onrnm Frans-Duitse tegenstellingen over steenkoolprijzen vD Smokkelaars van Mützenich verloren duel met douane Joden uit leiding van Hongaarse Sovjetstaat U.N.O.-offensief verwacht *ÖDan FRANSE AANVULLING OP E.D.G.-VERDRAG GEREED Moeilijkheden in Ministerraad Schumanlanden Hoge Autoriteit kondigt maximumprijzen aan Nederlands voorstel in beraad Eis openlijk gesteld Proces sultan Hamid II yj LUCHTPOST B-36 in Engeland neergestort Mevr. Luce wordt ambassadrice Indonesisch minister klaagt dagblad Merdeka aan Saarkwestie wordt heden aangesneden Perzische olie naar Middellandse Zee Engelse mijnwerkers eisen nieuwe loonsverhoging Bliksemsnelle emancipatie der vrouwen op de Maladiven TWEEDE RONDE IN DE RECHTSZA4L Inspecteur tartte volle tribune de Wollus li rara van Maandag 9 Februari 1953 (Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG. 8 Febr. De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft in de nacht van Zaterdag op Zon dag besloten, dat op Dinsdag 10 Februari de gemeenschappelijke markt voor steenkool, ijzererts en schroot zal worden ingesteld. Op 1 Maart aanstaande zullen in de zes Schuman-landen voor de steen koolmijnen prijzen worden vastgesteld, waar zij niet bovenuit mogen gaan. Op 15 Maart zullen eveneens maximumprijzen voor schroot gelden. De markt voor ijzererts gaat onbeperkt open. Het Nederlandse voorstel tot stichting van een egalisatiefonds voor de zes Schu manlanden. waardoor de hoge prijzen der ingevoerde Amerikaanse kolen kun nen worden opgevangen, vond ook nu een gunstig onthaal, maar de discussies werden niet tot het einde voortgezet en het voorstel is als een Nederlands denk beeld bij de Hoge Raad ingediend. Minister Erhard heeft in de minister raad van Zaterdag zeer grote bezwaren gemaakt tegen de opvatting van de Hoge Autoriteit (welke door Nederland wordt gedeeld), dat na 10 Februari de Duitsers niet door mogen gaan met het heffen van omzetbelasting op de steenkolen. Aan deze beslissing is gisteren nog een uitvoerige vergadering van de spe ciale ministerraad der zes Schumanlan den voorafgegaan, waarbij professor Zijl stra, de minister van Economische Zaken, de Nederlandse belangen heeft behartigd. Deze ministerraad had voor zich het ad vies, dat de Consultatieve Commissie" Vrijdag had uitgebracht, maar de minis ters zijn er niet in geslaagd tot een een stemmig advies te komen. In het stuk, dat de ministers aan de Hoge Autoriteit hebben gezonden, staan de .sterk afwij kende meningen van verschillende rege ringen, waaruit de Hoge Autoriteit een kenze zal moeten doen. De Italiaanse en de Nederlandse regering hebben tezamen hun mening gegeven. Eenstemmig waren de ministers van oordeel, dat er maximumprijzen voor steenkolen moeten worden vastgesteld. Alleen België onthield zich van een ad vies. De vraag hoe hoog de steenkolenprij zen moeten zijn leidde tot sterke me ningsverschillen tussen de ministers, die niet zijn overbrugd. Ook was er geen eenstemmigheid over de vraag, of de prijzen slechts gemiddelde prijzen per jaar moesten zijn, zodat er schommelin gen tussen de seizoenen kunnen voorko men, of dat de Hoge Autoriteit de prij zen meer in details moet regelen. De Hoge Autoriteit voelde aanvankelijk voor een strakke regeling met prijsvaststelling Eer onderneming. In de ministerraad leek wel, dat dit practisch ondoenlijk was, zodat nu de oplossing vermoedelijk wordt, dat de prijzen per verkoopkan- Ook de Duitse binnenlandse verbruikers betalen die omzetbelasting, maar krijgen haar later terug. Deze „discriminatie" van de buitenlandse afnemer moet op houden, zo luidt de mening van de Hoge Autoriteit. Minister Erhard heeft alle pogingen gedaan om het, Duitse stand punt te doen zegevieren. Hij heeft nog een speciale conferentie met Jean Mon- net gehad, maar tot toenadering hebben de besprekingen niet geleid. De ministers hadden verder ernstige meningsverschillen over de vraag, of de Duitse of de Franse steenkoolprijs de basisprijs moet zyu, waarop bij dè ver dere berekening van de Europese steen koolprijzen moet. worden voortgebouwd. Nederland meent, dat de Duitse prijzen een goed uitgangspunt vormen. Frank rijk, dat hogere kostprijzen heeft, maakt daar bezwaar tegen. Overwogen wordt de oprichting van een gezamenlijk bureau voor de aankoop van schroot voor de zes Schuman-landen. Tot de invoering van de gezamenlijke staalmarkt zullen de verschillende lande lijke systemen voor de aankoop van het schroot ongewijzigd blijven. Zwitserland Aan het slot der conferentie hebben de ministers nogmaals met klem het ver zoek van de Zwitserse regering, die een uitzonderingspositie vroeg, afgewezen. Ter betere voorbereiding van de mi nisterconferenties zullen uit elk der zes Schumanlanden twee deskundigen per