Afdammen van zeegaten zou jaren vergen c Blokkade van China? Vierde verlieslijst Voorlopig denkt men slechts aan herstel V.S. GEVEN GROOTS HULP UIT HET BUITENLAND Radio Auto Dienst zwierf week door rampgebied z Amsterdamse B.B. geïnstalleerd G BELGISCHE REGERING TOT KAMERONTBINDING BEREID HELP— GIRO 9575 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 5 Ir. Maris: „Amerikanen zijn ons niet zó voor als men vreesde (Van onze speciale verslaggever) A.b. DC-S „Prins Bernhard", 7 Febr. De Amerikanen zijn ons niet zó voor als wij wel vreesden. Toen dezer dagen bekend weid gemaakt, dat de G.I.'s de gaten in de dijken aan het dichten waren door boven die gaten Bailey-bruggen op te blazen, vol zand en stenen, toen heeft menigeen even gezwegen. Jongens uit Minnesota en Kentucky zouden ons, dijkbouwers, water-bezweerders par excellence, dus in een paar dagen eigenlijk een nieuwe methode hebben geleerd om dijken te dichten. WIJ hebben ir. A. G. Maris, di recteur van de Rijkswater staat, hiernaar gevraagd, terwijl de motoren van de enorme Con stellation ons voorttrokken in een vlucht boven de noodgebieden van ons land. En even ging er een lach over het gelaat van de man, die sedert Zondag al het werk leidt, dat ons Zuiden moet bevrijden van het leed der over stromingen. VÓÓR DE OORLOG „Neen, het is geen uitvinding van de Amerikanen, dit opblazen van bruggen vóór de oorlog hebben wij iets soortgelijks be dacht!" Dat was bij Jutfaas in de waterlinie, waar men had gezocht naar een methode om met een druk op een knop het water in de linie afdoende tot staan te brengen. Ou een plek in het ka naal bij Jutfaas had men toen een enorme bak met stenen en zand opgehangen, die door een lading springstof in het water kon wor den gestort en dit binnen minu ten tot staan zou brengen". „Maar," aldus ging ir. Maris voort, „dit is zeker geen methode, die men op ruime schaal zal kun nen toepassen, want zij heeft al leen nut op een harde grondsoort, in een gebied waar een rotsige bodem is. In al die dijkgaten waar zand en klei de bodem vormen, zcuden de neerstortende rotsen onmiddellijk worden weggespoeld en het gedichte gat zou binnen uren weer opengeslagen worden. In de meeste gevallen zullen wij dus moeten blijven bij onze methode van Phoenix-pontons tot zinken brengen voor de gaten, maar ook hier zitten wij thans met een moeilijkheid wij zijn door deze pontons heen. We heb ben er op het ogenblik, meen ik, nog één, en hebben een verzoek aan Engeland ger.cht of zij er nog wat over hebben uit Normandië. Is dat niet het geval, dan zullen wii ze zelf moeten bouwen." Wanneer even bezuiden Rotter dam en alras lager in de Hoeksche- waard plots de strepen zwart land ziah gaan aftekenen in het glin sterend wit van het water, zegt i". Maris: ..Ik zal blij zijn als we dit jaar veilig zijn". ZEELANDS KAART „Maar bent u van mening, me neer Maris, dat door deze ramp de structuur, de kaart van Neder land, wijzigingen zal ondergaan, dat wij dus bijvoorbeeld een Zee land zullen terugkrijgen zoals wij het niet kennen van onze kaar ten op school?" „Neen voorlopig althans niet. Wat wij nu doen is herstellen, herstellen van de bestaande toe stand. En u moet een duidelijk onderscheid zien tussen herstel- (Van onze correspondent.) NEW YORK. 8 Febr. Postbox 300, het officiële adres van het „Holland Flood Relief'-fonds, was vandaag reeds overstroomd met dozen en postzakken vol enveloppen met geldbedragen VQor Nederland. Daar de telling eerst Maandagmorgen begint, is het nog onmogelijk te zeggen, hoeveel het Amerikaanse pu bliek heeft gegeven. Maar de verwachtingen zijn hoog gespannen, en als minimum wordt een cijfer van vele hon derdduizenden dollars genoemd, terwijl optimistische comitéle den spreken van een paar mil- lioen. De Zondagbladen hebben in de gebruikelijke weekoverzichten uitvoerig gewag gemaakt van de ramp. Don Cook van de „New York Herald Tribune" schreef in enkele artikelen niet alleen vol gloed over het reddings werk, maar verschafte tevens treffend statistisch materiaal over de gevolgen van de ramp, Advertenties voor het „Holland Relief'-fonds. die geschonken zijn door de KLM en de „Hol- land-Amerika Liin". verschenen vandaag in de „Times Tribune" en de ..Sunday Mirror", terwijl Maandagochtend in de ..Daily News" (oplaag twee milllóen) Onnieuw een advertentie ver schijnt. De „New York Times" stipuleerde in een hoofdartikel van van daag, dat Nederland het zwaarst getroffen gebied is. Dé radio en televisie gewagen van het „Hol land Relief'-fonds. terwijl groe pen van Nederlandse journalis ten *«i de V.S. een ooroen richt ten tot al hun Amerikaanse collePa's, om aan de geldin- zamelingscamoagne aandacht te bHfven besteden. „nu het nieuws omtrent de ramp van de vagina's begint te verdwij nen". Bijna twee ton bijeen in R.K. kerken AMSTERDAM. 