigen daar de waarde voor het nageslacht van in zagen. Nog steeds is dit een bron vol inspiratie voor het ontwerpen. Maggy Rouff heeft 'n grote invloed op de mode gehad, haar dochter zet nu de traditie van het huis voort. Madame Schiaparelli zet bil tijden de hele modewereld op haar kop met haar uitzonderlijke fantasieën, die al- tijd weer levensvatbare ideeën blijken te bevatten. Madame Carven bracht het hand werk gecombineerd met de eenvoud weer in de couture. Annv Blatt heeft het breiwerk in de couturewereld op een eigen plan ge bracht en dit seizoen heeft Lola Prus- sac met prachtig borduurwerk in wol op haar creaties een groot succes be reikt. Door Paul Poïret, de man van het costuum en de fantasie, met zijn be roemde Oosterse Inspiraties op het Russische ballet en Leon Bakst, die stoffen weer luchtig wist te draperen, raakten kunst en mode weer nauw vei-- „Modekoninginnen" EZE grote figuren uit de mode wereld van het begin van onze manifesteert zich in opvattingen over mode van „de twee dames van de Haute Couture", Madame de Rauch en Madame Manguin, zoals beiden soms in een adem genoemd worden. Hoewel zeer verschillend, heeft hun werk gemeen een groot gevoel voor stijl, voor traditie en zin voor practijk. Hun uitgangspunt is evenwel zeer verschillend. Madame Manguin is ge boeid door 't spel van lijn en valling, de coupe, de Haute Couture in haar ware vorm, dus bijna oncopieerbaar. Zij is de couturière van het eeuwig vrouwelijke en bond de strijd aan met de verlaagde taille. Haar werk is ge ïnspireerd door de kunst, de natuur en vooral haar kleuren. Niet voor niets is zij de dochter van een kunstschilder. Voor Madeleine de Rauch, was het uitgangspunt de sportieve jonge vrouw. Zij en haar drie zusters ont wierpen zelf steeds hun kleren met zo'n eigen stijl, dat het niet onopge merkt kon blijven. Zij creëert de kle ding die past in het moderne leven, sportieve kleren met lijn. De vier zusters huurden in een straatje een minuscule etage, haag als een arendsnest. Hier creëerden zij in jersey, tweed, vooral in sportieve mate rialen, ruige mantels en mantelpakken met. jersey blouses. „De klanten bleven slank van het trappen klimmen", laclU wollen franje bewerkt en zo zijn er vele andere ideale wintercombinaties die tegen een stootje kunnen. Kleren die zoals dat heet kunnen lezen en schrijven en die passen in het kader van deze tijd. Sprookjes MADAME MANGUIN put haar inspi ratie uit heel andere bronnen. Dit seizoen stond de collectie in het teken van de sprookjes van Charles Perrault, de dichter-schrijver uit de zeventiende eeuw. De auteur van de onsterfelijke sprookjeswereld van Roodkapje, de Gelaarsde Kat, Klein Duimpje, Assepoester, de Schone Slaap ster en vele andere prachtige verhalen. Hiermee is de modewereld verweven in de vorm van ski-costuums la Klein Duimpje, mantelpakken met losse jas jes, genaamd naar de Gelaarsde Kat, kragen en manchetten als van de mar kies van C'arrabas en fantastische avondjaponnen, flonkerend van ge