LICHTE DOOI IN GEHEEL ONS LAND TE WACHTEN Beroep op de Amsterdamse kiezers cei^iFicAAr Gezondheidstoestand van geëvacueerden is goed SLOT MOERMONT BIJ RENESSE IN NOOD Kunstschatten door water bedorven Vliegverbod voor ram pgebied MILITAIRE APPARAAT BLEEK VOOR ZIJN TAAK BEREKEND Hoofdkwartier werd op Clingendaal bij Den Haag ingericht W ederopbouw Z1BEA Inzameling te Amsterdam werd een groot succes 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 GEEN COLLECTE MAAR EEN HARTEPLICHT BURGER ELKE I 2[04|8 7 Geboortedatum JQexerfes) van Amsterdam Hei de STEM van zijn (haar) hart gelden, ook uit dank voor het behoud van de Hoofdstad en droeg nóg een steentje bij ter leniging van de ontstellende nood veroorzaakt door de Stormramp 1953 STORMSTEEG 16 8 Stem- district 997 VAN VERVULDE-sStPUCHT 'De Burgemeester van Amsterdam verklaart namens het Nationaal Rampenfonds een bijdrage te hebben ontvangen- Amsterdam Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) r\E Amsterdamse gemeente-ambtena ren hebben een plan ontworpen om de stad als collectief begrip in de ge legenheid te stellen de rampgebieden te helpen. Het plan zal te beginnen met Vrijdagavond worden gerealiseerd. De Amsterdammersmannen, vrou wen en kinderen hebben spontaan hulp geboden; zij hebben aan de collectes gegeven, zij hebben hun vrije tyd ge geven om kleren en andere goederen op te halen, te sorteren en te trans porteren, kortom in heel Amsterdam heeft men persoonlijk gedaan wat men kon. In het plan dat de Amsterdamse ge meenteambtenaren hebben uitgewerkt ligt de zaak anders. Nu wordt de col lectiviteit van de Amsterdamse kiezers ingeschakeld. Er xoordt dus een beroep gedaan op het kiezerscorps. Niet om hun stemplicht te verrichten, maar hun harteplicht te vervullen. Men behoeft daartoe niet naar een stembureau te gaan. Gemeenteambtenaren, die zich voor dit doel geheel belangeloos be schikbaar stellen, komen b\j iedere kie zer e)i kiezeres aan huis. Twee man sterk, gewapend met een stembus. U deponeert daar uw bijdrage in en daar voor ontvangt u een certificaat van vervulde hartestemplicht", in de vorm van een oproepbiljet voor een stem ming. Deze kaart is op naam gesteld; Doeve maakte er gratis een tekening voor, voorts is in de linkerbeneden hoek het stadsicapen afgedrukt met het trotse devies: „heldhaftig, vastbe raden, barmhartig". De tekst is zeer eenvoudig gehouden: ,JEiezer(es) van Amsterdam liet de stem van zijn (haar) hart gelden, ook uit dank voor het behoud van de hoofd stad en droeg nog een steentje by ter leniging van de ontstellende nood, ver oorzaakt door de stormramp 1953". En onder de tekening: ,JDe burgemeester van Amsterdam verklaart namens het Nationaal Rampenfonds een bijdrage te hebben ontvangen". Vrijdagavond a.s. start deze actie in Amsterdam-Noord, waar een legertje van 600 ambtenaren, gewapend met 300 stembussen alle kiezers en kiezeressen het ,fiertificaat van ver vulde harteplicht zullen aanbieden." Zij, die met thuis zijn behoeven zich niet ongerust te maken. Natuurlijk stéllen zjj prijs op dit certificaat, maar er zul len adressen bekend wordan gemaakt waar zij het alsnog kunnen halen. Boven en in de nabijheid van de over stroomde gebieden in het Z.-W. deel van Nederland is het vliegen tot nadere aan kondiging verboden voor alle luchtvaar tuigen. met uitzondering voor geregelde lijnvluchten, vluchten in opdracht van de commandant van de Nederlandse lucht macht en vluchten waarvoor vooraf gaande toestemming van de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst is verkregen. Enige verkeersuitbreiding De door de Nederlandse Spoorwegen tussen Bergen op Zoom en Breskens via Antwerpen ingestelde autobusdienst zal ingaande Dinsdag 10 Februari met één rit in beide richtingen worden uitge breid. Vertrekuren van Bergen op Zoom: 10.30. 