De Nest te 's-Gravendeel droog nagenoeg CHIEF WHIP Drooglegging Alblasserwaard is reeds begonnen Slangen in strijd tegen het water CHINEZEN OP FORMOSA BEREIDEN ZICH VOOR Rampenfonds25 millioen Foster Dulles over de ramp Burgemeesters Koning Boudewijn is weer thuis „Hulp? maar niet zo, dat de dollar wordt aangetast" Drinkwater zal anders smaken Drie dagen en nachten is er gewerkt met drie-en-dertig pompen van brandweerploegen Militairen zullen worden afgelost Willemstadzelf getroffen, helpt Polders benoorden Antwerpen staan noe onder water Verdediging geeft Hitier de schuld Maar herenmoet ik u nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk OP IEDERS LIP! Meer Amerikaanse hulp? In Korea offensief op komst Uit alle delen van de wereld komt het ffeld binnenstromen Hulp van Linge-gemaal overwogen Sultan Hamid II op 25 Februari voor Emigratie biedt geen oplossing Maandag 9 Februari 1953 RIJN EN GOUWE Pag- 4 Na een week worstelens in de veel al kleine gemeenten van het getroffen gebied, moge een woord van waar dering worden geuit voor het werk van de burgemeesters van die ge meenten. Zij hebben zich hun ambt waardig betoond. Hier en daar is de opmerking ge maakt. dat de regering door het treffen van radicale maatregelen, welke het plaatselijke bestuur zouden moeten uitschakelen, doeltreffender en sneller handelen zou nebben bevorderd. Ook is wel te kennen gegeven, dat via het afkondigen van de staat van beleg, het gezag in handen had moeten komen van militaire autoriteiten. Wij achten het prijzenswaardig, dat de regering daartoe niet is overgegaan. Het burgerlijk gezag, zoals zich dat langer dan een eeuw in ons land plaat selijk heeft ontwikkeld, is en blijft het aangewezen orgaan, om bij rampen op te treden. De burgemeesters hebben hierbij een belangrijke taak. Zij heb ben deze nu weer voortreffelijk ver vuld. Ook de polderbesturen bleken bij het bestrijden van de watersnood voor hun taak berekend. Nu in de afgelopen week de ergste stoot is opgevangen en het thans aankomt op het herstel van de nor male verhoudingen ter plaatse, zullen de plaatselijke besturen de situatie het best kunnen beoordelen en daar naar handelen. Daarbij is de steun van het militaire apparaat van zeer grote betekenis, maar het moet niet anders zijn dan steun en hulp. Plaatsvervan gend behoeft het militaire apparaat niet op te treden, waar het burgerlijk gezag voor zijn taak berekend bleek. Een andere zaak is, of de zogenaamde centrale organen van de burgerlijke overheid direct wel met goed inzicht hebben gehandeld, maar ook hier geldt, dat zij v/erden overvallen en vooral, dat door het ontbreken van een prompt werkende informatiedienst, de omvang van de ramp niet snel genoeg tot in onderdelen bekend werd. Thans zijn wij de tegenaanval be gonnen. Een zeer zware taak rust nog op de burgemeesters van de getroffen plaatsen. Wij geven gaarne uiting aan het vertrouwen, dat zij ook dit deel van hun taak met bekwaamheid en karakter zullen vervullen. De lijd van de burgemeesters en de gemeente besturen is nog niet voorbij. Eigen Nieuwsdienst BRUSSEL. Koning Boudewijn is gis termiddag van de Azuren-kust te Brussel teruggekeerd. Zoals men weet. had het hier in ruime kring bevreemding ge wekt, dat de koning na een zeer kort bezoek aan de geteisterde gebieden in België Dinsdag naar Zuid-Frankrijk was vertrokken om daar in gezelschap van zijn vader, zijn stiefmoeder en zijn broer geheel op verhaal te komen van zijn aanval van griep. Aan deze ver wondering is o.a. ook door een katho liek blad uiting gegeven. Vrijdag werd na de gebruikelijke bijeen komst van het kabinet bekend, dat mi nister Van Zeeland, die de vergadering had voorgezeten omdat de eerste-minis- ter wegens ziekte verhinderd was, na een gedachtenwisseling met zijn colle ga's over de tragedie van de overstro mingen een onderhoud had gehad met de kabinetschef des konings. Zaterdag morgen werd bekend, dat het herstel van 's konings gezondheid dermate was gevorderd, dat hij naar Brussel kon' terugkeren. NEW YORK (Reuter). Alexander