Bede- en Offerdag te Meppel leerlingen van Dordrecht spelen toneel Vragen staat vrij MEPPELER COURANT VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Dit nummer bestaat uit 6 pagina's en moet voor het binnenland gefran keerd worden met 2 cent. MEPPEL De bede- en offerdag in onze stad heeft, ondanks de sneeuw, velen naai de kerkdiensten doen gaan. Alle kerk gebouwen waren goed bezet en ont roerd heeft men de woorden van de predikanten aangehoord. In de Ned. Herv. kerk sprak ds Schaap, naar aanleiding van het Bij belgedeelte uit Hosea 2 22. In de Geref. kerk bediende ds Vel- lenga het Woord, uitgaande van het Schriftgedeelte uit Lukas 13 1o. Ds Van Gurp, voorganger van de Geref. Gemeente onderhoudende art. 31 K.O., bepaalde zijn gehoor des morgens bij de woorden van Jeremia 15 1 en des avonds bij Markus 6 45—52. In de avonddienst van de Chr. Geref. Gem, ging ds Biesma uit Hoogeveen voor, sprekende over Lukas 13 15 en Petrus 5 6a. In de Rem. Geref. kerk las ds Van; Nooten eerst voor Ps. 46 en Lukas 13 14 en stond vervolgens stil bij de woorden uit 1 Corinthe 12 26. Ds Laurense had in de Doopsgezin de kerk eveneens de woorden uit Lu kas 13 1—9 tot onderwerp van zijn preek gekozen. Ds Zuiderduyn sprak in het Buurt huis te De Werkhorst over Johannes 4 46—53. In de R.'K. kerk was des middags van 4 tot 6 uur gelegenheid om de slachtoffers van de ramp in de gebe den te herdenken. Ook werden in de samenkomsten van het Leger des Heils de vele om gekomenen in woord en gebed her dacht. CONCERT TEN BATE VAN RAMPENFONDS. Zondagavond, op de avond van de na tionale roifwdag, werd er in de Geref. kerk een concert gegeven, waarvan de opbrengst bestemd was voor het Natio naal Rampenfonds. Het concert werd gegeven door de sopraan mevr. Kïefhorst-Mantel, de tenor de heer G. Kijk in de Vegt en de organist de heer H. Pijlman, allen uit Meppel. De orga nist begon en eindigde het concert met enige orgelsoli, merendeels van Jan Zwart, en hij wisselde de zang af met orgelstukken van Bach en Boëllman. Mevr. Kief horst zong aria's van Bach en Stradella en de heer Kijk in de Vegt zong liederen van Melchior Vulpius. Dy kes en Handel. Men heeft met grote aandacht en in diepe stilte naar muziek en zang geluisterd. Doordat aan het concert weinig be kendheid was gegeven en door de slech te weersomstandigheden was de publie ke opkomst niet groot. Toch kon door ieder's belangloze medewerking het mooie bedrag van 118,50 voor de slachtoffers van de watersnood worden afgedragen, dank zij het initiatief van de heer Pijlman. MEDELEVEN Het bedrag, dat Meppel bijeenbracht ten bate van het Nationale Rampen fonds, is sinds Vrijdag gestegen van ruim 31.000 tot 37.000. Een treffend blijk van medeleven werd gegeven door enkele oudjes van „de Ol- de Inval", die samen de gemeente-ont vanger een briefje van 10 kwamen brengen. De bewoners van het Ned. Her vormde Rusthuis bleken eveneens ge troffen door de ellende in de noodgebie- den. Zij brachten samen 139 bijeen, een bijdrage, die voor zichzelf spreekt. De gemeente-ontvanger neemt gaarne de giften voor het Nationale Rampen fonds in ontvangst. Zijn gironummer is nog steeds 35139. SNERT IN ZWEDEN Een hotelhooder in Meppel ontving' van een bevriende hotelhouder, eigenaar van het Grand Hotel in de Zweedse stad Halsing'oorg (45000 inwoners) het ver zoek hem een paar echt Hollandse re cepten te willen zenden. Hij was nl. van plan een Hollandse dag en soirée te hou den in zijn restaurant en de opbrengst daarvan ter beschikking te stellen van het Rampenfonds. Van