Millioenenliulp steeds indrukwekkender NEDERLANDERS in RUITENLAND HERDACHTEN DE DODEN „Keten der goedheid" in Zwitserland: 2i millioen ONTRUIMING EVACUATIEKAMP RUKT GEZINNEN UITEEN HELPT: vergeet nationale grenzen Schaderegeling voorbereid Vier Europese landen hoorden radiorede van Koningin Heel Canada leeft met u mee Wonti£f*f RIJSHOUT VOOR DE WATERKERINGEN „Mouwen omhoog, ons land moet droog GIFTEN VAN GEMEENTEN, BEDRIJVEN, VERENIGINGEN MASSAGRAF BIJ OUDE TONGE Onverwacht nieuw leed in Ossendrecht Nog geen nieuwe bewoners Onbegrijpelijk bevel uit Den Haag van Maandag 9 Februari' 1953 5 (Van onze correspondent) DEN HAAG, 8 Febr. De stroom van geld en goederen, die nu reeds enige dagen uit alle delen van de wereld naar de noodgebieden in Nederland vloeit is uitgegroeid tot een lawine van naastenliefde die nog steeds in omvang toeneemt. Bij millioenen worden de dollars, kronen, marken, francs en lires bijeengebracht. Van Finland tot Australië, van Canada tot Zuid-Afrika, in India, in Tunis en in Birma, in vrijwel elke staat van de Westelijke wereld. De bond van Rode Kruis-verentgingen in Genève heeft, dank zij bijdragen uit 21 landen, rèeds voor een waarde van l>/2 millioen dollar a en geld en in natura naar Nederland kunnen sturen. Van dit bedrag is 100.000 dollar bijgedragen door het Amerikaanse Rode Kruis. De hulp die vooral kan worden verwacht uit de Verenigde Staten waai- de door president Eisenhower benoemde regeringscommis sie onder John Foster Dulles spoedig aan het werk zal gaan en andere nationale hulporganisaties zoals het „Holland Flood Relief" nog niet aan het tellen van de dollars zijn toegekomen, belooft indrukwekkend te worden. goedheid" wordt gevoerd heeft reeds ruim 2'/'J millioen gulden opgeleverd. Een Zwitserse verzekeringsmaatschappij heeft een bedrag van 100.000 gulden voor het Nationaal Rampenfonds beschikbaar ge steld. Ook in PORTUGAL helpt men op ongeken de -wijze. Op last van de regering wordt thans het stoomsehip „India'' geladen dat goéderen ter -waarde van verscheidene millioe- nén escudo's naar Rotterdam zal brengen. Maandag worden per vliegtuig 2000 rantsoe nen in blik verzonden. Andere giften zijn reeds met vliegtuigen van de KLM. BOAC en Air France verzonden. Vele arbeiders in Portugal werken per dag twee uur langer. Hun extra-loon zullen zU afstaan voor de hulpverlening. Zelfs kapperszaken blijven lan ger open. Tot dusver heeft de Nederlandse ambassade Engels parlement: De AMERIKAANSE Zondagsbladen kwamen uitvoerig terug op de „grootste natuurramp in Europa sedert 3e Mid deleeuwen''. In hoofdartikelen wordt er op gewezen dat men de Slachtoffers van de watersnood niet genoeg kan helpen. Het comité „Holland Flood Relief" heeft inmiddels de beschikking gekregen over een flink aantal vrijwilligers die de ad ministratie voeren over de binnenkomen de gelden. Allerwegen blijkt de hulpvaar digheidszin van Amerikanen en Neder landers die in de „Nieuwe Wereld" nen. De Nederlandse journalisten in de Verenigde Staten hebben een beroep ge daan op 1700 hoofdredacteuren van Ame rikaanse dagbladen en periodieken om de steunactie onder de aandacht van het publiek te houden. De televisie wijdt vrij wel elke dag ruime aandacht aan het overstroomde gebied van Néderland. Gis teren werd een Nederlandse zakenman voor het beeldscherm gebracht die zelf enige dagen aan het reddingswerk heeft deelgenomen. 