ZONDAG VAN ROUW EN BEZINNING WAAR LEED IS, IS ZEGEN NABIJ- Nederland herdacht, offerde en werkte Alleen de zwoegers aan de dijken kenden geen rust Dodental 1395 Boodschap van 150 kerken in het buitenland Veler werk bekroond De 24 millioen gepasseerd Limburg gaf al ruim vier ton Watersnood schakelde dertig postkantoren uit Valt Tsjiang Kai Tsjek aan: Pï •inses Wilhelmina in Nieuive Kerk OECUMENISCHE DIENST OP NAT. GEDENKDAG r Verlieslijst MAANMC 9 FEBRUARI 1953 Redactie en Adan N.Z Voorburgwal 225, Amsterdam Gem Giro A'dam T 500 Postrekening no 412739 Telefoon 3790039222 (10 bjnen) Postbus 859 Klachten over nieHrezorging tusseD 19 en 19.30 uur. Zaterdag tussen 18 en 18.30 uur Telefoon 37642. Bankier; Twentsche Bank, Amsterdam. Abonnementsprijs 49 cent per week; 6.35 per kwartaal. Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks. V Ttouu* ELFDE JAARGANG No. 2385 (Geldig tot Dinsdagavond) ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvan kelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Morgen: Zon op: 8.05 Maan op: 5.59 onder: 17.44 onder: 12.48 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofrlredarippr: Dr J A. H J S BKIJINS SLOT Het Nederlandse volk heeft gisteren, een week nadat een catastrophale ramp het land teisterde, een algemene gedenkdag gehouden, waarop in gezamenlijke kerkdiensten de do den zijn herdacht, gebeden is om vertroosting voor de vele duizenden, die van huis en haard werden verdreven en geofferd is om het leed der getroffenen te verzachten Van vele huizen hing de vlag halfstok en langs de stille winterse straten van stad en dorp spoedden zich duizenden naar de kerken. En terwijl het bijzondere karakter van deze Zondag zijn stempel drukte op het openbare leven, zwoegden duizenden Nederlanders en buitenlan ders aan de dijken in het Zuidwesten van ons land. Daar werkten Amerikaanse negers broederlijk naast Nederlandse D.U.W.-arbeiders, militairen en studenten, allen bezield met één gedachte, die het beste kan uitgedrukt worden in het motto der eveneens hulp bie dende Nederlandse padvinders: „Mouwen omhoog, ons land moet droog". De geweldige krachtsinspanning is niet zonder resultaat gebleven. Duizenden evacué's hebben onderdak, kleding en voedsel gekregen en met liefde tracht men allerwege deze landgenoten tege moet te komen. De organisaties van vrouwen en mannen, die daarbij dag en nacht in touw zijn, kunnen niet alle genoemd worden. Het zijn de naamloze vrijwilligers, zoals prins Bernhard het in zijn radiorede zeide. De dijken gaan dicht! Onvermoeibare mannen van het 332 batal jon en de H-compagnie van het regiment Johan Willem Friso hebben gisteren een prachtig succes geboekt. De dijk van de Ema- nuelpolder te Krabbendijke werd gestopt, waardoor de bedreiging van zeven polders voorlopig is afgewend. Ten Noordwesten van St. Annaland zijn gisteren vier dijken gedicht. Hier waren het dijk werkers, chauffeurs en paardenknechten, die hun werk bekroond zagen. Urenlang hebben zij strijd geleverd. Ijzige sneeuwbuien striemden de reeds verkleumde gezichten, maar de mannen hebben doorgewerkt. En toen de schemering over de polders daalde, werd in dit vlakke land een dankdienst gehouden. Overal waar wij geweest zijn, hebben wij de burgemeesters en hun ambtenaren op hun post ge troffen en vrijwel overal waren zij het, die in de eerste dagen de leiding hebben gegeven, totdat de militaire commandanten de orga nisatie van het reddingswerk hebben overgenomen. De werkers van het eerste uur, de duizenden vrijwilligers, die dagenlang eten en slaap versmaad hebben, worden thans in grote groepen afgelost. Maar op verscheidene plaatsen in het overstroomde land zit nog zo'n taai clubje, dat niet van wijken weet. Velen hebben zich geïnstalleerd in een droge schuur of meldden zich later bij de eva cuatie-centra om daar de mensen, die zij vaak met gevaar voor eigen leven gered hebben, verder be hulpzaam te zijn. Zo'n evacuatiecentrum is b.v. de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. De vluchtelingen voelden zich hier na i': 'i i- v i -M Zaterdagavond was het bedrag, dat binnengekomen was bij het Nationaal Rampenfonds, gestegen tot 24.080.000. Op de provinciale griffie van Lim burg is tot nu toe meer dan f 400.000.- ontvangen ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds. (ADVERTENTIE) v.Rossemj f. 1.40 on f. 1.