CHIEF WHIP Nederland rouwde om zijn doden Op Flakkee denkt men weer aan de toekomst Morgen speciale watersnoodpostzegel 10 cent met opdruk verkrijgbaar Opbrengst van tenminste eert millioen verwacht „WIJ WILLEN WERKEN, GEEF ONS DE KANS!" Maar herenmoet ik U W" nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is1 Natuurlijk OP IEDERS LIP! Evacués waren liever in de buurt van huis gebleven Hete-luchtmotor ondergaat zijn doop ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) Middelharnis, 7 Februari EEN reusachtige haspel met electrlci- teitskabel was met de boot uit Hellevoetsluis meegekomen. Een dozijn soldaten poogde vergeefs er enige beweging ln te krijgen. Gelukkig was er juist een auto in de buurt. Een staal kabel werd om de as van de haspel ge slagen en aan de auto bevestigd en zonder veel moeite ging nu de haspel van de steiger het hellinkje naar de kade op. Toen meerde er een binnen schipper, de Hoop Vertrouwen, 135 ton, uit Papendrecht. De soldaten droegen bruingeverfde, langwerpige kisten, die op de kade stonden, naar het schip en laadden ze in het ruim. Het waren kisten met hengsels, sommige hadden de lengte van een volwassen mens, andere waren kleiner. Eenmaal in het ruim geladen sloot de schippers knecht de luiken. Er was ditmaal geen andere lading. De Hoop Vertrouwen vertrok. Naar Oude Tonge... Vier zwaar geteisterde dorpen telt Goeree en Overflakkee: Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Den Bommel, Stellen dam. Maar elders durft men al weer in de toekomst te zien. Van een boer op Ooltgensplaat hoorden wij: „Als de polder gauw droog valt kan ik nog bieten zaaien. Dan heb ik nog een oogst. Ik heb het ook in 1945 gedaan". Want men heeft hier ervaring met inundatie. H.M. DE KONINGIN, Z.K.H. prins Bemihard en de prinsessen Beatrix en Irene verlaten de Ned. Herv. kerk te Baar», waar zij gisterochtend de gods dienstoefening bijwoonden. Ambassadeur Van Roijen: Geen vermindering van defensie-inspanning De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr J. H. van Roijen, heeft voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet van plan is zyn defensieprogramma te beperken, nu het door de overstroming is getroffen. De ambassadeur voegde er aan toe: „Wij zullen alles in het werk stellen om onze verplichtingen volgens de NAVO na te komen. Het zal een grote hoeveelheid energie kosten om de huizen weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzekerd van zijn, dat wij ons best zullen doen en onze schouders onder de last zullen zet ten." Op de vraag of Nederland zijn econo mische stabiliteit zal kimnen herwinnen, antwoordde de heer Van Roijen: Ik ver trouw daarop. Dodh het moet worden toegegeven, dat het een ernstige slag ir geweest en dait hij onze export zal be snoeien en noodzakelijkerwijze onze handelsbalans met andere landen zal DE NOOD AANPAKKEN DOOR ZEGELS PLAKKEN (Vani onze Haagse redacteur) T\E verkoop van de spe ciale watersnoodzegel, ter waarde van tien cent met een toeslag van even eens een dubbeltjezal morgen aan alle postkan toren beginnen onder de slagzin: De nood aanpak ken door zegels plakken. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, verwacht hiervan een op brengst van minstens één mïUio&n gulden voor het Nationaal Rampenfonds. Voor de stimulering van de verkoop is een werk comité samengesteldbe staande uit vertegenwoor digers van de Stichting voor het Kind, het comité voor de Zomerzegels en de P.T.T. Het is de bedoeling, dat de gehele schooljeugd by de lierJeJop zal worden ingeschakeld, precies zoals dat gebeurt bij de verkoop van kinderpostzegels. De P.T.T. heeft ge meend in de geest van ons volk te handelen door alles achterwege te laten wat op pathos of sentiment zou duiden by de vervaardiging van een speciale waters noodpostzegel. Van