Wi ley, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft op een vergadering van bankiers ge zegd, dat de Amerikaanse hulp aan het buitenland zodanig moest worden voort gezet, dat zij „onze binnenlandse eco nomie niet kreupel maakt en onze dol lar niet aantast." Amerika's Europese bondgenoten, aldus Wiley, moeten ;nzien. dat hun redding uiteindelijk van henzelf afhangt en niet van de Verenigde Staten. Wij kunnen van de Amerikaanse belastingbetaler niet verwachten, dat hij de ontzettende last van de hulp aan het buitenland draagt, terwijl men in het buitenland nog steeds vermijdt om zijn aandeel te betalen teneinde op eigen benen te kunnen staan. Wiley •ichi' t nodig om de hulp aar. het buitenland voort te zetten, maar volgens hem moest de omvang van die hulp worden herzien overeenkomstig de binnenlandse begroting. Opnieuw arrestaties van communisten in West-Duitsland FRANKFORT (Reuter) De West- duitse politie heeft opnieuw communis ten gearresteerd, ditmaal elf leiders van de communistische groep „Sozialistische Aktiou". Zij zijn gearresteerd, terwijl zy een geheime vergadering te Worms in de staat Hessen hielden. Volgens de politie was Frankfort he- centrum van de activi teit der communistische groep. Men heeft ook documenten in beslae eenomen. Vry- dae ziin er «"-e»*ig communisten ge arresteerd, over wie deWestduitse politie geen bijzonderheden gaf. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Wanneer een waterlei. ding, na buiten werking te zijn geweest, weer water gaat leveren, smaakt dit dik wijls anders dan vroeger en soms zelfs onaangenaam. Dit komt, doordat een kleine hoeveelheid chloor als ontsmet tingsmiddel wordt toegevoegd. Het is volkomen ongevaarlijk voor de gezond heid en juist een bewijs, dat het water goed werd behandeld. Koken vóór ge bruik blijft echter noodzakelijk, zolang plaatselijk niet bekend is gemaakt dat dit niet meer nodig is. Eigen Nieuwsdienst 's-GRAVENDEEL. Met behulp van 33 pompen van brandweerploegen uit vele gemeenten is het te 's-Gra- vendeel gelukt de polder Bevershoek (de Nest) nagenoeg droog te krijgen. Drie dagen en nachten is men hiermee bezig geweest. Gemiddeld stond er twee meter water. Hoewel het slechts een oppervlakte betreft van 17 ha, is dit succes belangrijk, omdat het de woonwijk is van duizend mensen. De burgemeester heeft evenwel de be woners hiervan ten strengste verbo den terug te keren, omdat eerst moet worden nagegaan, of er in de huizen nog slachtoffers zijn en of de men sen behoorlijk verzorgd kunnen wor den. Bovendien moet eerst worden nage gaan, of een dijk langs deze polder, waarin een gat van vijftig meter is gedicht met zandzakken, het zal hou den, daar een naastgelegen polder nog vol water staat. Zondagmiddag is met bekwame spoed begonnen aan het leeghalen van een schuur met 400 mud aardappelen in Bevershoek. Men hoopte hiervan nog een groot deel te kunnen redden. Met het droogmalen van de 2900 ha grote polder Nieuw Bonaventura. waar in verreweg het grootste deel van 's-Gra- vendeel is gelegen, is eveneens begonnen. Aan dit werk wordt ook deelgenomen door de zandzuiger Ahoy, die voorlopig het opruimen van de Faustus heeft ge staakt. De Ahoy kan hierbij niet op volle capaciteit worden gebruikt. De bij Puttershoek liggende zuiger pompt het water weg via de polder Nieuw Land van Puttershoek, die door doorbraken in verbinding slaat met Bonaventura. De verwachting was dat de Abby Zondagmiddag in bedrijf zou komen. Zij slaat er dan 400 kubieke meter per minuut uit, evenals het gemaal bij Put tershoek. terwijl er ook nog vier1 pom pen met een gezamenlijke capaciteit van 1G0 kubieke meter zullen worden ge bruikt. De naast Bevershoek gelegen polder Mookhoek en Trekdam zouden vandaag aan de beurt komen. Men wil het water met twee pomoen direct lozen op de Kil. Eleclriciteit Het droog komen van de polder Bevers hoek heeft waarschijnlijk het voordeel, dat spoedig een gedeelte van 's-Graven- deel weer van electriciteit kan worden voorzien. Er is namelijk een transfor matorhuis