snert en boeren kool is al de uitvoerige bereidingswijze onderweg. OPENING NIEUW GYMNASTIEKLOKAAL Het nieuwe gymnastieklokaal aan de Ceintuurbaan zal Zaterdagmiddag 14 Februari officieel worden geopend. OPENBARE LEESZAAL Nieuwe boeken Romans: J. v.d. Linden Moeder; A. S. Turnbull Het heilige gewaad. Studiewerken: B. Aafjes Vorstin onder de landschappen; A. Adler Mensenkennis. EVANGELISATIE-BIJEENKOMST Vrijdagavond werd in „Theofilus" een bijeenkomst gehouden van de Youth for Christ-beweging op uitno diging van de Chr. Reciteervereniging „Excelsior". De avond werd geopend door de ere-voorzitter van „Excelsior", de heer J. D. Kaptein. Als evangelist trad op de heer Leo Pasman, de heer Abbink leidde de sa menzang. Medewerking werd ook ver leend door de pianiste mej. Maaike v.d. Heuvel en een violist, all"n uit Haarlem. Het was jammer, dat voor deze avond de opkomst niet groter was. NUTSSPAflRBANK In Januari werd f61712,72 ingelegd1 en f 24195,10 terugbetaald. Er werden 32 nieuwe boekjes uitgereikt. DE KRANT EN HET WEER In verband met de weersomstandig heden en de slechte wegen bestaat er zeer grote kans dat de krant Iaat in Uw bezit komt. Wjj roepen daarvoor bü voorbaat Uw clementie in en vragen U to bedenken, dat onze bezorgers onder deze omstandigheden een allesbehalve benijdenswaardige taak hebben. De Uitgev Uit hel politiedagboek Vrijheidsberoving. Terzake overtre ding van de vogel-wet werd proces verbaal opgemaakt legen K. K. alhier, K. had achter zijn woning een vo lière waarin hij o.rn. lijsters, vinken, een kneu en ean geel gors' hield, alle beschermde vogels. Het gevogelte w^rd in beslag genomen. GESLAAGD Onze oud-stadgenote mej. T. Pou- wels slaagde te Groningen cum laude voor 't doctoraal examen geneeskunde. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het candidaats-examen vee artsenijkunde geslaagd de neer P. Werkhorst van hier. UIT HET POLITIEDAGBOEK Door de gladheid van de weg had vorige week nog een aanrijding plaats en wel op de Stationsweg. Hier kwam een auto, bestuurd door J. H. E,, in botsing met een fietser, de scholier W. N. Beiden wilden voorrang verle nen, doch schoven door de gladheid door. De scholier liep een hoofdwond Onder voorzitterschap van de heer C. op en is per taxi naar het Diacones- te Rietstap werd in het Geref. Verent- senhuis gebracht. 1 gingslofcaal een ledenvergadering gehou- den van de afd. van de CBTB. De heer A. Hertong werd benoemd in de sociale commissie: tot algemeen bestuurslid VRIJWILLIGERS VOOR BESCHER MING BEVOLKING In verband met de werving van de vrijwilligers voor de verschillende dien sten van de organisatie Bescherming Be volking in deze provincie, ligt het in de bedoeling te Assen binnenkort ter inlei ding van die actie een belangrijke pro vinciale bijeenkomst te houden. De mi nister van Binnenlandse Zaken zal in die vergadering een kort woord spreken. KOEKANGE C.B.T.B.-VKRGADERING. PRINSES MARIJKE-RIT De inmiddels traditioneel geworden Prinses Marijke-rit, telken jare geor ganiseerd door de Motor- en Auto mobielclub „De Knalpiepe", zal dit jaar op Zaterdag 21 Februari gehou den worden. Er zal gereden worden in vijf klassen, n.l. solomotoren sport, auto's sport, solomotoren toer, auto's toer en motoren met duorijder toer. De sportklassen zullen ongeveer 125 km rijden, gedeeltelijk over zand wegen. De toerklassen zullen onge veer 110 km rijden over uitsluitend verharde wegen. De start vindt plaats in de Prins Bernhardstraat. Na afloop zal de burgemeester van De Wijk in hotel Ogterop de prijzen uitreiken. De