Rotterdam in de tweede faze van de hulpverlening De diensten van de R.T.M. ^Radioprogramma Meubelbeurs te Utrecht open 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 2 Ruim een week ligt de noodlottige overstroming nu achter ons. In die week zijn ook te Rotterdam bewonderenswaardige activiteiten ontplooid, in de eerste plaats om de dreigende gevaren af te wenden en vervolgens om hulp te verlenen aan hen, die, door het water van hun woonsteden verjaagd, een toevlucht hadden gezocht in onze stad. Over het hulpverleningswerk is de afgelopen week elke dag onder leiding van de burgemeester ten stadhuize een z.g. stafconferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers van alle gemeentelijke diensten en organisaties van vrijwil lige hulpkrachten, die op dit gebied een taak hadden te vervullen. De zaak van de hulpverlening is gaandeweg in een stadium gekomen, dat tot afslui ting kan worden besloten. En dus Is in de conferentie van hedenmorgen een samenvattend rapport uitgebracht, waaruit blijkt wat er in de achter ons liggende dagen hier ter sted» zo al te doen is geweest. hiertoe genomen maatregelen zijn alles zins voldoende gebleken. Rij ksverkeersinspectüe: Deze instantie heeft zich bezig gehouden met het vervoer naar en van de getroffen stre ken. In den beginne is men er vooral op uit geweest, de weggevallen spoorwgver- bindingen te doen vervangen door bus diensten. In een iets later stadium werd de kwestie van de evacuatie van mens en dier urgent, zo mede het vervoer var alle mogelijke goederen. Er zijn dagen ge- Een rampcnorganisatie In een inleidend '.voord heeft burge meester Van Wateum er nog eens op ge wezen. dat ho; dringend gewenst Ls op de een of andere manier de beschikking te krijgen over een rampenorganisatie. Zijn gedachten waren uitgegaan naar de Bescherming Burgerbevolking, die mis- weest. waarop de Rijksverkeersinspectie schien in de toekomst een nuttige func- bemoeienis heeft gehad met 2000 vnacht- tie zou kunnen vervullen niet slechts bij i auto's en enkele honderden autobussen, mil aire, .maar ook bij niet-militeaireOok een zeer groot aantal schepen van calamiteiten. Besprekingen hierover zijn 1 ahe mogelijke soort heeft zij ingeschakeld. JL D -8 i.- TYrt Urmc 7inA_Hniann gaande met het hoofd van de B B De burgemeester nam de gelegenheid te baai': om er aan tc herinneren, dat in de organisatie van de Bescherming be volking Rotterdam een kring zal paan vormen met de zu.uergemeenten Schie dam en Vlaardingen. In het kader van die organisatie zijn 2740 mensen nodig, ongeacht het personeel voor versterking van de politie, de brandweer en de lagere rangen van de sociale zorg. Daar- naedt zijn voor zelfbescherming 17016 vrijwilligers modig. Hoe eerder deze or ganisatie geheel tot stand komtr, hoe b«er het is. Juist bij de jongste ramp is gebleken, dat de hulpverlening door vrijwilligers alleen affectief is, wanneer zij zich daarvo3or tevoren hebben aan gemeld. Bijzondere waardering had de burge meester voor allen, zonder onderscheid van rang of stand, die in de afgelopen week hrebben geholoen Een speciaal wood van lof had hij voor de plaatse- Rode Kruis: De kring Zuid-Holand heeft aanstonds hulpcolonnes uitgezonden naar de zwaarst getroffen gebieden. Het korps van de afdeling Rotterdam, met on geveer 200 helpers en 60 helpsters, heeft zich voor de ontvangst van vluchtelingen eerst in het Stadion Feijenoord en daarna in de Ahoy' hal verdienstelijk gemaakt. Ook heeft het Rode Kruis een taak gehad bij de verstrekking van medicamenten, le vensmiddelen, kleding enz., waarbij het veel medewerking heeft ondervonden van verscheidene grote winkelbedrijven. Een inlichtingenbureau is ingericht n het ge bouw van de M.T.S. Intussen schijnt de taak van de erste noodvoorziening in de getroffen gebieden voorbij. Langzamer hand zal het Rode Krui6 zich moeten pre pareren op het sorteren en distribueren van de enorme hoeveelhid goederen, die uit binnen- en buitenland zijn toege stroomd of toegezegd. Evacuatie: Er is naar gestreeft een goede samenwerking te verkrijgen tussen' de officiële instanties en de op dit punt der enzijn onbruikbaar gebleken. Door een betere organisatie zal de distributie een meer geordend karakter krijgen dan in eerste aanleg het geval is ge- st egistratie: Het bevolkings bureau in het raadhuis is Dinsdag met de registratie van de vluchtelingen be gonnen. Zaterdagavond 6 uur waren 9550 mensen ingeschreven. Chn althans een vage indruk te geven waar al die mensen vandaan waren gekomen, zij gestipt, dat er 1386 uit 's-Graven- deel. 1228 uiit Maddelharnis, 680 uit Somimelsdijk. 416 uit Nieuwe Tonge en 189 uit Stavenisse afkomstig waren. Niet onaardig is. dat. ondanks allerlei bezwaren, een huwelijk is voltrokken tussen jonge mensen, die hun woon plaats hebben ir. Steenbergen en Nieuwe Tonge. Jongetje overreden Zaterdagmiddag is de driejarige A. van der Waals voor de woning van zijn ouders te Uithoorn door een vracht auto gegrepen. Het kind was op slag dood. Het jongetje kwam plotseling ach ter een geparkeerd staande auto van daan en wilde de weg oversteken. Tramongeluk in de hoofdstad Zaterdagmiddag ongeveer half een is in de Marnixstraat te Amsterdam een bijwagen van lijn 3 tegen de voorwa gen gebotst, waardoor vijf passagiers werden gewond, waarvan een 35-ja- rïge vrouw, die vermoedelijke een her senschudding had gekrgeen, naar het Wilhelminagasthuis moest worden ver voerd. Vier andere passagiers werden licht gewond en konden op eigen gele genheid hun weg vervolgen. Vertragingen bij de spoorwegen Van onze correspondent UTRECHT. 