9 Febr. De schaalcollecten voor de slacht offers van de nationale ramp hebben in de R.K. parochieker ken van Amsterdam te zamr- ruim f 190,000 opgebracht. In het Begijnhof, de dekenale kerk van de hoofdstad en een van de kleinste parochies van ons land. was het resultaat meer dan 5000. en nieuwe plannen. De nieuwe plannen, zoals bijvoorbeeld fict afdammen van de zeegaten, ver gen een zeer uitvoerig onderzoek en er zit enorm veel aan vast. Het zal jaren en jaren duren voordat men hier iets aan kan gaan doen, maar er zal zeker wel een com missie worden ingesteld om deze kwesties terdege te bestuderen. Voorlopig echter denkt Rijks waterstaat slechts aan herstel en aan het voorkomen van nieuwe ranvpen. MOERDIJK-BRUGGEN En dan vliegen wij al over de Moerdijk-bru/ggen, waar de spoor lijn op één plek rustig wegzakt in het water en waar het over stroomde land niet meer te on derscheiden valt van het Hollands Diep. Hier ligt een fabriek midden in het, zilver van de vloed, de hoge schoorsteen eenzaam wijzend naar de lucht, daar is, door onzichtbare hand opgenomen, een veerpont op het land gesmakt en het water is weer weggelopen. De pont lig* er nog. midden op het land, dat nu asgrauw is met korsten zilt, waar het water week maar ilit zout bleef. En overal de gapende gaten in de óijikstrepen, het beeld van een huis, of een plukje boerderijen verloren tussen kilometers water, een kerkspits het dak van een auto even zovele getuigenissen van drama's d e zich afspeelden in de kleine uren van die onheils- nacht van 1 Februari. WASHINGTON, 8 Febr. Ter wijl de Amerikaanse generaal Olmstedt (die gaat over de mili taire hulp aan het buitenland) op Formosa grootscheepse manoeu vres heeft bijgewoond en daar naar men zegt zeer enthousiast over was en volgens nationalis tisch Chinese bronnen meer Amerikaanse militaire hulp aan Tsjiang Kai-sjek heeft beloofd, wordt in Washington meer en meer gesproken over een blok kade van de Chinese kust. Het onderwerp werd door drie senatoren John Sparkman (de mocraat), Alexander Smith (re publikein) en William Knowland en de voorzitter van de com- nvssie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, Dewey Short, aangesneden. Sparkman was niet direct tegen een dergelijke blokkade, maar hij wilde graag weten hoe ver de re gering van plan was te gaan. Het leek hem toe, dat het bevel van president Eisenhower aan de Ze vende Vloot impliceerde, dat di VS vóór een „paraplu" zouden zorgen, wanneer de nationalisten een aanval zouden doen op de Chinese kust. De anderen spraken zich vóór een blokkade uit. Vol gens Dewey Short zou de vloot van Tsjiang Kai-sjek thans uit torpedobootiagers, mijnenvegers, kanonneerboten, gewapende jon ken en landingsvaartuigen be staan. AMSTERDAM. 8 Febr. De hulp blijft komen. Hulp in over stelpende mate hulp in de vorm van geld, voedsel, kleding, vlieg tuigen, vrachtauto's en schoppen. Het komt uit Australië en uit Griekenland, uit Brazilië en Ca nada, uit Bangkok, Bandoeng en Helsinki. Er wordt in één keer een millioen geschonken, maar ook brengt een oude vrouw op de Ne derlandse ambassade een biljet van 100 francs met de woorden: „Meer heb ik niet." En zelfs de gevangenen van de Romeinse „Re- gina Coeli" (Hemelse Koningin)- gevangenis hielden op eigen ver zoek een collecte en brachten 80.381 lire by elkaar. Alles is niet te noemen. Maar zelfs als men slechts een greep doet uit de veis berichten over de hulp, blijkt het medeleven al lerwegen indrukwekkend- Er is nog een compagnie Franse genie met 44 kipkarren naar ons land vertrokken. Uit Straatsburg is een „Vriendschapsboot" over ae Rijn onderweg met giften uit verschil lende steden. Een liefdadigheidsbal in Frankrijk bracht 100.000 francs Een Coca-Colafabriek gaf een leque van negen millioen francs. Een andere greep. De Finse re gering gaf 50 millioen mark. Por tugal zendt het passagiersschip „India" naar Rotterdam met een aanzienlijke hoeveelheid goederen. Een Nederlandse vrachtauto, die toevallig voor het gezantschap te Luxemburg stond, werd spontaan door de bevolking met goederen volgestopt. De inschrijving in Zwitserland op de „Internationale Keten van Geluk" bracht 214 mil lioen Zwitserse francs op. Uit Mi laan is een groep van 151 brand weerlieden vertrokken, die zullen worden ingeschakeld bij de her stelwerkzaamheden. AMSTERDAM, 9 Febr. De zes wagens van de Radio Auto Dienst der Amsterdamse politie, die van Maandag af in het nood- gebied geholpen hebben de com municatie te onderhouden, zijn dit weekeinde in de hoofdstad te ruggekeerd. Deze terugkeer was mogelijk, zo vertelde ons de leider van deze mobilofoon-expeditie, de heer A. W. Schouten, aangezien de P.T.T. zij het dan met ouderwetse „kof fiemolens" (slingèrtoestellen) in recordtijd een provisorisch veld telefoon netje heeft aangelegd. Reeds Maandagnacht, was de ex peditie op de aangegeven plaat sen: Spijkenisse, Oud-Beijerland. yeenvliet en Abbenbroek. met als ..centraal-post" Klaaswaal. De hele week zijn de mannen prac- tisch niet uit de kleren geweest Slapen deden ze in de wagens. Eén der auto's deed als iavi- tailléringswagen dienst; die sleepte benzine, ol'e èn gereedschappen naar de hard zwoegende „equipes" op de bedreigde plaatsen. Zondagavond om vijf over zeven Amusement Amsterdam, f) Febr. THKATUC. Centraal Theater. 