13.20 en 15.20 uur. Vertrekuren Breskens: 8.30, 10.30 en 14.30 uur. De relsduur is ruim drie en een half uur. Op Belgisch grondgebied mag niet worden in- en uitgestapt. De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat be richt dat ingaande 9 Februari een tijde lijke autobusdienst zal worden onder houden tussen Goes en Katseveer vice versa met aansluiting in Katseveer per boot naar en van Kortgene op Noord- Beveland. De vertrektijden uit Goes zjjn: 9.15, 11.15, 13.15 en 15.15 uur; de vertrek tijden uit Kortgene zijn: 9.35, 11.35, 13.35 en 15.35 uur. Uitvoerig filmjournaal over de ramp (Van een onzer verslaggevers) Eerst nu heeft Polygoon voldoende filmjournaals kunnen verzamelen om een enigszins volledige reportage van de stormramp te kunnen maken. Het is een zeer menselijk en sober verslag gewor den. zonder sensationele effecten, maar met voldoende close-ups en schrijnend- directe beelden om een indruk te geven van het vreselijke leed. dat duizenden hebben doorgemaakt. Men ziet de ver woestingen, die het water aan hulzen, boerderijen en dijken heeft aangericht, de woeste stromen, die zich door de gaten in de dijken over het land uit storten, het dode vee. dat tegen de dijken deint, de bleke, ontstelde vluchte lingen uit de zwaarst getroffen gebie den. Men ziet de soldaten in actie bij het redden van geïsoleerden en het transport der evacué's, de leden van het koninklijk huls, die de verwoesting aan schouwen en met de vluchtelingen pra ten, de zieken en gewonden, die op bran cards worden weggedragen. Aangrij pende détails maken soms nog meer in druk dan de beelden uit de lucht; de knoestige hand van een Zeeuwse boer. die een klein koffertje vasthoudt, alles wat hü heeft kunnen redden, een oud vrouwtje, dat huiverend op de wagen zit die haar naar veiliger oorden brengt, een soldaat die zorgzaam een baby aan boord van een schip draagt. Men moet hopen, dat dit beheerste verslag velen zal aansporen, nog meer ten bate der getroffenen te doen. Kadavers leveren geen gevaar op voor de volksgezondheid (Van onze verslaggeefster) TN een onderhoud, dat wij vanmor- gen in Den Haag hadden met de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, dr C. Banning, deelde deze mede, dat de kadavers in de over stroomde gebieden geen gevaar opleveren voor de - volksgezondheid. De temperatuur van het water is op het ogenblik 2 k 3 graden Celsius, zo dat de lichamen van de dode dieren niet direct aan bederf onderhevig zyn. Wanneer het overstroomde ge bied komt droog te vallen, kan rot ting optreden. In verband hiermede is de Veterinaire Dienst bezig de kadavers zo snel mogelijk weg te slepen. Het is absoluut niet nodig huisdieren als bijv. honden, die aan kadavers heb ben gelikt, af te maken; zij leveren geen gevaar op voor de gezondheid en (Van een onzer verslaggevers) rj bent niet bang, welt" vroeg de 99 slotheer van Moermont, Jacob Vrle- sendorp, toen w\j uit de auto stapten en de zeer lange eikenlaan naar het kas teel van Renesse als een Icaarsrccht kanaal, icaarin zich de bomen spiegel den, voor ons zagen liggen. De chótc- lain droeg lieslaarzen over zijn manches terbroek, maar onze rubberlaarzen reik ten slechts even boven de kuiten, zodat het geraden was, zeer langzaam te stap pen en golfjes te vermijden. In deze op rijlaan werden kort voor het einde van de oorlog tien dappere Schomvenaren opgehangen. Het was er nu onbeschrij felijk doods. De stem van de heer Vrie- sendorp echode over het water, dat zachtjes ruiste om de benen en de tas tende stokken. ,A-lle bomen crêperen in het zoute water, man!" Een groen tuinhek dreef tussen de stammen, een eind verder een antiek