1 HERDER van HALSTEREN ZOEKT ZIJN VERLOREN SCHAPEN „EENDRACHT uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat" Reeds 24 millioen bij Rampenfonds Tragiek der lege kerkbanken Kerkgang in besneeuwd verdronken land PRINSESSEN VERZACHTEN KINDERLEED CARNAVAL DER Beursen open dijken dicht EVACUE'S LUISTEREN NAAR KONINGIN Koningin tot getroffenen, redders en helpers: Je ^oHssLranl van Maandag 9 Fébriïari 1953 (Van onze speciale verslaggever) HALSTEREN, Zondag Op deze grauwe morgen dreunen over Zeeland de klokken. De levenden gaan ter kerke. En aan de boorder van het tot rust gekomen water mengen zich de stemmen van de Sint Quirijn in Halsterenmee in het bronzen koor, dat voor de doden roept om barmhartigheid. Terwijl natte bootjes nog altijd zoeken naar de veertig, die nog steeds niet gevonden zijn, vult de kerk zich voor de Hoogmis. Een scherpe sneeuwjacht geselt de straten, maar vanuit alle hoeken in het verdronken land komen de mensen bijeen. In de wazige grauwheid doemen zij op als schimmen uit een andere wereld. Uit een wereld, waar hemel en hel nabij zijn geweest. Nederland rouwt en de Kerk maant tot boete. Sexagesima heet deze dag en het paars van het priesterlijk kazuifel reikt vandaag in zijn symboliek verder dan de liturgie de mens gewoonlijk te zeggen ver mag. Het mea culpa hamert in de gebogen hoofden, want dit is het moment van inkeer. Voor het eerst wellicht, nu de ergste ellende geleden is, welt de vraag op waarom dit alles gebeuren moest. Waar om! Mijn schuld, mijn allergrootste schuld? COLLECTE-SCHAAL WERD AL VOLLER Keesje Laane zal nooit meer de Con fiteor afraffelen op de onderste trede van het priesterkoor. Mèt de zestien an deren heeft hij van de week gestaan in het brede middenpad. Op hem is nu al de sneeuw gevallen. Geen Gloria in ex- celsis" juicht langs de bogen, want Jan van den Berg, die bij de Harmonie is ?eweest, wera door de Hemel gehaald. ot boete maant de Kerk, voor het leed. dat ook zijn dood achterliet. Door de dansende kaarsvlammetjes heen vormt zich het beeld van wat de vorige Zondag is gebeurd; en voor alles en allen heeft de Kerk een hartverkwikkend woord. Voor de doden en voor hen die achter bleven. Maar ook voor de soldaten van de Commandotroepen en voor de jongens van de Verbindingsdienst, voor de EHBO-ers en de politiemannen, van wie er hier in de kerk knielen, ook voor de mannen van de identijicatie-dienst in Stavenisse. Want niet alleen tot de Co- rinthiërs spreekt Paulus over degenen, die „vjerken en zwoegen, dikwijle zon der nachtrust, in honger en dorst, in veelvuldig vasten, in koude en naakt heid. Wie is er zwak, zonder dat ik het meevoelt" Verloren schapen Pastoor De Cock beklimt de preek stoel en zijn blikken priemen de ruimte in. Hij weet wat zijn parochie geleden heeft; de ogen van 'de herder zoeken de verloren schapen. Maar de vele doden hebben pastoor De Cock sinds Zondag al afstand doen nemen van de gebeurte nissen en zakelijk deelt hij mee. dat er wijziging is gekomen in de godsdienst- MOEILIJKE SPIJSVERTERING? In 9 van da tlan gavallan l> overtollig k meegiuur da oorzaak van Uw lljdan.- Ean X. J..Imiddel hiertegen It GEBISMUREERD MAGNESIUM orte go In Geldermalsen werden drie kisten met goudreinetten geveild ten bate van het Rampenfonds. Zij brachten op 71, 83 en 96. De kopers veilden de kisten opnieuw en kregen ervoor 96, 103 en 118. Zo ging het nog een paar keren door tot de appelwangen 3600 hadden opgebracht. De laatste kopers stuurden de kisten (60 kilo) toen maar naar de geëvacueerden in de Ahoy-hal In Rotterdam. Toen het veilingbestuur dat hoorde, vulde het de opbrengt nog even aan tot 10.000. Ook een aantal meisjes van de huishoudschool in De venter heeft op haar wijze de nood ge lenigd. Zij bakten 90.000 oliebollen waar mee de politieagenten van Deventer van hoog tot laag langs de huizen gingen, 12.217 brachten die oliebollen op. Van het regiment Mortieren „Men- no van Coehoorn" uit Maastricht waren twee gemotoriseerde detachementen in het noodgebied. Voor de daar verrichte zware arbeid kregen de jongens een gul den extra zakgeld, dat zij spontaan weer afdroegen aan het Rampenfonds. Zo helpt thans iedereen allemaal. Een ge zin in Hillegom, waarvan een zoon in Korea