BRUNOTT Ervaren kracht GROTE WATERSCHADE MOTEX RECLAME: De motor van Uw bedrijf ANTONIUS- VEREERDERS Eisenhower stelt steuncommissie voor de ramp-slachtoffers in Toenemende goud- en dollarreserves in Europa en Sterling-blok Dulles en Stassen zagen het Verenigde Europa Kfeas vmkmAft&limt Bi B GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 NZH PAGINA n Begrafenis onderneming Fa.JJ.YIELVOYE (Firmant Joh. C. Terlaak) Schietbaanlaan 10. Rotterdam Tel. 30680. b.g.g. 32435 IS U NIET TEVREDEN met Ifuf HORLOGE? ^ICoopl dan een MERCEDES ANKER met de i y:ruis to ze opwinding 15 ruêis accurate gang HET HORLOGE VOOR UW LEVEN tl'J KOST SLECHTStJ^ L2 /aar verzekerd tegen I diefstal, verlies en breuk J N BINNENWEG 195 R.DAM DE KONINKLIJKE INDU.STRIEELE MAATSCHAPPIJ voorheen Noury Van der Lande N.V. te DEVENTER vraagt voor spoedige Indiensttreding, bij voorkeur op 1 April a.s., een VOOR HAAR BUITENLANDSE EXPEDITIE AFDELING Sollicitanten moeten volkomen op de hoogte zijn van de geldende voorschriften voor declaratie (im- en export van chemische producten), facturering en docu mentaire verrekening. Tevens moeten zij in staat zijn zelfstandig de hiermede samenhangende correspon dentie te voeren in de moderne talen. Eigenhandig (niet met ballpoint) geschreven brieven met verm, van opl., prakt., leeft... burg. staat, onder bijv. van afschr. v. cljferl. aan Postbus 10. Deventer. Vakkundig reinigen en drogen van ALGEHELE HUISRAAD, TAPIJTEN, GORDIJNEN, MEUBELEN, BEDDEN. Ernstig gedupeerden, niet verzekerd, berekenen wij halve prijs. Fabrieken: Abcoude en Rotterdam. Amsterdam Tel. 39810 Rotterdam Tel. 50433 Den Haag Tel. 119677 Ook de belangen van verzekeringsmaatschappijen worden door ons behartigd. Wie helpt mede de ver woeste Rotterdamse Bosjes Kerk opbouwen 't Voor ware Antunius- vereerders is Rotterdam ONDENKBAAR zonder 'n kerk Antonlus ter ere GIRONUMMER 148831 ten name van Pastoor Pa rochie St. Antonlus van Padua, Boschje. R'dam, Noordsingel 85, R'dam óf GIRONUMMER 252803 ten name van penn.m. R.K. Kerkbest. der par. v d. H. Antonlus v. Padua. R'dam. 14 Geruisloos zwommen de eendjes naderbij. De koning^ was geheel van streek en wreef zich zenuwachtig in de handen. „Oh" bromde hij voor zich uit. „Deze spanning is me te groot. Waar blijft die ooievaar? Zal mijn rijk wederom een koning hebben? Zal een Wiebelaar III mijn zware taak kunnen overnemen, wanneer ik mijn einde voel nade ren?!" „Kwak-kwak" klonk het plots achter de vorst. „KwakHeer koning, ons leven is ten einde, wij zijn gereed voor de pan „Plof!" riep de koning „Weten jullie niets anders op dit moment? Moet ik jullie soms zo eten? Ga naar de kok en laat je plukken!" „Kwak!" riepen de eenden blij. Toen salueerden ze en renden naar de keuken. Nu vielen de ogen van de koning op Pieter Cannegieter. „Wie ben jij, jongmens!" sprak hij ernstig. „Ik heb nu geen audiëntie". Pieter trad naderbij. „Ik kan U uit Uw zorgen helpen, majesteit," sprak hij. „Jij?!" vroeg de koning. „Jy lijkt anders niet veel op een ooievaar. Al leen die goede vogel heeft op het ogenblik mijn hele rijk in zijn snavel. Als hij mij een zoon brengt zal een nieuwe Wiebelaer de troon kun- nn bestijgen. Zo niet, dan is mijn gebied spoedig geen koninkrijk meer Dalles en Stassen vertrokken „Hoogste hulde" aan Nederlandse volk Zaterdagmorgen hebben John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Harold E. Stassen, de directeur van bet bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.), met luin medewerkers, in de Supcr-Constellation, waarmede zij gister gekomen waren, ons land verlaten op weg naar Brussel. Zij werden o.m. uitgeleide gedaan door de Nederlandse minister van buiten landse zaken, Luns, de Amerikaanse am bassadeur, Selden Chapin, de directeur van de KLM, dr A. Plesman, de heer Cla rence E. Hunter, het hoofd van de MSA- missie in Nederland en Sr A-. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswater staat. Alvorens zich naar het vliegtuig te be geven legde de heer Foster Dulles voor de pers een verklaring af, waarin hij het volgende mededeelde: „Gisteren, toen het kabinet in Was hington bijeenkwam, heeft president Eisenhower een commissie ingesteld, bestaande uit -mijzelf als voorzitter, de heer Stassen, directeur van de MSA, de heer Wilson, minister van defensie, de heer Benson, minister van land bouw, met het doel na te gaan, hoe de pogingen van uw regering en die van België en Engeland tot het brengen van verlichting aan de slachtoffers van deze ramp het best kunnen worden onder steund. Wij hebben reeds verslagen be studeerd over de omvang van de schade en zullen die schade zo meteen zelf nog persoonlijk in ogenschouw kunnen ne men. Aan president Eisenhower en het Congres zullen wij verslag uitbrengen, PASSAGIERSSCHEPEN Bonaire Amsterdam naar W. Indië, 6 op 910 mijl NO. van Barbados Cottica, Georgetown naar Amsterdam, 10 te Plymouth verwacht. Fairsea Sydney naar Amsterdam, pas seerde 6 Kaap Tenez, vertrekt 14 van Am sterdam naar Sydney. Groote Beer, 7 van N. York naar Rotter dam. Indrapoera, Rotterdam naar Djakarta, 7 van Aden. Johan van OldenbarneveVt, Amsterdam naar Djakarta 8 in het Suezkanaal. Nieuw Amsterdam, 6 van Havana naar N. York. Oranje, Djakarta naar Amsterdam, 9 te Colombo verwacht. Oranjestad Amsterdam naar Cristobal, 7 te Curacao. Ryndam 7 van N. York te Rotterdam. Sibajak, Rotterdam naar Wellington, 7 op 780 mijl ZW. van Tahiti. 12 te Wellington verwacht. Veendam. Rotterdam naar N. Yoi'k 8 op 105 mijl ZO. van Kaap Race. Waterman' 11 van Rotterdam te Pusan verwacht. Westerdam. N. York naar Rotterdam, 8 op 90 mijl O. van lichtschip Nantucket. Willemstad, Cristobal naar Amsterdam, 6 op 420 mijl NO. van Fayel 12 te Southampton verwacht. Zuiderkruis, Kaapstad naar Amsterdam, 8 van Las Palmas, 13 te Amsterdam ver wacht. DIEFSTAL VAN SPOORWEG- ONDERDELEN Voor de Utrechtse rechtbank hebben terechtgestaan de 25-jarige automonteur D. S. en de 25-jarige landarbeider M. D„ beiden uit Amsterdam, wegens diefstal van een aanzienlijk aantal paalspoorstaaf- verbindingen te Houten en Harmeien en andere plaatsen, ten nadele van de N.S. De oudste verdachte beriep zich op werk loosheid en de andere op financiële moei lijkheden in zijn gezin. Beiden bekenden. De officier van justitie wees er o.m. op, dat het wegnemen van deze verbindingen de mogelijkheid van grote gevaren voor de spoorwegen opriep. Derhalve eiste hij tegen S. die recidivist is, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek en tegen de ander een jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. NOORSE DELEGATIE BIJ K. S. G. Noorwegen heeft besloten een perma nente delegatie naar het Hoge Gezags- dat, daarvan ben ik zeker, met mede leven zal worden ontvangen. In de worsteling na deze jongste tegenslag nenie aeiegaue naar net nugc vjetago- zal de rustige onverzettelijke wil van orgaan, het bestuurslichaam, van de het Nederlandse volk de overhand r/.- i Europese Kolen- en Staalgemeenschap te men, zoals in het verleden al zo dik- i zenden voor een „nauwe en doeltreffende wijls is geschied. Aan deze mentaliteit I samenwerking tussen de gemeenschap brengen wij de hoogste hulde". 1 en Noorwegen". FEDERAL RESERVE BANK VAN NEW YORK ZIET LICHTPUNTEN De Federal -Reserve Bank van New York heeft zojuist een rapport gepubli ceerd, waarin onder meer een hoofdstuk is gewijd aan de wijzigingen, die zich in het buitenland hebben voltrokken in de goud- en dollarreserves. De bank komt hierin tot de conclusie, dat tegen het einde van 1952 „tal van landen blijkbaar reeds belangrijker voor bereidingen hadden gemaakt bij het in evenwicht brengen van hun economie, zowel in het binnenland als ten opzichte van het buitenland, dan in enig ander jaar sedert het einde van de oorlog". Het jaar eindigde zonder enig uitzicht op de spoedige verwezenlijking van de vrije multilaterale handel en de algemene inwisselbaarheid der valuta's, zoals in 1952, het eerst jaar na de