schitter, een Assepoester waardig. Antieke stijl MADAME MANGUIN variaties op een thema Madame Germaine, een van de gezus ters. die ook nu nog een oog in het zeil houdt, „en de dozen hingen soms bui ten, wegens plaatsgebrek binnenshuis". Uit dit arendsnest ontplooide zich door hard werken een gerenommeerd modehuis, thans met dikke tapijten en strenge regel, maar nog steeds' is het dezelfde stijl van losse souplesse, van sportieve distinctie, die de collectie kenmerkt, die dit jaar herhaaldelijk de ideale garderobe voor de sportieve vrouw genoemd werd. Dit seizoen waren het vooral de mantelpakken in de tubelijn, met enorme tweed stola, die de mantel ver vangt. Of ruime jassen gevoerd met de tweed van de jurk. De jersey blouses op warme ïxikken gedragen zijn met Deze collectie die dit. seizoen veel succes had herinnerdè aan de stijl van bodewijk de Veertiende, een streng heid naast zwier. Men streeft hier niet naar gemakkelijk copieerbare model len, lonkt niet al te zichtbaar naar de Amerikaanse confectie, maar blijkt door alles heen Frans. Rustig vertelt madame Manguin hoe ook voor de mooiste couture-jurk de accesoires van top tot teen van het allergrootste belang zijn. „Het geheel is doorslaggevend", zegt zij en hoop vol klinkt „Iedere vrouw kan er iets van maken". Haar persoonlijk ideaal is het onop vallende. „Geen uitzonderlijkheden. Geen gifgroene handschoenen", zegt ze lachend, „maar een bijna onzichtbare finesse, een verfijning'zoals in de na tuur. Harmonie, dat is het tover woord". Kleren moeten passen bij het wezen van de mens, dan alleen is het een har monieus geheel. Zonder enig pathos vertelt zij hoe de couture voor haar een roeping is, vaak een harde, door de vele desillu sies. De werkelijkheid is ook hier an ders dan de droom. Maar iets moois maken en 'vooral een mens mooier maten. Iets geven dat het beste ook innerlijk van een mens naar voren brengt, dat maakt het tot een prachtig vak!" AMSTERDAM, 7 Febr. Het Rode Kruis heeft vandaag de vierde lijst met namen van slachtoffers van de watersnood gepubliceerd. Deze lijst bevat de volgende namen: BROUWERSHAVEN. De Nooyer, Janna. geb. 4-11-09; De Nooyer, Janna. gcb. 1S-11-47; De Jonge. Neeltje. geb. 15-6-49. DRKISCROR. Bal, Jannetje, echtgen. van Moermond. Cornells, geb. 1-7-29. GKH. BUSSEN (HANK). Verdronken. Verbeek. Cornell's, geb. 11-4-04 te Andel, laatste adres: Korte- rlijk S. begraven te Raamsdonksveer 4-2- 5'-:; Verbeek Martinus Marinus, geb. 23-9- 42 te Dus-ven. laatste adres: Kortedijke 5, lijk nog niet gevondenRijken Leonar- dusgeb. 17-1-82 te Dussen. laatste adres: Peereboom 1, Lijk nog niet ge vonden. DUSSEN (BIESBOSCH HANK). Van Wijk, Dirk, geb. 1S-8-02 te WUk en Aalburg, laatste adres: Boerenver driet 2, begraven in Aalburg 5-2-53; Van Wijk, Elbertus Abraham, geb. 10-8-29 te Eetlien, laatste adres: Boerenverdriet 2, begraven in Aalburg 5-2-53: Van Wijk, Johannes Gerrit, geb. 5-8-37 in Dussen, laatste adres: Boerenverdriet 2, begra ven in Aalburg. FIJNAART. Geborgen