13.000 Militairen van de 82ste Ameri kaanse luchtlandingsdivisie die op 17 September 1944 bij Grave en Nijmegen in de strijd tegen'de Duitsers werd ge worpen, brachten tijdens oefeningen in de staat New York een bedrag van 12.250 dollar bijeen. De landelijke aotie van het Rode Ki in NOORWÉGEN heeft meer dan 530.000 gulden opgebracht. Op korte termijn kan Nederland nog rekenen op 25 walkie tal kie's. In de DEENSE hoofdstad zijn Zon dag 1.000 personen in de weer geweest met het sorteren van Deense giften. Acht vliegtuigen met In totaal 64 ton zand zakken, rubberlaarzen en rubberkleding zijn al vertrokken. Nog steeds worden fi-ote sommen gelds ingezameld. In WEDEN is een bedrag van 3'/, millioen gulden bijeengebracht voor de over stroomde gebieden. Verwacht wordt dat de komende dagen nog ettelijke millioe nen kronen zullen worden opgehaald. Een fabriek gaf 500 kooktoestellen en 250 lantaarns. In Stockholm werden van daag op de openbare vervoersmiddelen en in alle hotels en café's collectes ge houden. Ook in de treinen en op de sta tions werd met de bus rondgegaan. Tien tallen vrachtauto's met hulpgoederen ko men nog naar Nederland. Ook ettelijke treinwagons zijn ingeschakeld om de 'gif ten op de plaats van bestemming in Ne derland te brengen. Intotaal kan worden gerekend op 60 ton goederen. Tot op heden zijn uit FRANKRIJK 30 zwaar beladen vrachtauto's met hulp goederen naar het Noorden gegaan. Hon derden tonnen goederen zijn. over de grens gerold. Ruim 20.000 Franse gezin nen zijn bereid Nederlandse kinderen op te nemen. Voor het herstel van de dijken zijn vanavond nog 44 kipauto's van een Franse compagnie in Duitsland naar Ne derland gedirigeerd. Honderden cheques Montreal is de verzamelplaats van fle hulp die CANADA aan Nederland biedt. De Canadezen hebben tot dasver 500.000 dollar toegezegd en 20 ton goederen is ai overgevlogen of wacht nog op verzen ding. Alle banken nemen geldelijke bij dragen in ontvangst. Het eerste doel van de nationale bulpaetic was dc verzending van 50 bnitenboordinotoren. Honderden cheques van Nederlanders komen in Mon treal, Ottawa en Toronto binnen. Zondag werd in de kerken 27.500 dollar opge haald. Het Rode Kruis ontving 5000 kus sens en 3000 thermosflessen. De Cana dese zakenman Donald Kouri die Za terdag uit Zwijdrceht in Canada terug keerde verklaarde dat de ellende en de heldenmoed van de mensen in het nood gebied „ongelofelijk" is. Bij de verzamelcentra in JTALIë vloeien de giften in geld en goederen in ongekende hoe veelheden binnen. De plaatselijke kantoren van de Italiaanse radio-omroep hebben al een bedrag van 80 millioen lire verzameld. De veroordeelden in een Romeinse gevangenis gaven 80 000 lire. De Italiaanse regering heeft een bedrag van 200 millioen lire voor de slachtoffers van de overstromingen in Neder land en Engeland uitgetrokken. Er zijn nog vier vliegtuigen met levensmiddelen, dekens en rubberlaarzen naar Nederland onderweg. Een groep van 150 brandweerlieden uit Milaan en Rome. uitgerust met amphibjewagens. is ook in de richting Zeeland vertrokken. Voorts "worden op vele stations wagons met dekens, jutezakken en sinaasappelen voor Nederland geladen. On last van dc bisschop van het grote ZWITSERSE diocees Lausanne, Genëve en Freiburg, mgr Charrière, is Zondag in alle kerken een collecte gebonden voor de slachtoffers van de watersnood. De actie die onder de naam „Keten der (Advertentie) Verwijdert puistjes enz. Desinfecteert de huid Maakt de huid soepel Opent verstopte poriën Voorkomt vette glans Dringt diep in de huid Bevordert de bloed circulatie 9 spoedig mogelijk in BRUSSEL giften en bijdragen tot een waarde van 37.500 gulden voor de slachtof fers van de overstroomde gebieden gen. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena heeft thans ook besloten behulpzaam te 'jjn bij het vervoer van de nog steeds groeien de massa goederen die ter leniging nood worden gezonden. Onder leiding van het Lnbouriid Walter El liot hebben de leden vnn het ENGELSE La gerhuis er eenstemmig 1>U de regering op aangedrongen dat (1e „nationale grenzen tooi het ogenbLik zoveol mogelijk buiten beschou wing moeten worden gelaten en dat in het büzonder de in ons bezit, zijnde materiële hulpbronnen ter beschikking moeten wor den gesteld van onze oude buur en vriend Nederland. Daarbü mag op niets anders wo: den gelet dan dat deze actie een zo groot mogelijk nut oplevert en geschiedt." Een Engelse motorenfabriek heeft Inmiddels 30 buitenboordmotoren naar Nederland verzon den. Zaterdag zijn in Amsterdam 19 Engelse studenten aangekomen die hun schouders on der èen deel van het werk in de noodgebieden willen zetten. Zij hadden 20 buitenboordmoto ren bij zich. In WEST-DUITSLAND worden hulpgoede ren als dekens, kleding ên bedden bij ton nen tegelijk ingeleverd. Amerikaanse legerwa gens onderhouden een vervoerdienst langs de inleveringsplaatsen. In Frankfort wacht 50 ton goederen op verzending. In Emden zijn IS vaartuigen voor reddingswerk in over stroomde gebieden aan de Nederlandse rege ring overgedragen. Zeer groot is het aantal aanbiedingen om Nederlandse- kinderen tehuizen of in gezinnen op te nemen. Uit GRIEKENLAND is een vliegtuig ge start met een lading geneesmiddelen, schoe nen, dekens en sigaretten. Andere goederen voor het noodgebied worden per spoor ver zonden. In BANDOENG werd in vier dagen een bedrag opgehaald van meer dan 80.000 gulden, in Djakarta 160.000 gulden. Ook op CURASAO werd gecollecteerd: ruim lVi mil lioen gulden, dat Is meer dan 15 gulden per hoofd. Giften blijven ook binnenstromen uit AUSTRALIë, BAZILIë. FINLAND (750.000 gulden). INDIA. SPANJE (28.500 gulden plus een trein met sinaasappelen). TUNIS, BANG KOK (30.000 gulden), LUXEMBURG (tiendui zenden francs en zes treinwagons met levens middelen en kleren) en OOSTENRIJK (350.000 gulden en 6 ton textielgoederen). DEN HAAG, 8 Febr. De directeur van het Commissariaat voor Oorlogs schade maakt bekend, dat met ingang van 7 Februari 1953 zijn dlstrietsburcan's van <le sehade-enquête-commissies ge opend zijn in de volgende plaatsen: Terneuzen: rayon Oost-Zecuws-Vlaanderen. Oostburg: rayon Wcst-Zeeuws-YIaanderen. Middelburg: raon Walcheren, Goes; rayon Noord- en Zuld-Beveland. Tholen: rayon Tholen (voorlopig gevestigd te S.E.C. te Middelburg). Bergen op Zoom: voor sendrecht, Woensdrecht, Halsteren. Steenbergen: gemeenten Nieuw-Vossemeer, Steenbergen, Dinteloord, Fijnaart, Oud- Gastel. Zevenbergen: gemeenten Willemstad, Klun- dert. Zevenbergen. Standdaarbuitên, Terheij- den, Hoge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg voor liet rayon: de Lang straat ten Oosten van Hoge en Lage Zwa luwe, de Brabantse Blesbosch en het Land var Keusden en Alt.e.na. Brlelle: rayon Voornè-Putten en Rozen burg. Middelharnis' rayon Goerêe Overflakkee. Oud-Beijerland: rayon Beijerland, Hoeksche Waard en Tiengemeten. Dordrecht: rayon eiland van Dordrecht, Al- bl&sserwaard en de gemeente Zwijndrecht. Rotterdam (beursgebouw Coolsingel) rayon: IJsselmonde (met uitzondering van de ge meente Zwijndrecht), Krimpenerwaard en alle gemeenten, liggende ten Noorden van de Nieuwe Waterweg. Nieuwe Maas en Holland- 3Che IJsel. Den Burg: rayon Texel. (Voorlopig geves tigd ten kantore van de S.E.C, te Amsterdam, Keizersgracht 143). Deze districtsbureau's zullen overgaan tot registratie van de tengevolge van de watersnood geleden schade aan goederen (gebouwen, huisraad, bedrljfsuitrustlng en voorraden, grond, gewassen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.). Gedu peerden dienen de schade aan te melden op bij genoemde bureau's verkrijgbare aangifte-formulieren. De aangifte dient te geschieden by het bureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Het verdient aanbeveling met het doen van aangifte te wachten totdat men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de om vang van de schade kan overzien. De