vijfjarige „overgangs periode" voor welker overbrugging het Internationale Monetaire Fonds werd ge sticht, verwacht was. „Niettemin geeft de jongste ontwikke ling, aldus het rapport, aanleiding te verwachten, dat vele landen, ondanks het feit dat zij het hoofd moeten bieden aan de zware verplichtingen, die de defensie hun oplegt, zullen slagen in de drie voudige taak hun valuta's te stabiliseren, monetaire reserves aan te leggen en een doeltreffende, soepele en in eigen behoef ten voorziene volkshuishouding op te bouwen. „Deze ontwikkeling heeft ook de over tuiging post doen vatten dat, indien de huidige verbetering in de situatie der internationale betalingen zal worden be stendigd, een doeltreffend beleid moet worden uitgestippeld, zowel in de Ver. Staten als in het buitenland, om de wereldhandel te integreren". Met betrekking tot de goud- en dollar reserves in het buitenland wordt gezegd, dat deze van 8 14.600 in September 1949 gestegen zijn tot 8 19.900 millioen bij het eind van 1952. Hierbij dient te worden opgemerkt dat in het afgelopen jaar deze reserves in grotere mate uit dollars dan uit goud bestonden. „Afgaande op de thans beschikbare officiële gegevens schijnt de verbetering van de goud- en dollarreserves in het buitenland in de eerste plaats te wijzen op een verbetering in de positie van de landen van het sterling-blok en van bepaalde West-Europese landen". In het rapport werd erop gewezen dat de geconstateerde toeneming der goud en dollarrcserves in de periode van April tot September niet voor alle landen in gclyke mate gold. Canada gaf de grootste toeneming te zien en van de Europese landen moeten in dit opzicht vooral ge noemd worden Duitsland 214 millioen), Nederland 191 millioen) en België (S 173 millioen). Na erop gewezen te hebben dat het sterlingblok in de periode AprilSeptem ber niet in de gelegenheid was zijn goud- dollarreserves uit te breiden en deze zelfs met een equivalent van 8 12 millioen daalden, vermeldde het rapport, dat daarna in deze toestand een krachtige verbetering is ingetreden. Na een bezoek van 24 uur aan België, I is van het verenigde Europa". En als om waar zy besprekingen voerden met leden deze stelling te illustreren hielden, na de van de Belgische regering en minister Van twee Franse woordvoerders, de Wesl- Zeeland uitnodigden voor een bezoek aan duitse vice-vöorzitter der commissie, Washington, zyn de beide Amerikaanse I Preussker, en zijn Nederlandse collega. staatsslieden Dulles en Stassen Zondag morgen om half twaalf van het vliegveld Meisbroek by Brussel naar hun laatste reisdoel Luxemburg gevlogen. Ilier had den zij een korte bespreking met de Luxemburgse regering. Zij maakten ver der hun opwachting by Groothertogin Charlotte en werden vervolgens ontvangen door de Hoge Autoriteit en de Assembléc- commissie voor de gemeenschappelijke markt der Kolen- cn Staalgemeenschap. Hier vonden zij, als laatste ontmoeting, de eerste verwerkelijking van het ideaal dat Dulles op elke pleisterplaats aan de Europese staatslieden had voorgehouden: een stuk supra-nationaal Europa. De voorzitter van de genoemde Assem- mr Sassen, een lofrede op de eenheid dei- zes aangesloten landen. De heer Dulles antwoordde de spreker- niet minder hooggestemd. Hij verzekerde zijn gehoor, dat hij besefte getuige te zijn geweest van een historische gebeurtenis. Hij sprak de hoop uit, dat de uitingen van onderlinge vriendschap zouden leiden tot de vervulling van andere taken en de verdere eenheid van Europa. Hij onder streepte nogmaals de Amerikaanse over tuiging, dat de vrede slechts door ver eniging van krachten kan worden gehand haafd. „Tenslotte", zo zei hij „geloven wij, dat de constitutie, welke gij hier bezit, de richtlijnen moet kunnen geven aan het In de namiddag zijn de heren Dulles en Stassen weer naar Washington ver- blée-commissie Reynaud en de voorzitter trokken, der Hoge Autoriteit, Monnet lieten niet j Europa van de toekomst. Wat ik u zeg, na er op te