dient, heeft aan twee binnenkort uit Korea repatriërende Nederlanders, afkomstig uit de noodgebieden, huisves ting aangeboden. De landmacht in Su riname zond per KLM 590 wollen de kens voor de mensen in nood. Ook anderszins gaat het goede geven door. Westberlynse functionarissen deelden mee, dat de Nederlandse regering heeft besloten om twee goederenwagons vol fruit en groenten te schenken ter ver deling onder de vluchtelingen uit Oost- Duitsland. De katholieke bond van Solitiemannen Sint Michael in Nijmegen eeft z'n veertigjarig bestaan gevierd. Tenminste, min of meer. De echte vie ring werd natuurlijk uitgesteld tot een latere datum. Maar een plechtige Mis en een sobere receptie gaven toch de da® van gisteren enige kleur. Vanavond speelt in Nijmegen het befaamde Franse Théatre Hébertot in de aula van het Ca- nisiuscollegc „Rome n'est plus dans Rome" van Gabriel Marcel. Onder auspi ciën van de universiteit. De redacteur van het AVRO-programma „Ik weet, ik weet, wat u niet weet" en de zogenaam de Antwoordman hebben telegrafisch hun medewerking aan de AVRO opge zegd. Wegens de „betreurenswaardige houding AVRO-voorzitter inzake ge dragslijn in huidige nationale noodtoe stand". Het Zwolse aannemersbedrijf Boltje en Zoon begint deze week met het dichten van dijken op.Noord Flak- kee (Den Bommel). Dit bedrijf heeft een belangrijke baggervloot in Brazilië, Ver sterking voor ginds wordt thans eerst naar Zeeland gestuurd; twee bagger molens, twee zandzuigers, drie zelfva- rende bakken, graafmachines, bulldo zers en sleepboten. ♦In Zeddam zou een hausse aan de gang zijn in nieuwe spaarbankboekjes. Men vertelt er name lijk dat er binnenkort proefboringen ge daan zullen worden door de Nederlandse Aardoliemij. in een terrein bij de Lange Weide onder de buurtschap vinkwijk. Het is weer Maandagmorgen. Laten we oprecht blij zijn, dat we werken kunnen. oefeningen van de komende week. Hal steren weet wat dat zeggen wil. Nog vanmiddag zal cr de begrafenis zijn van de drie, „die gisteren nog gevon den zijn", de begrafenis van Jan ltaats en zijn vrouw en de jolige Betsy Roks, die lid van de Boerinncnbond is geweest. Daar moeten driemaal zes dragers voor komen, zegt de pastoor; zij kunnen zich melden bij meester Musters. Wat ieder een denkt schynt hoorbaar te worden in de ruimte: meester Musters zal nog vele dragers nodig hebben de komende week. Het gemurmel van het Onze Vader der volwassenen wordt overstemd door een gelijkmatige kinderdreun en dan begint de pastoor zijn preek. Een preek in vier kante, duidelijke taal, die zonder omwe gen zijn weg vindt naar de harten voor wie zij is bedoeld. Mensenkennis „Zij, die uit ons midden zijn wegge gaan, zijn bij God." constateert de pas toor vrijmoedig, want hij weet wat er omgaat in zijn parochie. Hij weet wie de kwaaie rakkers zijn, maar ook dat de besten van zijn mensen al op het kerk hof liggen; zijn realiteit doet in dit land meer dan alle overwogen woorden van troost. Hij zwaait de bliksem naar hen. die parasiteren op de nood der ongeluk- kigen, besluitend met een hartstochte lijk beroep op de naastenliefde van iedereen; „Alleen als de naastenliefde hier weer heerst, zal orde en rust we derkeren. Amen". De collecte-schaal vult zich met pa pieren guldens en rijksdaalders, want de kinderen van Hoetelmans moeten ver der het leven door. Hij was „ne goeie mens", die lid was van de Bouwvak en die dag en nacht sjouwde voor Herwon nen Levenskracht. Al gaat het geld c' van de bisschop tiaar het Rampenfon de milddadigheid wordt gevoed door de aanschouwelijke nood rondom. Na de Mis zitten mannen in café „De Noordpool" aan de overkant. Ook al wordt er niet gespeeld, in de sfeer van biljartqueue en troef-aas. komt men beter los van de- dingen, zodat het verdere leven draaglijker schijnt. Nuchter be praat men nog eens dè feiten, die toch ook hier weer spreken gaan. Want nooit zal men de oude Christ van Akkeren meer zien zitten op zijn stoel bij het raam, omdat hij een betere plaats elders gekregen heeft. Heel langzaam herstelt zich in Hal- Ook Zondagavond bracht de NTS een speciale film-reportage van de waters noodramp. Voortreffelijke, in samenwer king met Multifilm opgenomen beelden, die dit keer vooral gericht waren op