slachtoffers: Van Opdorp, Francisca Johanna Marina, geb. 7-3-47 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D. 223; Van Opdorp, Adrianus, geb. 10-2-46 le Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D. 228. Van Baggem, Georgine, geb. 1-1-90 te Utrecht, laatste adres: Fijnaart D. 166; Markus, Jaeobus, geb. 11-11-22 te Fij naart. laatste adres: Fijnaart D. 176; Knook. Johanna, gob. 19-5-20 te FljnaaH, laatste adres: Fijnaart D. 236. HALSTEREN. Geïdentificeerd slachtoffer: Boks. Ca tharine M., geb. 5-4-52 te Halsteren, laatste adres: B 326. HEÏJNKNOORD. Geïdentificeerde slachtoffers: Zeven bergen, Dirk Pieter, geb. 25-4-83 te Iieij- nenoordZevenbergen, Margeretha, geb. 15-7-91 te Neijnenoord, laatste adres van beiden: Blaaksedijk. KLUNDERT. Aangespoeld en geïdentificeerd 5-2-53; Zwarts. A., dpi. soldaat uit Delft. Stoffe lijk overschot overgebracht naar het ge meentelijk gasthuis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE. Sprangera, Waltherus Wilhelmus Ma rie, geb. 7-3-92 te Hoge en Lage Zwaï ■we, laatste adres: Groenendijk 2, bcgr ven te I-Ioge Zwaluwe; Dingemans. Cor nelia, geb. 1-4-77 te Hoge en Lage Zwalu we, laatste adres: Groenendijk 60, be graven ln Hoge Zwaluwe. MIDDELHARNIS. Overleden slachtoffers: Van Wezel, Aren Lcendert: Vroegindewey, Fransji Van der Sluis, Neeltje; Vis, Leendert; Vis, Tannetje Adriaantje: Breeman, Iïui- berdina; Kranse, Maria; Netten, Hen- dricus. MOERDIJK. Van Geel. Lanibfrtus Gabriel, geb. 25-6-16 te Zevenbergen, laatste adres: Steenweg 4, Moerdijk, lijk nog niet ge vonden, NIEUW—VOSSEMEER. Omgekomen slachtoffers; Zwijtera, Ma rinus Johannes, geb. 9-5-25 te Nw Vos- semeer, laatste adres: Iloogtc 65; Ver- bogtJansen, Anna Maria Cornelia, geb. 20-3-73 te Nw Vossemeer, laatste adres; Pelsendijk 336: De KlerkVriens, Maria, geb. 1-1-65 te Nw Vossemeer. laatste adres: Voorstraat 31; Van der Malen, Marijnus, geb. 5-12-96 te Nw Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 330: Ooms Catharine Johanna Theresla. geb. 2-2-33 te Nw Vossemeer, laatste adres: Kade 355: Jerocnse. Leetidert, geb. 2-11-07 tc Oud-Vosscmeer, laatste adres: Korten- dijk 78: Nüssen—Van Dorst, Wilhelmina Petronella, geb. 17-3-00 te Nw Vossenwe; laatste adres: Paardenhoek 367: Hol le monsMeesters, Maria Johanna, geb. 10-7-11 te Steenbergen, laatste adres: Kor- tendijk 84: Van Geel, Johannes Adrianus, geb. 26-8-41 te Nw Vossemeer; Van Geel, Johanna Petronella. geb. 13-1-44 te Nw Vossemeer; Van Geel. Marinus Cornel;' geb. 28-3-46 te Nw Vossemeer; Van Geel, Cornelis Ferdinand, geb. 9-11-48 te Nw Vossemeer: Van Geel, Petronella Jolianna, geb. 9-11-48 te Nw Vossemeer, laatste adres van deze vijf slachtoffers: Pelsen dijk 327, Van Oorschot. Maria Elisabeth, geb. 23-9-49 te Nw Vossemeer. laatste adres; Pelsendijk 323: Van Oorschot, Pe trus Wilhelmus Maria, geb, 21-4-48 te Nw Vossemeer, laatste adres: Pelsen dijk 232; Van Oorschot, Wilhelmus Adrianus. geb. 18-5-51 te Nw Vossemeer. laatste adres: Pelsendijk 323; Mceus. Bas- tiaanse