mogelijkheid tot het doen van aan gifte zal openstaan tot zes maanden nadat het betrokken gebied is drooggevallen. Aan hen, die reeds thans teruggekeerd zijn en daaraan dringend behoefte heb ben, kunnen door bovengenoemde bu reau's vrijblijvende voorschotten beschik baar worden gesteld (met uitzondering voor schade aan hnisraad). Aanvragen ter verkrijging van voor schotten Itunnen zowel schriftelijk als mondeling worden gericht tot het dis trictsbureau, binnen welks rayon de schade is geleden. Men beperke het aan vragen van voorschotten zoveel moge lijk. Ren vrachtmachine van de Pan American World Airways voert op Schiphol een prachtige geschenkzending aan: buitenboordmotoren voor het herstel- en hulp werk in het rampgebied. Pit vliegtuig bracht 39 motnreyi mee. te voren waren reeds 11 motoren met een passagierstoestel gekomen. De gehele zending van 50 stuks (waarde 100.000 guldenis door de Amerikaanse- fabriek via haar ver- tegenwgordigers in Néderland cadeau gegeven. PAUL DE GROOT OVER DE WATERRAMP FRANKFORT, 7 Febr. (AP) De Ne- derlandse communistische leider Paul de Groot heeft heden een boodschap gezon den aan de leider der communisten in West-Duitsland, Max Rciman, waarin hij zegt, dat de overstromingsramp in Ne derland „door de reactie wordt misbruikt ten behoeve van propaganda voor het Europese leger". De Groot sprak voorts de beschuldi ging uit, dat de reactie „de last der hulp verlening aan de slachtoffers hoofdzake lijk laat drukken op de arbeidende klas se". Zijn boodschap was het antwoord op een schriftelijke sympathiebetuiging -an Reiman. AMBASSADEUR LOVINK; AMSTERDAM, 8 Febr. (Renter en AP) Overal ter wereld, waar vandaag meer dan drie Nederlanders bijeen waren, zijn de doden van de stormramp van vorige Zondag officieel herdacht. Deze Neder landers in het buitenland waren vandaag één met de Nederlanders thuis. In de kapel van het Nederlandse College in Rome werd vandaag een plechtige mis gecelebreerd door de rector, mgr. Dainen. De héle Nederlandse gemeenschap in Rome, met aan haar hoofd de gezant bij het Quirinaal, <le beer Boon, woonde de plechtigheid bij. Kardinaal De Jong heeft van het Cana dese episcopaat hét volgende telegram ontvangen: „In tegenwoordigheid van de Apostolische Delegaat, van het corps diplomatique, van geestelijkheid en ge lovigen heeft de hulpbisschop van Otta wa, mgr Massimo Tessier, een plechtige heilige mis opgedragen voor de slachtof fers van de overstromingen. U kunt re kenen op ons medeleven en onze geeste lijke en stoffelijke hulp. Mgr Vachon, irtsbisschop van Ottawa." Plechtige missen werden opgedragen en protestantse kerkdiensten gehouden elbourne en Madrid, in Indonesië en India, in Amerika en Scandinavië. Koning Gustaaf Adolf van Zweden was van plan zelf een plechtige dienst bij te wonen, doch werd op het laatste ogenblik verhinderd door een zware verkoudheid. Hij stuurde koningin Louise om hem te vertegenwoordigen. In Tunis werden vandaag speciale kerk diensten gehouden. De aartsbisschop van Carthago, mgr Gounot, droeg een plech tige mis op voor de zielerust van de doden. Meer dan 50.000 in Australië ge vestigde Nederlanders hebben vandaag speciale kerkdiensten bijgewoond, die in de voornaamste steden werden gehouden ter herdenking van de watersnood in Nederland. Er werden collecten gehouden voor de getroffen gebieden. In Madrid werd een plechtige herden kingsmis opgedragen in de kerk van Saint Louis des Fransals. In de Neder landse kerk in Londen waren vanmorgen honderdén bijeen gekomen voor een her denkingsdienst onder leiding van de waarnemende predikant, dominee Ober- mann. Na de dienst luisterden de aan wezigen naar de radiorede van de Konin ;in. Deze radiorede werd eveneens door Je B.B.C., de Zwitserse, de Italiaanse