7totu^ WAAR LEED IS, IS ZEGEN NABIJ ZONDAG VAN ROUW EN BEZINNING Menige dijk gestopt en veel nood gelenigd Boodschap van 150 kerken in het buitenland Nederland herdacht, offerde en werkte Veler werk bekroond r~ De 24 miliioen gepasseerd Limburg gaf al ruim der ton Giro-nummers 9575 412739 Rondom Willemstad heerst koortsachtige bedrijvigheid Prinses Willielmina in Nieuwe Kerk OECUMENISCHE DIENST OP NAT. GEDENKDAG Verlieslijst Nog vele doelen te Fijnaart? itl-V'A-'» a m joukiiLiiili 1953 Redactie en Adm N-2 Voorburgwal 225, Amsterdam Banlkler- Twentsche Bank. Amsterdam. Telefoon S790039222 (10 UJnen) Postbus 859 Gem.-Giro Amsterdam T 500 Postgiro no 412739 Abonnementsprijs 49 cent pei week; 1 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent Versdhflnt dagelijks ELFDE JAARCïAI^Ij J\o. 2385 f TIJDELIJK SNEEUW. Zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw. Matige tot krach tige wind, later op de dag in het Z.W. mogelijk ruimend naar N.W. en enkele regen- of hagelbuien Matige tot lichte vorst. In het Z.W. echter lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. Morgen: Zon op: 8.05 Maan op: 5.59 onder: 17.44 onder: 12.48 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdkantoor: N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Zaterdagavond was liet bedrag, dat binnengekomen was bij hel Nationaal Rampenfonds, gestegen tot 24.080.000. Op de profinciale griffie van Lim burg is tot nu toe meer dan f 400.000.- ontvangen ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds. (ADVERTENTIE) V.ROSSEM": I. 1.40 en f.1.- Nederland kan niet wachten „Beurzen open, dijken dicht!" ging te vroeg van, start Nederland, heeft zeer spontaan ge reageerd op de toespraak, waarmee prof. dr. B. Kors Zaterdagavond als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie via de beide zenders de actie van de omroepverenigingen voor de ramp gebieden onder het motto: „Beurzen opendijken dicht-" heeft ingéluid. Het ligt in de bedoeling deze radio actie volgens het systeem van „Haak- in" vanavond te openen. Prof. Kors noemde in zijn toespraak de vijf telefoonnummers (Hilversum 2545, 2546, 4675, 9075 en 9275), waar onder het te stichten bureau voor deze Rondom Willemstad is men thans met man en macht bezig om de dijken te dichten. Er moe ten vier gaten worden hersteld. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag provisorisch te kunnen dichten, ten minste als de weersomstandigheden gunstig blijven. Drie firma's zijn bij het herstel van deze gevaarlijke doorbraak, waardoor bij hoog water nog steeds water het land binnen stroomt, ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze doorbraak met het droogma- len van de polder Ruigeiïhil, waarin Willemstad is gelegen, te beginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moeilijkheden opleveren. Door deze gaten stroomt ten minste bij vloed geen water meer naar binnen. Het stadje Willemstad zelf staat droog, De vluchtelingen voelden zich hier na een paar dagen wonderwel thuis. Ladingen speelgoed voor de 500 kin deren stromen binnen uit vele plaatsen in Nederland, maar ook met vracht auto's uit Aarhuus en Esbjerg in Dene marken. Er worden geregeld kerk diensten gehouden. Met zestig bussen een groot scheeps transport zijn gisteren 2340 evacué's uit Zeeland en West-Brabant naar Eindhoven gebracht, waar zij by particulieren zullen worden onderge bracht. Voor zover afkomstig uit de verschillende gemeenten, zullen deze evacué's ook in Eindhoven bij elkaar worden gehuisvest. Het hoofd van het Rijksevacuatiecentrum in 's-Hertogen- bosch deelde de evacué's mede, dat het in verband met het hoge water, dat omstreeks 14 Februari wordt verwacht, niet mogelijk en verantwoord is hen naar Zeeland te laten terugkeren. Nat. Rampenfonds „Trouw" (Voor slachtoffers van de watersnood) -J Buiten de wallen staat alles blank Gisteren (Nationale Rouw dag) woonde het koninklijk gezin de dienst bij in de Ned. Herv. Kerk te Baarn. maar rondom de stadswallen staat alles blank. Prins Bernhard heeft gistermiddag een onverwacht bezoek gebracht aan