stond af aan was mem van mening, dat de zegel door een ieder gekocht zou moe ten kunnen worden. Ge streefd is naar grote so berheid en zo besloot men by de P.T.T. niet een ge heel niemoe zegel te laten ontwerpen doch een by het publiek reeds vertrouwde zegel uit te kiezen en deze van een opdruk te voorzien. De watersnoodzegel is de gangbare 10 cents-zegel met de beeltenis van de Koningin, voorzien van het opschrift: 1953, 10 c 10 watersnood. De kleur van de zegel is goud oker. Met deze keuze wordt, naar de heer Neher meent, het bindende element tus sen de watersnoodslacht offers en de rest van ens volk duidelijk gedemon streerd. De zegels zullen de ge hele maand Februari en vermoedelijk ook de gehele maand Maart verkrygbnar worden gesteld. De zegels zullen t/m 31 December 1954 geldig blijven. Er zullen speciale briefomslagen (le dag van uitgifte) verkrijgbaar worden gesteld, voorzien van een opdruk, voor- Soldatenstem van het waterfront: (Van onze Haagse redacteur) HOE de geest onder onze soldaten is, die in de noodgebieden aan het werk zijn gezet en hun oordeel over de legerorganisatie, lazen we uit een brief van een dienstplichtige aan een onzer relaties. „Toen ik Zondag omstreeks 2 uur hier aankwam, was het direct inpakken. Hoe ze het zo gauw klaar gespeeld heb ben weet ik niet, maar we kregen zelfs nog een stevig maal vöör de vracht wagens voorreden. Om 7 uur vertrokken wij met bestemming Lage Zwaluwe, voorzien van schoppen en houwelen, zandzaikken en stormlantaarns. In Bre da bleek, dat Lage Zwaluwe niet meer te bereiken was en we werden doorge stuurd naar Terheyden, aan de rand van het noodgebïed bij de Moerdijk. Daar werden we na het onvermijdelijke wach ten in een overhaast in beslag genomen betonfabriek ingekwartierd. Tegen twaalven kregen we koffie, we aten ons brood op en konden gekleed en wel op de vloer proberen te slapen. Om 5 uur moesten wij opstaan. Er was zowaar pap en koffie en brood om mee te nemen. We klommen weer in de wagens en gin- Steun uit Indonesië neemt toe Ook Indonesiërs en Chinezen dragen bij Uit alle kringen van de Nederlandse gemeenschap, maar ook uit de Indone sische en Chinese maatschappij heeft het Centrale Comité Watersnood Neder land blijken van medeleven en aanbie dingen tot steun ontvangen. Getallen zijn moeilijk te geven, aan gezien er verscheidene inzamelcentra zijn, maar het totale bedrag aan rupiahs is de één millioen reeds ver overschre den. Bij de banken in Djakarta was Zaterdag een half millioen gestort, in Bandoeng een kwart millioen en in Soe- rabaja anderhalve ton. Daarnaast ko men vele bedragen in Nederlandse cou rant binnen. Het personeel van de Ga- ruda Indonesian Airways heeft uit zijn Nederlandse toelage 60.000 Nederlandse guldens ter beschikking van het Ram penfonds gesteld: de B. P. M.-ers in Zuid-Sumatra hebben dit bedrag over schreden. Er zijn tientallen van zulke voorbeel den van het Nederlandse personeel van bedrijven en firma's. Onder auspiciën van het centrale co mité wordt deze week in de sociëteit De Harmonie in Djakarta een bazar ge organiseerd. De Bond van kunstkringen biedt de opbrengst van een uitvoering in de schouwburg aan het centraal co mité aan; de Nederlandse directie van het Podiumtheater in Djakarta stelt dit theater ter beschikking voor vertoning van de journaals over de ramp; een im porteur van papier en twee drukkerijen geven in grote oplage een gedenkboek uit, waarvan de bruto-opbrengst voor het comité is. Voorts is er een offi ciële herdenkingsavond in voorbereiding, waaraan alle medewerkers, inclusief het radio-orkest, belangeloos hun mede werking verlenen. Voortdurend worden bij alle gelegen heden inzamelingen gehouden, die enige duizenden of tienduizenden toevoegen aan het bedrag voor steun aan de ge troffen