wijzen, dat de beide Amerikanen lijkt misschien wat ambitieus, maar ik hier aan de historische vooravond stonden van het inwerking treden der gemeen schappelijke markt. „Ik ben gelukkig", zei Monnet, „dat de laatste visie, die u mee neemt van het oude continent het beeld preek slechts uw eigen Bijbel. Want wat ik zeg, is met kleine wijzigingen slechts de interpretatie van de praeambule van het verdrag, dat aan uw gemeenschap ten grondslag ligt". Miriella ongehinderd door het Suezkanaal De Miriella, de Italiaanse tanker, die 'n lading door de Anglo-Iranian opgeëiste olie uit Abaaan naar een onbekende Ita liaanse haven vervoert, is gisteren, in een door een Egyptische torpedojager geleid convooi, door het Suez-kanaal gevaren en zette zonder in Port Said te meren on- middelijk koers naar de Middellandse zee. De Britten hebben tijdens deze doortocht geen vinger naar het schip uitgestoken. Kapitein Almicare Mazzeo had zich in Suez bijzonder terughoudend betoond cn zei, liever maai- helemaal niets omdat hij „toch al narigheid genoeg had". Hij wees slechts op een Italiaanse krant, die mee deelde, dat hij, Mazzeo, moeilijkheden ver wachtte. Mazzeo was gedurende het grootste deel van de reis door het kanaal op de brug van zijn schip, en keek naar de normaal patrouillerende Britse troepen in de Suez- icanaal-zone, die op nog geen steenworp Hongaarse minister van Justitie gearresteerd Te Wenen circuleren sedert enkele da gen geruchten over de arrestatie in Boe dapest van min of meer belangrijke com munistische leiders, van Joodse afkomst, Eén dezer geruchten, die door reizigers uit Boedapest werden verspreid, is thans officieel van Hongaarse zyde bevestigd. De Joodse minister van justitie, Gvula Decsi, die vóór zyn ministersfunctie de rang van kolonel by de geheime politie bekleedde en in die kwaliteit o.m. kardi naal Mindszenty en de Amerikaan Voge- ler aan ondervragingen onderwierp, blijkt volgens officiële mededelingen in Hon gaarse dagbladen thans zelf gearres teerd. Hij is vervangen door Bela Kovacs. Nog niet bevestigd, maar met grote hardnekkigheid herhaald is het gerucht, dat ook de chef van de geheime politie, de beruchte Peter Gabor, die eveneens van Joodse afkomst is, thans gegrepen is, evenals het Joodse hoofd van het nationa le economische planbureau, Zoltan Vas. Reizigers, die uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, maken verder nog ge wag van de arrestatie van professor Be- nedek, die bekend staat als de beste Hon gaarse zenuwarts. Benedek was verbon den aan een ziekenhuis van de „Joint" in Boedapest. Verder zou de Joodse directeur van de Hongaarse radio, Szirmay, gearresteerd zijn en vervangen door een broer van pre mier Rakosi, de Hongaarse dictator, die ondanks zijn eigen Joodse afkomst, toch nog stevig in het zadel schijnt te zitten. De Joodse minister van justitie Gvula Decsi, zou reeds 16 Januari gearresteerd zijn. Erik Molnar, tenslotte, eveneens een Jood en oud-minister van buitenlandse zaken, zou sinds een maand niet meer gezien zijn. BRAND IN ZAANDAM Zieke bewoonster gered Zaterdagmiddag is in de Archangelstraat te Zaandam de benedenverdieping van een huis geheel uitgebrand. Dank zij snel ingrijpen van omwonenden en de brand weer konden de bewoonster en een bejaard echtpaar, wonende in een belen dend perceel, die allen ziek te bed lagen, worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat vonken een divankleed vuur hebben doen vatten. ALS er ooit opnieuw oorlog zou komen, zoudt U dan iets willen doen om Uzelf en de Uwen te beschermen? U, als verantwoordelijk huisvader moet rekening houden met de kwaadste kans. Het „Daar wil ik niet aan denken" - is struis vogelpolitiek. Natuurlijk hoopt iedereen, dat een nieuwe oorlogs ramp ons bespaard zal blijven, maar niemand kent de toekomst, niemand kan wat dit betreft zekerheid geven. U moet dus rekening houden met de kwaadste kans. Dat doet C 1 Er zijn mannen en vrouwen nodig als noodwachter voor de vol gende