bereikbaar geworden, dat nu eerst van een nieuwe apparatuur moet worden voorzien. Circa 4500 inwoners van deze gemeen te zijn geëvacueerd. De achtergebleven duizend mensen wonen voornamelijk in de gespaarde huizen aan de dijk. waarin ook familie en bekenden onderdak heb ben gevonden. Ongeveer driehonderd te hulp gesnelde krachten werken thans dag en nacht aan de dijken en om het leven in deze geteisterde gemeente zo draaglijk mogelijk te maken. Voedsel wordt aangevoerd uit Dordrecht, dat ook warme maaltijden stuurt uit zijn cen trale keuken. Het drinkwater komt even eens van elders. Van 's-Gravendeel zelf werkt alleen een goede kernploeg mee in deze verzorgingsorganisatie, die onder leiding staat van de ourgemeester. Om dat het gemeentehuis onder water staat, is het centrale punt gevestigd in het be kende grote witte huis van de dokter van 's-Gravendeel. Omtrent het definitieve aantal slacht offers tast men nog volkomen in het duister. Ook hier meent de burgemees ter, dat de tot dusver gemaakte schat ting aan de hoge kant is. Verscheidenen, die als slachtoffer waren opgegeven, ble ken nadien in goede gezondheid te zijn. De persoonlijke mening van het hoofd der gemeente is, dat het aantal slachtof fers zal liggen tussen dertig en veertig Tot nog toe zijn er echter pas vier ge vonden; zij zijn ook herkend en daarna ter aarde besteld te Dubbeldam. Met voortvarendheid is men tevens bezig aan het opruimen van de cadavers. Men schat, dat er in deze plaats onge veer 2000 koeien en paarden zijn ver dronken. Het is dikwijls zeer moeilijk de cadavers uit de schuren en stallen te halen. Bij dit werk moeten soms met mokers gaten in de muren worden ge slagen, waardoor weer gevaar kan ont staan voor verdere instortingen. Daarom overweegt men de cadavers op sommige plaatsen ter plaatse te vernietigen met behulp van zogenaamde vlammenwer pers. Waterzuivering Een ploeg Amerikanen was Zaterdag middag begonnen met het inrichten van een waterzuiveringsinstallatie. Wan neer de cadavers lange tijd blijven lig gen in de ondergelopen stallen en schu ren is er gevaar voor besmetting van het water. Deze buitenlandse helpers hebben zelf alle benodigdheden meege bracht. Over de brand in een opslagplaats van vlaslint. die tegelijk woedde met de overstroming, vernemen wij, dat hier door een schade is berokkend van circa 450.000 gulden. Van de ongeveer 40 mil- lioen kg opgeslagen vlas in de onge veer 25 vlasfabrieken en 15 roterijen, zal vermoedelijk driekwart verloren zijn. De betekenis van dit gewas voor 's-Gravendeel blijkt eruit, dat deze ge meente vorig jaar voor een waarde van meer dan tien millioen gulden expor teerde aan vlas en vlasproducten. Te 's-Gravendeel wordt hard gewerkt om „De Nest?' droog te krijgenMet be hulp van brandtveerpompen is men daar al zo goed als in geslaagd. Over de dijk langs het Dordtsche Kil liggen slangen, waardoor het tea ter afvloeit. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De troepen, die op 1 Februari bijstand in de watersnooage- bieden zijn gaan brengen, zullen geleide lijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen te rug, maar blijven daar nog geconsig. neerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken personeel wordt verzocht zo spoedig mo gelijk bericht te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is gedaan. WILLEMSTAD. In de Ned. Her vormde kerk van Willemstad hebben de Hervormden en Gereformeerden gis teren een gezamenlijke kerkdienst ge houden. Een collecte tijdens de dienst voor het Nationale Rampenfonds bracht 905.50 op. Zoals men weet, is Wil lemstad zelf zwaar getroffen: het be treurt twee doden, heeft vier dijkbreu ken en verscheidene totaal verwoeste huizen. De soldaat A. Swart uit Delft, die bij het reddingwerk in de noodgebieden om hel leven kwam, is Zaterdag met militaire eer te Delft begraven- BRUSSEL (A.F.P.). Terwijl de Bel gische kust van zijn wonden herstelt, blijft de toestand in de provincie Ant werpen nog moeilijk. De polders ten Noorden van de Schelde staan nog blank, en er