gebieden in Nederland. Ook In donesische maatschappijen hebben grote bedragen geschonken. gen over een lange omweg naar Zeven bergen, dat gespaard bleek te zyn. In Klundert werden we ingezet om zwakke punten in Je nog standhouden de dijken te beschermen. Zandzakken vullen en op de bijna verdronken dijk leggen was ons werk. Van 10 uur tot over drieën, aan een stuk door. Toen werden we afgelost door de L.S.K. Pracht-kerels zyn dat, die bergen werk verzetten. De nacht werden we ingekwartierd in de christelijke school in het stadje Zevenbergen. Ook nu was het eten weer in orde. ook voor de vele evacué's. Drie uur 's nachts werden we gewekt v de terugtocht naar Den Bosch, waar een warme douche en slaap ons wacht ten. Nu liggen we in reserve. Een com plete veldkeuken en massa's pionier materiaal liggen klaar. Het kader ver wacht dat we voor minstens een week op uitgaan om kadavers op te ruimen en gaten in de dyken te helpen dichten... Overigens alle lof voor het kader, want de organisatie was van af het eer ste moment boven verwachting, ondanks het feit dat er veel geïmproviseerd moest worden. De huidige toestand is wel een onovertrefbare test voor de legerleiding. Dat de voedselvoorziening een van de moeilykste punten was, spreekt vanzelf. Maar met behulp van veel voor mobilisatie bestemd materiaal werden ook hier prachtige prestaties ge leverd. By ons ten minste, maar wij heb ben dan ook een prima verplegingsof- ficier. In Zevenbergen stond zelfs een cantinewagen opgesteld. Rokery was er genoeg.... We zijn hier razend. We lezen de noodberïchten in de kranten, horen de smeekbeden om hulp door de radio en mogen niets doen. Onze stemming is eensgezind: weg uit de kazerne en aan het werk. Wat en waar hindert niet, maar we kunnen werken en willen wer ken. Laten ze ons dan de kans geven..." Het besbuiur van het Vacanitlefomls voor de landbouw heeft besloten een bedrag van 100.000 aan het Nationaal Rampenfonds over te maken. stellende de Nederlandse leeuw op rijzende uit de golven, waarboven de wapenspreuk van Zeeland: Luctor et emergo. en onder de beeltenis de woor den Watersnood 1953, le dag van uit gifte. Deze briefomslagen kunnen wor den besteld door storting van zeventig cent (d.i. 20 cent voor de postzegel en 50 cent voor de omslag) op postrekening 590.000 van het comité Watersnood- «stzegel 1952, Zeestraat 82. Den Haag. Itortingen, die later dan 10 Februari binnenkomen, zullen toch in behandeling worden genomen. De omslagen zullen van een speciaal poststempel worden voorzien. De firma Enschedé te Haarlem en de clichéfabriek hebben de extra kosten niet aan de PTT in rekening gebracht. De staatsdrukkerij heeft Zaterdag en Zondag doorgewerkt om de eerste op lage van de speciale briefomslag te drukken. Een eerste oplage van 100.000 stuks is reeds gereed. Voor de verkoop zal ook gebruik worden gemaakt van de twee rijdende postkantoren. De actie van deze rijden de postkantoren zal morgen beginnen od het Plein in Den Haag. Burgemees ter Schokking heeft zich bereid ver klaard hierbij een woord ter opwekking te spreken. Bij de verkoop van de speciale brief omslagen he'bben ook de postzegelhan delaren hun bijzondere medewerking toegezegd. Ten slotte deelde de heer Neher nog mede. dat de aangekondigde uitgifte van de speciale Rode-Kruiszegels in de loop van dit jaar geen vertraging zal ondervinden. VOOR DE GETROFFENEN door de overstromingsramp zal de P.T.T. een zegel van 10 ct, voorzien van de opdruk „1953 10 c -f- 10 Watersnood", uitgeven. De Duitsers hebben enorme oppervlak ten geïnundeerd voor een groot deel dezelfde polders als die, welke nu onder water staan. Docsh dat was een be heerste inundatie, thans moet men maar afwachten, wanneer men het water weer kan beheersen. En er behoeft maar weinig te gebeuren of menig