skranl WITTE ROUWDAG IN VERSTILD LAND Verslag over ramp gaat naar Eisenhower en Congres Voor lichte schadegevallen nog deze week een regeling KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Hoopvolle regenboog van gebed en offer spant over rampgebied GRENZELOOS MEELEVEN Minister Dulles bij vertrek uit Nederland: MINISTER van WEDEROPBOUW verklaart: Het water, maar ook de Bijbel gesel van dit volk „De zee zal er niet meer zijn Onafscheidelijke Bijbel Evacué's kerkten op klompen Dulles en Stassen naar Amerika ndzakken uit de lucht Eerst maken dan betalen KATHOLIEKEN GAVEN MILD In Brabant weinig zoutschade Volk MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8580 ACHT PAGINA'S Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. AA. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer YVan onze correspondenten) AMSTERDAM, 8 Februari Van hoog op het gèteisterde Texel tot in het uiterste Zuiden van Limburg, van het onverlette Groningen tot midden in de rampgebieden zelf heeft Nederland op deze witte Zondag zijn doden herdacht en zich verdeemoedigd voor God die uit het kwade het goede weet te trekken. En reeds hééft getrokken: een springvloed van medeleven en eendracht, zoals die heerste in de oorlog. Zo zei het de Koningin in haar door wel eenieder met ont roering beluisterde radiorede, die de bezinning van de kerkgang deed verder leven over de ganse stille dag. Want stil was het op deze rouwdag; slechts in Zuid-Limburg werkte een bedrijf met ongewone kracht. De mijnwerkers die diep in de aarde hun bijdrage leverden voor de getroffenen en de hele nacht de schachtwielen koortsachtig lieten draaien voor het „vorderen" van rampkolen. Tot ook zij, het koolstof nog in de ooghoeken, hun gebeden gingen voegen bij die van alle anderen. Een onvergetelijke Zondag na een ontstellende week. Terwijl overver moeide militairen van het regiment Jan Willem Friso bij Krabbendijke de dijk van de Emanuelpolder dichtten en daarmee zeven polders veilig stel den, zat in stad en dorp het volk in de kerken. De Koninklijke Familie in het Hervormde kerkje in Baarn, de Landsmoeder prinses Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar hoog opgetast ingezamelde goederen lagen. In de Sint-Jansbasiliek te Laren schilderde pastoor Brouwer van Den Briel de ondergang van zijn stadje en zijn kerk, biddend achterna: „Heer steek Uw rechterhand uit en kom ons te hulp". Later op dc dag sprak in het veilige Zeeuwsvlaamse Aardenburg dominee Blom tot de ontheemde Schouwenaren, de mannen en vrouwen van dit zwaarst geteisterde eiland, die doodstil het hoofd hieven bij de aanhaling uit Johannes' Openbaring: „Hemel en aarde zullen v d worden. En de zee zal er niet meer zyu", De preek werd slechts gestoord door onophoudelijke blafhoest van het gehoor: teken, dat de harde week de gezondheid van zelfs de stoerste Zeeuw te na is gekomen. Rouw in het ganse vaderland. In het zwaar beproefde Halsteren las de pastoor op de preekstoel de namen der verdronkenen: een schokkend „appèl nominaal", afgewisseld telkens met een afgrond van stilte. Maar geen verslagenheid over dit rouwend volk; de op Ooltgensplaat geboren Utrechtse dominee Brinkman kon in de Buurkerk de jeugd wijzen op een 60-jarige vrouw "uit Middelharnis die met levensgevaar haar kostbaarst bezit had gered. Een met koper gegrendelde Pieter Keur-bijbel uit 1600, die al vier watervloeden heeft overleefd. Het water, maar ook de Bijbel vergezelt dit volk van dit Lage Land. Neen, geen verslagenheid over het volk van Nederland, dat niet gebed en offer, een hoopvolle regenboog van Godsvertrouwen en mensenliefde spande. Van Texel tot Stavenisse, van de hoogste Limburgse heuvel tot de diepst gelegen polder. De klokken die nog maar één Zondag geleden nood en dood verkondigden, hebben deze Zondag niet vergeefs geluid. Er is gebeden en geofferd en dr Kortenhorst, de welbespraakte propagandist van liet Rampenfonds, zal verbaasd staan als hij weer Kamerpresident verneemt hoe gul gelovig Nederland heeft geantwoord op zijn roep: Broeder, zyt gij het? Overal ter wereld, waar zich Nederlanders bevonden, werden deze Zondag de doden van de watersnood herdacht in rouw en