Nieuws uit STAD en OMTREK Reclame GOUDA ontving 53 EVACUE'S Er bleven er slechts 18 Maakt voor Uw zaak Goucla moet aan de top blijven! Werving ingezet Rode-Kruis Colonne weer thuis Voortreffelijk werk verricht BODEGRAVEN HAASTRECHT Gemeenteraad van Waddinxveen besluit tot adoptie BOSKOOP ZWAMMERDAM MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 N Z H PAGINA 2 Toen Zaterdagmorgen bekend werd, dat diezelfde dag no 100 evaeué's in de Pijpenstad werden verwacht, ging het Goudse Comité op volle toeren draaien om deze verrassing ogenblikkelijk te kunnen opvangen. Ofschoon men reeds op bescheiden schaal met de inrichting van het voorm. tijde lijke stadhuis op de Oosthaven was begonnen, werden nu alle zeilen bij gezet om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. En het kan met ere worden gezegd: de grote activiteit van vele stad genoten is er in geslaagd op voortreffelijke wijze de vluchtelingen te ont vangen, ie spijzen en registreren, te kleden en te verwarmen. De kinderen konden een ogenblik vertoeven in bet speelgoedland, omdat een klein houten autotjc of een paar blokken er reeds in slaagden deze gelukkig nog onwetende slachtoffers de meest prettige afleiding te bezorgen, die men zich voor hen denken kan. VLOT VERLOOP Had men, zoals wij reeds zeiden, 100 per sonen verwacht, in de loop van de middag, resp. om half 4 en 5 uur arriveerden 2 bussen met 24 en 29 personen van Flakkee. Deze kwamen uit een doorgangscentrum in Brielle en waren per bus doorgezonden naar Gouda. De mensen werden in de hier voor speciaal ingerichte eetzaal ontvangen en kregen allereerst een warme kop koffie of thee voorgezet. Toen ze een beetje op verhaal waren gekomen in de prettig aan doende warme zaal, kon een ieder wat eten. Een levensgrote pan met kalfssoep stond te dampen en voor de kinderen was er een smakelijk bord havermout. Deze kleinen kregen voorts een sinaasappel en na de maaltijd een zakje snoep en een stuk speelgoed, voor zover natuurlijk voor- handén. Al spoedig kon men dan ook een jongetje van een jaar of 3 met stijgende geestdrift over de grond zien kruipen, niets of nie mand meer ziende, rijdend met zijn houten auto. Het was een simpel en eigenlijk huiselijk trekje te midden van de door leed en droefenis geti'offenen. Van de eerste 24 vluchtelingen kwamen er uit Middelharnis en Sommelsdijk, uit Stad aan het Haringvliet, Herkingen en Dirksland, terwijl de tweede bus hoofdzakelijk in woners van Middelharnis en Sommelsdijk herbergde. Na de maaltijd werd vastgesteld welke wensen er onder de evaeué's leefden, want er waren velen die naar familieleden elders in het land wilden. Hiertegen be stond geen enkel bezwaar en zo kregen van de eerste bus op 9 personen na, allen een gratis doorvoerbewijs voor Den Haag, Zeist, Harderwijk, Enschede, Utrecht en zelfs Appelsga. Ook van de tweede bus bleven er slechts 9 in Gouda, terwijl de overigen naar fa milie gingen in Den Haag, Dordrecht, Scheveningen, Rotterdam, Beverwijk, Heemstede en Westerveld. Alles bij elkaar bleef er dus een betrek kelijk gering aantal personen voor onze stad over, doch hierbij waren b.v. twee gezinnen, één bestaande uit 5 en één uit 4 personen, die men het liefst ook in één woning zou willen onderbrengen. Doch de vraag was natuurlijk: is dit mogelijk? De Motorclub Gouda had haar leden als ordonnancen ter beschikking gesteld, zodat wanneer zich een dergelijke moeilijkheid voordeed, de motorrijders uitreden om te informeren of uitbreiding van het aange melde aantal mogelijk was, dan wel of misschien de buurman enkele personen zou kunnen herbergen, waardoor het con tact tussen de gezinsleden zoveel mogelijk kon worden bewaard. Organisatie klopte Het bleek, dat zowel in als buiten het gebouw de organisatie bleek te kloppen. Om slechts een enkel voorbeeld te geven: toen wij het gebouw door liepen kwamen wij op allerlei afdelingen. Er waren grote kamers waar het dames- cn kamers waar het herenondergoed was ondergebracht. En denkt nu niet, dat er stapeltjes op de grond waren gemaakt, waarin men op goed geluk ging zoeken. Geenszins! In keurige rekken lagen de voorraden naar grootte gesorteerd zodat men onmiddellijk de juiste kleding stukken bij de hand had. In een andere kamer lag een zeer grote hoeveelheid schoenen, elders was de bovenkleding IN 3 GOUDSE PAROCHIES f 17.624— Op voorschrift van de Bisschop van Haarlem is gisteren ook in de 3 Goudse Parochiekerken een alge mene collecte gehouden ten bate van de slachtoffers der overstro mingsramp. In de kerken werd het gezamenlijk herderlijk schrijven van het Nederlandse Episcopaat voorgelezen, terwijl in de predika ties op veelal het accent op de grote ramp werd gelegd, die ons volk heeft getroffen. De collecte is een zeer groot suc ces geworden. In totaal bracht zjj niet minder dan f 17.624.15 op, ge specificeerd als volgt: O.L. Vr. Hemelvaart f 4923. II. Joseph f 10.193.en Allerh. Sa crament f 2508.15. Voorwaar een vorstelijke gave van katholiek Gouda. ondergebracht. Elke kamer was van een duidelijk opschrift voorzien, zodat men zich al heel spoedig in het grote gebouw thuis gevoelde. De dankbaarheid der vluchtelingen was duidelijk op hun gezichten te lezen. Men uit zich niet zo snel en ook niet zo ge makkelijk, maar