ALPHENS RAAD HULPVERLENING Presentiegeld eerste BESLUIT TOT AAN ZUIDLAND offer LAXEER AKKERTJES Bodegraafse transportcolonne hielp in getroffen gebieden ALPHEN ADOPTEERDE EEN NIJVERE GEMEENTE Zuidland heeft een rijke historie METAALINDUSTRIE HEEFT DE BESTE KANSEN Geen hogere classificatie h Boskoops raad behandelde de gemeente-begroting E.H.BÏX hield jaarvergadering om c.a.o. Geen oplossing in geschil voor boomkwekerij Groslijst P.v.d.A. samengesteld Mogelijkheden Causerie voor de R.K. Middenstand Industrieterrein Bedrijfsruimten De wereldreis van Jimmv Brown Maandag 9 Februari 1953 RUN EN GOUWE Pag. 3 Advertentie ALPHEN A.D. RIJN. De gemeenteraad is Zaterdagmiddag in spoedeisende vergadering bijeen gekomen om in principe te besluiten tot het verlenen van bijzondere hulp en bijstand aan de, door de natio- aale ramp getroffen gemeente ZuidlancL De lampen brandende Nadat hierover in geheime zitting enige mededelingen waren gedaan, wees de voorzitter er in de openbare verga dering op, dat de grote natuurramp ook bij de gehele bevolking van onze ge meente gevoelens heeft opgeroepen van naastenliefde en barmhartigheid. Wij zijn met diepe deernis vervuld over het lot van onze beproefde broeders en zus ters in de getroffen gebieden, zo zei spr., en een diesp besef van saamhorig- neid en verbondenheid dwingt ons hen 'te helpen, zoveel als in ons vermogen ligt. De wederopbouw en de herrijze nis zullen volledig moeten zijn. Wij zijn buitengewoon trots, zo vervolgde de voorzitter, op de offervaardigheid en de hulpbereidheid, zoals die hier aan de dag zijn getreden en die het mogelijk maken daden van betekenis te stellen. Wij staan echter nog slechts aan het be gan. Straks zullen we oog in oog komen te staan tegenover de ware omvang van de ramp, maar wij zullen de lampen brandende houden en de lendenen omgord. Verschillende fractievoorzitters voer den hierna nog het woord. De heer Ruyssenaars bracht hulde aan B. en W. voor de wijze, waarop het college de hulpactie in onze gemeente heeft doen slagen en betrok in die lof tevens de ingezetenen, die zo spontaan op de oproep tot hulpverlening hebben gereageerd. Hij verklaarde gaarne B. «n W. te machtigen de zo zwaar ge troffen gemeente Zuidland die hulp te verlenen, welke mogelijk en verant woord is en vertrouwde, dat daarbij ook zoveel mogelijk het particulier ini tiatief zal worden ingeschakeld. Namens alle fracties deelde de heer Ruyssenaars mede, dat men besloten had het presentiegeld van deze ver- radering beschikbaar te stellen voor de gemeente Zuidland. De heer Verdonk, die eveneens na mens zijn fractie alle steun toezegde, ad viseerde B. en W. contact op te nemen met de middenstandsverenigingen. De heer Geerlof betuigde zijn dank aan B. en W. voor het genomen initia tief en de heer Rogaar verklaarde, na mens zijn fractie, dat geheel Alphen er een eer in zal stellen Zuidland zo spoe dig mogelijk weer op de been -te helpen. Spr. verzocht de voorzitter te willen meedelen, waarom op de Zondag van de ramp door het gemeentebestuur geen hulp mocht worden verleend in de ge troffen gemeenten, zulks in verband met vragen, welke onder de burgerij zijn ge rezen. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij Zondag inderdaad door verschillen- Zilveren ambtsjubileum AiLPHEN AAN DEN RIJN. Onze oud-plaatsgenoot, de heer A. Vierber- gen, thans als commies-titulair werk zaam ter inspectie van 's Rijksbelastin gen en woonachtig te Tiel, mocht j.l. Zaterdag zijn zilveren ambtsjubileum vieren. L/EIMUIDBN. De afdeling Leimui- denRijnsaterwoude van de EHBO hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in café Sneeboer. De presidente mevr. Heenk-Bergshoeff (herdacht in haar ope ningswoord de talrijke slachtoffers van de nationale ramp die ons land heeft ge troffen. Ook deze afdeling heeft haar hulp aangeboden. De secretaris, de heer H. Meijer gaf een overzicht van de ge beurtenissen in 1952. Hierin werd ge noemd het tragisch overlijden van de oprichter der afdeling, dokter Stapen- sea. Het ledental was met vier vermin derd en bedraagt thans 17. In September is dokter Brinkhorst een nieuwe cursus begonnen, zodat dit jaar op een aantal nieuwe leden mag worden gerekend. