iOnskhCLS door D' OLDE LANTSCHAP akkertjes SSSS5S; KERKNIEUWS In 't Boeckhuys I Daar ging de liefde t/ f (99U BUHOEST EN KEELPIJN Deze weekEdele wedijver in offeren voor rampgebieden Centrale Fokdag (runderen) wankel t - ,/tZal critiek regenen in Ruinen" Uiteraard dienen we ook hier stil te staan by de enorme ramp die een deel van ons vaderland heeft getroffen en waardoor een wereld van leed werd veroor zaakt. Honderden Nederlanders kwamen door deze verschrikkelijke catastrophe om het leven, duizenden verloren have en goed, woningen, boerderijen en andere gebouwen stortten door het brute geweld van het water als kaartenhuizen in een, tienduizenden dieren stierven een verschrikkelijke verdrinkingsdood en het leed dat over ons volk is gekomen is nog lang niet te overzien. De bewoners van de overstroomde gebieden die naar andere oorden moesten evacueren, hebben alleen het vege Ijjf weten te redden; alles, maar dan ook letterlijk alles hebben zij moeten achteifaten in hun woningen, waarin onze erfvijand, het water, me ters hoog rees. De wereld is met verbijstering geslagen, de lust tot werken is vergaan omdat men steeds in gedachten bij de slachtoffers van deze ramp ver toeft. Welk een onnoemelijk leed spreekt uit de foto's die in de bladen verschij nen waarbij we o.m. denken aan het gezin dat in paniek op het dak van de boerderij vluchtte en in angstige spanning op hulp wachtte, aan de beide paar den die zo vreselijk zielig tot de buik in het water stonden Eén in het bieden van hulp! Prachtig werk is er gedurende de afgelopen week door Nederland ge daan, ook door de bevolking van Drenthe. Tientallen grote vrachtwa gens met goederen zijn naar het Zuid westen des lands vertrokken en het was nu eens niet wat men noemt rom mel. Als de inzamelaars aan de deu ren verschenen, dan deed men 'n greep in de kasten zonder te kijken wat er eigenlijk wel werd gegeven, het is vele malen voorgekomen, dat men de jas uittrok die men aan had. Het is zelfs gebeurd, dat er een mantel is wegge geven, waar de beurs van de huis vrouw nog in zat. In het geven van geldsbedragen is een edele wedijver ontstaan. Welke plaats zal het hoogste bedrag per in woner offeren? Sinds de collecte voor de Stichting 19401945, direct na het einde van de wereldoorlog, Is er niet weer met een dergelijke spontaniteit gegeven. Nu is er weer een inzameling op touw gezet van giften in natura, in het bijzonder voor de landbouwers. De Provinciale Voedselcommissaris en de Stichting voor de Landbouw hebben een oproep tot de Drentse boerenbe volking gericht, en eigenlijk zijn we er nu reeds van overtuigd, dat de Ned. Spoorwegen wel een flinke trein ge reed kan houden om de te verwachten goederenstroom naar het Zuidwesten des lands te vervoeren. Bij alle ellende is dit een lichtpunt: wanneer het Ne derlandse volk voor rampen wordt ge plaatst, dan vallen verschillen en weerstanden weg, dan hélpt men, zon der meer Afbrokkeling Centrale Fokdag Deze week is er een vergadering geweest van het Ned. Rundveestam- t «boejk en daar is de scheuring tussen fjSs^Bféhraè Veefokkers' nog een beetje verder gegaan. Zoals bekend worden in Drenthe jaarlijks twee fokdagen van rundvee gehouden, n.l. in Assen van Steenwijkerwold en het resultaat daarvan is, dat in dit gebied in de toekomst ook een fokdag zal worden gehouden, zodat de eenheid dus wel heel erg zoek is. Het wordt nu dus zo, dat naast de centrale fokdag te As sen ,die helemaal niet meer centraal is, bovendien fokdagen worden geor ganiseerd door fokkers van Zuidwest- Drenthe (Ruinerwold, De Wijk, Koe- kange enz.) en door de fokkers rond om Steenwijkerwold met vermoedelijk