Sluizen der naastenliefde nog steeds wijd open „De nood aanpakken door zegels plakken" Ook „zuiveringen" in Hongarije Hulp aan West-Europa op commerciële basis Amsterdamse Effectenbeurs Maandag 9 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 3, Eerste blad Deventer agenten gingen venten EEN aantal meisjes van de huishoudschool te Deventer heeft op originele wijze een steentje bijgedragen ter leniging van de nood. Zij bakten 90.000 oliebollen, waarmee de leden van het politiecorps van Deventer van hoog tot laag Zaterdag huis aan huis „collecteerden". De actie werd een groot succes. De oliebollen gingen vlug van de hand; men kwam zelfs een aanzien lijke hoeveelheid tekort. Dank zij deze actie kan de koekstad aan het Rampenfonds een extra-bedrag van 12.217 overdragen. De venter heeft behalve Willemstad ook de gemeente Fijnaart ge adopteerd. De burgemeester raamde de totale opbrengst van col lecten en giften in Deventer op 150.000 De inzameling voor de slacht offers van de ramp. welke te Bergen op Zoom ter hand was genomen door het carnavals comité dat zich tot een weldadig heidscomité had omgeschakeld en de actie voerde onder de leus „Abge mar goed doet", heeft 108.500 opgebracht. In de Ned. Hervormde kerk van Willemstad hebben de her vormden en gereformeerden Zondag een gezamenlijke kerk dienst gehouden. Een collecte tijdens de dienst voor het na tionale rampenfonds bracht 905,50 op. Zoals men weet, is Willemstad zelf zwaar getroffen: het betreurt twee doden, heeft vier dijkbreuken en verscheidene totaal verwoeste huizen. Ook het personeel van Van Gend en Loos zal een dag loon voor het Nationaal Rampenfonds afstaan. De directie heeft beslo ten he1 bedrag te verdubbelen, waardoor een bedrag van 100.000 kan worden overge maakt. De Zondag in de roams-katho- lieke kerken te Nijmegen gehou den collecte voor de slachtoffers der overstromingsramp heeft vol gens eerste opgaven 35.000 tot 40.000 opgebracht. In de protestantse gemeenten was deze voorlopige opbrengst ca 10.000. Behalve kleding voor 5000 gezinnen heeft Nijmegen 150.000 samengebracht. De collecte, die Zondag te Arnhem in alle rooms-katholieke kerken gehouden is voor het ge troffen gebied, heeft 26.300 opgebracht. Met de Vrijdag en Zaterdag op straat en huis aan huis gehouden inzameling heeft Arnhem aan collectes alleen al 122.931 bijeen weten te bren gen. Het totale bedrag is hier door gestegen tot ƒ733.789. On verminderd duurt de stroom van giften via bank en giro voort. Verwacht wordt, dat Arnhem binnenkort 1.000.000 zal kun nen afdragen aan het Nationale Rampenfonds. De gemeente Wymbritseradeel in Friesland heeft al meer dan honderdduizend gulden opge bracht voor het rampenfonds, dat is 35 per gezin. Voorts is in deze gemeente een groot aantal stuks vee ter beschikking ge steld. Op de giro-rekening van de provinciale griffie in Limbing werd Zondag 85.766,81 ontvan gen. Het totale bedrag hetwelk ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds werd ontvangen is thans 389.925,48. De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn heeft in een spoed vergadering besloten de gemeen te Zuidland (Voorne-Putten) te adopteren. De commandant van het Ned. Detachement Verenigde Naties heeft namens het N.D.V.N. een bedrag van 10.000 telegrafisch aan H.M. de Koningin overge maakt, ter bestemming voor de hulpverlening in de noodgebie- den. In Nieuw Vennep zal de eige naar van twee kleine huizen, deze op 19 Februari laten veilen ten bate van het Rampenfonds. De georganiseerde landbouw in de Vijfherenlanden heeft beslo ten de landbouwers in de Vijf herenlanden te vragen 1 van het melkgeld over 1953 af te staan voor de noodgebieden. Het hoofdbestuur van de Orde van Vrijmetselaren heeft, daar toe in staat gesteld door de loges in Nederland, een bedrag van 100.