Kamerkringvereniging „Zwolle" Chr. Hist. Unie DE K ANTI MN Basis voor Balkan-pact gelegd AKKERTJES Lammerding, de massa-moordenaar van Oradour, zou agent in Britse dienst zijn PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 HENGELOSCII DAGBLAD le blad - pag. 8 Mr H, K» J* Beernink over: De Gemeenteraads verkiezingen De kamerkringvereniging „Zwolle" der Chr. Hist. Unie hield haar jaarverga dering in 't gebouw „De Dageraad" te Zwolle. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer P. Corée, waarin aan dacht werd geschonken aan de ramp die ons land trof en waarin verder enkele politieke aspecten van deze tijd wer den belicht, volgden in de ochtend samenkomst verslagen van secretaris en penningmeester. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden G. J. van Ameron- gen te Almelo, G. A. Korpershoek te Deventer, J. Uilenreef te Hengelo en Mr. G. Vixseboxse te Holten herkozen. Op voorstel van een der afdelingen zal het bestuur overwegen om het bestuurs college met een tweetal leden uit de jongerenorganisatie aan te vullen. Verschillende vragen uit de afdelingen werden behandeld. Een der leden uit de Noord-Oostpolder besprak daarbij de uitgifte van bedrijven in de N.O.P. en bepleitte om deze slechts voor een klein aantal tot staatsbedrijven te maken en de rest door particulieren te doen oehe- ren. Na een pauze sprak de heer Mr. H. K. J. Beernink, lid der Tweede Kamer, over De Gemeenteraadsverkiezingen. Hij wees er in het begin van zijn rede op, dat van de wettelijke verkiezings datum 27 Mei voor verschillende getrof fen gebieden wel zal moeten worden af geweken. omdat men daar gedurende de eerste tijd wel aan andere dingen aan dacht zal moeten schenken en voorts omdat in een aantal gemeenten de gehele bevolkingsadministratie, waaruit de kie zerslijsten moeten worden samenge steld, zijn verloren gegaan. Het verschil in karakter tussen de ko mende gemeenteraadsverkiezingen en de Tweede Kamerverkiezing van 1952 werd belicht, mede in verhouding tot de andere politieke partijen, waarbij ook aan de heroprichting van de Vrijz. Demo cratische Bond aandacht werd ge schonken. Spreker drong er op aan, om aan de leden van de gemeenteraad hoge eisen te stellen wat betreft de wijze waarop deze hun taak vervullen en, zo deze in de afgelopen periode in ge breke mochten zijn gebleven, hen niet opnieuw voor te dragen; ze moeten ook principieel hun mannetje staan, initia tieven ontwikkelen en niet alles aan de colleges van Burgemeester en Wet houders overlaten. Bij de behandeling van het ontwerp- gemeenteprogram werd gewezen op de mogelijkheid om de zelfstandigheid der gemeenten in financieel opzicht te be vorderen door misschien weer .een eigen belastinggebied voor de gemeenten te scheppen. In de tegenwoordige toestand verslapt bij de gemeentebesturen het besef van eigen verantwoordelijkheid en initiatief. Voor verschillende zaken welke aan de orde komen is het verder nodig, dat de belanghebbende organisaties daar over worden geraadpleegd, om daardoor de burgerzin te bevorderen. Spreker bepleitte de vorming van niet al te grote gemeenten, omdat daarin verschillende leden van de plaatselijke gemeenschap beter kunnen worden in geschakeld dan in grote gemeenten. Tenslotte werd er de nadruk op ge legd, dat de gemeentelijke overheid dient te erkennen, dat hetgeen in de Heilige Schrift is geopenbaard, richtsnoer dient te zijn bij haar handelen, terwijl bij de behandeling van elk onderwerp moet worden gevraagd wat God wil. Deze diepere beginselen moeten in het gebed worden gezocht. Naar aanleiding van de rede van de heer Beernink werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. WATERSNOOD-POSTZEGEL Ten behoeve van de getroffenen zal door de P.T.T. een speciale watersnood-post zegel worden uitgegeven in de frankeer- waarde van 10 cent