het was aan de gelaats uitdrukkingen merkbaar met welk een vreugde men de hulp en bijstand, die met zoveel liefde werd gegeven, werd geaccep teerd. Een jongen van een jaar of 8 was juist bezig schoenen te passen, toen wij deze kamer binnenkwamen. En niet één, maar twee paar kreeg hij mee. Eerst knikte hij eens vriendelijk tegen de dame, die hem geholpen had, doch toen iemand zei: en wat zeg je nu tegen mevrouw, toen antwoordde de jongen niet maar hij sprong haar meteen om de hals, terwijl een meneer, die op deze afdeling assisteerde hetzelfde lot onderging! Wij zagen nog een vrouw, zo van mid den 50, wier gelaat de ontbering en het leed uitdrukte, dat zij had doorgemaakt. We lieten ons vertellen, dat zij Donder dag nog op het dak van een ingesloten woning had gezeten. En zo worden ook wij Gouwenaars geconfronteerd met het enor me leed, dat over een groot deel van ons land gekomen is. Maar het enthousiasme en de nimmer aflatende ijver der Goudse dames en heren waren hier bewonderenswaardig. Zondag zijn velen teruggekomen om door te gaan met 't sorteren van kleding, om eten gereed te zetten voor het geval de overigen zou den arriveren, want nu toevallig niet zo is geweest. Maar vandaag, of in ieder geval morgen, zullen de overigen in Gouda aankomen en dan is het goed te weten, dat de organisatie klopt, dat de mannen en vrouwen gereed staan om hen te helpen, die helaas op onze liefdadigheid zijn aangewezen. In totaal, zo vernamen wij nog, zijn thans 160 vluchtelingen in Gouda onder gebracht. Hiervan zijn er dus 142, die op eigen gelegenheid bij familie en kennissen een onderdak hebben gevonden. Rond f 70 mille! De inzameling is inmiddels ook doorge gaan en behalve het feit, dat nog steeds goederen worden bezorgd (nu niet meer in Kunstmin, maar op Oosthaven 31) stijgt ook de geldelijke bijdrage met de dag. Het niet bekend maken der totaalcijfers, schijnt op een misverstand te hebben berust, zodat wij thans een totaal bedrag van f 70.000,- mogen publiceren. Wij vernamen voorts, dat de bijdrage van de Kaarsenfabriek 8450,- bedraagt, terwijl het bestuur van St Joseph Paviljoen 250,- per giro heeft overgemaakt. Een treffende bijzonderheid is voorts het feit, dat een Goudse dame, die haar vacantie dikwijls in Franrijk doorbrengt, het schriftelijke verzoek ontving de waarde in guldens van Fr. frs. 3000 ter beschikking van het Rampenfonds te stel len. Als deze dame haar vacantie weer in Frankrijk doorbrengt, betaalt de goede gever haar de 3000 francs daar uit. Een eenvoudige en doeltreffende vorm van in ternationale samenwerking. Voorts kunnen wij als aardige bijzon derheid nog mededelen, dat een grote doos met luiers ten geschenke was ont vangen. Toen het comité deze doos open de. bleek er een briefje in te zitten, waarop vermeld stond, dat deze luiers waren gekocht van het geld, dat de geef ster had teruggekregen op winkelbons! Een Goudse firma heeft 100 paar knie laarzen ter beschikking gesteld, terwijl een Klaverjasconcours, Zaterdagavond in het Veemarkt-Restaurant gehouden de mooie som van 218,23 opbracht. Opvallend is de vraag naar grote kle ding. Van een der dames van het Goudse comité vernamen wij b.v. dat zij Zater dag gedwongen was een auto naar de Ahoy'-hallen te Rotterdam te zenden met het vriendelijke, maar toch wel dringende verzoek, om de grote maten jassen, japon- Ontspanning Inspanning Maandag 9 Februari: Concordia: Ledenvergadering KVP, om 8 uur. Reünie Theater: „Een vrouw bekende haar verleden" (volw.) met Kirk Douglas en Eleanor Parker, om 3 en 8.15 uur. Schouwburg Bioscoop: „De dochter van dé revolutie (str. volw.) met Martin* Carol, om 3 en 8.15 uur. Thalia Theater: „Anna" (volw.) met Sü- vano Mangano, om 3 en 8.15 uur. Actui li- teiten-programma voor Nat. Rampen fonds, van 26 uur. Dinsdag 10 Februari: Thalia Theater: „De Dijk is dicht" om 8 uur voor 't Nut. Aula Gymnasium: Cursus toneelspelen met kinderen, 8 uur. Bioscopen als boven, om 3 en 3.15 uur Thalia Theater alleen actualiteiten programma van 26 uur. WAARDERING VAN OUDE TONGE Van de burgemeester van Oude Tonge, de plaats waar de Goudse Rode Kruis Colonne haar heilzaam werk heeft verricht, ontvingen wij het volgende schrijven: „De burgemeester der gemeente Oude Tonge verklaart, dat dr Kor- tenoever, commandant van het Rode Kruis, afd. Gouda, gedurende de rampdagen in het noodgebied Oude Tonge tot mijn buitengewone tevredenheid haar veelzijdige taak als arts op bijzondere wijze en met zeer grote toewijding heeft ver richt". De burgemeester, A. D. v. DIJK nen en mantels, die Gouda reeds naar Rotterdam had laten brengen, terug te mogen ontvangen. De mensen uit Flakkee zijn nl. van een groot postuur en zo kon den ook de groten van het allernodigste worden voorzien. Uit Brielle kwam even wel eenzelfde verzoek naar Gouda: stuur ons s.v.p. vooral schoeisel en, kleding van grote maat, terwijl ook aan zwarte kou sen een groot gebrek, bestaat. Het is na tuurlijk. zeer de vraag of Gouda nu nog kan helpen, daar zij deze grote maten zelf zo hard nodig heeft. Voor hen, die dit nummer nodig hebben kunnen wij nog mededelen, dat het ge bouw Oosthaven 31 telefonisch is te be reiken onder no. 3360. PRACHTIG RESULTAAT IN DEKENAAT GOUDA Bijna f 38.000. Het Dekenaat Gouda heeft zich voor treffelijk gehouden bij de collecte, die gis teren in alle kerken op bisschoppelijk voorschrift is gehouden. In totaal kwam f 37.907.96 binnen van 21098 katholieken, dat betekent dus f 1.80 per persoon, het geen een zeer mooi resultaat mag worden genoemd. Behalve de cijfers uit Gouda, die wij elders op deze pagina reeds heb ben vermeld, vallen hier bijzonder op de kleine parochies Nieuwerkerk a. d. IJssel en Moordrecht, met resp. ongeveer 70 en 50 gezinnen. Nieuwerkerk zamelde rond f 1000.