8 u.: Vla Lis2abon (Neet Gomediaj. KI. Komedie, 8 u.: Potasch en Perlemoer (Gez. Joh. Kaan). Leidsepleintheater, 8 U.: Bibelonië A B C - Cabaret) Nieuwe De La Mar-Thcater, 8 u.: Het meisje met de grote voeten (Ensemble Wim Sonneveld). Extase, van 4 u. af: Thé dansant Malanda met zun orkest. Caramellii van 8 u. af: Russisch Cabaret Balalaika Palace »an 8 u. af: Rhythm. Club m. m v Poia Ra.vmonde (dans). Stadsschouwburg, 8 u- Gcschiehten aus dem Wienerwald (Hoofdstad Operette, ab. it.). Carre, 8 u.. Zat Zond. en Woensd. 2 en 8 u Circus Strassburger. Kon. Inst. V d. Tropen lm. Dlnsd. 8 u Film Oosterse muziek en dans (vóorsrt. t. b, v. Nat. Rampenfonds). MUZIEK. Concertgebouw. (Gr. Shell's Man- 2.15. 7. 9.30. Za. en Zo, 1.30, 3.45. 7. 9 30: De Storm. 14 J. Apollo 2, 7.15; 9,30, Zo 1.30. 3.30. 7.15, 9 30: Verboden te kussen, a. l. Blo 2. 7.13. 9 30, Zo, 1 30. 3.30, 7.15. 9,30 Stngln in the rain, a. 1, Ceintuur 2. 7,15. 9.30. Zo. 1.30, 3.30. 7.15 9.30: vroJ- af doorl voorst.: She is working her Way through College. 18 j. Cinema l'arlslen van 12 af doorl. voorst.: De vrouw mijner dromen, 18 J. City 2,15, 6 45, 9 30. Zo 1. 3 45. 6.45, 9.30 Wanda. de zondares. 18 J. Corso 1.30, 3.45, 7.15, 9.30: Operatie Cl- cero. 14 Cultura 2.15, 8. Za. en Zo. 2.15. 7.15, 8.30: Als Je pas getrouwd bent, a. 1. Desmet 2 15. 7, 9 30. Za. en Zo, 1 3U, 4, 7, 9.30- Hartstocht zonder liefde, 18 1-, Do.: Manon, 18 J. Zo, 1 30, 3 3 2: Starlift, 1,30, Humoresque, 18 Hallen 2, 7 15, 9 9.30' De schrtlc Kriterlon 2,30, 7.15. 9.30. Zo. 1 30. 3 45, 7 15, 9 30: Le Plalsir. 10 J. Luxor 11.30. 1.30. 3 45, 7.15, 9.30. Za. en Zo, 11 30. 1.15. 3 15, 5.15, 7 15. H.30' Gevleugeld gevaar, 18 J. Nöggerath 1 30, 3,45. 7.15. 9.30: Getuige vermoord, 18 J. Passage. 1 30, 3 45, 7.15, 9.30: Hyena's van het Rotsgebergte, 14 J, Plnza van 11.30 af doorl. voorst.: Bureau Zedenpolitie. 18 J. Hex 2. 7.15, 9 30, Zo 1.30, 3 30. 7 15. 9.30: Als de avondklokken lulden, 14 J, Itialto 1.15. 3.30. 7 15, 9 30: Als de avond- klokken lulden. 14 5, 9,30: De laatste Koyal 14 j 3 45. 7. 9.30: verboden J 'usrhinski 2 15, 7. 9 30, Za en Zo i; 3 45, 7, 9.30 Sterren stralen overal Jllkijfc 1.15, 3.30, 7 15, 0 30: Alles op'e The greatest s 7. 9 30. Zo 1.3 End 2, 7 15, 9 30. Zo.' 1,30'. 3 30, 7.15, 9.30: De vertrok de heer Schouten met de laatste drie wagens uit Klaaswaal. Om half elf stonden ze weer op de binnenplaats van het hoofdbureau in Amsterdam. TRAM UIT RAILS AMSTERDAM, 7 Febr. Zater dagmiddag om 1 uur liep ten ge volge van het breken van een koppeling een bijwagen van lijn 3 op de kruising Marnixstraat Willemsstraat uit de rails. De bij wagen raakte het achterbalkon van de motorwagen. Vijf personen werden licht gewond, vier hunner konden, na tér plaatse verbonden te zijn, huiswaarts keren. De vijf de, een 41-jarige man, moest in een rusthuis aan de Bredeweg worden opgenomen. Brandje in Leidsestraat AMSTERDAM, 9 Febr. Zon dagochtend omstreeks halfnegen brak door kortsluiting in de scha kelaar van de étalage verlichting brand uit in een schoenwinkel aan de Leidsestraat. Met één straal wist de brandweer het vuur te bedwingen. De schade bleef be perkt. Tewaterlating uitgesteld AMSTERDAM, 9 Febr. De tewaterlating van de onderzee bootjager „Friesland", die op 14 Februari te Amsterdam zou geschieden bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij., is een week uitgesteld. OP de Nationale Rouwdag 1 woonde het koninklijk gezin de dienst bij in de Ned. Herv. kerk te Baarn. Een besneeuwde hofauto wacht koningin Juliana, wanneer zij het gebouw verlaat. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 7 Febr. Van morgen werd ten stadhuize plech tig het plaatselijk werkcomité der Bescherming Burgerbevolking door de burgemeester geïnstal leerd. In zijn installatierede zei de burgemeester, dat de ramp, die een groot deel van ons land ge troffen heeft .overduidelijk heeft bewezen, waartoe onderlinge hulp en bijstand in staat is, en hoe nodig deze is, in tijden van ge vaar en nood. Bij deze acute nood, aldus de burgemeester, zijn deze beste eigenschappen van ons volk naar voren gekomen. Daarna sprak mr. L. Tielenius Kruythof namens de landelijke organisatie, de Stichting Bescher ming Burgerbevolking en bood de steun der landelijke organisatie aan. Hij deelde mede, dat Am sterdam 20.000 vrijwilligers nodig heeft, die onder bevel van 60 wijk- en 900 blokhoofden zullen werken. Ieder blok, de kleinste eenheid in de Bescherming Bur gerbevolking, zal ongeveer 1000 zielen omvatten. De werving van al deze vrij willigers zal in Amsterdam op 30 Maart beginnen. Het geïnstalleer de comité is zeer breed opgezet en omvat alle lagen der bevol king. Wèg die afvalstoven die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken 100.000 EXEMPLAREN VAN „DE RAMP" AMSTERDAM. 