met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. HENGELO Deense Roode Kruiswagen strandde MAAR GOEDEREN VOOR RAMP GEBIED KWAMEN OP TIJD. Zaterdagmiddag bleef een vracht wagen van het Deense Rode Kruis uit Aarhuus. welke beladen was met goe deren voor de slachtoffers van de watersnood, met bestemming Breda, te Hengelo steken door motor pech. Aangezien deze wagen Zaterdag middag in Breda werd verwacht en de reparatie van die aard was. dat ze eerst laat in de avond gereed kon ziin. werd door de twee Deense bege leiders de hult) in?eroeoen van de Roode Kruispost alhier. Door het Roode Kruis alhier werd zorg gedra gen voor een vrachtwagen, welke biervoor besclr'-'boar werd gesteld door de H°ng. BierbrouwerMet, be hulp van een aantel Roode Kruis mannen werd nu de Deense wagen overgeladen, zodat men om b«if vier weer naar Breda kon vertrekken. D° Denen waren zeer enthousiast en dankbaar voor de snontane en snel geboden hult). Op de wa^en waren borden g"T>laatst, waaron stond ver meld: Gift van Denemarken aan Hol land', van Aarthuus naar Breda. RUBBERKAP VAN WERKMAN RAAKTE IN BRAND Terwijl D. M. alhier bij een che mische fabriek bezig was met een snijbrander een flens uit een ketel te branden, raakte een rubberkap welke M. tegen de voorschriften in. had opgezet, in brand. Mede-arbeiders boden onmiddellijk hult) en rukten de de brandende kap af. doch ze konden niet verhinderen, dat hun collega vrij ernstige brandwonden aan het ge laat kreeg. Ter vernleging werd M. naar het Algemeen Ziekenhuis over gebracht. Schoorsteenbrandje. Zaterdag middag rukte de brandweer uit voor een schoorsteenbrandje bij Van H. aan de Schalkburgerstraat. De be woners hadden inmiddels met emmers water het vuur reeds gedoofd, zodat de brandweer zich kon benerken tot het schoonmaken van de schoorsteen. Chr. onderwijzers bespraken de onderwijsvernieuwing Het Christelijk Paedagogisch Studie centrum, dat een grote activiteit ten toon spreidt, organiseert in het gehele land streekconferenties waarop de problemen rond de onderwijsvernieuwing aan de orde worden gesteld. Uit 16 Oost-Overijsselse gemeenten wa ren onderwijzeressen en hoofden van scholen te Hengelo samengekomen om te spreken over het onderwijs in de eerste leerjaren van de lagere school. In het bijzonder was aan de orde de vernieuwing van het taal-leesonderwijs. De heer S. Klein uit Amsterdam wees er op dat reeds van de eerste schooldag af het taal-leesonderwijs grondig dient te worden aangepakt. Teveel wordt nog aandacht geschonken aan slechts enkele facetten van de taal, zoals technisch le zen, zuiver schrijven en technisch schrij ven. Het is echter noodzakelijk dat het taal-leesonderwijs in zijn volle omvang wordt gegeven, opdat ook aan het luiste ren het verstandelijk lezen, het verstan delijk spreken, het technisch spreken en het stellen de plaats wordt gegeven, die het toekomt. Aangezien het lezen ln onze maatschappij een voorname plaats in neemt, dient het leesonderwijs van de eerste dag af gekoppeld te worden aan taal. Uitgangspunt bij het taal-leesonderwijs zij steeds het aanbrengen van het be grip; dan pas kan men verder gaan en het symbool aanleren. Spr. is voorstander van een zo ver mo gelijk doorgevoerde globalisatie, In de middag kwam het meer practische ge deelte aan de orde. Uit de vele vragen bleek wel, dat er nog heel wat problemen liggen bij het lager onderwijs. Het is daarom verheugend, dat men in toenemende mate gaat beseffen, dat al leen door samenspreking de vemieuwings- gedachte verder gebracht kan worden, opdat het onderwijs zo effectief moge lijk zij. De conferentie welke onder leiding stond van de heer J. A. van Vledder, voorzitter van de afdeling Hengelo van de Ver. van Chr. onderwijzers, werd 's middags bijgewoond door de inspecteur l.o. in de Inspectie Hengelo'mr. J. H. M. Waterr *;s. Biggenmarkt heeft geen levensvatbaarheid In afwijking van de door B. en W. ln September 1950 gedane voorstellen tot afschaffing der veemarkt, werd door de raad in November 1950 beslo ten de veemarkt nog voor een jaar te handhaven. Dit jaar is intussen ruimschoots verstreken, zodat er vol doende gelegenheid is geboden de vee handel ter markt weer te doen op leven. Het door B. en W. samengesteld overzicht van de aanvoer van biggen van 17 October 1951 t.m. 4 Februari 1953 (paarden, runderen en varkens werden de laatste jaren in 't geheel niet meer aangevoerd), toont vol doende duidelijk aan, dat ook de biggenmarkt geen levensvatbaarheid meer heeft Op een tweetal markten was zelfs in 'r. geheel geen aanvoer. B. en W. menen dan ook, dat dit punt niet langer slepende kan worden ge houden. Ze stellen mitsdien de raad opnieuw voor de veemarkt af te schaf fen en wel met ingang van 1 April 1953. Kruiwagens Een arbeider in een grote Russische fa briek kwam na afloop van de werktijd mei een kruiwagen vol mei stro door de hoofdingang. Een gewapende wachtpost hield hem aan. onderzocht de lading zorgvuldig, maar kon niets vinden. Dage lijks verscheen de werkman met zijn krui wagen uit de fabriek en elke dag opnieuw doorzocht de soldaat hel stro, maar ver geefs. Dal duurde een maand. Toen op een avond de zoveelste lading stro zou pas seren, zei de wacht: .Hoor eens. ik ver trek mórgen, want ik ben naar do Oeral overgeplaatst; je kunt dus vrijuit met me spreken. Ik geef je mijn woord, dal ik niets zal verraden. Maar ik ben reuze nieuws gierig; wal steel je eigenlijk?" Kruiwagens", was het antwoord. Lawaai Met een Geigerteller voor geluids sterkte en twee dozijn verborgen micro foons werd in Hamburg onomstotelijk vastgesteld, dat de bewoners van de Elbe- stad het meeste geluid produceren. Bij passende gelegenheden dat spreek! Het was bij een boogie-woogie tournooi, waar 8000 bezoekers waren. Dergelijke kampioenswedstrijden zijn in Duitsland aan de orde van de dag. In ruim zeven tig steden werd bij dergelijke gelegenhe den het door de toeschouwers voortge brachte geluidsvolume geregistreerd. Maar in geen enkele plaats sloegen de wijzers zo ver door als in Hamburg, waar het aantal koeibellen, posthoorns, fluiten en bazuinen dat van voorgaande tour- nooien overtrof. Men zou haast vergeten, dat er boogie-woogie werd gedanst. De acrobatiek van de deelnemende paren was adembenemend, zo werd ons verze kerd. Ons dunkt, de techniek van de toeteraars ook. Goede raad Op een verkeersbord in Kaapstad; „Als een voetganger vóór U loopt, neem dan aan, dat hij doof is. Komt hij U te gemoet. denk dan maar dat hij blind is". Op een ander bord- „Beschouw elke wagen, die U tegemoet rijdt, als een tank met de zwaarste bewapening Raadsagenda nogmaals aangevuld De agenda van de morgenavond te houden raadsvergadering is voor de tweede maal aangevuld, namelijk met een voorstel in zake aanschaffing van tandheelkundige benodigdheden voor de tandverzorging op de scholen. DELDEN Jaarvergadering O.L.M. De afdeling Delden van de Overijsselse Landbouw Maatschappij hield haar jaar vergadering in café Hoogspel onder voor zitterschap van de heer B. J. Seppen- woolde, die in z'n openingswoord de ver schrikkelijke ramp memoreerde, die ons land heeft getroffen en een minuut stilte vroeg ter herdenking van de slachtoffers. Door de secretaris, de heer G. J. H. Pelle, werd in een uitvoerig jaarverslag weergegeven, wat de afdeling in 't afge lopen jaar heeft gedaan. De penning meester, de heer E. G. J. Beltman, bracht het financiële verslag uit, dat een batig saldo van f 310.27 aantoonde. De heer J. K. Brunnekreef gaf een overzicht van de exploitatie van werktuigen. Het nadelig saldo bedroeg hier 895.De exploitatie rekening van de veewaag en gascel gaf een batig saldo van f 321.43. Tot bestuursleden