ENGELANDS GROTE GOK Dwangpositie RODNE Y or DISCO VER Y Het medeleven van Engeland Een belangrijke dag SCHAAKSPEL OM DE SOEDAN If* Van onze correspondent LONDEN, 28 Jan. De Manchester Guardian overdreef niet toen dit blad onlangs schreef dat zelfs de koudste woestijnwind, die 's nachts over de Soedan waait, nog niet zo verkillend is als de menselijke on dankbaarheid waar de Britse bestuursambtenaren in dit gebied thans van te lijden hebben. Het was al bitter genoeg voor hen en voor him opdrachtgevers in Londen dat ook die Soedanese nationalisten, die tot voor kort nog op Britse bescherming rekenden om hun land te vrij waren voor Egyptische overheersing, hen verleden November in de steek lieten en om der wille van een bespoediging hunner volledige emancipatie gingen heulen met het Egypte van Nagib toen die bereid bleek hun wat dit betreft nog meer te bieden dan de Engelsen waar lijk ook royaal genoeg al hadden gedaan. En dat was nog maar het begin. Welk een vernederingen werd hun sindsdien niet gevraagd te slikken; aanvaarding van een commissie bestaande uit twee Soe- danezen, een Egyptenaar, een Brit en een Indiër of Pakistani voorzitter om de Britse goeverneur-generaal op de vingers te kijken bij de uit oefening van de hem nog resterende bevoegdheden in de drie jaar waarin de laatste resten van de Britse heerschappij zullen worden ge- liquideerd. Een commissie, bovendien, die in geval van een menings-j verschil met de gouverneur het laatste woord zal hebben telkenmale j als Egypte dat wil. Voorts nog een tweede soortgelijke commissie om j toezicht te houden op de verkiezingen voor het Soedanese parlement i dat tot taak krijgt die liquidatie uit te voeren en nopens de buiten- landse oriëntatie van de tot onafhankelijkheid gekomen Soedan te beslissen. internationale controlecommissies reeds getoond, in principe niet onontvankelijk voor deze redenering te zijn. Maar waar om blijft het dan toch nog vasthouden p1 r spreekt uit dit alles een diep aan. ?*in aanspraak op een bevoorrechte wantrouwen dat de Britten zeer Positie tijdens de overgangsperiode in moet hebben gegriefd. Wig hen ook Se*"?* maar een beetje kent weet immers Egyptische achterdocht niet ongewettigd hoe oprecht overtuigd zij zijn en is en dat Londen wil proberen nog te niet altijd zonder reden van hun redden wat te redden valt door de Zuid- eigen rechtschapenheid alsook van soedanezen te overreden hetzij hun ge- hun intrinsieke superioriteit over alle wl?ht, ,de ^euze de anti-Engelse andere volkeren en in het bijzonder- leggen, hetzij te besluiten tot NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 over de „Fuzzies", gelijk de gemin achte Egvptenaren hier in de volks mond heten. Wie hun koloniale le vens- en gedragsstijl kent weet even eens hoezeer en al weer niet ge- afscheiding van de Soedan in welk val zij ongetwijfeld sterk op Engeland zouden gaan leunen. Wat betreft die laatste mogelijkheid berichtte de speci ale correspondent van de Times vandaag uit Joeba dat er inderdaad een inheem- heel zonder reden zij zich nog se,J3eweg'ng, ëa?nc*e 's met het doel „grand jeigneur" voelen. En nu word'. er van hen gevraagd dat hun gouver- zich op morele gronden niet gewettigd neur in de Soedan zich bij de uitein delijke liquidatie van het Brits en al gemeen als voortreffelijk erkend be stuur zal laten controleren door een stel donkerkleurige buitenlanders, als of hij er anders met het tafelzilver vandoor zou gaan. Maar dat is nog niet alles. Daarbij komt dan nog iets wat nog moeilijker te aanvaarden is dan al het voorgaande. Men vertrouwt hen zo weinig, dat ook de Britse be stuursambtenaren op het platteland zouden moeten verdwijnen voordat de Soedanezen over hun toekomkt gaan beslissen; en als er niet tijdig voldoen de inheemsen beschikbaar zouden zijn om hun plaats in te nemen dan moe ten er maar niet nader omschreven „neutralen" op hun stoel worden ge zet. Een Nederlander, die ooit in In donesië is geweest, zal geen moeite hebben te begrijpen wat dit voor de voelt zijn beschermende handen reeds voor het tot de grote beslissing komt van de Zuidsoedanezen af te trekken. Het is nl. een feit dat hun leiders er in 1947 alleen in hebben toegestemd mede te werken aan de totstandkoming van een onafhankelijke, verenigde