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer D. Kroon, gaf een voordelig saldo aan. Een nieuwe ver- bandtrommel zal geplaatst worden bij mej, C. van Velzen-Vriezekoop en de heer J. Brienne. Voor eventuele onge vallen staat thans een grote verband- trommel beschikbaar op de volgende adressen te Leimuiden: St. Jozefklooster, mevr. Heenlk, A. Los, W._du Pau, A. de Vos te Bilderdam; te Pontveer, Van Staveren. en mevrouw Bergshoeff. Besloten werd de uitnodiging aan te nemen om deel te nemen aan de districtewedstrijd te Ben- n-ebroek met «twee ploegen onder leiding van de heren A. Los en J. Brienne. De aftredende bestuursleden mevr. de ingezetenen Is opgebeld, die adviseer den het gemeentepersoneel naar de be dreigde gebieden te zenden ter assisten tie. Spr. zeide deze adviezen te hebben moeten' afwijzen, omdat het nog geens zins zeker was, dat wij hier gespaard zouden blijven. Bij Moordrecht, 's-Gtra- venzande en Abcoude was de toestand critiek, zodat het niet verantwoord was het personeel van gemeentewerken naar elders te zenden. Bovendien diende te worden voorkomen, dat het een chaos werd. Zondagavond is uit radioberichten wel gebleken, dat de massale hulpverle ning daartoe bijna heeft geleid. Tenslotte werd met algemene stemmen tot hulpverlening aan de gemeente Zuid land besloten. V rijdagavond bereikte burgemeester Witschey een versoek van zijn collega te Zuidland. Deze vroeg om voedsel voor een 400-tal studenten, die momen teel aan het werk zijn in het door Alphen geadopteerde dorp. In een om mezien was de zaak georganiseerd. In de Marlhastichting ging men aan het werk om 400 porties boerenkool met even zoveel ballen gehakt te bereiden. De heer 'A. Griethuizen bood aan voor een flinke hoeveelheid erwtensoep te zorgen. Zaterdagmorgen ging een voed selcolonne op tveg, niet alleen met stamppot en snert, maar ook met andere nuttige zaken als kaas, gerookt spek, jam in blik, margarine, melkpoeder, ge condenseerde melk en cacao. Deze snel le hulpverlening was mogelijk door samenwerking tussen het plaatselijk Rode Kruis en het gemeentebestuur. De foto toont, hoe een lid van onze Rode Kruis-colonne met een der studenten boerenkool uit de auto halen om 400 knorrende magen te vullen. BOSKOOP. In de jaarvergadering van de afd. Boskoop van de Ned. Chr. Landarbeidersbond bracht het hoofdbe stuurslid, de heer Stokman, verslag uit over de gehouden conferentie tussen de werkgevers en werknemers in het boom- kwekersbedryf inzake een nieuw af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst. De heer Stokman deelde de vergade ring mede, dat er helaas op deze con ferentie geen overeenstemming kon wor den bereikt. Er is tenslotte besloten het geschil aan het college van ryksbemid- delaars voor te leggen. De uitspraak van dit college dient dus eerst te worden afgewacht. Het jaarverslag van de penningmeester getuigde van een gezonde financiële po sitie der afdeling. De secretaris rele veerde in zijn jaarverslag het wel en wee der vereniging in het afgelopen verenigingsjaar. Daar de secretaris te kennen had gegeven te willen aftreden, werd in zijn plaats de heer Verkerk ge kozen. De voorzitter, de heer Jongej an, dankte de heer Van Dam hartelijk voor het zeer vele werk dat hij zovele jaren lang als secretaris voor de N.C.L.B. heeft mogen verrichten. Als blijk van waardering zal de heer Van Dam een vulpen worden aangeboden. Tenslotte zij nog vermeld dat het be stuur werd gemachtigd om ter leniging van de nood van de watersnoodramp een gift te storten op de giro van het Nationaal Rampenfonds. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Laurens van Ettanger, 30 j. n Glasina Maria Frederika Wernsen, 22 j.; Jan Bertus van der Velden, 31 j. en Cornells Geertruida van Dolder, 25 j. Overleden: Hendrik Oppelaar, 64 j., eohtgen. van Maria Verboom. Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Auto tegen bakfiets AARLANDERVEEN. Vrijdagmor gen stond de bakfiets van de melkven ter M. v. d. Berg in het Zxnideinde langs de weg ter hoogte van het huis van de heer Van Doorn. Een bestelwagen die naderde en te weinig uitweek, reed de bakfiets aan. De beschadiging van de bakfiets en de verloren gegane zuivelproducten werden direct door de onbekende auto bestuurder betaald. BODEGRAVEN. De plaatselijke af deling van de Partij van de Arbeid hield in Het bonte varken een matig bezochte jaarvergadering. Het jaarverslag van de penningmeester sloot met een miniem nadelig saldo. Het jaarverslag van de secretaris toonde een gezond en bloeiend verenigingsleven. Het gehele bestuur werd herkozen. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren B. van Elk, voor zitter, D. Hoogendoorn, secretaris, en J. v. d. Walle, penningmeester. De groslijst voor de komende gemeen teraadsverkiezingen werd als volgt sa mengesteld: B. van Elk, J. Martens, P. Mijderwijk, J. v. d. Walle, P. Oudshoorn, mevr. Bergsma-Oudshoorn, C. Versloot, W. Both, St. Blonk, H. G. Bouwhof, A. van Staveren, W. Ooms, J. Voordouw, B. Weber. BODEGRAVEN. Vorige week Zon dagmorgen reeds werden de leden van de Bodegraafse transport colonne van het Rode Kruis gealarmeerd. De hele dag moesten zij zich gereed houden om bi, het eerste bericht te kunnen uitrukken. Dat bericht kwam 's middags om vijf uur. In allerijl werden een paar auto's beladen met de meest noodzakelijke din gen. Men begaf zich onder leiding van dokter Beije naar Ridderkerk, doch bij aankomst in die plaats bleek, dat daar niets meer te doen was, zodat de colon ne tot nader order naar huis ging. Het tweede alarm kwam Maandagmid dag. Weer namen de leden van de co- ALPHEN AAN DEN RIJN. Wie kende Zuidland eigenlijk? Wie had ooit gehoord van dit dorpje in het Z.O. van het eiland Putten? Het lag daar zo rustig te midden van de akkers en weilanden, totdat die rust op 1 Febr. 1953 wreed werd verstoord. Nu kennen wij net maar al te goed, zoals zoveel onbekende plaat sen voor ons een bekende klank hebben gekregen in deze week van nood. Nood die gelenigd moet worden! Nood waarin ook Alphen zal trachten te helpen zoveel als mogelijk is. Naar het dorpje Zuidland zal in de komende maanden Alphens zorg uitgaan. Over dit dorpje willen wij hier het een en ander vertellen, want de geschiedenis van een plaats kennen is de plaats zelf kennen. Landbouwgemeente Zuidland, gelegen op de vruchtbare kleibodem van het eiland Putten, is wel bij uitstek geschikt om als woonplaats te dienen voor een landbouwende bevol king. Akkerbouw en vlasbewerking zijn dan ook de hoofdmiddelen van bestaan. Dat is van ouds zo geweest en ook in het midden der vorige eeuw worden als voornaamste producten van dit dorp vermeld koren, vlas, aardappelen, mee- WOERDEN. Het economisch-technologisch instituut heeft bij het samenstellen van het rapport over de structuur van Woerden een uitgebreide studie gewijd aan de expansie-mogelijkheden van de industrie, benevens de voorwaarden waaraan de gemeente zal moeten voldoen om een goede ont wikkeling mogelijk te maken. Deze studie heeft zeer waardevolle conclusies tot gevolg gehad. Een aantal van deze conclusies volgt beknopt in dit artikel. Voor de „droge" industrie beschikt de Igemeente eveneens over twee terreinen, I waarvan een in het goedgekeurde uit breidingsplan is opgenomen. Dit heeft In het centrum staat de metaalnijver-|een oppervlakte van plm. 5.8 ha. Het geen wegverbindingen vesti-en evenmin een aansluiting op het water wegennet. Het is gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Utrecht—Rotterdam in de Middellandse polder. De totale oppervlakte industrieterrein mevr jheid, die voor zover het de lichte indus-| heeft thans nog Vos te Bilderdam, te j trie betreft in Woerden een goede vesti- en evenmin een 'aXJM Singsplaats vindt. Een moeilnSheid welke bij de vestiging van dit soort bedrijven moet worden overwonnen; is het tekort aan geschoolde werkkrachten. De vesti ging in Woerden is echter van groot be-van Woerden bedraagt 8.3 ha voor „dror lang, omdat de arbeidsmarkt in deze ge- ge" industrie en plm. 3.5 ha „natte" in- RJviPsWff pn de heer W 1 meente daardoor over wat meer ge- dustrie. In