als centraal punt Wapserveen. Het is jammer, dat het zover geko men is, temeer omdat het technisch ook niet meer mogelijk schijnt te zijn dat Wapserveen nog by Drenthe blijft. Typische kwestie in Ruinen De gemeenteraad van Ruinen is met een typisch geval geconfronteerd. Er moesten n.l. gemeente-eigendom men van een nieuwe verflaag worden voorzien en toen werd de school en het kolenhok gezamenlijk aanbesteed om geverfd te worden. Tijdens het en in De Wijk. We hebben reeds eer der op een samengaan aangedrongen, zodat de Centrale Fokdag in Assen werkelijk een Drents karakter zou hebben, doch dat schijnt tot de onmo gelijkheden te behoren, althans wat het rundvee betreft. In de rubriek varkens komen de inzendingen altijd vanuit geheel Drenthe, zodat in As sen op dat gebied een fokdag van provinciaal karakter wordt gehouden. Dat was met het rundvee niet het ge val, want de stallen van de Ter Haars, de Brouwers, de Nijsinghs zijn nog nimmer in het strijdperk getreden met stallen van Wapserveen, in het bijzon der met die van de familie Oosterveld. Het fokgebied Wapserveen nu is ondergebracht bij de K.I.-vereniging werk kwam men evenwel tot de con clusie, dat het kolenhok totaal ver molmd was, zodat het geld verspillen zou zijn, toch door te gaan met het schilderen. Logisch was het. .dat het gemeentebestuur bij betaling van het werk, de kosten die aan het schilde ren van het kolenhok waren verbon den, van de totaalrekening aftrok, hetgeen neerkwam op een bedrag van f 140.—. De aannemer uit Hoogeveen eiste evenwel het volle bedrag op en toen de gemeente niet betaalde, gooide hij de zaak in civiel geding voor de kan tonrechter. Deze kon evenwel geen uitspraak doen en daarna zijn beide partijen overeengekomen een scheids gerecht van drie personen aan te wij zen. Dat men dergelyke fatiliteiten, be zien in het grote karwei van het be- Een bonzend hoofd fan de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel am er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ■■■die helpen direct! J KOU GEVAT... sturen ener gemeente in het alge meen, nu niet heeft weten te voorko men Het is belachelijk, zo zei een der raadsleden, dat de gemeente zou moeten betalen voor iets wat niet ver richt is. Eigenlijk is het belachelijk dat een dergelijke kwestie met als^' inzet f 140.in een openbare raads vergadering moet worden behandeld. DE SPERWER In de vorige bydrage heb ik al het een en ander over deze felle rover onder de valken naar voren gebracht. Evenwel, van zijn levenswijze en fa miliegeschiedenis heb ik nog weinig gerept en het loont stellig de moeite er eens extra aandacht aan te schen ken. En nu wil ik weinig woorden ver spillen aan het bijgeloof, dat in som mige delen van ons land vaste voet aan te sluiten, terwijl andere inwonersr" heeft gekregen en dat hierop neer- Electra voor iedereen De zegeningen van de moderne tijd dienen voor iedereen te zijn en daar om kunnen we ons voorstellen dat het de raad van Ruinen wat moeilijk af ging goedkeuring te hechten aan het voorstel van B. en W„ twee nieuwe staatsboerderijen op het electrisch net- Ruinen reeds veel langer op de wachtlijst staan om aangesloten te worden. B. en W. zijn tot dit voorstel gekomen, omdat de bewoners in het onrendabele deel van de kosten bij dragen. Dat is o.i. geen gezond standpunt en daarvan kan men zich niet afma ken door te beweren, dat de bewoners van de staatsboerderijen zelf hebben aangeboden in de onrendabele kosten bij te dragen. Inzake aansluiting op het electrisch net geldt het devies^ „draagt elkanders lasten" en daaro™ zijn ook de tarieven berekend, want in het ene perceel kan men goedkoper