manent in Luxemburg bleven. De spe ciale ministerraad zal Dinsdag 3 Maart opnieuw vergaderen. OP EERSTE SEIN VAN MOSKOU T ruman-brandbommen (Van onze correspondent) NEW YORK, 7 Febr. Harry Tru man moge dan al geen president meer zijn, maar het is een beetje dwaas om, zoals velen doen hem tot een „gewoon burger" te stempelen. De oud-president weet in de teruggetrokkenheid van Inde pendence in de staat Missouri nog zoveel belangrijke verklaringen af te leggen, dat een klein legertje van correspondenten zich permanent vlak by deze „gewone burger" heeft geïnstalleerd. In de korte tijd die sinds ae inhuldiging van Eisen hower is verlopen, heeft hij enkele vai de bekende Truman-„brandbommen' rondgestrooid, die evenveel nationale be langstelling wekten als gedurende de tijd dat Harry zelf president was. Op de eerste plaats noemde hij alle Congresle den, die deze week de macht van Eisen hower inzake hei-vorming van het te grote regeringsapparaat wilden beknot ten „lieden met het verstand van eek hoorntjes". Aangezien Congresleden in Amerika zichzelf zeer gewichtig voelen, veroorzaakte deze kritiek van de oud president grote 'opschudding in het Con gres. De kranten rapporteerden Tru man's uitbarsting op de voorpagina's. Veel reëler en belangrijker was de ge heel onverwachte uitspraak van Tinman dat hij er aan twijfelde of Rusland wel een bruikbare atoombom heeft. Dit nieuws bracht in Washington en in het Pentagon het enorme labyrint waar de Amerikaanse defensie-ministeries zijn gevestigd grote opschudding, in plaats van de verwachte opluchting. Men vreest daar namelijk dat Truman's op merking tot gevolg zal hebben, dat het Amerikaanse volk en de NATO-landen zich minder voor de defensie gaan inter esseren. Maar Truman blijft bij zyn me ning dat Rusland wel bela'ngrijke atoom explosies heeft weten te veroorzaken, maar dat de Sovjets ondanks hun hard nekkige pogingen er nog niet in ge slaagd zijn, een practische bom te ver vaardigen die op grote schaal kan wor den vervaardigd. Inmiddels wordt Tru man door veel deskundigen hardnekkig tegengesproken, ofschoon enkele zeer be langrijke Amerikanen zoals Nobel-Prijs- winnaar dr Arthur H. Compton en géne raal Leslie Groves, die gedurende de oor log hoofd was van het Amerikaanse atoomonderzoek, het met de ex-president eena zijn. Indien Truman gelilk heeft, dat de Russen niet over een bruikbare atoom bom beschikken, kan deze opzienbarende onthulling die men hier probeert te ont zenuwen. een diepgaande invloed heb ben op de Amerikaanse politiek. Truman woont met meer in het Witte Huis, maar zijn uitspraken blijven nog even groot nieuws als toen zij, officieel in Wash ington werden afgekondigd. Voorspellingen (Van onze correspondent) AVEX EXr, 8 Febr. De Hongaarse re aring heeft vandaag officieel aangekon digd, dat de Hongaarse minister van justitie, Gyula Decsi, van zijn post is ont heven en wordt opgevolgd door Bela Kovacs. Op een vergadering van het Cen trale Comité van de Communistische Partij Hongarije heeft een der twee niet- Joodse leden, Arpad Hczi, geëist alle Jo den te verwijderen uit belangrijke func ties. Zijn Joodse collega's luisterden in stii- te toe. Wat er zich op de vergadering heeft afgespeeld, heeft zich als een lo pend vuurtje door Boedapest verspreid. Het tweede Joodse lid van het Hongaarse Politburo, Hidas, die altijd op de achter grond is gebleven, heeft in Novembe: het Russische partijcongres bijgewoond, samen met Rakosi en Gerö, beiden Joden. Hidas en Hazi zouden door het Kremlin zijn belast met de verwijdering der Joden uit regering en partij, zodra Moskou daarvoor het sein geeft. ITet ont slag van Decsi, de minister van justitie en van Gabor, het hoofd van de politieke politie zijn de eerste klappen in deze ter reur. Decsi is de man, die destijds het „proces" tegen kardinaal Mindszënty in elkaar heeft gezet. Nationaal Rampenfonds Igiro 95751 Wist u dat er in Washington nu al mensen rondlopen met een „lke-in-1956" insigne? Het is heus waar. Meer dan een dozijn zeer belangrijke nieuwe Republi keinse ambtenaren lopen met zo'n gou den insigne rond, terwijl president Eisen hower nauwelijks met zijn eerste termijn begonnen is! De beroepsprofeet Drew Pearson, die met zijn voorspellingen via radio, televisie en pers jaarlijks een half mlllioen verdient, zegt nu al zeker te we ten, dat Eisenhower zich niet herkies baar zal stellen. Bovendien kunnen u heel veel mensen in de beroemde Natio nal Press Club in Washington vertellen dat ze er nu al van overtuigd z(jn wie in 1956 de Republikeinse candldaat voor het Presidentsschap zal zijn met steun van Ike zelve. Taft? Nooit, zeggen ze. Maar Dewey. Gouverneur Dewey die pas 54 jaar oud wordt in 1956 en die het al tweemaal zonder succes