NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT NATIONALE ROUWDAG dag van bezinning en inkeer 7"daar Rampenfonds Regeling hulpverlening Overal waar leed is, is zegen nabij Verlaten land in Holland, Zeeland en Brabant Dooi valt in Misschien een offensief in Korea 1 üe regeringsnota over de ramp verschijnt morgen atersnooderedieten aan de middenstand Directeuren: F. BAAS en VV. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de With straat 73 Rotterdam Maandag 9 Februari 1953 110e JAARCrANG No. 33 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse nrs 0.13. Verschijnt dag. bch. op Zondag. Tel. (K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr.-adr.: NIROCOUR, Postrek.40 i Koninklijke bezoeken i De Koningin zal in deze week we der enige bezoeken aan de noodge- Koningin Juliana j -j 7 I aer enige bezoeken aan de noodge- - De urinsessen Beatrix en Irene VER EErS GROOT GEDEELTE van ons land koepelde gisteren een grijsgrauwe lucht, somber, triest en troosteloos. Een wit sneeuwdek verstilde de wereld en het was alsof de Zondagmorgen anders toch al een ochtend van kalmte en onbewogenheid tot een volmaakte rust was gekomen. In de getroffen gebieden, waar veelal een dunne ijslaag de wijde watervlakten bedekte en waar het smette loos blanke van de sneeuw scherp afstak tegen het grijs-zwart van het ijs, was de stilte beklemmend. Door de dorpjes en de stadjes drentelden voor het eerst sinds eeuwen geen kerkgangers naar hun bedehuis, de kerkklokken bleven stom en slechts aan de uiterste randen was het jachtige werk van hen, die. hoevele dagen en nachten reeds in touw zijn om met schop en spade, met zakken zand, met Zaterdagavond waren de voor het Nationale Rampen fonds ingekomen bedragen gestegen tot f 24.ft8C.000. een bijzondere dienst gehouden. Herdenking in r.kkerken Evenals overal elders in het land is gisteren in de r.k. kerken een korte her- kruiwagens en vrachtauto's te ijveren aan het herstel van de dijken. derlijke brief van het episcopaat voorge- i&zen. werden gebeden in de dienst ui- Een werk. dat niet stil mag tallen: niet bij nacht, niet op de Zon-!gelast en zijn collecten voor de slacht- i offers gehouden. dagen, want in deze arbeid ligt een strijd tegen de tijd verborgen, immers elke nieuwe storm, elk nieuw hoog tij kan gevaar betekenen Diensten in Australië en hoe sneller het gigantische werk vordert, hoe groter de kans is, j 1 i j i j l j gevestigde Nederlanders Zondag kerk- dat ons land voor een verdere rampspoed kan worden bewaard, jdiensten hebben bijgewoond, die in j voornaamste plaatsen werden gehouden bereid is, de slachtoffers te helpen met ter herdenking van de bij de overstro- huisvesting en op andere manieren. Hetmingsramp omgekomen Nederlanders. Joodse volk voelt deze ramp te meer, In weer en wind trokken de getroffen Halsteren gisteren ter kerke. Oecumenische dienst te Amsterdam Tn OVERIG NEDERLAND hingen de vlaggen schier «roerloos halfstok- Deze dag toch was gewyd aan de na gedachtenis van de doden. Het was de dag. waarop allen als één wilden den ken aan het smartelijke dat zovelen heeft getroffen. Het was de dag, waar op daarnaast ieder voor zich een voor lopige balans wilde maken van de zware slag, welke ons land ook in ma terieel opzicht heeft getroffen. Maar ook was het de dag, waarop wij allen tezamen, in ontroerende eenheid de be lofte wilden afleggen, dat ieder naar zijn beste vermogen zal helpen het leed te verzachten, de schade te dragen en het land te herstellen. Al zal er onge twijfeld in vele harten bittere ver twijfeling zijn geweest, wanhoop, ont moediging. ja opstandigheid, al zal voor zeer velen het uur nog met zijn geslagen, waarop de felle aanklacht zal zijn verebd in berusting, ootmoed en aanvaarding van wat nu nog zo wreed en onbarmhartig is. de dag van gisteren zal ook dezulken hebben ge steund. En al is die hulp thans ook nog zo zwak en wankelend, hij betekent winst en al ware het slechts alleen daar om geweest, de dag van nationale rouw had zin en een grote, diepe betekenis. 