Soedan voor zover de Engelse beschermheer hen bij dit werk ter zijde zou blijven staan. Door nu op die belofte terug te komen, zo schreef de correspondent van de Times, zou hij zieh naar hun mening aan verraad schuldig maken. Maar wie zijn de werke lijke leiders van de Zuid-Soedan? De stamhoofden, die op handhaving van de Britse bestuursmacht tijdens de over gangsperiode aandringen en waar Londen zich op beroept? ©f de politici die zich door majoor Salem hebben laten over reden Nagibs eis voor opheffing van die bestuursmacht te steunen en waar Kairo zich op beroept? J-TOE dit ook zij en wat ook de mo tieven zijn die Londen doen trach ten althans in het Zuiden zijn invloed Britten in kwestie betekent; na jaren nog voor de volgende drie jaar"te toegewijde dienst in ver van aange- handhaven het lijkt niet waarschijnlijk name oorden moeten zij niet alleen dat men de reeds zo ver gevorderde terugtreden lang voordat zij zich naar onderhandelingen op deze kwestie toch hun gevoel van hun opvoedende taak nog zal laten stranden. Weliswaar zijp hebben kunnen kwijten maar boven- er hier de laatste tijd een groeiend aantal stemmen van protest opgegaan tegen nog weer nieuwe concessies aan Egypte en moet de regering er reke- ning mee houden dat een „verraad van de Zuid-Soedan" haar in het parle ment harde woorden zou brengen. Maar dit eenmaal gezegd zijnde, blijft het toch de vraag of zij in dit sta dium nog voet bij stuk kan houden zonder daarmee meer te verspelen dan zij kan hopen te winnen. Want wat is de eigenlijke inzet van dit schaak spel om de Soedan? Hij is van twee erlei aard. Gedeeltelijk is het te doen om zijn toekomstige inheemse mees ters. En die kan Londen, althans voor dien misschien zelfs ten faveure van willekeurige buitenlanders die van toe ten noch blazen weten. Het strekt de Britten, die niet alleen trots maar ook stoïcijns van aard zijn. des te meer tot eer dat zij zich bereid hebben getoond zonder openlijk misbaar of zelfbeklag zoveel van dit alles te slikken. In de meeste eisen van Na gib en zijn nieuwe vrienden in de Soe dan hebben zij immers reeds berust. Slechts twee geschilpunten blijven nog over. Het eerste betreft de vervanging van de Britse bestuursambtenaren door inheemsen of „neutralen" voordat de Soedanezen in 1955 in volle vrijheid over hun toekomst gaan beslissen. Het tweede punt is aanzienlijk ingewikkelder, Zoals men weet heeft Londen er reeds in toegestemd dat de Soedan, zodra men het over de nog uitstaande punten met Egypte eens is geworden, op binnen lands gebied onmiddellijk zelfbestuur zal krijgen en daarvan gebruik zal ma ken om voor 1955 de nog overblijvende resten van zijn koloniale status te li quideren. De Engelsen hebben daarbij echter het voorbehoud gemaakt dat de gouverneur-generaal tijdens die liquida tie-periode wel nog een deel van de be stuursmacht over de Zuid-Soedan moet blijven uitoefenen. Het is niet helemaal duidelijk waarom zij daar zoveel prijs op stellen. De officiële verklaring is dat het Zuiden nog te achterlijk is om de Bril.se bescherming te kunnen ontberen. En daar is ongetwijfeld veel van waar. Maar als men dus zijn handen nog niet van het Zuiden wil aftrekken uit vrees dat de Noordelijken daarvan gebruik zouden maken om de zoveel achterlijker bevolking van het Zuiden te gaan exploi teren. hoe valt dat dan te rijmen met het feit dat men zich wel reeds bereid heeft verklaard in 1955 voorgoed uit de hele Soedan te verdwijnen? Verwacht men dan dat die Zuidelijken in drie jaar tijds hun achterstand vol doende zullen hebben ingehaald )m zich doeltreffend tegen eventuele exploitatie of onderdrukking door het Noorden te kunnen verweren? Nee. luidt het officiële antwoord, maar wat wij willen, is de Zuidelijken een beschermende hand bo ven het hoofd te kunnen houden juist in die paar jaar. dat zij daar het meest be hoefte aan zullen hebben, d.w.z. gedu rende de korte periode waarin de Soe danezen van Nooord en Zuid ten slotte gezamenlijk hun constitutie gaan schrij- fA OK hierbij stuiten de Britten nu weer op het diepgewortelde wan trouwen van de Egvptenaren, die zich niet kunnen losmaken van de verden king dat zij hun beschermende hand juist willen gebruiken om de Zuid soedanezen juist in die drie iaar, waarin