Willemstad. Hij landde met een heli copter. LEED VERKEERDE IN VREUGDE Herenigd dank zij Koninklijke hulp In slechts enkele uren veranderde het leed van landbouwer Iwaarden uit Oosterland in de grootste vreugde. Vrij dag evacueerde hij r.aar Baarn, zonder vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kiwijt was geraakt. Zater dagochtend kreeg hij de zekerheid, dat zij nog in leven waren en Zaterdag middag kwam een koninklijke auto voor. Deze bracht hem eerst naar Utredht voor hereniging met zijn doch ters. Daarna werd de reis naar Assen voortgezet waar zijn vrouw wachtte. actie te Hilversum bereikbaar zal zijn. Nauwelijks was de eerste oproep ten einde of deze vijf telefoons begonnen te rinkelen. Daarop had men niet ge rekend. PTT-monteurs. die Zaterdag de te lefoons hadden IC. nnpesloten harden deze in nog legS 'kamers provisorisch op de grond geplaatst. Programma leider G. Hoek van de NCRV was ech ter toevallig in de buurt en na diens noodkreet snelden enkele andere om- roepfiguren toe om mee te helpen met het aannemen van de telefoontjes. Op de grond zittend bij de telefoons wer den de mededelingen en giften van luisterend Nederland genoteerd en de toezeggingen stroomden binnen: kleine giften en ook grote, van 1000 en meer nniimnuq Het Nederlandse volk heeft gisteren, een week nadat een catastrophale ramp het land teisterde, een algemene gedenkdag gehouden, waarop in gezamenlijke kerkdiensten de do den zijn herdacht, gebeden is om vertroosting voor de vele duizenden, die van huis en haard werden verdreven en geofferd is om het leed der getroffenen te verzachten Van vele huizen hing de vlag halfstok en langs de stille winterse straten van stad en dorp spoedden zich duizenden naar de kerken. En terwijl het bijzondere karakter van deze Zondag zijn stempel drukte op het openbare leven, zwoeeden duizenden Nederlanders en buitenlan ders aan de dijken in het Zuidwesten van ons land. Daar werkten Amerikaanse negers broederlijk naast Nederlandse D.U.W.-arbeiders, militairen en studenten, allen bezield met één gedachte, die het beste kan uitgedrukt worden in het motto der eveneens hulp bie dende Nederlandse padvinders: „Mouwen omboog, ons land moet droog". De geweldige krachtsinspanning is niet zonder resultaat gebleven. Duizenden evacué's hebben onderdak, kleding en voedsel gekregen en met liefde tracht men allerwege deze landgenoten tege moet te komen. De organisaties van vrouwen en mannen, die daarbij dag en nacht in touw zijn, kunnen niet alle genoemd worden. Het zijn de naamloze vrijwilligers, zoals prins Bernhard het in zijn radiorede zeide. De dijken gaan dicht! Onvermoeibare mannen van het 332 batal jon en de H-compagnie van het regiment Johan Willem Friso hebben gisteren een prachtig succes geboekt. De dijk van de Ema- nuelpolder te Krabbendijke werd gestopt, waardoor de bedreiging van zeven polders voorlopig is afgewend. Ten Noordwesten van St. Annaland zijn gisteren vier dijken gedicht. Hier waren het dijk werkers, chauffeurs en paardenknechten, die hun werk bekroond zagen. Urenlang hebben zij strijd geleverd. Ijzige sneeuwbuien striemden de reeds verkleumde gezichten, maar de mannen hebben doorgewerkt. En toen de schemering over de polders daalde, werd in dit vlakke -land een dankdienst gehouden. Ook bij Poortvliet werden alle dijken gestopt en thans is men met alle kracht bezig de dijken te verstevigen. Voor de eerste maal vloeide gisteren geen nieuw water Poortvliet binnen. De burge meester seinde, dat het moreel van zijn bevolking zeer goed is. Zeventienhonderd mensen hebben zich verzameld rond het hoger gelegen stadhuis. Overal waar wij geweest zijn, hebben wij de burgemeesters en hun ambtenaren op hun post ge troffen en vrijwel overal waren zij het, die in de eerste dagen de leiding hebben gegeven, totdat de militaire commandanten de orga nisatie van het reddingswerk hebben overgenomen. De werkers van het eerste uur, de duizenden vrijwilligers, die dagenlang eten en slaap versmaad hebben, worden thans in grote groepen afgelost. Maar op verscheidene plaatsen in het