1 jU' TAL VAN PLAATSEN bereikten ons berichten over herdenkings diensten, Deze culmineerden in die, welke in de hoofdstedelijke Nieuwe Ke-'k aar. de Dam is gehouden. In dit kerkgebouw liggen ingezamel de goederen hoog opgestapeld. Er is een oecumenische dienst gehouden, welke door Prinses Wilhelmia werd bijgewoond. Het gebouw was tot de laatste plaats bezet. Tot de aanwezigen behoorde o.a. burgemeester mr. A. J. d'Ailly. Bij ontstentenis van prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel een storing in de treinenloop heeft zijn komst aanzienlijk vertraagd is ds. M. Groenenberg, voorzitter van de Oecumenische raad der kerken te Am sterdam voorgegaan. Liturg in deze dienst was prof. dr. W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar te Amsterdam. Hij las voor uit ae tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs hoofdstuk 11 vers 25 hoofdstuk 12 t/m vers 9, en uit het Evangelie van Lucas hoofdstuk 8 vers 4 t/m 15: „de gelijkenis van de zaaier". Ds. M. Groenenberg had tot tekst woord gekozen: en de zee was niet meer" uit de openbaring van Johannes. De dienst werd besloten met het zin gen van het 6e, 12e en 14e couplet van het Wilhelmus. Professor Berkelbach van der Spren kel bleek toch nog op tijd aanwezig om de dienst te besluiten met het voor lezen van een telegram, ontvangen van het secretariaat van de Wereldraad dei- Kerken. Dit telegram luidde als volgt: In deze dagen van gevaar en leed groet de Wereldraad de Nederlandse kerken, met psalm 46. verzen 2 en 3. Wij bidden voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een vast vertrouwen en eenheid in de ge meenschappelijke leniging van de ménselijke nood. Het telegram was getekend door de secretaris, dr Visser 't Hooft. De collecte aan de uitgang heeft ruim 4400 opgebracht Kon. Familie te Baarn I~»E KONINGIN. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gistermorgen de kerkdienst in de Neder- Hervormde kerk te Baarn bijge woond In deze diénst ging voor ds J A. J. Vermaal, die tot tekstwoord had ge kozen Lucas 13. vers 4 en 5: „Of meent gij. dat die achttien, op wie ae toren bij Siloam viel en die er door gedood wer den. schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem wonen? Neen. zeg Ik u. maar als gij u met bekeert, zult gü allen evenzo omkomen." iv synagoge In de synagoge in de Wagenstraat te 's Gravenhage is gistermorgen een her denkingsdienst gehouden voor de slacht offers van de watersnood. De dienst werd geleid door de ippervoorganger. de heer Mossel De waarnemende opperrabijn. de heet Co'thof. spiak de herdenk ngs- rede uit. Hij zei o in dat het Joodse volk prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag te Doorn onverwacht een bezoek aan de vluch telingen, die juist uit Zierikzee wa ren aangekomen. De prinsessen be zochten het ontvangstcentrum in de T*nim ^iiL milliripn openbare school. Dc kinderen van de 1 llllll IIlllllUCll pas aangekomenen werden verrast j met speelgoed. j De Prinsesjes brachten ook een be- I zoek aan De Bilt en Renswoude. Zaterdagmiddag en ongeveer half zes hebben de prinsessen Beatrix en Irene onverwacht ook nog een be- \gy zoek gebracht aan de vluchtelingen I uit Schouwen Duiveland die in het litische gemeente in Amsterdam is ook j bondshuis van de Nederlandse protes tanten bond te Soest erberg zijn onder gebracht. Geruime tijd hebben de prinsessen zich met de vluchtelingen onderhou den. Zij deelden speelgoed uit aan de kinderen. Daar de weersomstandigheden Zon dagmiddag gunstig waren, hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. omdat het zelf nog steeds de slag voelt, die het zelf is overkomen in de oorlogs jaren. In de synagoge van de Portugees Israë- Vour hel Rampenfonds Openbare verkoping van bloemen De Centrale bond van marktkooplie den en de plaatselijke afdelingen van de Bloemisten-vereniging. de Vereni ging van grossiers in bloemen en de Bond van bloëéienventers hebben het initiatief genomen voor een openbare verkoping bij opbod van bloemen ten bate van het Rampenfonds. Deze open bare verkoping zal morgenmiddag om i uur op de Coolsingel voor het Beursge bouw beginnen en zij zal alle soorten bloemen printen en bloemwerken om vatten De gehele bloemenhandel uit Rotterdam en omstreken heeft materi aal voor de verkoping bijeen