OP DE BRES De wereld helpt DE VERZORGING VAN DE EVACUÉ'S SOLDAAT ZWARTS met militaire eer begraven Onder een vreemd doch beschermend dak D1 D1 M' L6ENISA to Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Maandag 9 Februari 1953 DEUTSCHE Si COURANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert 1841 over de belangen van Delft en Delfland Verwersdijk 6-8, Delft, telefoon 131 en 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DEUTSCHE COURANT N.V Druk: Firma W. Gaade, Delft DIRECTEUR: M. KOOT Nassaukade 61, Rijswijk Z Hlel. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Ssdoomlaan 18, Delfi, telefoon 3020 ALS er in deze dagen van nood en ellende voor tien duizenden landgenoten iets is dat de harten verwarmt en tot de verbeelding spreekt is het wel de enorme mate van hulp die allerwege wordt geboden. Uit alle plaatsen van ons land, de allergrootste zowel als de aller kleinste, stromen de bedragen voor het Nationaal Rampenfonds binnen. Met millioenen tegelijk springt het getal omhoog en deze stijging zal, naar we hopen en ook verwachten, de eerste tijd nog wel doorgaan. Er is hulp geboden in elke vorm: niet al leen financieel, maar ook mate rieel en ideëel. De inzameling van kleding bracht in eerste in stantie al veel meer op dan dade lijk te gebruiken was. Groot en klein kwam met allerhand aan dragen dat de nood kon lenigen en in de eerste behoeften voor zien, tot zelfs speelgoed en snuis terijen toe. Natuurlijk kan dit alles de materiële verliezen niet goed maken. Maar we mogen toch met dankbaarheid constate ren dat het Nederlandse volk zich vele offers getroost om onze medeburgers, die zulke smarte lijke verliezen leden aan familie en goederen, in hun moeilijkhe den terzijde te staan. Duizenden Nederlanders zijn in de afgelo pen week dagen en nachten in de weer geweest om te helpen bij reddingen, evacuaties en bescher ming van de dijken Zij stonden op de bres aan het waterfront. Wat ons echter bij alle ellende in niet mindere mate treft is de hulp die ons uit het buitenland wordt geboden. Het medeleven in tientallen landen levert het bewijs dat men ten zeerste is be gaan met het lot dat Nederland heeft getroffen. De ruime mate van hulpverlening toont dat ons land over de gehele wereld tal loze vrienden telt. Nauwelijks waren de eerste berichten over de ramp bekend geworden of Amerikanen, Fransen, Belgen en Engelsen kwamen met volledig toegeruste militaire eenheden en vooral ook met vliegtuigen om de helpende hand te bieden. Uit de berichten heeft men wel kun nen lezen welke prestaties deze militairen in samenwerking met onze legeronderdelen hebben verricht. Zeer velen hebben hun redding en leven te danken aan het optreden van onze en bui tenlandse soldaten. Bij deze direct-actieve hulp verlening komt dan nog de over stelpende vloed van zendingen van allerlei aard uit het buiten land, Wij hebben de laatste da gen enkele bloemlezingen gepu bliceerd, waaruit wel bleek in welke mate ons uit den vreemde steun werd toegezegd. Slechts het belangrijkste hebben wij kunnen vermelden. Maar er is nagenoeg geen land ter wereld dat niet on middellijk heeft gereageerd. En nog steeds bl;jven de aanbiedin gen hier binnenkomen. Neder land heeft een goede naam in de wereld. Dat blijkt nu in deze dagen wel weer. Nóg belangrij ker is het echter dat in tijden van rampspoed de mensheid als zodanig een eenheid vormt en over de verschillen heen ziet naar dat ene onmiddellijke doel: het verlenen van hulp aan die mens die, waar dan ook. in nood verkeert. OFFERS j-> R is een bereidheid tot rl offeren en een eenheid van denken en handelen in ons Nederlandse volk aan de DELh76 AiltUWS Het werk thans verdeeld over negen secties \/AN Y «er AN het evacuatïebureau ver nemen we dat tot dusver 1382 evacué's in onze stad zijn aangekomen en geregistreerd. Een groot aantal hiervan is later doorgereisd naar familie of ken nissen elders in het land. Een vergunning daartoe wordt slechts afgegeven als gebleken is dat fa milie of