prijzen bestaan uit zilveren wisselbe kers, zilveren medailles, medailles en kunstvoorwerpen. PAREN-COMPETITIEWEDSTRIJDEN MEPPEL-STEENWIJK-ASSEN De vorige week werden tussen As sen, Meppel en Steen wijk een twee tal paren-competitiewedstrijden ge speeld uitgaande van de Ned. Bridge bond district Drenthe. Vorige week werd een wedstrijd te Steenwijk, deze week te Meppel gespeeld en er zal nog een wedstrijd te Assen plaats vinden, waarna de definitieve resultaten be kend zullen zijn. De uitslagen van de te Meppel ge speelde wedstrijden zijn: Groep A: 1. Leezer-Bartelds te As sen; 2. Odding-Stahl; 3. Gorter-Ties te Assen;. 4. echtpaar Doze te Meppel; te Assen: 6. De werd gekozen de heer J. Buiter. Tot af gevaardigden naar de jaarvergadering te Assen werden aangewezen de heren H. Linde en Kis. de Roo. De heer Kikkert uit Hollandscheveld hield 'n spreekbeurt, waarbij hij sprak over „De behartiging van de geestelijke en stoffelijke dingen in onze organisa tie". Hierop volgde een geanimeerde be spreking. JAARVERGADERING GEREF. SCHOOLVERENIGING. In het jeugdgebouw hield de Geref. Schoolvereniging haar jaarvergadering, tevens ouderavond, onder voorzitter schap van de heer H. J. Steenbergen. Deze opende op de gebruikelijke wijze en gewaagde in zijn openingswoord van de grote voorrechten, die ook weer in het verstreken jaar waren genoten uit Gods trouwe vaderland. Jaarverslagen werden uitgebracht zo wel door de secretaris als door de pen ningmeester. Er kon een voordelig sal do worden geboekt. Mej. Van Oosten hield een inleiding over: „Het eerste schoolbezoek". De heer J. W. Nijmeijer bracht namens de commissie van toe zicht verslag uit. Nieuwe commissiele den werden de heren A. Mulder, J. B Smink en H. Linde. De heer P. J. ten Heuvel hield een inleiding over: ,,Het gezag in de school". Namens de zuster verenigingen te Ruinerwold en Berghui zen werd het woord gevoerd door de heer J. Zwiers, mevr. Mulder-Bouw knecht bracht verslag uit over de nutti- 5. Dijkstra-Bunini_ Groot-Slager te Steenwijk; 7. Kuiper-g<_ ha„dwerkelli al5 nieuwe commissiele- Hartog te Steenwijk; 8. echtpaar Van den hiB wmlen aangeweze„ de da. Esso te Meppel; 9 Steenbergen-P], - D Vriea-Bakker, Bakker-Bloem- lipsen; 10 v. Brussel-Boven te Meppel; - 11. Steenbergen-De Groot, Steenwijk; 12. Wesseling-Venhuizen te Assen;. Groep B: 1. Van Dijken-Jsnsen te Assen; 2. Blom -DeVries te Meppel; 3. Douwens-Hofstra te Meppel; 4. Pie- ters-Zondag te Assen; 5, Nijman-De Leeuw te Steenwijk (invaller); 6.Brui- Mulder te Meppel; 7. Assen-Kreuze te Meppel; 8. Kuiper-Paling te Steen wijk; 9. echtpaar Dekker te Assen; 10. echtpaar Bijkerk te Steenwijk; 11. Hartog-De Boer te Steenwijk; in vallers eerste wedstrijd: echtpaar Wijn bergen te Steenwijk, echtpaar Smits, j Groep C: 1. echtpaar Rademaker te Meppel; 2. echtpaar Van Loozenoord te Assen; 3. Robaard-Hofstra te Mep pel; 4. Ter Heide-Knol te Meppel; 5. echtpaar Van Coevorden te Assen: 6. Soer-Veldman te Meppel; 7. Vooren- kamp-Meus te Assen; 8. Loef-Van der Werf te Assen (invaller); invallers eerste wedstrijd: Mulder-Mamits; Franssen-Popken; Paling-Osse te Steenwijk. VOOR HET RAMPENFONDS Ook verschillende Meppeler vereni gingen stellen een deel van haar kas geld beschikbaar voor het Rampen fonds. Zo heeft de buurtvereniging Oosterboer een bedrag van f250 ge geven. De uit 17 leden bestaande voet balvereniging „De Treinboys" besloot dit jaar de jaarlijkse feestavond niet te laten doorgaan, maar het daarvoor uitgetrokken bedrag (f 75) over te maken op de girorekening van de