Varen is nu noodzakelijk PRACHTKERELS ME T WEINIG WOORDEN OOK IN BULGARIJE EEN ZUIVERING OP KOMST Amsterdam rouwt FIKSE STRAFFEN VOOR KOFFIESMOKKELAARS 1&E Waar land en water één werden ook zonder tonnen en lichten Medische ploeg uit Engeland helpt Mussolini voorspelde Europa de toekomst enkele dagen voor zijn gevangenneming Sonderman vond een plaatsje EEBEB ZIJN BEEE Maandag 9 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 4 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DIRKSLAND. Wij varen en niemand weet hóe. De schipper niet, die be dreven is op de Lek, waar hij met zijn 125-tons Henja vandaan komt, en niemand van bemanning en passa giers die waken over honderd ton zand, zeshonderd liter Victoriawater, benzine en pompinstallaties, bestemd voor de noodgebieden. De Oude Maas is anders, het Spui, dat Voorne en Putten van de Hoeksewaard scheidt, is anders, de route is door banken om zoomd en de aanduiding van die ge vaarlijke zones laat in de gegeven omstandigheden te wensen over. Hier en daar zit al een boot tegen de wal en een kapitale Rijnaak is droog ge komen op een zandplaat en wacht op verlossing door de vloed. De Henja, met anderhalve meter diepgang, ont springt aan alle listen van het vaar water en de schipper hangt over zijn stuurwiel met al de vinnigheid van een oude gier, een grote schaduw rijke haviksneus en zwarte kogels van ogen, waarmee hij als een peil lood de bodem tracht te meten. Het wordt donker, het wordt koud, land en water verdwijnen langzaam in de vormeloze baaierd. We drinken thee en zien niets meer door de beslagen ruit van de stuurhut dan het waaiende vuur van Hellevoetsluit, rechts in de verte, vooruit bruist de open Noord zee. waar we beslist niét heen moeten. Er liggen onverlichte tonnen en de kunst is die te tellen om er op die manier achter te komen, waar we er gens moeten afzwenken naar een ver moedelijk onvindbare inham, nauw als een wetering, die toegang geeft tot de haven van Dirksland. De schipper is een man die een wrok koestert tegen de maatschappij en daarvan in nevelig gebrom nu en dan getuigenis aflegt, maar hij heeft zijn expeditie, in op dracht van de Rotterdamse firma Vul- caan, niet minder goed voorbereid. Hij heeft een zoeklicht aan boord en ter wijl hij met de ene hand aan het stuur rukt laat hij de verblindende lamp spelen over de dansende golven en noteert de bakens. Een poos lang schijnt hij er één te missen tot ook die is opgediept en dan zegt hij te vreden: Hier is het. Naar bakboord. Hier is niets, absoluut niets, geen kust lijn en geen havenhoofd. Slechts duis ternis. Maar als het zoeklicht lang genoeg over de horizon heeft geflak kerd, ontstaat er iets als de flauwe in de afgrondelijkheid. De Henja te zwaaien, bedenkt zich en verdwijnt stampt langs haar gehele bakboord zijde naar de krib toe, er staat een gint iemand als reactie met een lamp hoge zee bedolven. Aan de wal be- geweldige zuiging, misschien lopen we hier te pletter. De potige hand van de schipper wordt een klauw, het stuur wentelt en wentelt en het zoek licht vlamt van de ene kronkelende oever naar de andere. Telkens win nen we zo enkele meters op het do delijke voorterrein. De spanning slaat op de keel, daar is de kanaalmond we gaan erdoor, slingeren bijna tegen de wal aan, laveren van stuur boord naar bakboord, telkens een stukje, en de logge Henja laat zich bedillen en komt vredig in het mid den van de wetering te liggen. Het is gelukt en het zoeklicht gaat uit. - Ik had het nóóit gedacht, zegt de schipper met een krampachtige zucht. Enfin, nou ga ik maar eens een stukje eten. En hij stommelt naar beneden. Op zijn getaand gezicht ligt iets als zweet. En elke Raad voor de Scheep vaart zou hem in andere tijden duchtig de les hebben gelezen. Maar navi- gare. wel, varen is nu noodzake lijk, meer dan het eigen leven. Sneeuwpop als collectant mm Dag en nacht zijn de Amerikaanse vliegers^?'M%b'Z z?eS-w«t'I™" Nieuwsdienst Algemeen Dagblad SCHIPHOL. Het