kennissen een goede huisvesting kunnen aanbieden. Zondag zijn er geen evacué's aan gekomen en vandaag zal dit, we gens het slechte weer, waar schijnlijk evenmin het geval zijn. Een vierjarig meisje bracht haar spaarpot met een bedrag van 1,05. Zaterdagmiddag en -avond zijn weer 250 evacué's aangekomen voornamelijk uit Numansdorp en Brouwershaven. Om hen onder dak te kunnen verschaffen is thans de J. C. van Markenschool als negende evacuatietehuis in gebruik genomen. Nieuwe verlieslijsten Er zijn weer nieuwe verlieslijs- Een dringend beroep wordt op *en ontvangen van het Ned Rode bevolking gedaan om de eva- ■^ruis- Zij liggen op het bureau van ons blaa voor een ieder ter inzage. de bevolking gedaan om de eva cuatiehuizen niet dan in noodza kelijke gevallen te bezoeken. De laatste dagen hebben zich zoveel bezoekers^gemeld dat de organi satie met moeilijkheden heeft te kampen gekregen. De verdere zorg Nu de evacuatie op een eind gaat lopen heeft men zich bera den over de verdere verzorging. Het evacuatiebureau onder lei ding van wethouder J. M. H. Baars met als plaatsvervanger de heer J. Hamelynck en leden de heren A. C. M. Sipman, D. P. Kok en drs A. J. W. Prakke heeft het werk verdeeld over negen secties, n.l. vrijwillige vrouwe lijke hulpverlening, Rode Kruis, geestelijke verzorging, ontspan ning, werkgelegenheid, voedsel voorziening, sociale voorzienin gen en materiaalvoorziening met uitzondering van kleding en me dische verzorging. De werkzaam heden zijn gecoördineerd in de coördinatiecommissie. Het contact met de tehuizen wordt opgenomen door de sectie V.V.H. die zich tot de verschillen de secties wendt met uitzonde ring van de sectie geestelijke verzorging en de sectie medische verzorging. De secties zullen nu hun plan- ne uitwerken en deze voorleggen aan de algemene leiding. Iedere sectie heeft de bevoegdheid eigen medewerkers(sters) aan te trek ken. Originele ideeën Het bellen poetsen door de Delftse schooljeugd, het optre den van in Delft gelegen bewo ners van een woonschuit aan het Zuideinde met een vos en een aap en de bussen bij de winke liers hebben tezamen een bedrag van rond duizend gulden opge bracht. Bij verscheidene handelaren is een origineel idee opgekomen. Op de door hen verstrekte reke ningen wordt een korting gege ven van tien procent, waarbij dan het verzoek wordt gedaan het bedrag dat deze tien procent oplevert, af te dragen aan het Rampenfonds. Bakkers, banketbakkers en chocolateriezaken hebben Zater dag en Zondag gezorgd voor de versnaperingen bij de koffie en de thee in de evacuatietehuizen. Zaterdag j.l. heeft de Delftse bloemhandel de diverse, inrich tingen voor evacué's bloemen ge schonken ter opvrolijking van de vertrekken. De daarop vol gende week zal dit worden ge daan door de bloemenventers. Ook in andere vorm komen nog steeds giften binnen. Een Delve- naar bezorgde aan het stadhuis honderd badhanddoeken. De schenker was geen textielhande laar. Techn Hogeschool WOENSDAG WEER COLLEGES De colleges aan de Technische Hogeschool worden Woensdag weer hervat. Alle studenten zul len dan van de reddingswerk zaamheden in het rampgebied zijn teruggekeerd. EEN ONVERWACHTE LES Vanmorgen stapte, op uitnodi ging van de leider van een der evacuatietehuizen en van een hoofd van een openbare lagere school hier ter stede, een inwo ner van Dreischor een lokaal van de vierde en vijfde klasse binnen om de kinderen iets te vertellen over de vlasteelt en wat er met vlas wordt gedaan. Anderhalf uur heeft hij op boeiende wijze over dit alles verteld. Dat de schooljeugd deze onverwachte les op prijs stelde spreekt wel vanzelf. ZESTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar J. L. Th. Schaa- remanHunnego. dat zestig jaar getrouwd is, heeft Zaterdagmid dag in het jeugdhuis aan de Voorstraat een receptie gehou den, waarop zeer velen van hun belangstelling blijk gaven. MULTATULI SPEELT VOOR RAMPENFONDS De toneelvereniging „Multa- tuli" speelt Zaterdag 14 Fe bruari, "s avonds om acht uur, in de door de directie van Stads Doelen gratis beschikbaar ge stelde grote zaal „De wacht aan de Rijn" van Lilian Hellmann, in de vertaling van Ferd. Ster- neberg. De opbrengst van deze avond komt geheel ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Het kapwerk zal eveneens gratis worden verricht door de heer L. de Haan. De entreeprijs be draagt één gulden, belastingvrij. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de voorverkoopadressen en plaatsbespreken kan geschieden op Vrijdag 13 Februari van zeven tot negen uur in „Ons Huis" a tien cents per plaats. Collecte in Ned. Herv. kerk: 11.850 De opbrengst van de collecten die gisteren tijdens alle diensten in de Ned. Herv. kerk werden gehouden bedraagt 11.850. Rode Kruiskorps teruggekeerd Het Rode Kruiskorps Delft is uit Alblasserdam teruggekeerd. Zoa'? men weet was het vorige week Zondag naar de Alblasser- waard vertrokken, alwaar net noodziekennuizen inrichtte en zijn zorgen gaf aan evacué's die naar" Rotterdam moesten wor den doorgezonden. Voorlopig blijft het corps nog hier ter stede geconsigneerd. AFSCHEID BROEDER MATERNUS Morgenavond heeft in het r.k. jongens weeshuis aan de Kan toorgracht het afscheid plaats van broeder Maternus M, die naar Curasao vertrekt. Tijdens het lof zal rector C. A. van Steen de broeder toespreken. Woensdag a.s. heeft in het Mooederhuis der Congregatie te Dongen (N. Br.) het afscheid plaats. Donderdag vertrekt broeder Maternus met nog een confrater per K.L.M.-vlieigtuig naar West- Indië. COMMUNISTEN VRAGEN RAADSVERGADERING De communistische raadsfrac tie heeft het college van B. en W. schriftelijk verzocht op korte termijn een vergadering van de gemeenteraad bijeen te roepen naar aanleiding van de ramp elke ons volk heeft getroffen. De fractie is van mening dat. nu de grootste spanning enigszins is geluwd, de houding dér gemeen te Delft behoort te worden be sproken. DE KLEEDKAMERDIEFSTAL Het Haags Gerechtshof beves tigde het vonnis, waarbij een Delvenaar P. was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Hij had een portefeuille met 190,gestolen uit de kleedka- mei van een tennisbaan bij de Gist- en Spiritusfabriek. Hij had steeds ontkend. Ook de proc ge- nercal had bevestiging van het vonnis noodzakelijk gevonden. Een spaarpottenactie van de leerlingen der St. Antonius- Muloschool, Voorstraat heeft 480,opgebracht voor het Rampenfonds. De fa K. Vos (stadsuur- werkmakerinclusief personeel heeft een bedrag ad 250, voor het Nationaal Rampenfonds bijeengebracht. De Delftse Middenstands federatie heeft een bedrag van 1.000,gestort voor het Nhtio- naai Rampenfonds. Directie en personeel van Renkema's bakkerijen hebben een bedrag van 600,opge bracht voor het Nationaal Ram penfonds. De N.V. J. C. v. Woerden en Zn, groothandel in chocolade en suikerwerken schonk een bedrag van 1.000,—. „Zij gaven hun leven voor dat van anderen in strijd tegen het water" EÉN slachtoffer heeft de wa tersnoodramp van Delft ge- eist. De 21-jarige dpi. sol daat A. Zwarts van het regiment zware Luchtdoelartillerie „Waal haven" verdronk tijdens de red dingswerkzaamheden met twee zijner kameraden in de eerste dagen van die verschrikkelijke rampweek. Zijn stoffelijk over schot is Zaterdagmiddag van het Gasthuis uit met militaire eer op „Jaffa" ter aarde besteld. In de droeve stoet, die op de weg naar de dodenakker stil hield voor het ouderlijk huis m de Zuiderstraat ging voorop het vuurpeloton van het regiment „Waalhaven", trommelslagers met omfloerste trom, slippendra- gers naast de lijkwagen en daar achter het ere-escorte, waarin verscheidene militaire autoritei ten meeliepen. Toen de baar, bedekt met o.a. kransen van officieren van het regiment Lua en van het perso neel van de Kon. fabriek F. W. De begrafenisstoet op weg naar „Jaffa". Braat waar de overledene voor zijn diensttijd werkzaam was de aula van de begraafplaats werd binnengedragen speelde de organist Rien Ritter „O Heer, die daar des hemels tenten spreydt" en .vervolgens „Wilt heden nu