gebracht. Het toezicht op de verkoping wordt uit geoefend door de directeur van Mark ben en beurzen. het De minister van maatschappelijk werk heeft de gemeentebesturen ge machtigd. aan de slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkomsten zijn, met ingang van 1 Fe bruari uitkeringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers. In velband met het feit, dat een groot aantal slachtoffers bij derden moet worden ondergebracht, heeft de minister in aansluiting op de zoëven genoemde regeling voorts de gemeen- besturen gemachtigd, ten behoeve van de inkwartiering van slachtoffers uit keringen te doen aan kwartiergevers en kwartiernemers. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen inkwar tiering met of zonder voeding. Aan deze regeling is terugwerkende kracht verleend tot 1 Februari j.l. Ook deze aanvullende regeling is tot stand gekomen in overleg met het Nationale Rampenfonds. De schade 'm "Zeeland De toitale schade aan verwoeste, zwaar en licht beschadigde boerderijen in Zeeland wordt op het ogenblik geschat op 45 millioen gulden. De schade aan woningen raamit mien qp 25 millioen gulden. Deze zeer globale cijfers heeft de provinciale griffie te Middelburg Za terdag medegedeeld aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting ir H. B. J. Witte die vergezeld van dr. ir. Z. Y v. d. Meer Zeeland bezocht. Verder bezochten Zeeland de minister van so ciale zaken en volkshuisvesting de heer J. G. Suurhoff en de staatssecretaris dr. Muntendam. De minister van bin nenlandse zaken dr. Beel bezocht Schou wen en Duiveland Zaterdag. TT" ONINGIN JULIANA heeft gistermiddag voor de Nederlandse zenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heen gingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven. Die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensen macht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aange wend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartege- in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samen leving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saam horigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele vrije wereld on dervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort' na de ergste aller oor logen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorven heid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van zijn kinderen tot Zich roept, en Die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk af zonderlijk en allen te zamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons ver trouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar Deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Van een Haagse correspondent Onder ons ligt het water ais een beslagen spiegel boven de verdronken pol ders van Zuid-Holland. De storm is gaan liggen en een lichte vorst iieeft het vuile, grijsgroene vlak een matte glans gegeven, waarin de -zon nauwelijks weer spiegeld wordt. Een enkel rood dak ligt als een bloedvlek in dez.e vlakte waarvan de verlatenheid van de dood beklemt en benauwt. Hier en daar een droge plek met een „strandje" waarop het water de ver nielde resten heeft neergeworpen van die dierbare en waardevolle eigendom men, die het met zoveel wreed geweld aan de eigenaren heeft ontstolen: een kapotte stoel, grauwe stukken papier, een cadaver van een koe. Het is alles te triest en te troosteloos om goed te kunnen beseffen, dat dit gebied ruim een week geleden nog de kleur en het leven bezat van de Noordelijker gelegen drooggebleven polders, waarvan de door de winter getemperde kleuren ons nu hel en licht voorkomen. ew T T"7 J ook als een muur gestaan, waarachter Zeeuwsen- X laanderen w« veiug waren. valt droog De kivalileit van de dijken Waar ze niet liggen, staat een sterke We passeren de Moerdijkbruggen, (jijk, zoals de zeewering bij Petten die aar de weg in het water verdwijnt. de s^orm heeft doorstaan. Maar op dat punt juist zien we leven- jr Mam vestigt de aandacht op het en we weten, dal hier. zoals ook in hetlichtpunt. dat de nieuwere dijken, zo- gebied rondom de Biesbosch gewerkt3]5 de afsluitdijk, kerend zijn geweest, wordt om het