heeft geprobeerd, is beslist de volgende candidaat volgens hen. Mocht Ike door bepaalde omstan digheden tóch nog een tweede termijn willen, dan wordt Dewey beslist de can didaat in 1960 en dan is hij pas 58 jaar. Daar wordt nu allemaal al neel veel over geschreven, vandaar dat wij hopen dat de Volkskrant-lezers In I960 zich zul len herinneren, dat wij het eerste met de Dewey-profetie zijn geweest. Maar uw Amerikaanse correspondent is per soonlek van mening dat naast Dewey, senator William Knowland van Californïë eveneens een formidabele candidaat is. Het is allemaal heel erg vroeg, maar men vergete niet dat de verkïezingssport in Amerika nooit ophoudt. Vlucht van 50 kilometer zonder bemanning (Van onze correspondent) LONDEX", 8 Febr. Een Amerikaanse B-36 is Zaterdag op een stuk bouwland bij Chippenham In Wiltshire neergestort, nadat het onbestuurd vijftig kilometer over West-Engeland gevlogen l»ad. De uit vijftien koppen bestaande bemanning was even tevoren uit bet toestel gespron gen. Allen bereikten veilig de begane grond. De B-36, een atoom bomniemver- per met vier propeller- en vier straal motoren en met instrumenten aan boord, die nog op de geheime lijst staan, werd geheel vernield. Over een groot gebied verspreid vond men onderdelen van het vliegtuig terug. Het vliegtuig, dat met zeventien andere atoombommenwerpers een oefenvlucht maakte van Fort Worth in Texas naai' de Britse luchtbasis Fairfield in Glouces tershire, raakte in moeilijkheden, toen de bemanning zich gereed maakte om het aan de grond te brengen. De gezagvoer der, die zag dat de toestand hopeloos was, gaf order te springen. Vijftien parachu tes ontvouwden zich boven de juist ont wakende dorpen in Gloucestershire, Ox fordshire en Wiltshire waarover de B-36 éénzaam met verlichte cockpit verder vloog. De huizen van Lacock en Sandy Lane, niet ver van Chippenham schudden van het gedreun toen het vliegtuig, nau welijks 300 meter boven de daken, uit de wolken opdoemde. Er waren een aan tal ontploffingen en het toestel beschreef een grote boog. vóór het omlaa» dook. De motoren kwamen op verschillende plaatsen neer. Eén stuk van het wraw cwam anderhalve kilometer verder dan de romp terecht. Een brand, die in de romp uitbrak kon door de brandweer geblust worden. KAPITEIN VAN „VIRGO" IN ENGELAND VEROORDEELD PORTSMOUTH, 8 Febr. (A.P.) - Arend I-Ioogeveen, kapitein van het Rot terdamse motorschip „Virgo" is in Ports mouth in Engeland veroordeeld tot be taling van vijftig pond sterling boete wegens te zware belading van zijn schip met hout. Een inspecteur van het Engelse minis terie van verkeerswezen verklaarde voor de rechtbank, dat de „Virgo" vijf duim te diep in het water lag, toen het schip Southampton bereikte met een lading zacht hout uit Finland. Het extra ge wicht werd veroorzaakt door water, door lading geabsorbeerd gedurende een 'e overtocht van IJmuiden Southampton. Kapitein Hoogeveen verklaarde, dat zijn schip slagzij maakte, toen het Southampton bereikte. Hij had geen la ding overboord geworpen, omdat de „Virgo" volgens hem niet in gevaar ve: keerde. DJAKARTA, 8 Febr. (PJ-Aneta) Sultan Hamid II, die begin 1950 werd gearresteerd in verband met de overval op Westerling op Bandoeng, zal op 25 Februari voor het hooggerechtshof in Djakarta terecht staan. De zitting zal openbaar zijn. Schip uitgebrand in Hamburg HAMBURG. 8 Febr. (A.P). In de haven van Hamburg is het Zweedse Roeischip „Antarctic Ocean" (4030 ton) uitgebrand. Het schip is Donderdag fn brand geraakt, toen arbeiders in het droogdok reparaties aan het vaartuig verrichtten. Pas anderhalve dag latei- was de brand uitgewoed. Benoeming voor Rome WASHINGTON, 7 Febr. (A.P.) Pre- sident Eisenhower lieeft bekend gemaakt, dat hij mevrouw Claire Booth Luee zal benoemen tot Amerikaans ambassadrice te Rome. Waarschijnlijk za! mevrouw Luce haar ambt pas aanvaarden na de Italiaanse verkiezingen, die in April of .Mei worden gehouden. De president heeft de huidige ambassadeur, Ellsworth Bun ker, verzocht tot de komst van mevrouw Luce, in functie te blijven. Mevrouw Luce is vooral bekend gewor den als toneelschrijfster. Het stuk, waar mee zij het grootste succes heeft behaald is „Women (Vrouwen), dat ook ver filmd is. Bovendien heeft zij voor Connec ticut zitting gehad in het Amerikaanse Congres. Mevrouw Booth, die de echtge note is van de eigenaar van de Ameri kaanse tijdschriften „Time" en „Life", is katholiek. Zij is een bekeerlinge van de befaamde radio- en televisie-priester mgr Fulton Sheen. SEOEL, 8 Febr. (Reuter) Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe bevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger in Korea lieeft volgens militaire kringen in Seoel te verstaan gegeven, dat zijn