werden wegens periodiek aftreden van de heren B. J. Seppenwoolde en E G J Beltman gekozen de heren J. G. ter Weele, Rikkerink en J. G .Voorthuis te Bentelo. Tot afge vaardigde naar de O. L. M. vergaderin gen werd gekozen de heer T. J. Morsink. Met twee afgevaardigden van de ver eniging „Midden-Twenthe" werd de steunverlening aan de slachtoffers van de watersnood besproken. Men zal trach ten met andere organisaties tot samen werking te komen. Spoedige formele onderhandelingen De Griekse minister van buiten landse zaken heeft Zaterdag op een persconferentie in Belgrado ver klaard, dat Griekenland, Joegoslavië en Turkije in de naaste toekomst een formele verdedigingsovereenkomst zullen tekenen. Aan de overeenkomst zouden onderhandelingen tussen de drie mogendheden voorafgaan. Zij zou niet in strijd zijn met enige der door de drie landen op grond van het At lantisch Pact aangegane verplichtin gen en de defensieve kracht van het Atlantisch verbond versterken. De NAVO was op de hoogte gesteld van het voornemen van Griekenland en Turkije, om een overeenkomst met ADVERTENTIE Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar j zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen direct! J Onthulling van Frans weekblad (Van onze correspondent.) PARUS. 8 Februari Een van de vele vragen, die het Franse publiek zich stelt naar aanleiding van het Oradour-proces, dat nu in zijn laat ste fase is getreden, is of en wanneer de hoofdschuldigen en de ware ver antwoordelijken van het bloedbad voor het gerecht zullen verschijnen. En de man, die dan het eerst en het meest genoemd wordt, is zeker wel de •generaal Lammerding, de com mandant van de divisie Das Reich, waartoe de moordenaarsbende hoorde. Lammerding heeft enkele weken geleden bij het Bordelaanse gerecht geprotesteerd tegen de procesvoering. Jo werd zijn adres (in Düsseldorf) de Fransen dan ook bekend. Een Parïjse reporter is er op afgegaan, maar de vogel was toen al gevlogen. Er bleek toen tevens dat hef niet waar is dat Lammerding een ingenieursbureau in Düsseldorf leidt. Het vermelde adres betrof namelijk een eenvou dige middenstandswoning, waar de familie Lammerding gehuisvest was: Wanneer de afwezige neer des huizes persoonlijk weer terug zou komen, dat wist Frau Lammerding die Franse journalist echt onmogelijk te zeggen. Maar dit is lang met het enige en zeker niet het voornaamste mysterie rond de sinistere figuur. Even duister, maar veel beklemmender, is b.v. de vraag waarom deze oorlogsmisdadi- ;er, die al twee maal bij verstek ter Jood werd veroordeeld en op de offi ciële zwarte lijst van Neurenberg prijkt, nog altijd niet is uitgeleverd aan het Frankrijk, waar hij zijn meeste wandaden bedreven heeft. Zoals bekend heeft Engeland, in welles bezettingszone Lammerding gevestigd is, tot dusver niet op het Franse verzoek willen ingaan, offi cieel omdat de beruchte wet uit 1948, inzake de collectieve aansprakelijk heid, een humane berechting in de weg zou staan. Maar nu die wet is opgeheven, maakt Londen niettemin nog geen aanstalten om de Franse verlangens te bevredigen. De Engel sen verwijzen de Fransen naar Bonn, en het Duitse standpunt is bekend: geen uitwijzing of uitlevering van zogenaamde oorlogsmisdadigers, een woord dat in de Duitse pers gemeen telijk tussen aanhalingstekens wordt geplaatst. Verwonderlijk De houding van de Engelsen kan oppervlakkig gezien te meer verwon deren, omdat ze de laatste weken in Duitsland nu juist bewezen hebben de nazi's als het nodig is. of wanneer het in hun kraam te pas komt te kunnen pakken Het is volgens sommigen in Frank rijk duidelijk, dat er achter het En gelse gedrag méér steekt dan. enkel misplaatste humaniteit. Een Frans weekblad met een mas sale oplage, France-Dimanche, heeft op dit raadsel een antwoord gegeven. Een antwoord, dat hoe stuitend