deurtje. Over de kapotte slotbrug kwa men wij met ijskoude voeten het slot plein op. Een sleutel kraste in een slot, piepend ging een zware deur open en we stapten het slot binnen. Een week ge leden nog een der best ingerichte en meest geriefelijke historische kasteel tjes van ons landuit de lJjde eeuw, vol kunstschatten. Wij liepen naast elkander door het loodgrijze water dat tot knie hoogte in vestibule en kamers stond. „Toen we die Zondagmiddag met onze évacué's uit het lage land voor het toren venster stonden," vertélt onze geleider Zo prijkte eens het 8lot Moermond bij Renesse op West-Schouwen. ,fiagen wij het water breed en onstui mig op ons afkomen. Vlug hebben wij zilver en allerlei kleine kostbaarheden naar boven gebracht, maar doordat ik mijn broer, die slecht ter been is, wildé redden, moest ik alle zware dingen laten staan." En nu liggen alle zxoare dingen voor over in het water: twee prachtige staan de horloges, enorme brood- en kussen- kasten, een pianokostelijke zetels, alles bedorven door het water. Het fluwelen behang vernield. Parketvloeren onder een dikke laag slib. Schilderijen dor van wateraanslag. Maar ergens hoog staat nog een vaasje met sneeuwklokjes. Één maal per dag kan de heer Vriesendorp zo door zijn slot wandelen; dan stijgt het water weer tot boven de lambrise ringen. Hij schopt tegen een vaas, een drijvende schoen, een kierenborstel. ,Het slot Moermont is bedorven, de deuren vallen los, de trap gaat er aan." In som bere saloxts klotst het water. Wie zal deze schade vergoeden f Alles is aange meten door het water, het park er om heen is stervende of al dood. En ale de kasteelheer dan dit alles heeft laten zien, grijpt hi) een enorme gangbei en schudt haar heftig, zodat het kasteel ineens vol is van een huiveringwekkend metalen geluid, als een spookachtig gelach van duizend duivels. ..Huuu, het eten is op gediend", roept hi) bitter. Toen moesten xóff maken, dat we weg kwamen, want het water begon lang zaam te rijzen en de eikenlaan was zo lang... Gelukkig kon de heer Vriesen dorp ons een paar droge sportkousen meegeven! men zou het aantal kadavers alleen maar vermeerderen. Wat de algemene gezondheidstoestand van de geëvacueerden betreft, deze Is, naar dr Banning ons mededeeflde, goed. Gevaar voor epidemieën is er niet. Tegen typhus worden alleen die mensen ingeënt, als voorzorgsmaatregel, van wie bekend is dat zjj notoir vuil water hebben gedronken, bij voorbeeld in ge vallen waarin de riolering onklaar raakte en dit water in het drinkwater terecht kwam. De Rotterdamse Waterleiding onder houdt voor die plaatsen, die g&en drink water hebben, een pendeldienst; aan het water is chloor ter ontsmetting toege voegd. Als men stookgelegenheld heeft beveelt dr Banning aan het water als extra veiligheidsmaatregel te koken. In enkele plaatsen, vooral in Brabant, zijn noodziekenhuizen ingericht, maar de patiënten worden zoveel mogelijk naar de normale ziekenhuizen elders in het land gebracht. Zo nodig worden ernstige zieken uit geïsoleerde gebieden per heli copter vervoerd. Mensen, die niet al te ziek zijn, gaan zoveel mogelijk met hun familie mee; men streeft er naar het ge zinsverband bjjeen te houden. In ziekenhuizen in het noodgebied z(jn dikwijls wijkverpleegsters oit de ge troffen plaatsen aanwezig, die de men sen persoonlijk kennen en hen beter op hun gemak kunnen stellen dan vreem den. Er zijn meer dan genoeg artsen en ook verpleegsters; bij de oproep hebben zich honderden gemeld. Zo kan men aan patiënten alle aandacht besteden welke nodig is. Markthandelaren brachten 30.000 bijeen (Van een onzer verslaggevers) Op de Centrale Markt, de Vismarkt •en de dagmarkten te Amsterdam hebben de grossiers, de marktkooplieden, de kleinhandelaren, de standplaa'cshouders en de werklieden onderling een bedrag van 30.000 voor het Nationaal Ram penfonds bijeengebracht. Prijsvragen van AVRO Het bestuur van de AVRO heeft ter gelegenheid van de viering van het 30- jarig bestaan in Juli a.s. drie prijsvragen uitgeschreven, nl. voor ernstige muziek, hoorspelen en lichte muziek. Voor de eerste twee categorieën zijn de prijzen telkens T50, 500 en 250; voor de laatste 400. 