Carolina, geb. 24-4-83 te Steen bergen, laatste adres; Paardenboek 369 NOORDGOUWE. Omgekomen: Van der Have. Levina. echtgen. van Adriaan Adriaanse, geb. 1S-10-77. NUMANSDORP. Geïdentificeerde slachtoffers: Bos. Maaike, geb. 28-8-49 te Numansdorp, laatste adres: Schuringsedijk WZ 112; Reedijk, Gerrit, geb, 26-12-30 t.e Numans dorp, laatste adres: Korteboomweg 15; Kot. Anthonie. geb. 1-4-23 te Numans dorp. laatste adres: Korteboomweg 13. OUDERKERK a.d. IJSEL. Rijkaart. Geertje, geb. 2-11-89 te Ouder kerk a.d. IJsel, laatste adres: B 189. PAPENDRECHT. Kraal, Grietje Johanna, geb 5-12-51. laatste adres: Weste.inde 154; Veth, Aart Willem, geb. 19-9-06, laatste adres; Plein 8. RAAMSDONKSVEER. Pols, Joseplius Adrianus, geb. 25-8-81 te Gorinchcm. laatste adres: Sandoel 41, begraven te Raamsdonksveer 5-2-53. SLIEDRECHT. Verdronken 1-2-53: Kraayeveld, Lena Maria, weduwe, geb. 30-11-70, STELLENDAM. Slachtoffers: Troost, Neeltje Adriana, geb. 1911, laatste adres: Meidoornstr. 5, Stellendam: Kuiper. Johanna Dirkje, geb. 1930, laatste adres: Wijk II 17. Stel lendam; Van der Voort—Büdevaart, J., 43 jaar, afkomstig uit Georgetown, (Ca nada); Boshoven. Jolianna, geb. 1918, laatste adres: Vooi'&tr, 11, Stellendam; Van-Soest, Jan, geb. 1946, laatste adres: Wijk II 11 te Stellendam; Van Huizen, Maria. geb. 1921, laatste adres: Wijk II 11 te Stellendam; Van den Berg, Maria, geb. 1895, laatste adres: Wijk II 26 to Stellendam: Vroege, Jantje, gob, 188S, laatste adres; Wijk II 24 te Stellendam; Van Soest, Gerbrand, geb. 1920, laatste adres: Wijk II 11 t.e Stellendam; Flik- weert, Janna. geb. 1901. laatste adres: Wijk II 6 te Siellenrlam; Van Oosten- brugee. geb. 1911, laatste adres: Wijk II 17 te Stellendam; Breoderveld. Cornelia, geb 1931, laatste adres: Pr. Wilhelmina- 1 Stellendam; Breoderveld, Teun- tjo, geb, 1933, laatste adres: Pr. Wllliel- minalaan 2 te Stellendam; Troost—Zwart- kamp, Jacoba. geb. 1877. laatste adres: Burg. Charbonstr. 31 te Stellendam; Broederveld, Van Laan, Grietje, geb. 1893, laatste adres: Wijk II 5a. Stellen dam; Van (1e Ree, Barend, geb. 1S66. laatste adres: Mr. IJman Caustr. 47, Stellendam. STRIJEN. Geïdentificeerde slachtoffers; Ver schoor, Teuntje, geb. 23-11-35 te Strijen; De Vos. Bastlaan, geb. 17-9-78 te s'-Gra- veendeel, laatste adres: Strijen, Mool- hoek 111; De Boer—Van Rijswijk, Cor- lia, geb. 12-9-86 te I-Iendrik Ido Am bacht, laatste adres: Schuringsedijk; Goud. Cornelis, geh. 6-6-S4 te Putters- hoek, laatste adres: Schenkeldtik 55; ReedijkHeita, Cornelia, geb. 9-9-94 te Feijncnoord, laatste adres: Buitendijk 56. Niet geïdentificeerd, doch waarschijn lijk omgekomen. Verschoor, Anthony, geb. 21.12-92 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 11: VerschoorEngels, Elisa beth Fietertjc, geb. 5-9-95 Le Strijen; VerrUp, Teunis, geb. 2-10-96 te Strijen, laatste adres: Schenkeldtik 74: Verrijp De Man. Jannetje Elisabeth, geb. 10-S-93 Hoogvliet, laatste adres: Schenkeldijk en waarschijnlijk: dochter Wlllempje