8 Febr. De sneeuw heeft vanmorgen het spoorwegbedrijf op verscheidene plaatsen kleine vertra gingen bezorgd als gevolg van vastge raakte wissels. Ernstiger was het oponthoud dat de D-trein uit Amsterdam (7.20) naar Pa rijs ondervond tussen Maarssen en Utrecht De oorzaak was een defect aan de stoomlocomotief dat men niet zo snel kon verhelpen Een locomotief van een goederentrein voerde het in. temationale transportmiddel terug naar Maarssen dat vandaar door een hulplo comotief uit Utrecht, via de Domstad en Den Bosch over de grens werd gereden De reizigers kregen daardoor twee uur oponthoud. Het gevolg van het malheur is geweest dat alle treinen tussen Utrecht en Amsterdam in de morgen- iuren met achterstand te kampen kre- verrichi*. enz Men heeft vaak moeten ïmproyiserei j j ««.depRi» van het baanvak Politie: Het gehele politiecorps. ve,r-i maar men kan zeggen, dat er veel nuttiggedeelte van ^batmyak lijke telefoondienst en lyet daa werk- werkzame vrijwilligers. Dil is gelukt, zame personeel, die naar vermogen heb- Voor de viuchtelingen is tijdelijke huw- ben getracht de verbindingen in stand vesting gpvonden. maar daarmee is hel te houden. Dit is van grote waarde ge- werk van het bureau van de evacuatie- weest. Ook voor hrt werk van de afde- comrms.sane met afgelopen Men zal zich lir.g Bevolking ten stadhuize had denu moeten bezig houden met de nazorg burgemeester alle respect To< Zater- VOOT de eVacué's. Daar zullen nog wel dagavond 6 uur had men daar reeds 9550 l keje weken mee gemoeid zijn. mensen uit de ontruimde gebieden gere- Ahoy' hal: Voor de hier, onderge- gistreerd. Ibrachte vluchtelingen zijn ta-1 van dien- Hieronder volgt nu een globaal over- sten en organisaties in touw geweest. Zo zicht van bet geen de diverse gemeente- de politie, de G.G.D.. de dienst voor so- lijke diensten en hulporganisaties hebben cjaie za^en. het Rode Kruis, de V.H.V. De R.T.M. is druk bezig de verbindin gen met de eilanden te herstellen, voor zover althans de mogelijkheden van het ogenblik zulks toelaten. De directie heeft een nooddienstregeling uitgevaar digd. die laat zien, dat de Hoeksche Waard bereikt kan worden door middel van een bootdienst RotterdamVlaardingen Oud-Beijerland, met in aansluiting daarop een autobusdienst Oud-Beijerland KlaaswaalMiddelsluisStrijen. Voor de verbinding met Voorne en Putten is een autobusdienst RotterdamMaasoord Hoogvliet én een tramdienst Rotter damSpijkenisse ingesteld. Van Spijke- nisse uit kan men per autobus naar Oostvoome en naar Hellevoetsluis komen. Doordat tussen Middelhamis en Hel levoetsluis de veerdienst is hersteld, is ook de verbinding tussen Rotterdam en Goeree-Overflakkee weer mogelijk ge worden en wel in de vorm van een aansluitende bus-boot-tramverbinding. Voorts zal met ingang van vandaag worden getracht drie maal per week een verbinding tussen Rotterdam en Schouwen-Duiveland te onderhouden. Hiertoe vertrekken de schepen op Maan dag, Woensdag en Vrijdag van de Oosterkade te Rotterdam, met Burgh- Sluis als eindpunt. Van Zijpe af zal een kleine boot meevaren om zo nodig de havens van Zierikzee en Burgh-Sluis te bereiken. De afvaarten van Burgh-Sluis in i gekeerde richting zijn vastgesteld op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Van onze correspondent UTRECHT, 7 Febr. Nimmer zal het eigen interieur ons zoveel te zeg gen hebben als thans nu duizenden landgenoten van huis en haard zijn verdreven, al vinden ze overal vrien delijke mensen die voor hen het beste plaatsje inruimen bij de warme kachel maar dan in „hun" huisMet deze en soortgelijke gedachten hebben we vanmorgen rondgedoold over de in opbouw zijnde meubelbeursdie van Maandag tot en met Donderdag in de Jaarbeurshallen en het Zweedse pavil joen wordt gehouden. Het leven gaat door en ook de Raad van Beheer van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs heeft gemeend dat het niet verantwoord zou zijn een manifesta tie achterwege te laten waarvan de voor bereiding reeds ver was gevorderd en waarvan het doel: stimulering van aan koop, zeker in deze dagen weerklank moet vinden. Ook al omdat vele fabri kanten uit de getroffen gebieden tijdelijk zijn uitgeschakeld. De Nederlandse woning met haar in richting, is een cultureel bezit van d< hoogste orde, zei Vrijdagmiddag de heer F. H. W. Klein Bog, voorzitter van de federatie van textiel-grossiers-bonden, op een alhier gehouden persconferentie. Het was een verheven uitspraak waaraan sterkt met manr-:n van de res^rve-Dol'.tie is in actie geweest bij het opvangen van vluchtelingen, met het onderbrengen van die mensen in de Ahoy'hal. het toezicht houdën op plaatsen, waar goederen wa ren opgeslagen, en het afzetten van de toe gangswegen