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Daarbij wordt in uitzicht gesteld, dat binnenkort nog een aanvullende bijdrage zal worden gegeven mede op toezegging van maco- nieke organisaties in Amerika. De burgemeester van Zierik- zee deelt ons mede, dat Zierik- zee eveneens is geadopteerd door Almelo (Ov.) en door Danville, Pennsylvania, U.S.A. Herkingen is geadopteerd door een elftal gemeenten, w.o. de ge meenten Langedijk en Bodegra ven. De leiding van de „Deutsche Blinden:>rbeit", de federatie voor het blindenhandwerk in West- Duitsland, heeft aan vijf blinde slachtoffers van de watersnood met geleide kosteloos verblijf aangeboden in haar vacantiete- huis in Meschede in het Sauer- land, voor de tijd van drie we ken. Gevangenen en personeel van een gevangenis te Rome hebben 80.281 lire bijeengebracht voor Nederland. De Finse regering heeft 50 mil- lioen mark beschikbaar gesteld. Zaterdag was in Noorwegen reeds een millioen kronen inge zameld voor Nederland, België en Engeland. De burgemeester van Reef Town Springs in de Kaapprovin cie heeft de bevoegde autoritei ten een program voor immigra tie in Zuid-Afrika voorgesteld, waarvan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland en Engeland zouden profiteren. Met ëen machine van de Pan American Airways is Zaterdag middag nog een zending van ruim 2 ton (2.353 kg) kleding van particulieren uit Duitsland, aangekomen. De zending is be stemd voor het Nederlandse Rode Kruis. Het Zwitserse Rode Kruis heeft zoveel geld en goederen bijeen gebracht, dat thans twintig spoorwagons vol kleding, schoe nen, dekens en beddegoed klaar staan voor Nederland. De „Chai- ne du bonheur", waarbij de tele- foonabonné's hun bijdragen tele fonisch kunnen opgeven, welke actie Dinsdag is begonnen, heeft reeds 2.200.000 Zwitserse francs opgebracht. Dit bedrag is be stemd voor Nederland, Engeland en België. In geheel Zweden wordt een actie gevoerd' voor de slachtof fers in Nederland. Zondagavond was reeds voor een waarde van 8.000.000 kronen bijeengebracht, waaronder schenkingen aan de kens, kleren en dergelijke ter waarde van 2.000.000 kronen. De rest zijn schenkingen in geld. De actie van de Zweedse radio heeft in twee dagen 1.250.000 kronen opgebracht. De actie voor de slachtoffers in de Po-vlakte bracht indertijd in anderhalve maand 1.300.000 kronen op. In een vrachtmachine van de Pan American World Airways uit New York zijn op Schiphol 39 buitenboordmotoren aangeko men. Er waren in een passagiers toestel reeds elf van dezelfde motoren gearriveerd. De stad Hays in Kansas, Ver enigde Staten heeft Zierikzee ge adopteerd. De motoren, die een gezamen lijke waarde vertegenwoordigen van 100.000 gulden, zijn inmid dels met spoed naar Dordrecht vervoerd. Een Grieks vliegtuig, dat van Athene naar Amsterdam op weg is, heeft 45 kisten krenten, een kist medicamenten, honderd paar legerschoenen, vijftig dekens, drie kisten zeep, twee kisten wijn en acht kisten sigaretten aan boord. In Frankrijk gaat de hulpver lening aan Nederland onvermin derd voort. De bedragen van particulieren variëren van een briefje van honderd francs (een gulden) tot een cheque van ne gen millioen francs (ruim 90.000 gulden) van de Coca-Colafa- briek. Honderden tonnen kleding en andere goederen zijn ingeza meld. 20.000 Franse gezinnen zijn bereid een of meer Nederlandse kinderen op te nemen. Leden van de oliegemeenschap Shell Cardon (Venezuela) heb ben 135.000 gulden beschikbaar gesteld voor Nederland. Een wagon met ruim zes ton textielgoederen is Zaterdag uit Wenen naar Nederland vertrok ken. De lading bestaat in hoofd zaak uit beddegoed. Naar schat ting is in Oostenrijk 3 a 400.000 gulden ingezameld voor Neder land. De gemeenteraad van Bor deaux heeft 60.000 gulden be schikbaar gesteld voor de drie landen, De bond van Rode-Kruisvere nigingen te Genève heeft uit alle delen der wereld hulp voor Ne derland ontvangen, die op een bedrag van anderhalf millioen dollar wordt geraamd. De leiding van de bond heeft meegedeeld dat het dringende verzoek van het Nederlandse Rode Kruis om 20.000 complete bedden ruim schoots kon worden vervuld. Ook uit Portugal blijft de hulp voor de door de watersnood ge troffen gebieden toestromen. Lis sabon heeft afgezonden: 10.000 dekens, 20.000 m. beddelaken, 2.000 paar schoenen. 