200 -en 100, bulten de normale rechten en honoraria. De inzending sluit op 1 Mei a.s. Bulten deze prijsvragen om heeft ge noemd bestuur aan vijf Nederlandse componisten opdracht gegeven voor resp. twee werken voor symphonie-orkest, een voor fanfare-orkest, een voor blaaskwin- tet en een voor twee piano's. De Haarlemse Sport vereniR-iing „De Kampioen" houdt Zondag 22 Februari op de "Vondelweg en in de Eksteretraat te Haarlem ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart wielerwedstrijden voor amateurs, nieuwelingen en Junioren. De gemeente Haarlem heeft \Tijstelling van belasting verleend. EVACUÉ'S MELDEN ZICH AAN Amsterdam telt reeds ruim 500 eva cué's uit de noodgebieden. Het ge meentebestuur doet nogmaals een drin gend beroep op de evacué's zich zo DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN zijn hard bezig de verbroken verbindin gen te heratéllen. Werk op de lijn Bergen op ZoomGoes. spoedig mogelijk na aankomst te Am sterdam aan te melden in het gebouw Lauriergracht 116. (Van een onzer verslaggevers) TTET vertrouwen van Nederland in zijn militaire apparaat is door de uitstewende hulp?*rlening van marine, leger en luchtmacht bij de watersnood beslist grote geworden. Het was immers de eerste maal, dat de staf van de Nederlandse territo riale bevelhebber luitenant-generaal Buurman van Vreeden een actie op grote schaal moest organiseren en dat nog wel onder omstandigheden, die door de gelijktijdige activiteit van de vele civiele instanties wellicht nog moeilijker waren dan die in oorlogs tijd. De uitstekende wijze, waarop de militaire hulpverlening was georgani seerd, dwingt daarom des te meer respect af. Op Clingendaal bij Den Haag vindt men het zenuwcentrum van het logge militaire lichaam, dat Zondag 1 Fe bruari zo ruw uit zjjn slaap werd ge- wekt en dat sindsdien geen slaap meer heeft gekend. De vier afdelingen van de staf: personeel, inlichtingen, operaties en logistiek werken er nog steeds onder hoogspanning hoewel langzamerhand de mUitai'V-fr .h? de getroffen gebieden door burgers kunnen worden vervangen en de activiteit dus zal kunnen afnemen. In den Helder dirigeerde de schout bij nacht Burghard aanvankelijk de operaties van de schepen en vaartuigen van de marine, maar toen het merendeel van deze schepen was ingezet, trok ook de marinestaf gedeeltelijk naar Den Haag om'de coördinatie te bevorderen. Ook de „operations-room C" van de Drie kinderen alleen in brandend huis Op het nippertje gered (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag heeft in een achter kamer op de tweede verdieping van een huis in de Tweede Jan van der Heijden- Straat te Amsterdam een brandje ge woed, dat zeer lelijke gevolgen zou heb ben gehad indien een bewoner van een hui3 aan de Ceintuurbaan uit zijn ach terkamer niet tijdig had gezien wat er aan de hand was. Hij snelde naar de Jan van der Hey- denstraat en trapte de gesloten deur van het huis in. Het bleek, dat drie kinderen van 1, S en 6 jaar alleen thuis waren. In de ach terkamer was brand uitgebroken door dat het S-jarige jongetje met lucifers speelde. De buurman die zo goed op tijd was gekomen bracht de kinderen naar bui ten. Inmiddels was de brandweer ge komen. die met emmers water het brandje in de kamer bluste. „NACHT EN MORGEN" VOOR HET RODE KRUIS Op Vrijdag. 