— in en Moordrecht f 660—, hetgeen dus f 14.en f 12.per gezin betekent. De juiste opbrengsten bedragen: 3 Parochies Gouda i 17.624.15 St. Janskapel Gouda (Jongensstad) f 57.50 St. Joseph Paviljoen Gouda f 354.13 Reeuwijk Parochiekerk f 1.991.— Reeuwijk hulperk f 411. Moordrecht f 661. Haastrecht parochiekerk f 1.800.— Haastrecht, kloosterkerk f 866. Waddinxveen f 2.100. Nieuwerkerk a. d. IJssel f 1.006.25 Oudewater 4.400. Boskoop f 2.43! Schoonhoven f 1.187. Woerden f 3.017.— f 37.907.96 INZAMELING IN PROTESTANTSE KERKEN Ook in de Protestantse kerken van Gouda is gisteren onder de diensten een collecte gehouden voor de slachtoffers van de nationale ramp. Hier zijn echter alle gegevens nog niet binnen, daar de twee grootste kerken, nl. de St Janskerk en de Westerkerk, waar in totaal vier diensten werden gehouden, heden pas gaan tellén. Het cijïeh," dat wij. hieronder geven, is dus voorlopig. Vrije Evangelische Gemeente 861.40 Oud-Katholieke Kerk 267.50 Remonstrantse Kerk660.00 Vrijzinnig Hervormde 648.33 Gereformeerde Kerk 4.536.91 Gereformeerde Kerk art. 31 598.31 Lutherse Kerk380.00 Ned. Duits Ger. Gem174.00 Stadsevang250:00 Leger des Heils 159.04 8.535.49 R.K. ORATORIUMVERENI GING „ARTI ET CARITATI' Woendsag a.s. beginnen de repetities weer met volle moed. De uitvoering is achter de rug en goed geslaagd. Nu gaan we weer met frisse moed aan de gang, want voor het najaar staat er nog iets be langrijks op stapel. Daarom van nu af aan, geen lid blijft van de repetities weg. Neen, laten we hopen dat er zelfs a.s. Woensdag weer nieuwe leden geboekt kunnen wor den. Het bestuur zal zo spoedig mogelijk ver gaderen om daarna zo gauw mogelijk jaarvergadering te houden. TAFELTENNISWEDSTRIJD VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS De Goudse Tafeltennisvereniging „Vrien denschaar" organiseert op 13 Februari a.s. des avonds om 8 uur in de Beursklok ecu buitengewone wedstrijd, welke op het ge bied van tafeltennis nog nooit in Gouda is vertoond, met het doel dat de gehele bruto-opbrengst is bestemd voor het Na tionaal Rampenfonds. Er wordt een wedstrijd gespeeld tussen Vriendenschaar 1 en WIBO 1. WIBO 1 bezit twee internationale spelers en we) Bert v. d. Spek en Joh. Hoogedoorn, welke spelers pas zijn teruggekeerd uit Frank rijk, waar ze hebben deelgenomen aan de Open Kampioenschappen van Frankrijk en waar deze spelers een zeer goed resultaat hebben geboekt. Ook de derde speler van WIBO, de heer Jacobs, is een zeer goed speler. Vriendenschaar zal uitkomen met J. Okkerse, kampioen van Gouda 1952, lï. Pol, kampioen van Gouda 1951 en W Schoonderwoerd, derde persoonlijk kam pioen van Gouda. Tevens zal een dameswedstrijd worden gespeeld door Margo van Wijk (Batswin- gers) en Enny Kooi van Elfhoeven. Margo van Wijk is zevenvoudig kam pioene van Nederland en is op internatio naal gebied een zeer bekende figuur. Ze munt' uit door haar zeer fraaie stijl en is nog steeds in Nederland één van onze bes te speelsters. Enny Kooi is in Gouda de beste dames- speelster en heeft pas in Leiden deelgeno men aan een tienkamp, waar ze de tweede prijs wist te behalen in een zeer sterk be zette kamp, waar veel bekende Neder landse damesspeelsters aan deelnamen. Het geheel staat onder toezicht van de Nederlandse Tafeltennisbond. GOED ZO MEISJES! Door de meisjes van de R.K. meisjes scholen in Gouda, is een bestelwagen vol prachtig en voor het merendeel nieuw speelgoed bijeengebracht. Een en ander is inmiddels naar Rotterdam vervoerd, waar het zo mogelijk heden nog onder de evacueetjes zal worden verdeeld. GOUDS VOLKSCONCERT Het bestuur van het Gouds Volkscon cert deelt ons mede, dat het concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat Donderdag 12 Februari a.s. gegeven wordt, geopend zal worden met treurmu ziek ter herdenking van de slachtoffers van de overstromingsramp. HUISVLIJTACTIE „JONG GOUDA, PAK AAN!" In verband met het feit, dat de abnor male omstandigheden de activiteit voor huisvlijt belemmeren, en dit te grote in vloed zal kunnen hebben op het aantal deelnemers, heeft het bestuur van het Gouds Jeugd Verband besloten de afslui ting van de actie met een tentoonstelling niet dit jaar te doen plaats hebben, maar in het jaar 1954. Zij, die met een werkstuk zijn begon nen, kunnen dus daar rustig mee door gaan, want de tentoonstelling wordt in elk geval gehouden. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de secretaris N. J. Montagne, Oost haven 51. VOORRANG Over Waaiersluis en Goejanverwelle- •luisdijk zullen auto's met klei rijden voor herstel van de dijken. Deze wagens zijn voorzien van blauwe vlag en moet voorrang verleend worden. GELDEN RAMPENFONDS BEDRIJVEN Het totaal bedrag door de bedrijven voor het Rampenfonds bijeengebracht is 10.438. COMITé OPGERICHT Uit de kringen van hen, die dezer dagen vooral in Kunstmin zich met de verzame ling van geld en goederen voor de slacht offers van de ramp zozeer hebben ver dienstelijk gemaakt, heeft z:ch thans een meer afgerond comité gevormd onder voorzitterschap van mevrouw M. James- Van der Hoop. Het comité heeft zijn kwar tier gekregen in het Gemeente Evacuatie bureau aan de Oosthaven 31. Ter voor koming van misverstand diene, dat dit Goudse comité, dat werkt in overleg met de autoriteiten en met het Nationale Rampenfonds, onderscheiden moet worden van het Goudse comité voor volkshulp, dat volgens een eerder krantenbericht van communistische zijde alhier is opgericht. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 VIER SPIEGELRUITEN VERNIELD Gistermorgen is een melkauto op de Lange Tiendeweg in Lotsing gekomen met de gevel van het winkelpand van de fa v. d. Pavoordt, waarbij 4 spiegelruiten ge heel werden vernield. De auto slipte in de bocht tussen de Korte en de Lange Tiendeweg. BOUW KLEUTERSCHOOL GEGUND Gemeentewerken heeft naraeni B. en W. het bouwen van een openbare kleuter school met zes lokalen aan de Potgieter- en van der Palmstraat gegund aan de laagste inschr. J. v. d. Velden, v. d. Palm straat 81 te Gouda voor f 92.500. Arch, ir H. A. van Oerle en J. J. Schra- ma te Leiden, hebben, namens het R.K. Schoolbestuur van Zwammerdam het uit breiden van de R.K. jongensschool met 2 lokalen gegund aan de laagste inschr. fa. W. Mulckhuizen, Noordstraat 40 te Bode graven voor f 62.945. CURSUS „TONEELSPELEN MET KINDEREN" De deelnemers van de cursus „Toneel spelen met kinderen" georganiseerd door het Goudse Jeugd Verband worden er oo attent gemaakt, dat de laatste cursus avond van Dinsdag, 10 Februari a.s., in de aula van het Coornhert-Gymnasium nor maal doorgaat. Mej. Aafje Top zal o.m. nog behandelen: het uitwerken en opvoeren van een ge ïmproviseerd toneelstuk. DONK VOETBAL In verband met de slechte weersgesteld heid wordt de buitengewone ledenver gadering van Don-k-voetbal morgenavond niet gehouden in de clubgebouwen op 't sportterrein maar in de zaal van café restaurant Duynstee. Bescherming Bevolking Met een bijeenkomst van de blokhoofden uit de gehele Kring Zuid- Holland IV van de Bescherming Bevolking is Zaterdagmiddag j.l. een officieel begin gemaakt met de werving voor de B. B. in deze Kring. Burgemeester James, voorzitter van de Kring en de heer ir L. Tielenius Kruythoff, promotor van de Stichting B. B., voerden hier het woord, ter. wijl verschillende films, o.a. „De les van Londen" en „Buurmans Buurman" werden vertoond. In feite is deze bijeenkomst meer een openbare klaroen stoot geweest, die over de hoofden der aanwezigen heen, gericht is geweest tol alle hewonèrs Van de Kring, want de aanwezige blokhoofden, henevens talrijke burgemeesters, zijn reeds voor de dienst aangeworven en kunnen dus ook als ingewijden worden beschouwd. VEEL GELEERD De bijeenkomst,- die in de Beursklok werd gehouden.cn zich in een druk bezoek mocht veiyeugen, werd geopend door Burgemeesff%Jyr dx; K. F. O. James, Spreker herinnerde er aan hoe jaren geleden de opzet van de B. B. werd uitgewerkt, hoe de eerste steen werd gelegd en deze B. B. zich langzaam heeft ontwikkeld. De eerste oefeningen konden worden gehouden met de mensen, die zich reeds beschikbaar hadden gesteld, omdat zij er in horen, zoals Rode Kruis, Brandweer enz. Op eigen initiatief vond in deze kring rèeds de werving plaats van de blokhoofden terwijl gedeeltelijk zelfs de werving naar beneden had plaats gevonden. Maar de burgemeester kon nog niet zeggen: alles is bemand. Dat Gouda een der eex-ste kringen in het land is, waar de werving wordt begonnen, is voor een deel haar ongeluk geworden, nü de2e enorme ramp over ons volk is gekomen. Dit had natuux-lijk tot gevolg, dat de werving niet het resultaat heeft gehad, die men had mogen verwachten. Doch voor een belangrijk deel aldus bux-gemeester James, is het ook wel in orde, want anders waren de blokhoofden er niet. Deze blokhoofden zijn de ruggegraat van de B. B. Er zal nu een nieuw begin moeten worden gemaakt, doch de werving heeft nu de wind mee, omdat duidelijker dan ooit gebleken is dat wij een beschermings apparaat nodig hebben. Wij hebben voorts ook geleerd, dat een ramp, in oorlog of vrede, nooit plaatselijk kan worden bepaald. Ook een bom kan immers een dijk doen breken. Pla'atselijk kanomen zich vèélal niet helpen, men moet klaarstaan om elkaar te helpen. Er is gebleken, dat improvisatie niet het beste is en wij hebben veel geleerd in deze dagen, bovenal dat een ox-ganisatie noodzakelijk is. De Burgemeester vergeleek vervolgens de moeite en offertjes, die voor de B. B. gebracht zullen moeten worden met een verzekeringspremie, welke premie nooit is weggegooid, want al hopen we, dat we het apparaat nimmer nodig zullen heb ben, het is gebleken, dat het ook in vredestijd diensten zou kunnen bewijzen. Materiaal komt Als de actie slaagt zal de overheid moeten zorgen voor het materiaal en Burgemeester James besloot zijn openings woord met de verzekering te geven, dat de overheid ten volle aan deze plicht zal voldoen. Nadat de film „Des Les van Londen" was vertoond, een geluidsfilm, waarin wordt aangetoond, dat