Oude bemanning aan het staatsroer DEHELPENDEHAND Bejaarde staatslieden, geen verschijnsel van ds twintigste eeuw Koopt vanaf morgen de WATERSNOODZEGEL 1953 aan 't postkantoor; 10 ct. 10 ct. toeslag Als de M waarschuwt.. In 't Boeckhuys RIKKI AAN DE RIVIÈRA Familiedrukwerk Te De Bttt gaf prinses Beatrix 'n pop aan de vierjarige Corry Kosteloo uit Zïerikzee, die juist is aangekomen. Rechts prinses Irene. lid van het politieke comité wegens zrjn drukke werkzaamheden. In April a.s. zal te Dresden het con gres van de liberaal-democratische partij worden gehouden. VERKOOP VAN WATERS NOODZEGELS Van alle kanten wordt hulp gebo den om de gevolgen van de nationale ramp die ons land heeft getroffen te bestrijden. Daartoe geeft de P.T.T. een bijzondere Watersnoodzegel uit. Ter stimulering van de verkoop van deze zegel is 'n comité Waters noodzegel 1953 als onderdeel van het Nationale Rampenfonds in het leven geroepen, waarvan zowel vertegen woordigers van het comité Kinderze gels als van het comité voor de Zo mer zegels deel uitmaken. Door mede te werken aan het wel slagen van de actie voor de verkoop van watersnoodzegels kunnen vele duizenden de handen uit de rr.cuwen steken. Door het koren van deze ze gels kunnen al'en, arm en rijk, een bijdrage geven Vanaf morgenDinsdagoch tend negen uur zullen de Waters noodzegels in het bekende tentje in de hall van het postkantoor verkrijg baar worden gesteld, terwij] ook nor? op andere wijze zal worden getracht de verkoop te stimuleren. De Watersnoodzegel 1953 wordt slechts in één waarde uitgegeven; het is eeri gewone zegel van 10 cent met een opdruk „Watersnood 1953 10 10 cent." De toeslag bedraagt dus een dubbeltje. Heel Nederland plakt in Februari en Maart uitsluitend Watersnoodze gels 1953! In geheel Zweden wordt een actie gevoerd voor de slachtoffers in Ne derland. Zondagavond was reeds voor een waarde van 8.000.000 kronen bij eengebracht, waaronder schenkingen aan dekens, kleren en dergelijke ter waarde van 2.000.000 kronen. De Spaanse regering heeft besloten, een trem vruchten te sturen voor de kinderen in de getroffen gebieden. De stad Hays in Kansas, Verenigde Staten, heeft Zierikzee geadopteerd. Ook het personeel van Van Gend en Loos zal een dag loon voor het Natio naal Rampenfonds afstaan. De direc tie heeft besloten het bedrag te ver dubbelen, waardoor een bedrag van f 100.000 kan worden overgemaakt. Wijmbritseradeel heeft voor de slachtoffers een bedrag van f 101.000 bijeengebracht. Voor de 12.000 inwo ners betekent dit gemiddeld f 35 per gezin. Reeds zijn 24 koeien toegezegd, doch er komen er nog meer. Verwacht wordt, dat Arnhem bin nenkort f 1.000.000 zal kunnen afdra gen aan het Nationale Rampenfonds. Op de provinciale griffie van Lim burg is tot nu toe meer dan f 400.000 ontvangen ten behoeve van het natlo' nale rampenfonds. De schaalcollecten in de Rooms Ka tholieke parochiekerken van Amster dam hebben tezamen ruim f 190.000 opgebracht. Van de circa 240 vissersvaartui gen uit alle plaatsen rondom het IJselmeer, die j.l Maandag met spoed naar het rampgebied zijn vertrokken, zijn er thans 148 teruggekeerd. Van hun hulp kon geen gebruik meer ge maakt worden. Twee staatslieden uit de Napoleonti sche tjjd hebben een hoge leeftijd b e- reiktTalleyrand werd 84 en Metter- nich zelfs nog twee jaar ouder. William Pitt, de Oudere, is 73 jaar Tachtig jaar ge leden telden de En gelse ministers te zamen eens 660 le vensjaren en deze vertegenwoordig den een onschatbaar kapitaal aan kennis en wijsheid. Toch heeft in Engeland nooit het principe voorop gestaan de staatszaken slechts aan grijsaards toe te vertrouwen, inte gendeel de boven genoemde Palmer- ston was reeds op 25-jarige leeftijd oorlogssecretaris en bij zijn dood in 1865 eerste minis ter! Van de Engelse ministers van het jaar 1875 waren de lords Derby en Salisbury nog zijn medewerkers ge weest, beiden waren toen pas 49 jaar oud en zij