Kleine huizen staan verschrikt tot de schouders in het water Hoeksche Waard hard op weg naar herstel Vermist diplomaat had mogelijk rol in England-Spiel Het gat wordt steeds kleiner Schade van millioenen bij PTT Als op een Zondag in oorlogstijd Bedrijvigheid behalve daar waar alles verlaten is Nieuws onder de zon Reiziger leurde met vluchtweg voor Joden Hogere winst bij Heineken NEDERLAND GEEFT als nooit tevoren HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Tie PTT heeft door de stormvloed voor millioenen guldens schade ge leden, aldus heeft de directeur-gene raal, de heer L. Neher, verklaard. Op Zondagmorgen 1 Februari waren de verbindingen met Engeland. Frank rijk en België vrijwel geheel ver broken. Het verkeer, ook het binnenland, waar de verliezen in telefoon- en telegraafcentralen, apparaturen. toe stellen en kabels groot is, werd, hetzij langs draad en kabel, hetzij door dé lucht, met tijdelijke voorzieningen hersteld. Er is in een week tijds reeds veel hersteld. De amateurzenders, die tijdens de grootste nood in de ramp gebieden en in Den Haag uitstekend en prijzenswaardig werk hebben ge daan, kunnen thans tot rust komen. Alle plaatsen, waar mensen wonen, zijn thans, zij het soms nog moeilijk, weer bereikbaar. Ongeveer dertig PTT-kantoren wer den door de stormvloed uitgeschakeld. Ongeveer vijf leden van het PTT- corps (het juiste getal staat nog niet vast), hebben het leven verloren. Het personeel in de noodgebieden heeft bijzonder veel persoonlijk initiatief aan den dag gelegd. De post is. hoe dan ook, bezorgd. Brieven van een velletje papier met het stempel „noodgebied" werden ongefrankeerd verstuurd. (Van een speciale verslaggever) In de Voorstraat gaan langzame mensen naar het kerkje, waar in de wintermaanden dienst wordt gehou den. Door dc andere straten ziet men enige kinderen lopen o) in de sneeuw spelen. Zij maken hun poppen en glijbanen o) slenteren in Zondagse verveling rond, met hun hand de sneeuw opdwarrelend van palen en kozijnen. De jongens hebben hun nette pofbroeken aan, de meisjes heb ben voor de Zondag hun trainings pakken moeten verwisselen voor jur ken en hun blote benen zien rood van de koude wind. Rode oren en neuzen, tranende ogen worden voorzichtig getoond van onder doeken en mutsen. Er beginnen trage mannen de sneeuw van de stoepen weg te vegen en de vlaggen, waaronder zij zich be wegen, maken even weinig gebaren als zij. Die vlaggen, al zijn ze halfstok, geven een stroeve feestelijkheid aan de stijve straat met café's, die bijna dreigend gesloten zijn. Of het feest of rouw is men kan het niet zien. Men kan alleen maar zien dat het een Zondag in de provincie is, een rustdag in goed geboende welvarend heid. Dwars door een oorlog... Maar de wegen van Den B r 1 e 1 Pe ^werden ge- naar het Zuiden en Oosten voeren red. PTT-personeel vestigde op zol dertjes boven het klotsende water noodkantoren. „Ik heb bijzonder veel waardering voor het verzette werk en het flinke optreden", aldus de heer Neher. dwars door een oorlog. Politie wijst de auto's naar omwegen, smalle, gladde dijken, die hier en daar met zandzakken versterkt zijn en waar I het verkeer maar in één richting op (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) Was het de schuld van Guy Burgess, één van de twee in. de zomer van 1951 verdwenen Britse diplomaten, dat 47 van de 54 Britse agenten om het leven gekomen zijn, die in de oorlog door de Britse Geheime Dienst naar Nederland zijn gezonden? Het socialistische Lagerhuislid Arthur Lewis heeft aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken een aantal vragen ge steld met het doel hieromtrent nadere opheldering te ver krijgen. Lewis wil weten welke positie Bur gess in de oorlog heeft bekleed in de leiding van de afdeling Bijzondere Opdrachten van het ministerie van Economische