overstroomde land zit nog zo'n taai clubje, dat niet van wijken weet. Velen hebben zich geïnstalleerd in een droge schuur of meldden zich later bij de eva cuatie-centra om daar de mensen, die zij vaak met gevaar voor eigen leven gered hebben, verder be hulpzaam te zijn. Zo'n evacuatiecentrum is b.v. de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. Hare Majesteit koningin Juliana heeft gistermid dag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: LANDGENOTEN, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd over vallen door storm en vloed; tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen door staan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dij ken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenlief de ons door Christus ge geven, die alle leed door leden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke mo ment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. jl/TAAR, op het kritieke moment, waar mate- riële hulp niet kon worden aangewend,' werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkan der. De eendracht uit de oorlogstijd was plot seling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compro mis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door, zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vèr over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. DIT was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen wer den door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld onder vonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke ver dorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen ver dragen, elk afzonderlijk en allen, te zamen. God doet thans een beroep op onze geeste lijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Idem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. llllI'JllllflIlilllllliillllllllllllllllllllllllH (Van een onzer redacteuren) ^JTAANDE in de overheidsbank van het majesteitelijke bedehuis, dat zo nauw verwant is aan de levensloop van ons volk de histo rische Nieuwe Kerk op de Dam in de hoofdstad zong prinses Wilhelmina te zamen met honderden kerkzangers staande de ont roerende bemoediging uit Gezang 301, vers 14: „Oorlof, mijn arme schapen, die zijt in grote nood. Uw herder zal niet slapen, al zijt ge nu verstrooid". Deze zang in het overvolle kerk gebouw vormde het einde van een sobere, stijlvolle oecumeni sche dienst, welke tallozen in Ne derland dank zij de radio deelgenoot maakte van deze ure van rouw, gebed en vertroosting. Tientallen moesten met een staan plaats genoegen nemen. Honderden i* /,ip VprrJPT |)h2 3 Hp rmi PLECHTIGHEID TE STAVENTSSE Zaterdag om kwart voor negen heeft de hele bezetting van Stavenisse plech tig uitgeleide gedaan aan vijf geïdenti ficeerde slachtoffers. Deze ontroerende symbolische plech tigheid werd geleid door burgemeester L. A. Verburg. De heer Zoeterworp hield een korte toespraak. Aanwezig waren de dokter van Stavenisse, hei Nederlandse Rode Kruis, een detache ment van zee- en landmacht en van de Rijkspolitie en een aantal burgers, die aan het reddingswerk hebben deelge nomen. De vorige burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, de heer J. Gotwaldt. thans burgemeester van Etten, is tijde lijk belast met het burgemeesterschap van Hoge en Lage Zwaluwe zolang de noodtoestand duurt. Hoge en Lage Zwaluwe had namelijk nog geen nieu we burgemeester. Wij publiceren op pag. 2 de vierde lijst van de ver liezen uitgegeven door het Nederlandse Rode Kruis. Op de Nationale Rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingeza melde goederen voor de hulpverlening hoog opge stapeld lagen, een bijzondere oecumenische dienst gehou den, welke door prinses Wil- helmina werd bijgewoond. Prinses Wilhelmina bij het verlaten van de kerk. Volgens mededeling van de secreta rie te Willemstad, zouden, volgens on bevestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te betreuren. Vast staat, dat de watersnood aan 46 inwoners vam Fijnaart het leven heeft gekost

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1