lijntoestel uit Lon den, de convair Meindert Hobbema, bracht Zaterdagochtend om half elf een nogal opvallend gekleed gezelschap naar Schiphol. Negentien medische studenten en een arts afkomstig van het St. Thomasis hos pitaal te Londen, allen min of meer ver momde Noordpool reizigers, stapten uit het toestel te vormen een reddingsploeg en hebben een complete medische uit rusting meegenomen. In het vrachttoe stel, dat even eerder was geland, bevon den zich nog twintig opblaasbare red dingsvlotten. Dr. E. W. Morris en zijn medische ploeg, gingen zo spoedig mogelijk naar Zeeland. Grote belangstelling voor filmjournaal Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. In de theaters heeft men duidelijk kunnen merken hoe groot de indruk is geweest, dde de wa tersnood op het publiek heeft gemaakit. Werden Zondag, de dag waarop Neder land van de raanp hoorde, vele bespro ken plaatsen niet afgehaald, ook de da gen daarna speelden vele gezelschappen voor half gevulde zalen. De bioscopen bleven Zondag vrijwel leeg en ook een dag later was het be zoek nog zeer gering. Maar van Dins dag af trekken de journaals, die een duidelijk beeld van de getroffen gebie den geven, zoveel puibliek, dat heit be zoek weer normaal kan worden ge- Agenten schoten op Amsterdammer AMSTERDAM fA.N.P.) Zaterdag middag werd de Amsterdamse politie gewaarschuwd voor een vechtpartij m een perceel aan de Bilderdijkkade. Juist toen twee agenten bij de woning aan kwamen stormde een vrouw naar buiten Achter haar kwam een 27-jarige jonge man, die twee windbuksen meedroeg. Toen hij de agenten zag. stopte hij en richtte de buksen op hen. Twee andere agenten konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de jongeman bij rich had. Zij trokken hun revolvers en losten drie schoten. Een daarvan trof de Jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervolgens naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. Later is gebleken, dat de ene windbuks onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. De moeder van de jonge man heeft verteld, dat hij geestelijk niet geheel normaal is. Lilian Harvey getrouwd KOPENHAGEN (A.P.) De 46-jarige filmactrice Lilian Harvey is Zaterdag in een kerkje ten Noorden van Kopen hagen in het huwelijk getreden met haar Deense concertmanager, Hartvig Valeur Larsen. Het is haar eerste huwelijk. De even eens 46-jarige bruidegom is van zijn eerste vrouw gescheiden Het bruidspaar is voornemens zich in de woning van Larsen in een buitenwijk van Kopen hagen te vestigen. in de weer boven het noodgebied Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GILZE-RIJEN. Wat die kerels hebben gepresteerd grenst aan het wonderbaarlijke, zei kapitein vlieger Van der Pol en met „die kerels" bedoelt hij de Amerikaan se vliegers en technici, die al da gen van het vliegveld Gilze-Rijen uit opereren boven het rampge bied. Zij hebben met hun hef- schroefvliegtuigen het grootste aandeel gehad in hetredden van ongeveer 1600 mensen op Schou wen en Goeree-Overflakkee. Ver der stonden o.a. hun „vliegende pakkisten" hun mannetje bij het uitwerpen van de driehonderddui zend zandzakken, die vorige week 5 ten en hij vroeg of we een douche voor hem wisten. Een Nederlandse korporaal schoot snel te hulp. Luitenant Daminski uit Minnesota had van een amphibievliegtuig uit geopereerd. Hij had ook gevlogen boven Italië ,bij de ondergelopen Po-vlakte, maar Nederland vond hij veel erger. Hij hoorde het eerst van het nieuws via de radio en Maandag ochtend zat hij al in Gilze-Rijen, waar hij hoopte nog lang te blijven. Zo hebben ze allemaal hun verhaal, deze Amerikanen, dat er met stukjes en beetjes uit komt. Sergeant Taylon kon zijn verhaal zelfs doen in het Nederlands, want dat was eigenlijk zijn nationaliteit. Hij was al sinds 1941 bij de Amerikaanse luchtmacht en hij had de gevolgen van de oorlog gezien in de Pacific. Maar dit vond hij erger. En hij praatte er over met een van het vliegveld Gilze-Rijen uit groot medelijden