Behandeling van gevangenen Wat uit cle Bredase gebeurtenis wel af te leiden valt EISENHOWER ruimt tal van controlemaatregelen op Regering Mayer dient E.D.G.- protocollen in Sneeuw smelt langzaam weg f 35.000 op 11050 LANDBOUWINTEGRATIE KONING BOUDEWIJN BREEKT VACANTIE AF Mao wil vechten „tot de over- winning MAANDAG 9 FEBRUARI 1933 PAGINA Dat niet alle reacties op cle Bredase gebeurtenis juist waren, wil niet zeggen, dat er niets behoeft te gebeuren. Want wat de ontvluchtingen daar (en elders) wel aangetoond hebben, is, dat er op een of andere wijze iets te verbeteren of aan te vullen valt op het gebied van maatregelen, die nodig zijn om te voorkomen, dat de betrokkenen zelf op een te gemakkelijke wijze hun straf ongedaan kunnen maken. Goed beschouwd was dit de enige conclusie, die rechtstreeks uit de feiten viel af te leiden. De overheid behoort over voldoende middelen te beschikken om de opgelegde vrijheidsstraffen ook werkelijk ten uitvoer te leggen. Heeft zij dat niet, dan wordt de waarde van deze maatregel als straf niet alleen minder, maar verliest die maatregel op den duur ook het afschrikkend preventief karakter, die de straf bovendien moet eigen zijn, omdat zij naast andere doeleinden, betrekking hebbende op het individu, ook de beveiliging of bescherming der gemeenschap moet nastreven. In zoverre de openbare mening derhalve op de Bredase gebeurtenis reageerde door aan te dringen op meer efficiente bewakingsmaatregelcn voor de ten uitvoer legging van de gevangenisstraf en dat was toch wel de ondertoon, ofschoon niet 't meest dominerende gpluid in de eerste perscommentaren was die reactie zeker niet onredelijk en in de omstandigheden alleszins begrijpelijk. Hier zal ook wel meegewerkt hebben, dat het de bevolking een onbehagelijk en onveilig gevoel moet geven, als zelfs de gevaarlijkste individuen er op die wijze uit kunnen breken. Een en ander neemt niet weg, dat ook hier enige voorzichtigheid geboden is, opdat men tengevolge van de indruk, die de gebeurtenissen rond Breda gemaakt hebben, niet al te zeer en misschien te eenzijdig op de veiligheidsmaatregelen, om ontsnappingen te voorkomen, de nadruk gaat leggen. De vrijheidsstraf beoogt, althans bij de meer beschaafde volken, behalve beveili ging der gemeenschap ook de opvoeding en de verbetering van de delinquent. Wil men aan dit laatste blijven vasthouden, dan heeft men daarmee steeds een zeker risico te accepteren wat betreft het ge vaar voor ontvluchting. Misschien is het goed hierop te wijzen, nu allerwegen zo geroepen werd om 'n meer efficiënte be waking. Natuurlijk kan men genoemde risico's tot 'n minimum beperken door 'n systeem van rigoureuze afzondering, waarbij alles zoveel mogelijk gericht is op de instand houding van de vrijheidsbeneming en waarbij dus ook aan de gevangenen zo min mogelijk vertrouwen en zo weinig mogelijk vrijheid van beweging gelaten wordt. Men krijgt dan te doen met een soort „opperglngssysteem", zoals dat zo ver mogelijk werd doorgevoerd in de be ruchte, barbaars-onmenselijke Duitse bun kers. Ook hieruit bleek overigens nog ont snapping mogelijk, zelfs al was men aan handen en voeten met kettingen gebonden en aan de muur der cel vastgekluisterd, zoals de bezettingstijd heeft bewezen. Dit risico zal dus zeker ook blijven, als mei zijn bekommering om de gevangenen nog iets anders wil doen zijn dan alleen maar een hem bewaken, dat hij er niet uitkomt. Het zal zeker naar verhouding nog groter worden, als men zich tot taak stelt er welbewust naar te streven, dat de gevangenen opgevoed en tot betere men sen gemaakt worden. Want elke opvoeding veronderstelt nu eenmaal, dat men de betrokkenen van tijd tot tijd enig vertrouwen en een zekere mate van vrijheid moet schenken om hen in de gelegenheid te stellen zonder dwang van boven en uit eigen initiatief 't goede te doen en zo de persoonlijke verantwoor delijkheid te versterken. Reeds om deze reden is het duidelijk, dat aan een penitentiaire behandeling, welke meer plaatsruimte verleent aan de herop- voedings- of resocialisatiegedachte, een groter risico voor ontvluchtingen vastzit dan aan de oude systemen van strenge, cellulaire afzondering. De nieuwe richting in het penitentiair regiem Hel behoeft daarom eigenlijk ook nauwe lijks gezegd te worden, dat de gebeurtenis sen te Breda en elders op deze manier iets met de nieuwe richting in het penitentiair regiem te maken hebben. Dit blijft even waar. ook al zouden de ontvluchtingen te wijten zijn aan een bijzondere samenloop van omstandigheden, die in dit geval het systeem deden falen. Maar een andere kwestie is. of op grond daarvan alléén het nieuwe systeem uit den boze geacht en op een dergelijke wijze moet veroordeeld worden, als dit in sommige persorganen aanvankelijk geschied is. Want simplistisch uitgedrukt te genover het nadeel van een grotere kans op ontvluchting, staat in het nieuwe systeem het voordeel van een grotere kans op resocialisatie of heraanpassing der de linquenten. Bij het oude systeem lagen deze verhoudingen omgekeerd. Zo rijst n.a.v. de scherpe reacties op „Breda", ook hier weer de vraag, of het niet gewenst is het publiek hierover beter voor te lichten en het te doen weten, dat Door dr H. van Rooy O.F.M., cri minoloog, lid van de ministeriële