400.000 blik jes conserven, een grote hoeveel heid tabak en vetten, 1 ton lever traan, 10 ton geconcentreerde legerrantsoenen, 5 ton koffie, 50 ton rijst, 10 ton suiker, 10.000 pakjes gedroogde vijgen en 34.000 flessen portwijn. Deze vijftig motoren, die elk een capaciteit hebben van 25 PK, zijn een geschenk van een Ame rikaans fabrikant. EEN watersnood-postzegel van 10 cent met een toeslag van 10 cent is van morgen af aan alle Nederlandse postkanto ren te krijgen. Het is het gewone goud-oker-kleurige tien cents Koninginne-zegel met zwarte op druk „Watersnood 1953 10 ct 10". Het zegel is geldig tot eind December 1954 en zal waarschijn lijk slechts tot eind Maart 1953 verkrijgbaar zijn. Men heeft het zegel met opzet uiterst sober ge houden. De totale opbrengst van de toeslag zal in het Rampenfonds worden gestort. De directeur-ge neraal van PTT, de heer L. Ne- her, verwacht een opbrengst van zeker een millioen gulden. Op de eerste dag van uitgifte zal een door de Landsdrukkerij vervaardigde enveloppe met het Zeeuwse wapen in kleuren aan de verzamelaarsloketten ver krijgbaar zijn. Deze omslag kost vijftig cent plus 20 cent voor een zegel. Er zal een bijzonder stem pel op worden gedrukt. „De nood aanpakken door ze gels plakken" is het devies, dat het comité watersnood-postzegel voert. Voorts zal het comité, via be staande organen, zakjes met vijf watersnoodzegels voor een gul den te koop doen aanbieden. DE TOESTAND IN MELISSANT De burgemeester van Melissant heeft in een circulaire aan de be volking medegedeeld, dat er met man en macht wordt gewerkt aan het voorlopig dichten van de dijken en aan de plannen voor het definitief herstel. Op dit mo ment is er voor Melissant geen gevaar, al moet er volgens de burgemeester op gerekend wor den, dat dit bij zware storm niet denkbeeldig is. Zodra deze situa tie zich zou voordoen, zal de be volking worden gealarmeerd door de brandweersirene of bij het uitvallen van de electrici- teit door klokgelui. Teneinde op deze onverhoopte omstandig heden voorbereid te zijn is de be volking van Melissant dringend aangeraden een z.g. noodkoffer met het allerdringendste lijfgoed eri waardepapieren bij de hand te houden. Getracht zal worden in de haven van Dirksland een aantal schepen in reserve te hou den voor een eventuele spoed- evacuatie. De burgemeester heeft tevens gevraagd om enkele ducks. Voor hen, die ondanks de getrof fen voorzorgsmaatregelen zich niet veilig gevoelen en er de voorkeur aan geven hun vrouw en kinderen vrijwillig te laten evacueren, bestaat daartoe gele genheid. Vandaag is met de af voer begonnen. Chronische zie ken moeten in ieder geval van daag worden geëvacueerd. Per sonen uit andere gemeenten, die in Melissant verblijven, moeten zich bij de plaatselijke autoritei ten aanmelden. Daarna zal wor den beoordeeld in hoeverre deze personen verplicht zullen wor den om te evacueren. ueren. SPOORKAARTJES OP CREDIET Aan personen, die naar de noodgebieden moeten terugke ren ingevolge een oproep of last geving van overheidswege, kun nen plaatsbewijzen voor de Spoorwegen op crediet worden verstrekt tegen inlevering van een door of namens de burge meester ter plaatse afgegeven bewijs, waarop de naam van de te vervoeren personen en de ge gevens omtrent station van ver trek en bestemming zijn vermeld. Deze bewijzen zijn te verkrijgen in het nieuwe stadhuis te Den Haag. Teruggaan kunnen mannen van zestien jaar en ouder mits zij aannemelijk maken, liefst aan de hand