gebed. Katholieke en protestantse Nederlanders in Australië en Amerika, in Canada, India, Indonesië, Engeland, Frankrijk, Duitsland en talloze andere vreemde streken, waar zy een gemeen schap vormen, kwamen in hun kerken bijeen. Talrijke buitenlandse radiostations lasten in hun programma's een speciale uitzending in ter herdenking van de doden. Zoals de Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer Lovink, zei „baden allen, opdat Nederland de kracht worde gegeven zijn kruis tc dragen, het volk moge worden getroost en uit zijn lijden opgebeurd". middaguur de Domklokken te luiden in de vier halfstok bevlagde toren. De ker ken liepen toen juist leeg. Geen plechtige herdenkingen, maar gebruikelijke gods dienstoefeningen in de katholieke kerken en eenvoudige bijeenkomsten in de pro testantse bedehuizen hadden velen in de morgenuren bijeengebracht voor gebed en overdenking. De Protestantse kerken, drukker bezet dan normaal, onvingen geëvacueerde» van de Zuid-Hollandse eilanden. Kerkbezoekers op klompen, feen gewone verschijningen in Utrechts ondagskerken. In de kathedrale kerk en alle andere kerken van de stad gingen de HELPT de nood dempen Gooi Uw geld in 't water! Giro 9575 collecteschalen vanwege het papierengeld geluidloos rond. Treffend van eenvoud was de herden kingsdienst voor 80 ouden van dagen, die naar Amersfoort evacueerden en in het Rijksopvoedingsgesticht op de Amersfoortse berg onderdak hebben ge vonden. In een zaaltje, waar anders de jongens van het gesticht verpozing vin den, was een kansel neergezet. Dominee C. H. G. Blok, Nederlands Hervormd predikant te Amersfoort, sprak troost woorden. Een klein harmonium was het enige dat hier herinnerde aan een kerk. In een ander zaaltje hielden de katho lieke gestichtsjongens met een pater Kruisheer een kruiswegoefening. Ook in Noord-Holland,' waar men dank baar denkt aan de solide kracht van Hondsbosse zeewering en Afsluitdijk, is het Zondag stil geweest. Alleen in de gro te gelegenheden, waar anders op Zondag gedanst pleegt te worden, zoals in het Alkmaarse .AVapen van Heemskerk", werd in rustige sfeer gekaart teneinde geld bijeen te krijgen voor het Rampen fonds. Den Haag, van nature al niet luid ruchtig, was uitermate verstild. Vele particulieren hadden met de gebouwen der gemeentelijke en rijksoverheden de vlaa halfstok gehesen en ook vele bui tenlandse vertegenwoordigingen rouw den op deze wijze mee. In de kerken tv as op de schalen papieren geld troef. De pastoor van de Rijswijkse St Bonifacius- kerlc stond zelfs het plaatsengeld ten behoeve van de slachtoffers af. In Dordrecht, zelf zwaar gehavend, konden in een aantal kerken de herden kingsdiensten maar kort duren, omdat het Zondag daar tot twee meter hoogte gewassen water de verwarmingsinstalla ties onklaar heeft gemaakt en er nog veel slijk en ander vuil lag. Een dik sneeuwtapijt dekte barmhartig de won- den in de Noorderdijk en op andere plaatsen in de stad en dempte het geluid van militaire en ambulancewagens die het enige verkeer uitmaakten. In alle kerken is gulhartig gegeven. Vandaag ook kwam het bericht, fiat de straatcol lecte vorige week ruim 140.000 gulden heeft opgebracht. Eilanders in Maasstad Rotterdam, zelf gelegen op de grens van de vernietiging en hieraan ter riau- wernood ontsnapt, heeft de nationale rouwdag innig beleefd. Overvol was de Nederlands hervormde kerk aan de Sta- tensingel, waar dominee H. Goedhart uit (Zie verder pagina 2, kolom 7) ROUWDAG in het rampgebied. Bescheiden achter in een „vrije bank" voegen deze, zó uit hun werk weggelopen helpers, bij het dijkherstel, hun gebeden bij die van de ree.ds hirtUüt.ge: m Bemoedigend bezoek (Van onze correspondent) SCHIPHOL. 