naar de rampgebieden. De Overzicht van de weers gesteldheid (Toestond op 9 Februari, 7.00 M.E.T.) /dia écchin Oceluil* ••rnx luefct >oréi toer to koude leekt oetjeol vee de groed alpexietoft. O WleditlHe ^"k-rz.efcfce «led V^WM.0*. achtte wind to* ♦^StormeckBge wied ^^Oiee. Zondag bewoog een kleine storing i Nederland, dte buien veroorzaakte en ir Zuid-Oostelijke helft van het iana tijdelijk dooi bracht. Een actieve depressie bewoog van IJsland naar het zeegebkd :en Noorden van Schotland. Aan de Zuidzijde hlerv: ontwikkelde zioh een krachtige Westelijke stroming, die iets warmere oceanische lucht in de ridhting van West-Europa stuwde. Het front dat deze lucht begrensde bracht op de Britse Eilanden en in West-Frankrijk flinke dooi. Het bereikte vanmorgen onze kust en de neerslagzone ervan bracht Nederland een flink sneeuwdek. Door de meeste stations werden sr.eeuwdlkten van 7 tot 13 cm gemeld Voor het front kwamen op de Noordzee stor men uit het Zuid-Oosten voor- Weerkundige waarnemingen Te Rotterdam van H u. 40 Luchtdruk 743.9 mbar: wind NW 6; temp 2.4 grC; max temp. 2.1 grC: min temp. 1.4 grC weersgesteldheid, lichte regen. UIT HF.T Dinsdag 10 Februari werk is verricht. De Ahoy'hal heeft voof- ?.an&- enkel sp0 lopig onderdak verleend aan ongeveer 12.000 vluchtleingen. waarvan er tenslotte een 10.000 bij burgers in de stad zijn ge bleven. Van hen zijn ex reeds 8000 finan cieel geholpen G. G D: De Gem. Geneeskundige- en ge zondheidsdienst is onxniddelijk na de ramp begonnen zijn wagens naar ae noodgebie- en te sturen om daar de zieken weg te halen. Hun aantal is erg meegevallen In het geheel zijn 296 zieken naar Rotterdam gekomen. Daarvan zijn er 127 m de zie kenhuizen. 120 in verpleging si nrichUngeo, 12 in psychiatrische inrichtingen en 37 m het gemeentelijk tehuis voor ouden, van dagen ondergebracht. Verder heeft ae denst, in samenwerking met het Rode Kruis de zorg gehad voor de zieken in het Stadion Feijenoord en in de Ahoy'hal. In de hal werd een klein ziekenhuisje in gericht Alle artsen hier ter stede hebben van hun bereidheid getuigd om hulp te verlenen, waar die gewenst was. Enting van de bevolking tegen typhus is aan: vankelijk overwogen, doch dit. werd by nadere beschouwing niet nodig geacht. V.H.V Deze feueraitieve samenbun- moest worden gere De D-treinen uit Bazel waren Zondag meer dan eer uur te laat, Tengevolge van de hevige sneeuwval in de Arden nen moest op het baanvak Troispont- Rivage over enkel spoor worden gere den. Subsidie voor kaasmarkt te Alkmaar Van onze correspondent ALKMAAR, 6 Febr. Er zijn ieder jaar heel wat besprekingen nodig alvo rens het bedrag van 30.000, dat de Alk- maarse kaasmarkt nodig heeft om te kunnen gaan draaien, is toegestaan. Uit deze som worden de vergoedingen be taald aan de markters voor de extra-on- kosten, die ze maken door hun kaas over de markt te laten lopen. Deze onderhandelingen zijn voor 1953 tot een goed einde gevoerd. Verleden jaar werd een bedrag van 25000 toe gestaan. waardoor de markt ongeveer een deling van de diverse vrouwenorgam- j maan(j eerder moest worden beëindigd, saties hier ter stede heeft zich zeer ver-Thans heeft men blijkbaar ingezien, dat dienstelijk gemaakt bij de uitdeling vaiijde propaganda, welke er van uit gaat, voeding en kleding aan vluch.tei.ngen te gr0ot is om de markt ontijdig te laten in d Ahoy' hal. Daarbij waren overdagophouden. 4 ploegen van 70 dames betrokken, die eerst om de 4 uur, later o mde 0 uur' werden afgelost s Nachts hebben tweel oioegen van 20 dames dienst gedaan. Deze organisatie is ook werkzaam ge weest in de diverse magazijnen, waar goederen liggen opgeslagen. Goederen: In samenwerking met het Rode Kruis heeft de gemeente de verzameling van Alle mogelijke goede ren verzorgd. Niet minder dan '000 man zijn dagelijks bezig geweest met het sorteren. Dinsdag al kon de eerste zen ding naar de noodgebieden worden ge bracht. De binnenvloeiende stroom goe-i deren was zó geweldig, dat men nog wel veertien dagen nodig heeft om alles gesorteerd te krijgen. Over het alge- J meen zijn het goederen van zeer bruik-i bare kwaliteit. Er zijn tussen de 300 en. 400 vrachtauto's met goederen binnen-! gekomen. Slechts drie autoladingen goe- Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Tegen financier drie jaar gevangenisstraf geëist (Van een correspondent) DEN HAAG, 9 Febr. De officier van justitie heeft Zaterdagmiddag voor de Haagse rechtbank tegen de financier I. J. S. uit Oegstgeest 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist wegens valsheid in geschrifte, oplichting en het als be stuurder openbaar maken van on ware balansen, winst- en verlies rekeningen e.d. Deze eis was het slot van de eerste openbare phase van deze ingewikkelde rechtszaak, waarbij in drie dagen niet minder dan 28 getuigen verhoord zijn. De zaak is dan ook nijzonder ingewik keld. De verdachte, voor de oorlog reeds een bekend zakenman, heeft enkele ja ren geleden de Zuid-Hollandse Beleg gingsmaatschappij opgericht, ais moe dermaatschappij voor talrijke n.v.'s. Een groot aantal personen werd aangezocht geld in deze n.v.'s te steken, onder aan bieding van een