stroom leveren dan in het andere. Steeds worden echter gelijke tarieven in rekening gebracht. Men heeft nu in Ruinen een precedent geschapen en Advertentie» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rou- veen (toez.): W. Vroegindewey te Bleiswijk; te Zandvoort: J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.): H. Roest te Beuningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Borsele: M. Heerschap te Wagenin- gen. Ds. A. F. L. van Hengel overleden. Te Hollandsche Rading is in de ou derdom van 78 jaar overleden Ds. A. F. L. van Hengel, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Hengel stond in Borsele en was van 1911 tot 1941 godsdienstleraar bij het rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort. In gevolge zijn wens is zijn stoffelijk overschot in alle stilte ter ruste ge legd. Ds. B. Richters naar Indonesië. Naar wij vernemen zal Ds. B. Rich ters, directeur van het zending trum van de Geref. Kerken, in land on mriba van du rSW? menwerking voor de correspondentie met Indonesië gedurende de vier zo mermaanden een oriëntatiereis naar Indonesië maken. we kunnen ons de verzuchting van een der raadslec-en dan ook voorstel len n.l.: Ik zal er mee accoord gaan, maar het zal critiek regenen. in DE VELDEn komt, dat de koekoek, die hier de zomer doorbrengt, tegen de winter in een sperwer verandert. Ik stem toe, de gelijkenis van beide volgels is vrij groot, maar de levensvoorwaarden zijn zo uiteenlopend, dat het jammer is, aan deze nonsens nog meer aandacht te besteden. Volledigheidshalve moest ik het echter vermelden, want heus, deze praatjes hebben nog steeds een hoge koerswaarde. Ik betitelde de sperwer reeds als de snel gevleugelde. Dat heb ik niet alleen op mijn dagelijkse zwerftochten met eigen ogen gezien maar ook zijn deftige Latijnse achternaam: Accipiter, roept hieraan de gedachte wakker, terwijl zijn voornamen: nisus nisus, aan de Griekse godenleer zyn ontleend. Volgens deze mythologie sneed Scylla, de dochter van Nisus de koning van Megara haar vader de purperen haardos af. Deze haardos waarvan het lot van de staat afhing bood ze vervolgens aan zijn vijand Minos aan. Daarop werd Nisus in een roofvogel veranderd. De „voornaam" van onze sperwer herinnert aan deze ^„historie". Lang genoeg al hebben we ons be ziggehouden met volksgeloof en my thologie, het wordt tijd, dat we naar de werkelijkheid van het alledaagse sperwerleven terugkeren. Pim, Pam en Pom in het luchtruim De geheimzinnige vreemdeling, die tot elke prijs achter de geheimen van professor Splitser wilde komen, begreep al gauw, dat hij in Billié en Kareltje een paar trouwe medewer kers zou vinden. Fluisterend zette hij zijn plannen uiteen en naarmate het gesprek vorderde, werden de gezichten van Billie en Kareltje opgewekter. „Dus nu heb ik jullie verteld, waar het om gaat! Het huis van professor Splitser moet bespied worden". „Dat komt in orde". Billie's stem klonk zelfverzekerd. „Dat is juist iets voor ons. nietwaar Karei?" Kareltje knikte alleen maar. „Goed", ging de vreem deling door. „Jullie zorgt er voor, dat je er achter komt, waaraan de profes sor werkt. Dat is mij veel geld waard" „Ja, wat noemt u veel?" informeerde Billie. „Duizend guldenieder" antwoordde de geheimzinnige vreem deling achteloos. „Maar daarvoor moet ik dan een bewijsstuk hebben". „Dui zend gulden?" Zowel Billie als Karel tje hapten naar adem by dit duizeling wekkende bedrag, „Zeker!" De ge heimzinnige man glimlachte, toen hjj de begerige blikken van de twee com pagnons zag. „En... om te bewijzen, dat ik niet krenterig ben, geef ik jullie alvast ieder honderd gulden