8 Febr. De Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles, en de directeur van de wederzijdse hulpverlening, Stassen, zijn Zater dagmorgen om kwart voor tien uit Nederland naar Brussel vertrok ken. Voor zijn vertrek deelde Dul les mee, dat hij en zijn reisgenoot verslag over de overstromings ramp in Nederland zullen uitbren gen aan president Eisenhower en het Amerikaanse Congres. Onder weg naar Brussel hebben beide Amerikaanse autoriteiten weder om laag bver het rampgebied ge vlogen. Op Schiphol sprak minister Dulles zijn dank uit voor ae gastvrije ontvangst in Nederland. „Wij hebben het bemoedigend gevonden, dat de Europese verdedigings gemeenschap in het kader van het Atlan tisch Pact door uw regering en uw volk evenals door het onze als de meest effec tieve manier wordt beschouwd voor de waarborg van vrede en veiligheid", aldus Dulles. Heldhaftige poging Tijdens ons kort verblijf hebben wij vruchtbare besprekingen gevoerd met de Nederlandse autoriteiten over zaken van gemeenschappelUk belang. Een van dc onderwerpen van deze besprekingen was dc heldhaftige poging van uw regering om de nood te lenigen van de catastrofale overstromingen. Wij hebben inmiddels rapporten bestudeerd over de omvang van de ramp en wij zullen onmiddellijk daarvan verslag uitbrengen aan president Eisenhower en het Amerikaanse congres. Na zijn waardering te hebben uitge sproken voor de onverzettelijke wil van het Nederlandse volk, drukte de hoge gast de hand van minister Luns, de Amerikaanse ambassadeur, Selden Cha- Rin, het hoofd van de U.S.A.-missie in ederland, Clarence Hunter, de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en de president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman en begaf zich toen met de heer Stassen in het gereed staande vliegtuig. Verwachting 16 Februari Gevaar springvloed van windkracht afhankelijk AMSTERDAM, 8 Febr. De directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir A. Maris, heeft over de te verwachten springvloed van 16 Februari gezegd, flat het gevaar afhankelijk is van de wind kracht. By een stormachtige wind zal de schade zeker toenemen. De dijken zijn nu tamelijk zwak, merk te ir Maris op. En in het winterseizoen kan men altijd stormen verwachten. Zo spoedig mogelijk gaat men de buiten- en bïnnenkeringen beschermen. De dijken van het Voornse kanaal zijn reeds ver sterkt. Zij vormen thans een waterkering voor het niet overstroomde deel van Voorne, ten Westen van het kanaal. Dijken vormen overigens geen vol komen homogeen kunstwerk, aldus ir Maris. Er zijn sterkere en zwakkere ge deelten: men heeft te maken met mollen- gaten en dergelijke. Evenals bij een ket ting is er in een dijk ook wel ergens een zwakkere schakel. "Wel zijn er''bepaalde punten in- dijken, die om extra voorzie ningen vragen. LUXEMBURG, 8 Febr. (Reuter) Ml- nister Dulles en zyn reisgenoot Stassen hebben Europa verlaten en zijn op de te rugreis naar Amerika. Na Den Haag te hebben bezocht zyn zij in Brussel en Luxemburg geweest. Dulles heeft zijn Belgische ambtgenoot Van Zeeland voor een bezoek aan Washington uitgenodigd om te spreken over „de spoedige vorming van het voor- festelde Europese leger". In Luxemburg eeft Dulles m een vergadering van de commissie voor een gemeenschappelijke markt van het gezagsorgaan van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap aange drongen op een bespoediging van de een making van Europa. PRINS in Willemstad WILLEMSTAD, 8 Febr. Prins Bern- hard heeft Zaterdag een onverwacht be zoek gebracht aan Willemstad. Hy landde met zijn sportvliegtuig in een van de weilanden in dc omgeving van Willem stad, die niet door het water werden aangetast. Met een helicopter zette hij hierna zijn reis naar Willemstad voort. Toen hij daar arriveerde, was de bur gemeester, de heer C. A. van der Uhooft, juist bezig met een rondleiding van de commissaris der koningin in Nöord-Bra- bant, de griffier der staten en enkele leden van provinciale staten. De rond wandeling werd onderbroken, waarna de burgemeester prins Bernhard op het ge meentehuis ontving. Enige punten in de stad werden bezocht, waarna de Prins de bevolking van Willemstad voor het raadhuis toesprak. Per helicopter ver trok hij hierna weer naar Schouwen-Dui- veland. Groep misleide MTS-crs nciar huis teruggekeerd AMSTERDAM. 8 Febr. Zeven leer lingen van de M.T.S.