ge meente-ontvanger ten bate van het Rampenfonds. JUBILEUM BIJ BROCAFHARM. Bij Brocapharm is Vrijdag het zilve ren dienstjubileum gevierd van de heer Zwiers, Piet Heinstraat. In verband met de nationale ramp had deze viering een sober karakter, hetgeen vooral in het achterwege blijven van de muzikale me dewerking van de Brocapharm Harmo nie tot uiting kwam. Namens directie en personeel werd resp. het woord gevoerd door de heren van Papenrecht, Sarde- man en Galjaard. Voor de afdeling to neel en de Harmonie complimenteerden mej. v. d. Spek en de heer v. d. Wedden de jubilaris. De jubilaris ontving fraaie geschen ken, terwijl ook mevrouw Zwiers, in de hulde aan haar man betoond, werd be trokken. DE WIJK VOOR DE GETROFFEN GEBIEDEN. Tijdens een bijeenkomst van de Vrou wenvereniging van de Ned. Herv. Kerk werd besloten ƒ300 te storten op de re kening van het Nationaal Rampenfonds. AANSTELLING. De gezinsverzorgster, mej. Padding, werd onlangs aangesteld in gelijke func tie met als standplaats Rotterdam. TWINTIG GULDEN PEK GEZIN. De inzameling voor het Nationaal Rampenfonds heeft in onze gemeente 19.900 opgebracht, wat neerkomt op een gemiddeld bedrag van ongeveer 20 per gezin. Er werden 3400 zakken voor de noodgebieden ingeleverd. Vijf vracht auto's vol goederen werden door de in gezetenen van onze gemeente beschik baar gesteld. AFGELAST. De tweede avond voor het Diacones- senhuis, gaat wegens de huidige bijzon- door B. en W. aanbesteed de bouw van dere omstandigheden niet door. j twee dubbele woningen aan de Boersteeg berg en Colenbrander-te Rietstap. Het hoofd der school, de heer Dijk-; stra, sprak over de Vacantiekolonies en over de opneming van de kinderen in de maanden April en September. Aangaan de dit punt werd besloten zich bjj de scholen uit omliggende plaatsen aan te passen. Het bestuur verkreeg machti ging van de leden om de woning van het hoofd der school te restaureren. Inplaats van de heer G. Fluit (niet herkiesbaar) werd als bestuurslid kozen de heer J. W. Nijmeijer. Ds Hex-der wekte in zijn slotrede allen op, pal te staan voor het Chr. onderwijs, met gebed en met gave. Daarna sloot hij de bijeenkomst met dankzegging. OUDERAVOND O. L. SCHOOL RU INERWEG. In een lokaal van de O. L. S. werd een ouderavond gehouden onder voorzitter schap van de heer R. Schulting. Dr Aal- bers uit Emmen, voordien schoolarts te Meppel. vergastte de aanwezigen op 'n buitengewoon interessante en leerrijke lezing over: „Opvoeding". Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met zang en voordracht door leerlingen der hoogste klassen. Al met al was het weer een uitstekend geslaagde avond. 2UIDWOLDE VIJFTIG DUIZEND VOOR RAMPENFONDS. De opbrengst van de in onze gemeente gehouden collecte voor het Nat. Rampen fonds bedroeg in totaal 50.363.84. De gemeente telt 7050 inwoners, zodat de op brengst per inwoner is 7.10. Verdeeld over de verschillende dorpen en buurtschappen was de opbrengst als volgt; Steenbergen, Kerkenbosch en Westerveld 18.654; Lageveen en Mod dergat 1.670; De Weide en Nijstad 2.466.50; Ten Arlo en Lubbinge ƒ1.909.50; Veeningen en Willemoesbrug 3.020.50; Fort, Bloemberg, Rabbingerveld 3.041; Linde, Vuileriete, Burg. Jansstraat, Schrapveen, Paardelanden, Schottershui- zen en Nolde 6.947; Drogteropslagen en Linderveld 4.075.44; Kerken veld, Alte- veer en Oosterveld 8.579.90 (de tot de gemeente Zuidwolde behorende buurt schap Alteveer en Oosterveld telt 53 ge zinnen en alleen in deze buurtschap werd een bedrag gecollecteerd van 2613.90). RUINERWOLD WATERLEIDING