voor Nederland, dat zijn gebracht naar de verwoeste nu plotseling, als zijn stamland, weer bant van dit vliegveld uit, ongeveer 75 Nederlandse en de rest voor het grootste deel Amerikaanse. Ze zijn gekomen uit Wiesbaden en Bordeaux. Advertentie Digestif Rennies - om Zuurbrand te blossen; óók om zuurbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maal tijden op te zien uit vrees voor zuur- branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Remmiea bij uw apotheker of drogist. dijken. Die Amerikanen zelf vinden het nu niet eens om over te bulderen. Het zijn luid ruchtige jongens, zegs een Nederlandse piloot, maar als je goed luistegt trompet ten ze nooit van hun eigen werk en vooral de mensen van de hefschroefvlieg- tuigen zijn daar bijzonder zwijgzaam over Dat merkten we aan Alic Edsel Bassinger, een stille jongen uit Hillsboro in de „wide open spaces" van Texas, die boordmecano is. Hij was Dinsdag al van hei grote vliegveld bij Wiesbaden in Duitsland ge komen en sindsdien had hij zich niet meer geschoren en nauwelijks gewassen. Ja, druk hadden ze het wel op Schouwen. Soms wel dertien mensen in één hef- schroefvliegtuig. Maar de sport raakte er nu wel af. Hoewel, als het aan hem lag, hij nog wel maanden zou willen blijven meewerken, hier in Nederland. levend voor hem was geworden. En zoals alle Amerikanen wilde hij hel pen waar het mogelijk was. En ze hel- ven ook, in groten getale en met inzet ïftwoordelijke posten jeen plaats meer. van al Hun kraakten. Op GiUe-Rijen j staan hun vliegtuigen in vnjwel alle I definitief verslagen." Nieuwe tactiek- Australiërs slaan er op los (520) In de vijlde en laatste toetswed strijd tus sen Australië en Zuid-Afrika zijn de Austra liërs aan bat hard van stapel gelopen. Op het einde van de tweede dag was hun to taal 520 runs. voornamelijk dank zij Harvey, die bijna drie uur aan bat was geweest en in die tijd 205 runs had gescoord, voor nem een persoonlijk record. West-Indië. dat in de tweede toetstwed- strijd te Bridgetown op Barbados tegen In dia aan bat mocht, deed het minder goed Slechts 262 voor 8 wees het scormgbord aan. dank zij een 82 n.o. van Walcott. Hazare. India's aanvoerder, maakte een uitstekend gebruik van zijn spinbowlers Gupte en Mankad. die resp 40 en 46 overs bowlden en alle Westindische batsman enorm in het nauw brachten. Internationaal tornooi op sabel en degen in Den Haag Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Op 24 en 25 Mei Ge en 2e Pinkster dag >zal in de Houtrusthal in Den Haag een internationaal sahermtornooi worden gehouden door de afdeling Den Haag van de Konink lijke Officiei's Schermbond. Op het pro- gramma staan wedstrijden op sabel en degen, zowel voor individuelen als voor! équipes. Langlois neemt de eerste hindernis: Castellani NEW YORK fA.N.P.) De Fransman Pierre Langlois heeft te New York een overwinning behaald op de Amerikaan Rocky Castellani in het eerste gevecht van het candidatentomooi voor het wereldkampioenschap middengewicht, Nadait in de eerste vier ronden de partij ging over twaalf ronden Cas tellani in de meerderheid was geweest, nam Langlois het initiatief in handen en behaalde een duidelijke en verdiende overwinning op punten. De Nederlandse worstelkampioen schappen le en 2e klasse in Den Haag zijn uitgesteld tot 15 en 22 Februari. De wandeltochten van de N.W.B., afdeling Noord-Holland, die Zaterdag en Zondag j.l. voor het Nationaal Rampen fond zouden worden gehouden, zijn een week uitgesteld. Mal Whitfield won tijdens rndoor- athletiekwedstrijden te New York de 500 yards in 56.6 sec., de beste tijd ooit op een overdekte baan gemaakt. Verder niks. O ja, toen er geen mensen meer van huizen en uit bomen te halen waren, gingen ze de ondergelopen boer derijen binnen, zomaar via een laddertje uit het vliegtuig. Het was gek, maar zo vond je nog wel kinderen, vooral liele kleintjes, die het benu niet hadden om sein ente geven naar vliegtuigen. In de meeste gevallen waren hun ouders