rrjjp, geb. 24-5-33 en nog 2 dochters:, men. Harm. geb. 26-5-80 te I-Iogeveen, .tste adres: Buitendijk 58: Monen Dlplioorn, Maria, geb. 6-3-86 te Zuidwul- de, laatste adres: Buitendijk 58: Monen, Jan, goh. 23-1-18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 5S; Monen. Harm Marinus, geh. 2-7-22 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk 58; Slagboom. Pieter. geb. 27-9- 03 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 50: Slagboom, Pieter, geb. 27-9-03 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 50: Slagboom Herwijer, Neeltje. geb. 19-11-07 te Strijen, laatste adres; Buitendijk 50; Slagboom, Elisabeth, geb. 18-10-29 te Klaaswaal, laatste adres: Buitendijk 50; Engels, Ja cob, geb. 7-1-.18 tc Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; EngelsDekker, Jacoba Alida, geb. 27-10-24 te Numansdorp. laat ste adres; Buitendijk 52; Engels, Hendrik Pieter, geb. 19-6-45 te Lage Zwaluwe, laatste adres: Buitendijk 52; Engels, Dirk, geh. 27-1-50 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 52; Engels, Elisabeth, geb. 31-8-51 te Strijen, laatste draes: Bui tendijk 52; Herweyer, Johannes, geb. 7-8- 85 te Stellendam, laatste adres- Buiten dijk 17; De Baat, Aart. geb. 27-12-17 te Numansdorp, laatste adres: Buitendijk 17: De EaatHerweyer. Elisabeth, geb. 15-4-22 te Strijen, laatste adres: Buiten dijk 17: Van der Roe. Joost, geb. 14-5-S8 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der RenAndeweg, Geertrui, geb. 14-5-94. laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree. Joost, gob. 14-3-26, laatste adres Buitendijk 15; Van der Ree, Geer trui, geb. 7-7-34 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree. Anthonia, geb. 3-S-38 te Strijen, laatste adres: Bui tendijk 15: Reedijk. Anthonie Cornelis, geb. 1S-12-22 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 56; Van SoestVersendaal, Petronella, geb. 4-6-11 te Rhoon, laatsta adres: Buitendijk 62; GoudDesnayer, Trijntje Aanna. geb. 11-4-86 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 55; Van de Merwe, Dirk. geb. 4-S-S0 te Strijen, laat ste adres: Schenkeldijk 44; Van de Mer we. Huigje, geb. 18-7-14 te Strijen, laat ste adres: Schenkeldijk 44; Den Tuinder Elenbaas, Maartje Maatje, geb. 31-7-09 te Alblassordam. laatste adres: Schenkel dijk 62; Den Tuinder, Johanna Martina, gob 19-12-51 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 62: Den Hartog, Floris, geb. 1-12-90 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 75: Den Hartog, Margritha, geb. 18-10-16 te Strijen, laatste adres: Schenkeldtik 75: Van Dommelen, Arie Teuiiis, geb. 6-9-41 te Strijen. laatste I adres: Sassedijk 4. TKRIIEIJDEN (WAGENBERG). Moerenhout, Johanna Mathea Maria, geb. 29-10-50 te Terheuden, laatste adres: B 329. begraven te Terheijden. I TEXEL. Omgekomen en geborgen: Walsber, Sle- bren, 23 jaar, landarbeider. ZUIDLAND. Geïdentificeerde slachtoffers; Van der Velde, Dirk, geb. 21-7-07 te Zuidland, laatste adres: Kerkwcg 324; Van der