NIEUWSBLAD van het NOORDEN Een wit rouwkleed lag over Nederland Koninklijke w?orden tot ons volk Ontroerende hulpverlening uit het buitenland Millioenen herdachten de doden der natie 66ste JAARGANG No. 33 Maandag 9 Februari 1953 Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's UITG. MU N.V. Ged. Zuiderdiep 24 Groningen WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT opgericht .78/ Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen f 1.92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5 70 p. 3 maanden. Losse ex 13 cent Advertenties 30 ct. per mJ4. Minimum f2.— Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn. en adv. 27919 en 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107 Giro 83863 Tussen Poortvliet en Stavenisse is Zaterdagmiddag nog een 9-jarig jon getje op de zolder van een afgelegen, onder water staande boerderij aange troffen. Het kind was bewusteloos, de overige leden van het gezin bleken te zijn omgekomen. Per hefschroefvliegtuig werd, zo le zen wij in de Telegraaf, het bewuste loze knaapje naar een ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht; de piloot maakte er een landing voor in de tuin. In de loop van Zaterdagnacht kwam het kind bij kennis. Zijn toestand is echter critiek. Bureau Watersnood Het Bureau Watersnood van het Ne- derlandsche Roode Kruis .is thans ge vestigd Prinsessegracht 33 te 's Gra- venhage, telefoon 184790, 184791, 184792. Alle aanbiedingen en aanvra gen van goederen in verband met de watersnood dienen daarheen gericht te worden. Dagelijks brengen de Amerikaanse transportvliegtuigen duizenden zakken zand naar de door, het water bedreigde plaatsen. Op deze ioto worden de zakken boven Ellewoudsdijk (Zuid-Beveland) uil een van deze vliegende vrachtwagens gegooid. Militairen worden afgelost De troepen, die op 1 Februari wer den ingezet voor militaire bijstand in de watersnoodgebieden, zullen geleide lijk dóór andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen te rug. maar blijven daar nog geconsig neerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrok ken personeel wordt verzocht zo spoe dig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is ge daan. .Overal waar leed is, is zegen nabij Ter gelegenheid van de Nationale Rouwdag heeft Koningin Juliana gistermiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: „Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed; tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De door braak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van mede leven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk ineens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de weder opbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij." Dank aan alle helpers Prins Bemhard heeft als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds Zaterdagavond een radiorede gehouden, waarin hij vooral dank bracht aan alle gewone burger-vrijwilligers, die in het noodgebied te hulp zijn gesneld. Het opwekken van militaire hulpformaties, zo zei Prins Bern- hard, spreekt meer tot de verbeelding, maar juist daarom wil ik hier de heldhaftige strijd gedenken van de zwoegende dorpelingen in het noodgebied zelf, van de toegesnelde particulieren en studenten, van de DUW-arbeiders, van de vissers uit alle vissersdorpen, van de schippers en de vrachtrijders en vooral niet te vergeten de vele stille werkers achter de schermen, die het dag en nacht op hun posten hebben uitge houden, kortom de strijd van de naamloze vrijwilligers, die zo krachtig hebben geholpen slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Geld- en goederenstroom naar Nederland Aan dc stromen geld en goederen, welke uit het buitenland naar Ne derland vloeien, lijkt geen eind te komen. In Den Haag arriveren steeds weer volgeladen vracht auto's. Op Schiphol landen dag in dag uit vliegtuigen met talloze nuttige zaken. Om een greep uit de vele berichten aangaande deze ouL acrende hulpver lening te doen: Scandinavië deed de afgelopen week weer zijn best De Finse regering stel de 50 millioen voor Nederland beschik baar. In Zweden had men tot gisteren voor een waarde van 8 millioen kronen bijeengebracht. De leerlingen van een meisjescollege te Stockholm hebben van een fonds voor een sportveld ad tweeduizend kronen de helft aan Ne derland afgestaan. Schoolkinderen van Gaevle aan de Zweedse Oostkust ten Noorden van Stockholm schonken al les wat zij met sneeuwruimen ver diend hadden 600 kronen aan Nederland. De Noren zamelden reeds een millioen kronen voor België, Ne derland en Engeland in. De heer Erik Kopp uit Kopenhagen, fabrikant van rubbergoederen, arriveerde Zaterdag met een vriend uit Denemarken en le verde op Valkenburg 1.000 paar hoge rubberlaarzen af. Toen hij in het bu reau Watersnood hoorde dat deze