van documenten, dat hun tegenwoordigheid in het ge- evacueerde gebied strikt noodza kelijk is. Rode Kruis deed goed werk Het Nederlandsche Roode Kruis heeft vorige week uitstekende hulp verleend en doet dat ook nu nog. Hoe snel deze hulp kan wor den geboden blijkt wel uit het feit dat twaalf uur na de aan vraag dr Augustijn met een mili taire Auster op het strand van Haamstede landde. Hij bracht de chirurg mee om wie was verzocht en voorts medicamenten zoals penicilline, anti-griepmiddelen, insuline enz. Aanvragen voor meerdere medische hulp' kon rechtsstreeks worden meegeno men naar Den Haag en daar on middellijk in behandeling wor den genomen, aangezien het vliegtuig via Woensdrecht naar Ypenburg vloog. Prachtig werk werd ook ver richt door de afdeling Bergen op Zoom van het Rode Kruis. Zie ken werden afgevoerd en in Hal steren werd een noodziekenhuis met 78 bedden ingericht, terwijl materiaal voor een tweede nood ziekenhuis ter plaatse werd ge bracht. Het afdelingsbestuur van het Ned. Roode Kruis te Bergen op Zoom en de colonnecomman dant dr Kole hebben in één enke le dag bergen werk verzet. Ook het bureau van de Rode Kruis- kringcommissaris. onder leiding van generaal Van der Kroon, was de situatie voortdurend meester. Koningin per boot naar rampgebied Koningin Juliana is vanmorgen te half acht naar Spijkenisse op Voorne-Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van Waterstaat een tocht naai' verschillende eilanden te maken. Zij was voornemens dor pen te bezoeken waar nog men sen wonen, dus niet reeds ont ruimde dorpen. Deze reis ver vangt de vliegtocht die eerst was aangekondigd. MILLIOEN SCHADE BIJ PTT De PTT heeft door de storm vloed van 1 Februari voor mil- lioenen guldens schade geleden, aldus verklaarde de directeur- generaal de heer L. Neher. Er is in een week tijds reeds veel hersteld. De amateurzenders, die tijdens de grootste nood uit stekend en prijzenswaardig werk hebben gedaan, kunnen thans tot rust komen, aldus de heer Neher. Alle plaatsen, waar mensen wo nen, zijn thans, zij het soms nog moeilijk, weer bereikbaar. Ongeveer dertig PTT-kantoren werden door de stormvloed uit geschakeld. Ongeveer vijf leden van het PTT-corps, het juiste ge tal staat nog niet vast, hebben het leven verloren. Het personeel in de noodgebieden heeft bijzonder veel persoonlijk initiatief aan de dag gelegd. De post is, hoe dan ook, bezorgd. Brieven van een velletje papier met het stempel „noodgebied" werden ongefran- keerd verstuurd. De postkantoorkassen werden gered. PTT-personeel vestigde op zoldertjes boven het klotsende water noodkantoren in. „Ik heb bijzonder veel waarde ring voor het verzette werk en het flinke optreden," aldus de heer Neher. DIJKDICHTING BIJ WILLEMSTAD Rondom Willemstad is men thans met man en macht bezig om de dijken te dichten. Er moe ten vier gaten worden hersteld. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. pro- vis jrisch te kunnen dichten, ten minste als de weersomstandighe den gunstig blijven. Drie firma's zijn bij het herstel van deze ge vaarlijke doorbraak, waardoor bij hoog water nog steeds water het land binnenstroomt, inge schakeld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze doorbraak met het droogmalen van de pol der Ruigenhil, waarin Willem stad is gelegen, tebeginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleve ren. Door deze gaten stroomt tenminste bij vloed geen water meer naar binnen. Het stadje Willemstad zelf staat droog, maar rondom de stadswallen staat alles blank. Zandzuiger „Ahoy" naar de Hoekse Waard De zandzuiger „Ahoy" wordt overgebracht naar de Hoekse Waard, om daar bij de herstel werkzaamheden te helpen. Dien tengevolge zijn de werkzaamhe den aan de „Faustus" voorlopig gestaakt. Destructors werken op volle toeren Volgens ramingen ligt het aan tal stuks omgekomen vee tussen de dertig- en