en de Belgische radio-omroep, de Vlaamse N.I.R, en de Franse I.N.R. uitgezonden. „Van een oud-soldaat" De Nederlandse ambassadeur in Cana da, de heer Lovink, hield ter gelegenheid Nationaal Rampenfonds 1giro 95751 ders hier, maar heel Canada rouwt met u. Zojuist ben ik teruggekeerd van een dienst in de presbyteriaanse kerk Saint Andrews, waar Hare Majesteit tijdens de oorlog zo vaak ter kerke is geweest, en waar evenals in alle andere godshuizen, zoals de Anglicaanse kathedraal en de basiliek van Onze Lieve Vrouw heden een bede tot. de Allerhoogste werd ge richt. De gedachten van Nederlanders en Canadezen zyn deze dag b(j u. Hun medeleven is groot er) diep. Treffend en aandoenlijk zijn hun woorden en daden. Een 9-jarig Canadees meisje schreef mij met kinderhand, dat zij hierbij de Inhouc) van haar spaarpot overmaakte. Een oudere man lóópt mij bij de ingang van de ambassade tegen hét lijf, duwt nnj een paar bankbiljetten in de hand en zegt: „For your people" (Voor uw volk). Ik vraag zijn naam en adres, want iedere gever krijgt van ons een bedankbriefje. Zijn antwoord was: „De naam doet er niet toe. Zét maar: van een oud-soldaat". Evacuatie-register Het Nederlandse Rode Kruis heeft nu ook een register ingesteld van eva- cué's, die zijn ondergebracht In de pro vincie Utrecht. Behalve tot het Centrale Informatiebureau van het Rode Kruis in Den Haag, kan men zich voortaan om Inlichtingen over geëvacueerden ook wenden tot het informatiebureau in de stad Utrecht. De gegevens, waarover het bureau Utrecht beschikt, z(Jn ook aan wezig op het kantoor in Den Haag. Zij, die zich al om inlichtingen tot Den Haag hebben gewend, hoeven dus niet ook nog eens naar Utrecht te schryven. (Advertentie) SoesOKeetpii^^®! DE dijken moeten dicht. Hiervoor zijn zinkstukken nodig en voor zinkstukken rijshout, veel rijshout Overal, waar dit in Nederland voorkomt, wordt dan ook druk gekapt. Ook bij Almen aan het Twen* te-Rijnkanaal. Onder meer was daar Zaterdag een groep politiemannen uit Zutfen bezig met kapper Zij hadden voor dit werk hun vrije dag opgeofferd. Actie van padvinders (Van onze correspondent) DEN HAAG, 8 Febr. Duizenden pad- vindsters en padvinders trekken er Za terdag 14 Februari op uit om elk ten- minste één gulden te verdienen voor het Nationale Rampenfonds. Onder het motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog" gaan zij allerlei kleine werkjes verrich ten om de nood in de getroffen gebieden te lenigen. De Nederlandse padvindsters- en pad- vindersraad heeft er met nadruk op ge wezen, dat geen werkjes verricht mogen Worden, die in verband staan met de ramp. De „Katholieke Jeugdbeweging" heeft aangeboden een taak op zich te nemen in het kader van de opruimings-, herstel en wederopbouw-werken in de geteis terde gebieden. Men wil een aantal werk kampen organiseren, van waaruit jon gens boven de 16 jaar daar te werk ge steld kunnen worden waar de autoritei ten hen gebruiken kunnen. Twintig Engelse studenten zijn met twintig rubberboten en twaalf oppomp- bare rubbervlotten in het noodgebied aangekomen. Daar wachten zij op in structies van de Nederlandse Marine, HALF millioen van tuinbouwveilingen (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 8 Febr. Een onvolledig overzicht van de gaven van bedrijven, organisaties, mili tairen, opvarenden van Neder landse schepen, sportverenigingen :n vele anderen, volgt hieronder. Het hoofdbestuur van het Centraal Bu- eau voor de Tuinbouwveilingen heeft ƒ500.000,ter beschikking gesteld van het nationaal Rampenfonds. Deze gift wordt voor 4/5 geschonken in contanten en voor de rest In de vorm van 10 Oos tenrijkse houten huizen, die tezamen een bedrag van 100.000,vertegenwoor digen. Bovendien heeft het Bedrijfschap oor Groenten en Fruit