worden moeizame vorderingen gemaakt met het dichten van de bressen in de dijken. Het leger heeft Zaterdag de laatste evacuaties van Wallen en Hingenen itgevoerd. Te Oostende, waar het Zaterdagmorgen begon te sneeuwen, spoelen talrijke ka davers van koeien en paarden vermoe delijk uit de Zeeuwse wateren aan. Er worden drastische maatregelen tegen het besmettingsgevaar genomen. PROCES-ORADOUR BORDEAUX (A.F.P.). Vandaag zal de openbare aanklager requisitoir nemen tegen de Elzassers voor hun aandeel in in het bloedbad van Oradour. Tegen de Duitse beklaagden heeft hij verle den week zeven doodvonnissen geëist. De Franse verdedigers, sommigen van hen getooid met de hoogste onderschei dingen voor verzetswerk, hebben vrij spraak voor hun cliënten gepleit op grond van hun jeugdige leeftijd toen zij hun wandaden bedreven. De'ware schuldigen zijn Hitier en zijn misda dige systeem. De Duitsers, die nu gescheiden van de Elzasser beklaagden terechtstaan, moe ten Woensdag weer voor het tribunaal verschijnen. Advertentie Schade door Japan moet worden opgegeven Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Eventuele eisen tot schadevergoeding van oorlogsschade, ge leden in Japan, moeten vóór 17 Maart bij de betrokken Japanse instanties zijn voorgebracht, aldus een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse za ken. Er kunnen alleen eisen worden in gediend betreffende schade aan goederen, die op 8 December 1941 aanwezig waren binnen het huidige Japanse gebied. Scha de geleden in het voormalig Nederlands- Oost-Indië valt derhalve niet onder deze regeling. DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds beschikte Zaterdag avond over een bedrag van 24,9 millioen gulden. De hulpverlening aan Nederland gaat intussen nog onverminderd voort. ZWITSERLAND: de Zwitserse geluiks- ketting heeft tot nu 2.200.000 Zwitserse francs opgebracht. Een verzekerings maatschappij gaf 100.000 gulden. NOORWEGEN: Landelijke actie van het Roode Kruis bracht ongeveer 750.000 kronen op. ZWEDEN: Al meer dan 150.000 kronen zijn in het fonds van de Nederlandse legatie gestort. Andere instellingen brachten meer dan 2.000.000 kronen bij een. DUITSLAND: Industrie geeft royaal, het ondernemersverbond van de Ruhr- mijnen: 50.000 mark, mijnen van Dordt- mund: ook 50 000 mark. Ander kolen- bedrijf 10.000 gulden. ITALIË: Gevangenen en personeel van gevangenis te Rome gaven 180.000 lire. AMERIKA: Parachutisten brachten 12.240 dollar samen. Kardinaal Spellman gaf zelf 10.000 dollar en 5.000 dollar uit de John Raskob-Stichting. CURASAO: 1.151.000 gulden ter be schikking gesteld. INDONESIË. Bandoeng 250.000 roe- piahs, Djakarta 410.665 roepiahs. EMIGRANTEN: Op de Sibajak op weg naar Nieuw Zeeland gaven 10.000 gulden. Bemanning gaf 4500 gulden. TAIPEH, Formosa (Reuter en A.P.). Amerika zou de Chinese nationa listen op Formosa meer militaire hulp hebben aangeboden De Ameri kaanse generaal Olmsted, die voor besprekingen met officieren van de regering-Tsjang Kai-sjek enige dagen op Formosa is geweest, heeft de grootste manoeuvre bijgewoond van nationalistisch-Chinese strijdkrach ten, welke ooit is gehouden, sedert de verslagen Tsjang Kai-sjek, zich op zijn laatste bolwerk, Formosa, terug trok. Om redenen van veiligheid is het aantal tanks en vliegtuigen, dat aan de manoeuvres deelnam, niet be kend gemaakt. Intussen heeft de commandant van de marine der Chinese nationalisten, die op het ogenblik in Californië is, ver klaard, dat hij gereed en verlangend is om aanvallen op het Chinese vaste land te doen. In Korea heeft de nieuwe Amerikaanse bevelhebber, generaal Maxwell Taylor, doen doorschemeren, dat hij een nieuw offensief voorbereidde en heeft zijn scheidende voorganger James van Fleet gezegd: „de enige goede commu nist is een dode communist". Tenslotte heeft Mao Tse-toeng, het staatshoofd van communistisch China, verzekerd, dat de Chinezen en Noord- Koreanen bereid zijn om door te vech ten tot het bittere einde en totdat „de imperialisten benen maken". China wenst aan de Koreaanse oorlog