VORDERT. Konden we enige tijd geleden iets ver melden over het tijdelijke proefpomp- station voor het waterleidingbedrijf voor Ruinerwold, Koekange en De Wijk, bij de Sultansberg en het leggen van het buizennet, nu kunnen we mededelen dat de plannen vastere vorm krijgen doordat op Maandag 23 dezer te Assen door de directie van de waterleidingmaatschappij „Drenthe" de bouw van een pompgebouw met reinwaterkelder en sproeigebouwtje bij het Sultansmeer zal worden aanbe steed. Door deze aanbesteding blijkt dus dat ter plaatse water van goede kwaliteit en voldoende hoeveelheid is aangetroffen om het pompstation met bijbehorende wer ken te plaatsen. De omgeving van het Sultansmeer zal dus een belangrijk cen trum worden voor de drinkwatervoorzie ning van Zuid-West-Drenthe. AANBESTEDING WONINGBOUW. Vrijdagmorgen werd ten gemeentehuize Voor het Nationaal Rampenfonds De toneelclub van de M.T.S. te Dordrecht, die deze week haar 25- jarig jubileum zou vielen, heeft besloten met het toneelstuk, dat voor die gelegenheid was ingestu deerd, het land in te trekken, om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van de ramp, waar mee zij in Dordrecht en omgeving in zo nauw contact zijn geweest. Het bestuur van deze vereni ging. dat tijdens een tocht van 500 km. door de provincie, o.a. in Groningen en Assen voorstellin gen besprak, kwam ook in Mep pel aankloppen. Met de directie van schouw burg Ogterop maakte men de af spraak om Donderdagavond 12 Februari ook in deze stad een uit voering te geven van dit toneel stuk. Het is een thriller, die de titel draagt: „Als de klok waarschuwt" en geschreven werd door de twee Nederlandse auteurs R. en C. H. Feenstra. Het gezelschap heeft een goede toneel-reputatie en trekt in Dor drecht altjjd volle zalen. De re censies, die de secretaris verza melde, konden echter nu niet wor den overgelegd, omdat in zijn huis in Zwijndi-echt anderhalve meter water had gestaan. De spelers nemen hun décors mee; de affiches werden gratis ge drukt in Dordrecht. Door de di rectie van de schouwburg wordt de zaal gratis ter beschikking gesteld, de toneelbediening zal ook gra tis zijn en de kellners zullen 15% van hun verdienste van die avond afstaan voor het goede doel. Voor de kaartverkoop hebben zich belangeloos beschikbaar ge steld de sigarenhandelaren Van Veen en Pouwels, waar vanaf Dinsdag kaartverkoop plaats heeft. Men heeft gemeend in verband met het bijzondere karakter van deze uitvoering geen plaatsbespre king te moeten houden. Met de burgemeester van Dor drecht schaart ook Meppel's bur gemeester zich achter dit mooie initiatief, dat zij met warme woor den van aanbeveling wensen te steunen. De burgemeester van Dordrecht: Dordrechts positie in deze stormramp was een heel bijzondere. Aanvankelijk was het zelf ernstig ramp gebied, toen het water een halve meter hoger kwam dan de dijken, die de stad en het eiland van Dordrecht bescher men; het water met tomeloze vaart de stad binnenstroomde, en de dijken op ve le plaatsen het langzaam maar zeker begaven. Met de hulp van honderden opgeroepen vrijwilligers konden deze ga ten met dagen en nachten werken pro visorisch worden gedicht, en zo kon een ramp voor de bevolking van de stad en het eiland worden voorkomen. Toen werd het oude Dordt voorpost van de verzorging en doorvoer van de hulp troepen voor de rampgebieden op de an dere Zuid-Hollandse eilanden en Zee land, en voor de opneming, verzorging en doorvoer van evacué's uit deze ge bieden. Het is begrijpelijk, dat wie dit alles van zo nabij meemaakte, er