verloren gebied te her- Waf deze er n;et geweest, of was hij overen. Een enkele keer zien we sche- doorgebroken, dan waren de randgebie- pen en een dragline als bewijs daarvan.den langs het IJsselmeer ook niet ge- Willemstad, Dinteloord. Nieuw-Vosse-gpaard gebleven. meer: water en sneeuw Het leven staat' Zoals hij reeds eerder vertelde wordt hier. voorzover wij het kunnen zien. nogi nu overal met kracht aan het herstel stil. gewerkt. Drooghouden. wat droog te Wat eens Oostelijk Noord-Beveland j houden is. is nu het parool en daar is doorgeslagen. Men moet bij deze dingen, zo vervolgt hij, goed beseffen, dat ook de di|kketting zo sterk is als de zwakste schakel. En zwakke plekken zijn niet te voorkomen. Een dijk is nu eenmaal geen homogeen kunstwerk. Mollengangen bijvoorbeeld kunnen een dijk al ernstig verzwakken. Is het niet wenselijk om de Nieuwe Waterweg met sluizen af te sluiten ter bescherming van de dijken, die in het achterland liggen? vraagt men be paald niet van Rotterdamse zijde. De heer Maris maakt duidelijk, dat hetzelf de effect zonder moeilijkheden met Rotterdam verkregen kan worden door een afsluiting bij de mond van de Hol landse IJsel. Maar ook dit probleem is niet zo eenvoudig als het er op het eer ste gezicht uitziet. Wat ten slotte het profiel van de dij ken aangaat, inderdaad heeft de staats commissie voor de zeewering in I94C berekeningen gemaakt op grond van de super hoge waterstand van vier plus bij Hoek van Holland. Bij deze ramp kwam het water niet hoger dan 3.50 plus. Niettemin was reeds een begin gemaakt met verhoging van een aantal dijken. Dit werk wordt voortgezet en men werkt daarbij van Oost naar West Het ligt in .de bedoeling de hoogte van be paalde dijken aan te passen aan de ad-, viezen. die de commissie heeft uitge-i bracht. Koningin per boot naar de getroffen eilanden Koningin Juliana is vanmorgen te half acht naar Spijkenisse op Voorne- Putten vertrokken om te trachten van daar uit met een boot van de water staat een tocht naar verschillende eilan den le maken. Zij was voornemens dor pen te bezoeken waar nog mensen wo nen. Men zie ook de pagina's 2, 3 en 4 Van onze weerkundige medewerker %WARE SNEEUWVAL heeft tn de afgelopen nacht en ook in de ochtend het verkeer op tal van plaat sen belemmerd. De dikte van het sneeuwdek varieerde in ons land van 10 tot 13 cm, waarbij plaatselijk sneeuwduinen waren ontstaan. Alleen VUssingen meldde een minder dikke laag nl. 8 cm. maar daar was vanmor gen om 7 uur de dooi dan ook reeds binnengedrongen en was de sneeuw al in regen overgegaan. Naar het zich vanmorgen liet aanzien zal dit in de loop van de dag in het gehele land gebeuren. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het op tal van plaatsen hard gevroren. Deeleh bij Arnhem meldde 15, Zuid-Limburg 13 en Twente 12 gr. vorst. Heel ongewoon was het wel, dat eveneens Vissingen 14 gr. onder nul meldde; ook in Zeeuwsch Vlaan deren en het aangrenzende deel van België werden zeer lage temperaturen gemeten als gevolg van de opklaringen bij windstilte, zodat de lucht door het toen nog dunne sneeuwdek sterk kon afkoelen. Doordat Zondag een Kleine storing afkomstig van de Noordzee boven ons land kwam te liggendraai de de wind in de Zuidelijke provincies en later ook in het midden naar West. waardoor de temperatuur daar enke le graden boven nul kwam. Heel an ders was dat in het Noorden, waar een flinke Oostenwind bleef staan, de hoogste temperatuur was Zondag op het vliegveld van Eelde dan ook maar min 7 gr.: in Leeuwarden min 6 en op Terschelling min 5 gr. Inmiddels trekt een diepe depressie naar IJsland het storingsfront hiervan verplaatst zich regelmatig over de Britse eilanden naar het Oosten, voor afgegaan door een brede sneeuwzone, zoals wij hebben kunnen merken. Achter dit front is de lucht heel wat minder koud dan aan de voorkant, waardoor aan de achterzijde geen sneeuw meer valt maar regen. Van morgen om 7 uur meldde Vlissingen waar het front toen reeds was gepas seerd, een temperatuur van plus 3 gr. terwijl het elder*in het land nog en kele graden vroor, al was ook daar de temperatuur wat omhoog gegaan. Zoals gezegd zal dit front