bin nendijkje roept '.nieuwe schrikbeelden op. De evacuatie van Flakkee gaat nog voort, men moet nu een bewijsje heb ben om er te vertoeven. Ongewenste vreemde elementen zullen daardoor vanzelf van het. eiland verdwijnen, de politie overweegt tevens, ln samenwer king met de mjarine, maatregelen om des nachts de vele haventjes te be waken. VELEN die ln de dagen van de hoogste nood de bewoners Flakkee te hulp snelden zullen het eiland thans vaarwel zeggen zy keren terug naar eigen haardsteden met dankbaarheid in het hart voor wat zij hebben kumoen doen. En dit is zeer veel geweest. D>e student, die een schop ter hand nam, de chauffeur, die met een auto uit Gelderland kwam, het meisje dat soep opschepte er mag wel eens worden vermeld, dat het Rode Kruis naar Ieders oordeel buitengewoon goed heeft gezorgd voor het eten in Middelharnis en zovele anderen Maar de eerste phase van de waters nood is nu \«oorbij. „Het leven moet worden hervat", zei de directeur van een bedrijf t'e Middelharnis ons. „De arbeiders van de bedrijven en de boeren knechts moeten van de overkant wor den teruggeroepen, we moeten aan de slag". Er is in het dorp electriciteit, men hoopt ook de waterlevering weer te hervatten. Maar de voedselpositie is slecht. De helicopters gaan niet langer speurend over de watervlakten, luchtbrug op Flakkee, waarmee duizend personen werden geëvacueerd, behoort tot het verleden. Maar de hefschroef- vliegtuigen loewyzen goede diensten bij ongelukken. Zo liep iemand een wondje aan de harid op, wij menen in Oude Tonge. Een injectie achtte men ge- (lngez. med.-advertentie) wenst, maar men beschikte niet over de ampulle met de te injecteren stof. Geen nood. Een helicopter verliet Oude Tonge en wiekte naar Sommels- dijk. Daar stond reeds een auto gereed, die uit het ziekenhuis te Dirksland, waar men radiotelegrafisch op de hoogte was gesteld, en de nodige ampulles had meegebracht. Zij konden direct met het hef schroef vliegtuig naar Oude Tonge worden vervoerd. BENELUXCONFERENTIE UITGESTELD De conferentie van het permanente comité van ministers van de Benelux, die op 14 Februari op een nog nader te bepalen plaats zou worden gehouden la, als gevolg van de watersnood, enkele dagen uitgesteld. O", plaatsen in het buitenland zijn gis teren kerkdiensten gehouden, waai in de slachtoffers van de ramp die ec deel van het land heeft getroffen, wei den herdacht. In de Wieuwe Kerk te Amsterdarr waar ingezamelde goedez*en voor c: hulpverlening hoog lagen opgestapelc' werd een bijzondere oecumenische diens gehouden, die door prinses Wilhelmïnr werd bijgewoond. Zy arriveerde teger half elf in gezelschap van een hofdame per auto 'biy het kerkgebouw. Onder die talloze aanwezigen, die de kerk tot dte laatste plaats bezetten, was ook de 'bulrgemeester van Amsterdam, mr Am. J. d'Ailly, met zijn echtgenote. Enige consternatie ontstond, toen bleek dat de voorganger, prof. dr S. F. H. J. Berltelbach van der Sprenkel uit Utrecht, voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, niet aan wezig was1., Naar later bekend werd, was de trein, waarmede by naar Amsterdam reisde, opgehouden. In de dienst nam daarop ds Groenen- berg de taak van prof. Berkelbaoh van der Sprenkel over. Deze arriveerde echter toch nog geruime tijd voor het einde. Hij was het. die de dienst besloot met bet voorlezen van een telegram, ontvangen, van het secretariaat van de Wereldraatd van Kerken: In deze dagen van gevaar en leed groet de Wereldraad de Nederliandse kerken met psalm 46, verzen 2 en 3. Wy bidden vooi- u in vele kerk en en wensen u te helpen. God geve u ecin vast vez-trouwen en eenheid in de gemeenschappelijke leziiging van de mensellijke nood. De diëtist werd besloten met het zingen veui het 6e, 12e en 14e couplet van het V Wilhelmus. db