Oorlogvoering, welke opdrachten hij in dit ministerie kreeg en of hij enige verbinding heeft gehad met één van deze agenten, die later in het concentratiekamp Maut hausen .door de Duitsers werden te rechtgesteld. Zodra de Engelse vertaling was ge publiceerd van het ook in Nederland verschenen boek van de Duitser H. J Giskes, „London Calling North- pole". had Lewis de minister van Buitenlandse Zaken onmiddellijk ge vraagd, of de dood der Britse agen ten inderdaad te wijten was aan het England-Spiel. Eden zei toen, er niets van. te kunnen geloven. Intussen hebben twee Zondagsbla den, „Empire News" en „Sunday Chronicle", beide uitgegeven door Lord Kemsly, Lewis geïnterviewd. Lewis verklaarde tegenover de ver slaggevers van deze bladen inlich tingen te hebben ontvangen, dat Burgess in de oorlog gewerkt heeft, bij de afdeling, die de Énlse. agenten naar het vasteland vsm SnTopa zond, bij de afdeling M.I. IV. Nederlands verzet Door zijn vragen aan minister Eden wil Lewis nu aan de weet ko men, of Burgess ook iets te maken lrceft gehad met dc afdeling, die het contact onderhield met de Neder landse verzetsbeweging. Weliswaar ging Burgess in de kri tieke periode weer terug naar de B.B.C., maar het is mogelijk, dat zijn baantje bij de radio slechts bedoeld was als dekmantel voor andere werk zaamheden. Volgens Lewis is Burgess voor de AA RlIUS HEEFT HET BEGREPEN Oolc Denemarken helpt. Met groot enthousiasme, dat blijkt uit de volgende brief, die een Deense Nederlander aan de redactie van „I-Iet Vrije Volk" zond: „Vijftig vrienden in een plaat selijke jeugdvereniging namen Maandagavond het initiatief tot een groots opgezette hulpactie in Aarhus. De „Aarhus Stiftstiden- de", de grootste plaatselijke krant, zegde medewerking toe. De eerste avond kwam er al drie ton goederen binnen. Het duurde niet lang, of er was twintig ton. De eerste twee grote vrachtauto's zijn er al mee op weg naar Holland. Een directeur van een fabriek hield zelf een inzameling onder het personeel en verdubbelde zelf het binnengekomen bedrag. Een schoenhandelaar gaf dertig paar nieuwe schoenen. Er was iemand die een gouden horloge gaf. Het moest ten bate van Holland worden verkocht. We hebben nu al een waarde van ongeveer een millioen kronen bij elkaar gebracht in Aarhus:" oorlog fascist geweest en na de oor log zou hij communist zijn geworden. Het is echter ook mogelijk, dat hij in opdracht van de communisten als fascist is opgetreden. De „Sunday Chronicle" stelt ronduit de vraag of Burgess voor de Duitse spionnage heeft gewerkt. Enquête-Co nimiss ié Lewis zegt in dit zelfde blad, dat de Nederlandse Enquctc-Commissie de afdeling Bijzondere Opdrachten (Special Operations Executieve) om de dossiers uit de oorlogstijd ge vraagd heeft, maar ten antwoord heeft gekregen, dat deze bij een brand vernietigd waren. Leden van de Nederlandse verzets beweging vertelden hem, dat zij met Burgess van de afdeling Bijzondere opdrachten hebben samengewerkt. Lewis zal de minister de namen en de rangten van de officieren vragen, die tijdens de oorlog bij deze afdeling hebben gewerkt en welke positie deze officieren bekleedden. De gehele Zondag door zijn de vliegtuigen in de weer geweest boven de noodgebieden. Van Zaterdagavond zeven uur tot Zondagavond zeven uur zijn 6000 zandzakken afgeworpen, 60 rubber- pakken, 100 schoppen, 45 paar lies laarzen, 100 liter anti-vries, 525 paar sokken en 800 paar schoenen. Het merendeel werd afgeworpen boven Den Bommel, Wissekerke, Missingen en Dirksland. Van Gilze Rijen uit werden red- dings- en verkenningsvluchten ge maakt. Drie mensen werden met een helicoptère gered. Tijdens de verkenningen werd vast gesteld dat in B r u i n i s s e nog men sen aanwezig zijn. In de omgeving van het dorp bevinden zich dukws. Te Zierikzee was men druk bezig vee te