hoeverre dit voldoende is om S? wf soniamsUe herkozen! schoolde arbeiders gaat beschikken, die m Woerden een bevredigende indus- bovendaen meestal een gezin hebben triele ontwikkeling mogelijk te maken, du Pau werden bij acclamatie herkozen, De rondvraag leverde geen bijzonder heden op, waarna de bijeenkomst werd besloten. LEIMUIDEN. Vorige week werd door de R.K. Middenstandsvereniging een vergadering gehouden in café Keij- zer. Nadat de voorzitter de heer J. van Veen, enkele mededelingen had gedaan, werd besloten te zijner tijd de midden standers die door de watersnood zijn getroffen te helpen met winkelmeubi- lair. Hierna kreeg de heer E. R. Behrend. accountant te Rijnsaterswoude, het woord om de middenstanders voor lichting te geven over administratie en belastingzaken. De heer Behrend zette uiteen hoe de kleine middenstander moet handelen vooral bii afschrijvin gen van inkomsten en ondernemingsbe lastingen. Het debat dat hierna volgde werd een zeer nuttige bespreking voor de leden. Nadat de voorzitter de spre ker had bedankt, werden nog enkele on belangrijke agendapunten afgehandeld. Wegens mishandeling van kind beboet NIEUWERBRUG. Op 10 Augustus 1952 waren kinderen aan het spelen in een open loods te Nieuwerbrug. Op een gegeven moment kwam de fouragehan- delaar W. van D., die de kinderen weg joeg. De meeste kinderen liepen naar voren, maar het meisje J. Brandts durfde niet en liep naar achteren. De louragehandelaar ging haar achterna en volgens een getuige had hij het meisje bij arm en hoofd gegrepen en geslagen. De Haagse Politierechter behandelde thans deze zaak. Verdachte was niet verschenen. Uit de stukken bleek, dat hij alleen de klap bekende. Hiervoor Cerd hij conform de eis veroordeeld -t 30 boete of 15 dagen. waaruit de jeugdige en vrouwelijke ar beidskrachten voor verschillende andere bedrijfstakken kunnen worden gerequi- reerd. Naast de metaalnijverheid zijn het de kleding- en reinigingsindustrie, de che mische industrie, de hout-, kurk- en stro bewerking, de leder-, wasdoek- en rub berindustrie en de betonindustrie, die in Woerden een goede kans tot ontwikkeling hebben. Zij leveren voor de gemeente echter vaak niet de voordelen op die deze van de metaalindustrie kan verwachten, door dat zij vooral door een goede venkeers- 1rigging, een ruim aanbod van jeugdige en vrouwelijke arbeidskrachten aantrek ken. Zij dreigen daardoor het eenzijdige karakter van de vraag naar arbeid in Woerden te versterken en moeten hun- tegenhanger vinden in een bedrijfstak, die in staat is het evenwicht op de ar beidsmarkt te herstellen. In de lichte metaalnijverheid vindt de gemeente een dergelijke tegenhanger. Wil de ontwikkeling van de industrie inderdaad plaats vinden, dan zal aan bepaalde voorwaarden moeten worden voldaan. Een eerste vereiste is wel de aanwezig heid van voldoende industrieterreinen om een gevarieerd industrieel apparaat plaats te bieden. Hoewel de waterverbindingen in vele gevallen in de toekomst voor de nijverheid niet onmisbaar zullen zijn, is toch een zekere hoeveelheid industrie terrein aan vaarwater voor schepen van 200 a 300 ton noodzakelijk, teneinde de ontwikkelingskansen zo groot mogelijk te doen zijn. Hierbij wordt gedacht aan de grotere bedrijven in de betonindustrie. aan vee voederfabrieken e.d., die toch dikwijls wel behoefte hebben aan watertransport. Momenteel zijn twee terreinen in Woer den aanwezig die voor industrietexrein met wateraansluiting voor schepen tot 250 ton in aanmerking komen. is een vraagstuk, dat wij in een volgend artikel zullen behandelen. Van belang voor de bevordering van de industriële ontwikkeling in de ge meente zal ongetwijfeld ook zijn de tot standkoming van een aantal gestandaar diseerde bedrijfsruimten, welke in een industriepark van bescheiden omvang kunnen worden samengebracht en waar aan een aantal centrale voorzieningen, zoals verwarming en verlichting, gara ges, cantine en rijwielbergplaatsen, ver bonden worden. In het bijzonder wanneer hiervoor een gunstige financiële regeling kan worden gevonden, vinden dergelijke bedrijfs ruimten bij