TELEURSTELLING IN KAMP OSSENDRECHT Driehonderd mochten terug naar Kruisland (Van een ozzzer correspondenten) HET moderne militaire kamp te Os- sendrecht, dat sinds 1 Februari voor honderden evacué's voorname lijk uit Zeeland in gereedheid was ge bracht. is Zaterdag j.l. op last van de overheid ten behoeve van Amerikaanse troepen ontruimd. Het bevel tot ontrui ming kwam onverwacht en de maat regel moest op zeer korte termijn ten uitvoer worden gelegd. Tot Donderdag j.l. heeft de stroom van vludhtelingen naar het militaire kamp te Ossendrecht aangehouden. Zeeuwen en West-Brabanders in totaal 2348 personen hebbten bii de militairen een hartelijk en gastvrij onthaal ge noten. De ligging en verzorging in het kamp waren uitstekend. De Rode-Krulsaf- delingen van Oisterwyk. Eindhoven. Den Bosch en Bergen op Zoom, tezamen ongeveer 60 helpsters en 40 helpers tel lende, geassisteerd door een tiental stu denten uit Lelden en Nijmegen, hebben dag en nacht gezwoegd om de organi satie in dit ontvangstcentrum zo per fect mogelijk te doen verlopen en zoveel mogelijk leed te verzachten. Vooral de Zeeuwse evacué's waren uitermate tevreden met hun „stand- te Ossendrecht, omdat ze niet zovele andere Zeeuwen ver van hun gewest waren ondergebracht. De aanvankelijke opzet bjj de evacuatie was om de mensen zo dicht mogelijk bij hun woongebied onderdak te ver schaffen, doch door de grote stroom vluchtelingen en de in verband met de buitenlandse hulpverlening gewij zigde situatie, kon aan deze opzet niet geheel meer de hand worden ge houden. Het was dan ook speciaal voor de Zeeuwse evacué's een harde tijding, dat zy het in enkele dagen zo vertrouwde kamp moesten verlaten met bestem ming Eindhoven een volkomen vreemde stad in een even zo vreemde omgeving. Het bericht werd hun overgebracht door het hoofd van het rijks-evacuatie- centrum te 's-Hertogenbosoh. F. G. D. M. de Leeuw, die in een korte toespraak Zaterdagmorgen voor de verschillende ..blokken" de ontruiming motiveerde. H.K.H. PRINSES WILHELMINA verlaat de Nieuwe Kerk te Amster dam, waar zij gistermorgen oecumenische dienst had bijgewoond. Hy zeide verder, dat de ELndhovenaren de Zeeuwen even hartelijk zouden ont vangen sds de militairen en de helpers en helpsiters van het Rode Kruis dit in Ossendrecht gedaan hadden. Ook de militaire commandant, majoor Speek, nam in een korte toespraak afscheid van deze» honderden, die hij zo graag gastvrijheid zou hebben verleend totdat het moment van terugkeer zou zijn aan gebroken!. Nieuwe uittocht HET vearen ontroerende ogenblikken, toen. deze zwaar beproefde mensen het beridht van een nieuwe uit tocht naar onbekende oorden vernamen. De meeaten konden hun verdriet dan ook niet langer verbergen en ook de mannen ischaamden zich niet hun tranen de vrije loop te laten. Verder zouden zij moeten graan, steeds verder en wie geeft de garantie, zo zullen zij onge twijfeld hebben gedacht, dat Eindhoven eindpunt is van hun exodus! Driehonderd evacué's bleven achter, daar in het door hen betrokken ..blok" enkele lijders aan mazelen waren. En nóg driehonderd anderen gingen even min naiir Eindhoven, want zij kregen op het "laatste ogenblik bericht, dat zij van hum burgemeester zy waren af komstig uit Kruisland, gemeente Steen bergen toestemming ontvingen naar huls teirug te keren. Ahoy-hall: weer rustig UIT Rotterdam wordt nog gemeld, dat de Ahoy-hal thans weer een beeld van rust vertoont, nadat ze dagen lang eten eerste toevluchtsoord is weest voor duizenden slachtoffers en evacuéTs. die hier voorlopig in de kle ren wfïrden gestoken en op hun verhaal konden komen, alvorens bij particulie ren him intrek te nemen. Zaterdag avond om zes uur heeft de laatste eva cué d(j hal verlaten. Het enige dat nu nog aim de gebeurtenissen van de afge lopen week herinnert