takenbrandweer, op ruiming en redding, geneeskun dige dienst, verbinding en ver kenning en sociale verzorging. U kunt zich opgeven als vast noodwachter, blolcnoodwachter al dan niet met toerbeurttaak of oproepnoodwach ter. Vaste noodwachters komen bij mobilisatie in voortdurende wer kelijke dienst, de anderen ver richten hun taak naast hun ge- xoone werk. Allen echter ontvan gen in eventuele toestand van paraatheid bezoldiging voor de tijd dat zij in dienst zün. Uw gemeente ook. Zy treft voor bereidingen om de burgers - dus ook U en Uw familie - zoveel mogelyk te beschermen. De er varing heeft bewezen dat de gevolgen van vijandelijke aan vallen met meer dan de helft verminderd kunnen worden, als er een goed uitgeruste organisatie bestaat... en als iedereen weet wat er moet worden gedaan als de nood aan de man komt. De Bescherming Bevolking is opgericht om in een goed-geor- ganiseerd verband de noodzake lijke voorbereidingen te treffen, vervullen en het aandeel, dat U Er zijn in het gehele land ruim in het werk wilt hebben. Geduren- onn nnn ,i:;ia'.SXl.u vóór 't doorbreken van de zon Of is het een nade rend onheil Zal ons leven nu eindelijk ongestoord zijn gang kunnen gaan of bedreigt ons een nieuwe oorlog Geen sterveling loeet het met zekerheid. 200.000 mannelijke en vrouwelijke vrijwilligers nodig voor de be scherming van stad of dorp, wyk en straat. Deze vrijwilligers dra gen de naam van noodwachters. Hier ligt een taak, niet alleen voor Uw buurman, maar ook voor U. Er zal gaarne rekening worden gehouden met Uw wensen voor wat betreft de functie die U wilt "de ongeveer een half jaar wordt er per week slechts 2 '/2 uur van Uw vrye tyd gevraagd voor de noodzakelijke opleiding en verder zal er van tyd tot tyd worden geoefend. U mag niet achterblijven. Meld U als vrijwilliger. Word noodwachter Op het gemeentehuis kunt U alle inlichtingen krijgen. De sociale voorzieningen voor de noodwachters en hun ge zinnen zyn bij de wet geregeld en gaan reeds in vredestijd in. Tramongeluk in Amsterdam Vijf licht gewonden Zaterdagmiddag om ongeveer half een is in de Marnixstraat te Amsterdam een bijwagen van lijn 3 tegen de voorwagen gebotst, waardoor vijf passagiers werden gewond, waarvan een, 'n 35-jarige vrouw, die vermoedelijk een hersenschudding had opgelopen, naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden vervoerd. De vier andere passagiers werden licht gewond en konden op eigen gelegenheid hun weg vervolgen. Het ongeval ontstond, doordat een split- pen tussen de beide koppelstangen niet aanwezig was, waardoor de verbindings bout los trilde, zodat de beide wagens ont koppeld werden. Toen de motorwagen bij de halte MarnixstraatNieuwe Willem straat stopte, ontstond de botsing, met het vermelde gevolg. Er .was vrij veel glas schade. Het tramverkeer ondervond onge veer 25 minuten vertraging. De eerste vergadering van Boskoops vroede vaderen, in 1953, stond geheel onder druk van de Nationale Ramp welke ons land heeft getroffen. Na de ge bruikelijke opening hield de voorzitter, burgemeester Verkerk, zijn Nieuwjaars rede. Nieuwjaarsrede van de voorzitter Vervuld van gedachten aan het name loos leed, dat over een zo groot aantal landgenoten kwam, richt ik aldus de burgemeester in deze eerste vergade ring van dit jaar het woord tot u. Met weemoed gedenken wij hen, die in de strijd tegen het water gebleven zijn. Wij bidden God, dat de ramp zich niet verder moge uitbreiden. Boskoop leverde zijn bijdrage door verzending van vijf vracht auto's en een trailer met goederen, ter wijl een hulpcolonne, uitgerust met 23 schouwen naar het noodgebied vertrok. Tot dusverre kon een bedrag van 32.344,57 aan het Nationaal Rampen fonds worden afgedragen. 