evacueren. Op Goeree Overflakkee was een, grote concentratie van militairen en burgers bij Oude Tonge bezig aan opruimingswerk. Ook bij Nieuwe Tonge namen de vlie gers dit waar. In Dirksland waren veel mensen aanwezig, het dorp is ge deeltelijk droog. Bij Stad aan 't Haringvliet waren opruimings- ploegen aan de gang. Ten oosten van Oude Tonge waren Franse pontonniers aan het werk. Op Tholen was vrij veel bedrij vigheid. behalve in Stavenisse, dat een geheel verlaten indruk maakte. Op Schouwen en D u i v e 1 a n d. Goeree, Overflakkee en de westpunt van Tholen werd speciaal gespeurd naar mogelijk nog aan wezige mensen en levend vee op ge- isoleerde boerderijen. mag rijden. Bij controles moet men doorlaatbewijzen en legitimatiekaar- ten vertonen. Aan de oprit voor een smalle brug moet men wachten tot een lange militaire colonne voorbij is getrokken. Een soldaat met een bevroren hand vraagt of hij mee mag rijden naar Geervliet en vertelt, in opge wonden snoeverij, geruchten en heldendaden. Andere militairen werken aan de weg, doen dingen, die in het voor bijrijden onduidelijk blijven of stampvoeten verkleumd bij wacht posten om te kijken en te regelen. Vredige golfjes En In Heenvliet staan de huizen tot de schouders, de grote tot de knieën in het water. De kleine hebben iets verschrikt en bedrukts, maar de grote zien er uit als mannen die de borst nat maken voor ze in zullen duiken. Het gezicht over het verdronken land is niet eens erg. Trietst in deze gedempte winterse belichting. Het vuïlgrauwe water klotst met kleine, vredige golfjes tegen venster ruiten waarachter de gordijnen nog keurig zijn neergelaten, tegen de stammen van bomen, tegen telefoon palen, tegen de school waaraan de bel klaar hangt om aan te geven dat het tijd is. In de droge dorpjes van Voorne is het als op een Zondag in oorlogs tijd. Op de afwerende huizen staan maar weinig vlaggen. Hier en daar ziet men hoe verveel de kinderen zonder veel onderscheid te maken naar de colonnes kijken, die af en aan rijden en naar do auto's met een rood kruisje op de voorruit, en naar de boeren, die voor zichtig fietsen en naar de enkele voorbijgaande dorpelingen. Opgeschoten jongens en bakvissen bedrijven stompend en joelend hun rauwe flirt met op de achtergrond bruin bouwland, waarop klieders sneeuw lelijke vlekken geven. Een vreemd leger In H ellev o et sluis is het, later op deze Zondag, of een vreemd leger het geschonden plaatsje bezet houdt. Bij het tramstationnetje is het druk, maar het L geen drukte, die iets te maken heef t met wat hier gewoonlijk gebeurt. Een lange rij Nederlandse en Ame rikaanse wagens staat te .wachten om naar M i d d -e 1 h a r n i s over- ce varen en enige luxe-auto's maken een onwennige indruk temidden van al deze militaire vreedzaamheid. Voor de kerk is eveneens een colon ne stil blijven staan. De soldaten springen met jongensachtige bravour de wagens uit err- lopen dan enigszins triest en doelloos rond. In een café, waar een paar dagen geleden nog een meter water stond, ziet men arbeiders, in een mengsel van werkkleding en uniform, een bor rel drinken aan de tapkast. Men kan in het lager gelegen zaaltje achter het café koffie krijgen, maar er is weinig belangstelling voor deze drank, Overal verder in het grauwe, rom- 1 melige stadje van havens, sluizen, kapotte bruggen en een wijd uitzicht over het Haringvliet, staan mensen die hier niet thuishoren te kijken, naar iets dat wij niet zien. Een grote hond loopt feestelijk te galopperen met drie kleinere honden jankend om zich héén. Een klein meisje duikelt in een zame verveling om een hek. In een portiek staat een schutterig paartje verkleumd te vrijen. En temidden van al deze onnatuurlijkheid heeft een triomfantelijke bende jongetjes een stapel zandzakken in bezit ge nomen. Zij klimmen er krijsend op en zij