troepen spoedig ten Noorden van de hui dige frontlinie in Korea zouden kunnen operen. F.nkele dagen geleden heeft Tay lor de Zuidkoreaanse troepen al meege deeld, dat zij zich moeten voorbereiden op grotere gevechten in het Noorden. De Zuidkoreanen beschikken thans over twaalf divisies en binnenkort komen daar nog tivee bij. In Noord-Korea werd vandaag het vijf jarig bestaan van het Noordkoreaanse le ger gevierd met de bevordering van ge neraal Kim Ir Sen, de opperbevelhebber, tot maarschalk. De Noordkoreaanse mi- nister-president Kim II Soeng hield een radiorede, waarin hij de rode soldaten opdroeg de geallieerden dodelijke slagen Loe te brengen, als de UNO een groot of fensief zou ontketenen. Vijf doden bij vliegongeluk EYSINES. 8 Febr. (Reuter) Bij Eysines in 't Zuidwesten van Frankrijk is Zaterdag een Dakota van een Franse luchtvaartmaatschappij verongelukt. Vijf inzittenden kwamen om het leven, tien werden gewond. Twee worden nog ver mist. Het vliegtuig was onderweg van Abidjan in Frans West-Afrika naar Pa rijs. Geschil rond „verborgen schatop Morotai DR. SOEMITRO „Leugens en lasterpraat'" (Van onze correspondent) DJAKARTA, 8 Febr. Voor de eerste keer in de geschiedenis van het onafhan kelijke Indonesië heeft een nog in functie zijnde minister een dagblad aangeklaagd wegens aantasting van goede naam en eer. Het is de minister van financiën, dr Soemitro Djojohadikoesoemo, die een vervolging heeft ingesteld tegen het Dja- kartaanse ochtendblad „Merdeka", voor een reeks publicaties van deze krant over eeu „verborgen schat" op het eiland Morotai, bij het verhandelen waarvan minister Soemitro onoirbare handelingen zou hebben gepleegd. In ieder geval acht minister Soemitro zich door de publicaties van „Merdeka" (waarvan de heer B. M. Diah hoofdredac teur is) in zijn goede naam aangetast, Hij sprak van' „leugens en lasterpraat", en heeft de zaak aanhangig gemaakt bij de procureur-generaal, met voorken nis van de minister-president en de mi nister van Justitie. „Merdeka", dat ook de ziel van het verzet tegen de afgetreden minister van defensie is geweest, heeft tot driemaal toe ernstige critiek uitgeoefend op mi nister Soemitro in verband met de zoge naamde „verborgen schat" op Morotai. Dit eiland was gedurende de laatste phase van de oorlog een belangrijke Ameri kaanse basis voor de operaties tegen de Japanners op de Philippijnen. Na de Ja panse capitulatie bleven enorme voor raden „surplus materiaal" op het eiland achter, die daarna het eigendom werden van de voormalige Nederlands-Indische regering. Er zou op Morotai ongeveer 200.000 kg oud ijzer nebben gelegen (een voor Japan zeer gewild handelsarti kel), dat de voormalige Nederlands- Indische regering voor 150 duizend den aan een Chinees zou hebben kocht. Thans is de Indonesische over heid doende om dit oud-ijzer terug tot kopen voor niet minder dan4 mil- lioen voepiahs. Het is echter, volgens „Merdeka", berekend op basis van de geldende prijzen.... 102 millloen roe- piahs waard. Zinspelingen De „Merdeka" heeft er nu op gezin speeld, dat dr Soemitro, in zijn functie van minister van financiën, allerlei maat regelen heeft genomen om vriendjes en partijgenoten te bevoordelen en even tueel uit de oud-ijzer-tran'sactie een slaatje te laten slaan. Dit heeft de minis ter met genomen. Overigens is er voor deze enorme par tij oud-ijzer belangstelling genoeg en aan eventuele kopers ontbreekt het niet. Zo wel Japan als India zijn er heftig in ge ïnteresseerd. De verkoop behoeft uit dien hoofde geen vertraging te onder-vinden. Transatlantische telegrammen NEW YORK, 8 Febr. PRESIDENT EISENHOWER heeft zijn eei^ ste wet ondertekend. Het is een wet tot instelling van een onderministerschap voor bestuursaangelegenheden. Tot onderminister werd benoemd de liavermoutfabrikant Do nald Lourie. ZUIDPOOL-IIXPEIMTIE ADMIRAAL BYRD is van plan een nieuwe Zuïdpool-èxpedltïe te organiseren. Hij wil gaan zoeken naar delfstoffen en tevens eeu gelegenheid schoppen om soldaten te oefe nen in de meest barre omstandigheden. Het zal nog wel even duren, voor Byrd naar het Zuiden trekt, want hij wacht het einde van de Koreaanse oorlog af. KAAS HET AMERIKAANSE ministerie van land bouw heeft de invoerquota van bepaalde kaassoorten met 15 percent verhoogd. Voor Edammer en Goudse kaas is een quotum van 2 millloen 70.1)00 kilo vastgesteld. TAND IN HAMILTON (Ontario) beklaagde eèn da me zich bü de gérant van een restaurant, omdat zü een gouden tand in haar eten ge vonden had. De gérant bood zijn veront schuldigingen aan en weigerde eén nota uit te schrijven, maar de dame liep toch direct naar de politie. Vanmorgen belde zij het politiebureau op om te vertellen, dat de ge vonden tand uit haar eigen mond afkomstig was. De inspecteur liet de dame weten, dat zij de tand terug ko: het genoten diner t (Advertentie) EU HOEST EN KEELPIJN Jan helpt blWOP Spoedig besprekingen met andere landen PARIJS, 8 Febr. (A.P.) De Franse regering heeft een reeks protocollen of amendementen op het verdrag inzake het Europese leger goedgekeurd. Zij moe ten het. verdrag voor het parlement aan trekkelijker maken. Frankrijk zal ten spoedigste deze protocollen met de an dere E.D.G.