516 personen hebben zich gemeld voor het aanbrengen „r - ufm or,rfton a Ja n Cf van versterkingen aan de IJsseldijk; de arstands van hem vandaan net deden of RTS-leerlingen boden zich spontaan aan, terwijl ruim 800 aanmeldingen binnen- zij hem niet zagen. Wel kwam er even een Britse jager over zijn dek scheren, maar daar bleef het bij. Toen de Miriella in Port Said het zeegat koos, moest zij rakelings langs de Britse destroyer Daring voorbij. Maar niets gebeurde. Men neemt aan, dat Mazzeo thans nadere orders van zijn op drachtgevers zal krijgen. NEDERL. KOf,EN WINNING IN DUITSE GROND Na de Bondsdag heeft thans ook de Bondsraad het Nederlands-Westduitse verdrag goedgekeurd, waarbij wordt toe gestaan, dat van Nederland uit kolenvel den in West-Duitsland worden geëxploi teerd. Het moet nu alleen nog door de president der Bondsrepubliek worden goedgekeurd. ROTTERDAMSE VEEMARKT ROTTERDAM. 9 Februari. Vette koeien en ossen 466, varkens 821 Totaal 1287 dieiren. Prijs uer kg.: vette koeien le kwal. 2.84 —2.94, 2e kwal. 2.64—2.73 3e kwal. 2.10— 2.40 varkens (lev. gew.) resp. 1.83, 1.81 1.78. Vvtte koeien aanvoer groter, handel leven dig, prijzen even hoger, prima tot 3 var kens (lev. gew.). aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel vlot, prijzen iets hoger prima's boven notering. kwamen voor het opnemen van évacué's. Onzekerheid drukte in het afgelopen jaar haar stempel op het leven van Ne derland in het algemeen, als van onze ge meente in het bijzonder. Het jaar 1952 was voor de boomkwekerij gunstig te noemen. De export was bevredigend. De perspectieven zijn ook voor 1953 tenzij zich onvoorziene omstandigheden voor doen op internationaal gebied niet on gunstig. De industrie en Citosa verschaf ten werk aan 582 personen, tegen 524 in het voorafgaande jaar. De werkloosheid nam toe in Boskoop. In totaal werden 1775 uitkering verleend aan werklozen tot een bedrag van bijna 60.000, waarbij nog rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat met ingang van 1 Juli 1952 de werkloosheidswet in werking trad waardoor de zorg voor een zeer groot aantal gevallen werd overgenomen door de bedrijfsverenigingen. De gemeente telt 9017 zielen. 117 perso nen emigreerden, daarmede het aantal emigranten sedert de bevrijding brengend op 355. De woningpositie Het aantal woningzoekenden steeg van 187 op 215, terwijl het aantal inwoningen in 1952 toegenomen is met ongeveer 40. Ten aanzien van de woningbouw zijn de perspectieven zeker gunstiger dan zulks in het afgelopen jaar het geval was. De geldmarkt kan thans voorzien in de be hoefte aan lang geld. Reeds werd over gegaan tot het aankopen van bouwgrond langs de Goudse Rijweg en de Valkenbur gerlaan. terwijl in de" vergadering van heden U nog een voorstel wordt gedaan tot aankoop van gronden in het Juliana- kwartier. Wij hopen met de woningbouw nog dit jaar een aanvang te kunnen ma ken. De plannen tot de bouw van een labo ratorium krijgen vaster vorm, terwijl de bouw van het telefoonkantoor vordert. Ten aanzien van het onderwijs kan worden medegedeeld, dat met de bouw van een R.K. Uloschool, alsmede met de uitbreiding van de Ned. Herv. School aan de Zijde met twee lokalen zo spoedig mo gelijk een aanvang zal worden gemaakt. De eerste punten van de agenda gingen vlot onder de hamer door, doch het ver zoek van het R.K. schoolbestuur om aan schaffing van meubilair ten behoeve van de school, ontlokte de heren Hage en Jon- gejan, de opmerking dat de besturen dei- bijzondere scholen steeds het hoogste be drag vragen en of het niet wat zuiniger kon. Na enige duscussie werd het voorstel van B. en W.. teruggenomen om nader overleg met het schoolbestuur te plegen. Voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur oordeelde de Raad het nodig in comité te gaan. Na heropé- ning werd gestemd over het tweetal mevr. TrapmanMulder, mevr. Jonjejanv. d Bijl. Eerstgenoemde werd met 6 van de 10 uitgebrachte geldige stemmen gekozen. De afwijzing van B. en W. op een verzoek voor een tegemoetkoming in de reiskos ten van een leerling van het bijzonder bui tengewoon lager onderwijs te Gouda, vond de heer Jonjejan niet prettig. Hij wilde evenals dit in andere gevallen geschiedt 50 pet toestaan. De voorzitter