- Het aantal slachtoffers van de watersnood van wie zeker is dat zij zijn omgekomen, bedroeg he denmiddag om 12 uur 1395. De verliescijfers voor de getroffen plaatsen afzonderlijk zijn: Ajbbenbroèk 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burg sluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreisdhor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijik 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Hal steren 23, Hellevoetsluis 5, Heinenoord 2, Nieuwendijlk 3, Heijningen 25, Poor- tugaal 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbos- sezeewering 1, Hontenisse 8, Kerkwer- ve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krab- bedijke 5, Krimpen a/d. IJsel 4. Krui- ningen 27, Maartensdijk St. 4. Middel- harnis 16. Maassluis 1. Moerdijk 13. Nieuwerkerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord- gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster-Sohelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a/d. lJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendredht 2, Sint Philips'land 9, Raamsdomksveer 2, Ril land Bath 6. Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200. Steenbergen 13, Stellendam 27. Sliedreeht 1 Stormpol- der 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2. Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2. Wisseker- ke 1, Wolfaartsdijk 9, Yerseke (aange- sooeld van elders) 10, R'hoon 3. Zaam- slag 1. Zierikzee 17, Zijpe (aaige- snoeld van cider?) 3. Zevenbergen 7 Zuidrand 37. (De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk ge pielde 'aantal van circa 300 slachtoffers gecorrigeerd tot circa 200. Red.). een paar dagen wonderwel thuis. Ladingen speelgoed voor de 500 kin deren stromen binnen uit vele plaatsen in Nederland, maar ook met vracht auto's uit Aarhuus en Esbjerg in Dene marken. Er worden geregeld kerk diensten gehouden. Nederland kan niet ivachten „Beurzen open, dijken dicht!" ging te vroeg van start Nederland, heeft zeer spontaan ge reageerd op de toespraak, waarmee prof. dr. B Kors Zaterdagavond als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie via de^peide zenders de actie van de omroepverenigingen voor de ramp gebieden onder het mottoBeurzen open, dijken dicht!" heeft ingeluid. Het ligt in de bedoeling deze radio actie volgens het systeem van „Haak- in" vanavond te openen. Prof. Kors noemde in zijn toespraak de vijf telefoonnummers (Hilversum 2545, 2546, 4675, 9075 en 9275), waar- (Van onze Haagse redacteur) Waarschijnlijk hebben vijf leden van het PTT-personeel bij de watersnood het leven verloren. Zekerheid omtrent het juiste aantal is er echter nog niet. De schade aan de PTT-installaties be draagt vele millioenen. Ongeveer der tig postkantoren zijn uitgeschakeld. „De schade aan ons bedrijf is veel ernstiger dan men kan bevroeden, maar door hard werken hebben onze men sen reeds veel weer bruikbaar kun nen maken", verklaarde de heer Ne- her, directeur-generaal van het PTT- bedrijf vanmorgen. Met alle plaatsen in de noodgebie- den waar nog mensen wonen, is ver keer mogelijk, hetzij via de draad, hetzij draadloos. Alle hoofdpostkan toren in de getroffen gebieden wer ken. Sommige telefooncentralen zijn ondergelopen of geheel weg, vele toe stellen zijn vernield en op tal van plaatsen moeten geheel nieuwe kabel verbindingen worden aangelegd. Ver der zijn er talrijke tijdelijke verbin dingen gemaakt, die straks weer moe ten worden afgebroken. „Wij hebben de post bezorgd, maar u moet niet 1 Gisteren (Nationale Rouw- j§ I dag) woonde het koninklijk S B gezin de dienst bij in de - B Ned. Herv. Kerk te Baarn vragen hoe", aldus de heer Neher. „Er waren geen postzegels en geen enve loppen meer. Wij ontvingen soms dub belgevouwen stukjes papier dichtge plakt met plakband en voorzien van het opschrift „Noodgebied". We heb ben deze zonder meer aan de geadres seerden uitgereikt". Het werk, dat de kleine groep ama teur-zenders in de rampgebieden en in Den Haag hebben verzet, noemde de heer Neher buitengewoon prijzens waardig. Volgens geruchten, die in Tokio de ronde doen, zijn Chinese nationalisti sche troepen geland op Amoy, voor de kust van de Zuidchinese provincie Foekien. De geruchten konden nog niet wor den bevestigd. Amoy is een eiland in de delta van de rivier Kioeloeng en ligt 240 km van Formosa. De beweerde aanval komt precies een week na president Eisenhower's mededeling, dat hij bevel gegeven had aan de zevende vloot om zich uit de wateren om Formosa te verwijderen. onder het te stichten bureau voor deze actie te Hilversum bereikbaar zal zijn. Nauwelijks was de eerste oproep ten einde of deze vijf telefoons begonnen te rinkelen. Daarop had men niet ge rekend. PTT-monteurs,^lie Zaterdag de te lefoons hadden lanyesloten huddeii deze in nog lege kamers provisorisch op de grond geplaatst. Programma leider G. Hoek van de NCRV was ech ter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden enkele andere om- roepfiguren toe om mee te helpen met het aannemen van de telefoontjes. Op de grond zittend bij de telefoons wer den de