commissie van advias voor het gevangeniswezen. men tot op zekere hoogte hier niet anders kan. dan van twee kwaden rigoureuzer opsluiting of een groter ontsnappingsge vaar het geringste te kiezen. Zo goed als het volk behoort te weten, wat de con sequenties zijn van het verwerpen van de opvoedingsgedachte, evenzo behoort het op de hoogte gebracht te worden van de nadelige neven-effecten van het aan vaarden ervan. Het is niet goed het pu bliek alleen maar in te lichten over de voordelen van het nieuwe systeem en de risico's daaraan verbonden, te verzwijgen. Uit mijn Indrukken opgedaan bij de be studering van het Amerikaanse gevange niswezen is mij bijgebleven, dat men daar over „escapes" wat lichter en gemakke lijker denkt dan dat bij ons het geval pleegt te zijn. Diezelfde indruk kreeg ik ook enigszins in Engeland. Er zullen er onder ons volk en te recht wel niet zovelen te vinden zijn, die de opvoedingsgedachte bij de peniten tiaire behandeling willen prijsgeven om de onder de gedetineerden zoveel mogelijk te gevangenhouding bovenal veilig te stel- vermijden, of als men dat niet in de hand delinquenten gewenst doet zijn. Want die heropvoeding of heraanpassing betekent op zich zelf ook weer een bescherming of beveiliging van de gemeenschap in de toe komst. Toch maakt Juist die opvoedingsfactor de penitentiaire behandeling tot een ge compliceerde en delicate zaak. Want het gaat hier niet over een gewone opvoeding zonder meer. maar een opvoeding waar uit de aard der zaak reeds enige dwang achter schuil gaat, waartoe de deliquenten overigens zelf aanleiding hebben gegeven. Het is nl. een opvoeding, die zich binnen het kader van een vrijheidsontneming moet voltrekken, welke de maatschappij voor deze mensen nuttig heeft geoordeeld en dus zoveel mogelijk moet in stand ge houden worden. Deze situatie stelt als het ware de eis, dat tegelijkertijd aan twee bijna tegen strijdige verlangens voldaan wordt. Op voeding is zoals gezegd t "oed mo gelijk zonder de gevangenen enig vertrou wen en vrijheden te geven. De instandhou ding van de gevangenisstraf vordert ech ter, dat hun zo weinig mogelijk fiducie en vrijheid geschonken wdrdt. Natuurlijk zijn deze tegenstellingen in de practijk niet zó sterk, als wij ze hier met opzet schilderen om het probleem scherp te stellen. Ook binnen een herme tisch van de buitenwereld afgesloten in richting, waaruit men menselijkerwijze niet ontsnappen kan is nog wel enige op voedende arbeid mogelijk. Dit is mij al thans gebleken bij een bezoek van de pe nitentiaire eilandburcht „Alcatraz" en nog meer in de eveneens insulaire inrichtin gen van McNeil-Island (Washington Sta te). Ook in andere Amerikaanse gevange nissen kan binnen het gesticht een grote mate van vrijheid gegeven worden wegens de scherpe, met de meest moderne techni sche middelen uitgeruste buitenbewaking. Misschien kan aan een dergelijke inrich ting ook voor ons land gedacht en daarmee tevens enigszins voorkomen worden, dat de goeden het met de kwaden moeten ont gelden. Te grote spanningen vermijden Van de andere kant moeten we niet ver geten, dat het schenken van vertrouwen en vrijheid van beweging niet per se tot ontvluchtingen behoeft te leiden, zoals heel wat Nederlandse inrichtingen demon streren, en dat bovendien een versterking der bewaking niet het enige middel is om die misbruiken te voorkomen. Tot het laatste kan ook bijgedragen worden door het veroorzaken van te grote spanningen len. Zouden we dat wel doen, dan zouden we daarmee zelfs ten achter komen bij de ontwikkeling, die zich tegenwoordig bij het Duitse gevangeniswezen voltrekt. In de strafgevangenis te Wolfenbüttel bijv. tracht men de gedetineerden zelfs tot een hoger peil en beter normbesef op te voe ren door hun meer kennis en smaak van kunstwerken bij te brertgen. De opvoedingsgedachte Een beschaafde natie is het aa-> zichzelf verplicht, dat zij haar misdadigers, die zij het leven laat, tot betere mensen tracht te maken. Dit geldt ook t. a. v. hen, die nooit meer vrij zullen komen. In zekere zin voor hen nog meer, omdat hun lot nog ondragelijker is, als zij vol wrok blijven t. a. v. de maatschappij en haar vertegen woordigers, als hoedanig zij alleen gevan genispersoneel plegen te ontmoeten. Wat betreft hen, die naar de vrije maat schappij zullen terugkeren, is het zonder meer duidelijk, dal zelfs het eigen belang dier. maatschappij de heropvoeding der heeft tengevolge van van buiten af wer kende factoren, door reads ontstane span ningen tijdig op paedagogisch verantwoor de wijze op te vangen. Dergelijke spannin gen kunnen het gevolg ziin zowel van een onbillijk-harde als van een instabiele nu eens een overdreven soenele, dan weer overdreven strenge behandeling, of al thans door handelingen, welke als zodanig aangevoeld worden. Wat betreft het opvangen van spannin gen, die n.a.v. ontvluchtingen onder de overige gedetineerden kunnen ontstaan, heeft mij de penitentiaire politiek van sommige Westelijke Staten van Noord- Amerika gefrappeerd. In zulke omstan digheden is de leiding eerder geneigd de teugels wat te vieren en speciale aflei dingen in te lassen dan de bestaande ont spanningsgelegenheden weg te laten val len. Treft men intussen toch bewakings maatregelen, dan waakt men er angst vallig voor, dat