treden" Als eerste spreker voerde de batterij commandant de kapitein H. Kesting het woord, die soldaat Zwarts als een stille en rustige jongeman kenschetste met een sterke drang om te dienen, een drang, die hem ook tot deelne ming aan de strijd op Korea deed verlangen. Namens het regiment Lua en de gehele Koninklijke Luchtmacht getuigde hij van zijn eerbied en dank voor het bren gen van het hoogste offer. De veldprediker ds H. de Bres las enkele verzen uit Psalm 103. „Voor de tweede maal de ze week", aldus spr. „sta ik bij de baar van een der jongens van het regiment Lua, die m de strijd tegen het water hun leven voor dat van anderen prijsgaven, die klaar stonden toen anderen in gevaar waren. Het leven van Aad Zwarts mocht niet lang zijn, het was des ondanks niet zonder vrucht: hij schonk zijn ouders en de jongens van zijn regiment zijn idealisme en zijn plannen. Hij was een trouw kameraad, voor wien wij alles zullen doen om hem de laatste eer te bewijzen, aldus ds De Bres, die tot de ouders zeide in deze dagen, waarin zovele do den vielen, bij God troost te zoe ken. Hierna ging hij voor in ge bed. Tenslotte sprak namens de Kon. fabriek Braat de directeur ir M. C. Braat. Onder de tonen van het „Wien Neêrlands bloed" werd de baar uit de aula gedragen. Terwijl de kist met de militaire attributen in de groeve zonk pre senteerde het vuurpeloton het geweer, waarna met een salvo de laatste groet werd gebracht. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling bij de begrafenis, die o.a. werd bijge woond door vele collega's van de overledene en voorts door gene- raal-majoor G. J. M. C. van Ny- natten, de regimentscommandant de luit.-kolonel A. A. J. M. Zani- no, de commandant van het LSK- kamp Ypenburg de luit.-kolonel H. L. A. baron van Isselmuden, en de hoofdinspecteur van poli tie de heer H. Hartman. dag getreden welke alleen is te verleningswerk geen gelijke tred r IJ die in onze stad de zorg i of liggen dan zo maar op de vloer, over de geëvacueerden in terwijl wij de handen vol hebben J handen hebben mogen te vreden zijn. Wij kunnen dit con stateren omdat wij een vergelij king kunnen trekken. Dinsdag avond stonden wij ergens vlak achter het waterfront. En daar, eerste linie, kon het hulp- vergelijken met die in de bezet tingsjaren. Zoals altijd in de ge schiedenis van ons vaderland heeft het volk-in-nood de ge weldige kracht laten zien welke het in eensgezindheid kan op brengen- Een klein gedeelte heeft zich kunnen en mogen inzetten voor het reddingswerk, de ar beid ter bescherming van de dijken en het afvoeren van de vluchtelingen. De grote massa van ons volk heeft niet achter willen blijven en op andere wijze haar aandeel in de hulp verlening gegeven. Er is en wordt nog steeds geofferd met een gulheid en spontaniëteit welke de hoogste verwachtingen heeft overtroffen. Die onbaatzuchtige wil tot offeren is in tweeërlei opzicht verheugend. Want de stromen geld die binnenvloeien zullen niet alleen verlichting brengen van het materiële verlies; zij vestigen de overtuiging en dat is ook heel belangrijk dat een volk met zo grote offerbe reidheid vol vertrouwen de toe komst tegemoet kan gaan welke zovele eisen zal stellen. JOOST MIS VAN REQUIEM VOOR SLACHTOFFERS In de kerk aan de Ternate- straat wordt Dinsdagochtend om half acht een plechtige mis van requiem opgedragen voor de slachtoffers van de watersnood. houden met de overrompelende snelheid waarmee, gedurende die eerste verschrikkelijke dagen, de gebeurtenissen elkaar opvolgden. Wij waren er die avond in een gebouw waar de vluchtelingen, zó uit het noodgebied, werden binnengebracht. Eén van de lei ders. een flinke kerel van een jaar of dertig wien de vermoeid heid op het gezicht stond geschre ven, wond er geen doekjes om. Hij zei: „Het is een grote rotzooi, maar we doen wat we kunnen. Op dit ogenblik is er nog geen enkele coördinatie; iedereen helpt en is sinds Zondag in de weer. Onze mensen gunnen zich geen rust en willen alleen maar helpen, helpen en