laar zen in elke hoeveelheid dringend nodig waren, heeft de heer Kopp telefonisch in Kopenhagen een nieuwe zending besteld. Gevangenen en personeel van een gevangenis te Rome hebben 80.281 lire (f 500) bijeengebracht voor Nederland. Uit Athene kwam een vliegtuig met 45 kisten krenten; in Spanje bracht men al 300.000 peseto's bijeen en men zond een trein vol vruchten. In Por tugal verzamelde men 10.000 dekens, 20-000 meter lakens, 400.000 blikjes conserven, 39000 flessen Portwijn. Het Roode Kruis in Zwitserland heeft zo veel geld en goederen bijeengebracht, dat thans twintig spoorwagons vol kle ding, schoenen, dekens en beddegoed klaar staan voor Nederland. Een Zwitserse verzekeringsmaat schappij gaf een bedrag van f 100.000. Buitenboord-motoren In een vrachtmachine van de Pan American World Airways uit New- York zijn gisteren en Zaterdag op Schiphol 50 Jonhson- en Evinrude- buitenboordmotoren aangekomen. Deze 50 motoren, die elk een capaciteit heb ben van 25 paardenkrachten, zijn een geschenk van een Amerikaanse fabri kant, gedaan op initiatief van de im porteurs voor Nederland. De motoren, die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van 100.000 gulden, zijn met spoed naar Dordrecht vervoerd. Sibajak: i 14.500 De ongeveer 850 volwassen Neder landse emigranten, die met de Sibajak op wee zijn naar Nieuw-Zeeland. heb ben aan gezagvoerder De Jonge niét minder dan f 10.000 overhandigd voor het Nationale Rampenfonds. De 140 Nederlandse bemanningsleden voegden daar nog f 4500 aan toe, zodat de Kon. Rotterdamsche Lloyd namens de ge zagvoerder van de Sibajak f 14.500 heeft overgemaakt aan het fonds. Bo vendien verzocht de gezagvoerder na mens de bemanning te willen onder zoeken, of de kinderen van de door dit schip geadopteerde school in Domburg op enigerlei wijze hulp nodig hebben en deze dan eventueel te verlenen. De be manning van de Sibajak neemt alle hieruit voortvloeiende kosten by voor baat voor haar rekening. Adressen geëvacueerden Het Informatiebureau van het Roode Kruis deelt mee: Alle aanvragen naar adressen van geëvacueerden kunnen worden gericht tot het Informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis te 's Graven- hage. Er is slechts behandeling van schriftelijke aanvragen mogelijk. Deze kunnen desgewenst ook bij de plaatse lijke of regionale inlichtingenbureaux worden bezorgd. Dringend wordt verzocht voor elke gezochte een afzonderlijke aanvrage in te dienen en van gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouwen tevens haar eigen naam (meisjesnaam) te vermel den. Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis is thans gevestigd: Jan Evertstraat 1 te 's Gravenhage, telef. K 1700 11.18.70. Telefonisch kunnen géén inlichtingen over adressen wor den verstrekt 100 dollar van een oud-emigrante Een oude dame uit Buffalo (Ver. Staten), die 73 jaar geleden uit Nederland is vertrokken, heeft 100 dollar voor de slachtoffers van de watersnood gegeven. Het is de 75-jarige mevrouw Ad dison Pilkey. Zij vertelde dat zij zich nog herinnert hoe haar moe der haar vertelde over de narigheid van hoog water in haar geboorte land. De enige tastbare herinnering die de oude dame aan Nederland bezit, is een paar klompjes, dat in 1880 is meegegaan naar de Ver. Staten. De AVRO-Icwestie Een verklaring van het bestuur Het bestuur van de A.V.R.O. deelt het volgende mede: „Het algemeen be stuur van de AVRO heeft in zijn ver gadering van Zaterdag met grote ver ontwaardiging kennis genomen van de geruchten, als zou de AVRO gewei gerd hebben om berichten in verband mét de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen te laten omroepen, zo dat de regering genoodzaakt zou zijn geweest de AVRO te gelasten zend tijd ter beschikking te stellen. De AVRO heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berichten, welke verband hielden met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van het eerste ogenblik af werd ge daan. Elke andere houding van het AVRO-bestuur zou misdadig geweest zijn. De regering heeft geen zendtijd van de AVRO gevorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan behoeven te koesteren om dit te doen. De AVRO heeft onmiddellijk aan de adjunct-re geringscommissaris voor het radiowe zen aangeboden om aan de regering onbeperkte zendtijd voor de bericht geving ter beschikking te stellen, welk voorstel door deze is aanvaard". Op de Nederlandse Antillen werd gisteren de tweede verjaardag gevierd van de invoering der interim regeling voor de Ned. Antillen, waarbij dit Rijks deel zelfbestuur verkreeg. In verband met de ramp in Nederland bleef de vie ring beperkt tot het uitsteken van de vlaggen op de openbare gebouwen. Postzegel WATERSNOOD 1953 JKlIBKWI Er lag een smetteloos sneeuwkleed over Nederland, dat gisteren met een nationale