veertigduizend. Het is begrijpelijk dat de destructors in het zuiden des lands sedert verleden week Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. Eerst nadat een groot aantal paarden, carriers en mensen wa ren gevorderd, konden de rond drijvende cadavers echter wor den weggesleept en naar de des tructors worden gebracht. Men kreeg bovendien hulp van andere destructors uit het land, o.a. uit Bergum, Hoorn en Purmerend. In Son worden op het ogenblik da gelijks duizend cadavers aange voerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit, maar ook de destructors in Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Voor wat het overstroomde deel van Brabant betreft zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. Postzegel WATERSNOOD 1953 De P.T.T. zal. watersnoodzegels uitgeven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Rampenfonds. De zegel wordt verkocht met een toeslag van 10 cent. De verbindingen met het Zuiden De A.N.W.B. wijst er met na druk op, dat de enige verbinding met het westen en midden van het land met het zuiden nog steeds de route via Utrecht en 's-Hertogenbosch is. De belang rijke verbindingen Dordrecht Breda, RidderkerkGorinchem en GorinchemBreda zijn nog steeds gestremd. Rode Kruis-helpsters aangehouden Verdacht van het plegen van onregelmatigheden zijn drie helpsters in vaste dienst van de afdeling Schiedam van het Rode Kruis gearresteerd. Twee wor den nog steeds door de politie vastgehouden, de derde is we gens tragische familieomstandig heden voorlopig op vrije voeten gesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. GEEN OVERHAASTE SCHADE-AANGIFTE De directeur van het commis sariaat voor oorlogsschade maakt bekend, dat districts-bureau's van de schade-enquête-commissie zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de wa tersnood geleden schade aan goe deren (gebouwen, huisraad, be- drijfsuitrusting en voorraden, grond, gewassen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.). Gedupeerden dienen de schade aan te melden op bij deze bu reau's verkrijgbare aangifte-for mulieren. De aangifte dient te geschieden bij het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient echter aanbeve ling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de omvang van de schade kan over zien. De mogelijkheid tot het doen van aangifte zal openstaan tot zes maanden nadat het betrok ken gebied is drooggevallen. PRINS BERNHARD IN WILLEMSTAD Prins B rnhard heeft Zater dagmiddag een onverwacht be zoek gebracht aan Willemstad. Hij landde met zijn sportvlieg- tuig in een van de weilanden in de omgeving van Willemstad, die niet door hef water werden aangetast. Met een helicopter zette hij hierna de reis naar Wil lemstad voort. Toen hij daar arriveerde, was de burgemees ter, de heer C. A. van der Hooft, juist bezig met een rondleiding van de commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, de grif fier der Staten en enkele leden van provinciale Staten, door Willemstad. De rondwandeling werd onderbroken, waarna de burgemeester prins Bernhard op het gemeentehuis ontving. Enige punten in de stad werden be zocht, waarna de prins de be volking van Willemstad voor het raadhuis toesprak. Per heli copter vertrok hij hierna weer naar Schouwen-Duiveland. De prins bracht Zaterdag eveneens bezoeken aan Zonne- maire, Dirksland, Herkingen, Middelharnïs, Melissant, Stellen dam, Goedereede, Zijpe, Bruinis- se, Óoltgensplaat en Willemstad. In al deze plaatsen sprak prins Bernhard langdurig met de bur gemeesters en de bevolking. Vervolgens vertrok prins Bernhard naar Ypenburg, waar hij te 16.45 uur landde. Daarna woonde hij wederom de verga dering van het dagelijks bestuur van het Nationale Rampenfonds bij en begaf zich tenslotte naar het gebouw van de Regerings voorlichtingsdienst, waar hij een aantal verzoeken van burge meesters der bezochte plaatsen aan de berichtendienst doorgaf. GETROFFENEN OFFEREN VOOR GETROFFENEN De burgemeester van Zie rikzee deelt mede, dat tijdens de Zondag aldaar gehouden drie kerkdiensten, ten behoe ve van het Rampenfonds de verbluffende som van ƒ2.518,87 werd gecollecteerd. A.V.R.O.