on middellijk een einde te maken, aldus Mao. maar gaan de Amerikanen daar niet op in, dan vechten wij door met onverminderde kracht. Generaal Tsjoe Teh. bevelhebber van de Chinese legers in Korea, heeft zich in een telegram bij die woorden aan gesloten. Republikeinse steun Te Washington is de nieuwe politiek van de regering-Eisenhower in het Ver re Oosten („deneutralisering" van For mosa en het voornemen om een volledige blokkade van Rood China af te kondi gen) het voornaamste punt van debat. De nieuwe plannen genieten algemene steun bij de Republikeinse afgevaardig den in het Congres, maar aan democra tische zijde bestaat enige reserve. Dewey Short, voorzitter der leger- commissie van de senaat, is van mening, dat een blokkade, in plaats van een ver lenging en uitbreiding van de oorlog te betekenen, die zal verkorten en beper ken en dus mensenlevens zal besparen. Senator John Sparkman, die in de ver kiezingsstrijd candidaat voor het vice- presidentschap was, herinnerde echter aan Eisenhowers belofte, dat er voor het Eigen Nieuwsdienst SLIEDRECHT. Toen het be dreigde Oostburg in Zeeuwsch- Vlaanderen een noodkreet liet ho ren en dringend om vakkundige steenzetters vroeg ter versterking van de door het water besprongen dqken, stonden er te Sliedrecht onmiddellijk veertig van deze vak lieden klaar om zich per autobus via België naar Zeeuwsch-Vlaan- deren te begeven en velen hunner vergaten daarbij de nood waarin eigen erf door wateroverlast ver keerde. Dit voorbeeld wordt thans gevolgd door de riishoutkappers. Niet slechts die van Sliedrecht. doch ook de griendwer- kers van Werkendam. Strüensas. Nieu wendijk en de beide Zwaluwen laten de nood in het Zeeuwse en Zuidhol landse rampgebied zwaarder wegen dan hun eigen hachelijke omstandigheden. Met man en macht zullen zij er voor zorgen dat er bruikbaar rijshout ter beschikking komt, water, sneeuw, ijs en felle koude ten spijt! Machtig noodgemaal Anderen werken dag en nacht om de Alblasserwaard weer droog te krijgen. De gemalen van de Overwaard en van de Nederwaard zijn nog onklaar maar desondanks wordt elders reeds gemalen. Vrijdagavond is het dijkgat in de Noord- hoek van Papendrecht voorlopig gedient en onderwijl waren de mannen van de baggermaatschappij Bos Kalis te Slie drecht al druk in de weer om in de bocht bij de scheepswerf van Te Velt huis een buisleiding aan te leggen die aan gene zijde van de dijk in een wiel mondde eu die aan de andere zijde werd aangesloten op de naar deze hoek ver- haalde zandzuiger Boka. Die Boka had consignes om Maandag morgen naar Hansweert te vertrekken, maar Zaterdagavond zette het personeel dat zijn nachtrust vergat de machtige pompen in werking om de waterlast van de Alblasserwaard alvast wat te keren. Dit werk moest herhaaldelijk worden onderbroken omdat aangezogen drijfvuil de zuigbuis dreigde te verstoppen en overigens konden de pompen van de Boka niet op volle kracht werken omdat anders meer lucht dan water zou wor den aangezogen. Toch zal men van dit ..noodgemaal" een dankbaar gebruik blijven maken. Zondagmiddag arriveerde de zuiger Balder van de firma Bree en Van der Bout ter plaatse om de naar Hansweert vertrekkend^ Boka te ver vangen en voorts hoopt men Maandag reeds de beschikking ie hebben over krachtige Engelse pompen die eveneens op dit punt zullen worden opgesteld. De daartoe nodige zuigbuizen werden Zon dagmiddag al over de dijk gelegd en onder dat bedrijven door moest het ver keer over die dijk de enige verbin dingsweg tussen Dordrecht en Gorkum zo goed en zo kwaad als dat ging voortgang vinden. De gehele Zondag door reden zand- auto's af en aan om over de zuigbuizen heen een nieuwe rijweg te maken en eer grote ploeg straatmakers werkte als duivels om in twee étappes deze op. <-n afrit van een verhard wegdek te voor zien. Waterstaatsautoriteiten en polderbestu ren overwegen inmiddels in hoeverre het mogelijk en verantwoord zou zijn om ook het Linge-gemaal in de bemaling var de Alblasserwaard te betrekken Daartoe zou het noodzakelijk zijn enige tijdelijke