ook, nog niet beslist van alle grond ont bloot behoeft te wezen. Lammerding zou zich. beweert het Parijse blad. in dienst hebben gesteld van de Engelse spionnage. Ziedaar, volgens France- Dimanche de oplossing van het mys- terie-Lammerding. Zou deze onthul ling op waarheid berusten, dan is het duidelijk dat men geen enkele illusie meer hoeft te koesteren omtrent een toekomstige uitlevering van de gene- raal-in-ruste. Hij zal dan zeker wel zo wijs zijn onder water te blijven tot het Ver drag van Bonn definitief geratifi ceerd is en het gevaar voor hem ge weken. Tot dusver heeft Londen niet op deze onthulling gereageerd. Over een eventuele ontkenning zou overigens niemand zich mogen verwonderen. Maar daarmee zou dan het mysterie- Lammerding nog niet zijn verklaard. Feuilleton FLAMINGO-EILAND Vertaald uit het Engels door DOROTHX QUENTIN 62) „Ik heb hem verdoofd," merkte Mark kortaf op, terwijl hij in zijn tas zocht. Toni staarde naar de glanzende bruine rug van de man en slikte even, voordat ze zich voorover boog om te helpen. De wonden, veroorzaakt door zweepstriemen waren ontzettend. Toni had nog nooit zoiets gezien, hoewel ze in het ziekenhuis toch wel iets gewend was geweest. Zulke wonden konden slechts veroorzaakt zijn door een langdurige strafoefening met 'n leren zweep! Met een droge keel fluisterde ze; „Niemand mag tegenwoordig de negers toch meer slaan! 't Zijn toch geen slaven meer!" Mark legde nieuwe verbanden aan en antwoordde niet dadelijk. Zijn mond was één strakke lijn. Hij gooide het oude ver band op een vuur, dat buiten brandde, en sloot zijn dokterstas. Pas toen ze weer buiten waren, zei hij langzaam: „Nee, Toni, je hebt gelijk, 't zijn geen slaven meer. Maar deze man werd zo toegetakeld door zijn blanke baas wegens brutaliteit. Hij werd geslagen door een blanke, die zich in drift liet gaan en vergat, dat we allemaal vrij zijn in een vrije wereld. De blanke man zat op zijn paard en ran selde er als een bezetene op los. Daar om kijken de mensen vandaag allemaal zo somber en dreigend Een negervrouw kwam op hen toelo pen. Ze keek Mark aan. „Ik voel me be schaamd over de kleur van m'n huid," mompelde hij zachtjes tegen Toni. Hij glimlachte tegen de vrouw. „Morgen zal hij al een stuk beter zijn," zei hij met overtuiging, „Laat hem vandaag verder maar rustig slapen." „Goed." De vrouw keek Tom aan en er was geen vriendelijkheid in haar blik. Ze deed geen poging om de dokter en de verpleegster te bedanken, maar drong langs hen heen het huisje binnen. Mark's stem scheen van heel ver te komen en alles scheen voor haar ogen te draaien, toen ze hem hoorde zeggen: „Toni je kimt niet met zo'n bruut gaan trou wen!" Haar eigen stem klonk onnatuurlijk toen ze 't bijna uitschreeuwde: „Maar ik ga niet met hem trouwen en ik geloof niet, dat ik 't ooit werkelijk serieus van plan ben geweest." Ze wendde zich af van Mark en van de starende vijandige blik ken van de vrouwen, die nog steeds in een kring op de grond zaten. Ze liep snel op het struikgewas toe en daar ont trokken aan de blikken van wie ook werd een gevoel van grote misselijkheid haar te machtig. Ze gaf over en voelde zich ziek Toen zë weer uit het bosje te voor schijn kwam. zat Mark achter het stuur van zijn auto op haar te wachten, en zonder iets te zeggen, stapte ze in en ging naast hem zitten. Zwijgend reden ze terug naar Floriana. Toni had weinig illusies meer gehad met betrekking tot Carlos na hun scène van onlangs, maar dat hij tot zoiets beestachtigs in staat was. had ze nooit kunnen denken. Hoe was het mogelijk, dat Carlos zich zó had laten gaan? Car los, die aan Europese universiteiten had gestudeerd en een reis rond de wereld gemaakt had. Carlos, die een expert óp suikergebied was en zo uitstekend met de inheemse bevolking kon omspringen. Carlos, die het vertrouwen van mevrouw