-landen bespreken. Uit goed ingelichte kringen wordt ver- Groter invoer in Australië CANBERRA, 7 Febr. (Reuter) Australië zal met ingang van 1 Juli zijn invoerbeperkingen met tien pei-cent ver lichten. In het nieuwe belastingjaar zal voor een half millloen gulden meer aan invoergoederen worden opgenomen dan in het thans lopende jaar. Engeland en de landen van de Europese Betalings Unie zullen hiervan waarschijnlijk het meest profiteren. Een gezet blond soldaat" Brigadier Allard leidt Canadezen op Korea (Van onze correspondent MONTREAL, 6 Febr. Jean Allard, een der beste soldaten, die Frans Canada heeft voortgebracht, is belast met 't com mando over de Canadese troepen in Ko rea, de 25e Brigade. Brigadier Allard, ge boren in 1013 in het dorpje Nicolet half weg tussen Montreal en Sorel gelegen, waar thans de Dionne-vijfling op pen sionaat is, is drager van de Nederlandse Bronzen Leeuw, hem toegekend wegens zijn aandeel in de doorbraak der Cana dezen naar Groningen. Hij is verder dra ger van het Franse Oorlogskruis en lid van het Legion d'Honneur en Comman dant in de Orde van het Britse Empire. De Canadese regering heeft hem tijdens de Tweede Wereldoorlog driemaal de Distinguished Service Order toegekend voor zijn dapperheid in de slag bij Or- tona in Italië, voor zijn optreden bij de doorbraak van de Gothenlinie in Italië en tenslotte voor zijn aandeel in de door braak naar Groningen. Brigadier Allard wordt beschreven als „een gezet blond soldaat met harde kaken en de goede ge woonte om zijn slagen vanuit de voorste linie te leiden". nomen, dat Bidault's amendementen het volgende behelzen: 1. De Franse divisies, die buiten het continentale Frankrijk ergens nodig mochten zijn in de Franse unie, zullen tij delijk uit het Europese leger kunnen worden teruggetrokken zonder dat op toestemming van de andere vijf landen hoeft te worden gewacht. 2. Frankrijk dient gerechtigd te zijn munitie voor zijn overzese bezittingen 'ie vervaardigen en zonder comtröle van de Europese Defensie Gemeenschap daar heen te zenden. 3) Franse officieren zullen kunnen rouleren tussen Franse eenheden in het Europese leger en eenheden in het bui tenland zonder hun commando-prioriteit te verliezen. 4) Als Franse divisies afwezig zijn wegens een taak in het buitenland, dient het stemrecht van Frankrijk in de E.D.G. onverzwakt te blijven. Beperking Gehoopt wordt, dat het Franse parle ment het verdrag voor het Europese le ger met deze amendementen zal aanvaar den. Inmiddels zullen in het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken Maan dag de besprekingen tussen Frankrijk en het Saargebied over een herziening van de Frans-Saarlandse conventies beginnen. Verwacht wordt, dat de besprekingen tot resultaat zullen hebben, dat Frankrijk zijn zeggenschap in de economie en het bestuur van Saarland zal beperken. De huidige Franse regering heeft verklaard, dat de Saar-kwestie moet zijn geregeld, voordat het E.D.G.-verdrag wordt be krachtigd. Duitsland zal echter ook nog een woordje over het Saargebied moeten meespreken. „Miriella" passeerde Suez GENUA, 7 Febr. (Reuter) Een Italiaans tankschip, de 3457 ton grote „Miriella", is met olie uit Perzië aan boord de Middellandse Zee binnenge- stoomd. Enkele weken geleden vertrok de „Miriella" uit Abadan met onbekende bestemming. Het manoeuvreerde zo han dig, dat het de Britse val aan de ingang van de Rode Zee waarvan indertijd de ..Rose Mary" het slachtoffer werd, ont liep, en voer Vrijdag met zwijgende radio door het Suezkanaal. Het schip is nu aan de laatste étappe van zijn reis begonnen. Twee andere Italiaanse tankers zijn alweer onderweg naar Perzië, de „Carig- nano" en de „Recco". De „Recco" is Woensdag uit Genua vertrokken. Offi cieel werd als bestemming Ras Tanoera opgegeven, maar Genuese scheepvaart kringen wordt voor zeker verteld, dat het ware doel van de reis de Perzische oliehaven Abadan is. De „Carignano" heeft Zaterdag zee gekozen voor een proefreis na revisie. Als het proefstomen gunstig verliep zou de „Carignano" direct naar Abadan doorvaren. Nationale Kolencommissie wordt „zakelijk" Balkanpact aangekondigd BELGRADO, 8 Febr. (A.P.) In de Zuidslavische hoofdstad Belgrado heeft de Griekse minister van buitenlandse za ken. Stephanopoulos, verklaard, dat