over de buitenlandse oriënta tie van het land zal worden beslist, tegen een keuze ten gunste van Egyp te" op te stoken. Hun verzet tegen de door Londen geëiste handhaving van speciale bevoegdheden in de Zuid- Soedan vormt een deel van hun stre ven elke Britse invloed in elk deel van de Soedan uit te schakelen of al thans te neutraliseren voordat de grote beslissing wordt genomen. Nu zij zich eenmaal, in afwijking van hun vroegere houding, bereid hebben ge toond de Soedanezen bij die keuze geen beperkingen op te leggen verlan gen zij, niet geheel onbegrijpelijk dat zij dan ook in volle vrijheid zal wor den gedaan. En die voorwaarde zal naar hun achterdochtige mening alleen zijn vervuld, Londen en Kairo zullen volgens hen alleen gelijke kansen heb- gen, wanneer geen van beide partijen en het kritieke stadium op enigerlei wijze invloed op de 'Soedanese keuze kan oefenen. Nu heeft Londen door zijn aanvaarding van de Egyptische eisen betreffende de De rijksweg ter hoogte van Alblasser- dam wordt door genietroepen aan weerszijden met zandzakken ingedijkt en drooggepompt. zover betreft de Noordelijken, wel af schrijven als het door een weigering de ook door hen verlangde nieuwe concessie aan Egypte te doen de onder handelingen en daarmee het hele plan voor hun volledige emancipatie laat mislukken. Maar dat is niet de enige verliespost die Engeland zou boeken. Als het reeds zoveel concessies heeft gedaan en daarmee zijn eigen voor sprong in de concurrentiestrijd om de Soedanese gunst grotendeels heeft prijsgegeven, dan is dat omdat die con cessies moeten dienen als de inves tering in een grote gok waarbij iets heel anders en zeker in Ameri kaanse ogen nog veel belangrijkers op het spel staat dan de gunst van de Soedanezen. En dat is natuurlijk de gunst van Egypte, die nodig is om het tot een bevredigende regeling van het geschil over de Kanaal-zone te bren gen en daarmee de inschakeling van heel de Arabische Liga in het weste lijke verdedigingsstelsel te bevorderen. Slaagt die gok, wint Engeland Egypte voor het Westen door zijn voordelen en zelfs zijn morele scrupules in de Soedan prijs te geven, dan zal de buitenwereld het ongetwijfeld als een goed zaakje beschouwen, welk lot de Zuidelijke Soedanezen ook te beurt zou vallen. En dan zal die wereld zich waarschijnlijk ook niet al te veel zorgen maken zelfs al zou Egypte onmiddellijk na het vertrek van de Britse heerser van de gelegenheid gebruik maken om de Soedanezen goedschiks of kwaadschiks naar zijn wil te buigen, een mogelijkheid welke niemand geheel zou durven uitsluiten, die, gelijk schrijver dezes, gehoord heeft hoe algemeen zij in 1951 nog praatten in de geest van „we'll ma nage the Sudanese allright once the British are gone". Maar of de gok zal slagen, of Egypte in ruil voor de kans die het thans in de Soedan be looft te krijgen, ook werkelijk de gehoopte contraprestatie zal leveren, dat blijft natuurlijk nog een wijd open vraag. I ln c s blad Advertentie For my honey and for Mao bereid tot doorvechten Felle critiek op bureaucratie De politieke raadgevende conferentie van communistisch China heeft het po litieke verslag van de vice-voorzitter, Tsjoe En-lai. goedgekeurd. In dit rap port staat o.m., dat de landsverdediging moet worden versterkt om „de Ameri kaanse aggressie" in Korea te weer staan. Voorts moet China zoveel moge lijk van de Sowjetunie trachten te leren. De bureaucratie moet worden bestreden. Het Chinese persbureau maakt mel ding van wat een belangrijke verkla ring van voorzitter Mao Tse-toeng ge noemd wordt. Mao zei, dat China de oorlog in Korea „onmiddellijk" wil Wilev over de hulp aan het buitenland De republikeinse senator Alexander Wiley, voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard, dat de hulp aan het buitenland meet worden voortgezet op een wijze, „die onze binnenlandse economie en de dollar niet in ge vaar brengt". Hij beloofde snelle in williging van Eisenhowers verzoek om geheime overeenkomsten, zoals die van Jalta, ter zijde te leggen. „Wij zijn naief geweest, door dit niet jaren eer der te doen, voordat onze vrienden in Midden-Europa, zoals b.v.