hadden reeds op 19-jarige leeftijd een goevemementele functie bekleed. Ook Churchill is zijn carrière als staatsman reeds vroeg begonnen; hij was reeds op zijn 34ste jaar, in 1908, minister van Handel, nadat hij tevoren lid van het parlement geweest was. Het ziet er dus werkelijk niet naar uit, dat intensieve regeringsar- beid en rijkdom aan belevenissen het leven zouden verkorten. In vroeger eeuwen. In vroegere eeu wen, toen de zogenaamde „men senleeftijd" nog ongeveer dertig jaar gold en de mensen gemiddeld half zo oud wer den als thans, werden ook de groten der aarde vroeger dan soms voor hun werken wenselijk geweest zou zijn door de dood verrast. Men zou een geheel nieuwe geschiede nis kunnen schrij ven uit het ge- zichtspunt, welke rol de lage gemid- DE GASPERI delde leeftijd van 71 ïaar de hoofdfiguren, vooral in de Middeleeuwen, gespeeld heeft. De Duitse keizers bijvoorbeeld hebben niet eens de zogenaamde rijpe leeftijd (veertig jaar) bereikt; met zijn 56 jaar was de modernste vorst van die tijd, Frederik II van Hohen- staufen, al een uitzondering. Toch wa ren er in de loop der eeuwen nog meer uitzonderingen: keizer Augustus werd 76 jaar. Cosimo Medici, de stichter van het beroemde Florentijnse geslacht, 75 jaar, Philips II van Spanje, bekend uit de tachtigjarige oorlog, 71 jaar. 70 geworden, maar de Jongere werd niet ouder dan 47. Frederik de Grote is 74 geworden, waarbij in het mid den moge blijven, of hij dit aan zijn ca paciteiten als PAUS PIUS XII staatsman dan wel ~6 ,-aar aan zijn militaire kwaliteiten ted anken heeft. Want de legeraanvoerders komen bijna allen ver boven de grens, die voor gewone stervelingen schijnt te bestaan en men heeft het beroep van generaal niet zon der reden een ware levensconservator genoemd. Blücher werd 76. Foch 78. Wellington 83. Hindenburg 87, Radetz- ky 92, Wrangel 93, Pétain 95 om maar een paar voorbeelden te noemen Napoleon, die maar 51 werd, is een tamelijk zeldzame uitzondering en Aleaxnder de Grote, die reeds op 32-ja- rige leeftijd stierf, schijnt het gezegde te bevestigen, dat de goden hun lieve lingen jong tot zich nemen Nederlands vaartuig aan de grond. Het Nederlandse vaartuig „Kim", afkomstig uit Rotterdam en op weg naar Middelfart (Denemarken), is Zondagnamiddag bij het Zuiden van de kust van Jutland bij Assens stevig aan de grond gelopen. Pogingen om ds „Kim" vlot te krijgen zijn nog niet gelukt. Voor zover na te gaan is het vaartuig niet lek. Er bestaat geen ge vaar voor schip en bemanning. Toortscommando in Z.-Afrika dreigt met massademonstraties Het bijna 250.000 leden tellende Zuidafrikaanse Toortscommando, dat tegen de regering-Malan is, heeft me degedeeld, dat het massademonstra ties zal organiseren, indien de rege ring weigert zekere „garantie-amen dementen" te doen opnemen in haar „wet op de openbare veiligheid". Het debat over dit wetsontwerp zal deze week in het parlement een aanvang nemen. De wet voorziet in vergaan de volmachten voor de regering ter bestrijding van de ongshoorzaam- heidsactie. V.S. bereikbaar voor Russische bommenwerpers Generaal Hoyt Vandenberg, staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft in een artikel in een speciale uitgave over defensie van het tijd schrift „Flying" ^verklaard, dat de pers van het type Supérfort bezit, die in staat zijn atoombommen te ver voeren naar doelen ook in de V. S. De actieradius van de bommenwer pers is echter niet voldoende voor te rugkeer van de Sowjet-Unie, aldus de generaal,' die de mening uitspreekt dat een luchtmacht van 143 groepen (wings) de V. S. in staat zou stellen de eindoverwinning in een eventuele oorlog te behalen. In hetzelfde nummer schrijft gene raal Lawton Collins, stafchef van het leger, dat zelfs in het atoomtijdperk de mens het „hoogste element" in de strijd zou blijken. GÉALLIEERD OFFENSIEF OP KOREA NABIJ? De nieuwe bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft volgens welin gelichte militaire kringen te Seoel la ten doorschemeren, dat zijn troepen spoedig ten Noorden van de huidige frontlinie in Korea zouden kunnen opereren. Twee dagen geleden deelde*generaal Taylor Zuidkoreaanse troepen mede, dat zij zich moeten voorbereiden op ..grotere gevechten in het Noorden". Sindsdien heeft hij, aldus genoemde kringen, openlijk op een op handen zijnd offensief gezinspeeld. Generaal Taylor neemt in Maart 't commando van het achtste leger op zich. Liberale partij in O.