de B. B. de ge volgen van luchtaanvallen tot een minimum kan reduceren, kreeg ir Tiele nius Kruythoff het woord. Hij deelde mede, dat de werving lande- NIEUWE ZUID-HOLLANDER é»<VHWD WOO* GOUO» (M OMSIMMM 58ste Jaargang No. 16704 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Gouda, Lange Tiendeweg 19, telefoon 3600. Giro-nummer 590947 Abonnementsprijs f 5.60 per kwartaal, f 1.90 per maand, f 0.45 per week. Advertentieprijs op gewone kolombréedte i 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract geiden lagere tarieven, welke hij de administratie ut oij de erkende adveiienlie-bureauN verkrijgbaar zijn. Kampioenen i kleine adverienlientot 20 worden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. „Er is ongelofelijk hard gewerkt door mijn mannen en het is dan ook geen wonder, dat zij er hek-af en vermagerd uilzien. Maar zij hebben een groot stuk werk verzet, dat vooral van grote betekenis voor het moreel der bevolking van Oude Tonge is geweest", aldus vertelde ons gistermiddag mej. dr M. E. Kortenoever. de commandante van de Goudse Rode Kruis Colonne, bij haar terugkeer per schip in Gouda. En uit het sober vertelde relaas, waarhij zij bijna uitsluitend sprak over het werk van „haar mannen" konden wij concluderen, dat zij niets te veel heeft gezégd. Deze kerels hebben ginds niet gepraat en gedacht, zij hebben gewerkt, gewerkt en nog eens gewerkt, van de vroege morgen tot het donker werd en er niets meer gedaan kon worden. Op deze mannen, diè tot nu slechts geoefend hadden, kan Gouda trots zijn, omdat zij bewezen hebben ook wanneer het hittere ernst is, krachtige en snelle hulp te kunnen verlenen. Wij zouden evenwel een deel der colonne tekort doen. wanneer wij alleen over de mannen spraken, want er waren ook zeven Goudse vrouwen bij. Kode-Kruishelpsters, die in niets voor haar mannelijke collega's hebben willen onderdoen. En de hulde voor haar, zij daarom niet minder gemeend. GEEN MEDISCH WERK Op het kaartje, dat wij in de Zater dagse eouranl hebben gepubliceerd,, staat te lezen bij Oude Tonge 300 doden. In dez-? gemeente heeft dr Kortenoever met haar Colonne gewei'kt. Neen, me disch werk was het niet. Er waren geen gewonden te verzorgen of te vervoeren, mensen te bevrijden uit het puin en bloedtransfusies toe te dienen, er werd gevraagd om te helpen. En het is, - wie zal het durven loochenen, een der eerste taken van het Rode Kruis om te helpen hen. die hulp behoeven. De 200 overgebleven inwoners van Oude Tonge hadden hulp nodig. Hun gezichten waren nog strak van de door stane ellende, hun gedachten toefden steeds opnieuw bjj dat verschrikkelijke ogenblik, waarop zjj hun doi-psgenoten met wie zjj wellicht enkele uren tevoren nog een gemoedelijk praatje hadden gehouden, hadden zien omkomen in de ziedende golven. Zy kwamen er eenvou dig niet toe om, toen de situatie over zichtelijker en het directe gevaar gewe ken was. te denken aan de opbouw. Daartoe was een prikkel van buitenaf nodig, zjj moesten een voorbeeld hebben, hun moest getoond worden, dat de toe komst weer daden eiste. Uit de woorden van dr Kortenoever is ons duidelijk voor ogen gekomen, dat de Goudse Rode Kruis Colonne, door vexbelen alles aan te pakken wat er te doen viel, dit voor beeld heeft gegeven. De Colonne heeft de Oude Tongers duidelijk gemaakt, dat er weer hoop is, zjj heeft juist die morele ondex'Steuning gegeven, die deze mensen zo dringend nodig hadden. En die morele steun betekende voor hen veel meer, dan dat zjj ook de hand aan de ploeg sloegen en daadwerkelijk meehielpen aan de wederoprichting van hun eigen dorp. zjj betekende ook, dat deze mensen op nieuw geloof kregen in de toekomst, dat zjj weer tot leven kwamen. Het ging er uiteindeljik niet in de eerste plaats om wèxt die mannen en vrouwen van het Rode Kruis deden, doch hoe ze het deden en dan is de lof die dr Kortenoever haar mannen en vrouwen toezwaaide wjj zijn ex- van overtuigd in talloze opzichten meer dan vexdiend. Het relaas Wanneer we ons nu tot de feiten be perken, dan zullen we in vogelvlucht het reisverhaal van dr Kortenoever navei-- tellen. Na een vóóralarm op Maandag avond, kwam het vex-wachte alarm die zelfde nacht nog. Onmiddellijk vertrok ken 7 helpsters en 26 helpers, plus dr Kortenoever en sgt.-majoor Kersbergen naar Rotterdam, zoveel mogeljjk mate riaal meenemend. Dinsdagmorgen werd de Colonne, ingescheept op de „Geja" uit Enkhuizen, van schipper Fernhout. De trekboot was de „Regina" met een neef van de heer Fernhout als schipper. De bestemming was Ooltgensplaat, doch bij aankomst bleek dé haven vol te liggen. Toen terug naar Dintelsas en vandaar werd men gedirigeerd naar Oude Tonge, waar men 's Woensdagsmiddags om vier uur arriveerde, doch 's avonds pas de haven konden binnenvallen. Ook dr Kor tenoever verzekerde ons nog eens, dat men zich van de nood en de ellende eigenljjk geen voorstelling kan maken, wanneer men niet zelf ter plaatse is ge weest. Oude Tonge is een z.g. djjkdorp, dat in 1947 pas was herbouwd en het had enorme schade opgelopen. Slechts een klein gedeelte was, ofschoon ook dit deel waterschade had opgelopen, in tact gebleven. De buiten de gemeente liggende boerderijen had men getracht nog zoveel mogelijk in de rampnacht telefonisch te