^ het held haftige volk van Polen, gefieel en al in de ijzeren klem kwamen. Waarom zouden wij schromen deze geheime staken en de hangende kwesties later ■vertragen te verscheuren? Moeten wij |de critiek van de Sowjetunie vrezen, die zelf meer overeenkomsten ge- wel wil regelen, maar dat de Ameri kanen dit niet willen. „Ook best", aldus Mao, „dan vechten we door, zolang de Amerikanen willen". Voorts verklaarde Mao. dat China moet leren van de ervaringen, die men in de Sowjetunie heeft opgedaan. Hij leverde felle critiek op bureaucratie in cegeringsdiensten. „Zelfs in de centrale regering zitten mannen, die er genoe gen mee nemen op hun kantoren te zitten en besluiten te ondertekenen", zo zei hjj. Gewoonlijk betrouwbare waarnemers te Hongkong zien hierin het officiële begin van een zuivering. Uit recente berichten van het Chinese vasteland was reeds gebleken, dat de communis tische leiders maatregelen nemen tegen ondoelmatig werkende ambte naren, die zij ontslaan en in het open baar bespotten. Eden naar Turkije en Griekenland De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, zal van 13 tot 16 April een bezoek brengen aan Athene, al dus heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Edens bezoek aan Griekenland wordt gecombineerd met een bezoek aan Turkije, dat waarschijnlijk eerst gebracht zal worden. Eden zal offi cieel de gast zijn van de Griekse en de Turkse regering. schonden heeft dan welk land ook?" Wiley zei, dat de Europese bondge noten moeten inzien, dat hun redding in principe bij henzelf ligt en niet bij Amerika. „De Amerikaanse be lastingbetaler kan geen zware lasten blijven dragen, terwijl de volken in het buitenland zich blijven onttrek ken aan het betalen van een billijk aandeel". \larm systeem in Engeland De Britse minister van binnenland se zaken zal deze week in het La gerhuis mededelingen doen over een nationaal alarmsysteem bij over stromingen, zo wordt uit welingelich te bron vernomen. Het zal aan het einde van de volgende week beproefd worden. Tsjechische burgers krijgen militaire opleiding Volgens het orgaan van de Tsjecho- slowaakse communistische partij Ru- de Pravo, krijgen honderdduizenden Tsjechoslowaakse burgers een militai re opleiding „ter verdediging van hun vaderland". De gehele bevolking, waaronder ook de vrouwen moet ge leerd worden „de steden, fabrieken en landerijen t* verdedigen", aldus het blad. (Reuter) Maatregelen in Perzië De Perzische regering heeft Zater dag een decreet uitgevaardigd m.b.t het verblijf van vreemdelingen in het land. De Perzische regering is voortaan gemachtigd alle maatrege len voor het toezicht op vreemdelingen te nemen, die zij nodig acht, in het bijzonder in de grensgebieden. Vreemdelingen, die Perzië zonder pa pieren of met papieren, die niet in orde zijn; binnengekomen zijn, kun nen voor'een periode van een maand tot vijf jaar hun vrijheid van bewe ging verliezen of uitgewezen worden. Voordien konden zij slechts uitgewe zen worden of een geldboete krijgen. Het decreet moet nog door de kamer worden goedgekeurd. De Madjlis (de Perzische tweede kamer) heeft gisteren eenstemmig het wetsontwerp goedgekeurd, dat in voer, verkoop en verbruik van al coholische dranken en opium verbiedt. De regering is een uitstel van zes maanden toegestaan voor afkondiging van deze wet. Zuivering Oostduitse liberale partij Het politieke comité van de Oost- Duitse liberaal-democratische partij heeft besloten onmiddellijk zuiverings commissies in te stellen voor de par tijleiding en de afdelingen. Het groot ste deel van de zpj-yering zou voor het midden van dit jaar voltooid moe ten zijn. Het politieke comité ontsloeg drie vooraanstaande partijleden. Prof. Hertz van de universiteit van Leip zig, een Jood, heeft ontslag verzocht als lid van het politieke comité we gens zijn drukke werkzaamheden. In April zal te Dresden het con gres van de liberaal-democratische partij worden gehouden. Eisenhowers handelspolitiek Europa vreest voor protectionisme Italië en Frankrijk hebben het Ame rikaanse departement van buitenland se zaken meegedeeld, dat indien president Eisenhower het voorstel van de federale commissie voor de douanetarieven om de invoerrechten op briar pijpen te verhogen goedkeurt, zij hun aankopen van Amerikaanse producten zullen moeten beperken. Het voorstel tot verhoging van de invoerrechten is gedaan om de be langen van de Amerikaanse