m OUDERE DIJKEN ZWAKKER DAN DE NIEUWE Overal waar leed is, is zegen nabij Brits voorstel aan de Verenigde Staten NATIONALISTISCH CHINA BEREIDT OFFENSIEF VOOR DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Vervanging echter te zware opgave, aldus de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat DAG VAN INKEER EN VEROOTMOEDIGING Amerika s zevende vloot gereed voorverdere opdrachten" LICHTE DOOI VERWACHT 113e JAARGANG MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 No. 33 bureaux; V erwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360, Postgiro 578434 ADVERTENTIES, prijs der advertenties1—5 regels (15 mm) f 2,25, elke mm meer 0,25. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer S0,10. ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. DlLITStll GODBAHT ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvanke lijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen west en zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Radio-rede van de Koningin H.M. Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Neder landse radiozenders de volgen de rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week gele den werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde - ons door Christus gegeven, Die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het critieke moment af .te wen den. Zij moest het opgeven tegen over wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. MAAR, op het critieke mo ment, waar materiële hulp niet kon worden aange wend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De door braak van de dijken riep, daar tegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De een dracht uit de oorlogstijd was plot seling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle af scheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het stre ven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeg gen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het nor male leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in de zelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vér over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. DIT was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de ge hele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen aan hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en Die weet welke beproeving, wel ke krachtmeting, wij kunnen ver dragen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van .God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Benelux-conferentie De conferentie van het perma nent comité van ministers van de Benelux, die op 14 Februari a.s. op een nog nader te bepalen plaats zou worden gehouden, is als gevolg van de watersnood, enkele dagen uitgesteld. Ministers in de rampgebieden De minister-president dr W. Drees heeft dit weekend ge bruikt om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand in de door de watersnood ge teisterde gebieden. Nadat hij Za terdagmiddag per vliegtuig een algemeen overzicht had gekre gen van de omvang van de ramp, heeft bij zich Zondag plaatselijk laten inlichten over de hulpver lening. Van Hellevoetsluis uit heeft hij met een boot van de rijkswa terstaat een bezoek gebracht aan Middelharnis, waar hij de kerk dienst heeft bezocht in de Ne derlands-Hervormde kerk, waar alle protestantse kerken een ge meenschappelijke dienst hielden. Daarna heeft hij gesproken met de burgemeester en verschillen de autoriteiten ter plaatse, waar bij ook aanwezig waren de com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland mr L. A. Kesper en de waarnemend com missaris mr J. J. R. Schmal. Van Middelharnis werd gevaren naar Den Bommel, waar de werk zaamheden aan de dijken in ogenschouw werden genomen. Hier was een detachement mari niers aan het werk. Van Den Bommel ging de tocht verder naar Numansaorp, waar de mi- nister-president zich onderhield met de plaatselijke autoriteiten en met verschillende mensen sprak. Vandaar keerde minister Drees naar Den Haag terug. De minister-president was diep onder de indruk van de voortref felijke geest in de getroffen ge bieden en van de energieke wijze, waarop gewerkt wordt. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de staats secretaris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam, hebben Zater dag en Zondag een bezoek ge bracht aan West-Brabant Zeeland. Beide bewindslieden hadden zich naar de geteisterde gebieden begeven, om een over zicht te krijgen van de getroffen en van de te nemen maatregelen, vooral op hygiënisch gebied, waarbij met name aandacht werd besteed aan de drinkwatervoor ziening, het spoedig opruimen der cadavers en overige maatre gelen ter voorkoming van epide mieën. De bewindslieden waren diep getroffen door de uiterste krachtsinspanning, die het met de zorg voor de volksgezondheid belaste personeel van meet af aa nhad ontplooid. Minister Staf heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Nu- mansdorp. Het water vloeit op het ogenblik in Numansdorp af en een der binnendijken is zo ver versterkt, dat wanneer de omstandigheden niet zeer veran deren, niet gevreesd hoeft te worden dat opnieuw water naar binnen komt. ONDER auspiciën van de directie van de Rijkswaterstaat heeft een veertigtal journalisten uit binnen- en buiten land Zaterdagmorgen met het KLM-toestel „Prins Bemhard" een rondvlucht gemaakt boven de noodgebieden. Van de zijde van Rijkswaterstaat nam o.a. aan deze vlucht deel de directeur-generaal ir A. G. Maris. Ook dr Plesman president-directeur van de K.L.M., maakte de vlucht mee. Nieuwe gezichtspunten heeft de tocht niet opgeleverd. Er was weinig verkeer van schepen, vliegtuigen en helicopters meer. Wij zagen nog een enkele roeiboot, waarmee mensen of goederen uit een der ondergelopen dorpen op Goeree in veiligheid werden gebracht. De rijksweg van de Moerdijk- brug Brabant staat voor onge veer een kilometer nog onder water. De toestand baart geen zorg, aldus ir Maris. Over onge veer drie weken zal de rijksweg en over een maand de spoorbaan weer berijdbaar zijn. Ook voor de op 16 Februari verwachte springvloed worden hier geen moeilijkheden verwacht. Aan de kust van Hoek van Holland naar het noorden is grote schade toegebracht. Vele duinen werden als met een mes afgesneden. Tal van bunkers en versterkingen uit de oorlogsda gen zijn ofwel bloot gekomen, of wel gedeeltelijk gekanteld en in gestort. Ir Maris wees er op, dat ook voor de randprovincies van het IJsselmeer de ramp niet te over zien zou zijn geweest, wanneer de Afsluitdijk er niet was ge weest. Deze storm heeft tot hogere waterstanden geleid dan ooit werden waargenomen. Zij waren hoger dan welke door de commissie-Lorentz werden be rekend. Wat zou er vijftig jaar geleden gebeurd zijn, als men toen deze storm zou hebben gekend? Toen beschikte men niet over radio, over mobilofoons, over de vlieg tuigen en helicopters en nog zo- vele meer, die het. thans moge lijk maakten de bevolking, te redden. Als derde lichtpunt in deze verschrikkelijke dagen noemde ir Maris de grote eensgezindheid van geheel ons volk, om tot het herstel en de leniging van de nood bij te dragen. 16 FEBRUARI Met betrekking tot de spring vloed van 16 Februari, die hoger zal zijn dan de springvloed in de -tl j EDERLAND was op de nationale rouwdag in het' wit gekleed. /V Na een nacht van flinke vorst ontwaakte het land onder een vacht witte sneeuw, die in de morgenuren het geluid van het toch al zeer geringe verkeer dempte en lange tijd glinste rend en de stralen van de winterzon lag te blinken. H&t was also de natuur niet mee wilde werken aan de triestheid en de rouw. Bijna huis aan huis wapperden de-vlaggen halfstok traag heen en weer in de flauwe wind. Langs de straten in alle dorpen en steden spoedden zich duizenden naar de kerken. Tijdens de diensten waren de straten verlaten en eenzaam. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam In de Nieuwe Kerk aan de Dam te Amsterdam, waar inge zamelde góederen voor de hulp verlening hoog lagen opgesta peld, werd een bijzondere oecu menische dienst gehouden, die door prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Enige consternatie ontstond, toen bij het aanvangstijdstip de voorganger, prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, voorzitter van de oecu menische raad van Kerken in Nederland, niet aanwezig bleek te zijn. Naar later bekend werd, was de trein, waarmede hij naar Amsterdam reisde, door een dwars over de rails staande auto opgehouden. In allerijl spoedde ds M. Groe- nenberg, Ned. Hervormd predi kant en voorzitter van de oecu menische raad van kerken te Amsterdam zich naar huis om de preek, die hij daar voor een avonddienst gereed had liggen, te halen. Prof. Berkèlbach van der Sprenkel arriveerde toch nog ge ruime tijd voor het einde. Hij was het, die de dienst besloot met het voorlezen van een tele gram, ontvangen van het secre tariaat van de Wereldraad van Kerken. „In deze dagen van gevaar en leed groet de Wereldraad de Ne derlandse kerken", luidde deze boodschap, „met psalm 46, verzen 2 en 3. Wij bidden voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een vast vertrouwen en eer'.ieid in de gemeenschap- Omvangrijk plan inzake herstel van verstoord evenwicht Naar van welingelichte zijde wordt vernomen zullen de En gelse ministers Eden en Butler bij hun bezoek aan de Verenigde Staten aan de nieuwe Ameri kaanse regeringsleider een om vangrijk plan voorleggen, dat beoogt het verstoorde evenwicht te herstellen, dat ontstond door de toegenomen rijkdom van de Verenigde Staten en de verar ming van het Britse imperium in Europa als gevolg van de tweede wereldoorlog. Dit plan werd opgesteld tijdens de econo mische conferentie van hel Brit se gemenebest, welk tegen het einde van het vorig jaar te Lon den is gehouden. Het plan heeft o.a. betrekking op herstel van de inwisselbaar heid van het pond sterling met Amerikaanse «teun, verlaging van tolmuren, verhoging van de officiële goudprijs, het sluiten van overeenkomsten omtrent grondstoffen en bevordering van Amerikaanse investeringen in het buitenland. De Engelse staatslieden zijn zeer voldaan dat John Foster Dulles, de nieuwe leider van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, hen de ge) i, hen de gel»- genheid heeft gegeven dit plan in te dienen door hen uit te no digen naar Washington te ko men. Dit betekent dat het plan besproken zal kunnen worden vóór de nieuwe Amerikaanse re gering definitief haar economi sche en financiële politiek gaat vaststellen. Tegenspraak van een bericht Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Lon den heeft de in het buitenland verschenen berichten tegenge sproken als zou de Amerikaanse 'minister van Buitenlandse Za ken Dulles Groot-Brittannië het ultimatum gesteld hebben, dat het zich vóór 2 April met het vaste land van West-Europa diende te verenigingen of het ri sico zou lopen gespeend te wor den van Amerikaanse militaire en economische hulp. In gewoon lijk welingelichte kringen is men van mening, dat juist op dit punt het onderhoud Eden-Dulles goe de gevolgen heeft gehad.. Ook een woordvoerder van "het Foreign Office liet zich in bovenstaande geest uit. pelijke leniging van de mense lijke nood." Het telegram was getekend door de secretaris dr Visser 't Hooft. Liturg in deze door het I. K. O. R. uitgezonden dienst was prof. dr W. J. Kooiman, Luthers hoogleraar te Amsterdam. Hij las voor uit de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofd stuk 11 vers 25 hoofdstuk 12 it/m. vers 9, en uit het evangelie van Lucas hoofdstuk 8 vers 4 t/m. 15: „De gelijkenis van den zaaier". Ds M. Groenenberg had tot tekstwoord van zijn preek geko zen: „....En de zee was niet meer" uit de Openbaring van Johannes. De dienst werd besloten met het zingen van het 6e, 12e en 14e couplet van het Wilhelmus. De collecte voor het rampen fonds aan de uitgang bracht ruim 4.400,op. H.M. de Koningin, prins Bem hard en de prinsessen Beatrix en Irene woonden Zondagmorgen de kerkdienst in de Nederlands Hervormde kerk te Baarn bij. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13, vers 4' en 5: „Of meent gij, dat die acht tien, op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood Wer den, schuldiger waren dan alle andere mensen die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg ik u, maar als gy u niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen." Nieuwe moord in Kenia Leden van de „Mau-Mau" heb ben Zaterdagavond een blanke bedrijfsleider op een boerderij bij Njeri, ten noorden van Nai robi, vermoord. De eigenaar van de boerderij werd gewond. Frans vliegtuig verongelukt Bij Eysines in Zuid-West- Frankrijk is een Skymaster van de Franse maatschappij „Union Auro Maritime de Transport" neergestort en in brand gevlogen. Het toestel was met negen pas sagiers en een bemanning van vijf leden uit Abidjan (Frans- West-Afrika) vertrokken. Enige inzittenden zouden het ongeluk hebben overleefd. Functionarissen van de maat schappij deelden later mee dat er vijf clodén en twee ernstig ge wonden zijn. nacht van de ramp, zei ir Maris, dat het gevaar afhankelijk is van de windkracht. Komt er dan ook een gevaarlijke wind of niet? Bij een stormachtige wind op die dag zal de schade zeker toenemen. Vooral als men bedenkt, dat de dijken zwak zijn. Wij zijn nog in het winterseizoen en dan kan men altijd winterstormen ver wachten. Worden er speciale maatregelen getroffen? Zo spoe dig mogelij k gaat men de bui ten- en binnenkeringen bescher men. De dijken van het Voornse Kanaal heeft men reeds ver sterkt, welke thans een waterke ring vormen voor het niet over stroomde deel van Voorne, ten westen van het kanaal. VERRASSINGEN? Heeft de ramp voor de Rijks waterstaat tot bepaalde verras singen geleid? Verrassingen in de gunstige zin. Volgens Ir Maris betreffen die de hoge Schie- landse zeedijk en de dijk van de Krimpenerwaard. Men heeft daar een ramp kunnen voorkomen. Het herstel aan de zo belang rijke Schielandse hoge zeedijk wordt voortgezet. Ir Maris verwacht geen moei lijkheden bij hoog water van de bovenrivieren. Deze hebben op het geheel een geringe invloed. Op een vraag of er dijkbreu ken zijn geweest op plaatsen, die indertijd door het oorlogsge weld werden beschadigd of ver nield antwoordde ir Maris ons, dat hem slechts één geval bekend was. Ten oosten van de dijk bij Willemstad was een breuk, waar een bunker zou zijn geweest. An dere gevallen waren hem niet bekend. GEEN VERSCHIL IN KWALITEIT Zijn de dijken, in beheer bij Rijkswaterstaat, sterker of min der sterk gebleken dan die welke bij andere lichamen in be heer zijn? Ir Maris deelde mee, dat er geen onderscheid bestaat tussen de kwaliteit van de dij ken der lagere organen en die van het rijk. In één dijk, welke bij Rijkswaterstaat in beheer is die bij Ouddorp op Goeree zijn gaten geslagen. De directeur-generaal van de; Rijkswaterstaat herhaalde nog eens, dat hij voorstander is van ons gedecentraliseerde systeem Bijzondere omstandigheden vra gen evenwel bijzondere maatre gelen. Hij vergeleek deze met de maatregelen in oorlogstijd en in vredestijd. In oorlogstijd zul len er andere maatregelen wor den genomen, welke meer effec tief zijn in een dergelijke tijd. Ook al is hij geen voorstander van een gecentraliseerd sy steem, het is wellicht mogelijk, dat er maatregelen worden ge nomen, welke meer in die rich ting wijzen. Dat is echter een zaak, waarover de overheid zich zal moeten uitspreken. WATERWEG EN SLUIZEN Zou het niet wenselijk zijn de -Nieuwe Waterweg af te sluiten met sluizen, dan beschermen we achtergelegen dijken, luidde een van Amsterdamse zijde ge stelde vraag. Ir Maris antwoordde daarop zeer gevat, dat er een andere methode is: „Het afsluiten bij de mond van de Hollandse IJsel, dan bereiken wij hetzelfde en zullen minder weerstand van Rotterdam ondervinden." Naar aanleiding van een op merking, dat de grote zeedij ken weinig schade hebben on dervonden in tegenstelling tot andere, merkte ir Maris op, dat men er rekening mee moet houden, dat de zeedijken nieuw gemaakte dijken zijn. De andere zijn historisch ge groeid. Het zou een zware taak