deze niet het karakter hebben of de indruk geven van een be straffing, die de overblijvenden ook niet verdiend hebben. Taft over het Formosa'„besluit „Wij zijn reeds in oorlog met Chinese communisten In een vraaggesprek met jongeren voor de televisie heeft cle republikeinse leider Senator Taft verklaard, dat de vraag over het al of niet oorlogvoeren met commu nistisch China in het geheel niet rijst naar aanleiding van de nieuwe politiek ten aanzien van de zevende vloot in de wate ren van Formosa. „Wjj bevinden ons in onriog met de Chinese communisten" *.ci h(j, en voegde er aan toe: „Oorlog is oor log. deze kan niet erger worden dan hU reeds is". Indien Amerika Tsjang Kai Sjek in de Chinese burgeroorlog werkelijk gesteund had, zou thans meer dan de helft van China zich op de anti-communistische zijde bevinden, meende hij. De hulp werd echter midden in het gevecht gestaakt door de vorige regering, aldus de senator Het uitvoeren van de voorstellen van generaal MacArthur zou nooit een derde wereldoorlog veroorzaakt hebben, ant woordde de senator op een desbetreffende vraag. Naar Taft's oordeel hadden de Mandsjoerijse bases reeds vele maanden geleden gebombardeerd moeten worden. Taft verwees nog naar het brengen van goederen naar communistisch China doi-r in hoofdzaak Britse schepen, zulks naar aanleiding van de gedachte aan een blok kade van de Chinese kust. Beperkende bepalingen voor tin geheel opgeheven Zoals wjj Zaterdag reeds hebben ge meld. heeft president Eisenhower de con trole op de lonen en salarissen in de V.S. opgeheven en tevens een einde gemaakt aan de prijscontrole op een groot aantal artikelen. Er is dus niet sprake van een volledige opheffing van de prijscontróle. Althans tijdelijk zal deze nog gehandhaafd worden voor brood en bakkers- en banketbak kersproducten, melk, jam, pharmaccuti- sche en cosmetische producten, chemische producten, olieproducten, sigaretten, me talen als aluminium, ijzer, en koper, in dustriemachines, automobielen, landbouw- materieel, hout voor bouwwerken, papier, carton en de voornaamste huishoudelijke apparaten. Controle op tin opgeheven De Amerikaanse regering heeft voorts alle voorschriften in zake het verbruik, de verkoop, de levering en de voorraa— vorming van tin ingetrokken. De National Production Authority deelde mede, dat deze stap mogelijk is gemaakt door een verbetering van de aanvoerposltie. De aanvoer van tin is thans voldoende om in alle militaire en civiele behoeften te voorzien. Ook het toezicht op het verbruik en de voorraadvorming van en de handel in blik, loodhoudend blik, blikken verpak- regering verwacht niet, dat de Intrekking der voorschriften vertraging van de stra tegische voorraadvorming van tin zal veroorzaken. Tot de artikelen die nu naar alle landen behalve naar de landen achter het ijzeren gordijn, Hongkong cn Macao uitgevoerd mogen worden behoren o.a. synthetische rubber, een grote verscheidenheid van metaalwaren met inbegrip van ijzerwaren voor de bouwindustrieën, koperen kranen, twee ijzeralliages, verschillende soorten machinerieën voor de industrie, alsmede onderdelen, een aantal chemische produc ten cn radium bevattende verfsoorten. Volgens het ministerie van handel sluit deze maatregel aan op de reeds uitge stippelde Amerikaanse politiek, welke gericht is op de afschaffing van contróle op de export van goederen zodra een grotere productie zulks rechtvaardigt. Inderdaad is deze politiek nog niet zo dwaas, als het er om gaan spanningen te doen afnemen i.p.v. deze op te voeren. Misschien is het goed bij de tegenwoor dige situatie ook hieraan eens te denken, vooral omdat een tegenovergesteld optre den de achterblijvers zo gauw de indruk geeft, dat zij moeten boeten voor de mis stappen van anderen. Natuurlijk dit alles in de veronderstelling, dat het bewakings apparaat in staat is de zaak in handen te houden. De gulden middenweg Wat hier ook van zij. de tegenstelling tussen de opvoedingsgedachte en de vei ligstelling van de vrijheidsstraf blijkt geen absolute, maar een relatieve te zijn. Daarom is het evident, dat het ook bij ons probleem er om gaat de gulden mid denweg tc vinden. Geen wonder daarom, dat we zodoende komen tot een eindcon clusie, die weer zo'n beetje aan het ei van Columbus doet herinneren. Van de ene kant mag men met het voor de opvoeding noodzakelijke schenken van vertrouwen ongetwijfeld niet zo ver gaan. dat de gevangenen zelf op een te gemak kelijke wijze een eind aan hun straf kun nen maken. Maar van de andere kant be hoeft niet alles bij de penitentiaire be handeling te wijken voor de veiligstelling der vrijheidsberoving. De stelling, dat de opvoedingsgedachte daaraan volkomen ondergeschikt moet blijven, welke in het vuur der discussies ook gelanceerd is, komt ons niet juist voor. Want in dat ge val zouden we moeten terugkeren tot het steriele opbergen. Hoe simpel deze gedachtegang ook moge schijnen, toch menen we hiermee de kern van de problemen benaderd te heb ben, welke de Bredase gebeurtenissen opgeroepen hebben. In eenvoudige bewoordingen zou de theorie dan luiden: de veiligstelling van de vrijheidsbeneming mag niet tc veel opgeofferd worden aan de opvoe dingsgedachte. maar deze laatste mag ook niet te veel prijs gegeven worden tcrwille van de veiligstelling