pijpen- fabrikanten te beschermen. Uit de beslissing, die president Eisenhower m.b.t. dit voorstel neemt, zal blijken, welke politiek de president t.a.v. de buitenlandse handel zal volgen. Euro pa zal uit de beslissing, die volgens de wet nog deze maand moet wor den genomen, afleiden, of de nieuwe Amerikaanse regering al dan niet oprecht is geweest, toen zij verklaar de, dat de hulpverlening aan het bui tenland moet worden vervangen door een uitbreiding van de internationale handel. Stalin ontvangt Argentijnse ambassadeur In de Russische pers is gisteren grote aandacht besteed aan het onder houd, dat maarschalk Stalin Zater dag heeft gehad met de nieuwe Ar gentijnse ambassadeur, Bravo. Het onderhoud, dat veertig minuten duur de, werd bijgewoond door de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky. Ambassadeur Bravo verklaarde Stalin te hebben meegedeeld, dat pre sident Perón nauwere economische betrekkingen met de Sowjetunie wenst en dat de Russische ambassa deur te Buenos Aires reeds een lijst van producten, die Argentinië wenst te verkopen en te kopen, was over handigd. Naar Bravo zei, zag Stalin en „zeer gezond" uit en was het onderhoud .aangenaam" verlopen. (Sedert de tweede wereldoorlog heeft Stalin slechts zelden nieuwe ambas sadeurs ontvangen. Het laatst ont ving hij de Franse ambassadeur. Joxe, die in Augustus 1952 in functie trad.) Moord in Kenya Leden van de Mau-Mau hebben Zaterdagavond een blanke bedrijfs leider op een boerderij bij Njeri, ten Noorden van Nairobi vermoord. De eigenaar van da boerderij werd ge wond. Amerika's zevende vloot houdt zich gereed In een bekendmaking van het hoofd kwartier der Amerikaanse marine te Tokio wordt verklaard, dat de Ame rikaanse zevende vloot „gereed is voor verdere opdrachten, die kunnen voort vloeien uit wijzigingen in het beleid in het Verre Oosten". Het hoofdkwartier deelde mee, dat, in tegenstelling tot de heersende mening, geen belangrijk deel van de zevende vloot bij Formosa heeft gepa-i trouilleerd. Slechts minder dan twaalf torpedobootjagers waren ooit in de straat van Formosa op post geweest. Sedert Juni 1950 had de zevende vloot, waaraan eenheden van andere landen zijn toegevoegd, het zeegebied bij de Koreaanse gevechtszone geheel afgesloten. Hierbij had de vloot in deze periode 1345 doden, 1273 gewonden en 82 vermisten verloren. In dezelfde pe riode werden door schepen en vliegtui gen van de zevende vloot 36 930 com munistische gebouwen, 6427 spoorwa gens en 4471 vrachtauto's vernield en circa 100.000 communistische soldaten gedood of gewond. Frans verzoek aan Londen inzake defensie Aanvullende protocollen aanvaard De Franse minister-president, Mayer, en zijn minister van buitenlandse zaken, Bidault, zullen Engeland verzoeken, tot vijftig jaar zijn garantie te verlengen, volgens welke het gewapende hulp zal verlenen aan ieder land van de Euro pese defensiegemeenschap, dal Europa aangevallen zou worden. De garantie werd in Mei 1952 aan da landen van de Europese defensie gemeenschap gegeven voor de duur van het Atlantische pact, hetgeen neer kwam op een periode van 17 jaar, aldus verneemt Reuters correspondent Harold King uit gewoonlijk betrouw bare bron. De Fransen wensen een verlenging tot de periode van de gel digheid van het Europese legerver- drag, dat het vorige jaar gesloten werd. Het Franse voorstel, zo gaat de correspondent verder, heeft ten doel Groot-Britannië nauwer te ver binden met het legerverdrag, dat reeds bijna negen maanden op rati ficatie door het Franse parlement wacht en waartegen zich nog vele afgevaardigden verzetten. De Franse regering poogt tegemoet te komen aan de critici, die niet wensen, dat Frankrijk aan onafhan kelijkheid en souvereiniteit over zijn gewapende macht verliest. Zaterdag heeft het Franse kabinet negen aanvullende protocollen goedge keurd, die het binnenkort aan de vijf andere ondertekenaars hoont voor te leggen. Een dezer protocollen houdt in, dat Frankrijk onder bepaalde omstandig heden divisies aan het Europese le ger kan ontrekken, indien het strijd krachten overzee nodig heeft. Voorts wenst Frankrijk grotere vrij heid bij de opstelling van bewape ningsprograms overzee en een ander protocol houdt staande, dat promotie van Franse officieren slechts tot de