commissaris- en direc teursplaats, maar na enige tijd bleek tel kens weer. dat de meeste n.v.'s er slecht voor stonden, zodat het geld verloren was Intussen is niet vastgesteld, dat S. zich het geld beeft toegeëigend. Hij zou zeif vele duizenden guldens verloren heb ben. Dt- officier van justitie, die in zijn re quisitoir sprak over een als heer gekle de misdadigheid, achtte geen verzach tende omstandigheden aanwezig. S. heeft met zfjn manupulaties tallozen in het ongeluk gestort. De beide raadslieden van S., mr A Mout en mr J. H. Willems, betoogden dat geen enke! feit is bewezen. S. is inderdaad te laken om de wijze waarop hij de n.v.'s heeft beheerd, maar daar om nog niet strafbaar. S. is stellig niet van alles wat er met de n.v.'s gebeurde op dg hoogte ge<a|%8t#X)ë oorzaak van de fouten, dié gemaakt zijn, moet. aldus de verdedigers, gezocht worden in ge brek aan mensenkennis en leiderschap. Mr Mout achtte evenmin bewezen, dat S. oplichting heeft gepleegd door geld aan te trekken voor slecht renderende n.v.'s. De zaken liepen op het moment dat er geld in werd gestoken helemaal niet slecht. De verdedigers vroegen vrijspraak of een lichtere straf. Uitspraak op 20 Februari a.s. Inval in een speelclub Van een correspondent. DEN HAAG. 9 Febr. Zaterdagavond heeft de oolitie een inval gedaan in een speelclub aan de 2e Schuytstraat. D< oprichter R. Z.. een 47-jarige koopmat: was niet aanwezig, hii heeft zich echtei later bij de politie gemeld en is in arren gehouden Er werden 4 vrouwen en 9 mannen gearresteerd Drie vrouwen zijn verhoor vrij gelaten, maar de ande ren werden vastgehouden Hierondc bevond zich ook de hoofdbewoner van het perceel, de 34-jarige grossier H. Behalve fiches heeft de politie nog f 800 in beslag genomen. Alg. emigratie centrale Van onze correspondent GRONINGEN. 7 Febr. Naast He christelijke emigratie centrale en rooms-katholieke emigratie stichting is thans ook de algemene emigratie cen trale haar werkzaamheden op het ge bied van de emigratievoorlichting be gonnen. De voorzitter van de algemene emi gratie centrale, de heer M. A. Rei- nalda, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, installeerde Zaterdag middag te Groningen in het Concert huis de plaatselijke aanmeldingskanto ren in de provincies Groningen, Fries- ren in de provincies Groningen. Fries land en Drenthe. Daaraan voorafge gaan was een werkvergadering met de leden van de plaatselijke aanmeldings commissies Installatie comité B.B. Amsterdam Van een correspondent AMSTERDAM. 9 Febr. Zaterdag heeft burgemeester d'Ailly in de raad zaal het plaatselijke comité Bescher ming Bevolking geïnstalleerd. Hij zei de in zijn korte rede dat het dezer da gen weer duidelijk was gebleken dat men bij het zich voordoen van een ramp bereid moet zijn te helpen Het plaatselijke comité bestaat uit vertegen woordigers uit alle lagen van de bevol king. Op 30 Maart begint de aanmel ding in de hoofdstad, waar zestig wijk- hoofden en 960 blokhoofden nodig zijn. De voorzitter van het comité, dc heer W. C. Roest van Limburg, deelde mede, dat er reeds een werkcomité is gevocpid. Begrafenis dr. A Loudon c Op de algemene begraafplaats in Den Haag is Zaterdag het stoffelijk over schot van dr. A. Loudon,'in leven secre taris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het re sidentie-orkest, ter aarde besteld. Hoe wel het de bedoeling was, dat de begra fenis in alle stilte zou geschieden, waren er honderden belangstellenden. Vele hooggeplaatste personen, onder wie mi nister] Beyen en burgemeester Schok king van 's-Gravenhage, waren als per soonlijke vrienden van de overledene aanwezig. Ook van de zijde van het Re sidentie-Orkest was er zeer veel belang stelling. Een in Den Haag gevestigde Engelse predikant leidde de rouwdienst en de begrafenis zelf. Er waren veel bloemen. Grote vraag naar De Ramp Naar wij vernemen zal het fotoboek D e Ramp in een oplage worden gedrukt van drie honderd duizend exemplaren. Br zijn reed- 200.000 exemplaren besteld. De Ramp zal ook :n een Engelse. Franse en Duits editie verschijnen, welke een enigszins ander karakter zal krijgen. Meer nadruk zal worden gelegd op het werk van de herbouw in de getroffen streken. helaas nog niet al te veel fabrikanten zich storen, getuige de reeks interieurs die ook thans weer in Utrecht te zien vallen. Toch krijgt men de indruk dat er een lichte verbetering intreedt want menige industrieel begint zich toe te leggen op artikelen bestemd voor de smalle beurs, artikelen die door hun eenvoud, bescheiden afmetingen en vooral goede vormgeving weldadig aandoen. Ook het rotan-meubel wint veld en al mag het niet zo gemakkelijk zitten als de meer luxueuze fauteuil, men kan het aesthetisch althans, met fleurige, gewat teerde kleedjes volkomen in harmonie brengen met de gordijnen, de vloerbedek king en het behang. Voor jonge, pas beginnende gezinnen heeft het stellig aantrekkelijkheid. Behalve meubelen vindt men ook de z.g. woningtextiel in grote hoeveelheden aanwezig, zomede matrassen in allerlei uitvoering tot die van schuimrubber toe. Sommigen garanderen blijkens de in scripties: een ongestoorde en verkwik kende