Zuid-Slavié, Griekenland en Turkije z(jn overeengekomen te Athene 'n conferen tie te houden voor de opstelling van een Balkanpact van vriendschap en alliantie tussen de drie landen. De conferentie zal waarschijnlijk eind deze maand be ginnen. Mechanisatie bracht geen uitkomst (Van onze correspondent) LONDEN, 8 Febr. De Engelse mijn werker verdient gemiddeld 120 gulden per week en is op het ogenblik verreweg de best betaalde arbeider. Toen de mij nen in 1947 werden genationaliseerd, wa ren de lonen in 22 industrieën hoger dan het zijne. „Dat moet veranderen", zelden de leiders van de mijnwerkersbond, Law- ther en Horner. De Nationale Kolencom missie, die de industrie van de particu liere bezitters had overgenomen, was het eens niet deze opvatting. Niet alleen zij, maar de meeste conservatieve lieren in het Lagerhuis waren van oordeel dat de mannen in de mijnen het veel te lang har slecht hadden gehad. Nn was er werk genoeg en duizenden oude mijnwerkers •ertelden hun jongens: „Wat je ook doet, iordt nooit mijnwerker". De zoon had deze raad niet nodig. Hij herinnerde zich te goed de toestanden in zijn gezin voor de oorlog. Als vader wérk had, wat niet al te vaak voorkwam, leed men honger: als vader geen werk had, leed men hon ger als in een concentratiekamp. baas, de Nationale Kolen commissie, had zijn gebreken in de ogen van menig naïef socialist, die dacht dat het oude tijdperk zou aanbreken. Maar hij was een goed werkgever. Daar kwam de vijfdagenweek en loonsverhoging volgde op loonsverhoging. Er was eigenlijk slechts één ernstige moeilijkheid. Het land had nog altijd kolen nodig en er moest dus gewerkt worden. Be vin, die toen minister van bui tenlandse zaken was, vertelde eens op een mijnwerkersvergadering dat Enge- lands stem in het buitenland veel ster- (Advertentie) Een sprong vooruil in de therapie van rheumatische aandoeningen ker zou worden als hij 30 millioen ton kolen kon uitvoeren. De kolencommissie bracht dure, maar practische machines in de mijnen, die de productie moesten opjagen om dit mooie doel te bereiken. Maar het liep niet. Ondanks deze ma chines worden er nu slechts 17 millioen ton kolen meer gedolven dan in 1948, 226 tegenover 209 millioen ton. Absenteïsme De commissie had met twee moeilijk heden te kampen. Zij kon geen jonge arbeiders krijgen en de oude namen het werk te kalm op. Als zij drie of vier dagen in de mijn hadden gezeten, von-"- den ze het mooi. Zij hadden dan ruim twee of driemaal zoveel verdiend als voor de oorlog en bleven thuis. Zij gingen wat in hun tuintje werken of hun ha- zenwinden oefenen. De gedwongen so- Dertien volksvertegenwoordigers MALE (Maladiven), 6 afgelegen eilandenstaat een paar dagen werden ze Februari. Onlangs zijn zijn ook nu nog niet alle echter al niet meer nage- de Maladiven, een wijd ver- vrouwen gewend. De hui- staard. spreide keten van koraal- zen in Male liggen vej-bor- Toen de dag van de re- eilanden in de Indische gen achter hoge muren, publiek aanbrak, kwamen Oceaan, een republiek ge- een ander teken van afzon- de vrouwen van Male worden na meer dan acht- dering. Europeanen, die de drommen op straat (Advertentie) Wèg" dio afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken honderd jaar onder heer schappij van een sultan te hebben gestaan. Aan de viering van de onafhanke lijkheid in de hoofdstad van de eilanden, Male, na men vele vrouwen deel en dat was iets opvallends op de eilanden, want tot onge veer een jaar geleden was hier nog het Mohamme daanse stelsel van de„poer- dah" van kracht en geen laatste mee te doen aan de feest viering. Het scheen alsof iedere kleermaker op het eiland de armen uit de schouders had gewerkt met het maken van nieuwe kieren voor deze gelegen heid. Het volk vormde een veranderlijke zee van kleu ren op wég naar de Dur- bar-hal. De zachte pastel kleuren van katoenen jur- dagen wandelden ken pasten zich voortreffe- •iinstérend witte lijk aan bij de achtergrond vrouw of meisje zou het door ~-j toen gedurfd hebben naar straten, afgezet met over- van witte muren, glmste- buiten te gaan zonder een vloedige tropische planten- rende koraalstraten en het zware sluier te dragen. De groei werden door de vrou- rijke groen van de palm- vrouwen van de Maladiven wen In groepjes bij de bomen, terwijl vreemde hebben thans echter der- tuinhekken bestaard en be- tropische vogels boven de tien vertegenwoordigers in keken. Maar zodra de blan- hoofden zweefden. Er ach- het parlement. Een er van ken dichterbij kwamen, ter en er voor lag de zee. is de leidster van de volks- trad een oudere vrouw Male is een klein eilandje, vertegenwoordiging en de naar voren en de groep iets meer dan twee vier- andere voorzitster van de verdween, schuw en ge- kante kilometer