deelde mede, dat elk geval op zich zelf moet wor den beschouwd en dat de consequentie niet is te overzien. Na enige discussie zegde de voorzitter toe een en ander nader te bezien. Het voorstel tot aankoop van bouw grond maakte de tongen weer los. Het be treft hier grond, welke eerst door de ge meente is verkocht en nu weer wordt teruggekocht, omdat aldaar een bouwplan is geprojecteerd. De eerste terug-kopen zijn tegen een lagere prijs geschiedt dan deze. Meerdere raadsleden betreurden de gang van zaken en waren van mening, dat de bouwmogelijkheden wel eens minder zouden kunnen worden in verband met de ramp. Wil men echter het contingent nog kunnen gebruiken dan zal men ook over grond moeten kunnen beschikken. Ten slotte werd het voorstel aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de heren Jonge- jan, Kooij en v. d. Dool. Hierna kwam de begroting aan de orde. De begroting De heer Hage (VVD) opende de alge mene beschouwingen met de opmerking, dat hij gaarna zou hebben gezien, dat deze begroting een gemeente zou betreffen die groter geworden was, doch vreesde dat, gezien de voortgang van de grenscorrec ties, dit voorlopig niet het geval zal zijn. Voorts drong hij aan op enkele zeer urgente verbeteringswerken terwijl hij wijst op het feit dat Boskoop, d.w.z. de gemeente op te grote voet leeft. De heer Splinter (Prot. Chr. Raadsfrac tie) was van mening, dat nu een verlang lijstje opnoemen geen zin heeft en wilde alleen de aandacht vestigen op het meest noodzakelijke, de woningbouw. Alles moet hieraan ondergeschikt gemaakt wor den. De heer Noest (P. v. d. A.) achtte ook het woningvraagstuk zeer urgent en spoorde overigens aan tot versobering, drong weer aan op instelling van een grondbedrijf je, waardoor gebeurtenissen als nu zijn gepasseerd wellicht hadden kunnen worden voorkomen. Hij achtte het van belang contact te zoeken met andere gemeenten teneinde een hogere uitkering uit het Rijksfonds te krijgen. Wanneer Boskoop met zijn slappe bodem niet krachtdadig wordt geholpen, komen wij lot een schrikbarende toestand. Nog maals drong hij aan op de bouw van een badhuis. De heer Verbeij (KVP) (de heer Mathot was wegens verblijf buitenlands niet aan wezig) zeide o.m.: Onder de toestand waarin een deel der Nederlandse bevol king verkeert vinden wij het moeilijk onze gedachte te bepalen tol dingen, die deze avond aan de orde zijn. Wij stellen U voor één minuut stilte in acht te nemen voor de overledenen van deze Nationale ramp. Het college doet alles om de woningnood te lenigen en werkt vele moeilijkheden weg, hoewel soms niet geheel tot bevre diging van allen. Wij hopen dat het mogelijk zal zijn de begroting van 1954 sluitend te maken zon der de winst van de bedrijven. Alle sprekers kondigden bij de aanvang van hun algemene beschouwingen aan, dat zij, gezien de noodtoestand tn een deel van ons vaderland, zich zouden beperken met hun op- en/of aanmerkingen. College over plannen De verschillende sprekers werden be antwoord door de voorzitter en de beide wethouders. Hieruit bleek, dat B. en W. net in vele punten eens was met de op merkingen. Ook de voorzitter betreurt het, dat de grenscorrectie nog niet voltooid is. De financiële verhouding tussen rijk en gemeente zal worden herzien. De Rozen- laanbrug zal verdwijnen en de Bulkse lende vragen, doch tenslotte kon men met het voorstel van B. en W., hetwelk in ons blad van Zaterdag reeds werd opgenomen, toch wel accoord gaan. STADSNIEUWS LOOP DER BEVOLKING Verhuizingen binnen de gemeente: D. de Braber, van Vondelstraat 28 naar IJs- sellaan 108: L. Wolvekamp van O. d. Boompjes 87 naar Tollensstraat 36; E. Krebaum van Tollensstraat 36 naar Ma deliefstraat 11; J. de Jong van Geuzen- straat 35 naar J. Philipsweg 59; G. Baan van Bockenbergstraat 4 naar Boelekade 160; H. v. Rijswijk van Erasmusstraat 13 naar Madeliefstraat 9; D. Overmeer van Stoofsteeg 22 naar Erasmusstraat 13; J. H v. Herk, van Erasmusstraat 13 naar Ma deliefstraat 