slaap, blijvende soepele veerkracht, waarbij soms wordt aangekondigd dat ze zelf-ventilerend zijn. Als men alle hallen en de dependance heeft gezien, weet men niet of er meer zit- dan ligmeubelen op deze beurs compareren, zoveel ledikanten en slaap kamer-ameublementen zijn er aanwezig, variërend tussen het sierlijke mahonie en het lichte berkenhout. Het dressoir blijft een artikel waarin zich de fantasie van de ontwerpers geheel kan uitleven, maar jammer genoeg ziet men ook daaronder 'nog de "weerzinwekkende vormen en sculptuur. Tapijten en perzen, trap roeden, stoelen in embryonale staat, fauteuiltjes voor concertzalen e.d. een en ander gelardeerd met reeksen rook tafeltjes met nikkelen accessoires, kap stokken en parapluistandaards, het hoort alles bij het interieur zoals men zich dit denkt of wenst of zoals de fabrikant het wil suggereren. Dan ineens wordt ge getroffen door een waarlijk intiem hoekje: een lichte eiken bank voor twee personen met kussens in pauwblauw, crèmekleurige gordijnen, een rieten lees- lamp, een geplisseerd lichtomament boven de tafel, gedekt met fleurig ge blokt linnen. Aan het kind is behoorlijk aandacht besteed, want de box met ingebouwd telraam, de kinderstoel met plastic be kleding in lichte tinten, ook al van een telraam voorzien, het gelakte ledi kant je, ja, complete kinderkamers kan men op de Utrechtse beurs bewonde ren. De tuinmeubelen worden steeds uit bundiger, vooral de ligstoelen voor de dames in hel oranje of bekleed met rood-groene banen, bijna alle voor zien van een zonnedakje, zij appelleren met de rieten meubeltjes aan voorjaar en zomer, al zijn we daar nog ver van af. Vele standhouders hebben hun toon- kamers gegarneerd met de eerste lente boden: tulpen en hyacinten, narcissen fresia's, hoewel verscheidene hiervan eigenlijk aan geen seizoen zijn gebonden. Toch geeft juist deze zonnige entourage waarde aan het geheel. Geen wonder dat de Stichting Propaganda Woninginrich ting die van 12 t/m 21 Maart een z.g. tiendaagse op de Jaarbeurs gaat intro duceren. reeds nu met haar affiche is verschenen, want het schijnt hard nodig dat het publiek, dat vooral op het inte rieur is gaan bezuinigen, wordt aange spoord, meer oog krijgt voor de naaste omgeving die voor allen van zoveel waarde moet worden geacht. Alles bijeen een woningbeurs waarop zowel de fabrikant als de geïnteresseerde particulier zich royaal kan oriënteren. Wij zouden ieder paar dat voornemens is in het huwelijk te trëden jvillen advi seren de kofrnehdd Ragen eens naar Utrecht te reizen, want er bestaan nog ongedachte mogelijkheden waarop men echter attent moet worden gemaakt, al vorens een keus te doen. Ook de ouderen die hun meubelen moeten vernieuwen, kan een dergelijk bezoek warm worden aanbevolen. Uitvoeringen voor het Rampenfonds Het Rotterdams Mannenkoor Zanglust Bijna vierduizend gulden van de middelb. meisjesschool De meisjes van de Rotterdamse School vereniging aan de Schiedamsesingel had den enige weken geleden op de jaarlijk se bondsavond groot succes behaald met een vertoning van het blijspel „De fami lie Kegge", naar het verhaal uit de Ca- Obscura. Onmiddellijk na de ramp geeft met het versterkt Rotterdams Ka-1 van verleden week zijn zij (na overleg merorkest, onder leiding van de heer met de directeur van de school en de Anton van Deursen en met medewer- j regisseuse van het stuki in actie getreden king van verscheidene solisten, op 23 om deze voorstelling ten bate van de Februari in de Rivièrahal een uitvoe- slachtoffers te herhalen Zij legden voor ring, waarvan de baten geheel ten goedeZaterdag beslag op Palace, gingen weer komen aan de slachtoffers van de wa- consciëntieus aan het repeteren, wieryen tersnood advertenties voor het programma, lie- Op 28 Februari houdt de stichting Re- Pen af en aan om prijzen te bemachti- validatie-Fonds Rotterdam een prona- 8©n voor een verloting en verrichtten ganda-feestavond. Het batig saldo zon 1 kortom alle werkzaamheden, welke de worden besteed om invaliden bijstand !e organisatie van zon avond meebrengt, verlenen bij de aanschaffing van inva- resultaat is verheugend geweest Dc lidewagens, prothesen enz Het bestuurvoorstelling, waarvan bijzondere heeft echter van mening dat allereerst. uitgine, speelde zich af voor een I Amerikaanse verkoping, waarbij een be- ïiiii »j»_' kend stadgenoot alle kwaliteiten van de Wereldgebedsdag van Studentenvoortreffelijke standwerkers demon- De Wereldgebedsdag van studenten streerde. Zo is er deze avond in totaal - wij hebben er vonge week al over niet minder dan f 38» voor het Ram- bericht is vastgesteld op Zondag ïóiPenfonds bijeengebracht. li.: "'T,'; 'aXS ™-n 55 februari. Br is dan een mterkeekefilke j -j. 9.25 Vi'or c".c -rouw. 930 Water-1 dienst in de Ned. Herv. kerk aan de '9,-5 Gi-vn i" ?,i. Voor de kleuters Boezemsingel (Koninginnekerk). Het' ::c Pianorecital. 12 on [KOR zal deze dienst uitzenden. In de Muse'te-orkest 5 Land- en luinbouw- medc deungen 12.33 Voc-t het platteland. 12.4c Orgelspel 13.00 Nidivn 13.20 Dansmuziek 14.00 „Zeg eens. Amerika". 14 30 Gram. 1940 Schoolradio. 16.01 Gram. 15 15 Voor de vrouw. 15 45 Gram 19 3 Voor de jeugd. 