vooruit!" Tegelijkertijd haalde hij twee biljetten uit zijn zak en overhandigde deze aan de beide vrienden. Billie pakte echter meteen het biljet uit Karei tje's han den. „Ik zal het wel bewaren, anders verlies jij het toch maar!" De arme Karei durfde niet te protesteren. Een trekvogel is de sperwer niet; toch zwerft hij in najaar en winter ook buiten zijn broedgebied. Graag overnacht hij dan in kleine bosjes of of ook wel in stadsparken. Als nestplaats kiest de sperwer by woorkeur hoge naaldbomen. In de oneeste gevallen heeft hrj het nest niet zelf gebouwd, hoogstens kalefatert hrj e_n kraaiennest op, door het regelma tig met groene dennetakjes te ver groten. Pas laat in het voorjaar be gint het wijfje te leggen, de grond- kleur der eieren gelijkt op die van de watervogels, overigens zijn ze met bruine vlekjes gesierd.T aantal loopt nog al uiteen. Een legsel van vijf stuks is zeer normaal. Om de andere dag produceert het wijfje een ei. Vraagt men zich af welke reden de sperwer heeft om zich vrij laat met gezinszorgen in te laten, dan ligt het voor de hand dat het voedsel der jongen hier een belangrijke rol speelt. De jonge sperwers worden in het al gemeen niet voor aanvang Juni ge boren. (Het wijfje broedt niet minder dan drie en dertij dagen. Heel lang, zijn we geneigd te zeggen omdat b.v. een kip met een en twintig dagen kon volstaan en een kip is toch aanmer kelijk groter dan een sperwer, ook zijn sperwer-eieren veel en veel kleiner dan kippeneieren). Op dat tijdstip zijn de eerste zang vogelbroedsels al uitgevlogen en de sperwerouders kunnen dan voor hun kinderen te kust en te keur gaan, zo dat ze zich geen zorgen hoeven te makenn. dat de jongen honger moeten lijden. Ook hierbij springt terstond in het oog, dat in de natuur alles op el kander is ingesteld, hoe wreed de ver houdingen ons soms ook voorkomen. We moeten niet vergeten, dat we in dit verband geen menselijke maat staven mogen aanleggen. Op het grootte-verschil tussen man netjes en wijfjes hebben we al gewe zen. Maar nu is het zeer eigenaardig, dat dit verschil bij de „geboorte" niet aanwezig is. Aanvankelijk zijn alle sperwerkuikentjes even groot. Pas na een week vangen de vrouwelijke exem plaren aan in volume de nestbroertjes voorbij te streven. Na vier weken in de ouderlijke wo ning te hebben doorgebracht zijn de jonge sperwers zover ontwikkeld dat ze op eigen vlerken kunnen drijven. Desniettegenstaande blijft hun fami lieband bestaan. Hebben de ouders tijdens de nest periode steeds de prooidieren „pan klaar gebracht, d.w.z. van de hinder lijke veren ontdaan, zodra de jongen groter beginnen te worden, moeten ze zelf hiervoor zorgen. Zo zien we hoe ook in de vogelwereld de jongen welbewust tot zelfstandige wezens worden opgevoed. Uitsluitend schadelijk is de sperwer niet, al zou het alleen daarom niet het geval z(jn, omdat hij niet alleen zang vogels op zijn spijskaart heeft staan, maar ook muizen, die in verschillende gebieden in sommige jaren een ware plaag voor de landman zijn. En boven dien. spreeuwen en lijsters de lievelingskost bij uitnemendheid zijn er in overvloed en veroorzaken menigeen meer ergenis dan hem lief is. Denk maar eens aan de kersenboom gaarden, de aardbeienteelt en de sla- bedden om niet meer voorbeelden te noemen. We moeten de sperwer evenals alle andere levende stoffering van het landschap zien in gemeenschaps verband, dan pas zullen we begrijpen, dat het heel moeilijk is om de vogels en andere dieren het preadicaat schadelijk of nuttig toe te kennen. Het is immers best mogelijk, dat de een of andere soort aangenomen, dat alle factoren bekend zijn nu eens nut tig, dan