groot. Senaat. Met de snelle hoorzaam, achter de deu- Vanaf vele punten uit de emancipatie van de vrouw ren. Deze Europeanen wa- stad kan men de lange rol- slaat de jonge republiek ren de eerste bezoekers uit lende golven horen, die in ongetwijfeld alle records. de buitenwereld, die sedert een onafgebroken mono- Maar aan de afschaffing lange tijd een bezoek aan toon geruis op het omrin- van de „poerdah" in deze de eilanden brachten. Na gende koraal breken. BEKENTENISSEN NIET AFGEPERST (Van onze correspondent) AKEN, 6 Febr. De smokkelaars van Mützenich zyn uit hun passiviteit ont waakt. In de tweede ronde van het smok- keiproces zijn zij een felle aanval bf- gonnen tegen hun eigenlijke tegenstan der: de douane. De vijandschap, die in verbitterde strijd aan het smokkcl- front was gegroeid, is in de rechtszaal tot uitbarsting gekomen. Het is afge lopen met de grappen, de kwinkslagen en lachsalvo's. Het halfrond voor de rech- terstafel is veranderd in een arena waar verbeten duel wordt uitgevochten tussen de smokkelaar en de ambtenaar. Waarom beweren de beklaagden voor de rechter juist het omgekeerde van wat zij tijdens de verhoren hebben gezegd? Waarom heeft de uit de Oostzone ge vluchte volkspolitieman N. eerst toege geven, dat hij koffie heeft gesmokkeld? Nu beweert hij bij hoog en bij laag dat hij paddestoelen zooht. „Er waren dus behalve koffiecolonnes ook paddestoe lencolonnes", zegt de president kwasie- ernstlg. „Ja, die waren er ook, edelacht bare", zegt hij, terwijl de niet gepakte helft van Mützenich op de publieke tri bune giert van het lachen, vanwaar die tegenstelling tussen proces-verbaal en beweringen in de rechtszaal? De smokkelaars kennen op deze vra gen maar één antwoord. De douane- inspecteur S. heeft ons de bekentenissen afgeperst, zeggen zij. De groenjassen hebben ons afgesnauwd en uitgefoeterd. Zij hebben ons bedreigd met een ver lenging van de hechtenis voor onbepaal de tijd. „Ik wilde naar huis, mijnheer de president, en daarom gaf ik maar toe." „Hij wist dat ik voor mijn examen als gezel stond en daarvan heeft hij mis bruik gemaakt, edelachtbare." Op deze beschuldigingen heeft de president ge reageerd met de verzekering, dat hij de inspecteur zal oproepen voor een ver hoor. Triomf Het is doodstil in de zaal als de douane- inspecteur S. binnenkomt. Een grote wei- gedane man van 49 jaar. Het type van de gemoedelijke Rijnlander. Hij ziet er niet erg kwaadaardig uit, maar in de zondaarsbanken rekken zich de halzen. Van dit schouwspel willen de smokke laars niets missen. Dit is hun triomf. De man, voor wie zij als verdachte hebben gestaan, is nu zelf verdachte. De man, die talloze listige vragen op hen afvuurde, moet nu zelf vragen beant woorden. Het is een primitieve wraak oefening," waarover heel Mützenich nog lang zal gnuiven. Heeft deze gezellige, goedmoedige dik zak zijn klanten bij de verhoren afge blaft? Heeft hij onder druk bekentenis sen afgeperst? Hij staat aan de grond jenageld, wanneer de president hem deze vragen stelt. „Wat das soli ich getan haben?" zegt hij in Keuls dialect. Hij vergeet van verbijstering hoog-duits té spreken. Vanuit de beklaagdenbanken galmt een schaterlach van leedvermaak de zaal in. Dat is te veel voor de ge krenkte trots van de inspecteur. Trillend van woede brult hij: „Mijnheer de pre sident, ik heb deze mensen bij de ver horen nooit toegebruld. Ik heb ze niet bedreigd. Met geen van hen zoals ze daar zitten, heb ik ooit moeilijkheden gehad." Met zijn vinger wijst nij op en neer langs de banken, waarin de smokkelaars hein met strakke gezichten aanstaren. „Wanneer ik zo was te keer gegaan als zij bewerdn, edelachtbare, dan hadden hier geen 53 maar 500 verdachten geze ten." „Mijn compliment" Dat is een waarheid als een koe. Als een bom valt hij tussen de beklaagden banken en in de overvolle publieke tri bune. In de stilte na de bominslag vraagt de president met verheffing van stêm wie bezwaren naar voren wil brengen tegen de manier waarop de verhoren zijn afgenomen. Het duurt lang voordat nog twee van de 53 verdachten aarzelend op staan. Hun klachten? Zij vonden dat de inspecteur hén bij de vérhoren wei wat al te luid had toegesproken. „Dit is èen pluimpje voor u, inspecteur", zegt de president, wijzend op de twee eenzame figuren temidden van de menigte ver dachten, „Ik maak u mijn compliment. Ik moet op de rechtzittingen ook wel eens brullen." De aanval van de smokkelaars is mis lukt. Maar nog lang zal er in Mützenich worden gepraat over de douane-inspec- teur S„ die uit Keulen naar Aken moest komen om zich te verantwoorden. Hij heeft het er goed afgebracht, maar hij moest zich het hoongelach van het puik je van het smokkelaarsgilde laten wel gevallen. gruimtabak voor de mijn, wat shag als et werk was afgelopen, een glas bier en een voetbalwedstrijd op Zaterdag: dat was ongeveer alles wat de mijnwerker nodig had. ..Koop een radio of nieuwe meubels", ried men hen aan. „Ik heb al een radio en de meubels zijn nog goed", was zijn antwoord. Wat hij meer op prijs stelde'dan geld was frisse lucht. 