zijn grote stapels geschonken goederen en een pleegzus ter, die is achtergebleven, gereed om ot het eorste sein te helpen als dit onver hoopt nog nodig mocht zijn. Binnen en kele cfagen zal de Ahoyhal echter geheel zijn ontruimd, want de goederen wor den riaar de Rivlèrahal gedirigeerd totdat zii een definitieve bestemming hebbe'ó gevonden. (Van een onzer verslaggevers) behoefte aan elec triciteit in de getrof fen gebieden heeft thans de stoot gegeven aan de practische ingebruikne ming van de liete-lucht- motor, die bij Philips werd ontworpen en otit- wikkeld en waarmeezo als bekend, al geruime proeven zijn geno men. Dit is voornamelijk geschied door een doch teronderneming van Phi lips, de N.V. Dordtse Me taalindustrie Johan de Wit in Dordrecht, die reeds met de seriebouw was begonnen. Deze fa briek heeft thans een twintigtal van deze mo toren ter beschikking gesteld van het Neder- landsche Roode Kruis Indtoneslsche bedienden van de Oranje van tie maatschappij Nederland hebben samen voor het Rampenfonds een be drag groot 500 bijeengebracht. De collecte voor het Rampenfonds aan Je uitgang braoht ruim 4.400 op. H.M. de Koningin, prins Bemhard en le prinsessen Beatrix en Irene hebben "ondagmorgen de kerkdienst in de Ned. ierv. kerk te Baam bijgewoond. In deze ienst ging voor ds J. A. J. Vermaat. In de rooms-katholieke kerken in de oofdstad werd een kort herderlijk .ohrijven van het Episcopaat voorge- ezen. werden gebeden in de dienst in- relast en collecten voor de slachtoffers -an de nationale ramp gehouden. Het rezamenlijk bedrag van de collecten in le R.K. kerken te Amsterdam bedroeg uim 194.000. Ook in de joodse kerken zijn bijzon- Jere gebeden gezegd en predikaties ge- ouden. Zondagmorgen is in de kapel van het Nederlands college te Rome een mis ge celebreerd. waarby Gods bijstand werd ingeroepen voor de ramp die Nederland heeft getroffen. Vele leden van de Nederlandse kolonie woonden de dienst bij. Onder hen bevond zich ook de Nederlandse gezant, de heer H. N. Boom De commissaris der Koningin in Zuid- Holland. mr L. A. Kesper woonde Zon dagmorgen de godsdienstoefening bij in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. Bij afwezigheid van de plaatselijke predi kant leidde de legerpredikant ds Moll de dienst. De dienst werd voor een deel bijgewoond door de minister-president dr W. Drees, die vergezeld van zijn secretaris-generaal mr C. L. W. Fock en de directeur van de R-V.D. dr G. J. Lammers enige noodgebieden bezocht. Nederlandse emigranten in geheel Australië hebben Zondag kerkdiensten ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood in Nederland bygewoond. Er werden collectes gehouden voor de getroffen gebieden. In dienst gesteld van stroomvoorziening in getroffen gebieden om te worden gébruikt voor de stroomopwek king in de overstroomde gebieden. De N.V. Johan de Wit, die zélf in een door de watersnood getroffen ge bied ligt, kreeg van het Rode Kruis een dringend verzoek, stroomopwek kingsaggregaten be schikbaar te stéllen voor de verlichting van nood hospitalen e.d. en voor stroojnlevering ten dien ste van de radiotélegra- fische verbindingen in de geïsoleerde streken. By onderzoek bleken een twintigtal van deze mo toren onbeschadigd te zyn en met spoed werden zij gedirigeerd naar plaat sen, ivaar de grootste behoefte bestond aan electriciteit voor ge noemde doeleinden en waar zij reeds voortref felijke diensten hebben bewezen. Deze draagbare instal laties zyn thans in ge bruik by Strijen, 's-Gra- vendeél, Nieuicesluis, Zierikzee en andere ge teisterde streken, waar zy een noodverlichting en radiocommunicatie mogelijk maken. Het was een geluk, dat het Dordt se bedrijf nog de be schikking had over enige dezer aan de jiieuwe hete-luchtmotoren ge koppelde dynamo's. Het is de eerste