de kleine en middelgrote industrie zeer gretig aftrek. Zou het ge meentebestuur in de eerstkomende tijd er in kunnen slagen een initiatief in deze richting te nemen zoals dat trouwens reeds in een aantal gemeenten ook in de provincie Zuid-Holland is geschied dan kan het er van verzekerd zijn in de nieuwe ronde, welke thans is ingeluid en waarin het om het behoud en de versteviging van zijn industriële positie zal moeten strijden tegen sterke partners in zijn omgeving, een goede start te hebben gemaakt. Een andere belangrijke voorwaarde voor het slagen van de industriële ont wikkeling is een gevarieerde arbeids markt. Om over voldoende gesohoolde arbeidskrachten te kunnen beschikken, is scholing door het nijverheidsonderwijs niet voldoende. Een loonpolitiek zal dit moeten aanvullen. Een dergelijke loon politiek, .aldus het E.T.I.-rapport, zal er een moeten zijn van de industriële be drijven. Een directe taak voor de ge meentelijke overheid ligt hier niet. Het streven naar een hogere classifi cering der gemeente zou- tegenover het voordeel van een voldoende hoog loon voor geschoolde arbeidskrachten, het nadeel van stijgende arbeidskosten voor bedrijven, die niet van deze geschoolde krachten profiteren, opleveren. Indivi duele pogingen tot doorbreking van het loonplafond b.v. door middel van tarief- werk, zullen hier de oplossing moeten brengen. krap en lavaszaad. Direct verband hier mede hield de aanwezigheid van een korenmolen en een meekrapstoof in het dorp, waarvan de laatste in het begin der 19e eeuw werd opgeheven. Daarnaast hield men zich ook bezig met de vee teelt, het handelen in paarden en ander vee. en bezat men ter plaatse zelfs een ruim marktplein. De oppervlakte is 1955 ha, terwijl het aantal inwoners ongeveer 2200 bedraagt. In 1850 bedroeg dit 1520, hetgeen dus een groei betekent van 700 inwoners in 100 jaar. De bevolking is voor ongeveer 60 pet. Geref., 30 pet. Ned. Herv. en 10 pet. R.K. en buitenkerkelijk. In 1850 woonden er slechts 3 katholieken, die behoorden onder de parochie van Brielle; 20 Israëlieten, die er toen woonden, be hoorden tot de ringsynagoge van Heen- vliet. N aamsverandering De oudste naam waaronder de plaats voorkomt is Blenkvliet of Blinkvlieten volgens de overlevering zou het deze naam sinds het jaar 570 hebben gedra gen. In dat jaar zou in de buurt een slag hebben plaats gevonden tussen de Franken en de Saksen, waarbij men hier de wapenrustingen zag blinken. In oude geschreven bronnen komt het ook voor ais Bleijnevliet en zou het zijn naam danken aan de ligging aan een watertje aat oorspronkelijk de Vliet heette. Op de middeleeuwse lijsten van de goederen der Utrechtse kerk komt Zuid land voor onder de naam van Westen rijk, maar in later tijd werd Zuidland meer en meer de gebruikelijke naam, welke vermoedelijk te danken is aan de ligging ten Zuiden van het Land-van- Putten. Kerkgeschiedenis De eerste kerk, welke nu eens voor komt als de Grote Kerk, dan weer als de Nieuwe Kerk van Westenrijk, was gewijd aan de H. Apostel Bartholomeus. De pastoors werden door de Graven van Holland aangesteld en hadden een trac- tement van 30 gulden per jaar indien zij binnen de parochie woonden en van 7 gulden wanneer zij buiten de parochie woorden. Reeds vroeg drong de refor matie hier door en in 1574 werd de eer ste predikant aangesteld. De kerk zelf was een rechthoekig ge bouw met dubbel schip; een ruim koor werd na de reformatie slechts gebruikt voor het opbergen van allerlei materiaal en in later tijd zelfs van de brandspuit. Aan de ingang van het gebouw was een portaal met aan de buitenzijde het op schrift „Doet mij de poorten der gerech tigheid open. Ik zal daarin gaan. Ik zal den naam des Heeren loven, Psalm 118, vs 19." An de binnenzijde van dit por taal wederom een opschrift: „Bewaart uwen voet als gij ten huize Godes in gaat; zijt liever nabij om te hooren, dan om der zotten slagtoffer te geven. Eccles. (Prediker) 4:17." Ook in de kerk zelf hingen aan de wanden borden met op schriften. en wei: De Wet des Heren: de 12- artikelen des geloofs: het Onze Vader en Psalm 122 in de