der straf. Beide aspecten grijpen zo in elkaar, dat het te veel benadrukken van het een het ander noodzakelijk in het ge drang doet komen. Daarom behoren beide in voldoende mate tot hun recht te komen en op een harmonische wijze met elkaar gecom bineerd te worden naar evenredigheid van het belang, dat aan elk aspect in de ogen van ons Nederlandse volk toe gekend wordt en ook toekomt voor de instandhouding der rechtsorde. Wie de moeite eens wil nemen om na te gaan, wat de evenwichtige uitwerking van dit voor de hand liggende beginsel in de practUk van het gevangeniswezen van hoog tot laag en rekening houdend met alle groeperingen van gedetineerden aan problemen en consequenties met zich brengt, zal in vrij korte tijd ontdek ken, dat het toch wat moeilijker is dan enige perscommentaren hebben voorge geven, om bij een eventueel falen van het regiem aanstonds aan te wijzen, waar precies de fout lag en hoe zij hersteld moet worden. Dit laatste beoogden ook wij geenszins te doen by het ontwikkelen vaoi boven staande eenvoudige gedachten. Een spe ciaal deskundig onderzoek moet hierover zijn licht maar eens doen schijnen cn de juiste middenweg in diverse opzichten voor de toekomst uitstippelen. Uiteraard was het evenmin onze opzet becritiseerde toestanden en feiten goed te praten of te verdoezelen. Onze beschou wing is slechts bedoeld als een poging om het mogelijk of gemakkelijker te maken deze nog ietwat emotioneel geladen ma terie nuchter en in haar juiste verhou dingen te zien. Als zij hiertoe iets kan bijdragen, wordt daarmee mogelijk te vens voorkomen, dat men nog onder de indruk van de wat heftige reacties niet tè ver een kant opgaat, die men later weer zou betreuren. Moge dit het resultaat zijn van het lesje dat „Breda" ons gaf, tot vooruitgang van ons penitentiaire stelsel en ook tot het welzijn van de aan de zorgen van het Nederlandse volk toevertrouwde gevan-. genen, die onze medemensen blijven. Peron's ambassadeur bij Stalin In de Sovjet-pers werd Zondag grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat generalissimo Stalin Zaterdag heeft ge had met de nieuwe Argentijnse ambassa deur te Moskou, Bravo. Het onderhoud, dat 40 minuten duurde, werd bijgewoond door de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Visjinsky. Ambassadeur Bravo verklaarde na af loop Stalin te hebben meegedeeld, dat president Peron nauwere economische be trekkingen met de Sovjet-Unie wenst en dat de Sovjet-ambassadeur in Buenos Aires reeds een lijst van producten, die Argentinië wenst te verkopen en te kopen, was overhandigd Bravo's onderhoud met Stalin is zeer uitzonderlijk. Sedert de tweede wereld oorlog beeft Stalin slechts zelden ambas sadeurs ontvangen. Het laatst ontving hij de Franse ambassadeur. Joxe, die in Augustus 1932 in functie trad. NED. GROENTE EN FRUIT VOOR OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN Westberlijnse functionarissen hebben Vrijdag medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten West-Berlijn twee goederenwagons vol fruit en groenten te geven voor verdeling onder H Oostduitse vluchtelingen. Het fruit en de groente stonden tentoon gesteld op de landbouw-expeditie „De groene week" in West-Berlijn welke Vrij dag j.l. werd geopend en Zondag a.s. wordt gesloten. Britse garantie voor vijftig jaar geëist De Franse ministerraad heeft Zaterdag morgen de tekst aanvaard van de aanvul lende protocollen, welke naar Frankrijk's mening aan het verdrag inzake de Euro pese defensiegemeenschap moeten worden toegevoegd. Deze protocollen worden heden bij het „tussentijdse comité" Ingediend. In dit comité zullen onverwijld besprekingen hierover beginnen tussen Franrijk en de andere vijf E.D.G.-landen. Los van deze protocollen, aldus ver neemt Reuter, zullen de Franse premier. Mayer, en zijn minister van buitenlandse zaken, Bidault, Londen verzoeken zijn ga rantie tot vijftig jaar te verlengen, vol gens welke het gewapende hulp zal ver lenen aan ieder land van de Europese de fensie-gemeenschap, dat in Europa aan gevallen zou worden. De garantie werd in Mei 1952 aan de landen van de E. D. G. gegeven voor de resterende duur van het Atlantische Pact, hetgeen dus neerkomt op een periode van 17 jaar. De Fransen wensen thans een verlenging tot de periode van de geldig heid van het E.D.G.-verdrag, dat het vo rige jaar voor 50 jaar gesloten werd. Het Franse voorstel, zo gaat Reuter verder, heeft ten doel Groot-Brittannië nauwer te verbinden met het E.D.G.-verdrag, dat reeds bijna negen maanden op ratificatie door het Franse parlement wacht en waar tegen zich nog vele afgevaardigden ver- zettten. De Franse regering poogt in de genoem de protocollen tegemoet te komen aan de critici, die niet wensen, dat Frankrijk aan zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit over zijn gewapende macht inboet. Eén dezer protocollen houdt in. dat Frankrijk onder bepaalde omstandigheden divisies aan het Europese leger kan ont trekken. indien het strijdkrachten overzee nodig heeft. In l lissitigen vroor het veertien graden Het K.N.M.I. doelt mede: Belangrijke veranderingen in de lucht- drukvcrdcling hebben er toe geleid, dat de koude in West-Europa thans naar het Oos ten wordt teruggedrongen. Nadat Vrijdag arctische luehtmassa's uit Scandinavië