trekken de zakken geestdriftig over hun hoofd om kolenman te spelen. LONDEN. In Dagenham in Enge land zijn vier kinderen overleden in hun met gas gevulde slaapkamer. Terwijl hun moeder even kennissen naar een bushalte bracht, was in de keuken een gasvlam uitgegaan, zo dat het gas in de woning stroomde. BONN. De Westduitse politie heeft verschillende leiders der „Socialis tische Actie" gearresteerd, die wor- den beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van de staat. j LONDEN. Zes gemaskerde man nen hebben 10.000 gulden gestolen uit de safe van een bank. Zij hadden gewoon aangebeld en vervolgens de nachtwaker overmeesterd, die kwam open doen. Daarna stelden zij de alarminstallatie buiten werking. NAIROBI. Een Mau-Mau-bende heeft een dertigjarige boer vermoord in de buurt van Nyeri. KAAPSTAD. Het bijna 250.000 leden tellende „Toortscommando", dat tegen de regering-Malan is, zal I massa-demonstraties organiseren, in-1 dien de regering geen „garantie-1 amendementen" opneemt in de nieuwe wet, die de regering verre- j gaande volmachten zal geven tegen ongehoorzaamheidsactie. WASHINGTON. Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. acht de door se nator Taft voorgestelde wijzigingen van de tegen de vakbeweging geïieh- te TaftHartley-wet onvoldoende. Rondom Zierikzee moeten verschei dene gaten in de dijken gedicht worden. De eb- en vloedstroom maakt dat werk niet gemakkelijker. Maar de bressen in het dijklichaam 'worden gestadig aangevuld met zakken en zo slinkt het overblijvende gat steeds meer. Het moeilijkste komt bij het allerlaatste stuk, dan kan er alleen bij dood tij gewerkt worden. Maar ook dat gat gaat ten slotte dichtl Drie jaar geëist wegens oplichting (Van een onzer verslaggevers) „De vertegenwoordiger Chris B. leurde als het ware met een escape-lme, een ontvluchtings- weg via België naar Zwitser land. En hij deed dat ook, toen hij wist dat verschillende Jo den hun doel niet hadden be reikt. Hij heeft voor ongeveer 140 a 150.000 gulden en 30.000 aan juwelen ontvangen en een ge deelte van dit geld stellig ten eigen bate gebruikt. Het was hem om het geld te doen. Ik zie hem niet zozeer als een verrader maar als een op lichter". Dit was de opvatting van de officier van Justitie, mr Drabbe, bij de Bij zondere Strafkamer. Zijn eis tegen deze B. luidde: drie jaar gevangenis met ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. Voor de laatste maal werd de ver dachte Maandagochtend aan een ver hoor onderworpen. Welke zekerheid was er, dat Joden op de door B. aan geduide manier konden ontkomen, wilde de president weten. „Ze hebben me aan de Belgische grens verteld, dat er inderdaad een weg was, die over Frankrijk naar Zwitserland leidde", antwoordde B. President: „Maar u hebt gehoord dat die „ze" dit allemaal ontkennen, Hebt u tegen de Joodse vluchtelingen gezegd, dat u de weg zelf had gecon troleerd?" De verdachte bevestigde dit, maar hij voegde er aan toe, dat hij daarmee niet had bedoeld, dat hij zelf die weg had afgelegd. De officier ging in zijn requisitoir allereerst na welk verweer B. heeft gevoerd. Het kwam hier neer: „Ik meende, dat die ontvluchtingslijn be stond" en ook „Ik heb geen geld voor mezelf gehouden maar alles gebruikt voor onkosten". Er was ecliter, aldus mr Drabbe, voor hem alle reden om aan te nemen, dat de tocht niet veilig was. Hij hoorde van ten minste vier mis lukkingen. Niettemin ging hij door en verklaarde, dat er practisch geen risico aan was verbonden... i En wat de onkosten betreft, de (Van een onzer verslaggevers) In de ïfoekscbewaard'heeft'men de eérëtë schreden 'gezet op de weg van het herstel. Vol goede moed is men aan het werk gegaan. 