Vel de. Dirkje, geb. 14-7-Ï0 te St. Maartens dijk, laatste adres; Kerkweg 324; Van der Velde. Teunis, geb. 5-7-43 te Zuid- land, laatste adres: Kerkweg 324; Wol- ters, Pieter, geb. 2-4-91 te Zuidland. laat ste adres: Kerkweg 323: WoltersVan Sevetiter, Jacoba, geb. 9-2-09 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323: Wolters, Geer- trutda Jacoba, geb. 4-11-34 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Wolters, Arie, geb. 11-2-37 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323: Wolters, Cornells, geb. 24-9-38 te Zuidland. laatste adres; Kerkweg 323; Wolters, Frans. geb. 4-7- 42 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Wolters, Saartje, geb. 2-12-43 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Wolters, Pieter. geb. 11-3-49 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323. Niet-geïden- tificeerde slachtoffers Breederland—Rey- tenbagh, J., laatste adres: Kerkweg; Van der WelZocterman, M. G-, laatste adres: Raadhuisstraat 129: Van Eersel, G laatste adres: Breedeweg; Van Eer- seli, II.. laatste adres: Breedeweg en twee kinderen van de familie Van Eer sel, namen nog niet bekend: Minekus. G., laatste adres: Di-ogendilk; Minekus— Blom. B., laatste adres: Drogendijk, ZIJPE. Provisorisch begraven bij vluchtbaven: Uyl, Cornells, geb. 23-10-32 te Poortvliet, laatste adres: Tholen, Krulthaven 7: Van der Velde, Maria Aloysia, geb. 12-8-34 te Stoppeldijk, latste adres: Vogelwaarde; Verhoek, Johannes, circa 43 jaar, laat ste adres: Oosterland, Rijksweg. PASSAGIERSSCHEPEN FAIRSEA, pass, 7 Gibraltar, n. A'dam. 1NDRAPOERA, 7 v. Aden n Djakarta. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 7 te Port Said. NIEUW AMSTERDAM. 6 v. Havana n. New York. NOORDAM, 7 v. R'dam n, New York. ORANJESTAD. 7 te Curasao. WESTERDAM. 7 v. New York n. R-dam. ZUIDERKRUIS. 7 v. Las Patmas n A'dam. JAGERSFONTEIN, pass. 7 Febr, Cape Pal- mas, n. Teneriffe. MAASDAM, 7 Febr. van New York n. Curacao. RIJNDAM, 7 Febr. n.m. te R'dam. AARDIJK, 7 te New York. AALSUM. 7 te Dakar. ARUNDO, pass. 7 Finisterre n. Genua, ALIOTH, 7 mm. te Antw. ALWAKI. 7 dwars v. Bermuda n. New York. ALMKERK, 7 te Melbourne. AAGTEKERK. pass. 7 Finisterre n. Marseille. ALNAT1, pass. 7 Fernando No- ronha n. Las Palmas. ALCYONE, 7 te Colom bo. ALDABI, 6 v. Santos n, Montevideo. AMOR, 7 te Alexandrië. ARENDSDIJK, 7 to Victoria. AMSTELKROON. 13 te A'dam vërw. ALUDRA, 7 te Hamburg. BENNEKOM. 7 le Antolagasta. BENGKALIS, pas.,. 7 Ouesstmt n. Marseille. BROUWERSGRACHT. 6 v. Abo n. A'dam. BOREAS, pass. 7 Dungeness n. Barcelona. CHAMA. pass. 7 Sombrero n. Gi braltar. CORYDA, pass. 6 Trinidad n. Cura cao. CALTEX LEIDEN, pass. 7 Ouessant tl. Sidon. CONGOSTROOM. 6 v. Lagos li. Accra. CASTOR, 7 te Bremen. CALTÉX PERNIS. pass. 7 Burlins n. Sidon. DIEMERDIJK. 7 te Antw. DELFLAND. 6 v. Baliia n. Las Palmas. DRENTE, 7 te Cherib.-n, DANAE, 7 v. Kopenhagen n. A'dam. DOURO, 7 te Li- vorno. ESSO AMSTERDAM, pass, 7 Ouessant li. R'dam. ENGGANO. 7 te Muscat, ERINNA. 