over Nederland en Duitsland waren uil- gevloeid. is vooral in de nacht van Zater dag op Zondag de temperatuur sterk ge daald. Uit Duitsland werden minima van 15 tot 20 graden beneden nul gemeld. In Nederland vroor het in liet Oosten van het land tien tot vijftien graden, in het Westen over hel algemeen 5 tot 10 graden. Een uitzondering in het Westen vormde Vlis- singen, waar de temperatuur tijdens een korte periode boven het op Walcheren aanwezige sneeuwdek lot 14 graden be neden nul daalde. Zondagochtend kwam het weer meer en meer onder invloed van een zwakke van Maximum kolenprijzen K.S.G. op 1 Maart Op 15 Maart voor schroot De Hoge Autoriteit van de K.S.G. (Europese Kolen- en Staalgemeenschap) lieeft in de nacht van Zaterdag op Zon dag Insloten niet ingang van 1 Maart ma ximumprijzen voor kolen en met ingang van 1.5 Maart maximumprijzen voor seliroot in te voeren. Bepaalde „discriminerende verkoops- practijken" gedurende de overgangstijd tussen de oprichting van een gemeen schappelijke niarkt voor kolen, erts en sehroot op 10 Februari en de oprichting van een gemeenschappelijke markt voor staal op 12 April heeft de hoge auto riteit verboden. De maximumprijs voor kolen zal als een gedifferentieerde maximumprijs voor de afzonderlijke bekkens, kolensoorten, ondernemingen en verkooporganisaties worden vastgesteld. De maximumprijzen voor schroot zijn nog niet vastgesteld Voor dat het zo ver is zal een gemeen schappelijke schroot-importorganisal ie van de zes Schumanlanden opgericht moeten worden. De Hoge Autoriteit heeft zich ook nog uitgesproken over de verboden discrimi nerende practijken. Naar verluidt wordt als discriminerende practijk aangemerkt, wanneer b.v. bij onderling vergelijkbare ondernemingen loeslagen of rabatten ge weerd, geëist, of vastgesteld worden, of wanneer zonder overeenkomstige prijs verschillen verschillende leverings- of be talingsvoorwaarden geconditioneerd wor den. Een sterk omstreden vraag in de zit ting van de ministerraad was die van de belastingdruk in de verschillende lan den. De Hoge Autoriteit schijnt hier over een beslissing te hebben genomen, doch deze is nog geheim. In de minister raad heeft dc HA voorgesteld, dat elke belasting, die door 'n exporteur niet wer kelijk betaald wordt, van de exportprijs moet worden afgetrokken. Vier delega ties in de ministerraad konden zich hier mee verenigen. Niet echter de Duitse, die naar voren bracht, dat hierdoor dub bele prijzen zouden ontstaan, die met de K.S.G. onverenigbaar zijn. De raad der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft be sloten de zes bij de organisatie aangeslo- lon landen, die de Europese Kolen- en Staalgemeenschap vormen, toe te staan, dat zij hun onderlinge handel in kolen en staal liberaliseren zonder hierin ook dp andere O.E.E.S. landen te betrekken. Dit betekent, dat Frankrijk, We«t de Noordzee afkomstige storing. Deze ver oorzaakte Westenwinden en sneeuwbuien in het Zuidwestelijk deel van Nederland met als gevolg lichte dooi. In de rest van het land bleven daarentegen Zuidoosten winden onafgebroken koude lucht uit Duitsland aanvoeren. En zo kon het ge beuren, dat het in Groningen de gehele dag 7 a 8 graden bleef vriezen. Intussen was er bij IJsland een diepe depressie aangekomen, waarvan het front, voorafgegaan door een uitgestrekt gebied met sneeuwval, langzaam over Engeland naar het Oosten trok. Zondagavond be reikte de s neeuwzöne ons land en van morgen lag in een groot deel van Neder land de sneeuw meer dan 10 cm dik. Om 6 uur vanochtend bereikte het front Vlissingen. Het wordt gevolgd door minder koude lucht, die door Westenwin den naar West-Europa wordt gevoerd. In verband hiermede mag men verwachten, dat in geheel Nederland een lichte dooi zal intreden, die de sneeuw slechts langzaam zal doen wegsmelten. Nieuwe storingen, die met grote snelheid de oceaan oversteken, zullen spoedig het weer hier te lande gaan beïnvloeden, waardoor de sneeuw slechts langzaam zal wegsmelten. Voorts wenst Frankrijk grotere vrijheid j Duitsland. Italië en de Beneluxlanden bij de opstelling van bewapeningspro- i zich niet behoeven te houden aan de in gramma's overzee en een ander protocolde liberalisatiecode der O.E.E.S. vervatte houdt staande, dat promotie van Franse i bepaling, dat liberalisatiemaatregelen ge- officieren slechts in de competentie van lijke geldigheid hebben voor alle landen Frankrijk ligt. der organisatie. Intentie Stille Omgang gewijzigd De ontstellende ramp, die een deel van ons land heeft getroffen en het groot aan tal gezinnen, dat in rouw is gedompeld, hebben het gezelschap van de Stille Om gang doen besluiten, de aanvankelijk vast gestelde algemene intentie voor de a.