competentie van Frankrijk behoort. Geen der protocollen heeft echter betrekking op het verzoek aan Enge land tot verlenging van genoemde garantie. Minister ontslagen Uit Hongaarse dagbladen, welke te Wenen zijn ontvangen, blijkt, dat Gjoela Decsi is ontslagen als minister van ju stitie. Hij is vervangen door Bela Kovacs. Decsi, die van Joodse afkomst is, be kleedde een hoge functie in de Hon gaarse communistische partij. Hij is een voormalig advocaat en bekleedde na de tweede wereldoorlog hoge posten bij de Hongaarse geheime politie. Van onze correspondent. LONDEN, 8 Febr. Uit de volgende bloemlezing van Engelse perscommen taren moge blijken, dat men hier on danks alle natuurlijke pre-occupaties met de eigen misère wel degelijk oog heeft voor het nog veel grotere onge luk dat ons land heeft getroffen. Ik heb verschillende malen over de overstroomde gebieden gevlogen, sohrijft de correspondent van de Sun day Times vanochtend in een bericht uit Nederiand. „Ik heb het wegvoeren van de slachtoffers meegemaakt en ik hoop dat ik nooit van mijn leven meer zoveel leed te zien zal krijgen." Zijn collega van de Observer schrijft in een verslag dat bijna twee kolom in beslag neemt: „Niemand kan be weren dat onze verwoeste, verzande Maplethorpe of onze verdronken Can- vey Island een minder tragisch schouw spel oplevert dan de overstroomde steden en eilanden aan deze kant van onze gemeenschappelijke zee, en toch geneer je je hier haast wanneer je onze recente preoccupatie met onze eigen rampspoed herinnert Hoewel onze beide landen door dezelfde ramp zijn getrof fen. blijft de tragedie van Nederland eindeloos veel groter." Hetzelfde blad publiceert een foto Drees en schrijft daarbij dat het Nederlandse volk gelukkig is, op dit ogenblik een premier te hebben die deze zwaar getroffen familie als een ware vader beschouwt. „Hij is droog, rustig, onemotioneel, toegewijd, een monument van onopgesmukte betrouw baarheid De huidige nationale tra gedie. die hem voor een heroïsche taak stelt, zou zeer wel zijn „finest hour" kunnen blyken te zijn." Intussen blijft bij de Nederlandse ambassade een stroom van giften en aan bieding van hulp binnenkomen. Ze zijn van de meest verschillende aard. School kinderen stuurden zuurtjes en choco- Dulles en Stassen op de terugreis De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, en de directeur van het bureau voor weder zijdse veiligheid, Stassen, zijn gister avond per vliegtuig van Luxemburg naar Washington vertrokken. Op de laatste dag van hun rondreis in West-Europa hadden zij besprekin gen met autoriteiten van de Europese gemeenschap voor kolen en staal en met Luxemburgse regeringspersonen. Dulles verklaarde bij zijn vertrek, dat hij na aankomst in de V.S. onverwijld verslag van zijn bevindingen aan pre sident Eisenhower zal uitbrengen. Zaterdag hadden de Amerikaanse ministers een bezoek aan Brussel ge bracht, waar men van gedachten wis selde over de toekomstige plaats van België in het voorgestelde Europese leger. Dulles nodigde bij deze gelegen heid zijn Belgische ambtgenoot Van Zeeland voor een bezoek aan Washing ton uit om de besprekingen over een spoedige vorming van dit leger voort te zetten. Parijs hervat bespre kingen niet Saarland Op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken vangen vandaag de be sprekingen tussen Frankrijk en Saar land over een herziening van de Frans- Saarlandse conventies aan. De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, zal de openingsverga dering presideren. Aan het hoofd van de Saarlandse delegatie staat minister president Hoffmann. Men verwacht, dat de besprekingen tot resultaat zuilen hebben, dat Frank rijk zijn zeggenschap in de economie en liet bestuur van Saarland zal be- perken. lade. Het gemeentebestuur van Coven try zond een cheque van 3000 pond in gedachtenis aan de bloembollen die Nederland na de oorlog beschikbaar stelde om deze tijdens de oorlog zo zwaar getroffen stad wat op te fleuren. Een Australische verpleegster stuurde 30 pond die zij had opgespaard voor een vacantie in Nederland en die zij, nu daar kennelijk niets van kon komen, aan de slachtoffers van de ramp cadeau wilde doen. (Met alle erkentelijkheid voor het baar van deze verpleegster wijzen wij erop dat het