* in de Dongestraat. die door een misleidende actie van het communistische A.N.JA'. naar de nood gebieden waren getrokken, zijn terugge keerd in Amsterdam. Zij vertrokken met een groep van zes-en-twintig, onder wie ook leerlingen van een kunstnijverheids school. naar Halsteren. In d»zc plaats echter bleek, dat niets Avas geregeld. Men was hier volkomen onbekend mot de komst van deze groep. De zeven jongens, die de organisatie achter dit reddings werk doorzagen, maar geen gelegenheid hadden hier met de anderen over te spre ken, besloten onmiddellijk terug te ke ren. In het noodgebied bevindt zich thans nog een groep jongens van de M.T.S. met een leraar, die eerder zijn vertrokken. Het is nog onbekend, waar zij zich be vinden. 70 ziet een Amerikaanse „vliegende verhuiswagen" er van binnen uit als de gevulde zandzakken j met verrassende nauwkeurigheid worden „gedropt" in dijkgaten. Het vliegtuig bevindt zich' boven Ellewoudsdijk op Zuid-Beveland. (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 8 Febr. De uitvoering van het lopende bouwprogramma zal weinig of geen terugslag ondervinden van het herstel der watersnoodschade. Waarschijnlijk zal reeds in de nieuwe week worden begonnen met de regeling van de lichte schadeklasse tot 1.000 en 3.000 gulden. Door inschakeling van wederopbouwinstanties en ambtenaren kun nen vele gemeentediensten technisch capabel worden gemaakt de wederopbouw en het herstel ter hand te nemen. Het ministerie van Wederopbouw zal in de getroffen gebieden een aantal rampbureaux stichten die de administratie-centrales worden, waar de wederopbouw en het landbouwherstel samenwerken. nister Witte heeft Zaterdagmiddag ook met het provinciaal bestuur van Zeeland geconfereerd. Het ligt in de bedoeling zeer snel en soepel te werken. In dit opzicht zal de getroffenen zoveel mogelijk tegemoet worden gekomen. Het ministerie van Wederopbouw heeft op dit gebied vol doende ervaring opgeaaan om de moei lijkheden te kennen. Met tic afwikkeling van de lichte scha- RAMP-BUREAUX IN NOODGEBIED Dit goede nieuws voor duizenden ge troffenen kon ir Witte, minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ons van middag mededelen na een groot aantal trips door de overstroomde gebieden, per boot, auto, duck en helicopter. Mi- flcgevallen in dc categorieën van 1000 tot 3000 gulden, wordt in de nieuwe week al begonnen. Waarschijnlijk zal hierbij het principe gelden: eerst maken, dan betalen. In (le practijk zal liet dus zo gaan, flat als een aannemingssom voor herstel door <le wederopbouw-deskundige is goedgekeurd, meteen aan de bouw kan worden begonnen. Als het werk is opge leverd wordt onmiddellijk betaald. Aan de oplossing van de organisatori sche problemen wordt hard gedokterd, zegt de minister. Het Wederopbouwappa- raat in de getroffen gebieden moet zo snel mogelijk op gang komen. Het is de bedoeling plaatselijke organen van de ge meente voor dit werk uit te rusten, on der andere door inschakeling van amb tenaren van de centrale directies voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. Ramp-bureau's Op centrale punten in de geteisterde gebieden komen zogenaamde ramp-bu- reau's. Vier komen er in Brabant. Het aantal ramp-bureau's. dat in Zeeland komt is nog niet vastgesteld. De activi teit van deze bureau's volgt de droog legging van de polders op de voet. Het apparaat zal dus achter de aannnemings- maatschappyen die de dijken dichten, aanschuiven. Minister Witte verwacht, dat in Brabant en Zeeuws-Vlaanderen al spoedig kan worden begonnen. Ondanks een uitgebreide oriëntatie in de getroffen gebieden, heeft minister Witte zich nog geen duidelijk inzicht kunnen vormen over de totale schade. De schadeschatting moeten wachten tot het water ,weg is. Pas dan kan worden gezien hoe het staat met de funderingen van de hui zen. Het ziet er wel naar uit. dat de scha de aan de boerderijen verreweg het grootst is. Duizend boerderijen Volgens een zeer globale berekening zijn in Zeeland duizend boerdcryen zeer zwaar beschadigd of verwoest. Ook vele buitenranden van dorpen zijn zwaar ge troffen. In de kommen van dc meeste dorpen waar geen vloedgolf kwam, valt de schade wel mee. Hoewel de havenwijk van Zierikzee een troosteloze aanblik biedt, zou deze stad in oorlogsschade- termen gesproken tot de lichte schade gevallen worden gerekend. De toestand op Schouwen-Duiveland is zeer onoverzichtelijk. Er staat nog te veel water. De schade-ramingen voor het zwaar