oude berijming en een gedeelte van Salomo's Hooglied. De toren was van onder vierkant, van boven smaller en achtkant en gedekt door een hoge spits. Daarin bevond zich een klok met het opschrift: Berttelemeus is mijn naam. Mijn geluid zij Gode bequaam, Alzo verre als men mijn hooren zal. wilt God bewaaren overal. Wouter Kaerwas maakte mij in 't jaar MCCCLXXXVI Zoals in de meeste oude kerken is ook hier de vloer bedekt met grote en kleine blauwe zerken, dank zij het feit dat vroe ger in de kerk begraven werd. Dit ge- ..Zuidland voor de ramp.. sohiedde hier heit laatst in 1822. Sinds dien werd uitsluitend buiten de kerk be graven, maar in 1830 werd een kerkhof buiten het dorp aangelegd, waarvoor in 1829 de grond werd aangekocht, waarop vroeger de St. Joris-Doelen had gestaan. Deze begraafplaats was nu juist door een nieuwe vervangen, welke binnen kort in gebruik zou worden genomen. Wellicht zullen slachtoffers van de ach ter ons liggende ramp de eersten zijn, die hier een laatste rustplaats zullen vin den. Wij schreven reeds hoe de reformatie hier in 1574 vaste voet kreeg, maar reeds veel vroeger stak de nieuwe leer hier de kop op en in 1533 werd de plaatse lijke pastoor Marcus Overswaart door het Hof van Holland gevonnist wegens zijn nieuwe leerstellingen. Hij zwoor deze echter af en redde zioh daarmede het leven. Water en vuur Niet slechts het water is de eeuwen door een vijand geweest in dit gebied. Zuidland werd in zijn geschiedenis ook herhaalde malen door zware branden geteisterd. Bij een zo'n brand ging ook het gemeente-archief grotendeels verlo ren, zodat men weinig over deze bran den vindt. Nog in Nov. 1773 ontstond tij dens de avondgodsdienstoefening brand in een woonhuis, welke snel om zich heengreep en met de uiterste moeite door de enige brandspuit kon worden geblust. Het gevolg hiervan was een collecte on der de burgerij, waardoor een tweede spuit kon worden aangeschaft. Ook de Patriottentijd liet Zuidland niet ongemoeid en na de Franse omwenteling in 1795 werden alle leden van het ge meentebestuur uit hun ambten ontzet, met uitzondering van de Schout en Se cretaris, die de eed op het nieuwe be stuur aflegden. In deze tijd werden ook de rechterlijke colleges van de oorspron kelijke heerlijkheden Zuidland en Vel- gersdijk verenigd, zoals sindsdien deze heerlijkheden éen gemeente vormen. Ondanks strijd en moeilijkheden in het verleden wist Zuidland zich door de eeuwen heen te handha ven. Na elke tegenslag werkte men toch weer verder aan een nieuwe toekomst, wel geslagen maar niet verslagen. Ook na de ramp van Februari 1953 zal men weer aan de slag moeten, al zijn de moeilijk heden ook groot. Aan ons Alphe- naren de taak om de Zuidlanders in de eerste moeilijke maanden weer op gang te helpen. Dat zij weer op gang zullen komen, daar aan twijfelen wij niet. De geschie denis is ons daar borg voor, maar voor ons is het goed daarbij te kunnen helpen. J. W. v. Z. lonne hun spullen mee. Te Rotterdam gingen zij scheep naar Middelharnis op een rijnaak, die door het Voornse kanaal naar Middelharnis zou varen. Halverwe ge dat kanaal moest de schipper evenwel terugkeren, omdat er een sluis was in gezakt. Men voer terug naar Vlaardin- gen, waar de nacht werd doorgebracht. De volgende morgen werd een heel con- vooi samengesteld, met o.a. 9 Enkhuizer botters, die allen onder commando van dokter Beije kwamen. Men voer voor de tweede keer naar Middelharnis, doch de evacuatie bleek daar reeds in volle gang, er was geen hulp meer nodig, zo dat dokter Beije besloot door te varen naar Schouwen-Duiveland, waar men dringend hulp nodig had. In de avond kwam de kleine vloot, die intussen nog met een paar rijnaken was uitgebreid, in de vluchthaven van Zijpe aan. Aan boord waren nog wat helpsters meegegaaan en colonneleden van Rotter dam. Monster en Naaldwijk. Er was een compleet rampendepot aan boord, be staande uit de inventaris voor een nood ziekenhuis, een enorm aantal dekens en een grote hoeveelheid brood. In de nacht gingen de colonneleden aan het werk. De goederen uit de ene rijnaak en uit de botters werden overgeladen