natuurlijk geheel onjuist is te veronderstellen, dat men niet met vacantie naar Nederland kan gaan. Red.) Belgrado en Athene worden het eens Defensief pact in uitzicht gesteld Zaterdag is te Belgrado een gemeen schappelijk Zuidslavisch-Grieks com muniqué gepubliceerd, dat betrekking heeft op de onlangs gevoerde bespre kingen tussen Stephanopoulos, de Griekse minister van buitenlandse za ken, en president Tito. Volgens het communiqué werd „een volledige ge lijkheid van standpunt verkregen, in het bijzonder op het gebied van de we derzijdse verdediging." Het communiqué zegt verder, dat „door de gelijkheid van gezichtspun ten, die ook tijdens de onlangs gevoer de besprekingen van Griekenland, Zuidslavië en Turkije tot uitdrukking werd gebracht, hel mogelijk was ge worden, de wegen en middelen tt overwegen tot bevordering van verde re samenwerking tussen de drie lan den". Hiertoe zullen spoedig bespre kingen beginnen o.m. van militaire aard. Het communiqué bevat de medede ling, dat de Zuidsldvische minister van buitenlandse zaken een uitnodiging van zijn Griekse ambtsgenoot voor een bezoek Athene heeft aangenomen en er spoedig heen zal gaan. Naar de Griekse minister van buiten landse zaken op een persconferentie te Belgrado heeft verklaard, zullen Grie kenland, Zuidslavië en Turkije in de naaste toekomst een formele verdedi gingsovereenkomst tekenen. De datum en plaats van de ondertekening zijn nog niet bepaald. Aan de overeenkomst zul len onderhandelingen tussen de drie mogendheden voorafgaan. De voorgestelde overeenkomst zal niet in strijd zjjn met enige verplichting, welke de drie landen op grond van het Atlantische pact zijn aangegaan. Zij zal de defensieve kracht van het Atlantische pact versterken. De N A.V.O. is op de hoogte gesteld van het voornemen %-an Griekenland en Turkije om een overeen komst met Zuidslavië aan te gaan en zal over de inhoud er van ingelicht worden. Elk land kan tot de overeenkomst toe treden. In diplomatieke kringen te Athene ver klaart men, dat Griekenland streeft naar een politiek verdrag, dat in het tweede stadium aangevuld zou kunnen worden door een militaire defensie-clausule. Zuidslavië daarentegen zou streven naar een binding van politiek en defensie. De wet-Taft-Hartley C.I.O. is tegen Tafts amendementen Het Amerikaanse vakverbond C.I. O. (Congress of Industrial Organisa tions) heeft zich uitgesproken tegen de door Senator Taft voorgestelde amendementen op de wet-Taft-Hart- ley. De wijzigingen worden onvol doende geacht. Vandaag beginnen de audities om trent de amendementen. De Toestand TVT ORGEtN, Dinsdag 10 Februari, wordt de gemeenschappelijke markt voor steenkool, ijzererts en schroot van de Europese Gemeen schap Kolen en Staal ingesteld. Dat is een belangrijke dag voor de be trokken landen, omdat nu langzamer hand zal moeten gaan blijken in hoe verre de beoogde samenwerking uit voerbaar is en tot welke gevolgen deze voor de economie der aangeslo ten landen zal leiden. Het feit, dat er op de jongste bijeenkomst van de Hoge Autoriteit te Luxemburg over tal van belangrijke vraagstukken nog een belangrijk meningsverschil bleek te bestaan, wijst er al op, dat het moeilijk zal zijn een evenwicht te vinden. Men zal in veel opzichten de practijk moeten leren. Het is hier niet de plaats om in technische bijzonderheden te treden. Genoeg zij op te merken, dat men niet alleen te doen heeft met zuivere handelskwes ties, maar dat ook fiscale en monetaire vraagstukken een rol spelen. Een hoofdrol mag men wel zeggen, want zij leveren de meeste moeilijkheden op. Juist omdat er aan een goede wer king van de Gemeenschap Kolen en Staal allerlei fiscale en monetaire vraagstukken verbonden zijn, is de proef van zoveel belang. Niet alleen zal zij de moeilijkheden aan het licht brengen, welke bij de vorming van nieuwe gemeenschappen men denke aan vervoer en landbouw, waartoe al ernstige voorbereidingen worden gemaakt voorkomen kun nen worden, zij zal ook noodwendig moeten leiden tot een nadere beschou wing van de onderlinge samenwer king, zowel op economisch als mone tair gebied in het algemeen. Met andere woorden, zy zal aanwijzingen kunnen verschaffen voor herzieningen op het gebied van de Europese beta lingsunie. op dat van een verdere vergemakkelijking