03 Honderd-en-Achtste Jaargang No. 17 Maandag 9 Februari Gaten in dijken worden gedicht Wat voor weer? CL(gemeen/Keuwphlad ml üiidiUtimtJiem J'ocid-ÖVeklJ^eL MËPPËIËR C OUR ANT Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machte loos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegen over wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenhand te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiele hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor een grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe ivorden of schenken weg zonder te letten op wat ivij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weel een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, die was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervon den wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aange daan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wan neer hy elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet, welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrou wen in Hem. Dit lijden voert naar een uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. levenden in de ge doleerde gebieden hadden te kampen is een tekort aan water. De beman ning van deze Rijnaak heeft daar om als s.o.s. aan de overvliegende piloten op hun boot geschreven zend water". GRATIS BRILLEN VOOR GETROFFENEN. Slachtoffers van de ramp. die in de verwarring him bril hebben verloren, kunnen bij dè opticiens van de evacua tieplaats gratis een nieuwe bril aan schaffen onder overlegging van een door het Rode Kruis of andere bevoeg de instanties afgegeven verklaring. Dit is mogelijk gemaakt doordat de groothandel brilleglazen en monturen gratis ter beschikking stelt van de op ticiens en deze geen werklonen zullen berekenen. De Federatie van Neder landse opticiens-organisaties verzoekt alle opticiens in den lande bij wie ge troffenen zich melden, zich hieraan te houden. Deze regeling geldt behou dens verlenging tot 15 Februari. SCHEPEN TERUGGEKEERD Alle schepen die niet direct aan de evacuatie deelnemen zijn naar huis te rug gevaren, uitgezonderd de verbin dingsschepen. Aan de schepen is de hartelijke dank overgebracht van prins Bemhard, de Koninklijke Mari ne en de Koninklijke Landmacht. Engelse fiscus boekt record-ontvangsten De minister van financiën. Butler, kan zich in de handen wrijven, want het zo juist verschenen rapport van de belasting-autoriteiten bewijst dat vorig jaar een record is gehaald van het aantal personen die belasting be taalden, en een record van de totale opbrengst. In dit land van bijna 50 mil- lioen inwoners zijn er 20.350.000 die in aanmerking komen voor belasting betaling. doch 4.500.000 werden vrijge steld hetzij omdat zij het minimum niet haalden, hetzij omdat zij zoveel konden aftrekken dat zij buiten schot bleven. De overigen, 15.850.000 in getal (50.000 meer dan tevoren) betaalden in totaal £2.361.919.000 of 250.000.000 meer dan tevoren. De grootste groep, bijna 10 millioen, verdiende tussen 250 en 500 per jaar en 2Vs millioen tussen de 500 en 1000 per jaar. Er waren 60 per sonen die, na hun belasting betaald te hebben, nog 6-000 of meer per jaar ter beschikking hadden. Van deze per sonen waren er 38, die een inkomen hadden (vóór betaling van belasting) van 100.000 of meer, en die men dus „millionnair" (in guldens) zou kun nen noemen. Het jaar tevoren waren er nog 42; maar in de loop van vorig jaar zijn er vief overleden, en er zijn er geen bijgekomen! Het water zakt op verschillende plaatsen Het ziet er naar uit, dat de meeste van de bressen, die de stormvloed in de dijken geslagen heeft, nog voor de zomer kunnen worden gedicht. De structuur van ongeveer negen van de tien gaten is van die aard, dat herstel spoedig mogelijk geacht wordt. Inmiddels zakt het water in de ondergelopen polders. Op vele plaatsen in de overstroomde gebieden zakte het water Zaterdag 25 tot 50 cm. Indien de ondergelopen landerijen nog dit voorjaar weer droog komen, zal de schade door verzilting meevallen. De evacuatie van het vee verloopt vlot en naar wens, waarbij blijkt dat AANTAL DODEN 1395. Maandagmiddag bedroeg het ge noteerde aantal slachtoffers van de overstromingsramp 1395. het snelst, waar het kan worden af gevoerd door sluizen. In gebieden met bemaling zal het langer duren, eer het water is weggewerkt. Het totaal aan tal gaten was nog niet bekend. Moei lijkheden leveren die gaten op, waar het water bij vloed en eb in en uit stroomt. Aan Engeland is gevraagd, of men nog" betonnen pontons beschikbaar zoals werden gebruikt "tijdens -de "oorlog voor liet aanleggen van kunst matige havens. Deze pontons kunnen goede diensten bewijzen als afsluit- stukken. er minder vee is verdronken, dan aan vankelijk werd verwacht. In Schou- wen-Duiveland werd het verdronken vee geschat op 90% van het totaal. De ze schatting zal wellicht teruglopen tot 50%. Stamboekpaarden zullen zo veel mogelijk in enkele delen van Zeeland worden geconcentreerd. Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 en 40.000. Het is begrijpelijk dat de des tructors in het Zuiden des lands sedert Zondag reeds op volle toeren hebben gedraaid. Men kreeg bovendien hulp van andere destructors uit het land, o.a. uit Bergum, Hoorn en Purmerend. In Son (Noord-Brabant) worden op het ogenblik dagelijks duizend cadavers aangevoerd. Ook .de destructors Hansweert, Overschie en Antwerpen werken mee. Voor wat het overstroom de deel van Brabant betreft zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opge ruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waaronder men ook dood vee denkt aan te treffen. ZEVEN POLDERS VEILIG GESTELD. Door de onvermoeide krachtsinspan ning van troepen van het regiment Jo- han Willem Friso is een gat in de dijk van de Emanuelpolder in de gemeen te Krabbendijke (Zeeland) gedicht. Daardoor is de bedreiging van zeven polders voorlopig afgewend. Het water in de noodgebieden zakt Verschillende dij ken verk6reti nog i»* groot gevaar. Vliegtuigen voeren op de bedreigde punten nog steeds zandzakken i Deze foto toont het afwerpenvan zand zakken tussen St. Annaland en Sta EEN WEEK OP ZOLDER Tussen Poortvliet en Stavenisse is Zaterdagmiddag nog een 9-jarig jonge tje op de zolder van een afgelegen, on der water staande boerderij aangetrof fen. Het kind was bewusteloos. De ove rige leden van het gezin bleken te zijn omgekomen. Per hefschroefvliegtuig werd het be wusteloze knaapje naar een ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht; de piloot maakte er een landing voor in de tuin van het ziekenhuis. In de loop van Zaterdagnacht kwam het kind bij kennis. Zijn toestand echter kritiek. PRINSESSEN EN MINISTERS NAAR RAMPGEBIED. De prinsessen Beatrix, Irene Margriethebben Zondagmiddag een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins wa ren van oordeel dat het noodzakelijk was, dat hun dochters zich een volledig beeld vormden van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Mi nister-president dr W. Drees maakte Zaterdagmiddag een vlucht boven het getroffen gebied. Zondag bezocht hij per vaartuig van de Rijkswaterstaat de overstroomde gebieden. Te Middel- hamis woonde dr Drees een gemeen schappelijke kerkdienst van de pro testantse kerken bij. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, bracht een bezoek aan West-Brabant en Zeeland. DE ONTZILTING GRONDEN. VAN Een apart probleem in de onderge lopen gebieden vormt de ontzilting. Ontziltingsdeskundigen hebben reeds vele grondmonsters laten nemen van ondergelopen gebieden. Het zoutgehal te wordt onderzocht. Een geluk bij een ongeluk is, dat veel van het overstromingswater in Noord-Brabant en Zuid-Holland brak en niet zout is. Wanneer het water snel genoeg is afgevoerd, zal men daar waarschijnlijk reeds deze zomer rede lijke oogsten kunnen verkrijgen. Een liter zeewater bevat ongeveer 30 gram zout. Wanneer de grond meer dan 10 gram zout per liter bodemwa ter bevat, is er vrijwel geen landbouw meer mogelijk. De regen zal dus een belangrijke factor in het ontziltings- werk vormen. Het regenwater spoelt het zout dieper de bodem in, dan de plantenwortels kunnen komen. De er varingen van Walcheren komen thans zeer te pas. Het regenwater van één winter zal waarschijnlijk voldoende zijn om de nu ondergelopen Zeeuwse DE 24 MILLIOEN GEPASSEERD. Zaterdagavond was het bedrag, dat binnen gekomen is by het Na tionaal Rampenfonds gestegen tot 24.080.000.—. gronden zo zoutvrij te maken, dat uiteraard met enige reserves land bouw mogelijk zal zijn. DEFENSIE-INSPANNING GAAT DOOR. Ondanks de ramp zal Nederland aan zijn verplichtingen voor de opbouw van zijn defensie voldoen. DIJKWERKEN. Oost-Tholen heeft thans weer een vrij veilige zeewering door het onver moeide werken van 1300 dijkwerkers en 700 militairen, die honderdduizen den zandzakken aanbrachten op de dijk van Sint Annaland naar Sint Maartensdijk. Het werk aan de dijken is aangepakt door Amerikaanse. Fran se, Engelse en Nederlandse militairen, burgers uit alle delen van het land, Duitse vrijwilligers en. ingenieurs van de Rijks- en provinciale Waterstaten. De dijk rond Krabbendijke is door duizenden mannen versterkt. Het dorp ligt thans droog, doch is geheel ver laten. Het zal wel April worden, voor dat de bevolking hier kan terugkeren. Vele Nederlandse troepen ziin reeds afgelost. Het waren grotendeels recru- ten, wier opleiding men niet in gevaar wilde brengen. Overal wordt gepoogd om vóór de nieuwe springvloed van 14 Februari gereed te zijn. „MENSELIJKE HYENA'S". Een ontstellend feit is het, dat er mensen blijken te bestaan, die er op uit zijn zich te verrijken ten koste van de getroffenen in de noodgebieden. Al leen al in Slikkeveer zijn acht van de ze „menselijke hyena's" gegrepen. Op verschillende plaatsen lopen militairen wacht met het geweer in de aanslag. De burgemeester van Zierikzee heeft een avondklok ingesteld en wel van 10 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens. De toegang tot tal van gemeenten in de getroffen gebieden is alleen mogelijk na schriftelijke toestemming van de politie. De