en twee andere rijnaken werden volledig met de bedden ingericht tot hospitaalschepen. Elk schip had 45 complete bedden. An dere colonneleden gingen aan de wal helpen bij het vervoer van vele evacué's die uit de dorpen van Schouwen werden aangevoerd en die, de meest urgente ge vallen het eerste, aan boord werden ge bracht. De volgende morgen ging dit transport door en men kwam zover dat twee ingerichte rijnaken met een groot aantal evacué's naar Rotterdam konden uitvaren. In de gebleven rijnaaJc de „Leendert" uit Papendrecht had men intussen een soort cantine ingericht. Men kon er war me koffie, thee en soep maken en er werden honderden broden gesneden. Ve len kwamen van de wal af een warm silokje en een paar boterhammen halen. Soldaten, matrozen, schippers en anderen met het reddingswerk belast kwamen achter elkaar aan boord om van de noodcantine gebruik te maken. Andere colonneleden maakten zich verdienste lijk bij het uitladen van de helicopters met zieken, sommigen hielpen bij het bergen van lijken. 's Nachts werd een der rijnaken inge richt voor vermoeiden om er een poosje te slapen. Voor dat doel was er een grote hoeveelheid stro, afkomstig van da botters aan boord gebracht. De volgende morgen, Donderdag dus, trokken enkele leden er met dokter Beije op uit om een paar mensen met hulp van brancard en amphibiewagens uit Bruinisse te halen. Dokter Bije was pas 's morgens weer in de haven aan gekomen omdat hij geholpen had bij de evacué's van Dreischor, zijn geboorte plaats. Een aantal evacué's werd aan boord van de Leendert" gebracht om daarmee gelijk met de colonne naar Rot terdam te varen. Ongeveer half 10 kwam men daar in de Parklaan aan, waar vol doende hulp aan wal stond om in korte tijd de evacué's van boord over te ne men. Omstreeks middernacht kwam de co lonne in Bodegraven terug, baardig, moe en vuil, maar voldaan over het feit, dat er iets was gedaan om de nood te hel pen lenigen. Kranig reddingwerk HAZERSWOUDE Enkele ingezete nen van Hazersiwoude hebben in de af gelopen dagen uitstekend werk verricht. Zij hadden een belangrijk aandeel in het redden van door het water bedreig de mensen. Onder zeer moeilijke om standigheden hebben zij negen mensen van een wisse dood gered, onder wie een vrouw van 83 jaar. Zij hadden de beschikking over een oep, die met een auto was vervoerd. Eerst werkten zij in Zuidland, daarna, toen het water hen daar had verdreven, in Abbenbroek. De heer M. van Dijke Jr viel tijdens het reddingswerk over boord en ging kopje onder. Zijn mak kers konden hem gelukkig weer bin nenboord trekken. De andere redders zijn: L. de Ruiter, J. van Oeveren, W. van Beek en A. van Ravensberg. De burgemeester van Zuidland heeft burgemeester Den Hollander van Ha- zerswoude dank gezegd voor het werk van deze groep. Spoedig een weg door het Rietveld HAZERSWOUDE. De bewoners van het Rietveld houden zioh bezig met de vraag hoe en wanneer de weg door hun gebied tot stand zal komen. De eigenaars van landerijen hebben hier voor reeds enkele malen van gedachten gewisseld en burgemeester en wethou ders van Hazerswoude hebben zich even eens over deze aangelegenheid beraden, doch officiële mededelingen zijn nog niet gedaan. Naar verluidt is een weg aan de Noordzijde geprojecteerd, die zou moe ten lopen van de boerderij van de wed. G. v. Dorp bij de Compierekade naar de Rietveldse Molen. In verband hiermede zijn de landeigenaren wier land aan de Rietveldse Vaart grenst, verzocht de grond die nodig is voor het aanleggen van een weg, beschikbaar te stellen. 