een bedrag van 100.000,geschonken. De coöperatieve Verkoopcentrale voor eieren Vecé, waarbij vele eierveüingen het land zijn aangesloten, schonk 100.000. De federatie voor het personen vervoer heeft een inzameling ingezet voor de getroffen collega's. Een eerste oproep bracht al .1300 gulden op. Schoen fabrieken in Moergestel schonken schoe nen tot een bedrag van 1000 gulden, het éjo personeel een dag loon. De PNEM (electrieiteit Noord-Brabant) schonk 100.000 gulden. De gaven van de Rotter damse beursbezoekers liepen op tot 130.000 gulden, De landbouwers van de Vijfherenlanden zullen één percent van het melkgeld over 1953 afstaan. De vrij metselaren hebben 100.000 gulden uit hun middelen ter beschikking gesteld. De vrijwilligers in Korea nebben tele grafisch 10.000 gulden overgemaakt. Mi litairen in Suriname hebben 10.000 gul den Sur. Crt. bijeengebracht. De 850 emigranten naar Nieuw Zeeland op de „Sibajak" hebben spontaan 10.000 gulden rond gemaakt, de bemanning van 140 léden voegden hieraan nog 4500 gulden aan toe. Negentien schepen van de maat schappij „Nederland" hebben telegrafisch in totaal 29.000 gulden overgemaakt. De militairen op het vliegveld Twente brach ten 2500 gulden bijeen en een wagonla ding goederen, die ze om alle expeditie moeilijkheden te voorkomen terstond in een getroffen plaats hebben afgeworpen. Gevangenen in Roermond offerden hu: Oude Tonge kwijt zich van een droeve plicht: het begraaft 28 van zijn omgekomen burgers in de dijk. Het kerkhof staat onder water, zodat deze voorlopige begraaf, plaats wel moest worden gekozen. (Van onze speciale verslaggever) OSSENDRECHT, 8 Febr. Op last van de militaire autoriteiten is liet evacu atiecentrum kamp Ossendrecht Zaterdagmorgen in allerijl ontruimd. Ruim '300 evacué's zijn by gezinnen in Eindhoven en omgeving ondergebracht. De Rode- Kruisstaf van „Ossendrecht" is zeer verontrust door dit plotselinge ingrijpen, dat tal van gezinnen in moeilijkheden heeft gebracht. Slechts 300 evacué's, die in bloc 6 waren gelegerd, zijn op medisch advies in Ossendrecht achtergebleven. In dit gebouw zijn een adntai gevallen van mazelen en griep geconstateerd. tact gezocht met de burgemeester van Steenbergen, die tenslotte toestond de evacué's naar Kruisland te laten terug keren. Reeds enkele dagen liepen geruchten dat de evacué's uit Ossendrecht zouden orden weggevoerd. Een gemengd amp van militairen en burgers heeft vele nadelen. Vrijdagavond óm 11 uur werd het militaire ontruimingsbevel door een gemachtigde van de evacuatie- commissaris aan de Rode-Kruisstaf van Ossendrecht medegedeeld. Om kwart over acht Zaterdagmorgen zouden de bussen de evacué's komen halen. In de vergadering met de Rode-Kruisstaf, die die nacht nog belegd werd, zijn harde woorden gevallen. Een kapelaan uit. Kruisland weigerde voor de gevolgen :n te staan. Hij was ervan overtuigd, dat Ie 200 Kruislanders in opstand zouden ;nmen tegen deze maatregel. Het zag er ook werkelijk naar uit dat de mensen van Kruisland zouden weige ren het kamp Ossendrecht. dat uitste kend is ingericht, te verlaten. Teneinde raad is toen tegen middernacht nog con- Inrukken Dc volgende morgen tegen 8 uur wer den de evacué's gewekt met de mede deling dat zij hun boeltje moesten in pakken. Zij werden verder getranspor teerd. De maatregel kwam zeer onver wachts. Er was grote verslagenheid on der de mensen, die nauwelyks tot rust waren gekomen. Om 9 uur vertrokken de eerste bussen. In Ossendrecht noch Eindhoven kon de evacuatie goed worden voorbereid. Het gevolg was, dat vele gezinnen die eerst bij elkaar waren, thans verspreid ge raakten. Er deden zich hartverscheuren de tonelen voor. In Eindhoven vielen evacué's huilend de zusters om de hals °n smeekten hen naar Ossendrecht te