13 Februari te 20 u. zal in het Mlnerva-paviljoen de toneelgroep Herman Bouber van het stuk „Nacht en Morgen", geschreven door Johan Blaaser en Henk Fedder. een voorstel ling worden gegeven. Dit spel vraagt de aandacht voor de zaak van de hoorn- vhestransplantatle, een onderwerp dat van het allergrootste belang is voor de blinden in Nederland en waarbij elke man en vrouw zijn of haar medewerking kan verlenen. Deze avond zal het toneelgezelschap afstand doen van elk honorarium en de schrijvers van hun auteursrechten; de opbrengst komt ten bate van het Neder landse Rode Kruis. luchtmacht in Scheven ingen werd in het begin van deze week naar Clingen daal overgebracht, waarvoor heel wat ingespannen werk moest worden ge daan. Zo werd Clingendaal het centrum voor de drie strijdkrachten. Op het eer ste gezicht lijkt het een gekkenhuis, maar er blijkt veel „method" in deze „madness" te zijn. Verkenningsvliegtui gen van luchtmacht en marine verza melen gegevens over dijkbreuken en eventueel nog te evacueren personen. Ook van de regerings-voorlichttngs- dienst komen vaak berichten binnen over behoefte aan zandzakken of andere materialen. De afdelingen inlichtingen en operaties nemen dan onmiddellijk contact op met de betrokken comman dant om hem een-opdracht te geven. Soms moet er een toestel van Valken burg zandzakken gaan brengen, soms moet genie-materiaal naar een bepaald punt worden gebracht; in het begin moesten vooral vaak helicopters worden ingezet. Er is wel het een en ander gezegd over vliegtuigen, die op Valkenburg werkeloos zouden hebben gestaan op ogenblikken, dat z\l hard nodig waren, omdat er geen bevel tot opstijgen kon worden verkregen, maar het blijkt, dat de critici in dergelijke gevallen niet goed op dc hoogte waren. Op Valkenburg zijn bij voorbeeld op een bepaald ogenblik kleine vliegtuigen uit de vaart genomen, omdat de grote Amerikaanse ,J?lying boxcarsin één vlucht konden doen, wat deze kleintjes in twintig keer deden. Voor verkenningen konden zij ook niet wor den gebruikt, daar daarvoor reeds vol doende toestellen waren ingezet. DE verbindingen met de ondercom mandanten waren eveneens zeer goed. De commandant van de eerste militaire afdeling ging over de hulp aan de Zuidhollandse eilanden en polders; zijn collega van de derde militaire af deling, wiens staf in Vught is gevestigd, commandeerde de steun aan West-Bra bant, Zeeland en Goeree en Overflaikkee. Vooral de staf van de commandant van de derde militaire afdeling, de volledig Ingespeelde staf van de derde divisie, werkte direct op volle kracht. De nood gebieden werden op de hoofdkwartieren in vakken verdeeld. In elk vak werd een aantal militairen gedetacheerd, waar van de commandant natuurlijk een zeke re vrijheid van handelen nodig had. De buitenlandse militairen werden meestal meteen in deze vakken inge- BIJWAGEN LIEP OP MOTORWAGEN Passagiere zwaar gewond Zaterdagmiddag gebeurde in de Mar- nixstraat te Amsterdam een tramonge luk waarbij een passagier, een 35-jarige vrouw een hersenschudding opliep en vier andere passagiers licht werden ge wond. Een bijwagen van lijn 3 botste tegen de motorwagen toen de tram stopte bij de halte MamlxstraatNieuwe Wil lemsstraat. De splitpen tussen de beide koppelstangen was niet aanwezig, zodat de verbindingsbout was losgetrild ten gevolge waarvan beide wagens ontkop peld werden. Bjj het stoppen liep de bij wagen met volle vaart op de motorwa gen. Er was veel glasschade en het tramverkeer ter plaatse had ruim een half uur vertraging. Onder auspiciën van de Nederlandse Sectie van de Oostenrijkse Alpenvereni ging maakt Pfarrer G. W. Gunz uit Tisis bij Feldkirch (Oostenrijk) een toumée door enige belangrijke plaatsen van ons land. Hij