81. Toen het proces was afgelopen, nam Grauw Grauw nog eenmaal het woord. Hij beval alle Roekiraki's de binnenplaats te verlaten en zich gereed te maken voor een nieuwe rooftocht naar Oekoeroewanda. „Róóf wat je roven kunt, wég met de witmensen en leve het edele volk der Roekiraki Chimpan sees!" schreeuwde hij. Juist op dit ogen blik verdween de maan achter een gro te zwarte wolk en daardoor werd de ruïnestad in eer. diepe duisternis ge huld.. Jimmy Brown, die een kort ogen blik tevoren nog niet wist wat hem te doen stond, sprong plotseling te voor schijn. „Nu is het mijn beurt", dacht hij. Hij stond boven op de muur. Ook hij klopte met zijn vuisten op zijn borst, zo hard, dat de doffe slagen overal op het binnenplein gehoord konden worden. Toen slaakte Jimmy een harde lange kreet. „Oe-oe-oe-oe-oe-wi wiwiwiwiwie- ie-ie-ie!" schreeuwde hij. Het was de oude oorlogskreet der Roekiraki's. Op nieuw ging er een siddering door alle apen op het binnenplein. Zij keken naar boven, naar de muur, waar zij vaag een gedaante onderscheidden. Toen be gon Jimmy te spreken. Hij had zijn handen aan de mond geplaatst en zijn stem klonk door tot in alle hoeken van de binnenplaats. „Néén, Roekiraki's!' bulderde hij. „Gij zult deze nacht géén rooftocht ondernemen. Gij zult geen ge loof hechten aan de misleidende woor den van deze bedrieger, die ons arm volk ih het ongeluk tracht te storten. Gelooft hem niet. Hij is geen tovenaar. Hij is een blaaskaak. Rukt de vier man den open en gij zult uw ongelukkige broeders vinden, dood gestoken, maar niet omgetoverd in magere honden. Verzet u tegen deze volksmisleider. Leve de Roekirak's en leve hun nieuwe leider Woewoesoekiü!" BOSKOOP. Burgemeester mr dr E. P. Verkerk heeft Vrijdagavond, Boskoops gemeenteraad presiderende, zijn nieuwjaarsrede uitgesproken en daarin ook aandacht gewijd aan de ramp, die een deel van onze provincie Zeeland en West-Brabant trof. De voorzitter releveerde dat 1952 een gunstig jaar voor de Boskoopse cultures is geweest en dat de aspecten voor 1953 niet ongunstig zijn. Ook andere zaken, die in het vorig jaar de aandacht van de raad vroegen, passeerden de revue. Namens de raad beantwoordde de heer Hage deze rede. Het belangrijkste agendapunt was de vaststelling" van de begroting voor het komend jaar. De algemene beschouwin gen van de raadsleden gingen daaraan vooraf. De heer Splinter drong er op aan, dat de woningbouw met kracht zal worden voortgezet, voorzover eventueel in verband met de ramp te nemen lan delijke maatregelen dat toelaten. De heer Hage drong op uiterste zuinigheid aan. De heer Noest pleitte voor hogere rijks bijdrage voor het bouwen van woningen, omdat Boskoops slappe bodem tot gevolg heeft, dat het bouwen hier duurder is dan elders. Spreker zou gaarne een bad huis zien verrijzen en wenste een com missie voor het grondbedrijf in te stel. len. De heer Verheij hoopte, dat het mo gelijk zal zijn de begroting sluitend te maken zonder winst aan de bedrijven te onttrekken. Nadat de voorzitter de sprekers had beantwoord en had medegedeeld, dat de annexatie van delen van andere gemeen ten nog niet was gevorderd, volgde ar- tikelsgewijze behandeling van de begro ting. De heer Van Wengerden brak daar bij een lans voor lagere stroomtarieven voor de verwarming van kweekbakken. B. en W. hadden voorgesteld grond voor woningbouw in het Julianakwar- tier aan te kopen. Er waren bezwaren van de heer Jongejan en Van der Dool, omdat de eigenaars 25 pet rentevergoe ding krijgen. De meerderheid was er voor, zodat het voorstel werd aangeno men. Ook werd besloten particuliere bouwers te helpen door een gemeente lijke hypotheek te verlenen. Omdat de heer Jongejan meende, dat schoolbesturen bij hun aanvragen steeds het maximum voor ogen hebben, hetgeen ook bij aanvragen van andere zijden wel eens het geval is, drong hij aan op de uiterste soberheid van de besturen. Hier over ontspon zich een debat naar aan leiding van een vraag om schoolmeubi- lair en leermiddelen van het r.k. school bestuur. Wethouder Taat verzocht de schoolbesturen om alle luxe achterwege te laten en sober te vragen. Wegens benoeming tot hoofd van de o.l. school te Strijen werd aan de heer J. D. H. Folkers eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l. schoool aan de B. C. straat. In de vacature mr. Groo- tendorst werd tot lid van het Burgerlijk armbestuur mr H. TrapmanMulder gekozen. Met de electrificatie van de straatverlichting in de Roemer ging de raad accoord. Afgewezen werden subsi die-aanvragen van de kraamcentra te Alphen en Bodegraven. Na korte rond vraag volgde sluiting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1