laten teruggaan. Ouden van dagen wer den in Olsterwjjk en St Oedenrode on dergebracht. Er waren gevallen dat grootvaders en kleinkinderen, vaak de enige nabestaanden in familieband, wer den gescheiden. Tot overmaat van narigheid waren die morgen reeds tientallen mannen zéér vroeg uit het kamp Ossendrecht ver trokken. om in hun ondergelopen hui den huisraad te gaan redden. Zij wisten nog niets van gedwongen evacuatie maatregelen. Toen zij Zaterdagavond in het kamp terugkeerden waren hun vrouwen en kinderen verdwenen. Nie mand wist precies waar de mensen ge bleven waren. Vandaag zijn vele man nen naar Eindhoven getogen om hun gezinnen te zoeken. Leeg kamp De ontruiming zou nodig z(jn geweest in verband met. de komst van twee duizend Amerikaanse militairen. Zon dagmiddag was echter nog geen enkele Amerikaan in het kamp ge arriveerd. Het bevel kwam van dc gene rale staf in Den Haag; de militaire kamp commandant van Ossendrecht, die mer tranen in zijn ogen zijn maatregelen heeft, genomen, stond machteloos. Een in allerijl gevormd damescomité te Eind hoven heeft met veel goede wil gepro beerd liet ergste leed te verzachten. Koning Boudewijn terug BRUSSEL, 8 Febr. (Reuter) Koning Boudewijn van België is Zondag In Brus sel teruggekeerd van een kort verblijf aan de Franse RIvièra. In Belgische bla den was critiek geleverd op het feit, dat de koning naar de RIvièra was gegaan, terwijl zijn land nog deed aan de ge volgen van de overtromingen. In de provincie Antwerpen is de situ atie nog steeds ernstig. De werken aan de grote bres te Zandvliet vorderen moei- lUk. Schiphol stapelplaats van hulpgoederen SCHIPHOL, 8 Febr. Op Schiphol vliegen de vrachtvliegtuigen uit alle de len van de wereld aan, volgestouwd met goederen voor de slachtoffers van dc noodgebieden. Uit Amerika, Afrika, Grie kenland, Scandinavië, Engeland en Ita lië, uit Zwitserland en Duitsland, Frank rijk en België. Op l:et vliegveld komt men handen tekort om al die dekens en lakens, kleding en levensmiddelen uit te iaden, op lorries te stapelen en met de snelste spoed door te zenden. Zelfs op gevouwen rubberboten, buitenboordmo toren, rubberlaarzen, stormlampen en medicamenten stromen toe. Doch ook particuliere hulptroepen komen uit het buitenland om dc helpende hand te bie den. Zoals dat vreemd uitgedost medische studenten uit Londe -nden, dat terdagmorgen uit een toestel stapte. Zé zagen er uit als landverhuizers, dik in de jassen, sjaals, zware hoge laarzen en won derlijk kleurige ijsmutsen op. „Zo kun nen we er tegen, zeiden ze. Het waren twintig studenten van het St. Thomas hospital, onder leiding van dr E. W. T. Morris, die voor een week hun practische studie vaarwel hebben gezegd en van plan zijn in het overstroomde stukje Ne derland èen hap werk te verzetten. „Vóór ons uit vloog net vrachtvliegtuig waar aan we 20 rubbervlotten, 20 bui tenboordmotoren, stormlampen en de no dige medicamenten hebben meegege ven." vertelde een kleine meneer met een bontmuts op, die enigszins op een kozak leek' met zijn pofbroek en stoere laarzen. Hij kwam mee als tolk en is de Nederlandse kunstschilder P. Glazener „Op eigen initiatief zijn deze studenten hierheen gekomen, ze hebben hun oud ste spullen aangetrokken, kijk maar. oude soldatenjassen en camouflagebroe ken." In samenwerking met de marine wordt deze groep in de buurt van Dor drecht te werk gesteld. cantinegeld ter waarde van 121 gulden. De voetbalvereniging „Ajax" zal een bedrag van 5000 gulden storten in de kas van het Rampenfonds. De Stichts- Gooise wandelsportbond bracht op een vergadering ruim 800 gulden bijeen. Een concert in de Oude Kerk te Amsterdam, gegeven door Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond heeft ruim 1000 gul den voor het Rampenfonds