spreekt Woensdag 11 Februari te 20 uur in het Restaurant, Molenpad 2, te Amsterdam. deeld en konden dus onmiddellijk aan het werk gaan. In totaal werden op deze wijze gemideld 16000 militairen per dag gedirigeerd plus een groot aantal uit het buitenland. Er is enige beroering ontstaan over een bericht in een der ochtendbladen, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat uit een kazerne een aantal evacué's zou zijn verwijderd, omdat plaats moest worden gemaakt voor 2000 Amerikaanse militairen. De feiten zijn echter anders. De burgerlijke autoriteiten ontruimden het gebouw niet op aandringen van mili taire zijde, maar omdat reeds lang was besloten, dat het alleen als doorgangs station zou worden gebruikt. De Ameri kanen trokken er trouwens niet in. Aangezien de verbindingen met het noodgebied aanvankelijk veel te wen sen overlieten, werden ook militaire installaties ingeschakeld. Daar het radio-net van amateurs, politie, en P.T.T. niet op alle plaatsen over posten beschikte, werden radio-wagens en -zenders van de strijdkrachten inge schakeld. Een belangrijke hulp was voorts de mijnenveger Abraham van der Hulst, die met zjjn geringe diepgang voor Zierlkzee kruisend, marine-vaartuigen opdrachten kon verstrekken. AI met al is bij deze gelegenheid ge bleken, dat Nederland op zijn strijd krachten kan rekenen. Het militaire ap paraat was bij gebrek aan een burger lijke verdedigings-organisaitie het enige compleet georganiseerde, dat ter be schikking stond. Het heeft zich onmid dellijk ten volile ingezet, maar het zal de taken, die het thans verricht langzamer hand iweer overdragen aan de civiele autoriteiten. Voor bewakingsdiensten en genie-werk zal voorlopig echter nog wel ruimte zjjn. In totaal werd dit een oefe ning, die de commandanten veel moet hebben geleerd. (Vervolg van pag. '1) Meer schepen nodig MEER schepen zjjn ook nodig voor het afvoeren van évacué's, die op dit hoger gelegen eilandfragment onderdak zijn gebracht. In Renesse zjjn er 1100, in Haamstede en Burgh tegen de 700. De bevolking van deze plaatsen behoeft zelf voorlopig nog niet te eva cueren. hoewel daar eerst sprake van was. De gezondheidstoestand ls behoor lijk. Er zijn weinig zieken, maar men moet op alles voorbereid zijn en daarom zijn het kasteel van Haamstede en de bekende uitspanning De Schouwse Boer als noodhospitalen Ingericht; het kasteel vervangt thans het ontruimde ziekenhuis van Noordgouwe. Aan voed sel ls op dit eilandje geen gebrek. Van al deze dingen is op de andere Zeeuwse eilanden om niet eens te spreken van plaatsen verderweg niets bekend, evenals men in Haam stede niet weet wat er in Zierikzee, Goes of Middelburg aan de hand is. Komt men van Schouwen op Walche ren of de Bevelanden, dan wordt men bestormd met vragen van Zeeuwen, die willen weten hoe het ginds ie, precies als in oorlogstijd toen door ons land scheidingslijnen liepen, die onderlinge communicatie moeilijk of onmogelijk maakten. De militaire verbindingen function- neren over het algemeen goed. Trou wens. men kan niet anders zeggen dan dat leger, marine en luchtmacht ln deze periode van rampspoed voor ons gehele land en voor de eilandenprovincie ln het bijzonder een werk tot stand brengen, dat boven alle lof ls verheven, een vredes- en herstelwerk dat het epithe ton ..heldenwerk" verdient. Dat zjj daarbij hulp ontvangen zowel van bin nenlandse als van buitenlandse „hulp troepen" (civiele èn militaire) ls leis dat tot nóg groter dankbaarheid stemt. Nu reeds kan men zien hoe uit de diep ste nood een nieuwe en betere wereld opkomt, uit de doodse wateren een kracht van eendracht. Luctor et Emergo. (Ingez. med.