-Duits- land gaat zich zuiveren Het politieke comité van de Oost- duitse liberaal-democratische partij heeft besloten onmiddellijk zuiverings commissies in te stellen voor de par tijleiding en de afdelingen. Het groot- 'UJVU. "J-yymg ..veiKiaara, aai ae ste dee] van d,e 2U!iverm.g zou voor 't bowjet-Unie honderden bomm9nwe;:**wmidden van dit jaar voltooid moeten zijn. Het politieke comité ontsloeg drie vooraanstaande partijleden. Professor Herz van de universiteit van Leipzig, een Jood, heeft ontslag verzocht als 'n vroeger eeuwen Zowel Winston Churchills reis naar Amerika, als ook het uithoudingsver mogen van kanselier Adenauer, die on langs tijdens de vergadering van de Bondsdag over het verdrag van Bonn achttien uur achtereen op de rege- ringsbank gezeten heeft, bewijst het dat een zeventigjarige man nog lang niet met een prekenbundel bij de haard behoeft te zitten. Noch de Engelse pre mier, nóch de Duitse bondskanselier is overigens een uitzondering, want in Rome regeert paus Pius XII, eveneens ver in de zeventig; tussen de muren van deze zelfcV? eeuwige stad de niet veel jongere Alcide de Gasperi en, ach ter het IJzeren Gordjjn, de „grijsaard" Stalin en zijn gehoorzame trawant Pieck, presaient van de Russische zone van Duitsland, die even oud is als Ade nauer. Het is weer evenals na de eer ste wereldoorlog, toen men de verwar de tjjden meende te moeten wijten aan de „oude mannen", die aan het staatsroer stonden, de „mannen van aderverkalking", die niet meer begre pen, waar de schoen wrong. Is de ver bloeding van de jonge generaties op het slagveld de oorzaak, dat men na grote rampen en oorlogen de oude be manning weer te hulp roept? In ieder geval heeft de twintig ste eeuw in dit opzicht bij nade re beschouwing niets nieuws op geleverd. Laten we ons eens te- rugverplaatsen naar de jaren ze ventig van de vo rige eeuw, toen Europa zich mocht verheugen in een lange vre- desperiode jaar stadig groeiende economische welstand. De Russische kanselier Gortschakow (17981883) was 84 jaar, toen hij het ministerie van Buitenlandse Zaken aan Giers overdroeg. Bismarck is 84 jaar gewor den, de maarschalk-president van de Franse republiek MacMahon 85 jaar. En dan de Engelse diplomaten en staatslieden van die tijd! Gladstone, die vier keer premier was, is 89 ge worden en heeft zich pas op 85-jarige leeftijd uit de staatszaken terugge trokken: Disraeli is 77, de minister van Buitenlandse Zaken Granville 76, premier John Russel 86 jaar oud ge worden. Vóór hen was Lord Palmer- ston, van wie het gezegde: „Right or wrong, my country" afkomstig is, 81 jaar oud geworden en Lord Stratford de Redcliffe, gezant in Constantinopel bereikte zelfs de 94, waarbij hij een onmetelijke schat aan ervaringen op deed, tot zegen van zijn land! Met grote blijdschap geven wij kennis van de gebooile van ons zoontje JAN EVERT T. I. BIES L. BIES-SN1IDERS Assen, 7 Februari 1953 Hotel „De Moriaan" Torenlaan 24 Heden overleed na een kort stondige ziekte onze ge achte huisbaas W. ZWIERS, in de ouderdom van bijna 89 jaar. De huurders )ac. Snippe Kinds Westerbork, 5 Febr. 1953 Heden overleed, zacht en kalm, onze innig gehelde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder MARGRETA RIGTERINK in de ouderdom van 74 jaar „Schiphorst"-De Wijk: H. POL Azn Ruineiwold: G. Wessels Boer- Pol R. Wessels Boer Magreetje F. Wessels Boer „Schiphorst"-De Wijk, 6 Febr. 1953 Liever geen bezoek De begrafenis is bepaald op Dinsdag 10 Februari om 1 uur op de Algemene Be graafplaats te De Wijk Markevergadering te Zweeloo op Maandag 16 Febr. 1953 des morgens om halt tien in 't caté Askes. Aan de orde: Bespreking overdracht van wegen aan de gemeente; Verhuring jachtveld. De volmachien ROUWBRIEVEN worden binnen korte lijd geleverd door Drukkerij Torenlaan aan de Ton. n laan 20, Assen lOSCöOPAIPOXT.OASS NOORDERSINGEL TELEF. 