's-Gravendeel heeft voor een groot deel weer elec- triseh licht. De ondergelopen Bevershoekpolder is bijna weer droog en met man en macht wordt er geploeterd om de Trek- dampolder zijn oude aanzien te geven. Zelfs kunnen dc duizend inwoners van het zwaar getroffen 's-Gravendeel, die niet geëvacueerd zijn, weer op beperkte schaal telefoneren met de bui tenwereld. Er is namelijk een speciaal kabeltje gelegd voor twee telefoon toestellen. Zo is ook in de Hoeksewaard na een lange, bange nacht de mor gen van het herstel en de wederopbouw aangebroken. Burgemeester C. van Heesen in 's-Gravendeel kon ons Zondag avond dit goede nieuws vertellen. Hard wordt er gewerkt aan het her stel van de geteisterde dijken. On der hoogspanning wordt gewerkt aan het dichten van het gat in despui- dijk van de Trekdampolder, die aan de al drooggevallen Bevershoekpol der grenst. Iedereen, die in dit gebied zit. maakt zich verdienstelijk, De man nen, die gebleven zijn om hun eigen woonstreek weer bewoonbaar te ma ken, en ook de Amerikaanse militai ren, die druk bezig zijn met het goed doen functionneven van de drinkwa tervoorziening in 's-Gravendeel. Zelfs een zuiveringsinstallatie hebben 2ij meegebracht. „Wij gaan vooruit Als er niet op nieuw een storm komt. zullen wij het wel redden", aldus de burgemeester, die er nadrukkelijk op wijst, dat het aantal doden in zijn gemeente nog geenszins vaststaat. „Het kan best zijn, dat het aan tal kleiner is dan is opgegeven. Het is al gebleken, dat mensen, die ten dode stonden opgeschreven, in vei ligheid waren." Volgens de heer L. I Overwater, de voorzitter van het waterschap De Hoeksewaard, is er „geen enkele re den tot ernstige ongerustheid als er zich geen bijzondere dingén voor doen." smokkelaars, die hielpen hebben stuk voor stuk gezegd, dat zij ongeveer. 100 per persoon ontvingen en niet bedragen van 2000 tot 9000 zoals B. beweerde. Een mislukkeling Voor en tijdens de oorlog had ver dachte zich al schuldig gemaakt aan allerlei verduisteringen en ook dit, zei de officier, wijst er op, dat hij trachtte langs de weg van de minste weerstand aan geld te komen. Hij zag B., de zoon van een predikant als een mislukkeling. Hij werd vertegenwoordiger voor een firma in autobanden, omdat hij niet intelligent genoeg was voor studie zoals zijn broer, die arts werd. Om een grote staat te kunnen voe ren, kwam hij tot oplichting. Hij trachtte zoveel mogelijk geld van de Joden in handen te krijgen. Hij vroeg bijvoorbeeld ƒ6000, maar als men dat niet kon betalen, nam hij met enige duizenden minder ge noegen, Het tarief hing af van de welstand van zijn „clientèle". Het is merkwaardig, dat slechts van twee mensen, de heer Leers en het meisje Sonja Frenk, bekend is geworden, dat zij de Duitsers in handen vielen. Dat anderen konden onderduiken in België en dat enkelen Zwitserland bereikten is stellig niet aan verdachte te danken. Het ge beurde ondanks zijn bemoeiingen. De officier zou het liefst zien, dat er over deze man een psychiatrisch rapport zou worden uitgebracht. Mocht hiertoe niet worden besloten, dan achtte hij een straf van drie jaar hier op zijn plaats. Bevorderd tot arts de heer J. P. Prijken (Beverwijk) en geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. E. M. L. Buwalda, mej. F. Abrahams en de heren K. L. Peper, J. van Dongen (Amsterdam) en Th. Sparrius (Heemstede). De vliegers van de vliegtuigen, die zijn ingeschakeld bij het hulpver- leningswerk, ondervinden veel hinder van de sneeuwval. De droppingster reinen zijn niet meer te onderschei den. Er is wederom een beroep ge daan op een aantal gemeentebestu ren in Zeeland om de droppingster reinen ten spoedigste duidelijk af te bakenen, opdat de vliegoperaties normaal voortgang kunnen vinden. Ahoy aan 't werk De grote zandzuiger Ahoy, die bij het wrak van de Faustus heeft geopereerd en die duizend kubieke meter water per minuut kan zui gen, is bij de oude- en nieuwe Bo- naventufapolder tussen 's-Graven