behoefte aan heeft om gelden in te zamelen voor de slachtoffers. En waar de bevolking van het zelf getroffen Dordt, ongerekend de bjjdragen van de grote bedrijven, via meer dan 1200 collectanten reeds an derhalve ton bij elkaar bracht, is het begrijpelijk, dat de leerlingen van onze M.T.S. hiervoor elders nog een poging wagen. Ik vertrouw, en wens hun toe, dat ook l)un roepstem verstaan zal worden. Mr J. A. H. J. van der Dussen. De burgemeester van Meppel: Ik ken natuurlijk Meppel nog niet, en vraag mij af: zal de stad op dit ini tiatief antwoorden zoals deze enthousi aste jongelui verdienen, dus: door de zaal overvol te laten stromen. Ik hoop het wel zeer. Ik geloof het ook wel, want: 1. dit aanbod komt voort uit hulpvaar digheid en barmhartigheid met een tikje jeugdige durf; 2. het is gezond voor de jongelui dat zij, na wat zij meegemaakt hebben, zichzelf en ook ons een overgang bieden naar het nol-male leven; 3. en dat is het voornaamste: wij mogen geen initiatief dat geheel ten bate van onze zo diep beproefde en zwaar getroffen landgenoten werkt laten staan. Zo is mijn samenvatting maar één woord tot Meppel: Komt! C. C. DE JONGE. Behalve dat een abonné van Wereld Post gratis vragen kan stellen op het gebied van emigratie, is de inhoud zodanig, dat vele vragen door de artikelen al beantwoord worden. Vraag eens een proefnummerDit nummer kost U niets Administratie: Drukkerij-Uitgeverij Fa. J. A. BOOM en Zn., Hoofdstraat 87, Meppel. Telefoon K 5220 - 1341 (2 lijnen). Adv.-Ingez. Med. en twee enkele woningen in de buurt schap De Weide. Op 3 October werd deze bouw ook aanbesteed, doch niet gegund daar de bedragen toen te hoog werden geacht. Voor het bouwwerk werden thans 9 biljetten ingeleverd met als twee hoogsten resp. R. Scheper en H. Wittink (De Wijk) 45.233 en J. H. Lambrechts (Meppel) 45.006. De twee laagsten waren H. Reins (Zuidwolde) 43.298 en J. Drenthen (Zuidwolde) 43.146. Uit Ruinerwold schreven nog in L. Schipper 44.616. G. Smilde Jzn. 43.895 en B. Smilde Rzn. 43.744. Voor het schilderwerk was enige in schrijver J. Seijdell en Zn., (Meppel) met 2958. Voor het loodgieters en sanitaire werk werden, vier biljetten ingeleverd van de Meppelers W. Hulsbergen 1710, J. Hou- del en Zn., 1625, W. van Aalderen 1598 en J. Wassens 1415. Voor de electriciteitswerken waren vijf gegadigden, waarvan hoogste was A. van Kalteren (Nijeveen) 1343 en de laagste S. J. Burema ,De Wijk) 527.50. Door C. en A. Bensik (Ruinerwold) werd inge schreven voor 875. Totaal der laagste inschrijvers 48.046.50. De raming werd niet bekend gemaakt. Gunning in beraad. ZAKKEN VOOR NOODGEBIED. Met medewerking van de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „Algemeen Be lang" zijn onder de leden van die fabriek zakken verzameld. Deze zijn bestemd voor het herstel van de dijken in de door de ramp geteisterde gebieden. AANMELDING VAN ARBEIDSKRACHTEN. Onder leiding van de heer S. H. Hoogenberg hebben zich 54 mannen aan geboden voor onmiddellijke tewerkstel ling als grondwerker of melker in de door de ramp geteisterde gebieden. ANSEN NIEUWJAARSVISITE PLATTELANDSVROUWEN In café Slagter hield de afdeling Ansen van de Bond van Plattelands vrouwen haar Nieuwjaarsvisite, waabij ook de mannen en ouden van dagen waren uitgenodigd. De vice-voorzit.ster, mevr. A. Tissingh-Benning, herdacht in haar welkomstwoord de grote ramp, die ons land getroffen heeft. Er werd ten bate van 't Nat. Rampenfonds een verloting gehouden. Het gezelschap Hart voerde op „Rassenhaat" en „De Wondersteen". In de loop van de