maal, dat deze motoren „naar bui ten komen" en het is een succes, dat zij voor de gestelde doeleinden in de practijk blyken te vol doen. toestromen Hulp uit buitenland blijft Zelfs gevangenen brachten geld bijeen Onze correspondent te Rome seint: In alle kerken in Italië zyn Zondag bijzondere diensten gehouden, waarin de slachtoffers van de overstromin gen in Nederland werden herdacht. De inzamelingsactie van de Italiaanse radio heeft reeds een bedrag van honderdtwin- Lig millioen lire opgebracht. Zelfs in een gevangenis werd tachtigduizend lire bij eengebracht. Schouwburgen organiseren speciale voorstellingen, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Ram penfonds. Het arme Polesine heeft uit erkentelijkheid reeds vijf millioen lire geschonken. Messina, waan* men de hulp bij de aardbeving die deze stad in 1908 teisterde nog niet vergeten is, vier mil lioen. Ook uit andere landen blijven de schenkingen in geld en goederen toe stromen. De Portugese lijnboot India is van Lissabon vertrokken met dekens, rijst, suiker, tarwe, koffie, levertraan, sardines, wyn en noodrantsoenen aan boord. Ook met vliegtuigen heeft Portu gal al goederen verzonden. Uit Engeland wordt gemeld dat het British Legion, de organisatie van oud- strijders. zoveel kleding heeft verzameld voor de getroffen gebieden in Engeland, dat het mogelijk zal zijn een deel daar van naar Nederland te zenden. In Frank rijk gaat de hulpverlening aan Neder land onverminderd voort. De bedragen die particulieren schenken variëren van briefjes van honderd francs tot een cheque van negen millioen francs. De Nederlandse ambassade te Brussel had gisteren bijdragen tot een waarde van half millioen Belgische francs ont vangen. Het Zwitserse Rode Kruis heeft zoveel ;eld en goederen ingezameld, dat thans twintig spoorwagons met kleding, schoe nen, dekens en beddegoed gereed staan om naar Nederland te worden verzon den. Een vrachttoestel van de Pan Ameri can World Airlines heeft gistermiddag 39 buitenboordmotoren op Schiphol aan gevoerd. Zaterdag had een ander toestel er reeds elf gebracht. De motoren, die een waarde van honderdduizend gulden vertegenwoordigen, zijn met spoed naar Dordrecht vervoerd. Ook Zweden voert een krachtige actie voor hulp aan Nederland. Zondagoch tend had men reeds voor een waarde van acht millioen kronen bijeen. Zondag is in bijna alle Zweedse kerken gecollecteerd voor Nederland. Onze correspondent in Brussel meldt, dat aan de Nederlandse ambassade al daar tot Zaterdag een bedrag van fres 750.000 was ontvangen en aan het con sulaat-generaal te Antwerpen fres 500.000. Honderd vrachtwagens met goederen zijn naar Nederland gezonden. Uit Londen meldt onze correspondent, dat de collecte tydens de gedenkdienst in de Ned. Hervormde kerk aldaar 130 Pond Sterling heeft opgebracht; onder het gehoor van ds Foppe Oberman be vonden zich de Nederlandse ambassa deur en mevrouw Stikker. De Londense W.V.S. (Vrouwelijke Vrijwilligers) heeft een eerste zending van 70.000 stuks kleding naar Neder land gezonden. Een Grieks militair vliegtuig is naar Amsterdam gevlogen, teneinde aan het hulpverleningswerk deel te nemen. Voor Nationaal Rampenfonds Padvinders gaan guldens verdienen Om alle padvindsters en padvinders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje by te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden zullen zij a.s. Zaterdag, 14 Februari, voor het Nationaal Rampenfonds ten minste één gulden gaan verdienen. Kabouters, welpen, padvindsters, gidsen, verkenners, voortrekkers, pioniers, leid sters en leiders trekken er die dag op uit om onder het motto „mouwen om hoog, ons land moet droog", in uniform allerlei werkjes te verrichten en zo ten minste één gulden te verdienen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2