17.50 Militaire reportage 13.co Nieuws 18.15 Ptano- n?' 13 3/5 Reoorts?/1 1H 25 Gram 18.50 „Pa ris vnus parie" 1855 Fanfare-orkest 19 20 Ve- <iroi;ramm« 20 Nieuws 20 05 Go- erd proeraiv-na 2115 Lichte muziek 2Ö. Gram. 22.45 B" en'ands overzicht. 2300 X - 23.15 New •'Tk Calling. 23.20 Gram Hilversum II (298 m.) KRO: 7.CO en 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor de huisvrouw 9 35 Gram. 9 40 Lichtbaken 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram 11.00 Voor de huis vrouw. 11.30 Schoolradio. 12 03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13 20 Actualitei ten 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Radio Phifharmonisch orkest en solist. 15.30 „Ben ie zestig?" 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor te jeugd. 17.46 Regeringsuitzending- „Wage- ïingen. een nederzetting in Suriname". 18.00 Gram 18.20 Sport 18.30 Voor de Jeugd 18.52 Actualiteiten. 19 00 Nieuws. 19 10 Gram 19.15 ..Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram 30.25 De gewone man. 20.30 .La crolsade des enfants", muzikale legende. 22.40 Gram 39.00 Nieuws. 23 15 Viool en claveclmbel 0.45 Gram. Oude kerk te Delfshaven is Zaterdag avond aan deze Zondag voorafgaande een gebedsuur. I Men verwacht, dat ongeveer 350 stu-1 denten uit het gehele land voor deze gebedsdag naar Rotterdam zullen ko- 4U t men. Wie ruimte ter beschikking wil philharmonisch Orkest' met Ida Haen- stellen voor nachtverblijf, gelieve dit d vi00i aan de heer R. Bakker. Beukelsdyk 48 A te Rotterdam op te geven. Voor het Rampenfonds Rivièrahal: 23 Febr „Willem Teil" (Zanglust). Hoflaankerk: 14 Febr. Mannenzangver. Apollo en Kralingse Orke9tver. Rivièrahal: 18 Febr. Rotterdams Vrouwen wereldgebedsdag Over de gehele wereld wordt Vrijdag 20 Februari weer de vrouwenwereldge bedsdag gehouden. In Rotterdam vinden deze avonden plaats om 8 uur in de volgende kerken: Voor het Centrum en het Noorden: de Prinsekerk, de Helvetia- kapel. Lisplein, het Herv. Wijkgebouw. v. Reynstraat 39, het gebouw v. h. Leger des Heils, William Boothlaan, de Vrije Evang. Kerk, Jan v. Loonslaan 6. Voor het Westen: de Lutherkapel, Nozeman- straat, de Spangense kapel, de Oude lopen. Het tramverkeer had een uur ver- Kerk. Voor het Oosten: de Hoflaankerk. traglng. Evacuatie-centrum voor vluchtelin gen. In het Emmahuis van de Hervorm de gemeente Schiekade 35 is een zaal opengesteld waar vluchtelingen gelegen heid wordt gegeven samen te komen en op deze wijze eMcaar te ontmoeten. Er worden consumpties verstrekt. Het cen trum is de gehele dag geopend en toe gankelijk voor iedere vluchteling. Uit de rails gelopen. Vanmorgen negen uur is op de hoek van de Een- drachtsweg en de Witte de Withstraat een bijwagen van lijn 8 uit de rails ge- Laatste vluchtelingen in Rotterdam aangekomen Vyf schepen met ruim 150 evacué's zijn Zaterdag te Rotterdam aangekomen; Gisteren geen enkele meer. De Ahoy'-hal biedt thans weer een beeld van rust, na dat ze dagenlang een eerste toevluchts oord is geweest voor duizenden slacht offers. die hier in de kleren werden ge stoken en wat op verhaal konden ko men alvorens elders onderdak te krijgen. Gisteravond tegen zes uur verliet de laatste vluchteling de hal. Het enige wat nu in de grote expositieruimte nog her innert aan de spannende etmalen vol verdriet en leed zijn enorme stapels goe deren. Binnen enikele dagen zal de hal geheel zijn ontruimd; de goederen wor den overgebracht naar de Rivièrahal. Bij de afdeling gevonden voorwer pen op het hoofdbureau van politie zijn koffers, zakken en pakken met kleding en dekens van evacué's ge deponeerd, welke onbeheerd zijn aan getroffen. Men kan ter informatie te recht op het bureau van 9 tot 5 uur. Bij de rijwielcentrale, eveneens op het hoofdbureau, zijn fietsen van geëvacu- eerden en helpers gedeponeerd, welke in de Ahoy'-hal zijn gevonden. Ook twee rijwielen, afkomstig van het schip Af hankelijkheid. staan thans op het hoofd bureau. Jongeman neergeschoten Zaterdagmiddag werd de Amster. damse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij in een perceel aan de Bil- derdykkade. Twee agenten gingen er heen en juist toen zij bij de woning aankwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een 27-jarige jongeman, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een omstander waren gewaar schuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de jongeman bij zich had. Zii trokken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Volgens de politie heeft de moeder van de jonge man verteld, dat hij geestelijk niet ge heel normaal is. Geruchten over landing van Chinese nationalisten In Tokio lopen vandaag geruchten dat Chinese nationalistische troepen geland zijn op Amoy, een eilandje voor net Chinese vasteland, in de monding ,-ai de rivier de Kioeloeng, 240 km ten Zui den van Formosa. De geruchten zijn uit geen enkele bron bevestigd. Gewoonlijk betrouwbare waarnemers houden het voor buitengewoon onwaar schijnlijk dat er werkelijk een groot of fensief begonnen is. Als er een aanval gedaan is. dan was het vermoedelijk al leen een kleine operatie van een van de eilandjes voor de