«. Stille Omgang te wijzigen. Deze intentie luidt thans als volgt: „Dat God aan de overleden slachtoffers van de watersnood eeuwige vrede geve en aan de overleven den kracht en troost". ln de 518e Staatsloterij is van ochtend in de derde klasse op het lot nummer 11050 eeu prijs gevallen van 35.000. (Niet officieel) TREKKINGSLUST 518e Staatsloterij 3e KLASSE le LIJST 9 Februari 1953 Hoge prijzen f 35.000; 11050 f .5.0011: 11025 f 2.000: 12539 f 1,500: 10308 12484 f 1.000: 3126 3337 13024 13841 20134 f 400: 2733 4558 G889 12317 13490 15231 18924 t 200; 1085 1161 1233 1600 1662 1724 1891 1994 3359 4443 4728 5215 5227 5530 5688 5832 6223 6342 6509 6982 7017 7332 7746 8260 8365 8421 8587 f,651 8652 8665 9471 9830 30021 10319 30414 10502 10611 10954 11416 12033 12078 12245 12496 12800 12852 12909 12973 13253 13452 13849 14605 14887 15426 15883 16248 16646 16607 17722 18175 18781 18846 19018 19096 19469 19741 19813 19837 19997 20135 20154 20643 21037 212S8 21627 21650 Minister prefereert indirecte maatregelen In de M. v. A. over de begroting van afwachten. voor de andere landen een landbouw, visserij en voedselvoorziening aanleiding zal zijn zich alsnog bU dc in- over 1953 inerkt minister Mansholt met tegratie aan te sluiten of hiermee nauwe betrekking tot de landhouwintegratie od, betrekkingen te onderhouden, dat deze —r evenals de Kolen en Staalge- paj voor)(fUr rou verdienen de „marche meenschap by de bestrijding van het uniqne- zo veei mogelyk tot stand te economische nationalisme belangrijk vei- (>rcn«,cn rioor middel van indirecte maat- der wü gaan dan in de afgelopen jareni in regc,en_ kan rte minister volledig onder- O.E.E.C.-verband op basis van vrywilhg- sf.hr«veB. heid is nagestreefd. Een onontkoombare Dat onz<? bevolking de landbouwinte- voorwaarde voor het welslagen is even wel, dat de deelnemende landen als mini mum aanvaarden, dat dc nationale be scherming onder een gemeenschappelijk toezicht wordt geplaatst. gratie in de eerste plaats ziet als een zaak van de producenten, kan helaas niet wor den ontkend. Een bredere belangstelling van de zijde van de consument zou m.n. in de „dure" liet moge thans dnidelük lijn, dat het landen een belangrijke steun voor de „Kléine Europa" niet als doel mag wor- intcgraliegedachte kunnen opleveren, den gezien, doch slechts als het kader, Benelux waarbinnen verdere evolutie mogelijk is. Voorts mag op goede gronden v. orden aan genomen, dat een vastberaden voortgang in dit kader, veeleer dan een politiek van Land van Waas nog ernstig bedreigd (Tclcfonigch van onze Brussclec correspondent) Ondanks het feit, dat zo goed als van na de eerste uren der overstromings ramp tot heden aan het herstel der doorgehroken dijken werd gewerkt, kingsmateriaal en tubes is opgeheven. De j js mtM, er n0g njct overal in geslaagd de bressen dicht te maken. Dit is gooorino uprwarhl nlel Hat He intrekking 1 r i t T i, mi vooral het geval langs cle bchclde, waar bij hoog tij op verschillende plaatsen het water nog in het land loopt. Enkele polderdorpen van het Land van Waas zijn er nog zeer slecht aan toe. Als men overal bevreesd is voor de aanstaande springvloed, dan slaat deze vrees over tot werkelijk panische schrik in de lage poldervelden langs dc Schelde, Overal worden de kada vers van verdronken dieren opgeruimd, zodat van die zijde geen epidemie meer gevreesd wordt. Afschaffing exportcontrole Het Amerikaanse ministerie van handel heeft tenslotte nog bekend gemaakt dat de Amerikaanse exportcontrole op meet dan 50 artikelen afgeschaft is. w laatste dagen verschillende geteisterde plaatsen bezocht en hulp verleend, meer speciaal in het Antwerpse en het Land van Waas. Haar broer koning Boudcwyn Is Zondag uit Antibes teruggekeerd, waar h\j om gezondheidsredenen een drietal dagen rust heeft genomen. In de uiterst linkse pers heeft men op Tol besluit van de vierde zitting van de kantoren te zitten en besluiten te onder- verbiüf van de koning in het Zuiden Paleis van Laeken terug. De doktoren ,ii..nnln ..nncnL'ilipep rnmmlccip Pi>. i Iplipnm" 711 zei Ilii. u.n™ nlnJn- l,::> king, tijdens welke premier Tsjoe En Lui reeds eerder zyn voorstel tot een onmid dellijk staken van het vuren op Korea lanceerde, heeft president Mao Tsc Toeng een grote rede gehouden, waarin hij de bereidheid van Peking beleed om onmid dellijk vrede te sluiten en „de overblij vende kwesties aan een latere regeling over te laten" Maar aangezien de ..Ame rikaanse imperialisten de oorlog wilden" „de krijgsgevangenen niet teruggaven" en „de onderhandelingen onderbraken", moest de Chinese krachtsinspanning ver sterkt worden. China zou. als het dan moest, bereid zijn net zo lang te vechten, tot de Amerikaanse imperialisten zouden besluiten er mee op te houden, tot aan het ogenblik dus van de „volledige overwin ning van het Chinese en Koreaanse volk" Voorts verklaarde hij. dat China, bij ge brek aan eigen ervaring, moet leren van de ervaringen, die men in de Sovjet- Unie heeft opgedaan. Gewoonlijk betrouwbare waarnemers in Hongkong zien hierin het officiële begin van een zuivering. Uit recente berichten van het Chinese vasteland was reeds eer der gebleken, dat dc communistische lei ders maatregelen nemen tegen ondoelma tig werkende ambtenoren, die zij ontslaan en in het openbaar bespotten. V.IS.