-ZENDTIJD WèL GEVORDERD Naar aanleiding van het com muniqué van het AVRO-bestuur over het conflict met de Rege- rings Voorlichtingsdienst inzake het uitzenden van berichten voor de noodgebieden heeft de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen, mr Ph. de Vries, desgevraagd verklaard, dat de inhoud van dit communi qué formeel volkomen onjuist is. „Ik heb Dinsdagochtend zendtijd gevorderd, wel niet in conflictstemming, maar in over leg met de R.V.D.", aldus mr De Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrijwillig en zonder ver zet van de AVRO-voorzitter de heer G. de Clercq was aanvaard. De mededeling van de AVRO- omroeper: „Wij geven nu de microfoon over aan de regerings voorlichtingsdienst voor het uit zenden van berichten" wijst trouwens duidelijk in de richting van vordering. Mr De Vries deelde tenslotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is ge zonden. Het AVRO-bestuur had Zater dag o.m. bekend gemaakt, dat de AVRO van meet af aan haar medewerking had verleend en geen zendtijd was gevorderd. Zij had onbeperkt zendtijd aange boden. HET ONTSLAG VAN DE ANTWOORDMAN Naar aanleiding van het door het A.N.P. verspreide bericht over het ontslag dat de Ant woordman heeft genomen, ver neemt de Telegraaf van het AVRO-bestuur, dat de heer De Clercq, de voorzitter van de AVRO, op 1 Februari de heer S -bsdd cue de rubriek „Ik weet, ik weet wat u niet weet", voor de AVRO verzorgde, heeft doen weten dat .lij deze rubriek, daar zij hem niet beviel, met ingang van 1 April wenste te beëindi gen. Eerst vijf dagen daarna is het bericht verspreid, dat de heer Schadd c.s. ontslag namen, omdat zij zich niet met het be leid van de AVRO inzake de hulpverlening konden vereni gen, aldus de mededeling. ROTTERDAMSE VEEMARKT 9 Februari Aanvoer in totaal 1287: vette koeien en ossen 466, varkens 821. Prijs in cents per kg, le kw, 2e kw, 3e kw.: vette koeien 284—294. 264—278, 210—240; varkens (levend gewicht) 183—181—178. Vette koeien aanvoer groter, handel levendig, prijzen even hoger, prima's tot 3,varkens (levend gewicht) aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel vlot, prijzen iets hoger, prima's boven notering. Minister van Justitie Joodzou van functie ontheven zijn Uit Zondag te Wenen ontvangen Hongaarse dagbladen blijkt dat Gjoela Decsi is ontheven van zijn functie als minister van Justitie. Hq is vervangen door Bela Kovacs. Decsi bekleedde geen hoge functie in de Hongaarse communistische partij. Hij is een voormalige advocaat en bekleedde na de tweede wereldoorlog hoge posten bij de Hongaarse geheime politie. Decsi is een Jood. In Wenen ging reeds enige dagen het gerucht, dat hij was ontslagen. Volgens andere berichten uit Boedapest zou generaal-maj ooi- Peter Gabor, hoofd van de com munistische geheime politie, ge arresteerd zijn. Gabor is van Joodse- afkomst. Zijn opvolger zou thans zijn generaal-maj oor Laszlo Piros, tot dusver hoofd van de Hongaarse grenswacht. Verder zou Zoltan Vas niet lan ger meer hoofd van het Hongaar se planbureau zijn. Vas is even eens van Joodse afkomst. Nog meer arrestaties. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben van meer arrestaties gewaagd, o.m. van professor Benedek, die bekend is als de beste Hongaarse zenuwarts. Benedek was verbon den aan een ziekenhuis van de „Joint" in Boedapest. Verder zou de Joodse directeur van de Hon gaarse radio Szirmay gearres teerd zijn en vervangen door een broer van premier Rakosi. De Joodse minister van Justitie Guyla Decsi zou 16 Januari ge arresteerd zijn. Erik Molnar, eveneens een Jood en oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, zou sinds een maand niet meer ge zien zijn. Tenslotte zou een me dewerker van Gabor enkele da gen geleden gearresteerd zijn. Zuivering in Bulgarije? Premier Sj er venkof heeft de Bulgaarse raad van het va derlandse front (parlement) meegedeeld, dat de personen in verantwoordelijke posities, die twijfelen aan de toekomst van het land moeten worden 11050 35.000 In de 518e Staatsloterij is van ochtend in de derde klasse op het lot nummer 11Q50 een prijs gevallen van ƒ35.000. Waar is dat vliegtuig? THUISREIS: PH-TDN Vlaardingen) is vanmorgen om 7.00 uur te Rome aangekomen; PH-TES (Soerabaya) is vannacht uit Beiroet vertrokken: PH-TFE (Utrecht) is vanmorgen vroeg uit Bangkok vertrokken: PH-TEP (Pontianak) zal morgenochtend om 7.00 uur uit Tokio vertrekken; PH-TDB (Walcheren) is gistermiddag op Schip, hol geland. UITREIS: PH-TET (Tilburg) is om streeks middernacht uit Bangkok ver trokken; PH-TDE Eindhoven i is van morgen omstreekt 6.00 uur uit Rangoon vertrokken; PH-TFD (Arnhemj is van. nacht te Rome aangekomen: PH-TDM (Aalsmeer) (charter Nieuw-Zeeland) is gistermorgen in Christchurch a gekomen. vervangen door „militante personen die strijden voor de overwinning van onze zaak". Luidens een bericht van het officiële Bulgaarse persbureau sprak de premier over onvol maaktheden van het vaderlandse front, o.a. over „bureaucratische neigingen". De regering eiste van de parlementsleden, aldus Sjer- venkof, dat zij hun fouten zou den herzien, harder zouden wer ken, hun oren open houden en „de vijand zouden ontmaskeren". In het conferentiehuis„Woud- schoten'' te Zeist luisteren ge- evacueerden naar de rede van de Koningin. TRAMONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Zaterdagmiddag ongeveer half één is in de Marnixstraat te Amsterdam een bijwagen van lijn 3 tegen de voorwagen ge botst, waardoor vijf passagiers werden gewond, waarvan één, een 35-jarige vrouw, die ver moedelijk een hersenschudding had bekomen, naar het Wilhel- minagasthuis moest worden ver voerd. Vier andere passagiers werden licht gewond en konden op eigen gelegenheid hun weg vervolgen. Het ongeval ontstond, doordat een splitpen tussen de beide koppeistangen niet aanwezig was. Hierdoor is de verbindings bout losgetrild, zodat de beide wagens ontkoppeld werden. Toen de motorwagen bij de halte Marnixstraat-Nieuwe Wil- lemstraat stopte, ontstond de botsing, met het vermelde ge volg. Er was vrij veel glasscha de. Het tramverkeer ondervond p.l.m. 25 minuten vertraging. Stassen zal in Washington nieuw hulpplan voorstellen Harold Stassen, directeur van* het bureau voor de wederzijdse beveiliging, heeft voor zijn ver trek uit Bonn verklaard dat hij, na zijn aankomst te Washington, een rapport zal opstellen over de economische en financiële situa tie in West-Europa en een nieuw hulpplan voor Europa zal voor stellen, aldus is van welinge lichte Amerkaanse zijde verno men. De hulp aan de Westeuro- pese landen zou voortaan op strikt commerciële basis geschie den, aldus zou Stassen verklaard hebben. HET BEZOEK AAN BRUSSEL Zondagochtend om half twaalf zijn de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles en de directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging Stassen, van het vliegveld Meisbroek bij Brussel naar Luxemburg vertrokken. Het vertrek was twee uur ver traagd wegens mist boven Lu xemburg. Dulles verklaarde voor zijn vertrek tegenover journalis ten, dat zijn bezoek aan Brus sel geheel bevredigend was geweest. Er was een aantal kwesties, o.a. ook de overstro mingen in België, besproken, zo zei hij. Op het vliegveld van Luxem burg werden Dulles en Stassen begroet door de Luxemburgse minister van Buitenlandse Za ken Bech, de Amerikaanse am bassadeur in Luxemburg mevr. Mesta en de speciale Amerikaan se vertegenwoordiger in Euro pa