weer schadelijk is. Een vaste maatstaf is hiervoor onmogelijk aan te leggen. Ik weet wel, de jagersman draagt in het algemeen de vogels met een kromme snavel geen goed hart toe en het is nog niet zo heel veel jaren geleden, dat de leden van het groene gilde alles wat op „valk" of uil leek, onvoorwaardelijk uitroeide, zo vaak ze daarvoor in de gelegenheid waren. Gelukkig, de toestanden hebben zich gewijzigd, hetgeen niet het minst te danken is aan de voorlichting, die via vakbladen en andere persorganen ge geven wordt. Gunnen we dan ook deze koene „ro ver", die door zijn aanwezigheid ons eer verrijkt, dan verarmt, een beschei den plaatsje in onze gecompliceerde samenleving. E. Karat Jr., Schoonebeek. POLITIERECHTER ASSEN Hendrik K., Nieuw-Balige (idem). Vonnis: f 10,5 dg. Koenraad K., Nieuw Balinge (idem) Voialira": g 10—5 i - X Geert W., Emmer Compaiïcuum (diefstal). Vonnis: f 30,10 dg. Hendrik V., Coevorden (verduiste ring). Vonnis 1 maand voorw. en te rugbetaling f 36,50 binnen 3 maanden. Auke D., Hoornsterzwaag (bescha diging). Vonnis: 1 week voorw. en f 48,90 binnen 6 maanden terug beta len. Lubbert P., Winschoten (bedreiging en huisvredebreuk). Vonnis: 1 week voorw. Dedde P., Winschoten (mishande ling en huisvredebreuk). Vonnis: f 15 of 10 dagen. Johan Herman G., Zwartemeer (mis handeling). Vonnis: 2 maand. Erwald Johannes S„ Coevorden (ver nieling). Vonnis: f 20,10 dg. Anne P., Zuidlaren (verduistering). Vonnis: f 40,20 dg. Albertus Z., Musselkanaal (dief stal). Vonnis: f 20,10 dg. Jans Z., Musselkanaal (idem). Von nis: f 20,— 10 dg. Klaas H., Annerveensekanaal (idem). Vonnis: f 20,10 dg. Gerrit G., Lhee (mishandeling). Vonnis: f 30,15 dg. en 14 dg. voorw Albert de W., Lhee (mishandeling). Vonnis: f 30,15 dg. en 14 dg. voorw. Anna Helena L., Zwartemeer (dief stal). Vonnis: f 40,20 dg en 1 mnd voorw. Hendrik P., Emmen (diefstal). Von nis: f 15 10 dg. Jan G.. Hoogeveen (mishandeling). Vonnis: f 15,10 dg. Wolter K., Meppei (belediging) Vonnis: f 15,10 dg Lolt je K., Meppel (mishandeling). Vonnis: f 15,10 dg. LFmmigje V„ Hoogeveen (vern'e 1 ng) Vonnis: f 10,5 dg. Lolt je K., Meppe' (belediging). Von nis- f 10,5 dg. Rampgebied afgesloten voor vreemden De regering doet een dringend be roep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kyklustigen en personen, die fa milieleden of bekenden in het ramp gebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkregen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden belemme ren. Daarom wordt hun dringend ver zocht aan hun voornemen, hoe begrij pelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit. opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voort gang kunnen hebben en verkeersop stoppingen worden voorkomen. De re gering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen bl\jven Uitvoer van hooi stopgezet Het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de overstroomde gebieden zijn niet onbe langrijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden ge redde vee is elders op boerderijen on dergebracht. waar men in het alge meen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezetting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. De heer E. Tj. Rookmaker, land bouwer te Bellingwolde, is Donder dagmorgen plotseling overleden. De heer Rookmaker, die een voor aanstaande persoonlijkheid was, fun geerde gedurende vele jaren als voor zitter van het Groninger Paarden stamboek. ben boek voor Als uitgave van Bosch en Keuning N.V. te Baarn verscheen Domoe, De zoon van het dorpshoofd door M. C. Capelle. Dit is een jongensboek voor de leeftijd van 9 tot 12 jaar. Domoe