voor de gemeenschap zijn geweest, deze de profielen te geven van de dijken van nu. Het zou een economisch niet te verwerken probleem be tekenen. Ten aanzien van de Biesbosch merkte ir Maris op, dat men na deze storm daarvoor nieuwe be rekeningen zal moeten maken. Met betrekking tot de Britse pontons, welke werden aangebo den, werd nog meegedeeld, dat men zal vragen om kleine pon tons, zoals deze bij Normandië in de oorlog werden gebruikt. DE DUKEN Over de dijken zei ir Maris nog, dat zij niet een volkomen homogeen kunstwerk vormen. Er zijn sterkere en zwakkere ge deelten, zij hebben niet overal dezelfde hoogte, men heeft te maken met mollengaten en dergelijke. Wel zijn er bepaalde punten in de dijken, die om ex tra voorzieningen vragen. Dr Plesman, sprekende over het brede vlak van de storm, de springvloed en een samengaan van factoren, meende, dat men op streng mechanische wijze de kracht van het water kan bere kenen, men zou nu een soort na calculatie kunnen maken, die een vöor-calculatie voor andere plan nen kan zijn. koning boudewijn in brussel terug Koning Boudewijn van Bel gië is Zondag te Brussel terug gekeerd van een kort verblijf aan de Franse Rivièra. In Belgi sche bladen was critiek geleverd op het feit, dat de Koning naar de rivièra ging, terwijl zijn land nog leed als gevolg van de over stromingen. Koning Leopold en zijn gema lin zetten hun vacantie in An tibes voort. Prinses Josephine-Charlotte heeft een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden in België. Een katholieke krant te Ant werpen, Het Handelsblad, had. de prinses gecritiseerd omdat zij niet een deel van het bedrag dat voor haar huwelijksgeschenk is ingezameld, ter beschikking van de getroffenen heeft gesteld. Zaterdag heeft het Koninklijk Huis bekend gemaakt dat zij dit I nu heeft gedaan en Vv>orls dat I Koning Boudewijn en zijn va- i der, ex-koning Leopold, samen j 500.000 francs aan het Nationaal j Rampenfonds hebben gesehon- ken. 's Konings grootmoeder gaf 100.000 francs. De opperbevelhebber van de Chinees-nationalistische marine, vice-admiraal Ma Tsji-Tsjoeang, heeft te New York verklaard dat de 600.000 nationalistische manschappen op Formosa „zich onafgebroken voorbereiden op het offensief tegen het vasteland". Hij zeide, dat de nationalisten tevens 1.500.000 guerilla- strijders in China hebben, die een nationalistische aanval op het vasteland zouden steunen. Generaal Tsjiang Kai-Sjek had hem medegedeeld dat hij rekende op de steun van Formosa's bevolking van acht mil- lioen mensen en van twaalf millioen Chinezen in vreemde landen, bij de voorbereiding van het offensief tegen het vas teland van Formosa uit. de amerikaanse zevende vloot In een bekendmaking van het Amerikaanse Marine-hoofdkwar tier te Tokio is verklaard dat de Amerikaanse zevende vloot „ge reed is voor verdere opdrachten, die kunnen voortvloeien uit wij zigingen in het beleid in het Verre Oosten." Het hoofdkwartier verklaarde dat, in tegenstelling tot de heer sende mening, geen belangrijk deel van de zevende vloot bij Formosa heeft gepatrouilleerd. Slechts minder dan twaalf torpe do bootjagers waren ooit in de straat van Formosa op post ge weest. Sedert Juni 1950 had de even- de Vloot, waaraan eenheden van andere landen zijn toegevoegd, het zeegebied bij de Koreaanse gevechtszone geheel afgesloten. Hierbij had de vloot in deze pe riode 1.345 doden, -1.273 gewon den en 82 vermisten verloren. In dezelfde periode werden door schepen en vliegtuigen van de ze vende vloot 36.930 communis tische gebouwen, 6.427 spoorwa gens en 4471 vrachtauto's ver nield en circa 100.000 communis tische soldaten gedood of gewond. Verklaring van Taft In een vraaggesprek met jonge ren voor de televisie heeft de re publikeinse leider senator Taft verklaard dat de vraag over het al of niet oorlogvoeren met com munistisch China in het geheel niet rijst naar aanleiding van de Zaterdag zijn te Oude Tonge 28 slachtoffers van de overstro mingsramp in een gemeenschap pelijk graf in een dijk ter aarde besteld. nieuwe