avond werd de af deling een mooie voorzittershamer aangeboden, geschonken en vervaar digd door onze plaatsgenoot, de heer H. B. Luning, wat zeer op prjjs werd gesteld. In de pauze kwam een van de ouden van dagen, de heer A. Muggen, op het toneel met enkele voordrachten. HOOGEVEEN VOOR DE GETETTERDE GEBIEDEN. Ingevolge de .ankondiging van de burgemeester werd Zaterdagmiddag een huis-aan-huis-inzameling gehouden van beddegoed, dekens, lakensenslopen voor de geteisterde gebieden, die een verrassend resultaat heeft opgeleverd.. Nog dezelfde avond kon een grote hoeveelheid goede ren de plaats van bestemming bereiken. Het concert, dat Zaterdagavond werd gegeven in zaal Homan door de heer P. C. de Geele en medewerkers, heeft een bate van 323 opgeleverd. De collecte in de Remonstrantse Kerk leverde 557.06 op. DE HEER BUURMAN OVERLEDEN. Zaterdagmorgen is plotseling overleden de heer H. Buurman, gepens. opperwacht meester der Kon. Marechaussee alhier. De overledene bereikte de leeftijd van 66 jaren NIJEVEEN VOOR HET RAMPENFONDS. Door de zuivelfabriek „Kolderveen" werd een bedrag van 500 en door de zuivelfabriek „De Eendracht" te Nijeveen nog 350 bij de burgemeester afgedragen voor het Nationaal Rampenfonds. DIEVER AANBESTEDING WEG- VERBETERÏNG DIEVER-ELSLOO Door het gemeentebestuur van Die ver werd in café Brinkzicht aanbe steed het verbreden en vernieuwen van de weg van Diever naar Elsloo met 2 zijtakken tot de grens van de provincie Friesland en 1 zijtak tot de grens van de gemeente Vledder, met bijkomende weken. Hoogste inschrij ver: fa Kraayema en Vellinga, Haren (Gr.), voor f118.000; laagste inschrij ver fa Bonneina en Oosterhuis, Uit- huizermeeden, voor f 109.800. De gun ning werd in beraad gehouden. WAPSE VOOR HET RAMPENFONDS. De collecte, hier gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds, bracht 3963.25 op. TELEVISIE-BIJDRAGE. In café De Groot kon de Televisieuit zending van de overstromingsramp wor den bijgewoond voor een toegangsprijs van 0.50. De baten kwamen geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Een en ander bracht ruim 30 op. MET MOTOR GESLIPT. Toen onze plaatsgenoot, de heer F. Otten, met zijn motor uit de richting Smilde kwam rijden, slipte de machine ter hoogte van de Veener Sluis. De heer O. kwam te vallen en werd met een zware hersenschudding by zijn broer binnengebracht. Hij zal daar een poos absolute rust moeten houden. WAPSERVEEN VERKIEZING NOTABELEN. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente werd een verkie zing gehouden voor de benoeming van twee notabelen, wegens bedanken van de heren L. Sol en S. Stevens. Gekozen werden de heren H. Duiven en J. B. Sol. Het is stil Het is stil op deze Zondageen week nadat schrik als een wilde kreet de harten verscheurde. Witte sneeuw heeft zich gelegd op onze wereld en de geluiden van het leven gedempt. Een zware vacht van witte rouw. De vlaggen hangen stil halfstok in de grijze lucht. Zwaar is ons hart van rouw, lood zwaar. Eens zal deze sneeuw weer smel ten. Eens zal deze winter wijken voor een voorjaar. Men zal het water pompen van de verzilte gronden en de boeren zullen terugkeren en de ploeg door de aarde sturen zoals hun vaders deden en lange geslachten van boeren vóór hen, storm, en water ten spijt. Maar er zullen vele velden zijn, die geen oogst dragen deze zomer. Er zullen weilanden zijn, waarin tegen de schemer van een zomerdag geen geloei van beesten klinkt. Er zullen in de kring van hen die terugkeren zo veel gezichten ontbre ken. Een ander zal in de keuken