is de zoon van een Soem- banees dorpshoofd, die in aanraking komt met de zending. Interessant in dit boek is de beschrijving van het dorpsleven en- het bijgeloof in een dergelijke Indische gemeenschap. De religie is de angst voor de gees ten, waarvan de dorpspriester handig geren. Langzamerhand weet een zen- gebruik maakt om zijn volkje te re- deling zich in het dorp een zeker vertrouwen te winnen. Domoe komt bij hem wonen om een goede opvoe ding te genieten, doch aanvankelijk is hij daar niet van gediend; hij kan zich niet aanpassen aan het leven der blanken en loopti weg. brengt hem evenwel terug en hy leert zich dan geleidelijk aan te passen. Zijn opvoeding brengt hem aan het twij felen ,wat betreft de macht van de pr. ester en hij laat dit in het dorp duidelijk blijken. Daa'mee brengt hij ook meer zelfbewustzijn in het hart der dorpelingen. Zo is de weg voor het Evangelie geopend. Dit is een aantrekkelijk jongens boek, dat een eerlijke kijk geeft op het zendingswerk, zonder te verval len in „prekerigheid". De avontuur lijke gebeuitenissen er in zullen er wel voor zorgen, dat onze jongens het verhaal met plezier lezen. Koopt uw boeken Tel. 3044 - Assen BESTELB1LIET Hierbij verzoek ik „In 't Boeck huys", Brink 23, Assen, mij te willen zenden Naam Adres Plaats Handtekening. door Mary Burchell V 30) Een grote rusteloosheid beving haar opnieuw en ze kon zelfs de aanwe zigheid van haar geliefde tweelingen nauwel jks verdragen toen deze haar volgden door het huis om haar van alles te laten zien en haar de eenvou digste dingen omstandig uit te leg gen. Mevrouw Tamberley, die blijkbaar uitgeput was van het boodschappen doen, ruste en weldra ging Tony er alleen op uit. Het was op dit ogen blik, dat Hope plotseling een besluit nam. „Bridget, weet je welke weg me neer Tamoom Errol heeft geno men?" „Jawel". Bridget keek haar ver baasd aan. „Langs het land aan de achterzijde van het huis, de heuvel over en dan zo op de rivier aan. Waarom?" J „Ik wil hem graag spreken. Ik dacht dat ik hem misschien tegemoet zou kunnen gaan. Een klein eindje maar, zie je en „O ja, laten we dat doen. Ik ga ook mee", viel Bridget haar geestdrif tig in de rede. „Zou je het heel erg vinden, als ik alleen ging?" Hope wenste vurig dat ze niet had gebloosd toen ze dat zei, vooral omdat Bridget haar met grote ogen vol belangstelling aanstaarde. „Ik zou hem graag onder vier ogen willen spreken en dat is zo moeilijk in het huis zelf, zie je". „Je bedoelt, dat mevrouw Tamber ley er altijd tussen komt met onbe langrijke onzin", zei Bridget meele vend. Dat was zo precies wat Hope be doelde, dat ze het onmogelijk kon ontkennen. „Het kan mij niet schelen", verze kerde Bridget behulpzaam. „Dan ga ik wat in mijn tuintje werken. Wist je, dat we allebei een tuintje hebben? Ik zal je het mijne laten zien als we nSar buiten gaan, dan kan ik je met een wyzen welke weg oom Errol heeft genomen". Verdeeld tussen dankbaarheid en zenuwachtige spanning, trok Hope een crèmekleurige mantel over haar bruine pakje aan en ging Bridget de tuin in. Ze bewonderde plichtmatig het omgespitte vierkantje, waarin volgens Bridget alerlei onmogelijke planten al zowat aan het uitbotten waren, en toen 'iet zij haar zusje in een staat van hijgende activiteit ach ter en ging op weg naar de rivier. Hope liep snel met haar handen diep in de zakken van haar mantel en maakte zich zelf wijs, dat ze al leen maar rilde omdat de Aprillucht zou koud was. Ze had er geen idee van wat ze eigenlijk zou zeggen wan neer ze hem zag, hoewel ze onder het lopen een paar openingszinnen re peteerde. Er zou veel van afhangen hoe ze zich voelde wanneer