ons gehele land passeren, zodat het einde van het winterweer vanavond reeds in het hele land zal zijn gekomen, ook al zal de natuur haar wintertoilet nog \niet onmiddellijk afleggen. Boven de Oceaan naderen nieuwe storingen, zo dat er wisselvallig weer in het noor uitzicht is met Westenwinden. De nieuwe opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger generaal Maxwell Taylor heeft volgens goed in gelichte bronnen de laatste dagen her haaldelijk gezinspeeld op de mogelijk heid van een geallieerd offensief. Twee dagen geleden heeft hij de Zuidkoreaanse troepen al gezegd dat zij zich moesten voorbereiden op grotere veldslagen in het Noorden. Gisteren heeft generaal Taylor boven het front gevlogen. Op één ogenblik was hij binnen makkelijk bereik van de communistische artillerie. maar die maakte geen gebruik van de Kans. Aan het front zijn de laatste twee da gen alleen plaatselijke gevechtsacties ge meld. Er werden bombardementen uit gevoerd op een communistisch bevoor- radimgscentrum bij Pjongjang en op we gen naar de Oostelijke en centrale fron- Agenten i, Ziiiphen offerden hun vrije dag op oor de zinkstukken in de beschadigde i fe Gorssel rijshout te kappen vernietigde dijken. Van een correspondent DEN HAAG, 9 Februari. De re geringsnota over de watersnood, waai de Tweede Kamer Dinsdag over zal beraadslagen, zal hoogstwaarschijnlijk vandaag niet meer gereed komen, zodat aan het aanvankelijke plan om het stuk vandaag nog aan de Kamer leden toe te zenden geen uitvoering gegeven zal kunnen worden. De minister-president, dr. W. Drees. heeft zich vanmorgen nog met de tekst van de nota beziggehouden. Aangenomen mag worden, dat zij voorts nog onderwerp van besprekin gen in de ministerraad van vandaag zou uitmaken. De credietverlening krachtens eer regeling voor de getroffen gebieden heeft ten doel aan eigenaars van onder nemingen op het terrein van de midden stand, welke door de watersnood zijn getroffen, de onmiddellijke voortzetting of hervatting van hun bedrijf mogelijk te maken. Het maximum crediet per credietnemer bedraagt 4000, Aanvra gen tot 2000 voor bedrijven in Rotter dam. Ridderkerk. Krimpen a. d. IJssel. Krimpen a. d. Lek. Capelle a. d. IJssel, Barendrecht, Poortugaal. Rhoon en IJi- selmonde richten tot het borgstellings fonds voor de middenstand Nieuwe Bin nenweg 135. Rotterdam. Alle overige aanvragen indienen bij de kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank. was komt in zicht. Verdwenen zijn de prachtige wijde akkers, die ons wat de ruimte betreft hier en daar wel eens aan sommige Friese streken herinnerden. Verdwenen het scherp in het oog sprin gende zwart-bonte vee. Water, grauw en verraderlijk. In Zeeuwsoh-Vlaanderen is het anders. Niet de kleur, maar we zien dal vele polders weer zijn drooggeval waar lichte beschadigingen zijn aange bracht. werkt men op volle toeren. Dit mede met het oog op de springvloed van 16 Februari. Hij zoi hoger zijn. aan die van 1 Februari, maar er is geen reden tot ernstige ongerustheid De kans. dat hij weer gepaard gaat met een Noordwesterstorm. die over een zo breed front waait en z» lang aanhoudt, is mi- Ook een lichte storm zal de seha- ten. Zaterdag zijn twee Migs neerge schoten. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se marine in Tokio heeft gezegd dat de zevende vloot klaar staat voor alle ver dere taken die haar kunnen worden op gedragen als resultaat van de gewij zigde politiek in het verre Oosten. Er werd bij gezegd dat, anders dan het pu bliek in het algemeen veronderstelde, geen groot deel van de zevende vloot patrouilleerde bij Formosa, er zijn daar nooit meer dan tien torpedobootjagers in actie geweest. (Reuter). De looncompensatie voor de werkloosheidsverzekering Een aantal bedrijfsverenigingen voor de werkloosheidsverzekering heeft per' 1 Jan. jl. wijzigingen aangebracht in de premievaststelling voor de wachtgeld verzekering; daardoor zijn voor de be trokken bedrijfstakken verschillen ont staan tussen de hoogte van het premie aandeel der werknemers en de loon- compensatie, welke Rijksbemiddelaars in Juni van het vorige jaar hebben vastgesteld. In laatstbedoelde beschik king