getroffen Oude Tonge variëren van 100 tot 200 huizen. Een voorlopige indruk van andere getroffen plaatsen: Fijnaart, totaal verwoest: 15 boerderijen, 60 huizen, zwaar beschadigd: 120 gebou wen. Volgens minister Witte zyn deze cijfers echter nog niet betrouwbaar. De schade regeling voor de getroffen gebieden (een natuurramp) heett natuurlijk een andere grondslag dan die van de oorlogsschade, waarbij de gedupeerde een zeker recht op een schadeloosstelling kan doen gel den. In principe kon minister Witte slechts zeggen, dat deze watersnoodrege- hng onmogelijk gunstiger kon zijn dan de oorlogsschaderegeling. Of de regeling gelijk of iets lager wordt, is nog in stu die. Amsterdam gaf twee ton 14 plaatsen: 6,25 ton (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, S Febr. Ka tholiek Nederland heeft op ver bluffende wijze gevolg gegeven aan de oproep van de bisschoppen om bij de kerkcollecte voor de noodgebieden ruim te geven. De eerste cijfers die hierover binnen komen tonen duidelijk aan dat het totaal bedrag in de millioenen zal lopen. In veertien gemeenten is de opbrengst .reeds geteld. Het totaal cijfer hiervan belóopt meer -dan 625.000.—. Amsterdam de gemeente met het hoogste aantal katholieken in geheel Ne derland bracht bijna 200.000 gulden bijeen, om precies te zijn 194.387. Rot terdam ruim 100.000 gulden. In 23 kerken te Tilburg werd 53.835 opgebracht. Nijmegen bracht volgens de eerste be richten 35 tot 40.000 gulden op. Haarlem ruim 100.000 gulden. De SOOO katholieken van Leeuwarden offerden bijna 10.000 gulden. De Twen tenaren brachten eveneens een groot of fer. In Hengelo bedroeg de opbrengst van de kerkcollecte 10.431. in En schede 11 720, in Oldenzaal 7834, in Almelo 8.2S5, in Deventer werd 8.300 ingezameld, in Zwolle 8.266. Amers foort met vier parochiekerken leverde 11.000 op. In 23 parochiekerken van Eindhoven werd 60.800 ingezameld. (Zie ook pagina 2). (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 8 Febr. Do eerste watermonsters in de overstroomde gebieden van West-Brabant hebben be wezen, dat het zoutgehalte over het al- Semeen niet hoog en zeer verschillend is. iet zoutgehalte van het overstromings water varieert in de meeste Westbra bantse polders van 8 tot 20 gram per li ter. Over het. algemeen valt. de toestand in West-Brabant sterk mee. Ongetwijfeld is het land door een zout- watergolf overspoeld. Het blijkt echter dat het zoute zeewater sterk verdund is, omdat er veel zoet water meestroomt. Het zoutgehalte in de Biesbosch zou niet verontrustend zijn. Het zout wordt bij eb, als het water uit de dijkgaten stroomt, afgevoerd. Een gevaar is nog als het zoute slib in de draineerbuizen door dringt. NOG MEER SNEEUW (Van onze weerkundige correspondent) DE BILT, 8 Febr. De nacht van Zaterdag op Zondag is in een groot deel van ons land de koudste geweest, die in deze winter tot nu toe ivas voorgeko men. In het Oosten van het land vroor het 12 tot 15 graden. In het Westen had Vlissingen met 14 graden de meeste vorst. Zondag overdag zorgde een kleine sto ring ervoor, dat net in de Westelijke helft van het land begon te dooien. In het Oosten hield de vorst echter stand en in Groningen bleef het kwik de ge hele dag zelfs meer dan 7 graden onder nul. De sneeuwlaag die het land bedekt is nogal ongelijkmatig. De meeste sneeuw ligt in het Noorden. Zondag avond begon het m het Westen opnieuw te sneeuwen onder invloed van een van de Oceaan komend storingsfront. De sneeuwval zal zich tot het gehele land uitbreiden. Achter het front dringt zachtere lucht naar het Noordzee-gebied op. Het is echter nog zeer de vraag of ieze lucht ons land zal kunnen bereiken on het is daarom nog helemaal niet ze ker of de vorst deze aanval niet zal af slaan. Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Ma tige tot krachtige Zuidoostelijke wind. later op de dag in het Zuid westen mogelijk ruimend naar Noordwest 'en enkele regen- of ha gelbuien. Matige tot lichte vorst. In het Zuidwesten echter lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. DINSDAG 10 FEBRUARI Zon op: 8.05 Onder; 17.44 Maan op: 5.59 Onder: 12.4S

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1