nog eens helpen. Maar door vermoeidheid worden ze prikkelbaar. De leiding van de posten vraagt zich tevergeefs af of aflossing mogelijk is. En net als ze denkt dat de mensen even rust kunnen nemen arriveren er onverwacht weer evacué's Nat, verkleumd en ellendig komen ze hier aan. En dan't is erg maar helaas de waarheid staan ze aan het begin van een nieuwe lijdensweg. Ze krijgen hier koffie en brood. Ze krijgen ook droge kleren. Maar dan moeten ze verder. Ze moeten wachten tot ze naar Ossendrecht, Breda of zelfs Utrecht kunnen worden ge bracht. Dat gaat niet zo één-twee drie En als- die mensen eten en drinken en droog goed hebben gekregen zijn ze óns te veel. Be grijp me goed: we kunnen ze dan hier niet meer hebben. Ze zitten met nieuwe vluchtelingen Dan krijgen die stakkerds, die soms de gruwelijkste dingen heb ben meegemaakt, die misschien wel vader, moeder, kinderen of buren zagen verdrinken, hier en je moet dat onze mensen die dood-en-dood-op zijn niet kwa lijk nemen een grauw en een snauw Ik heb hier mensen gehad die haast niet meer verder konden. Tot over het middel hadden ze uren achtereen in het water staan wachten op hun redding. Ze had den hun behoeften zo maar in de kleren laten lopen. Nat, vies en ziek kwamen ze aan. Ze leefden nog, maar dat was ook eigenlijk het enige wat je van hen kon zeggen.... Het liefst zou je zef na ze droge kleren te hebben ge geven, in een warm bed stoppen, maar dat gaat niet. Het mag niet. En het kan eenvoudig niet. Ze moeten verder! De nieuwe lijdens weg op De man spuide een paar kracht termen en maakte een wanhopig gebaar. Hij had het zo graag an ders gewild. Maar kon het ook niet verbeteren. E lijdensweg waarvan ge sproken werd, eindigde er gens in het „Achterland", in plaatsen zoals onze stad, waar de vluchtelingen hun voorlopige bestemming hebben gevonden. Men heeft hier van het begin af de zaak volledig in handen; „De Hertenhorst", ,,'t Duyvelsgat", de van der Woudenstichting en ver scheidene scholen werden inge richt en waren tijdig gereed om de mensen te ontvangen. En als er soms aan iets gebrek was, was één oproep in de kranten voldoen de om dat gebrek onmiddellijk op te heffen. Zelfs meer dan dat. Het vreemde dak van een bui tencentrum, een studentenpavil joen of een school kan nooit de plaats innemen van het eigen dak. Een vreemde stad nooit die van het eigen dorp waar men elk huis en zijn bewoners kent en de to renklok een vertrouwde klank heeft. Doch men kan trachten deze mensen het gemis zo veel mogelijk te vergoeden. En dat beurt. Soms door het lief gebaar van iemand die voorjaarsbloemen heeft gezet in vazen op de tafel tjes in het lokaal waar de geëva cueerden zich hebben geïnstal leerd en moeten proberen er een sfeer van huiselijkheid te schep pen. En die wordt er geschapen. De moeders zitten wat te praten, soms met een breiwerkje onder handen. De mannen of jongens leggen er een kaartje of dammen. En ondanks alle doorgestane el lende, het leed of de angst om familieleden, van wie men nog geen bericht heeft, klinkt er zo nu en dan een lach die bevrijdend werkt. E gezichten, waarover mis schien in de slaap juist een glimlach gleed, verstrakten toen in die bange vroege Zondag morgen het water kwam. Het is voor velen moeilijk geweest de glimlach terug te vinden. Er zijn er die het nog niet kunnen. Want zij worstelden met de Dood die wat hun dierbaar was had wegge rukt Wij die gespaard zijn gebleven hebben in die eerste dagen, toen het ene rampspoedige bericht het andere volgde en het dodental angstwekkend steeg, de lach als een zonde geweerd. Totdat wij hem weer nodig hadden om de ge troffenen op te beuren en hen bij te staan in hun nood. Dankbaar en ontroerd kunnen en mogen wij nu glimlachen om die kinderen die óók wilden hel pen en door het poetsen van schoenen geld verdienden voor het Rampenfonds. Een mevrouw trok eerst de ene en toen de an dere schoen uit. Dat was verstan dig. Want de dame, die even te voren aan de beurt was geweest en de schoenen had