Draper. Zondagmiddag brachten zij een beleefdheidsbezoek aan groothertogin Charlotte van Lu xemburg. Vervolgens hebben zij een vergadering bijgewoond van de commissie voor de gemeenschap pelijke markt van het gezags orgaan van de K.S.G. In deze vergadering zeide Dulles dat de Europese landen hun „histori sche rivaliteit" dienden op te geven voor een verbinding van hun gemeenschappelijke belan gen. Er diende een gemeenschap op breder en hechter basis ge vormd te worden. Dulles zeide hiermede slechts de woorden te herhalen van de preambule van verdrag van het plan-Schuman. Dat dit samen viel met de Amerikaanse poli tiek tooftde aan, dat de Ameri kaanse en Europese oogmerken, identiek waren. 's Avonds zijn zij per vliegtuig naar Washington vertrokken. Koers Koers ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen Nederland 1947 (3Vi) 3 95A Dollarlening 1947 3 94' Investenngscertificaten 3 95H Ned. 1962-'64 z. belasting- faciliteit 3 95H Nea. Indïë 1937 A 395H ACTIEVE AANDELEN Bank- en Crediettnstell. Nat. Handelsbank, Aand 109'/. Ned. Handelmïj C. v. A 159'/: Industriële Ondern. Alg.KunslzijdeUmeAand 169". Calvé-Delft C. v. A 123 Van Gelder Zonen Aand Kon N ed Hoogovens CvA 1577. Ned. Kabeliabriek Aand 214'u Philips Gem.Bez v.Aand 162'. Unilever C. v. A 185 Wilton-Feijenoord Aand 168»/. .Mijn bouwondernemingen Billiton 2e rubriek Aand. 174'/« Petroleumondern. Kon. Petr. Mij. Aand 314'/i Moeara Enim P M Aand 496 Rubberondernemingen AmsterdamRubber Aand 87 Bandar Rubber Mij Aand 91', Sum. Rubber Cult50'/. Scheepvaartmij. Holl.-Amerika Lijn Aand 139V: K.N.S.M. Nat.Bez.v Aand. 1397. Kon Paketvaart Aand. 1197. Ned.Scheepv.Unie Aand. 129V; Suikerondernemingen Handelsver. A'dam Aand. 96'/. N.-Ind. SuikerUnie Aand. 83'/: Ver.Vorst.Cult.Mij Aand. 21 Tabaksondernemingen Dell MijC. v. A. 81»/. Senembah Mij. Aand. 74'/« 96'/. Koers Koers 6/2 9/2 Diversen Müller Co. Nat.Bez.v-A 172 NIET-ACT.OBLIGATIES Staatsleningen Denemarken 1938 4 100V. Prov- en Gem. Leningen A'dam 1948 (31/,) 3 97»/. Delft 1952 4'/. Groningen 1952 I-U 4'/. N.-Holl le Leningl938 3 7 97'/. Z.-Holl. 3e Lening '37 3 Bank. en Credietinstell. Hypotheekb. (pandbr.) Fries-Gron serie DE.VE 3'/. Rotterd Hyp.bank Gee. (3'/.) 3'/.% 97 Westl Hyp.b serie NO 3'/. 96'/s Eerste Ned. Sch.verb. (3'/,) 3% 86'/. Industriële Obligaties Alg. Kunstzijde Unie 3 Philips' dollarlening '51 4 102A Kon. Petr. 1950 conv. 3'/: 112'/. N.-Ind. Sp, le lening'37 3'/i 38'/. Premieleningen A'dam Olympialenlng 100,— 3 121'/. A'dam premielening 1951 100,—) 2'/. 109»/. 's-Gravenhage premie lening 1952 I 2'/. 109»/. idem 1952 H 2'/. 107»/, R'dam Premiel. 19521 21057» idem 1952 n 2'/. lll'/s Utrècht premiel. 1952 100,—) 2'/. 103'/. NIET-ACT. AANDELEN 81»/, I Bank. en Credietinstell. 75'/. 87'/. 102'/. I09V. 107'/. 1057. Aand. 171'/. 171'/, Koers Koers Rotterd Belegg. Con.. sortium Aand Emballagefabriek en en Houth. Aand. Hollandsche Beton Aand Ho!l Kunstz Ind. Aand Kon. Ned. Gist. en Spiritusfabriek Aand. Letterg. A'dam Aand. Lijm. en Gelatinefabriek C. v. A. Ned.-Am. Autob. Vredestein Aand. Schokbeton Aand Unilever 6% Cum. pref Aand. A. Ver. Blikfabneken Aand. Vlissingen Co's Katoenfabr. Aand. Wyers' Ind.. Handels onderneming Aand. Elec.- en Gasmaatschapp. Overzeese Gas Mij. Nat bez. v. Aand. Handelsondernemingen Borneo Sumatra Handelmij. Aand. Houthandel Pont Aand. Internatio Aand. Diversen Ned. Mil. Walvischvaart Aand. Amer, Spoorwegen Baltimore Ohio C.v.A. Pennsylvania C.v-A. Canadian Pacific C.v.A Amerikaanse fondsen AnacondaC.v.A. Bethlehem Steel C.v.A. Hudson Motor C.V.A. Nash Kelvinator C.v.A Republic steel C.v.A. Standard Brands C.vA, Shell Union C.V.A. Tide WaterC.v.A. 108V. 1111 11» 146 147 74 74 26 V, 22'- 227. 33 A 32V, 42« 42»/. 54". 53 16'/s 16s/» 23'/. 23»/s 46 A 45 27'/. 27'/. 69'/s 68V. 23 22'/.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2