-offensief op komst? De nieuwe bevelhebber van het Ame rikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens welingelichte mili taire kringen te Seoel laten doorscheme ren, dat zijn troepen spoedig ten Noorden van de huidige frontlinie in Korea zou den kunnen opereren. Vier dagen geleden deelde generaal Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich zouden moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij, aldus genoemde krin- Mao leverde tenslotte felle critiek op de gen. openlijk op een op handen zijnd of- bureaucratie in de regeringsdiensten, fensier gezinspeeld. Generaal Taylor „Zelfs ln de centrale regering zitten man-1 neemt in Maart het commando van het nen. die er genoegen mee nemen op hun I achtste leger op zich, hier en daar onder de bevolking werd er afkeurende zin over gesproken. Wij hebben zojuist in dit verband uit de mond van een der hoogste dignitarissen uit dc onmiddellijke omgeving van de koning 't volgende vernomen: Tijdens zijn bezoek aan de slachtoffers der jongste steenkool- nog steeds het veel zwaarder getroffen Nederland helpen. In het Nederlands con sulaat te Brussel b.v., is het een onafge broken stroom van Nederlanders en Bel gen met grote en kleine pakken. Aan de ingang rijden particuliere auto's en vracht wagens aan om hun uiteenlopende lading af te geven. Het gehele beschikbare per soneel van het consulaat, alsmede vrij willigers uit de Nederlandse kolonie sor teren en verpakken van de vroege ochtend tot de laatste avond de geschonken voorwerpen, die dan 's nachts naar het Rode Kruis-centrum in Breda worden overgebracht. In drie dagen werd aldus meer dan 30 ton voorwerpen, alleen uit Brussel, naar Nederland vervoerd. Benevens deze hulp komen ook vele personen, onder wie veel Belgen en niet zelden kinderen, meestal naamloos, een bedrag aan geld overhandigen. Deze giften schommelen tussen 20 en 10.000 francs. Dezelfde tonelen deden zich ook in andere Nederlandse consulaten in België voor. Een grote Bel gische bank heeft bij het Nederlandse consulaat alhier een chéque afgegeven van 25.000 gulden. De 4000 studenten van de Universiteit van Brussel zullen een door de vloedgolf geteisterde plaats van Zee land adopteren. Verschillende Belgische bioscopen hebben besloten de opbrengst van één avond ter beschikking te stellen van het Nederlandse Rampenfonds. Die internationale solidariteit is zeer zeker balsem op vele en diepe wonden. schreven hem alsdan een rustverblijf van I C I H FKTF MFFR D \N T4FT twee weken in Zuid-Frankrijk voor. HIJLIMbJlLhlt 1 A Prinses Josephine-Charlotte heeft devertrek van de koning in diens bijzijn. WÊtk Vorige week Maandag vertrok Boude- wijn zeer vroeg naar Oostende en omge ving. verbleef er uren blootshoofds in regen en wind. Daarna, in plaats van naar Brussel terug te keren, stond Z.M. er op absoluut dezelfde dag ook nog een bezoek aan de bcteisterde Antwerpse gebieden te brengen. Volslagen uitgeput en zeer koort sig keerde hij laat in de avond in het heeft er echter slechts drie dagen willen I blijven en zal, nog lang niet hersteld, I heden andermaal plaatsen bezoeken, waar i Het Amerikaanse vakverbond het overstromingsgevaar nog niet gewe- -"'e-B niin»»nmi ken is. Door de leden der koninklijke familie mijnramp in Wallonië, een paar weken ge- j werd 700.000 francs aan het „Fonds der leden, had de koning, die reeds aan griep geteisterden" geschonken, leed, bovendien een zware verkoudheid Zondag had in alle kerken van het land, opgedaan. De dagen, die aan de overstro- i 'n opdracht van het Episcopaat, 'n collecte mingsramp van 1 Februari vooraf gingen, dÉ| 'J hield de koning de kamer in het paleis van Laeken. Toen hem het nieuws van de overstromingsramp werd medegedeeld, wilde hij onmiddellijk naar de geteisterde plaatsen vertrekken. De doktoren raadden hem dit af, doch de vorst bleef bij zijn voornemen. Alsdan zou een der behan delende geneesheren, teneinde de koorts te doen dalen en de koning in de gelegen heid te stellen zich naar Oostende te begeven, hem een inspuiting geven. Op het moment dat dit zo geschiedde, viel de geneesheer in kwestie dood neer in het plaats, die zeer veel geld heeft opge bracht. Er was gisteren bovendien ook nog een nationale collecte. De Pauselijke afgevaardigde, die een bezoek brengt aan cle getroffen gebieden, bezocht er verschillende in België na door Z. Em kardinaal Van Roey te zijn ont vangen. Z.H. de Paus zond 200.000 francs voor de getroffen Belgen. Van de kust wordt gemeld, dat met man en macht wordt gewerkt om tegen het toeristenseizoen de door de zee geslagen wonden te helen. Ondanks 't eigen leed blijven de Belgen WIL GEVEN c. i. o. heeft zich uitgesproken tegen de door se,- nator Taft voorgestelde amendementen op de wet Taft-Hartley. De wijzigingen wor den onvoldoende geacht. De audities omtrent de amendementen voor de betrokken senaatscommissie oe- ginncn heden. JONGETJE OVERREDEN DOOR VRACHTAUTO Ook de minister is van mening, dat het verloop van de uitvoer van tuinbouwpro ducten naar België weinig reden tot tevre denheid geeft. Wel kan hij meedelen, dat een gemeenschappelijk onderzoek gaande is naar de berekening der kostprijzen van enkele tuinbouwproducten in beide lan den, die onderworpen zijn aan het stelsel der minimumprijzen. Van de resultaten van dit onderzoek zal het afhangen, of van een wijziging der Belgische en Neder landse minimumprijzen sprake kan zijn. VARKENSHOUDERIJ MOET STREVEN NAAR KOSTPRIJSVERLAGING In de M. v- A- over de landbouwbegro ting voor 1953 deelt minister Mansholt mede. dat door hem in samenwerking met het bedrijfschap voor vee en vlees ernstig getracht wordt de situatie op de varkensmarkt zodanig te beïnvloeden, dat de prijs van varkensvlees op een lonend niveau gehandhaafd blyft. Hierbij moet vooral rekening worden gehouden met de noodzaak de