aangehouden, liep met een grote schoensmeer- veeg op de nylonsDoch zij glimlachte erom. Zoals wij allen in deze dagen onze kleine moei lijkheden met een glimlach dienen weg te sturen. ET wethouder Baars dokter Kok heeft hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr In 't Veld een bezoek gebracht aan onze Delftse evacuatieposten. Dat hij uiter mate tevreden was over wat hij hier zag ligt voor de hand. Want onze dienst, steunend op de erva ring en de krachten uit de oor logsjaren, is voor zijn taak bere kend. De evacué's worden opge vangen in het patronaatsgebouw in de Raamstraat. Daar worden zij geregistreerd en door dokter Kok, trouw bijgestaan door zijn echt genote, medisch gecontroleerd. Daarna krijgen zij in de Mensa een warme maaltijd en dan gaan zij naar de post waar zij met open armen worden ontvangen. Dat de registratie hier piekfijn gebeurt ondervonden twee da mes uit Den Haag. Zij vervoeg den zich aan een der posten op zoek naar familieleden die „er gens" in onze stad moesten zijn. postcommandant belde de Raamstraat en na een paar mi nuten kon hij de dames precies vertellen waar zij haar familie konden vinden. ZATERDAG waren er eva cué's gekomen in de school van meneer De Bruyn (J. C. van Markenschool), waar meneer P. L. N. Dessens als postcomman dant de scepter zwaait. De vrou wen en kinderen en de enkele mannen waren afkómstig uit Zierikzee en Numansdorp, uit Kerkwerve, Middelharnis en an dere plaatsen uit het zwaar ge troffen gebied. Ze zaten er eerst nog wat onwennig in de nieuwe omgeving zoals mensen in de wachtkamer van een dokter zit ten. Maar toen de kleine kinde ren onder de wol waren gestopt kwamen ze wat tot zichzelf. En de jongen, die stug en zwijgend voor zich uit had zitten staren omdat hij zijn beste kameraad had zien verdrinken, zag einde lijk kans de gedachten even te verzetten met een spelletje kla verjassen. Mevrouw 't Hart en de andere dames die meneer Dessens ter zijde staan, hadden de handen vol. Doch met voldoening kon den zij constateren dat alles op rolletjes liep. En mevrouw Wel- mers vond nog de tijd om ons mee te tronen naar het lokaal waar de kleuters en babies op strozakken en in wiegjes lagen. „Kom eens mee kijken wat een schatten er bij zijn", zei ze ver tederd. Fris gewassen lagen de kin deren daar, nieuwsgierig boven de dekens uitglurend naar de vreemde omgeving en de vreem de gezichten die er zo plotseling in hun wereldje waren gekomen. Een jongen stribbelde even tegen toen mevrouw De Blij hem uitkleedde om naar bed te bren gen. Maar de dames daar weten wel hoe ze met kinderen moeten omgaan. En weldra was het weer heel rustig in het lokaal waar de kleinsten al sliepen en anderen nog het speelgoed lagen te be wonderen dat ze 's middags had den gekregen. „Nou kinderen, slaap lekker!" riep mevrouw Welmers, toen we terug gingen naar de gymnastiek- waarvan een conversatie zaal is gemaakt. „Dag!" riepen er een paar terug. En één wuifde er met een handje boven de de ken. Maar toen klonk er opeens de stem van een kleine jongen: .Krijg ik geen zoentje?" Mevrouw Welmers keerde te rug en boog zich over het ventje heen. En opeens richtte het zich op en sloeg twee blote armpjes om haar hals. Was het een uiting van dank baarheid? Was het een verlangen naar tederheid?In elk geval was het een gebaar dat ont roerde. Het concert van de Delftse mondaccordeonvereniging „Melo- dia" in samenwerking met de Cadini's en Boledo's heeft een bedrag van ƒ201,17 opgebracht ten bate van het Rampenfonds. De klaverjasclub D.H.C. heeft alle kasmiddelen waarover zij beschikt, een bedrag van 123,30 overgemaakt aan het Rampenfonds. Het winkelpersoneel van Van Ve.zen's dames- en kinder kleding. Verwersdijk 32 heeft een dagloon afgestaan voor het Nationaal Rampenfonds ten be drage van ƒ32,86, welk bedrag door de eigenaar verhoogd werd tot 250,en per giro is over gemaakt. personeel van de Tech nische installatie RENO stelde het bedrag va een snipperdag beschikbaar voor het Rampen fonds. De directie