-advertentie) BEA aircrew... Boek via Uw reisbureau of bij de BEA, Leidse- plein 29 - Amsterdam, telefoon 64843 0 lijnen). DELANGRIJKE veranderingen in de luchtdrukverdeling hebben er toe geleid, dat de koude in West- Europa, thans naar het Oosten wordt teruggedrongen. Nadat Vrjdag arc tische luchtmassa's uit Scandinamë over Nederland en Duitsland waren uitgevloeid, is vooral in de macht van Zaterdag op Zondag de temperatuur flink gedaald. Uit Duitsland, werden minima van 15 tot S0 graden be neden nul gemeld. In N~ederland vroor het in het Oosten van het land 10 tot 15 graden, in het Westen over het algemeen 5 tot 15 graden. Een uitzondering in het Westen vormde Vlisslngen, waar de. tempe ratuur tijdens een korte periode bo ven het op Walcheren aanwezige sneeuwdek tot lJj graden beneden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer meer en meer onder invloed van een zwakke van de Noordzee afkomstige storing. Zij veroorzaakte Westen winden en sneeuwbuien in het zuid westelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daarentegen Zuid- Oosten-windeti onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. En zo kon het gebeuren, dat het in Gro ningen de gehele dag 7 a 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een diepe depressie aangekomen, waar van het front, voorafgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuwval langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondagavond bereikte de sneeuwzone ons land en vanmor gen lag in een groot deel van Neder land de sneeuw meer dan 10 cm dik. Zes uur vanochtend bereikte het front Vlieringen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door Westen-winden naar West-Europa xoordt gevoerd. In verband hiermede mag men verwachten, dat in geheel Nederland een lichte dooi zal in treden, welke de sneeuxo slechts langzaam zal doen wegsmelten. Nieuwe storingen, die met grote snelheid de Oceaan oversteken, zul len spoedig het xoeer hier te lande gaan beïnvloeden. ALLE lagen van de Amsterdamse be volking hebben op de inzameling van kleren en goederen even spon taan gereageerd, als zij begonnen was. Het resultaat was, dat l Februari om tien uur 's avonds het eerste transport, bestaande uit 10 grote vrachtwagens en vijf personenwagens, naar het hoofdkan toor van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag kon vertrekken. Te mid dernacht volgde een tweede convooi. bestaande uit acht grote vrachtwagens en twee personenauto's. Twee der wa gens, waaronder de U.V.V.-bellewagen, reden, na in Den Haag gelost te zijn, naar Rotterdam door met een nieuwe lading dekens en andere goederen, waarom men dringend gevraagd had. Maandag kwamen er in de stad ln totaal 26 verzamelposten. Dag en nacht werd gesorteerd en steeds kreeg men veel en veel meer aanbod van hulp, dan gebruikt kon worden. Tientallen, mis schien wel honderdtallen particulieren stelden hun auto's beschikbaar voor het bij de hulzen afhalen van goederen. Maandag reden er 113 vrachtwagens resp. naar Den Bosch, Rotterdam, Den Haag en Den Briel. De zending uit Amsterdam was een van de eerste, die ln het evacuatiecentrum Den Bosch aan kwam. Bovendien kwam het zo goed te pas. dat de goederen soort bij soort ge sorteerd waren. Reeds Dinsdagmorgen werden ze uitgereikt. Studenten zijn 's Zaterdags naar de noodgebieden vertrokken, lieten een cen trale post ln Tilburg achter en verspreid den zich verder zoveel mogelijk. Van de plaatsen uit waar zij belandden, gaven zU ln overleg met de burgemeester tele fonisch aan Tilburg op welke goede ren ter plaatse, waar zij waren, het meest nodig waren. Tilburg gaf deze wensen aan het U.V.V.