waarschuwen, doch voor velen heeft dit geen succes gehad: één vloedgolf ovei'stroomde het dorp en dat was voldoende. Dr Kortenoever heeft onmiddelljjk haar hulp aan de burgemeester van Oude Tonge aangeboden. Op het schip bevond zich ook dr Bender, een arts uit een andere gemeente, die na aankomst een onderzoek is gaan instellen op Nieu we Tonge, waarover nog geen berichten waren binnengekomen, dat de overle venden, op 13 pei-sonen na, waren geëva cueerd. Dr Bender. die vergezeld werd door 5 studenten, sloot zich hierbij bjj de Goud se colonne aan. De eerste morgen is men begonnen met de voedselvoorziening aan te pak ken. In het Raadhuis werd grote schoon maak gehouden, de daar aanwezige voorraden gesorteerd en een soort distributie op gang gebracht. Toen bleek wat' nodig was en via een mobilofoon heeft men de nodige aanvragen de wereld ingezonden; aanvi-agen, welke prompt werden gehonoreerd, hetzjj per helicopter, wanneer er haast bjj was, hetzjj per schip. Vele Gouwenaars heb ben ongetwijfeld de verzoeken om lies laarzen en rubber handschoenen door de radio gehoord, die door Oude Tonge waren aangevraagd. Deze materialen waren voor de Goudse Rode Kruis-man- nen, die n.l. een lijkbergingsploeg hadden gevormd, waarbij de laarzen en hand schoenen onmisbaar waren. Er was ook een identificatieploeg, die de gegevens over de slachtoffers registreerde, nadat deze door dorpelingen was geïdentifi ceerd. Er kwam een voedselploeg, be staande uit mannén en vrouwen, die voor het brood, het water, de manufac turen en b.v. ook de olie zorgden. Een keurig voedseldepot werd ingex'icht, bin nenkomende schepen gelost enz. Wij zeiden reeds, dat deze grote activiteit stimulerend op de bewoners heeft ge werkt. Toen dan ook de eerste lijken geboi'gen waren, bleek, dat de doodgra ver nog gebleven was en met hulp van Goudse Rode Kruis-mannen werd een noodbegraafplaats ingericht, lijkkisten werden van elders aangevoerd, de kisten werden gemerkt en genummerd eu voor lopige begrafenissen vonden plaats. Daar kwam nog bjj, dat het dorp Achthuizen, 6 km. over een slechte djjk en dan 3 km. varen, geisoleerd was en vanuit Oude Tonge moest worden voor zien. Ook dit heeft de Goudse colonne, onder aanvoering van dr Kortenoever opgeknapt. Er waren voorts steeds twee mannen bjj de radio om de berichten op te vangen. HARTELIJK ONTHAAL Op vele wijzen is er dus hulp verleend, eigenlijk op te veel verschillende manie ren om hier te vex-halen. Er werd levend vee geborgen, men heeft getracht cada vers op te ruimen, doch dit is een zo moeilijk werk, dat men hierin niet kon slagen en ook thans nog steeds niet ge slaagd is. Dit is een probleem apart, dat op een speciale wijze zal moeten worden opgelost. Intussen begonnen enkele be- wonex-s ook weer aan het opruimen en schoonmaken van hun eigen huizen, waarbij zij, wanneer zij er om vroegen en er waren manschappen, steun van het Rode Kruis ontvingen. Ten aanzien van de maaltijden bestond er in het begin geen enkele regelmaat, daar het aan vele dingen ontbrak. De colonne sliep in het schip op de zelf meegebrachte draagbaren en onder de eigen dekens, hoewel deze laatste niet voldoende in aantal waren, doch de voor- radige kleding loste ook dit pi-obleem op. Ze redden hel Zaterdag, zo vertelde dr Kortenoever. kreeg zij het gevoel, dat de bewoners van Oude Tonge weer tot nieuw leven waren gekomen cn zij trok daaruit onmiddellijk dc conclusie, dat de vreemdelingen dan het veld moesten ruimen. Bovendien kwam er een speciale lijkenberglngsolreg aan, zodat ook deze taak werd overgeno men, terwijl andere taken door de bevol king zelf of door de gen- eskundige troe- pen werden verzorgd, die onder comman do standen van Kapt. de Vries. Het besluit stond toen vast. En bij het vertrek, gistermorgen 'om half 8, waren kapt. de Vries en burgemeester van Dijk aan boord om afscheidswoorden te spre ken. Oude Tonge was blij, dat het Goudse Rode Kruis hier hulp had geboden en dat het op zo'n enthousiaste wijze was gedaan. Het werk was weliswaar niet ten eind:, maar een nieuw begin was gemaakt. De „Geja" kon de have x weer uitvaren, te- rugkoersen naar Gouda om de colonne af te zetten, in de wetenschap, dat zij mensen aan boord had, die goed cn nuttig werk haddep verricht, HULP DOOR RODE KRUIS Hier volgt het sober relaas van de hulp verlening van het Bodegraafse Rode Kruis, zoals wij het uit de mond van een der hel pers vernamen. Maandagmiddag om half drie werd het Rode Kruis, afd. Bodegraven, voor de tweede maal gealarmeerd. Om drie uur reeds vertrok de colonne en werd in Rot terdam ingescheept op de rijnaak „Leen- dert" uit Papendrecht, tezamen met af delingen van het Rode Kruis uit Monster, Naaldwijk, Hoek van Holland en Maas- sluit. Deze gehele groep stoua onder lei ding van dokter Bede en com-ia ;dant V.