van het onderlinge verkeer, wat douaneovereenkomsten en dergelijke betreft, en op dat van het scheppen van een betere balans, een vastere verhouding tussen de be talingsmiddelen onderling. De ver uiteenliggende productie- en con sumptieprijzen in de verschillende landen zullen daartoe nopen. Dit betekent dan weer, dat door de G.K.S. de Europese eenheid op aller lei gebied nader onder het oog zal moeten worden gezien en dat er een nieuwe stimulans zal worden gegeven aan het tot stand komen van deze een heid op ruime schaal. Dit is zeker geen nieuw gezichtspunt. Het is reeds bij de vorming van de gemeenschap opgemerkt, dat zij een eerste stap be tekende tot nauwere samenwerking. Dat was echter nog niet meer dan een bemoedigende theorie. Thans echter is men tot de practische uitvoering ge naderd. Deze blijkt vele moeilijkheden met zich mede te brengen, waarover men elders in dit blad van onze cor respondent. te Brussel het een en ander verneemt. Men late zich intussen hierdoor niet ontmoedigen. Dat er moeilijkheden zouden zijn wist men van tevoren. Dat deze er nog wel enige tijd zullen blijven, valt te voor zien. Hoofdzaak is, dat uit de practijk moge blijken, dat het plan inderdaad uitvoerbaar is en dat er een samen werking uit zal voortvloeien, welke ook het onderlinge verkeer op ander gebied dan het economische ten goede zal komen. Hierbij zij dan vooral ge dacht aan de politieke eenwording, welke immers met de G.K.S. werd in geleid en zonder welke een duurzame samenwerking op economisch gebied onmogelijk is. De derde in de trits der samenwer king is de Europese Defensiegemeen schap. Rechtstreeks verband met de G.K.S. houdt zij niet, doch doordat zij nog meer dan de economische samen werking een politieke samenwerking vooronderstelt, is er een belangrijk indirect verband, dat o. a. in de ver vlechting van de diverse instanties bij de voorbereiding der politieke samen werking tot uiting komt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Europese defensiegemeenschap er wel zijn. voor dat de G.K.S. haar invloed op de poli tieke samenwerking ten volle tot uiting heeft gebracht. Niettemin kan men toch de verwachting uitspreken, dat het slagen van deze proef op econo misch gebied niet alleen op de poli tieke samenwerking in het algemeen, maar ook op die ten aanzien van de defensie van gunstige invloed zal zijn. Ambassadeur Van Roven over de Nederlandse defensie-inspanning De Nederlandse ambassadeur in verplic-otingen volgens de NAVO na te voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet het plan heeft zyn defensieprogram te beperken nu het door watersnood getroffen is. De ambassadeur voegde er aan toe: ..Wij zullen alles in het werk stellen om onze verplichtingen volger, sde NAVO na te komen. Nu zovele huizer. verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid energie kosten om ze weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzeke-d van zijn. dat wij ons best zullen doen en dat ons volk als altijd zal werken en werkelijk zyn schouders onder de last zal zetten." Op de vraag of Nederland zijn econo mische stabiliteit zal kunnen henvinnen, ondanks de jongstp ramp. antwoordde de heer Van Royen: „Ik vertrouw er op Doch het moet worden to.-geeeven. dat de slag ernstig is en dat wij onze uitvoer zullen, moeten beperken Ge'ukkig is onze industriële capaciteit niet aange tast." De Amerikaanse havenarbeider» moeten alle onwettige praktijken staken vóór 30 April, of hun organisatie zal uit de A.F.L. worden gezet Het bestuur van de A.F.L.. dat in Miami Beach verga dert, heeft dit aan de vakvereniging van havenarbeiders doen wpten (AFP). De regering van India onderhandelt met Amerika en China over de aankoop van gierst om een hongersnood af te wenden die 4 millioen mensen in de staat Bombay bedreigt; van beide lan den wü zy 100.000 ton kopen. (Reuert) 8gK KBTTr.RD4WSfBF f«l\T ENGELSCHE POST. Londen, 7 February. Laatsleden Woens dag heeft de heer Barrv, de Clown van den Circus te Bristol een watertogtje gemaakt in eene kuip, welke met vier ganzen was bespannen. In 1845 had iets dergelijks plaats. Alstoen bezweek eene brug onder het gewigt der menigte, die er zich op had vereenigd en velen verdronken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2