politiek ten aanzien van de zevende vloot in de wateren van Formosa. „Wij bevinden ons in oorlog met de Chinese commu nisten". Hij voegde er aan toe „oorlog is oorlog, deze kan niet erger worden dan hij reeds is." Indien Amerika Tsjang Kai Sjek in de burgeroorlog werkelijk gesteund had zou meer dan de helft van China zich thans op de anti-communistische zijde bevin den. De hulp werd echter midden in het gevecht gestaakt door de vorige regering, aldus de senator. Het uitvoeren van de voorstel len van generaal MacArthur zon nooit een derde wereldoorlog ver oorzaakt hebben. Naar Tafts oor deel hadden de Mandsjoerijse ba ses reeds lang gebombardeerd moeten worden. Manoeuvres op Formosa Generaal Olmstead, die be last is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft de grootste militaire manoeuvres, die ooit door de Chinese natio nalisten op Formosa gehouden zijn, bijgewoond. Aan de oefe ningen namen gevechtswagens en vliegtuigen deel. Voor zijn vertrek verklaarde reeds een landing? Volgens geruchten, die in brede kringen te Tokio de ronde doen, zijn Chinese na tionalistische troepen geland in Anioy in de Zuidchinese provincie Roekien. De geruchten zijn niet be vestigd. Amoy is een eiland in de monding van de rivier de Kioeloeng en ligt 240 km ten westen van Formosa, het Chinees-nationalistische bol werk. hij, dat „vrij China enthousiaste hulp verdient." Hij was zeer onder de indruk van het moreel der nationalis tische troepen. Het Noordkoreaanse leger Premier Kim Ir Soeng van Noord-Korea heeft verklaard dat, indien de Verenigde Naties in Korea zullen aanvallen, „wij haar niet zullen toestaan vorderingen te maken, noch te land, noch van zee uit." Naar radio Pjongjang meedeelt is generaal Kim tot Maarschalk bevorderd ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Noord koreaanse leger. De generaal deelde op een bijeenkomst van hoofdofficieren mee dat het Noordkoreaanse leger sinds het uitbreken van de oorlog vier maal zo sterk is geworden en dat het uitbreken van de oorlog vier maal zo sterk is geworden en dat de gevechtskracht van iedere soldaat drie maal zo groot is als in 1951 dank zij uitgebreide modernise ringen, aldus radio Pjongjang. Belangrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling hebben er toe geleid, dat de koude in West- Europa thans naar het oosten wordt teruggedrongen. Nadat Vrijdag arctische luchtmassa's uit Scandinavië over Nederland en Duitsland waren uitgevloeid, is vooral in de nacht van Zaterdag op Zondag de temperatuur sterk gedaald. Uit Duitsland werden minima van 15 tot 20 graden be neden nul gemeld. In Nederland vroor het in het oosten van het land tien tot vijftien graden, in het westen over het algemeen 5 tot 10 graden. Een uitzondering in het westen vormde Vlissingen, waar de temperatuur tijdens een korte periode boven het op Wal cheren aanwezige sneeuwdek tot 14 graden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer steeds onder invloed van een zwakke, van de Noordzee afkom stige storing. Deze veroorzaakte westenwinden en sneeuwbuien in het zuidwestelijk deel van Neder land met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daarentegen zuidoostelijke winden onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. Zo kon het gebeuren, dat het in Groningen de gehele dag 7 a 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een diepe depressie aangekomen, waarvan het front voorafgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuwval langzaam over Enge land naar het oosten trok. Zon dagavond bereikte de sneeuw- zone ons land en vanmorgen lag in een groot deel van Nederland de sneeuw meer dan 10 cm dik. Om zes uur vanochtend bereik te het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door westenwinden naar West-Europa wordt gevoerd. In verband hiermede mag men ver wachten dat in geheel Nederland een lichte dooi zal intreden, die de sneeuw slechts langzaam zal doen wegsmelten. Nieuwe storingen, die met grote snelheid de Oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1