-o Waveren. Om zes uur vertrok men uit Rotterdam met bestemming Middelharnis. Daar echter één der sluizen in het Voornse Kanaal onklaar was geraakt, moest men onverrichterzalce terugkeren naar Vlaar- dingen. In een lokaal van een veilingge bouw werd de nacht doorgebracht. De vol gende morgen werden nog duizend broden, afkomtig uit Amsterdam, ingeladen en ver trok men opnieuw, in gezelschap van een aantal Urker en Enkhuizer vissex-sboton, nu via Oude Maas naar Middelharnis. Na een onderhoud tussen de burgemeester van die gemeente en dokter Beije werd beslo ten door te gaan naar Schouwen en Duive- land. Om half zes arriveerde men in Zijpe, waarna aanstonds door middel van amphibie-voertuigen en vletten hulp werd verleend bij het evacueren van Bruinisse. Op het verzamelpunt, de rijnaak „Leen- dert', werden de aangekomenen aanstonds van het nodige zoals droge onder- en bovenkleding en voedsel voorzien, waarna ze zo spoedig mogelijk door andere schepen werden afgevoerd. Dag en nacht is de Rode-Kruisploeg aan het wex-k gebleven, tot ze Donderdagmid dag door een colonne uit Den Haag werd afgelost. Via Dordrecht ging de reis terug naar Rotterdam, waar de meegevoerde evaeué's aan de Parkhaven werden afge zet. 's Nachts om half een arriveerde men in Bodegraven, moe en ongeschoren, doch voldaan over de hulp die men had kunnen verlenen. OPBRENGST COLLECTE De collecten onder alle H.H. Missen ge houden ten bate van de getroffen gebieden, heeft in de parochiekerk van St Willibror- dus te Bodegraven-Zwammerdam opge bracht de prachtige som van 4200. Dat is ongeveer 9 per gezin en 3 per paro chiaan. lijk zeer succesvol verloopt. Als voor beeld haalde hij aan, dat op een bijeen komst in Schoonhoven, j.l. Zaterdagavond gehouden van de 120 aanwezigen, 45 personen zich staande de vergadering aanmeldden! In totaal hebben zich reeds rond 50.000 vrijwilligers in 5 provincies aangemeld, terwijl in Utrecht reeds 60 pet. der totaalstex-kte bemand is. Spreker was dankbaax-, dat voor het feit, dat de Kring Goud reeds de wijk en blokhoofden heeft. Hij noemde deze functionarissen de „kleine Burgemees ters", omdat zij dc leiding hebben over een blok van ongeveer 300 huizen of 1000 inwoners. Daarin moeten zij de werving stimuleren en zich persoonlijk tot de bewoners richten. Men mag de mensen echter niet smeken aan de B. B. mee te doen, aldus de heer Kruythoff, want het zal een eer moeten zijn deel van de B. B. uit te kunnen maken. Immers zij, die zich voor de B. B. melden, zullen geschikt moeten zijn om de hun op te dragen taken te vervullen en zij zullen gedragen worden en bezield zijn door de naastenliefde. Spreker vroeg tenslotte de aandacht voor de Rijks Mobiele Colonnes der B. B., die weliswaar minder aantrekkelijk zijn, omdat de vrijwilliger dan van huis weg moet, doch ook deze dienst is zeer noodzakelijk. „Wanneer de vrijwilligers bezield zijn met hetzelfde ideaal, dan zal er tussen hen een band ontstaan en men zal zich voelen als een groot team. Nu in Gouda aan de slag, opdat deze kring zal blijven wat hij geweest is, n.l. aan de top van het land", aldus beëindigde de heer Kruijthoff zijn betoog. Nadat de aanwezigen de rijdende ten toonstelling op de markt hadden bezich tigd, werd tot slot van de middag de film „Buurman's Buurman" vertoond. HAASTRECHT SLAAT EEN ZEER GOED FIGUUR. De gemeente Haastrecht heeft niet slechts financieel mild bijgedragen ter leniging van de nood van de watersnood slachtoffers, doch ze heeft zelfs een uit stekende plaats ingenomen in de rij van Nederlandse gemeenten. De Zaterdag j.l. gehouden lijstcollecte bracht niet minder dan 12.873,75 op. Hierbij blijft het echter niet. Er volgen nog 1000 van een stichting ter plaatse, terwijl voor een gemeentelijk overzicht kan worden medegedeeld, dat de firma B. per giro een bedrag van 3500 overmaak te, waardoor het totaal van deze giften stijgt tot 17.373,75. Tevens kunnen we reeds enkele op brengsten bekend maken van de Zondag j.l. in de plaatselijke kei-ken gehouden collecte. Deze bracht in de parochiekerk „St. Barnabas" 1800 op, inclusief een gift van het R. K. Zangkoor van 100; in de hulpkerk van de paters Passionisten 866,68; in de Ned. Herv. Kerk 705. Met deze bedragen wordt het totaal gebracht op 20.745,43. De opbrengsten in de ove rige kerken kunnen wij waarschijnlijk in ons volgend blad mededelen., Voorwaar een buitengewoon schitterend bedrag. Om enige directieven té trekken zij gemeld, dat het geschonkene gemiddeld per gezin 36,50 en per inwoner 7.50 bedraagt. Dit zijn echter geenszins posi tieve gegevens. Hedenavond (Maandag), komén afgevaardigden van alle plaatse lijke verenigingen bijeen ter bespreking van de mogelijkheid om in verenigingsver band eveneens een bijdrage te schenken. Enkele verenigingen hebben reeds een be drag bepaald. Het is zeer zeker vermelding waard mede te delen, dat enkele veehouders heb ben toegezegd, in totaal 4 pinken en 1 kalf af te staan aan getroffen veehouders in de noodgebieden. SLUITING CAFé'S ZONDAGS 10 UUR De gemeenteraad van Waddinxveen kwam Vrijdagavond in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar. Voor de afhandeling van de agenda hield de voox-zitter een toespx-aak i.v.m. de nationale ramp welke ons land heeft getroffen. Spr. herdacht het gi-ote leed, dat de watex-snood over ons land en volk heeft gebracht. Hij wees op de klein heid van het menselijk vex-mogen, dat nu wel duidelijk naar voren komt. Vex-volgens sprak de burgemeester de hoop uit, dat de nabestaanden van de vele slachtoffers steun en troost bij God zouden mogen vin den, en dat de pogingen om de ramp te bo ven te komen, gezegend zouden wox-den. Met grote dankbaarheid maakte spr. ge wag van de grote