werd de looncompensatie bepaald op het bedrag van de per 1 Juli 1952 geldende premie; het was nl. niet de bedoeling, dat de looncompensatie bij elke toekomstige verandering van pre mie een corresponderende wijziging van het compensatiebedrag zou meebrengen. Op dit principe wordt nu echter een uitzondering gemaakt voor de jongste wijzigingen in het premiebedrag voor de wachtgeldverzekering, waarvan in de aanhef van dit bericht sprake is: Deze veranderingen zijn als een correc tie op de eerste premievaststelling te beschouwen, aangezien voor deze eerste vaststelling verleden jaar met alle ge wenste gegevens voorhanden waren. Rijksbemiddelaars oordelen het billijk, dat met deze en soortgelijke wijzigin gen, welke vóór 1 Sept. a.s. nodig zul len blijken, bij de vaststelling van de looncompensatie rekening zal worden gehouden. In een op 29 Jan. j.l. getroffen (en in de Staatscourant van 30 Jan. gepu bliceerde) beschikking van Rijksbemid delaars is derhalve bepaald: „Met wij zigingen in het premiepercentage na 1 Juli 1952 doch voor 1 September 1953 dient bij de vaststelling van het bedrag van de bijslag rekening te worden ge houden". In de overwegingen van bet college lezen we nog, dat een en ander niet wegneemt, dat de onderhavige looncompensatie in de vorm van een afzonderlijke bijslag naar haar aard een tijdelijk karakter draagt en bestemd is om in de basisionen van de betrok ken werknemers verwerkt te worden en daardoor te verdwijnen. De Stich ting van de Arbeid is omtrent deze regeling vooraf om advies gevraagd. Ruim 50.000 «eëvacueerden De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede. dat het aantal uit de noodgebieden weggevoerde mensen ruim 50.000 be draagt. Het aantal genoteerde slachtoffers is 1395 Het aantal genoteerde slachtoffers bedraagt tot heden in totaal 1395. Het I cijfer van Stavenisse, dat aanvankelijk 300 bedroeg, is inmiddels door de burgemeester van deze gemeente tot 200 gecorrigeerd. wcci t.iju muujjcva,- mem. vjok een neme storm z Van de 3300 hectaren, die onderge-|de echter doen toenemen. Daarom lopen zijn. heeft het water-er weer 2500 j wordt zo hard gewerkt aan de verster- teruggegeven. vertelt de directeur-gene-1 i<ing bijvoorbeeld van de dijken van het raai van de rijkswaterstaat. Maris ons. Nog juist zien we enkele schepen op de Wester-Schelde maar in de buurt van Vbssïngen belemmeren sneeuw en damp ons een verder uit zicht op het rampzalige Zeeland. Via Waalhaven. Rozenburg en Voorne, proberen we het aan de Westzijde Is dat Overflakkee. :s dat Duiveland'' Wij herkennen het slechts aan Stellendam, aan Dreischor, aan Zierikzee en aan en kele andere zo vaak bezochte steden en dorpen. En nog is het uiterst moeilijk zoveel verminkingen heeft het water toegebracht. Links ligt land. Geliefde duinen, die honderden mensen het leven redden. Maar ook zij hebben hun tol moeten betalen aan het woedende wa ter. Zij zo goed als die langs de kust van Holland. Vrijwel loodrecht heeft de zee ze afgesneden. Maar ze hebben dan Voornsè kanaal. die nog kerend zijn voor geheel Voorne Voorts moeten we hopen, dat er geen ernstige vorst komt, want ook van ijsgang zullen de bescha digde dijken veel te lijden hebben. We weten reeds, dat het niet i? vol te houden om te zeggen, dat de dijken j te zwak of te laag waren. Het is I economisch niet te realiseren om in het polderland te wonen zonder del geringste kans op overstromingen, die veroorzaakt worden door een zelden optredend samengaan van alle on gunstige factoren. Maar waren wel licht sommige dijken te zwak of te laag en met name die van de lagere organen? Ir Maris ontkent het. Er is geen verschil in kwaliteit tussen de rijksdijken en de dijken van lagere or ganen. Hij herinnert er aan. dat de rijksdijk op Goeree bij Ouddorp ook ENKELE Bl IEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. (apgemaakt te 10 uur). Veranderlijke bewolking met en kele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust moge lijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. 10 Februari Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 5.59. onder 12.48.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1