7 Febr. Het aantal inschrijvingen op het boek „De Ramp" is thans reeds zo groot, dat de Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels heeft besloten het aantal exem plaren der eerste oplage te ver dubbelen. Binnenkort gaan dus honderd duizend exemplaren naar de Ne derlandss boekhandel. Ramp in journaal Indien één medium zich leent om de omvang en de ernst van de ramp, die over Nederland is gekomen, vast te stellen, dan is het wel de film. Polygoon heeft zulks op indrukwekkende wijze gedaan in een speciale reportage. Men wordt gevoerd langs de kust, ziet de verwoestingen in de bad- en havenplaatsen. Via de overstromingen in Maassluis, Vla-ardingen, Rotterdam en Dor drecht, komt men in het eigen lijke rampgebied, Zeeland er Noord-Brabant, terecht. De dijkdoorbraken met haar dramatische gevolgen, werden eerst in luchtopnamen vastge steld. daarna in tal van gedetail leerde opnamen gepreciseerd; men krijgt een indruk van de hulpacties van militaire en bur gerlijke zijden, de redding met boten, amphibievoertulgen, heli- coptères en auto's. Het geheel is sober en indruk wekkend, nergens werd enige concessie gedaan aan een goed kope drang tot sensatie. Een groot deel van deze reportage werd gedurende de afgelopen •week reeds in binnen- en buiten land vertoond, Zij zal stellig de grootscheepse hulpactie nog sti muleren. Adressen evacué's DEN HAAG, 8 Febr. Naar het in formatiebureau van het Rode Kruis meedeelt, kunnen alle aanvragen naar adressen van geëvacuèerden worden gericht tot het Informatiebureau van liet Ned. Rode Kruis te Den Haag, alleen schriftelijk. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of ge huwd geweest zijn-de vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te vermelden. Indien de gezochte nog niet centraal staat geregistreerd, blijft de aanvraag gesignaleerd en na bin nenkomst der registratiekaart ont vangt elke aanvrager alsnog bericht. Het informatiebureau van het Rode Kruis, dat thans gevestigd is Jan Evert- straat 1 te Den Haag, is telefonisch te bereiken onder no, K 1700-11.18.70. Telefonisch kunnen echter geen in lichtingen over adressen worden ver strekt. (Advertentie) Een kwastgat of naad Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR H0U1 VAN CETA-BEVER Brussel wacht met E.D.G. op Parijs BRUSSEL, 8 Febr. België zal geen verdere slappen tot ratifi catie van het verdrag voor de Europese Defensie Gemenschap doen, zolang het niet weet, welke veranderingen Frankrijk in het verdrag wenst te zien aangebracht. Dit lieten premier Van Houtte en minister Van Zeeland (Buiten landse Zaken) Zaterdag aan mi nister Dulles weten. Zij doelden op de aanvullende protocollen, welke Frankrijk deze week onder de andere E.D.G.-landen zal laten circuleren. België stelt bijzonder belang in de protocollen, welke Frankrijk zouden veroorloven desgewenst zijn divisies voor een deel uit het Europese leger terug te trekken voor verdediging van andere Fran se gebiedsdelen. België zou op eenzelfde privilege aanspraak willen maken. Het ziet er trouwens toch naar uit, dat niet de huidige Belgische Kamer het EDG-verdrag voorge legd zal krijgen. Nu de Raad van State in het hem gevraagde advies heeft verklaard dat het verdras in strijd is met de Grondwet, zal de regering waarschijnlijk wel tot Grondwetswijziging overgaan, het geen neerkomt op Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen Aii-Baba'. ii j'. vermoedelijk dit voorjaar. De regering behoeft dit niet te dpen, maar het houden van ver kiezingen komt haar om diverse redenen niet ongelegen. Haar bin nenlandse program en daarbij vooral de gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwijs is afgewerkt, en zij heeft de eisen van de socialistisch-liberale oppositie, heen te gaan en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, het hoofd kunnen bieden. De voor het EDG-verdrag nood- zakelyke Grondwetswijziging is voor naar nu een welkom motief, een nieuwe Kamer te laten kiezen Zij houdt daarmede zelf het ini tiatief in handen en de oppositie kan nu niet met reden zeggen, dat de regering uit zwakte is heen gegaan. Geen crisis Geen der drie partijen katholieken, liberalen en socia listen is tegen de vereiste wijziging van de Grondwet ge kant. Een ander bewind of een coalitie van de CVP met een dei- tegenwoordige oppositiepartijen zou wat België betreft het Euro pese leger niet in gevaar bren gen. Van een crisis op dit punt is dus geen sprake. Zoals in de andere Europese hoofdsteden, is ook te Brussel weinig over Dulles' bezoek bekend geworden. Slechts is bekendge maakt. dat Dulles minister Van Zeeland heeft uitgenodigd in de nabije toekomst naar Washington te komen, ter bespreking van „de spoedige vorming van de voorge stelde Europese Defensie Gemeen schap". En verder werd gezegd, dat de besprekingen te Brussel „de overeenstemming tussen het Bel gische en het Amerikaanse stand punt in de buitenlandse politiek aan het licht hadden gebracht." Voor Rampenfonds Dinsdagavond concert ln de Luther- kapel. Gerrit v. d. Veenstr., aanvang 8 uur, toegangsprijs 50 cent. Cabaretavond op 25 Febr. in Wil- llbrordus", Willibrordusstraat van de 8 °uurVan °Uden van daSen- Aanvang .Bonie avond in „Cambridge". Keizers- gr. 485 door „Kunst en Vriendschap" Zaal open: 7.30 u., toegangspr. 