het onderbrengen van gered vee. De commis saris der koningin in Zeeland, jhr de Casembroot, en de burgemeester van Zierikzee spraken met bewogen stemmen woorden van dank, terwijl de camera's rondwaarden over het verwoeste land. Indrukwekkende flitsen zag men vai de Amerikanen met hun fantastisch red ding- en hulpmateriaal en van de Fran sen die met hun pontons de verbinding met Tholen onderhielden. Daarnaast al die ontelbare dappere kerels die met bo- venmenselijke krachten zwoegden aan het dichten der dyken. Tot slot een Zaterdag door Polygoon in de KRO-studio opgenomen beeldrepor tage van de rede der Koningin, die be moedigende woorden sprak en met haar laatste zin zo geheel en al de door deze uitzending gewekte indrukken weergaf. Want bij het zien van die machtige eens gezindheid waar het betrof te redden en te helpen, waar en wat maar moge'"' was, mochten wel zeer toepasselijk k ken haar woorden: „Overal waar leed is, is zegen nabij". VERREKIJKER. steren het leven. Nog slingerde zich van middag een zwarte stoet over de be sneeuwde paden van het kerkhof, nog zullen er vele volgen, maar pastoor De Cock maakte vandaag een begin. Toen hij de lange dodenlijst had gelezen sloeg hij de bladzijde van het nieuwe leven om: „Zijn voornemens een christelijk hu welijk aan te gaan en worden voor de eerste maal afgekondigd Alfons Damveld en Aleida Verzweiveren". Alfons en Aleida, twee namen, die van daag voor Halsteren de toekomst hebben getekend na alles wat in Halsteren en Stavenisse geschied is in die rampzalige Ignatius-nacht. Aflossing militaire helpers DEN HAAG, 8 Febr. Het is de be doeling, dat militairen, die toen de over stroming begon een speciale poleiding genoten, worden teruggeroepen van het werk in de rampgebieden en worden vervangen door parate eenheden. De op leiding mag zo min mogelijk worden geschaad. ONBEVÜURD VAARWATER ROTTERDAM. 8 Febr. De scheep vaartroute Rotterdam-Goes via Kil en Noord is niet gestremd. Er is echter on voldoende bebakening en 's nachts bran den niet alle vuren. Er wordt aangeraden alleen met daglicht te varen. In een felle sneeuwjacht gingen de mensen van Halsteren gisteren met ge bogen hoofden ter kerke. Zeventien do den van dit dorp zijn reeds geborgen. Naar veertig wordt nog gezocht. WEDEROPBOUWBUREAU IN KONINKLIJKE BARAK (Van onze correspondent) APELDOORN, 8 Febr. Prinses Wil- helmina heeft haar houten barak van het Aardhuis in het kroondomein van Het Loo ter beschikking gesteld voor huisvesting van het centrale bureau voor de wederopbouw van Schouwen, dat in Zierikzee zal worden gevestigd. Deze barak is een goed onderhouden houten gebouw van 20 bij 5 meter, waar vóór de oorlog prinses Juliana menigmaal met haar vriendinnen heeft gelogeerd. Gisteren is men begonnen met het de monteren van het houten gebouw. Dins dag kan het reeds naar Schouwen worden getransporteerd. IN BERGEN OP ZOOM: naastenliefde (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 8 Febr. De actie, die de Stichting Vasten avond onder het motto „Agge mar goed doetenkele dagen geleden op touw zette, heeft reeds meer dan 100.000 gulden opgebracht. Al dus hebben deze Brabantse car navalsvierders hun vastenavonds slagzin „Agge mar leut hetaan de leniging 'van de nood in de ge troffen gebieden dienstbaar ge maakt. Ook tijdens de komende Carnavalsdagen zullen nog ver schillende inzamelacties op touw worden gezet. Het geld gaat naar het Rampenfonds. De actie van de carnavals-stich ting heeft spontane steun gekre- gen van arbeiders en werkgevers, p carnavals-Dinsdag, die in Ber gen altijd een snipperdag is. zal voor het goede doel worden ge werkt. De werkgevers zullen een zelfde bedrag als de te verionen som bijpassen. De Stichting heeft een bedrag van 4000 gul den gestort. Het bestuur van de Stichting, 44 man, bracht even 3500 gulden bijeen. Zo is Carnaval 1953 m Bergen op Zoom een feest der naastenliefde geworden. Geen evacue s meer m de Ahoy-hal ROTTERDAM, 8 Febr. In Rotterdam herneemt het leven langzamerhand zijn gewone gang. Evacué's in grote getalen worden niet meer verwacht en de Ahoy- hal wordt dan ook ontruimd. De daar aanwezige goederen zijn overgebracht naar thans in gebruik zijnde depots. Op de linker Maasoever is het laatste