ze hem eindelyk zag. En toen zag ze hem echt over de heuvel op haar toerijdend op het paard dat mevrouw Tamberley niet geheel ten onrechte als „die ellen dige zwarte" had betiteld. Ze zag de verbazing op Errols ge zicht, terwijl hij op haar toereed en afsteeg, en toen wandelde hy op haar toe met de teugels over zijn arm. „Wel Hope, is er iets gebeurd?" ,Neen", sprak ze, naar adem snak kend. „Neen, natuurlijk niet. Ik dacht alleen dat ik maar een eindje moest gaan wandelen en u tegemoet gaan". „Dat is bijzonder aardig van je'. Ze meende een droge noot in zijn stem te horen. „Maar misschien heeft de heldere zonneschijn je verleid". Hope slikte „Ja, het is een prachtige middag, vindt u ook niet?" Hij wierp haar een nieuwsgierige blik toe en lachte toen kort. „Kom, kom, Hope, je bent me toch niet tegemoet gekomen om een weer- praatje met me te houden, is het wel?" Ze haalde diep adem. „Neen,. Ik er is iets anders dat ik graag met u wil bespreken. Ik dacht, dat het het beste was om dat hier buiten te doen, waar we niet ge stoord kunnen worden". „Ja?" Hij zag er koel uit, maar ze merkte tot haar schrik dat zijn kaken stijf op elkaar geklemd waren en een ader aan de kant van zijn nek zicht baar klopte. Ze had zijn pas overgenomen en ze liepen nu naast elkaar de helling van de heuvel af, zij met beide han den nog steeds in haar mantelzakken, hij met zijn ene hand ongewoon ste vig om de teugel. „Het gaat over ons gesprek van de vorige week, ik bedoel deze week". Het leek een maand geleden! „Ik zou u Maandag komen vertellen wat ik besloten had. Tenminste „Al goed. Ik weet het wel. Je hoeft heus mijn geheugen niet op te fris sen, weet je", sprak hij met een grim mig lachje. „Het staat me alles ïeel helder voor de geest". Natuurlijk. Hij wilde weten wat er was gebeurd. „Ik heb de vijfduizend gulden ge geven", verklaarde Hope bijna kalm. En toen bleef de rest van de uitleg in haar keel steken en er wilden geen woorden meer komen. Hij wachtte, misschien om haar de gele genheid te geven zich te herstellen. Toen nam hij haar met z'n vrije hand losjes bij de arm. „Ik geloof, dat dit je heel moeilijk valt. Zal ik het voor je afmaken? Er komt niets van een huwelijk met Ri chard Fander, is het wel?" Er heerste even stilte. Toen schud de Hope sprakeloos het hoofd. „Zegt u nu maar, ik heb het je we) gezegd, als u wilt", sprak ze eindelijk op hese toon. „Ik zou geen tijd verspillen met zo iets onbenulligs te zeggen", verzeker de hij haar. „Inplaats daarvan vraag ik echter hoe staat het met het. alter natief9" Ze wierp hem een snelle blik toe. „Bedoelt u.... met u trouwen?" 1 „Ja". „Wel, ik ben bereid mijn belofte te houden natuurlijk". Hij haalde diep adem en zij voelde een ogenblik zijn vingers zich vas ter om haar arm klemmen. „Dus je houdt je belofte? Dan "ze wist opeens dat hij glimlach te, hoewel ze hem niet aankeek, „dan zij we dus verloofd?" „Dat veronderstel ik wel". Hij liet haar arm los en zijn hand in de zak van zijn rijbroek stekend, haalde hij er een klein doosje uit. „Als je dit niet mooi vindt, Hope, mag je later iets anders uitkiezen. Maar ik had graag dat je dit nu aan nam". Voor haar verbaasde ogen deed hij het doosje open om haar een smalle platina ring te laten zien, in het mid den waarvan twee stralende brillan- ten in een beeldige zetting schitter den. „Maar", ze staarde naar de ring, „was u er zo zeker van dat u gelyk zou krijgen? Heeft u dit bij u gedra gen sedert u uw vreemde, ik bedoel ulw aanzoek deed?" Hij lachte en kreeg even een kleur. „Ik hoopte, dat ik deze ring nodig zou hebben". VV.iiiJt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2