50 cent Inst. v. d. Tropen: 15 Febr., 2.30 uur tropische kunstmiddag, (die op 8 Febr. ?a,?«niet d00r); filmvoorstellingen op 6-7-9 en 10 Febr., aanv. telkens acht uur. Woensdagav. in „Bellevue" toneel spel ,De heilige vlam" door ton.ver. ..Samuel Coster". Toegangsprijs 1. Verkoop: J. J. Cremerplein 6 en telef nrs 89291, 85050 en 86909. Zondag 15 Februari, 's middags halftwee in Doelenzaal, Kloveniers burgwal 87. extra-voorstelling van Kindercircus „Elleboog". Kaarten a 50 cent Clubhui Pro Juventute, Ga lerij 7, Dinsdag 10 Februari 's middags van 12.40 tot 1,20 uur in City Theater, lunchvoorstelling van Ballet der Lage Landen. Kaarten a f 1 van Maandag af aan City Theater. £Ü1 i \MSTERDAM, 9 Febr. Hieronder volgt de vierde lijst (niet gecontro leerde opgave) van slachtoffers van de watersnood, uitgegeven door het Nederl. Rode Kruis op Zaterdag 7 Februari. BROUWERSHAVEN. Omgekomen te Brouwershaven: DE NOOVTER, Janna. geb. 4-11-09. DE NOOYER, Janna. geb. 18-11-47. DE JOiNGE Neeitje, geb. lo-6-49. DRE1SCHOR. Omgekomen te Dreischor: BAL. Jannetje, echtgenote van Moer- mond. Cornells, geb. 1-7-1929 GEM. DUSSEN (HANK) Verdronken: VERBEEK, Cornells, geb 11-4-03 te And el, laatste adres: Korteaijk 8, begraven te Raam&donksveer dd. 4-2-53. VERBEEK, Martinus Marinus, geb. 23-9-42 te Dussen, li-atste adres: Kortedijk 8, lijk nog met gevonden. RDKEN. Leonardus, geD. 17-1-82 te Dussen. laatste adres: Peerenboom 10 lijk nog niet gevonden. DUSSEN (Blesbosch Hank). VAN WIJK, Dirk, geb. 18-8-02 te Wijk en Aalburg, laatste adres: Boerenverdriet 2, begraven in Aal burg dd. 5-2-53. VAN WIJK. Elbertus. Abraham, geb. 10-8-29 te Eetihen. laatste adres. Boerenverdriet 2. begraven in Aal burg dd. 5-2-53. VAN WIJK, Johannes Gerrit. geb 5-8-37 in Dussen. laatste adres: Boerenverdriet 2, begraven in Aal burg dd. 5-2-53. FIJNAART. Geborgen slachtoffers: VAN OPDORP. Francisca Johanna Ma nna geb. 7-3-47 te Fijnaart. laatste adres: Fijriaart D. 228. VAN OPDORP Adrïanus, geb. 10-2-46 te Fij naait laatste acres: Fijnaart D. 228 VAN BAGGEM, Geofglne. geb. 1-1-90 te Utrecht, laatste adres: Fijnaart D. 166. MARKUS, Jacobus, geb, 11-11-22 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D. 176. KNOOK, Johanna, geb. 19-5-20 te Fijnaart, laatste adres: Fijnaart D. 236. HALSTEREN. Geïdentificeerd slachtoffer: ROKS, Catharine M., geb. 5-4-52 te Halsteren, laatste adres: B 326. HEIJNENOORD. Geïdentificeerde slachtoffers: ZEVENBERGEN. Dirk Pieter, geb. 25-4-83 te Heijnenoord. ZEVENBERGENMargeretha, geb. 15-7-91 te Heijnenoord. laatste adres van beiden: Bl-aaksedijk. KLUNDERT. Aanvulling 3e lijst dd. 6-2-53: aan gespoeld en geïdentificeerd dd. ZWARTS, A„ dipl. soldaat uit Delft; liik o\ ergebracht naar het Gem. Gasthuis te Zevenbergen. LAGE ZWALUWE. SPRiANGBRS. Walt'herus Wilhelmus Marie, geb. 7-3-92 te Hoge en Lage Zwaluwe laatste adres: Groenen dijk 2. begraven te Hoge Zwaluwe. DINGEMANS. Cornelia, geb. 1-4-77 te Hoge en Lage Zwaluwe. laatste adres: Groenendijk 50. begraven in Hoge Zwaluwe. MDDELHARNIS Overleden slachtoffers: VAN WEZEL, Aren Leendert. VROEG1NDEWEY. Fransje VAN DER SLUIS, Keeltje. VIS. Leendert. VIS, Tannetje Adriaabtje. BREBMAN, Huiberdina. KRANSE. Maria. NETTEN, Hendricus. MOERDIJK VAN GEEL, Lambertus Gabriel, geb. 25.6.16 te Zevenbergen, laatste adres: Steenweg 4. Moerdijk, lijk nog niet gevonden. N1EUW-VOSSEMEER Omgekomen slachtoffers: ZWLITERS, Marinus Johannes, geb. 9.5.25 te Nieuw-Vossemeer. laatste adres: Hoogte 65. VE'RBOGT—JANSEN, Anna Maria Cor nelia, geb.: 20.3.73 te Nw.-Vossemeer. laatste adres: Pelsendjjk 336. DE KLERK—VRIENS, Maria, geb.: 1.1,65 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Voorstraat 31. VAN DER MALEN, Mafijnus, geb. 5.12,96 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pelsendyk 330. OOMS. Catharine Johanna Theresóa, geb.: 2.3.33 te Nieuw-Vossemeer. laatste adres: Kade 355. JEROENSE, Leendert, geb.: 2.11.07 te Oud-Vossemeer, laatste adres: Kor- tendijk 78. NIJSSEN—VAN DORST. Wilheltmma Petronella, geb.: 17.3.00 te Nieuw- Vossemeer, laatste adres; Paarden- hoek 367. HELLEMONS—MEESTERS, Maria Jo hanna, geb.: 10.7.11 te Steenbergen, laatste adres Kortendyk 84. VAN GEEL. Johannes Adrianus, geb.: 26.8.41 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pelsendjjk 327. VAN GEEL, Johanna Petronella. geb. 13.1.44 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327. VAN GEEL, Marinus Corneiis, geb. 28.3.45 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327. VAN GEEL, Corn eins Ferdinand, geb. 9.11.48 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres- Pelsendijk 327. VAN GEEL, Petronella Johanna, geb. 9.11.48 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 327. VAN OORSCHOT. Maria Elisabeth, geb.: 23 9.49 te Nieuw-Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 323. VAN