legde hetzelf de bedrag er bij, zodat ƒ225, kan worden afgedragen De unie voor hotel,- café- en restaurantpersoneel en „St. Antonius" heeft een bedrag van 150,geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. Directie, technisch, en ad ministratief personeel van druk kerij Van der Drift, schenkt de gehele „uitgaanspot", groot 216,50 aan het Nationaal Ram penfonds. Het personeel van het schildersbedrijf fa H. du Clou in de Dirklangenstraat, ook het leidinggevend personeel, heeft besloten gedurende vier weken elke dag één uur over te wer ken. Men hoopt dat andere Delftse bedrijven ook tot een dergelijke regeling zullen over gaan. Het personeel van de N.V. Lijm- en Gelatinefabriek Delft heeft een bedrag van ƒ3708,24 bijeengebracht voor het Natio naal Rampenfonds. Het personeel van de fa Schilte aan de Brab. Turfmarkt staat een dag loon af, hetgeen door de directie wordt verdub beld. (Ingezonden Mededeling) .ROXY THEATERm Dinsdag-Woensdag- Donderdag SLECHTS 3 DAGEN 2.30-7 en 9 uur Richard Widmark Paul Douglas Barbara Bel Geddes in het bekroonde filmwerk van de meesterregisseur ELIA KAZAN Paniek op straat In het bedriegelijk donker der straten dreigt een dode lijk onheil Pakkend - Emotioneel Toegang boven 18 jaar Verpleeghulp voor geëvacueerden Het Oranje-Groene Kruis te Delft brengt de geëvacueerden onder de aandacht dat er hier ter stede een prot. chr. wijkverple ging is, de chr. wijkverpleging „Rehoboth" Koornmarkt 64, die gaarne te hunner beschikking staat. Het telefoonnummer is 411, het spreekuur van de directrice elke werkdag 3.304.00 uur. De ze wijkverpleging verstrekt ook verplegingsartikelen, terwijl con- sultatiebureau's voor gezonde zuigelingen en kleuters aanwezig zijn. Indien men hiervan gebruik wilt maken, dient men het eva cuatie-inschrijfformulier mede te brengen. Bovendien gaat van het Oran je-Groene Kruis uit een prot. chr. kraamcentrum, gevestigd Verwersdijk 164, tel. 3914, spreek uur leidster-docente Dinsdag en Donderdag 1.302.30 uur. De werkzaamheden van „Electro" Naar aanleiding van ons be richt van Zaterdag over de ver plaatsing van de productie van de electromotorenfabriek „Elec tro" van Smit Slikkerveer ver nemen wij thans dat deze fa briek wel waterschade heeft ge leden maar niet in die mate dat de productie geen voortgang kan vinden. Men is, mede in verband met de schade aan polder- en andere watergemalen, zó ruim van orders voorzien dat men het werk niet aan kan. .Daar het van belang is dat tal van urgente reparatiewerkzaamheden voor de noodgebieden snel kunnen worden uitgevoerd heeft de afde ling electrotechniek van de Tech nische Hogeschool zich tot de directie van deze fabriek ge wend met de vraag of men de fa briek kan bijstaan bij de spoedige aflevering van de orders. Het gevolg hiervan is geweest dat een aantal meetinstrumenten naar Delft is overgebracht om deze te herstellen. Tevens zijn enige urgente werkzaamheden voor de noodgebieden naar het laboratorium overgebracht. Handschoenen aan! In de afgelopen nacht is een jongeman die teveel aan Bacchus had geofferd, naar het bureau van politie gebracht. De man verzette zich niet tegen zijn ar restatie. Zijn verloofde echter wel. Zij maakte groot spectakel en toen zij eindelijk in het bureau van politie was aangekomen was zij nog niet tot bedaren geko men. Zij bewerkte het gelaat van een agent met haar nagels en van een andere agent beschadig de zij zijn pantalon. Haar ver loofde is vanmorgen, na ont nuchterd te zyn, vrijgelaten. De jongedame heeft men voorlo pig maar in arrest gehouden. Het was dan ook geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Maandag 9 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton. Cor nel Wilde. Dorothy Lamour en James Stewart, 8 uur (14 j.) DELFIA: Zó zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen. Paul Douglas e.v.a., 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: The drum, met Sabu, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: De Frisco-lady (The San