Zuidchinese kunst af die in nationalistische handen zijn. (Reuter.) A. G. Hulshof f Pol 70 jaar De schilder Albertus G. Hulshoff Pol te Hilversum gedenkt Donderdag 12' Fe bruari zijn 70ste verjaardag. Hij is te Hengelo geboren. De beurzen gingen onmiddellijk open Luisterend Nederland heeft wel zeer spontaan gereageerd op de elders in dit blad vermelde toespraak, waarmee prof. dr. B. Kors Zaterdagavond als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie via de beide zenders de actie van de omroepverenigingen voor de ramp gebieden onder het motto: Beurzen open, dijken dicht" heeft ingeluid. Het ligt lm de bedoeling deze radio actie volgens het systeem van „Haak In" vanavond te openen met een pro gramma. waarin de Koninklijke Militaire Kapel concerteert en waarin voorts mededelingen over de vorm van de actie zullen worden gedaan. Prof. Kors noemde in zijn toespraak de vijf telefoonnummers, waaronder het te stichten bureau voor deze actie te Hilversum bereikbaar zal zyn. Nauwe lijks was de eerste oproep ten einde 01 deze vijf telefoons begonnen te rinkelen. Daarop had men niet gerekend. Het bureau was voor dergelijke arbeia nog niet klaar en zou Maandag worden ingericht. P.T.T.-monteurs, die Zoter dag de telefoons hadden aangesloten, hadden deze in nog lege kamers Pr0" visorisch op de grond geplaatst. Pro grammaleider G. Hoek van de N.C.R V. was echter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden enkele andere omroepfiguren, o.a. de oavroepsecretaris van de VARA J. B. Broeksz en zijn echtgenote toe om mee te helpen met het aannemen van de telefoontjes. En kele wonderlijke uren volgden. Op de grond zittend bij de telefoons noteerde men de mededelingen en giften van luisterend Nederland en de toezeggin gen stroomden binnen: kleine giften erv ook grote, van 1.000 en meer. Bij hoge uitzondering heeft de rege ring ontheffing verleend van de strenge bepalingen betreffende het maken van reclame door de a either. Voor deze actie is namelijk toegestaan, dat de namen van de firma's en bedrijven, die schen kingen voor dit doel doen. voor de microfoon worden bekend gemaakt. Gemeenteambtenarn in actie voor het Rampenfonds Van een correspondent. AMSTERDAM, 9 Febr. Gemeente ambtenaren hebben een plan ontworpen om de hoofdstedelingen te vragen, als kiozerscollectiviteit een daad te doen. Een groot aantal ambtenaren zal de komende weken met officiële stembus sen bij de ingeschreven kiezers thuis komen en na ontvangst van een gave een certificaat, op naam gesteld en on dertekend door burgemeester d'Ailly, uitreiken. Dit zal men als een ereteken moeten beschouwen. Doeve heeft de kaart, welke de vorm heeft van een verkiezingsoproepingskaart. geïllustreerd. Bij twee tegelijk zullen de ambtenaren met de stembussen in de verschillende wijken rondgaan. Vrijdagavond zullen zeshonderd gemeenteambtenaren in Am sterdam-Noord beginnen. Daar zullen 32.000 kiezers worden bezocht. Later zullen de andere wijken worden be werkt. In totaal hoopt men 535.000 kie zers te bezoeken. Degenen, die niet thuis zijn kunnen hun certificaat later, na hun bijdrage te hebben geleverd, ontvangen. Het bedrag dat zal worden bijeenge bracht komt in zijn geheel tea goede aan het Nationale RampenfoniU. Kolonel M. C. van Houten f Te 's-Gravenhage ls, 75 jaar oud, overleden de heer M. C. van Houten, gep. kolonel der Kon. Marechaussee. Na op de Cadettenschool te Alkmaar en de K.M.A. te Breda zijn opleiding te hebben genoten, werd de heer Van Houten, die in Gorinchem geboren is, ln 1902 benoemd tot tweede luitenant der infanterie. In 1913 ging hij als eer ste luitenant over naar de Kon. Mare chaussee, bij welk korps hij in 1916 bevorderd werd tot kapitein, ln 1927 tot majoor en in 1931 tot luitenant-kolo nel. In 1936 heeft hij de dienst in de rang van kolonel verlaten. In 1939 wera hij directeur van het Nederlandse Le germuseum en in 1946 voorzitter van het Genootschap voor militaire traditie en uniformkunde. Na de eerste wereldoorlog is hij be last geweest met de verzekering van de veiligheid van de ex-keizer van Duitsland die hier te lande asylrecht genoot. Kolonel Van Houten was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van Oranje Nassau. Ook was hij drager van enige buiten landse onderscheidingen. Dierenbescherming De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren richtte zich tot Prins Bernhard met het verzoek zijn stimulerende invloed aan te wenden om naast de redding van mensen in nood ook de redding van dieren in nood te bevorderen Het antwoord van Prins Bernhard Conferentie Benelux uitgesteld Aanvankelijk voor de handel opgeleid,! fip [4 Februari zou worden gehouden heeft hij korte tijd de Rijksacademie te Amsterdam bezocht en onder leiding van schilders verder gewerkt Hij schil derde portret, figuur en naakt stille vens. interieurs, en landschap. Voor het raadhuis te Hilversum maakte hij een tafereel van het Muiderslot. Het Centraal Museum te Utrecht heeft dezer dagen van de schilderes J. Bauer- Stumpff een wenk van Hulshoff Pol ten geschenke ontvangen, voorstellende de Suikerraffinaderij buiten Amsterdam. Drama uit de bezettingstijd Drie jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit de burgerrechten voor het leiven heeft de officier van justitie bij de bij zondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 46-jarige ver tegenwoordiger C. B. uit Soest, die ervan beschuldigd wordt Joden voor zeer be langrijke bedragen te hebben opgelicht, door hen voor te spiegelen een ontsnap pingsweg naar Zwitserland te weten. Beroepen Wagenin- cmaar. Geref. Kerken. Beroepen te Andijk: D. Zwart te Halfweg: aangenomen naar Appel scha: G. Oppendijk. cand. te Kollum, die be dankte voor Elim (Dr.). Geref. Gem. Beroepen te Benthuizen: K. de Gier te Lisse. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Rozen burg: M. Drayer te Drachten. ais gevolg van de watersnood, enkele dagen uitgesteld Examens Hogere De beide examens voor scheikundig inge nieur aan de Technische Hogeschool te Delft op Vrijdag 30 Januari jJ. van J. M. H. Fortuyn te Rotterdam en van J. W. M. Ia Rivière te Rotterdam geschiedden cum laude. Groningen. Cand. ex. letteren en wijsbe geerte (Nederlands) G. W. K. J. van der Zee. Groningen: doet. ex. rechtsgeleerdheid mej. C. M. E. van der Kraaij, Groningen. Amsterdam. V.U Doet. ex. theologie ds G. P. Hartveld, Bodegraven, C. Klapwijk, 's-Gravenhage Leiden. Cand. ex. Nederlands recht mej. M Moussault. Heemstede. Rotterdam. Nederl. Econ. Hogeschool. Ge promoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op proefschrift getiteld: „Problemen der moderne economische poli tiek" F. Hartog, Schevenlngen. Cand. ex. econ. wetenschappen mej. H. G. A. Vissink. Eindhoven, A. Ooms. Krimpen a. d. Lek; doet. ex. econ. wetenschappen J. D. de Haan. 's-Gravenhage. Ch. H. M. Nijman, Rotter dam, F. Foudraine, Voorburg. G. van Wie- ringen. Rotterdam. A. Huisman. Rotterdam. Amsterdam. Gem. Univ. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift getiteld: Risico bij koop in verband met eigendomsovergang, de heer A D Bonnet, geb te Amsterdam. Cand. ex. politieke en sociale wetenschap pen mej H W van Woelderen, mej L Twijn- stra belden te Amsterdam. Cand. ex. econo mische wetenschappen de heer S de Boer, De mijnindustrie steunt de noodgebieden Het personeel van de Nederlandse steenkolenmijnen heeft Zaterdag twee uren overgewerkt ten bate van het Ram penfonds. De directies van de mijnen zullen bij het door het mijnpersoneel hierdoor verdiende bedrag de opbrengst van de dank zij dit overwerk bereikte grotere productie voegen. Men verwacht, dat een en ander ongeveer een millioen gulden zal opbrengen ten bate van het Rampenfonds. De mijnindustrieraad zal Woensdag 11 Februari bijeenkomen ten einde te be raadslagen over de vereier e door de mijn industrie te verlenen hulp. Vele personeelsleden van de mijnen hebben de wens te kennen gegeven, ten behoeve van de bewoners der noodge bieden. die binnenkort ongetwijfeld dringend behoefte zullen hebben aan brandstof, een gedeelte van het kwan tum zgu. „deputaatkolen", waarop zij over 1953 recht hebben, af te staan. De directies van de mijnen hebben wat dit betreft alle medewerking toegezegd. Zij zullen o.m. zorgen voor het transport van de kolen. Terugkeer naar nood gebieden Aan personen, die naar de noodgebie den moeten terugkeren Ingevolge een oproep of lastgeving van overheidswege, kunnen plaatsbewijzen voor de spoorwe gen op crediet worden verstrekt tegen inlevering van een door of namens" de burgemeester ter plaatse afgegeven ne- wijs, waarop de naam van de te vervoe ren personen en de gegevens omtrent station van vertrek en bestemming zyn vermeld. Teruggaan kunnen mannen van 16 jaar ei ouder mits zij aannemlijk maken, liefst aan de hand van documenten, dat hun tegenwoordigheid in het geëvacu eerde gebied strikt noodzakelijk is. Wij blijven helpen, zegt men in Noorwegen „De Noor is hulpvaardig en goedgeefs, maar dat de hulpactie in dit land in enkele dagen zulke enorme afmetingen zou aannemen, neen, daaraan hebben wij geen ogenblik gedacht", zo heeft de tijdelijke zaakgelastigde van Nederland in Noorwegen, de heer W. Arriens, tot een speciale verslaggever van het A.N.P. te Oslo gezegd. Het motto van het Noorse volk luidt thans: „Wij zullen de komende weken blijven helpen". Tot de enorme hoeveelheden, welke naar Nederland zijn of worden gezonden, be horen vijftig walkie talkies van bijzon dere constructie. Vier personeelsleden van de fabriek, waar deze zijn vervaar digd. komen mee. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W M de Haas. legernummer 32.11.07.137. dienst doende bij de kokschool te Leiden, van wie gemeld werd dat hij sedert Maandag 2 Februari bij Abbenbroek werd vermist, heeft zich op 7 Februari om 5 uur '3 mid dags by zijn commandant gemeld. Overstromingen in Atjeh en Tapannli Tengevolge van overstromingen, die Noord en West-Atjeh en Tapanuli heb ben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven ge komen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in Groot- Atjeh wordt door het ministerie vat sociale zaken op 15 millioen rupiahs ge» sohat. Intussen is ook een comité opg® richt voor de slachtoffers van de ove» stromingen in Atpéh.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2