OORSCHOT. Petrus Wilhelmus Maria, geb.: 21.4.48 te Nieuw-Vosse meer laatste adres' Pelse.ndiik 323 VAN OORSCHOT, Wilhelmus Adrianus, geb.' 18.5.51 Ie Nieuw-Vossemeer laatste adres' Pelsendiik 323. MEEUSBASTIAANSE. Carolina, geb 24.4.83 te Steenbergen, laatste adres: Paardenboek 369. NOORDGOUWE Omgekomen: VAN DER HAVE, Levina. echtgenote van Adriaan Adriaanse. geb. 18.10,77. NUMANSDORP Geïdentificeerde slachtoffers: BOS, Maaike, geb.: 28.8.49 te Numans- dorp, laatste adres: Schuringsedijk WZ 112, REEDIJK. Gerrit, geb 28.12.30 te Nu- mansdorp, laatste adres: Korteboom- weg 15. KOT. Anttoonie, geb,: 1.4.23 te Numans- dorp, laatste adres: Korteboom- weg 13 OUDERKERK a. d. IJSEL RIJKAART. Geertje, geb.: 2 1189 te Ouderkerk a. d. IJsel. laatste adres: B 189. PAPENDRECHT KRAAL. Grietje Johanna, geb.: 5.12,51 laatste adres: Westeind 154. VETH, Aart Willem, geb 19.9.06. laat ste adres: Plein 8. RAAMSDONKSVEER. POLS, Joseph us Adrianus, geb.: 25.8 81 te Gortnchem, laatste adres: Sandoel 5Ï53^raVen te Raa'rnsdon'lcsveer dd SLIEDRECHT Verdronken dd. 1 2.53: KRAAYEVELD, Lena Maria, weduwe geb. 30 11.70. STELLENDAM. Slachtoffers: TROOST. Neeitje Adriana. geb.: 1911, laatste adres: Meidoornstr. 5, Stel lendam. KUIPER, Johanna Dirkje, geb 1930 dam16 3dres: W"k 11 17' steller>: VAN DER VOORT—BIJDEVAART. J. 43 jaar. afkomstig uit Georgetown, Canada. VOLDOENDE FLESSEN ROTTERDAM. 7 Febr Naar aan leiding van een bericht uit Heidelberg, ais zou de aanvoer van verse Neder landse melk voor de Amerikaanse troepen in Duitsland en Frankrijk in het gedrang komen, mede omdat er over onvoldoende glazen flessen beschikt wordt, delen de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam mede. dat. z(j dit laatste volkomen onjuist ach ten. Er zijn voldoende flessen aanwe zig om aan elke aanvraag op ieder moment te kunnen voldoen. BOSHOVEN. Johanna. geb. 1918, laatste adres: Voorstraat li, Stel lendam. SAN SOEST, Jan, geb. 1946. laatste adres: Wijk II. 11 te SteMar.dam. VAN HUIZEN, Maria, geb. 1921, laat ste adres: w(|k II, 11 te Stellendam VAN DEN BERG. Maria. geb. 1895, laatste adres: wyk II, 26 te Stei lendam. VROEGE, Jantje, geb. 1888. laaitste adres; wijk II, 24 te Stellendam, VAN SOEST. Gerbrand, geb. 1920, laatste adres: wijk II 11 te Stellen dam. FLIKWEERT, Janna, geb. 1901. laat ste adres: wijk II, 6 te Stellendam VAN OOSTEN3RUGGE, geb. 1911 laatste adres: wijk II, 17 te Stellen dam. BREEDERVELD. Cornelia, geb, 1931, laatste adres: Pr. Wilhelminataan 2 te Stellendam. BREEDERVELD. Teuntje, geb. 1933, laatste adres: Pr, Wilhelminalaan 2 Stellendam. TROOST—ZWARTKAMP, Jacoba. geb 1877. laatste adres: Burg. Charbon- str. 31 te Stellendam. BREEDERVELD —VAN LAAN. Griet je, geb 1893. laatste adres: wijk II 5a, Stellendam. VAN DE REE. Barend, geb. 1866. laatste adres: Mr. IJman Caustr. 47, Stellendam. STRIJEN. Geïdentificeerde slachtoffers: VERSCHOOR, Teuntje, geb. 23-ll-'35 te Strljen. DE VOS. Bastiaan, geb. 17-9-1878, te 's Gravendeel, laatste adres: Strijen. Moofihoek lil, DE BOER—VAN RIJSWIJK, Cornelia, geb. 12-9-1886, te Hendrik Ido Am bacht. laatste adres: Schuringsedijk. GOUD, Corneiis, geb. 6 6-1834, te Puttershoek. laatste adres: Schen- keldijk 55. REEDIJK—HEITA. Cornelia, geb. 9-9 1894. te Heijnenoord, laatste adres: Buitendijk 56. Niet geïdentificeerd, doch waar schijnlijk omgekomen: VERSCHOOR. Anthony, geb.: 21-12-92 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 11. VERSCHOOR—ENGELS, Elisabeth Pietertje, geb 5-9-'95 te Strijen VERRIJP, Teunis, geb. 2-10-'96 Strijen. laatste adres: Schenikeldijk 74. VERRIJPDE MAN. Jannetje Elisa beth, geb 10-3-'93 te Hoogvliet, laatste adres: Schenikeldijk 74, waarschijnlijk dochter: VERRIJP, Wiïlempje, geb. 24-5-'33 en nog 2 dochters. MONEN. Harm, geb. 26-5-'80 te Hoge- veen, laatste adres: Buitendijk 58 MONENDIPHOORN. Maria, geb. 6-3-'86 te Zuidwolde. laatste adres: Buitendijk 58. MONEN. Jan, geb. 23-l-'18 te Strijen laatste adres; Buitendijk 58. MONEN, Harm Marinus, geb 2-7-'22 te Strij'sn, laatste adres: Buitendijk 58 SLAGBOOM. Pieter, geb. 27-9 '03 te Strijen, laatste adres. Buitendijk 50 SLAGBOOM—HERWIJER. Neeitje, geb 19-11-07 te Strijen. laatste adres' Buitendijk 50. SLAGBOOM. Elisabeth, geb. 18-10-'29 te Klaaswaal, laatste adres: Buiten dijk 50. ENGELS. Jacob, geb. 7-l-'18 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 52. ENGELS—DEKKER. Jacoba Alida. geb. 27-10-'24 te Numansdorp, laat ste adres: Buitendijk 52. ENGELS, Hendrik Pieter, geb. 19.6,45 te Lage Zwaluwe, laatste adres. Buitendijk 52; ENGELS, Dirk. geb. 27.1.50 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 52; ENGELS. Elisabeth, geb. 31.8.51 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 52; HERWEYER. Johannes, geb. 7.8,85 te Stellendam, laatste adres: Buiten dijk 17; DE BAAT, Aart. geb. 27.12.17 te Nu mansdorp, laatste adres; Buiten dijk 17; DE BAAT—HERWEYER. Elisabeth, geb, 15.4.22 te Strijen, laatste adres Buitendijk 17; VAN DER REE, Joost, geb. 14.5.88 té Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; VAN DER REE—ANDEWEG, Geer trui. geb. 14.5.94, laatste adres: Bui tendijk 15; VAN DER REE, Joost, geb. 14.3,26, laatste adres: Buitendijk 15; VAN DER REE. Geertrui, geb. 7.7.34 te Strijen. laatste adres; Buiten dijk 15; VAN DER REE, Anthonia, geb. 3.8, 1e Stry-en, laatste adres: Buiten dijk 15; REEDIJK. Anthonie Corneiis, geb. 18.12.22 te Strijen, laatste adres Buitendijk 56; VAN SOEST—VERSE ND A ALPetro nella, geb. 4.6.11 te Rihoon, laatste adres: Buitendijk 62; GOUD—DESNAYER. Trijntje Anna. geb. 11.4.86 te Strijen. laatste adres: Sohenkeldijik 5'5; VAN DE MERWE, Dirk, geb 4.8.8C te Strijen. laatste adres: Schenkel- dijk 44; VAN DE MERWE, Huigje, geb. 18.7 14 te Strijen, laatste adres: Schenkel- dijk 44; DEN TUINDER—ELENBAAS. Maantje Maatje, geb. 31.7.09 te A.l'blasser- dam, laatste adres: Sohenkeldijk 62; DEN TUINDER, Johanna Martina geb. 19.12,51 te Strijen. laatste adres: Schenikeldijk 62; DEN HAiRTOG, Floris, geb. 1.12,90 te Strijen, laatste adres: Schenkel- dijk 75; DEN HARTOG. Margritha, geb. 18.10, '16 te Strijen, laatste adres: Schen- keldljk 73' VAN DOMMELEN, Ane Teunis. geb. 6.9.41 te Strijen. laatste adres. Sassediik 4; Ti'.RHEIJDEN (Wagenberg) MOERENHOUT. Johanna Mathea Maria geb. 20.10.50 te Terheijden laatste adres: B 329, begraven te Terheijden. TEXEL Omgekomen en geborgen: WALSBER. Sièbren, 23 jaar, land arbeider. ZU1DLAND Aanvulling op 2e lijst dd. 5.2.53, blz 4, geïdentificeerde slachtoffers: VAN DER VELDE. Dirk. geb. 21.7.07 te Zuidland, laatste adres- Kerk- weg 324; VAN DER VELDE, Dirkje, geb. 14.7.10, te St. Maartensdijk, laatste adres Kerk weg 324: VAN DER VELDE, Teunis, geb. 5.7.43 te Zuidland. laatste adres: Kerk- Wêig 224. WOLI'ERS, Pieter. geb. 2.4.91 te Zuid land. laatste adres. Kerkvveg 323; WOLTEKS—VAN SEVENTER, Jacoba, geb. 9 2.09 te Zuidland. laatste adres: Kerlcweg 323: WOLTERS, Geertruida Jacoba. geb 4.11.34 te Zuidland. laatste adres- Kerkweg 323; WOLTERS, Arie, geb. 11.2.37 te Zuid land. laatste adres: Kerkweg 323; WOLTERS. Corneiis, geb. 24.9.38 te Zuidland. laatste adres: Kerkweg 323; WOLTERS, Frans, geb. 4.7 42 te Zuid land, laatste adres: Kerkweg 323; WOLTERS. Saartje. geb. 2.12.43 te Zuidland, laatste adres: Kerkweg 323; Niet-geident:ficeerde slachtoffers' BRBEDERLAND—REYTENBAGH. J.. laatste adres: Kerkweg; VAN DER WELZ OE TERM ANM. G.. laatste adres: Raadhuisstraat 129; VAN EERSEL. G., laatste adres: Breedewee: VAN EERSELWEEDA, H.. laatste adres: Breedeweg; en twee kinderen van de familie Van Eersel. namen nog niet bekend; MINEKUS, G laatste adres: Drogen- dijk: e MINEKUSBLOM, B.. laatste adres Drogendijk. ZIJPE Provisorisch begraven bij vluoht- haven: UYL, Cornells, geb. 23.10.32 te Poort vliet, laatste adres: Tholen, Kruit- haven 7; VAN DER VELDE. Maria Aloysia. geb. 12.8 34 te Stoppeldijk, laatste adres Vogelwaarde; VERHOEK. Johannes, ca. 43 jaar. laat ste adres; Oosterland. Rijksweg. Het Ned. Rode Kruis kan in ver band mei de omstandigheden, waar onder do gegevens van deze verhes- llist worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het Is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Wat anderen èr van denken Belediging soldatenstand ..Twee sergeants en majoor (be- roepspersoneel) tot soldaat gedegra deerd wegens onttrekking aan de hulpverlening". Voorwaar een ont stellend bericht. Lieden van dit slag behoren m i. in welke functie dan ook in het leger met thuis. Een moraliteit als deze zal ook als soldaat door deze mensen aan de dag worden gelegd. Op staande voet uit de dienst verwij derd indien zulks ten minste mo gelijk is ware beter geweésf Gezien hetgeen onze soldaten tij dens deze nationale ramp hebben ge presteerd en nog presteren, is de naam soldaat een erenaam en het toevoegen van deze lieden aan hun gelederen min of meer beledigend voor de soldatenstand. Amsterdam. S. de Kaan. Rampjaar 1953 Had de ramp voorkomen i worden? Is de schuldvraag te sitellen? Twee vragen die zich aftekenenEr worden millloenen uitgetrokken voor militaire uitgaven, voor de verdedi ging van ons land. waarvan het ge- alieerde opperbevel niet met volstrek te zekerheid de verdediging kan ga randeren, Had men niet intijds geld beschikbaar moeten houden voor de afdïjking van Zeeland, het bescher men van eigen land en bevolking te gen de erfvijand van eeuwen, het wa ter? Dringend wordt de leden van de V olksvertegen woordiging verzocht, zodra de eerste rouw voorby is. dit vraagstuk aan de orde te .stellen, Zaandam. JOoms Elk liuis een boot Nederland, waterland, heeft in deze rampzalige dagen gebrek aan boten en aan schepen, althans te bestemder plaatse. Het is nu geen tijd om te debatteren over wie en wat er schuld hebben aan dit gebrek, Maar laten we in de toekomst toch in vredesnaam verplicht stellen dat elk huis ln een polder een boot op de zolder heeft Zou dat niet het leven van honderden en nog eens honderden gered kunnen hebben We hebben ook sohepen nodig ge had, maar vele. vele van deze brood nodige vaartuigen waren