weg gegaan om nog iets te redden van vee of huisraad en toen niet meer teruggekomen. Bassinger wilde er verder niet over pra- Noorwegen heeft besloten tot het zen den van een permanente vertegenwoor diging naar het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. „Vijand nog niet definitief verslagen Groeiend anti-semitisme achter IJzeren gordijn LONDEN (Reuter)Een rede van de Bulgaarse premier Boelko Tsjervenkof, welke gisteren door radio-Sofia werd uitgezonden, geeft grepd aan de veron derstelling, dat er ook in het communis tische Bulgarije een zuivering voor de deur staat. De premier zei daarin name lijk, dat er nog steeds mensen in de par tijorganisaties waren, die er verouderde opvattingen op na hielden en nog niet hadden geleerd om geduldig met het volk te werken. Voor hen was op ver- Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROME. Rosetta Ricci Crisolini, nicht van Mussolini, heeft in haar in de Giornale d'Italia gepubliceerde ge denkschriften, het laatste onderhoud verhaald van haar moeder met de dictator, enkele dagen voor hij door partisanen werd gevangen genomen en doodgeschoten. Mussolini zei: „De oorlog loopt snel ten einde op alle fronten. Ik ben bereid om toe te geven, dat de gedachten en de man nen tegen wie ik heb gevochten, het hebben gewonnen. Mijn vijanden heb ben grote hardnekkigheid en morele kracht aan den dag gelegd, Churchill en Stalin nog meer dan Roosevelt, die zich nimmer voor werkelijk gevaar heeft gesteld gezien en die altijd een politieke amateur is geweest. Als u en uw familie in gevaar mochten raken, adviseer ik u een beroep te doen op Churchill. Voordat Italië de oorlog inging, had ik met hem een uit wisseling van gedachten en plannen. Ik kwam onder de indruk van de to tale afwezigheid van kleingeestig voor oordeel bij Churchill, en van zijn wijd- se en nieuwe politieke inzichten. Ik geloof, dat deze eigenschappen niet kunnen bestaan zonder een zekere ma te van edelmoedigheid." Rusland en het Westen Mussolini voorspelde, dat Duitsland bezet en verdeeld zou worden, dat Ita. lië dit lot zou vermijden met hulp van de katholieke kerk en dat Europa zou eindigen als een federadtie. HU zei, dat een wereldoorlog tussen Rusland en het Westen in theorie onver- mijdelijk was, maar dat het zo lang zou duren voor hü uitbrak, dat in de tussen tijd zich nieuwe omstandigheden konden voordoen, die een oorlog overbodig maakten. Wat hemzelf betrof, zei Mussolini: Ik wens niet gewroken of gerehabiliteerd te worden. Ik ben aan het eind van mijn reis gekomen, en ik zeg met Ham let: Stilte is de rest. Ik ben gereed, deze grote stilte binnen te gaan. Pers- en radioberichten uit Mosikou doen vermoeden, dat Stalin de campagne in de Oekraïne tegen „Zionistische en burgerlijke invloeden" nog intensiever zal voortzetten. Uit de berichten krijgt men de indruk, dat de zuivering in de Oekraïne reeds in volle gang is. Ver scheidene leden van de autonome Oe kraïense regering zijn openlijk beschul digd van ernstige tekortkomingen. De Oekraïne en de naburige republiek van Wit-Rusland bevatten een groot deel van de twee-en-een-half millioen Joden, die in Rusland wonen. Ver scheidene figuren, die in de pers zijn aangevallen, hebben Joods-klinkende namen, zoals Hein, Greinstein en Kap lan. Radio-Warschau zendt dagelijks anti- Zionistische propaganda uit en de aan vallen op de staat Israël worden steeds heftiger. In een nieuwe Russische en cyclopedie worden Zionisten „agenten van het Anglo-Amerikaanse imperalis- me" genoemd en „de ergste vijanden van de Joodse zwoegers." IJET herstel is aan de gang! Breng de slachtoffers op gang met uw gift voor het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag 3 SOESTDIJK. Toen enkele dagen geleden een chauffeur van het Ko ninklijk paleis te Soestdijk, wiens fa milie in Zeeland woont, te kennen had gegeven dat hij zo graag op de snelste manier naar Zeeland wilde, stelde Prins Bemhard onmiddellijk een vliegtuig ter beschikking. Gerben