opgebracht. In de Gooise gemeenten blijven ae giften gestaag binnenkomen. In Hilver sum nadert het totaal bedrag van de giften de 200.000 gulden. Leerlingen van de huishoudscholen verkochten zakjes met koek: opbrengst: ƒ1545; bij Philips Hilversum is reeds een totaal bedrag van ruim S9.000 gestort. De inzameling te Bussum heeft bijna de 100.000 bereikt; ook stond deze gemeente 10.000 zakdoe ken en 10.000 luiers af, benevens 300 baby-pakketten. Het dorp Kortenhoef za melde ruim zes mille in, In Baarn nadert het totaal bedrag de vijftig mille. Huizen neeft reeds meer dan een halve ton be reikt. Ook de inzameling te Laren na dert dit bedrag. Larense schoolkinderen maakten de spaarpotten leeg met als re sultaat: ƒ1700. Militairen in het kamp Laren droegen 1500 af. Loosdrecht bracht bijna tien mille bijeen. Kris kras door het land, noteerden we de volgende kapitale bedragen: De straatcollecte Ritl'crdamminstens 250.000. Lexmond f 19.C0O, Zwijndrecht 90.000, Ruwiel en Loe- nersloot 10.000. Huizen (N.-H.) 49.310, Venlo ruim 100.000, Arnhem collecte f 86.631, totaal nu 707.839, Waterlandkerkje (Z.-Vl 11.000, Ternouzen 30.000, Moerssen 14.500, Delft 175.000. Gemeenteraad Enschede f 100.000. bedrijven Enschede 350.000, col lecte minstens 100.000. Zuïdwolde (Dr.) jO.425. Baavderadeel (Fr.) 30.000. Wymbnt- seradeel (Fr.) 100.000 en 24 koelen, Grljps- kerk (Gr.) 37.500. Enkhuizen 46.600, De venter 150.000. Zaandam (gemeente, bedrij ven, bevolking) 200.000, Den Helder, gemeen te 50.000 Wervershoof 15.500, Aalten 36.000, Ermelo 97.000, Maastricht 30.000, Alkmaar 100.000. Oost-Groningen met veel arbeidersgeraeen- ten bracht grote sommen bijeen: Beerta 14 000, Bellingwolde 16.000, Bourtange o400. Flnsterwolde 18.190, Hèilïgerlee f 1370, 56, Harpel 10 per inwoner, Hoogezand- Sappermeer 3S.S00, Meecïen 8000, Midwol- da t 34.607,23, Mussel 9166, Musselkanaal 6500. Nieuw Beertadrieborg r" 4500, Nieuwe Pekela 13.000, Nieuw Scheemda 7449.60. Nleuweschans 1 12,763.59. Noordbroek 5120.55 Oude Pekela 40.000, Scheemda-Eexta f 12.877,20, Selllngen 12.250, Stadskanaal (gem. Onstwadde) 11.500. Tange Alteveer r 5225, Ter Apel 22.000, Termunten 23.000, Veendam 40.000. Veelerveen 2088. Vlaet- wedde 2-1.000. gemeente Wedde f 32.200, Westefle© f 3394.75, gemeente Wildervank 32.843,31 en Winschoten 42.910,70. Vliegtocht boven noodgebied Mgr Lambertini prijst grote naastenliefde (Van onze correspondent) DEN HAAG, 8 Febr. Mgr Lamberti ni, dc bijzondere pauselijke waarnemer voor Nederland, heeft Zaterdag, per mili tair vliegtuig een verkenningsvlucht ge maakt boven de overstroomde gebieden. Dit. vliegtuig was hem ter beschikking gesteld door het ministerie van Buiten landse Zaken, De pauselijke afgezant was vergezeld van dr Visser, chef van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken. Zondagmiddag heeft mgr Lambertini zich in een radioboodschap tot het Ne derlandse volk gericht. Hij deelde mee dat hij gekomen was om aan te sporen tot edelmoedigheid. Getroffen door de eensgezindheid om te helpen, kon mgr Lambertini echter niet anders doen dan de Nederlanders hartgrondig geluk te wensen met de vurigheid van'naasten liefde die allen heeft bezield. De pause lijke afgezant deelde mee dat hij een tweede gift van 30.000 gulden namens de H. Vader voor de getroffenen heeft ge geven. Maandagmorgen brengt mgr Lam bertini een bezoek aan minister Beel. 's Middags zal hij via Breda. Den Bosch en Parijs naar Rome vertrekken om de Paus verslag uit te brengen. T.V.-toestellen naar Duitsland BONN. S Febr. De invoercommlssa- •is van West-Duits'and heeft Vrjjdag toe- •-temming verleend voor de invoer van :elevisie-apparaten uit Nederland tot een bedrag van D.M. 157.500.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3