Burden genoot, die verzen kon citeren en gevoel voor schoonheid had en die een vrouw de illusie kon geven, dat ze de mooiste en aantrekkelijkste vrouw op aarde was. Toni schaamde zich voor hem en tege lijkertijd voelde ze een hevige veront waardiging. Toen ze bij het huis aan kwamen vergat ze Mark te bedanken en rende naar binnen. Mark keek haar na en wilde achter haar aan gaan. Hij be dacht zich echter. Waarschijnlijk was alleen zijn het allerbeste voor Toni op dit moment. Natuurlijk zou mevrouw Burden op de hoogte gesteld moeten worden van het gebeurde, maar hij wilde wachten, tot ze weer wat aangesterkt was. Na haar verjaardag zou het nog vroeg genoeg ziin De pün, die haar rheumatiek veroorzaakt had. had meer van h->ar klachten ge vergd dan zo vermoerHe. Hij wist. dat Toni een tè "oede varnleegst'"" was om Olivia iets schokkends Ie vert^'l-m, zon- Carios zou natiiurliilc zijn on,sl.",n k-ii- "on en een zware hne'e van officiële z.iide Dit w?-= pen geval, waardoor nog allerlei moeilijkheden met de negers zouden kunnen ontstaan. Het verbaasde Mark, dat Carlos niet onmiddellijk door de negers vermoord was Langzaam startte hij opnieuw de mo tor en reed weg. Hij vond het afschu welijk, dat hij Toni alleen moest laten in het grote huis. Hij had het als zijn plicht gezien, haar op de hoogte te stel len van Carlos' wreedheid. Ze moést de waarheid onder ogen zien. Geen enkel verhaal zou zo'n indruk op haar ge maakt hebben als de kapot-geslagen rug van die neger. Mark was blij. dat hij het druk had die dag, Het verhinderde hem terug te gaan naar Floriana, om te zien hoe Toni zich voelde Maar des nachts om drie uur was hij al weer onderweg naar het oude huis. Er was een dringend telefoontje ge weest van Fisk! „Toni is doodziek Mark. We denken, dat het een soort visvergiftiging is. Grootmama richtte, zoals gebruikelijk na een gok-avondje, een laat soupertje aan op haar slaapkamer, waaraan Toni moest deelnemen. Kun je me zeggen, wat we moeten doen, tot jij komt?" De jonge dokter gaf snel enige instruc ties en beloofde onmiddellijk te komen. Binnen enkele minuten zat hij in zijn auto en was onderweg naar Floriana. HOOFDSTUK 27. Van uit haar bed kon Toni het licht van de dageraad over de bergen zien. Op dit vroege uur leken de ravijnen en begroeide kloven koel en herbergzaam. Alles zag er vredig uit. Zelfs de eeuwig sjirpende cicaden schenen stil te zijn. Alleen een enkele vogel liet zich even horen, wachtend op de zonsopgang, om dan in luid gejubel uit te barsten. Bene den op de patio hoorde ze het water van de fontein ruisen. Na uren van pijn en nachtmerrie, sloeg Toni haar ogen op en aanschouwde deze vredigheid. Gedurende enkele ogenblik ken lag ze stil voor zich uit te kijken, tevreden met deze toestand van volko men uitputting en beseffend, dat ze nog in leven was. Naast de pijn. die ze ge leden had. was er steeds het beeld van Carlos voor haar ogen geweest en van de neger met zijn kapot-geslagen rug Alles tezamen was het de vreselijkste nachtmerrie geweest, die ze ooit had meegemaakt. Maar nu was 't voorbij. Toni staarde naar de bergen in de verte, maar haar gedachten waren thuis in Londen, waar ze haar moeder thee zag schenken in de gezellige, wat rommelige zitkamer. (Wordt vervolgd.) 