rouwdag de honderden slachtoffers van de watersnood herdacht. Na een lange nacht van grimmige koude ontwaakten stad en dorp onder een vocht van sneeuw, die des ochtends het geluid van het zeer geringe verkeer dempte. Zwaar lag de rouw op de mensen en al was het of de natuur niet mee wilde werken, ondanks de winterse pracht, waarvan door velen de schoonheid zelfs niet werd gevoeld, heerste in het gehele land een grote triestheid. In tafcze stroten hingen de vlaggen halfstok. Honderdduizenden spoedden zich reeds vroeg in de ochtend naar de kerken. Tijdens de diensten lagen de straten eenzaam en verlaten. Leed lag in ieders hart en overal heerste een trieste ingetogenheid, die alle uiterlijk leven verstilde. De prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagmiddag in het evacuatie centrum De Bilt speelgoed uitgereikt aan de door de watersnood verdreven tenderen. Koninklijke Familie ter kerke H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene heb ben gistermorgen de kerkdienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Baarn bijgewoond. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lucas 13, vers 4 en 5: „Of meent gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel en die er door gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem wonen Neen, zeg Ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen". Prinses Wilhelmina woonde op de Nationale Rouwdag een bijzondere oecumenische dienst bij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, temidden van gro te hoeveelheden ingezamelde goederen voor de hulpverlening, die hoog in het kerkgebouw lagen opgestapeld. Ds M. Groenenberg, voorzitter van de Oecume nische Raad te Amsterdam, hield de herdenkingsrede. Prof. Berkelbach van der Sprenkel, voorzitter van de Oecu menische Raad van Kerken in Neder land, die, doordat de trein waarmede hij reisde vertraging had, aanvankelijk niet kon voorgaan, las aan het eind van de dienst een telegram voor van de secretaris van de Wereldraad van Kerken. Het luidde: „In deze dagen van gevaar en leed groet de Wereldraad de Nederlandse kerken met Psalm 46, verzen 2 en 3. Wij bidden voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een .vast vertrouwen en eenheid in de ge meenschappelijke leniging van de men selijke nood". De collecte voor het Rampenfonds aan de uitgang bracht ruim f 4.400 op. Prins Bernhard in Willemstad Prins Bernhard heeft gistermiddag o.m. een bezoek gebracht aan Willem stad. Hij landde met zijn sportvlieg- tuig in een van de weilanden in de omgeving van de plaats. Met een heli- coptère zette hij hierna zijn reis naar Willemstad voort. Toen hij daar arri veerde, was de burgemeester juist be zig met een rondleiding van de Com missaris der Koningin in Noord Bra bant, de Griffier der Staten en enkele leden van Provinciale Staten. De rondwandeling werd onderbro ken, waarna de burgemeester Prins Bernhard op het gemeentehuis ontving. Enige punten in de stad werden be zocht, waarna de Prins de bevolking voor het raadhuis toesprak. Per heli- coptère vertrok hij hierna naar Schou- wen-Duiveland. Helicopter landde in ziekenhuistuin Koninklijke hulp Gezin in Assen herenigd Bij de evacuatie van Oosterland (op Duiveland) raakte de landbouwer I waarden zijn vrouw en dochters kwijt. Niemand wist of zij nog in leven wa ren. Zaterdagmorgen echter kreeg hij gunstig bericht voor hem en nog Za terdagmiddag werd hij met zijn gezin herenigd. Een hofauto reed bij zijn evacuatie adres in Baam voor en bracht hem naar Utrecht, waar zijn dochters ver bleven en vervolgens naar Assen, waar zijn vrouw hem wachtte. De Koningin heeft voor de hulpver lening in de ruimste zin in de loop dezer week ter beschikking gesteld: de Koninklijke stallen en het huis Lange Voorhout 16 als opslagruimten etc. voor het Roode Kruis; zwaar rollend materieel voor veevervoer; de stallen op.de landgoederen voor de onderbren ging van geëvacueerd vee; ruimten in het Paleis Noordeinde voor opslag etc. van goederen. Indien dat wenselijk zal blijken, zal het Paleis 't Loo ter beschikking wor den gesteld voor huisvesting van evacué's. De PTT zal een speciale postzegel ten bate van de slachtoffers van de watersnood uitgeven. De frankeer- waarde bedraagt tien cent, waarbij een toeslag van eveneens tien cent komtwelke geheel bestemd is voor de door de ramp getroffenen. Prinsessen bij evacué's De prinsessen Beatrix en Irene heb ben Zaterdagmiddag onverwacht be zoeken gebracht aan evacué's in enkele plaatsen. De kinderen der evacué's afkomstig uit Zierikzee werden ver rast met speelgoed. Later op de middag bezochten de prinsessen nog een aantal vluchtelin gen uit Schouwen-Duiveland, die in Soesterberg zijn ondergebracht Ook hier deelden zij speelgoed uit.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1