niet te be reiken omdat.... ze geen radio aan boord hadden. Nederland heeft zulk een geweldige naam op het gebied van de scheepsbouw. Bij al die duizenden en nog eens duizenden voorschriften kan toch oog wel dat ene: elk schip is verplicht radio aan boord te heb ben. Nu hebben zelfs onze Shell- en Esso-tankers geen radio, zoals uit de dagelijks uit de luidspreker komende berichten steeds blijkt. Groningen. Wim Bussel. Beperk risico Moet een dijk niet berekend zijn op de meest ongunstige omstandighe den. in dit geval springvloed N.W. storm? Dit moet toch eens samenval len. Men wist dat er springvloed kwam, voor storm was gewaarschuwd. Waar om sliepen dan bijna al die mensen? Was het niet de plicht geweest van de plaatselijke autoriteiten de mensen te waarschuwen? Als een dief in de nacht kwam het water. Wij zelf wo nen aan de voet van de oersterke IJselmeerdijk, die na de afsluiting practisch niet meer door kan breken en toch.... wij denken er altijd aan als er slorm is en wij horen de gol ven beuken en.... wij hebben een boot en zullen deze ook altijd vaar klaar hebben liggen. Als ieder, oie in een polder woont, dit deed. kon men zichzelf redden. leder mens. die verder doordenkt, zal zich deze vragen stellen. Het gaat ons allen aan. want voor deze natio nale ramp zullen wij allen onze tol te betalen hebben Mevr. C. Wolff-Keet Hulp! In welke taal moeten wij spreken, welke woorden dienen wij te gebrui ken om die talloze mensen in ons eigen landje en in ai die andere lan den over gans de aardbol, die ons Ne derland overspoelen met een machtige „bandjir" van hulp. gaven, giften, be tuigingen van medeleven en deel neming, onze dankbaarheid te betui gen? Schieten woorden, in welke vorm ook gegoten en in welke taal ook ge bezigd, niet hopeloos te kort? „Dank u!", zo vaak gebezigd voor, in vergelijking, futiele gaven, lijkt eèn nietszeggende, afgezaagde uiting van onze erkentelijkheid, Wat en hóè moeten we het zeggen aan de gehele wereldbevolking, die zich spontaan tot het uiterste inspant om de dringende nood van tienduizen den te helpen lenigen? Ontroering tot in het diepst van mijn hart bevangt mij en ik schaam mij niet. dat de tranen zich in mijn ogen persen wan neer ik naar de radioberichten luister en stil. en op mijn eigen wijze, de helpers het aller-, allerbeste wens. JEAN CHR. D. OCKERSE. Amsterdam. Bureaucratie Een mijner relaties, die in de Franse pers kennis nam van de ramp. die ons land heeft getroffen, zond in een spon tane opwelling terstond een pakket kledingstukken per K.L.M. naar mijn adres, „afin de soulager dans la me sure de mes moyens la misère de vos compatriotes". De vrachtafdeling op Schiphol stak evenwel een spaak in het wiel. Na ontvangst van de. van groot medeleven getuigende brief van mijn Franse relatie, heb ik bij de douane op Schip hol navraag gedaan. Deze antwoordde echter, dat dit pakket uitsluitend zal kunnen worden ingevoerd, indien invoervergunning aanwezig is en douanerechten worden betaald. Zo niet, dan moet het pakket geadresseerd zijn aan het Rode Kruis te Den Haag. die dan verder voor de invoer kan zorg dragen. Wij hebben onze relatie onmiddel lijk hiervan in kennis gesteld, met veel schroom echter, daar het niet waarschijnlijk is. dat hij het Neder landse bureaucratische standpunt zal kunnen begrijpen. G. A. M. (Naam en adres bij redactie bekend). Millioenen-plan Hier is een plan. dat volgens mij enige millioenen kan opbrengen, tjl. het laten spelen van het Nederlandse Elftal tegen de Hollandse beroeps spelers in het buitenland (Frankrijk en Italië). Een beroep op de Franse voetbal bond oni aan de K.N.V B. een elftal i hoofdzakelijk bestaande uit Hollandse spelers) ter beschikking te stellen, zal m.i. zeker ln goede aarde vallen Wat de prijzen aangaat van de plaatsen: de ere-loges l 1000. De ove rige plaatsen op de ere- en marathon tribune, alsmede de andere zitplaatsen kunnen gemakkelijk gemiddeld 100 opbrengen, gezien de bedragen die izwarttzijn betaald voor een veel min der Interessante wedstrijd als Holland- België. De staanplaatsen tegen een evenredig lager bedrag, Globaal zal de opbrengst tussen 3 en 4 millioen liggen. De voorverkoop dient de volgende week reeds plaats te hebben. De d-tuen voor de wedstrijd kan later worden vastgesteld. Dit be hoeft n et speciaal een Zondag te zijn. Amsterdam. p. j. Kromsigt Jr. Paraat volk ver lammend systeem Ik kan niét nalaten u te berichten hoezeer bovengenoemd artikel in het blad van 5 Febr. jl. mij heeft getrof fen. De inhoud was voor mij wat men noemt een cri de coeur" Het is m i. een der meest Juiste ar tikelen, die ik sinds' jaren gelezen heb Zou de grote ramp ons land mis schien iets doen leren om'rent het fu neste van onze partijpolitiek? War een zegen zou het zijn als dit artikel nü terwijl men nog zo zeer onder de indruk is van het. gebeurde, ln al onze politieke partijbladen met dikke letters zou worden opgenomen. Naarden. L. W. Russer, Luit.-kol. b.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3