Sonderman, die de Prins dikwijls vliegt, steeg met de chauf feur op en wilde hem per se zo dicht mogelijk bij de plaats brengen waar de familie woonde. Dat was niet een voudig, want er zijn in het overstroom de Zeeland slechts weinig plaatsen, waar een gewoon vliegtuig kan lan den. Maar Sonderman wist, na een goede verkenning, een onmogelijk klein plaatsje te vinden, waar hij zijn toestel na knap manoeuvreren neer zette. „Nu weet ik meteen een goed landingsplaatsje wanneer prins Bern- hard ook eens hierheen zou willen," zei hij. Van voetballen zal voorlopig niets komen Vijf-en-tachtig ton in twee jaar tijds AKEN. (D.P.A.) In het grootste koffiesmokkelproces van na de oorlog voor een Duitse rechtbank zUn Zater dagavond te Aken 43 mannen en vier vrouwen veroordeeld tot in totaal 214 maanden celstraf, boetes van bijna 14.000 mark en meer dan twee millioen mark schadevergoeding. De „generale staf" van de op militaire leest geschoeide smok kelbende zal nog apart terecht staan. Het voetbalelftal van Müntzenicb, waar ed meeste van de jeugdige boosdoeners wonen, zal voorlopig niet in de compe titie kunnen uitkomen. Aan de straf georganiseerde koffiesmokkel in de Akense grensstreek, die voor hele fami lies een lucratieve broodwinning was, is een zware slag toegebracht. In twee jaar zijn hier ten minste 85.000 kilo koffie illegaal over de Belgische grens naar Duitsland gegaan. Drie millioen De Westduitse regering heeft van elke kilogram ongebrande koffie 10 mark accijns, van gebrande zelfs 13 mark. De bedrijvigheid van de 45 gevonniste smok kelaars uit Müntzenich is het ministerie van financiën op rond drie millioóO ge derfde accjjns komen te staan. D D G f>l j® Nog vijf weekjes geduld endan is het weer lente!! En mèt het voorjaar breekt dan ook weer de schoonmaaktijd aan; voor de één wat vroeger dan voor de ander, maar we moe ten er tenslotte toch allemaal aan gelo ven.... Over de schoonmaak zélf wil len wij het nu nog niet hebbenwél over de veranderingen, die zoiets vaak met zich meebrengt. Er komen na een winter van stoken en stof altijd wel weer din gen aan het licht, die nodig vernieuwd of veranderd moeten worden. En laten we eerlijk wezen: de Lente is een feest van vernieuwingen: waarom zouden wij daar niet een klein beetje aan meedoen? Zoiets is besmettelijk Nu schrijft Mevr. A. G. te B. ons het volgende: „Mijn twee kinderen zijn zo lang zamerhand op een leeftijd ge komen, dat zij ieder een ka mertje moeten hebben. Zij hebben samen één grote, die eventueel in twee kleinere omgebouwd zou kunnen worden. Met het oog op de rommel, die zoiets altijd met zich mee brengt, wilde ik de verbouwing wel graag vóór de schoonmaak achter de rug hebben. Wellicht kimt U mij een ideetje aan de hand doen?" Daar onze briefschrijfster niet de enige is, die met woonruimte moet woekeren, zullen we deze kamerv ei deling wat meer in het algemeen behandelen. De betekenis der letters B) Boekenkast; D) Divanbed; F) Fauteuiltje; G) Gordijn; H) Hang-legkast; S) Stoel; W> Werktafel of bureautje; B.T.) Bedtafeltje. Op het schema wor- den de ramen gearceerd aangegeven. In het eerste geval zyn het twee jongens, die een kamer verdelen. De kamer hier voorgesteld is 4 bij 4 meter. Uitgezonderd de deur, zijn deze twee kamer- tjes eikaars spiegelbeeld geworden; en hoe werd dat bereikt? De afscheiding (op het schema zwart aan- gegeven), die 2,75 m lang, 1,15 m hoog en 15 cm breed is, werd zó geplaatst, dat het verlengde ervan (het gordijn) het raam precies in twee helften ver- deelt. Aan het hoofdeinde van de twee divanbedden werden aan beide zijden boekenkastjes aangebracht, die de gehele breedte van de afscheiding diep zijn. De kastjes aan de tegenoverliggende kant werden dus andersom gemaakt: aan de muur- zijde ónder; aan de raamkant bóven! Verder werd aan het uiteinde bij het raam aan beide zijden een klep beves tigd (v. 40 bij 75 cm), die als schrijftafeltje dienst kan doen en opgeklapt kan worden, als hij niet gebruikt