Francisco-story) met Joel McCrea en Yvonne de Carlo, 7 en 9.15 uur (18 j.) ROXY: De gifbeker (House on Teiegraph-hill) met Richard Basehart en Valentina Cor- tesa. 7 en 9 uur (18 j.) Dinsdag 10 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 2.30 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Zó zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen. Paul Douglas e.v.a., 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: The drum, met Sabu, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: De Frisco-lady (The San Francisco-story) met Joel McCrea en Yvonne de Carlo, 7 en 9.15 uur (18 j.) ROXY: Paniek op straat, met Richard Widmark, Paul Dou glas en Barbara bel Geddes, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) STADS DOELEN, 8 uur: Ned. Comedie met „U spreekt met uw moordenaar" voor K. v. A. MUSEA: „Hei Prinsenhof" en „Huis Lambert van Meerten", 105 uur en ..Paul Tetar van Elven" 114 uur: Perma nente tentoonstelling; Kunst handel W van Bokhoven, Wijnhaven 13, 96 uur: Aqua rellen van F J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN flAAG Vandaag KON SCHOUWBURG, 8 uur: „Daar moet je een vrouw voor zijn" door Haagsche Co medie. DILIGENTIA, 8 uur: Clara Has- kil, piano. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag sche Courant", 3.45 en 8 uur: „Een reis langs de planeten". KON. SCHOUWBURG, 8 uur: „Nieuw Land" door A.T.G. GEBOUW v. K. en W„ 8 uur: „Rome n est plus dans Rome" door Theatre Hebertöt. DILIGENTIA, 8 uur: Henryk Szeryng, viool. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. VVV-informatrices bezochten Delft Een groepje van zestien VVV- informatrices uit verschillende plaatsen in het land, die momen teel een cursus in Den Haag vol gen om.in het vak te worden op geleid, maakte Vrijdagmiddag een excursie naar Delft, Met de directeur van de VVV-Delft, de heer B. Burmeister brachten zij een bezoek aan de Nieuwe Kerk, het stadhuis, dronken thee in „Tetar van Elven" en werden in het museum „Prinsenhof" ont vangen door de directeur drs D. H. G. Bolten, waarna zij het mu seum bezichtigden. Binnenkort wordt een tweede groep ver wacht. UIT HET JOURNAAL VAN HERMANDAD Ongevallen bij de arbeid Op een bouwwerk aan de Rotterdamseweg gleed de 49- jarige W. uit Rotterdam bij het wentelen van een ijzeren balk uit, waardoor hij een koevoet tegen het hoofd kreeg. Hij werd overgebracht naar het Gasthuis, waar hij een hersenschudding bleek opgelopen te hebben. Per taxi is hij naar zijn woning ver voerd. Z., die op de derde etage van een zuivelbedrijf een partij ijzer moest halen, stapte op een soort lichtraam, dat zich in de vloer bevond en waarvan de gazen afscherming was verwijderd. De ruit brak, waarna Z. naar beneden viel en snij wonden aan hoofd en benen opliep. Nadat hij in het Gasthuis was behan deld, werd hij naar huis ver voerd. NATUURFILMS VOOR NATUURLIEFHEBBERS. In 't Congregatiegebouw heeft de Delftse vereniging van vogel en natuurvrienden Vrijdagavond een geanimeerde bijeenkomst ge houden. Drie films, opgenomen in en om het water, toonden aan dat de schoonheid van de natuur niet ver van huis behoeft te wor den gezocht en dat wij ons, door ons wat minder te haasten en onze ogen beter de kost te geven, ook in eigen omgeving kunnen genieten. De heer P. C. Zoute- welle leidde de film in met een praatje over o.a. de korte en grote kruisloop van het water in de natuur. Verenigingsnieuws D.G.V. „Animo" Alle dames van Woensdag -wordt verzocht a.s. Woensdag aanwezig te zijn. Wij werken Zaterdagavond mede aan een uitvoe ring In Den Haag in de Dierentuin, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt van het Nattonaal Rampen fonds. Dus aller opkomst dringend gewenst. De dames van de Vrijdag avond (Brasserskade) hebben Vrijdag a.s. geen les. daar de gymnastiekzaal dan in gebruik is door de school. „Polyhymnia" Het meisjeskoor „Polyhymnia" wordt Woensdag acht uur verwacht bij de heer Halkes. Koepoortstraat 10.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2