deel en Strijen sinds Vrijdag aan het werk. Wel is waar kan de zuiger niet op volle capaciteit werken, omdathet er niet diep genoeg is, maar hij ver werkt toch zo'n 300 kubieke meter water per minuut. Het water in de polder zakt, zij het zeer langzaam. Vrijdag is het zo'n drie centimeter gezakt. Het her stel van de dijk tussen 's-Graven- decl en Strijen Sas is aanbesteed. Als een bewijs van de gunstige ont wikkeling van de toestand in de Hoeksewaard mogen de besprekingen tussen de burgemeesters en het water schapsbestuur gelden. Eerst werden deze elke avond in Klaaswaal gehou den. Nu is de laatste bespreking Vrij dagavond geweest. En de eerstvolgen de komt pas in het midden van de volgende week. De toegangspoort Druk is men ook bezig aan het droogleggen van de verbindingsweg naar de Ba rend rechtse brug. de toegangspoort naar. de Hoekse waard. Grote aannemersmaatschap pijen zijn daar bezig de buitendijk Daar in de buurt van de Baren- drechtse brug zijn zeker 250 man aan het werk. Er wordt daar ook met zandzuiger zeer hard aan de Zomerlandsepolder, onder Heinen- oord gewerkt. Als alles goed verloopt zal de belangrijke weg van het sta tion Blaakschendijk tot de Baren- drechtse brug Zaterdag aanstaande droog komen. Het is dan echter de vraag, hoe die weg er uitziet. Men hoopt hem nog Zaterdag of Zondag officieel weer in gebruik te nemen, waarmee de grote verbinding met de Hoeksewaard over de Baren- drechtse brug hersteld zal zijn. Spoedig terug Numansdorp is nog steeds niet bereikbaar. Wel is er een tele fonische verbinding. In het dorp staat nog een kleine meter water, wat men langzaam laat wegstro men om de huizen zo weinig moge- lijk te beschadigen. Het centrum van de gemeente is geëvacueerd. Vele van deze vluchtelingen huizen thans aan liet eind van de kom op de dijk. Van de ongeveer 4500 inwoners zijn er zeker 3000 geëvacueerd. Velen hun ner bevinden zich veilig en wel in het naburige Klaaswaal. Slechts een klein gedeelte van de vluchtelingen is doorgezonden. Zij die in Klaaswaal De winst van Heinekens Bierbrou werij Maatschappij was in 1951- 1952 3,7 millioen gulden, dat is ruim een millioen gulden meer dan in het voorgaande jaar (2,6 millioen). Er wordt negen procent dividend uitge keerd (vj. 8 pet). Deze verbetering is voornamelijk aan de uitvoer te danken. De binnenlandse bieromzetten van alle brouwerijen waren in 1952 3,8 procent hoger dan in 1951. Hét bier- verbruik per hoofd van de bevolking was in 1952 10,8 liter. Heineken heeft zijn aandeel gehad in deze stijging van de binnenlandse omzetten, zo wordt in het jaarver slag meegedeeld, maar de stijging van de exploitatiekosten heeft, de binnenlandse verkoop toch weinig lonend gemaakt. Slechts 13,6 procent, van de totale winst is in Nederland gemaakt. Met spanning, zegt de directie ziet men dan ook uit naar de accijnsver laging die al jaren in uitzicht is ge steld. De uitvoer is echter, ondanks heviger concurrentie, weer aanmer kelijk toegenomen, onder andere die naar de Verenigde Staten. Men heeft bij de export de prijzen niet alleen kunnen handhaven, maar soms zelfs kunnen nog verho gen. Van de productie der binnen landse bedrijven is 46,7 procent uit gevoerd. Door de invoerbeperkingen van het sterlinggebied kan de uitvoer dit jaar niet geheel op het peil van het verslagjaar gehandhaafd blijven. De binnenlandse omzet is öp het ogenblik stabiel. De Amerikaanse zevende vloot in de wateren van het Verre Oosten zal worden uitgebreid met een vier tal schepen, die zijn uitgerust voor het afvuren van geleide projectielen. zitten, denken spoedig weer thuis te zijn. Als alles meeloopt zullen alle inwo ners uit Numansdorp weer over veer tien dagen in hun gemeente kunnen terugkeren. In S t r ij e n woont een groot aan tal mensen thans in een paar huisjes. In Goudswaard is de toestand vrij goed. Alleen is het dorp zeer moeilijk te bereiken, omdat de toe gangsweg, de dijk tussen Piershil en Goudsewaard, over een gedeelte zeer, zeer smal is. Problemen van water gevaar gaan echter voor die van het verkeer. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr Kesper, heeft Vrij dag per hefschroefvliegtuig een be zoek aan de Hoeksewaard, 's-Graven deel, Numansdorp, Goudsewaard en Zuid-Beijerland gebracht. Vrijdagmid dag hebben de burgemeesters van de plaatsen, die nog wel vrij gemakkelijk bereikbaar zijn, op het gemeentehuis van Oud-Beijerland een bespreking met mr Kesper gehad. AI met al kan men zeggen, dat het beeld van de watersnood in de Hoek sewaard zich gunstig ontwikkelt. De toestand is er onder deze omstandig heden vrij goed. En onafgebroken gaat het voort 1 De Zaanstreek met 90.000 inwoners is al zeker, van een bedrag van een half millioen. Dat is 22,per ge zin. Het kleine plaatsje Wormer deed het ongelofelijke: ƒ24.000,— hetgeen betekent dat elk gezin meer dan een kwart van het weekloon heeft afgestaan. Het totaalcijfer van Friesland lag Zaterdag reeds in de buurt van de twee millioen. En ook daar ziet men de indrukkende omvang van de hulp het best uitgedrukt in de opbrengst van kleine gemeenten, zoals die in Opsterland. waar 80.638.69 werd bijeengebracht, te weten ƒ16.— per gezin Het is ondoenlijk plaats voor plaats te noemen. We kunnen slechts een greep doen. Lexmond in Zuid- Holland schonk 10.— per inwoner, De Bilt ƒ45.500.—. Huizen 58 838.21. Arnhem verwacht weldra het mil lioen te bereiken. In Arnhem is voorts gevestigd de „Bijbelhulp", waar vele zendingen kerkboeken (waaronder vaak kostbare exempla ren) uit alle delen van het land binnenkomen. Haast zou men spreken van een wedloop in onzelfzuchtigheid. Wc willen werkelijk niet naar records zoeken, maar sommige cijfers tref fen toch diep: zie een kleine ge meente als Bunschoten met ƒ57.610 of ƒ40.per gezin'. In Maastricht hebben kunstenaars werkstukken afgestaan. Zaterdag is de eerste veiling gehouden, die ƒ2000,— voor het Rampenfonds op leverde. Er komen meer van zulke veilingen. Lijst zonder einde Zo komt het geld met handen vol of bij kleine beetjes. Niet ieder kan uit éen even ruime bron putten. Bij instellingen en zaken loopt het in de duizenden, bij een arbeidersgezin is een tientje meestal reeds een gift, die de draagkracht ver te boven gaat. Hier nog enkele cijfers: collecte in 27 katholieke kerken in Den Haag: 140.000,—, in Rotterdam 120.000,—. De gemeente Wassenaar (die Abbe- broek heeft geadopteerd) een voor lopig bedrag van 25.000.—. Een ton van het Vacantiefonds voor de Land bouw. Van het personeel op de vlieg basis Twente 2.500.—. Door de Indonesische bedienden op de „Oranje", ter hoogte van Sin gapore. is ƒ500,— ingezameld. Een auto- en machine-importzaak in Den Haag schonk een compleet ingerichte ziekenauto, zes motorfietsen en twaalf electrische naaimachines ter waarde van ƒ23.250.—. Suriname heeft thans ƒ220.000, bijeen en ƒ100.000,— is daarvan al overgerfiaakt. Amerikaanse toeristen aan boord van de „Nieuw Amster dam" dragen 6800 dollar bij. De be manning van het schip zamelde voor lopig ƒ2000,— in, het Rotterdamse personeel haalde de 10.000. Van achttien schepen is bericht ontvangen dat de opvarenden een dag gage zullen afstaan. Dat wordt een bedrag van ƒ16.140. De lijst heeft (gelukkig) nog geen eind: drie Hervormde kerken te Bioemendaal4.034 bij collecte, drie gereformeerde kerken in die gemeen te: ƒ3200. Een extra gebedsdienst der beide Israëlische gemeenten in Amsterdam: ƒ2000. Daaraan waren ƒ5000 voorafgegaan van de besturen def Portugees-Israëlische gemeente en haar instellingen. DJAKARTA. Sultan Hamid II zal op 25 Februari terechtstaan voor het Indonesische Hooggerechtshof.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3