wordt, Boven deze af scheiding loopt een rail langs het plafond, die in het midden van het raam eindigt. Wor den nu de twee gor dijnen 's avonds geslo ten, dan zün de kamer tjes absoluut van elkaar gescheiden. Wilt u nog meer de indruk van twee ver schillende kamers wekken, dan kunt u elk ervan nog een ander behangetje geven Het materiaal voor deze afscheiding is triplex. In het tweede ge val zijn het broer en zus, die een kamer delen moeten. Deze wordt gesteld op 4,50 bij 3.50 m met twee ramen. De afscheiding van multiplex of hout vezelplaat (zwart op het schema) deelt deze kamer in tweeën Aan twee aan het plafond bevestigde rails hangen de gordijnen, die, een hoek van 90 graden vormend, de twee deuren ver vangen. We hebben hier gestreefd naar de meest economische oplossing. De kamer van het meisje leverde geen moeilijkheden op f2,50 bij 2,50 m). Daarentegen was de jongenskamer veel gecompliceerder. De beste oplossing leek ons nog om in de hoek bij het raam (naast de afscheiding) een precies-passende (1 m brede) boekenkast te plaatsen, met eraan op 75 cm van de grond een klep bevestigd, die weer als schrijf- tafeltje dienst kan doen. Voor zijn hang- en legkast hebben wü een hoekje in „de hall van hun flatje" ingeruimd. Wij hopen dat deze twee voorbeelden u op een idee kunnen brengen en zodoende tot uw huiselijk geluk zullen bijdragen! SPIEGELTJE AAN DE WAND Het weukbruuw-iiollood Wij gebruiken zo'n stift veelal om de wenkbrauwboog wat hoger te brengen of om de wenkbrauwen donkerder of dikker te doen schijnen. Waór U het ook voor ge bruikt. bedenk in ieder geval wel, dat de punt van Uw potlood altyd scherp moet zijn! Hoe stomper de punt wordt, hoe opvallender het resultaat. Daarom is ook de kleur, die U gebruikt, van grote betekenis. Zwart potlood bijvoorbeeld is heel goed voor mensen met donkerbruin of zwart haar; voor rood, kastanje bruin, licht bruin, blond en wit haar raden wij een wat lichtere kleur als bruin aan. En dan nog iets: Maak van Uw natuurlijke boog geen dikke zwarte of bruine streep, maar trek héél fijne Lijntjes in de richting waarin van nature Uw wenkbrauwen groeien! DENK AAN UW LIJN Slanke taille en heupen Plaats, op een stoeltje gezeten, de voeten onder een stevig meubel en strek de armen zijwaarts. Buig vervolgens het lichaam lang zaam achterover, draai het bovenlichaam en breng één hand plat op de grond, zodat de lijn van de gestrekte armen vertikaal wordt. Zon der óp te komen draait U het bovenlichaam; zodoende de handen van plaats verwisselend. Herhaal deze oefening 12 maal. CULINAIRE KUNSTEN Iet» met gnrnalen Gebakken garnalen. 400 gr. garnalen, boter of margarine (sam- bal). De gekookte en gepelde garnalen vlug wassen, laten uit- lekken en vlug in wat boter of margarine (met wat sambal) bakken. Door lang bakken worden de garnalen taai. Garnalengehakt. 400 gr. garnalen, 50 100 gr. brood of 100 i 200 gr. aardappelen, melk of water. zout. peper, nootmuskaat, fijngehakte peterselie, boter of margarine, paneermeel. Het brood weken in bouillon of melk en fijnmaken of de aardappelen rijn maken. De garnalen fjjuhakken en vermengen met het brood of de aard- appelen en de kruiden. Van het mengsel balletjes vormen, deze door paneermeel wentelen en in de koekenpan in wat boter of margarine bruin bakken. Ga raaien ragofit. 300 gr. garnalen, 4 dl. melk, 35 gr. (4 lepels) bloem, boter of margarine, zout, peterselie, peper, (citroensap).— De melk aan de kook brengen en binden met de aangemengde bloem en de saus een paar minuten door laten koken. De saus afmaken met wat boter of margarine, peper, (citroensap) en zout. De gewassen, uitgelekte garnalen er door roeren en deze even warm laten worden. Vlak voor het opdoen de fijngehakte peterselie toevoegen. r4iUUIIlUllllilllliUU!lliUIUIIIiUllllllillllllUIIIIIIIHIIilill (Copyright Algemeen Dagblad—ABC-Pre») IIUUiiUliUlUUllllUiUllllllllliillillliiiMlUiUMUMUiliUUiWililliitiii^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3