water, dat vorige week uit de haven binnenstroomde, verwijderd. Een door gang in de tunneltraverse was onderge lopen, zodat het verkeer van en naar Dordrecht gedeeltelijk moest worden om geleid. Deze doorgang is thans droogge- pompt, zodat de gehele tunneltraverse weer berijdbaar is. CORRIE Kesteloo, een meisje van het verdronken Schoutven en Duiveland, is één en al verrukking over het speelgoedbeertje dat zij van prinses Beatrix heeft gekregen. Haar moeder vergeet bij deze kindervreugde al haar leed. De beide oudste prinsessen brachten Zaterdag een bezoek aan een aantal evacuatie-centra in de provincie Utrecht waarbij zij aan de kinderen speelgoed uitdeelden. GIFTEN, binnengekomen VIQ. Je \olLsLranf Hier volgt de derde verantwoording van giften, die door de administratie van de VOLKSKRANT zijn ontvangen en door haar werden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. K. J. v. d. V., A'dam 10,—. H. A. de J., A'dam 10. Mej. W. E., A'dam 10,G. St., A'dam 25,J. van S., A'dam 3,B. A. H., Bilthoven 25, Biljartvereniging Royal, Enschede 50. N. van V., Hilversum 10,J. G., Tub- bergen 15, Raadslid bedankt voor C.P.N. BEVERWIJK, 8 Febr. Het commu nistische lid van de gemeenteraad van Beverwijk, de heer J. Zuidersma, heeft zijn raadszetel beschikbaar gesteld. Hij heeft tevens bedankt voor het lidmaat schap van de C.P.N. RADIO-ACTIE BEGINT: (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 8 Febr. Het Nationaal Rampenfonds heeft Za terdag ruim zeven millioen gulden De jYoningin spreekt tot naar getroffen volk. Geredden en redders horen geroerd toe. Hierboven een gezin uit Brouwershaven, ondergebracht in het conferentieoord Woudschotenin Zeist en geschaard rond het radiotoestel. Zwaar beproefdevrome mensen, die onwillekeurig de handen vouwen. Overal waar leed is, is zegen nabij" HILVERSUM, 8 Febr. Hare Ma jesteit koningin Juliana heeft Zondag middag voor de Nederlandse radio zenders de volgende rede uitgespro ken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en hel pers in de ruimste zin. Wij staan allen vol ontzag tegenover het gro te leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrik kingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste ge bod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed door leden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegen over wat ons lot moest zijn. en dus toch nooit met mensenhand te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aange wend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken Koningin Juliana spreekt tot haar volk en de meelevende wereld. riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De een dracht uit de oorlogstijd, ivas plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor een grote zaak, en in ons enthou siasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot Is opge vangen. en ook hèt normale leven weel een groot deel van onze aandacht zal ver gen, dan wens Ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorig- Gezin herenigd met koninklijke hulp BAARN, 8 Febr. In slechts enkele uren veranderde het leed van landbouwer Iwaardcn uit Oosterland in de grootste vreug de. Vrijdag evacueerde hij naar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Zaterdagochtend kreeg hij de zekerheid, det zij nog in leven waren en Zaterdagmid dag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utrecht voor hereniging met zijn dochters. Daam.a werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw wachtte. heid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam. des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroede ring der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weer klank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervon den wij dit, in grote dankbaarheid. Zo koit na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aange daan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wan neer hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdra gen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrou wen in Hem. Dit lijden voert naar een uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is; naar de barmhar tigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. ontvangen, zodat het