-bureau door. waar men maatregelen nam om zo snei mogelijk er aan te voldoen. Binnen de twaalf uur waren dan de goederen ter plaatse. Zo werd Dinsdagavond om half negen uit Zaamslag verzocht om een zending van gevarieerde samenstelling. De vol gende ochtend om half zes was deze ter Dlaatse, zodat 's middags om twaalf uur alles alweer gedistribueerd was. Deze manier van werken had tot ge volg, dat naar veel meer verschillende plaatsen gereden moest worden. Zo ver trokken er Dinsdag 76 wagens, resp. naar Bergen op Zoom, Rucphen, Breda, Dirksland, Dordrecht, Gilze-Rijen, den Bosch. Klundert, Kloosterzandé. Sohie- dam, Temeuzen, Tilburg De wagens, die ln Tilburg aankwamen werden ver zocht door te rijden naar Ossen''rap'- waar juist 1300 evacué's warr-i esarri veerd, door wie de kleren Woensdag reeds werden gedragen. Bovendien werd een noodziekenhuis in Ossendrecht ge heel voorzien van de benodigde ledikan ten en beddegoed. Even gevarieerd als Dinsdag was de Hist met bestemmingen Woensdag en Donderdag, toen cr resp. 103 en 37 wa gens wegreden. BH deze transporten waren zendingen, bestemd voor het vliegveld Woensdrecht met warme kle ding en voedsel, dat terstond gedropped werd. De Inhoud van de wagens varieer de van IJ tot 10 ton. terwijl men veilig een gemiddelde van 4 ton kan aan nemen. Het bleef echter niet bij autovervoer. Men kreeg ook de beschikking over scheepsruimte. Er vertrokken Dinsdag twee boten met lading bestemd voor Goes en Middelburg. Zij waren echter niet vol, de lege ruimte mocht de UW met ingezamelde goederen, voorname lijk dekens en levensmiddelen, aanvullen. Twee boten, die aardappels uit de be dreigde gebieden naar Amsterdam brachten, konden Woensdag eveneens met ingezamelde goederen volgeladen terugkeren naar Middelharnis en Den Bosch. Uit deze mededelingen blijkt wel, dat de Amsterdamse bevolking, die zo spon taan offerde, er zeker van kan zyn, dat, dank zij een voorbeeldige samenwerking en een grote inspanning, niet het minst van de chauffeurs, de geschonken goe deren veel sneller hun bestemming be reikt hebben, dan men onder de moei lijke omstandigheden voor mogelijk zou hebben gehouden. Vermelden wij ten slotte, dat in Am sterdam-Noord in een der wljklokalen een grote hoeveelheid wiegen kinder ledikanten, kinderwagens, kinderma trassen, enz. aanwezig was. Tewaterlating Friesland een week uitgesteld De tewaterlating van de onderzee- bootlager Friesland, die op 14 Februari te Amsterdam zou geschieden bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij. is een week uitgesteld. Postverbindingen met de noodgebieden Stellendam Is niet beretkbaar, doch deze plaats ls vrijwel geheel ontruimd. Op Overflakkee kan geen verbinding worden verkregen met Oude en Nieuwe Tonge, terwijl de post voor en van Acht huizen en Ooltgensplaat vla Roosendaal en het veer Dintelsas-Ooltgensplaat haar bestemming kan bereiken. In de Alblasserwaard zijn Bleskens- graaf en Oud Alblas tijdelijk voor de poet onbereikbaar geworden. De post voor en van Schouwen en Duiveland wordt nu geregeld maal per dag in aansluiting op de nachttrei nen via Goes/Katscheveer verzonden en bereikt Zierikzee in de namiddag. De kantoren Ouwerkerk, Nieuwerkerk, 0->sfnrlnnd en Bruinisse kunnen op dit n et worden bereikt. Een gedeelte van de bevolking van deze plaatsen is in Zierikzee ondergebracht, zodat de post daar kan worden gedistribueerd. Om de post in de andere plaatsen van dit eiland te brengen wordt van elk mid del gebruik gemaakt. Op Zuid-Beveland z(jn Kruiningen en Wolphaartsdljk vrijwel geheel naar Goes geëvacueerd. In Goes wordt geregeld door een om roeper gewaarschuwd als post voor die plaatsen aanwezig is, zodat de bewoners hun brieven kunnen afhalen. Naar Zeeland neemt het verkeer weer sterk toe, zodat van Roosendaal uit extra-postritten naar Zeeuwsch-Vlaan- deren moeten worden uitgevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3