duikers aan te leggen. Dat Linge-gemaal, dat in normale omstan digheden het poldergebied tot aan Tiel toe bemaalt heeft een enorme capaciteit die het vermogen van de zoveel oudere gemalen van de Alblasserwaard verre en verre overtreft ER is zo ontzettend veel nodig, dat één maal geven niet vol doende is! Denk nóg eens aan giro 9575! DJAKARTA. (Aneta.) Sultan Hamid II zal op 25 Februari voor het hoogge rechtshof te Djakarta terecht staan. De zitting zal openbaar zijn. Voor de pers zijn plaatsen gereser veerd. De sultan wordt ervan beschul digd mee te hebben gedaan aan de actie- Westerling. Verre Oosten geen agressieve acties op het programma stonden. Daarom wilde hij. zodra minister Foster Dulles uit Europa terugkwam, precies weten, hoe ver Amerika wilde gaan bij eventuele aanvallen door de nationalistische Chi nezen op Rood China en wat de gevol gen van een volledige blokkade zouden kunnen zijn. De eerste stap Sprekende over het besluit om Tsjang Kai-sjek de vrije hand te geven, vroeg Sparkman: Is dat de eerste stap op de weg naar een wereldoorlog? Hij .ver weet president Eisenhower, dat hy er de Democratische minderheid niet over had geraadpleegd. Men neemt aan, dat Engeland sterk gekant is tegen een blokkade van de Chinese kust. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft doen weten, dat de mogelijkheid van een dergelijke blokkade niet met de Britse regering was besproken. Woorden van hulde Eigen Nieuwsdienst LUXEMBURG. John Foster Dul les, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zijn Euro pese oriëntatiereis besloten met een bezoek aan Luxemburg, waar hij zich vooral heeft laten voorlichten over de kolen-staalgemeenschap, die in de stad Luxemburg haar zetel heeft. Zaterdag bracht hij een bezoek aan Brussel, waar hij aandacht heeft gewijd aan België's plaats in het toekomstige Europese leger. Op zijn reis van Nederland naar Bel gië heeft minister Dulles met zijn reis- geroot Raroid Stassen boven het over stroomde gebied gevlogen. Voor zijn ver trek van Schiphol op Zaterdagochtend vertelde minister Dulles: „Het spreekt vanzelf, dat d"- overstromingsramp een onderwerp van bespreking met de Ne derlandse regering is geweest. De rap porten. die mij daarover bereiken, zal ik bestuderen om zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen aan president Eisenhower. Mijn regering zal zeker bij- stai-d verlenen aan de getroffen gebie den in Nederland, Engeland en België. Ik ben er van overtuigdda i de onvermoeibare -wil van het Neder landse volk de herbouw van het ge teisterde land zal doen slagen. Ik wil voor deze onverzettelijkheid gaarne mijn grootste hulde brengen". Minis ter Dulles vermeldde nog, dat hij voorzitter zal zijn van het comité voor hulp aan Nederland, dat president Eisenhower onmiddellijk heeft opge richt en waarvan ook Harold Stassen, directeur van het bureau der weder zijdse veiligheid, de minister van defensie Wilson en de minister van landbouw Benson leden zijn. Burgemeester Reuter: Wesl-Berlijn raakt propvol BONN (Reuter). De stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Beriyn, die in Januari 25.000 heeft bedragen, zal in Februari 30.000 zün, zo meent Ernst Reuter, de burgemeester van West Berlijn. Emigratie is geen op lossing. aldus Reuter, want wij weten maar al te goed. hoe moeilijk het is om b.v. tienduizend mensen naar Canada te krijgen. Daarom moeten de Duitsers zichzelf helpen en moet men zich niet direct tot het buitenland wenden. De federale regering te Bonn heeft besloten om opnieuw negentig millioen mark beschikbaar te stellen voor het onder dak brengen van vluchtelingen In West-Duitsland. Bovendien zullen er in plaats van tienduizend voortaan dertig duizend vluchtelingen per maand uit West-Berlijn naar West-Duitsland worden gevlogen. Burgemeester Reuter verklaarde, dat het stadsbestuur van West-Berlijn er in was geslaagd om tot dusver iedereen onder dak te brengen. Elke vierkante meter woonruimte in West-Berlijn wordt gebruikt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1