eindbedrag op deze avond meer dan 24 mil lioen gulden bedroeg, om precies te zijn 24.080.000. Dit deelde een enthousiaste dr Kortenhorst Za terdagavond mee. De stroom is nog lang niet gestopt, zodat de voorzitter van de Tweede Kamer, die tijdens de eerste week op voor treffelijke wijze de standen van 't Rampenfonds meedeelde, met een gerust hart Zondagavond afscheid nam van de luisteraars als bericht gever over „het warme hart van Nederland". De radio-omroep zal nu zijn taak overnemen onder het motto „Beurzen open, dijken dicht". Op verzoek van het Nationaal Rampen fonds hebben de gezamenlijke omroepver enigingen tot deze actie besloten. Het gironummer is No. 17 aan „Beurzen open, dijken dioht", Hilversum. Postwissels en aangetekende brieven: Postbus 17, Hil versum. Het bureau is gevestigd Suzan- napark 15, Hilversum. De telefoonnum mers voor deze actie zijn K 2950 2545, 2546, 4675, 9075 en 9275. Alle giften ko men in aanmerking voor belastingaftrek an komen rechtstreeks ter beschikking van het Rampenfonds. De eerste uitzen ding is Maandagavond na het nieuws van acht uur. De tweede op Zaterdag 17 Fe bruari. De Avro. die reeds met een zelf standige actie „zoden aan de dijk was begonnen", za! deze beëindigen. Geld zonder meubilair Nauwelijks had professor Kors de ac tie aangekondigd of men kreeg in Hil versum over de vijf opgegeven telefoon nummers een stroom van toezeggingen te verwerken. Dit bracht bijzondere moeilijkheden, met zich mee omdat het bureau aan het Suzannapark 5 eerst Maandag zou worden geopend alle tele foons stonden nog op de grond, omdat meubilair nog ontbrak. De programma leider van de N.C.R.V.. Gerard Hoek, air naast- het bureau woont, hoorde het telefoongerinkel. Hij waarschuwde enige andere radiomedewerkers, onder wie de vroprammacommissaris van de Neder landse Radio Unie. de heer Broeksz, en tezamen werden alle aanmeldingen ge noteerd, terwijl men de grond als schrijfbureau gebruikte. Er waren toezeggingen, variërend van 11.tot meer dan 1000,—. De actie zal, worden opgezet m de trant van de Haak m-actie en de regering zal voor deze actie per uitzondering minder strenge maat regelen wat betreft het maken van recla me aanleggen. Het is ditmaal namelijk toegestaan de namen van firma's en be drijven. waarvan de giften afkomstig zijn voor de microfoon te noemen. De ac tie staat onder leiding van Kees Cabout. Omroepers zijn Johan Bodegraven, Jan Bootz, Coen Serrée. Wim Quint en een V°PRaon t6 wi-*zen omroePer van de Babygeschrei in kazerne KatharinaMaria, Anna in KM.A. geboren (Van onze verslaggever) BREDA. 8 Febr. Katharina. Maria. Anna. Deze namen gaf een evacué, die is ondergebracht in de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, aan zijn doch tertje, dat Vrijdag werd geboren. Het zal dus dezelfde voorletters hebben als de krijgsschool waarin zij het levenslicht zag K.M.A. In de opleidingsschool zijn 700 vluch telingen ondergebracht en er werden nog meer kindéren geboren. Waar an ders ruwe soldatenlaarzen dreunen klinkt nu babygeschrei. In een keuken tje vlak bij hét exercitie-terrein worden hun flesjes klaargemaakt onder het toe zicht van een vriendelijk glimlachende kapitein. Te midden van de militaire gemeen schap hebben de evacué's in enkele da gen tijds hun eigen wereldje opgebouwd al zyn zij tot op zekere hoogte gebon den aan mi'.itaire voorschriften. (Om .10 uur thuis zijn). De K.M.A. heeft vrij wel alles. Er zijn katholieke, protestant se en zelfs mohammedaanse bedehuizen. Aan de moskee zullen de vluchtelingen weinig hebben. Deze is er voor de 30 Indonesiërs, die in Breda worden opge leid voor het leger van de Republiek H. Mis voor getroffenen in Nederlands college te Rome VATICAANSTAD, 8 Febr. Zondag morgen is in de kapel van het Nederlands college te Rome een mis opgedragen, waarDij Gods bijstand werd ingeroepen voor de ramp, die Nederland getroffen beeft. De mis werd opgedragen door mgr Damen, rector van genoemd college. Als assistenten traden op: mgr Casinius van Lierde en mgr Hekman. Vele leden van de Nederlandse kolonie woonden de dienst bij. Onder hen bevond zich ook de Nederlandse gezant bij de Italiaanse regering, de heer H. N. Boon.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2