politie is 's avonds gerech tigd om na eerste sommatie te schieten. De kansen op een nieuwe ramp, als thans ons land is overvallen, worden niet groter geacht dan. 1/5%. DE ZUIDERZEEWERKEN EN DE STORM De afsluitdijk liep enige beschadi gingen op. De Rijkswaterstaat heeft de indruk, dat de bazaltzüilen en de inge- betonneerde bloksteen zich beter heb ben gehouden dan de niet ingebeton- neerde, dus normaal gezette steen. De ia" aanleg zijnde dijken in het IJsselmeer, hebben, voor zover zij ge reed waren, vrijwel geen schade op gelopen. Wel ondervonden de dijkvak ken, die nog niet waren afgewerkt schade. Zo werd ook schade aan de asfaltkraagstukken toegebracht, wel ke het dijklichaam beschermen. Het gebruik van deze kraagstukken vormt in verband hiermee een interessant punt van studie voor de Rijkswater staat. HERHALINGSOEFENINGEN GAAN NIET DOOR. De herhalingsoefeningen worden af gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht, die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen, al dus heeft de minister van Oorlog in verband met de noodtoestand bepaald. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Land macht, die een oproep hebben ontvan gen om op 2 of 5 Maart voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korpo raals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Landmacht die een op roep hebben ontvangen om op 16 Maart voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan de ze oproeping géén gevolg te geven. Zondag van rouw en bezinning De Nationale Rouwdag heeft Zon dag een waarlijk groots en indruk wekkend karakter gedragen. Ondanks het minder gunstige weer. waren de kerkgebouwen in heel het land die morgen vol. Het Koninklijke gezin woonde de godsdienstoefening bij in de Ned. Herv. Kerk te Baarn. In deze dienst ging voor ds J. A. J. Vermaat, die tot tekstwoord had gekozen Lukas 13 4 en 5. Prinses Wilhelmina was aanwezig in de historische overvolle Nieuwe Kerk op de Dam te Amster dam. in welke dienst prof. dr W. J. Kooiman, Luthers Hoogleraar in de hoofdstad, als liturg optrad en de pre dikatie werd gehouden door ds M. Groenenberg uit Amsterdam. Prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van de Sprenkel uit Utrecht, die in deze dienst zou voorgaan, bleek door een treinver- traging van een uur te zijn opgehou den. Aan het einde van de dienst voer de prof. Berkelbach, inmiddels gearri veerd, nog even het woord. Op het zwaar geteisterde eiland Tholen. met name in het gelijkluiden de stadje, waren voor het merendeel vrouwen ter kerke gegaan, daar de mannen moesten werken aan de dij ken. Want ook op deze Zondag zijn al- lerwege duizenden in /Ge weer geweest om het water te keren. In de meest letterlijke zin van het woord is die dag in toepassing gebracht het „Ora et La- bora" (bid en werk). Niet alleen hier te lande, maar in alle delen van de wereld, waar zich Nederlanders bevinden, zijn Zondag gedenkdiensten gehouden, o.m. in Australië, waar 50.000 Nederlandse emigranten de diensten bijwoonden, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Cana- GEëVACUEERD VEE NAAR SLACHTMARKTEN Hoewel nog niet nauwkeurig bekend is hoeveel vee geëvacueerd kon wor den, kan worden geconstateerd dat een groot percentage van het van Flakkee en de Zeeuwse eilanden aangevoerde vee slachtvee is, dat naar de slacht- markfen wordt afgevoerd. Hierdoor kan op een ruime aanvoer in de ko mende weken worden gerekend. STAATSLOTERIJ. ƒ35.000.no. 11.050. Weersverwachting tot Dinsdagavond Veranderlijke bewolking met en kele buien. Aanvankeijk matige tot krachtige en langs de Wad- denkust harde wind tussen West en. Zuid, later tijdelijk verander lijke wind. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. BOEREN VAN LEKKERKERK STAAN VEE AF. De boeren van Lekkerkerk hebben, voor zover hun vee niet geëvacueerd is geweest, een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden de helpende hand te bieden. Een eerste rondgang leverde 35 koeien, 28 pinken en 8 kal veren op. Ruw geschat vertegen woordigt dit een bedrag van f 33.500. Het ligt in de bedoeling, dit vee, 71 stuks, na overleg met het Nationaal Rampenfonds voor een speciale gemeente met veel kleine getroffen boeren te bestemmen. Verschijndagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel ƒ0,17 p. mm-regel. flandelsadvertenties bij contract lager. S Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A. BOOM ZOON - Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties Telefoon 1342 Netnummer 05220 Postgironr. 6864 redders en helpers Koningin sprak tot getroffenen, Hare Majesteit Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders de volgende rede uit gesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin. Wij sLaan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd over vallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons hieven met het zware lot, dat zij thans dragen. OVERAL WATER. EN TOCH GEEN WATERGENOEG. Een van de groot ste problemen waarmede de over-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1