staan bij de dampende pol, een ander zal het veld omleggen in rechte voren. Een lieve glimlach is voor altijd ver- stard in die nacht van storm en wa ter, een kinderstem in een angstige roep verstomd. Een eeltige hand, die in de golven verdween, zal nooit meer liefkozend rusten op de hoofden van de kleine jongens. Er zullen nog heel veel tranen ge schreid worden. Maar de moed zal blijven. En daarom zal dit mooie land eens weer bloeien in de volgende zomer. PRINSESSEN DEELDEN SPEELGOED UIT Zaterdagmiddag hebben de prinses sen Beatrix en Irene onverwacht be zoeken gebracht aan evacué's uit Zee land die in Doorn en Soesterberg zijn ondergebracht. Geruime tijd hebben de prinsessen zich met de vluchtelingen onderhou den. Zij deelden speelgoed uit aan de kinderen. De evacué's waren diep ontroerd. FREDERIKSOORD BEATRIX-OORD Donderdagavond kwamen de com missies van voorbereiding en aanbe veling met verschillende dames van de afdelingen van de Bond van Platte landsvrouwen en .Chr: Vrouwenvereni ging in de gemeente Vledder bijeen om de resultaten na te gaan van de werfactie van leden voor het Noorde lijk sanatorium „Beatrix-oord" te Ap pelscha. Het bleek, dat deze actie, dank zij de spontane en warme medewerking van de dames buitengewoon is ge- saagd. Het ledental van 'n op te richten afde ling in de gemeente Vledder zal de 400 benaderen. De regelingscommissie zal zich op korte termijn gaan bezighou den met de voorbereidende werkzaam heden om tot een afdeling te komen. Daarna zullen de leden per adverten tie worden opgeroepen om in een ver gadering de afdeling tot een feit te maken. DORPSGEMEENSCHAP De jaarvergadering, Vrijdagavond gehouden in „Ons Dorpshuis" door de Dorpsgemeenschap, was matig bezocht. Wegens afwezigheid van de secreta ris, de heer P. H. Pit, bracht de pen ningmeester, de heer I. J. vander Walle, het jaarverslag uit. Hij deed daarna rekening en verantwoording over het afgelopen jaar. Op voorstel van het lid van de kascommissie, de heer A. Puper, werd hem volledige décharge verleend. De periodiek af tredende bestuursleden, de heren J. van Leenhoff en J. Beute werden her kozen. In plaats van de heer Joh. Augustijn (niet herkiesbaar) koos de vergadering de heer S. T. Winkelman. De heer W. Jongebloed deed verslag namens de werkgroep ontspannings avonden. Van de werkgroep muziek- onderricht was een schriftelijk verslag ingekomen. In principe werd besloten het muziekonderricht aan kinderen weer ter hand te nemen, de betreffen de commissie te verzoeken hiervoor de nodige stappen te doen en het onder wijs niet te beperken tot kinderen van de leden. Besloten werd op Koninginne- verjaardag uiting te geven van mee leven. De wijze waarop werd voor lopig vastgesteld. Vragen en mede delingen werden gedaan omtrent de pogingen om tot een zwembad te ko men. Een werkgroep werd samenge steld, bestaande uit de heren J. van Leenhoff, N. Verhagen, G. Verboom, A. Puper en J. G. Mensink Bzn, om nadere aandacht te besteden en mo gelijkheden onder ogen te zien ten aanzien van verbetering van de mr M. van Naamen van Eemneslaan. De lei ding van de avond berustte bij de voor zitter, de heer J. van Leenhoff. BALKBRUG VELE KLEINTJES. Door de leerlingen van de Chr. Natio nale school is een bedrag van 132,40 bijeengebracht voor het Rampenfonds. Het geld kwam hoofdzakelijk uit de spaarpotten der kinderen zelf. VOORZITTER WATERSCHAP „OMMERVELD". De heer J. Jansen te Ommerschans ls benoemd tot voorzitter van het water schap „Het Ommerveld".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2