mededelingen en giften van luisterend Nederland genoteerd en de toezeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote, van f 1000 en meer Hare Majesteit koningin Juliana heeft gistermid- enthousiasme werken we door, zonder er op dag voor de Nederlandse radiozenders de volgende j-e Jetten of wij moe worden of schenken weg tede uitgesproken. zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als LANDGENOTEN, die door de ramp getroffen straks de zwaarste stoot is opgevangen, en zijt en gij redders en helpers in de ruimste ook het normale leven weer een groot deel van zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons grote leed, dat ons gehele volk trof toen een allen toe, dat we met taaie volharding toch het deel daarvan een week geleden werd over- herstel en de wederopbouw in dezelfde geest vallen door storm en vloed; tegenover de moed, mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in door zovelen betoond in de nood, en tegenover het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de verschrikkingen door staan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dij ken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenlief de ons door Christus ge geven, die alle leed door leden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke mo ment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. A/TAAR, op het kritieke moment, waar mate- '*-*■ riële hulp n-iet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkan der. De eendracht uit de oorlogstijd was plot seling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compro mis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vèr over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. T^vIT was zo bij hen, die U zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen wer den door deze zelfde ramp. dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele vrije wereld onder vonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke ver dorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te zanien. God doet thans een beroep op onze geeste lijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. Illll!lllll!llll!lllllllll!llllllll (Van een onzer redacteuren) O TAANDE in de overheidsbank van het majesteitelijke bedehuis, dat zo nauw verwant is aan de levensloop van ons volk de histo rische Nieuwe Kerk op de Dam in de hoofdstad zong prinses Wilhelmina te zamen met honderden kerkgangers de ont roerende bemoediging uit Gezang 301, vers 14: „Oorlof, mijn arme schapen, die zijt in grote nood. Uw herder zal niet slapen, al zijt ge nu verstrooid". Deze zang in het overvolle kerk gebouw vormde het einde van een sobere, stijlvolle oecumeni sche dienst, welke tallozen in Ne derland dank zij de radio deelgenoot maakte van deze ure van rouw, gebed en vertroosting. Tientallen moesten met een staan plaats genoegen nemen. Honderden rezen op, toen de Prinses, even voor halfelf, op die witte en zonnige Zon dagmorgen. van de Damzijde, de kerk betrad Zij was aan de ingang ont vangen door de voormalige minister van Justitie, mr. H. Mulderije en mr. dr. W Dijkmeester, voorzitter van de kerkelijke commissie der Hervormde Kerk te Amsterdam. In de overheids- /.ip vprrjer pas 3 de «n| t PLECHTIGHEID TE STAVENTSSE Zaterdag om kwart voor negen heeft de hele bezetting van Stavenisse plech tig uitgeleide gedaan aan vijf geïdenti ficeerde slachtoffers. Deze ontroerende symbolische plech tigheid werd geleid door burgemeester L. A. Verburg. De heer Zoeterworp hield een korte toespraak. Aanwezig waren de dokter van Stavenisse, hei Nederlandse Rode Kruis, een detache ment van zee- en landmacht en van de Rijkspolitie en een aantal burgers, die aan het reddingswerk hebben deelge nomen. Wij publiceren op pag. 2 de vierde lijst van de ver liezen uitgegeven door het Nederlandse Rode Kruis. Op de Nationale Rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingeza melde goederen voor de hulpverlening hoog opge stapeld lagen, een bijzondere oecum.enische dienst gehou den, welke door prinses Wil helmina werd bijgewoond Prinses Wilhelmina bij het verlaten van de kerk. Tramkoppeling losgetrild (Van een onzer verslaggevers). In de Marnixstraat, bij de Nieuwe Willemstraat, is Zaterdagmiddag om streeks halfeen de koppeling tussen twee wagens van lijn 3 losgetrild. Toen de bestuurder van de tramtrein bij de halte stopte, vloog de bijwagen met een harde kla.p tegen de achterzijde van de motorwagen. Vijf passagiers liepen ver wondingen op. Na behandeling door de G.G.D. konden vier van hen naar huis keren. Een 35-jarige vrouw is met ver wondingen aan het hoofd in een rust huis aan de Bredeweg ter verpleging op-genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1