5; C. J. A. Matthijsen van Zeugstraat 6a naar Turfmarkt 63; G. M. v. d. Ende, van Zeugstraat 6a naar Turf markt 63; T. v. Dam van Zeugstraat 6a naar Turfmarkt 63; B. A. v. Dijk van R. v. Catsweg 55 naar R. v. Catsweg 170; J. W. de Jong van IJssellaan 66 naar Snoy- straat 26; L. Baggerman Schaap van B Gaarl.singel 23 naar Kattensingel 77; M. Tiele Vleggeert van Vondelstraat 16 naar Madeliefsiraat 15; P. M. Twigt van R. v. Catsweg 190 naar Vondelstraat 28; N. Twigt Boer, v. d. Palmstraat 112 naar Von delstraat 28; J. A. Verhagen Keller van Crabethstraat 19 naar Nieuwehaven 230; Vertrokken: R. Klein van Willens 21 naar Brunssum, Pelgrimsweg 55; J. L. Floreij, van Gr. v. Bloisstraat 45 naar Den Haag, Frankenstraat 69; J. H. W. Sleinbach, van Gouwe 86 naar Utrecht, Mauritsstraat 10r; J. Loeve Winkel van F. W. Reitzstraat 32 naar Rotterdam, Abadanstraat 21g; J. d. Langen van De la Reylaan 40 naar Rot terdam, Rembrandtstraat 7a; M. M. B. Rodenburg van De la Reylaan 40 naar Rotterdam, Bergweg 323; C. Roodbergen, van De la Reylaan 40 naar Rotterdam, Bergweg 323; D. Verkerk, van De la Rey laan 40 naar Utrecht, Catharijnesingel 201: E. T. M. Jaspers, van v. Strijenstraat 5 naar Utrecht, Maliesingel 77; G. Brouwer van De la Reylaan 40 naar Haarlem, Jans- weg 22; M. P. v. Eijk, v. Bevernlaan 6 n. Voorburg. Overburgkade 64; G. Hannesen, van Chr. de Wetstraat 22 naar Castricum, Ziekenhuis Duinenbosch; G. A. Schoorl, a/b. ws Gerdine, naar Brunssum, Pel grimsweg 55; C. M. Hoogland, van Kar- nemelksloot 134 naar Amsterdam, L. Nek- straat 12/111; E. Kerk, van Gr. v. Blois straat 87 naar Boskoop,'Puitekade 299: A. Verkerk, van Gr. v. Bloisstraat 87 naar Boskoop, Puttekade 299; C T. v. Wijn gaarden v. Da Costakade 36 naar Utrecht, Adriaanstraat llbis; J. W. Dokkum, van Bothastraat 5 naar Bodegraven. Buiten kerk 4c; J. G. de Jong, van Helmerstraat 16 naar Brunssum, Bekdellestraat 24; J. M. A. v. Herk. van F. W. Reitzstraat 61 n. Almelo. Boelenstraat 5; H. J Piekema, van brug zal indien polder en ingelanden j Kon. Wilh.weg 329 naar Amersfoort. Die- daarmede accoord gaan. worden verlaagd, zestraat 8; C. Rieken v. Eijsden van Kon. De investeringen zijn laag en de reserve- Wilh.weg 288 naar Haarlem, Kleverpark- fondsen redelijk, hetgeen spr. met enkele weg 232; C. L. Smits, van Sehaepmanstraat cijfers te noemen, aantoonde. Na artikels- 3 naar Rotterdam. Kortenaerstraat 15a. gewijze bespreking der begrotingen, waar- j Gevestigden: W. Blanken van Leiden n. bij nog meerdere opmerkingen werden ge-Rozendaal 21; J. G. J. Vergeer van Delft maakt en inlichtingen werden gevraagd,naar Derde Kade 47; E. Benschop van werden deze ten slotte zonder meer aan-Krimpen a. d. Lek naar Madeliefstraat 3; genomen. j w. A. v. Leeuwen van Reeuwijk naar Flu- De resterende agendapunten werden weiensingel 100; J, M. Mul van Den Haag hierna vlot afgehandeld. Het bedrag perl naar Lange Tiendeweg 4; W. Sibbes Slin- leerling voor het openbaar onderwijs als gerland van Gouderak naar Gouwe 89; C. bedoeld in art. 55bis der Lager Onderwijs wet werden bepaald op resp. 31.87 voor het lager- en 53,34 voor het uitgebreid Duiverman van Moordrecht naar C. Ketelstraat 62; A. Lagerweij van Boskoop naar R. v. Catsweg 174; N. v Wezel, van lager onderwijs. Voor 1952 was dit 32.60 Voorburg naar B. Martenssingel 135; T. H. en 55,68. v. d. Klein van Rotterdam naar Herenstr. De aansluiting van 12 woningen aan de! 128; W. v. Meuwen van Rotterdam naar O. Roemer te Hazerswoude aan het electrici-d Boompjes 57; R. N. Stooking. v. Utrecht tejtsnet van Boskoop en het plaatsen van 1 naar Keizerstraat 44; N. B-lijs van Moor- 3 lantaarns langs genoemde weg werd drecht n. Kanaalstraat 26; C Lijster Ver- eveneens goedgekeurd. Het "oorstel inzake! kerk. van Nulh naar Roerdompstraat 7; T. de bebouwing van de Valkenburgerlaan, A. M. Verkerk v. Zeeland, van Arnhem n. ontlokte de meeste leden weer verschil-1 Krugerlaan 189.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1