export te stimuleren. Van grote invloed op de exportmogelijkheid is uiteraard de prijs. waarvoor Neder land zyn producten van de varkenshou derij kan aanbieden. Het valt echter niet ie ontkennen, dat op den duur dc var kenshouderij zich zal moeten kunnen aanpassen aan dc afzetmogelijkheden en de pryzen op de internationale markt, wil zjj zich als exporterende bedrijfstak kunnen handhaven. Naar kostprijsverla ging zal dan ook nog steeds ernstig moe ten worden gestreefd. Van het varkensvlees wordt ca 30 oct geëxporteerd. Bij dit percentage zijn te vens inbegrepen het spek. de afvallen enz. 1913 1223 3349 1439 1589 1096 1787 1850 1952 2146 2364 2455 2599 2752 2923 3145 3279 3450 3518 3720 3872 4011 4121 4355 4566 4823 ♦976 5107 5223 5346 5441 1096 1229 1244 1344 1349 1442 1446 1592 1596 1714 1722 1789 1790 1851 188T 1971 1982 2147 2153 2240 2248 2366 2376 2498 2508 Prijzen van «0: 1114 1122 1168 1252 1289 1374 3400 1486 1514 1620 1659 1739 1740 1792 1795 1892 1908 2002 2021 2159 2188 2267 2305 2385 2410 2540 2550 2758 2762 2926 2958 3147 3159 3282 3321 3462 3479 3576 3618 3743 38)6 3902 3919 4023 -4038 4123 4138 4359 4360 4670 4687 4888 4909 4987 5016 5121 5134 5244 5281 5347 5359 5478 5485 5G96 5708 5788 5859 6040 6161 6296 6324 6438 6448 6624 6643 6794 6805 6886 6894 7171 7174 7266 7280 7356 7292 7577 7708 7883 8046 I 8174 8344 8457 8579 8737 8935 9111 BOTERVERBRUIK Het boterverbruik heeft in het afgelo pen jaar gemiddeld ongeveer 530 ton per week bedragen, hetgeen neerkomt op een verbruik per hoofd der bevolking van ongeveer 53 gr. per week. De gemiddeide prijs voor de consument was in 1952 on geveer 1.25 per pakje van l,i kg. T-a-v. de oprichting van een „Staats- grondbedrijf" wil de minister er dc aan dacht op vestigen, dat dit denkbeeld naar zijn mening gezien moet worden in ver ban met het algemeen beleid ten aanzien mogelijke sanering van te kleine bedrij ven. Er kan geen sprake van zijn. dat £.dé»^hoo^ grepen en op «lag gedood. Het jongetje dienst oeer te^ gaa^ Hel gaat net mer kwam plotseling achter een geparkeerd i om een zaak. die van groot belang is slaande auto vandaan en wilde de weg j die verdient ernstig te oversteken. &cn. Zaterdagmiddag i. de 3-Jarigc A-Van;— E' k van 2y„, der W. voor de woning van zjn ouders - bvorden overwo- 8191 8345 8471 8668 8766 8965 9181 9354 9653 9841 8200 8352 8484 8683 8820 8967 9205 9377 9488 2773 2775 2964 2972 3171 3218 2349 3355 3487 3491 3621 3673 3824 3849 3927 3930 4044 4071 4141 4251 4442 4457 4692 4701 4923 4924 5026 5034 5148 5177 5292 5297 5363 5387 5491 5527 5725 5737 5892 5909 6169 6198 6325 6365 6474 6492 7293 7305 7393 7397 7538 7542 8214 8250 8384 0411 8492 8510 1192 1324 1408 1574 1675 1742 1H27 1927 2080 2202 2319 2412 3506 3703 3856 4008 4100 4287 4517 4780 4926 5096 5216 5304 »424 5536 5746 5996 6277 6367 6552 6701 6843 1214 1335 1438 1588 2221 2337 2424 2568 2744 2900 3122 3271 3442 3515 3711 3858 4103 4331 4564 5098 5221 5316 5429 5541 5772 6005 6278 6420 6538 6703 6852 8840 8871 9218 9867 14182 14239 14291 14368 14370 14375 14442 14486 14517 14519 14552 14570 14581 9241 P390 9498 9503 9766 9776 9885 9897 9926 14319 14322 14337 7678 7867 7988 8156 8279 8414 8S63 8700 8902 9078 9284 9393 9537 9789 14665 14787 14924 14725 14729 14847 14891 15003 15021 14790 14802 14980 15001 15090 15100 15109 15162 15262 15269 15283 15302 15305 15363 15364 15428 1552G 15527 15553 15586 15663 15726 14505 14617 14743 15437 15338 15469 15555 15567 15577 15736 15777 15782 15839 15842 15873 15910 15912 16034 16038 16085 16092 16124 16189 16207 16218 16256 16282 16293 16308 16320 16348 16375 16483 16497 16506 16522 16649 16723 16725 16822 16833 16839 16925 16932 16974 16976 17021 17190 17211 17215 17290 17305 17352 17467 17475 17481 17565 17634 17053 17185 17847 17E74 18013 18042 18043 16853 17025 17142 17226 17137 17224 17364 17416 17456 17536 17546 17554 17708 17730 17762 17905 17919 17979 18057 18099 18103 10339 104O3 10408 10415 10465 10580 10594 11584 11593 11605 11688 11711 11724 11807 11819 11904 11973 12004 12028 12154 12163 12189 12466 12463 12494 11725 11732 11770 11918 11919 11949 12075 12113 12114 12235 12252 12256 12319 12325 12335 12394 12557 12720 12903 13025 13028 12561 12582 12597 12769 12821 12933 13081 13277 13292 13314 12508 12512 12537 12600 12830 12844 12874 12941 12945 12993 13154 13181 13210 13332 13338 13446 13646 13653 13836 13840 13969 13976 14003 14098 14099 18169 18200 18201 18220 18251 18312 18353 18-113 18435 18456 18528 18551 18581 18631 18739 18745 18800 1S905 19011 19022 19038 19043 19179 19249 19286 19294 19342 19359 19366 19383 18678 18959 19092 19303 18963 19115 19319 20201 20381 20857 20859 20869 20880 20881 20905 20979 21040 21109 21115 21140 21143 7668 8005 8160 8292 8417 8575 8733 8903 9095 9287 9395 9588 9794 9976 14355 14513 14637 14774 14923 15045 15261 15344 15479 15580 15790 17033 17170 17278 17463 17564 17774 18001 18131 10202 10291 10429 10637 10767 10886 11084 11389 11578 11687 11796 11955 12120 12275 12438 12550 12647 12877 13004 13230 13463 13669 18480 18723 19009 19102 19774 19981 201(3 20380 20822 20929 211VI 21171 21233 21251 21255 21267 21349 21370 21374 21381 21105 21451 21495 21929 21957 21988 21991

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1