saamhorigheid van de Waddinxveense bevolking. Met algemene stemmen werd vex-volgens besloten aan de Ver. van Ned. gemeenten mede te delen, dat Waddinxveen bereid was een getroffen gemeente te adopteren. Vervolgens kwam aan de orde de her stemming over het voorstel van de Mod derkolk c.s. om in de algemene politiever ordening, welke in de vorige vergadering vastgesteld werd, een bepaling op te ne men tot sluiting van de café's in deze ge meente op Zondag om 9 uur. Zoals bekend, stellen B. en W. voor het sluitingsuur voor café's op Zondag 10 uur te stellen. In de vorige vergadering staakten hierover de stemmen. Voor de stemming verklaarden de heren Buitelaar en Slob, dat zij zich van het voorstel van de heer Modderkolk distancieex-den, aangezien de consequen ties, welke hieraan verbonden zijn, te groot zijn, immers dit sluitingsuur zou ook gelden voor de verenigingsgebouwen met een verlof ingevolge de Drankwet. Het voox-stel van de heer Modderkolk werd danook verworpen met 9 stemmen tegen en 4 voor, t.w. die van de heren Moddei-- kolk, Noorlander, Venema en Bex-ghoef. Het voorstel van B. en W. tot het bepalen van het sluitingsuur voor café's op Zondag op 10 uur werd hierna in stemming ge bracht en aangenomen met 3 stemmen (P. v. d. A.) tegen. De gemeenterekening over 1951 werd voorlopig vastgesteld. De in komsten van de gewone dienst bedragen 1.077.191,84 en de uitgaven 1.135.094,16, zodat er een nadel. saldo is van 57.902,32. Het voox-stel tot invoering van een ver- plaatsingkostenregeling voor het onder wijzend personeel werd aanvaard. Beslo ten werd dit jaar de Zuidplaspolder niet op het waterleidingnet aan te sluiten, ge zien de hoge kosten, welke dit met zich zal bx-engen. Hiex-door zouden tevens de abonnementsprijzen een verhoging van on geveer 50"/o moeten ondergaan. Bij de be- drijfsbegroting voor 1954 zal dit punt we derom bezien worden, wellicht is dan iets bekend omtrent de subsidie voor de aan sluiting van onrendabele gebieden. De be- drijfsbegrolingen voor 1953 konden de goedkeuring van de raad verkrijgen. In minder dan drie uren tijd werd vervol gens de gemeente-begx-oting in behande ling genomen. De gewone dienst sluit met een eindcijfer van 1.448.162,12. Hiex-voor moest een bedrag van ruim 37.000 ont trokken worden aan de reserve van baGge saldi van vorige dienstjaren. Voor onvoor ziene uitgaven werd 25.000 uitgetrokken. De uitgaven van de kapitaaldienst bedra gen 6.047.249,80 en de inkomsten 5.346.544,08, zodat er een nadelig saldo is van 700.705,72. De heer Modderkolk vond dat de stoelen in de raadszaal hoognodig van een andere bekleding moesten worden voorzien. Ook de verdere verfraaiing van de raadszaal kwam hierbij nog ter sprake. Toegezegd werd, dat B. en W. hierover met een voorstel zullen komen. De heer van Tol merkte op dat z.i. de straatver lichting in de morgenui-en te schriel was. De bedrijven-commissie zal dit punt be zien. Het voorstel tot verhoging van de jaarwedde van de gemeente-architect en de hex-ziening van de auto-toelage vorm den een punt van discussie. Uitvoerig werd hierbij stil gestaan. De salarisverhoging werd ten slotte met al gemene stemmen aanvaard. Over de auto toelage werd eveneens hoofdelijk gestemd. Tegen de verhoging van deze toelage waren de heren Modderkolk, Okkerse, van Tol, Slob en Venema. Een voorstel werd toegezegd om van gemeentewege uniforme vuilnisemmers aan te schaffen en deze aan de inwoners te verhuren. Het subsidie van de leerlingen van de kleuterscholen in deze gemeente werd gebracht op 17,50. Ter sprake werd nog gebracht de vernielingen van beplantingen en andere eigendommen zoals lampen enz. De voorzitter meende, dat de aanstelling van scholieren tot jeugd natuurwachters opvoedend zou wirken. De vermakelijkheidsbelasting werd gewijzigd, waardoor de plaatselijke verenigingen, welke met eigen krachten uitvoex-ingen geven, alsmede de uitvoeringen van ver enigingen onderling, in het vervolg vrij gesteld zullen worden van deze belasting. Voor de kosten van de watersnood weid een crediet van 1000,- beschikbaar ge steld. Na een korte rondvraag werd de vergadering met het ambtsgebed door de voorzitter gesloten. Hoewel reeds een algemene collecte was gehouden, welke een bedrag in contanten van ruim 32.000 en een bedrag van 5000 in materiaal opleverde, heeft de collecte van Zondag in de parochiekerk van Sint I Jan de Doper alhier opgebracht de kapi- tale som van f 2432,07. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Leonardus Wilhelmus Jaco bus. zoon van W. J. Streng en A C. Smits: Cornells Nlcolaas dochter van D .1 Ha- goort en G. W. van Bekkum; Jan Pieler Cornelis, zoon van D. M Bouwman en M. den Ouden, j ONDERTROUWD: Rik Busser 27 J en Gerrie Barbera Blootshoofd 24 j VOOR DE SLACHTOFFERS Naast de reeds verzamelde gelden en goederen is nu nog door de beton- en mor- garinefabrieken van de fa Van "t Hnff respectievelijk 1200 en f 400 bijeenge bracht. Het totaal der ingezamelde gelden heeft nu het bedrag van f 7.100 bereikt. Ook zijn enige evaeué's in ons dorp onder gebracht. Door de omstandigheden en in overleg met de bux-gemeester hebben ver scheidene verenigingen alle festiviteiten tot nader order uitgesteld. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1