1-Iet ge volg van de betere loonsverhoudingen was een ernstig absenteïsme. Tot 1950 hoorde men vaak: „De mij nen verkeren in een overgangstijdperk" Dit betek-ende dat de ouderen moeite hadden zich aan de nieuwe machines aan te passen. En iedereen had moeite te begrijpen dat hij niet werkte om een particuliere eigenaar rijk te maken. Het narde verleden wilde niet sterven. De grieven tegen de oude bazen werden op de kolencommissie overgebracht. Zodoende is de productie slechts lang zaam gestegen. De snel op elkander vol gende loonsverhogingen moesten ver haald worden op het publiek, omdat zij niet gedekt werden door hogere produc tie. Keer op keer werden de kolen duur der. Daarom gingen de vervoerprljzen omhoog en dan weer de kolen omdat het vervoer meer kostte. Men zag de be- •uchte spiraal bijna omhoogkronkelen. Conflict De heren van de Kolencommissie bromden wel eens als de leiders der mijnwerkers met nieuwe eisen kwamen. Maar hun verzet was slechts symbolisch. Toen maakten Lawther en gezellen het plotseling te bont. Het vorig jaar vroe gen zij opeens een opslag van 15 gulden per week. Voor de eerste keer stieten zij op een blinde muur. „De tijd is gekomen om zakelijk te worden", zei men in Ho- barth-house. het hoofdkwartier der Ko lencommissie. Tot nu toe had de hond alleen geblaft, maar dit keer bleek hij gevaarlijk te worden. Men heeft een tijd lang onderhandeld. Er werd gedreigd dat de mijnwerkers op Zaterdag niet meer zouden werken. Velen namelijk hebben op aandrang van hun leiders vrij willig besloten op Zaterdag naar beneden te gaan. De Kolencommissie antwoordde dat zij over loonsverhoging kon denken als de arbeiders voor ohbepaalde tijd af zagen van de vijfdagenweek. Dit wezen de bonden weer af. De onderhandelingen zijn vrij lang ge rekt. Voor de oorlog zou er al lang een staking zijn geweest, maar stilzwijgend ziet men af van dit wapen. Als er in de grote Engelse industrieën wordt ge staakt, is het bijna altijd een wilde sta king. Xu heeft de Kolencommissie een op- slag van twee gulden per week aangebo den. De bond eist drie gulden. En op dit punt is men blyven steken. Er moet iets gebeuren, want in Maart moeten de mijn werkers beslissen of zy neer een jaar Op Zaterdag zullen werken. „Als de op slag er niet is, doen wij bet niet", is hun antwoord. Dan zou het met. de kolenpro- ductie ernstig gesteld zijn. Maar een op- slag van drie gulden zou betekenen, dat de kolen weer veel duurder zouden wor den. Voor Engeland is het een vraagstuk van het grootste belang. De hele uitvoer zit er aan vast, de mogelijkheid om met Japan en Duitsland te concurreren. Een lichtpunt is dat er In 1952 22.000 nieuwe arbeiders bijgekomen zijn en de meesten van hen zijn jong. I-Iet gebrek aan ar beidskrachten zal dit jaar waarschijnlijk verdwijnen en voor het eerst begint de jeugd belangstelling voor het werk te krijgen. Betere tijden zijn in zicht, maar Engeland moet nu op dit ogenblik uitvoeren of sterven. En op korte termijn schijnt er geen goede op lossing te zijn. Handel met Tsjechoslowakije en Griekenland DEN HAAG, 7 Febr. In Praag is een nieuw handelsaccoord. alsmede een aan vullende regeling voor het betalingsver keer gesloten tussen Nederland en Tsje- choslovvakye voor de periode van 1 Februari 1953 tot 1 Februari 1954. Nederland zal onder meer leveren: poot- aardappelen. vis. vlaslint, rayongarens, cel vezel, lompen, chemische en pharmaceutl- sche producten, terwijl Tsjechische éxport- contingenten o.m. omvatten, mout. hop. ge zaagd naaldhout, cellulot-e, machines, chemi sche en keramische producten. Het nieuwe handelsaccoord is voorlopig in werking ge steld. In Athene is een Grïéks-Nederlands handels accoord geparafeerd dat met ingang van 1 Februari voorlopig in werking is getreden. Nederlandse vorderingen op Japan TOKIO, 8 Febr. (Reuter) De Japanse minister van buitenlandse zaken Katsuo Okazaki, heeft aan de begrotingscommis sie van het parlement medegedeeld, dat Nederland bij Japan 30 schadevergoe- dlngseisen heeft ingediend wegens scha de, die door zijn onderdanen tijdens d<j tweede wereldoorlog in Indonesië is ge leden. Zweden heeft 70 eisen ingediend in verband met inbeslagnemingen in oor- logstijd. Zwitserland heeft 1000 vorde ringen ingediend in verband met parti culiere credieten. Verder zyn nog vorde ringen ingediend door Denemarken en Engeland. 9

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3