5 v. Rangoon n. Miri. FARMSUM, 6 v. Hamp ton Roads li. Nederland. FLEVO, 7 te La Pall ice, GANYMEDES, 7 te Ciudad Trujillo GADILA, 6 v. StaiUow n. Avonmouth. GOOTE. 7 te Boulogne. HELENA, 7 te Maracaibo, HEELSUM, pass. 7 Key West n. Jacksonville. HERCULES, pass. 7 Ouessant n. A'dam. HECTOR. 6 v. Ryeka n. Palermo, HERMES, pass. 8 Dungeness n. Madeira. HAARLEM, pass. 6 Inagua n. Antw. HERA, 7 te Callao HYDRA, 7 te Trinidad. ITTERSUM. 6 v. Galveston n. Nederland. JUPITER, 6 te Oran KOTA INTEN. pass, 7 Key West n. Char leston. KEDOE, 7 te Port Soudan. LAURENS- NERK. 7 te Barcelona. LEKHAVEN, pass. 7 Kaap de Gata n. Antw LEKKERKERK. 6 v. Madras n. Calcutta. LISETA. 6 v. Pladjoe n. Port Dickson.LANGKOEAS, 6 v. Hamburg n. Antw. MADOERA. pass. 7 Gibraltar n. A'dam. MAASLAND. 7 v. Las Palmas n. Pto Alegre. MACUBA. 7 te Auckland. MALEA. ti v. Falmouth li. Curacao. MIRZA, pass. 7 Makalla n. Bahrein. METULA. pass. 7 Port Darwin li. Sydney. MAASKERK. 7 te Novore- dondo. MODJOKERTO. pass. 7 Kaap St Vincent n. R'dam. NIEUW HOLLAND, pass. 7 Thursday Island n. Sydney. NESTOR, 7 te (Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'a paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Trinidad. NIGERSTROOM. 6 v. Bordeaux n. Dakar. ONDINA, 7 te Stanlow. OVÜLA, 6 v. Ardrossan n. Spezzia PRINS WILLEM II, pass. 7 Azoren n. Nederland. POLYDORUS. pass. 7 Minicoi n. Belawan. PRINS FRED. WILLEM, 6 v. Ceuta n. Burriana. POSEI DON, 7 te Pto Plata, PERNA, 3 te Djakarta. ROTTI, 7 te Djakarta. REMPANG. 7 te A'dam. RITA. 6 v. Bangkok n. Pladjoo. RIOUW, pass. 8 Wight n. Savannah. SOEST- DIJK. 7 te Alexandrië. SCIUEDIJK, pass. 7 Azuren n. Halifax. STAD SCHIEDAM. 7 v. Vlaardingcn n. Narvik. STAD MAASTRICHT. 6 V, Livomo n Iluelva. STAD MAAASSLUIS, pass. 7 Trondheim n. Immingliarn. SAIDJA, ■5 te Singapore. SALATIGA, 5 tc Puget Sound. TRITON, pass. 7 Dungeness n, Curaeao. TOMINI. 7 te Djakarta. TAR TA. pass. 7 Azo ren n. Curacao. THEMISTO. 7 te Philadel phia. TEIRESIAS. 7 te Tjilatjap. TABINTA, pass. 7 Minicoi n. Aden. TOSARI. 7 te Dja karta, RIJNLAND, 6 v. Santos n. A'dam. VRIJBURG!!, pass. 8 Finisterre n. Rotman. WINSUM. 6 v. Monrovia n. Dakar. ZEE LAND, pass. 7 Sabang n. Cochin. AMSTELPARK, pass. 7 Febr. Cape Race, n. St John. COR1LLA, 6 Fobr. te Liverpool. GOUWE, 7 Febr. te Kaolaek, ILOS, pass. 7 Febr, Key West. n. Ealtimore MAASHAVEN, pass. 7 Febr. Cape Palmas, n. Takoradi. OOT- MARSUM, pass. 7 Febr. Azoren, n. Houston. RADJA, 6 Febr. te Amurang. WINTERS WIJK, 6 Febr. dwars Madeira, n. Havana. ALCHTBA. 7 Febr. te Rio Janeiro. LOPPER- SUM, 7 Febr. van Bagnoli n, Huelva. DEN BOSCH, 7 Fehs\ Pluimveemarkt. Aanvoer: circa 12 300 stuks. De prijzen waren: kippen van 2,25—2,40 per kg lev. gew tamme konijnen van 1.90—2; per kg lev. gew.; tamme konijnen van 4—7,25 per stuk. Vlugge handel in kippen met hogere prijzen en vlotte handel in tamme konijnen met hogere prijzen; weinig aanvoer van wilde konijnen, ganzen en eenden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4