2684 Dinsdag 10 en Woensdag 11 Febr., beide dagen 8 uur, een spannende Western in lantastische kleuren TREINROOF IN MISSOURI met Wendell Corey, Macdonald Carey en Ward Bond De eerste groie treinroot in de Amerikaanse historie op spectaculaire wijze verfilmd. Met revolvers vochlen zij voor hun leven, hun vrijheid en hun liefde Toegang 14 jaar Donderdag 12 Februari, 7.30 uur. vertonen wij in onze speciale Donderdagavond-cyclus de be roemde operafilm DIE DREIGROSCHENOPER (DRIE S TUI VERSOPERA) van regisseur G. W. Pabst Toegang 18 jaar Toneelvereniging M.T.S. Dordrecht brengt ten bate van 't Nationale Rampenfonds de „High Noon" van het loneel van R. en C H. Feenstra Regie. Chris Walson De opvoering vindt plaats in het Concerthuis te Assen op DINSDAG 10 FEBR. aanvang 8 uur Prijs per plaats f 1.- (alles inbegr.) Geen plaatsbespreking KOMT ALLEN Wegens teleurstelling zo spoe dig mogelijk in hooldonderw- gezin gevraagd flink MEISIE voor dag of dag en nacht, zei standig kunnende werken. Wotdt geheel in gezin opge nomen. Mevr. Schouten, Wees huislaan 3, Zeist BESTEL EN BETAAL DIRECT Brink 23 Assen Tel. 3044 het nationale fotoboek DE RAMP De opbrengst komt geheel ten goede aan het Rampenfonds. Prijs f 3.50 Foor uw Stoomen Ferf goederen (franco gehaald eD weer thuis bezorgd) WASSERIJ «DE HOOP» Groningerstraat 226228, /éssen Telefoon 2872 52. Zodra Jean-Pierer vertrokken was met zijn gereedschaps kist, ging Rikki aan 't werk. „Wie weet hoe vlug we terug zijn in Cannes", dacht ze. „Ofin een andere haven. In elk geval moet ik dan klaar zijn met het voorbereidende werk. Dat losmaken van die afvoerbuis, dat is natuurlijk het moeilijksteEn hoe kom ik aan papier en aan een aspirine-buisje Enfin, dat zie ik later wel. Dan kijk ik mijn oude zeerob nog maar eens lief aan." Ze lichtte het vloerkleed op en begon aan de planken daaronder. Gelukkig kon ze deze gemakkelijk optillen, daar ze goed houvast had aan de ontluchtingsgaten, die in het houtwerk waren geboord. Even later zag ze de tsalen scheepswand onder zich, waardoor de afvoerbuis verdween, via een sluitplaat met een koppeling. Om niet gestoord te worden, zette Rikki de stoel weer onder de kruk van de deur en nam vervolgens vastberaden dc Engelse sleutel ter hand. En met de Engelse sleutel dook ze in het gat in de vloerTerwijl de „Josephine" op volle kracht voorwaarts stoomde, kwam er van de andere kant van de Cap een patrouille-vaartuig, eveneens op volle kracht, de richting van Cannes uit. De kapitein, die radio-telegra fisch door Gramont was opgeroepen, had de opdracht gekregen om niet te aarzelen de smokkelaar zo nodig onder vuur te nemen. „Het gaat hier om wapensmokkelaars", had Gramont hem mede gedeeld. „De grootste vijanden van ens land. U moet ze te pakken krijgen." Ueviaagd een haltwas SMIDS KNECHT, door T. Wekema, landbouwsmederij, Ekehaar Te koop, 3 vette KOEIEN bij O. Eleveld, Hooghalen Te koop: 4 STOELEN en 2 iauteuils, eiken met moquette. Hoekstra, Molendwarsstiaat 33 Te koop: 2 drachtige VAAR ZEN. Kalven 11 en 22 Febr. met beste afstamming. Wit be drijf lng. t., M en K. Abortus- vrij. Bij H. Timmer, Lievinge 126 Beilen. Adverteren in dit blad is bekend blijven SPECIALE AANBIEDING: Herencostuums chemisch reinigen f 3.50 AFLEVERING ALS NIEUW als: Geboortekaartjes Verlovingskaartjes Oudhollandse ondertrouwkaarten en -brieven Drukkerij Torenlaan N.V. De Provinciale Orentsche en Asset Lourant Teieioon 3044

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3