31. „Vooruit!" siste de kleine spion, „geef geheime docu menten, of mijn matie geeft vuur!" „Vuurmompelde Panda, terwijl hij naar een brandblus-apparaat keeK. dat aan de wand hing, ...dat is een idee:" Meteen rukte hij hei apparaat van de wand en richtte de schuimende straal op de twee spionnen. Verblind door het schuim liet de grote zün machine-pistool vallen De kleine opende zijn mono om een verwensing te uiten, maar meteen drong het «oppig vocht zijn keel in, zodat hij niet verder kwam dan een boos geborrel. „Goed gedaan, bekorrah!" riep Pat O'Nozel, „ga door, Panda, blus de spionnens! Laat ze schuimenl" En Panda GING door. Het gesis van het blusapparaat ver mengde zich met de benauwde kreten van de woedende spionnen. Dit lawaai drong door tot de kapitein, die juist de ronde over zijn schip deed. Zo snel als zijn omvang dit toeliet, rende hij op het geluid af. „Ha!" bulderde hij. ..er gebeurt iets in de hut van de twee gekken, die iedereen voor een spion aanzien! Ze zijn zeker weer bezig, maar nu zullen ze er van lusten!" Eden naar Athene en Ankara De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, zal van 13 tot 16 April een bezoek brengen aan Athene, al dus heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken Zaterdag mede gedeeld. Edens bezoek aan Grieken land wordt gecombineerd met een bezoek aan Turkije. Eden zal officieel de gast zijn van de Griekse en Turk se regering. Joegoslavië aan te gaan en zou over de inhoud er van ingelicht worden. Naderhand verklaarde men in di plomatieke kringen te Athene, dafc Griekenland streeft naar een politiek verdrag, dat in het tweede stadium aangevuld zou kunnen worden door een militaire defensieclausule. Joego slavië daarentegen zou streven naar een binding van politiek en defen sie. In Belgrado is Zaterdag een ge meenschappelijk communiqué gepu bliceerd over de besprekingen welke onlangs ziin gevoerd tussen president Tito en de Griekse minister van bui tenlandse zaken. Volgens het com muniqué werd een volledige gelijk heid van standpunt verkregen, in het bijzonder op het gebied van de we derzijdse verdediging. Het communiqué zegt verder, dat „door de gelijkheid van gezichtspun ten, die ook tijdens de onlangs ge voerde besprekingen van Grieken land, Joegoslavië en Turkije tot uit drukking werd gebracht het mogelijk was geworden, de wegen en midde len te overwegen tot bevordering van verdere samenwerking tussen de drie landen". Verklaard wordt verder, dat hiertoe spoedig besprekingen zullen beginnen, o.m. van militaire aard Het communiqué bevat de medede ling. dat de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken een uitnodi ging van zijn Griekse ambtgenoot voor een bezoek aan Athene heeft aangenomen. Jongeman door agenten neergeschoten Zaterdagmiddag om vier uur werd de Amsterdamse politie gewaar schuwd voor een vechtpartij in een perceel aan de Bilderdijkkade. Twee agenten gingen erheen en juist toen zij bii de woning aankwamen vloog de deur open en stormde een vrouw naar buiten. Achter haar kwam een 27-jarige jongeman, die twee wind buksen meedroeg. Toen hij de agen ten zag stopte hij en richtte de buksen op hen. Zij zochten dekking in een portiek. Twee andere agenten, die door een omstander waren gewaar schuwd, konden op een afstand niet zien wat voor vuurwapens de jonge man bij zich had. Zij trokken hun revolvers 'en losten drie schoten. Een daarvan trof de jongeman in de rechterzij. Hij viel neer en is vervol gens naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Later is gebleken, dat de ene wind buks geheel onbruikbaar was en dat de andere niet was geladen. Naar wij van de zijde der politie vernemen heeft de moeder van de jongeman verteld, dat hij geestelijk niet geheel normaal is, Egypte verlaagt prijs voor ashmouni-katoen Egypte heeft Zaterdag de prijs voor Ashmouni-katoen van middelmatige vezellengte verlaagd teneinde deze meer in overeenstemming te brengen met de wereldmarktprijzen. De katoen zal thans worden verkocht tegen de slotprijs op de New Yorkse markt van de vooraf gaande dag plus 5 pet. in plaats van plus 10 pet., aldus deelde het ministerie van financiën mede. De prijs voor langvezelige karnak blijft onveranderd op een prijs, die 30 pet. boven de New Yorkse slotprijs ligt. Het ministerie heeft medegedeeld, dat de Egyptische katoen voor 25 pet. in dollars of Sterling moet worden betaald en voor 75 pet. in Egyptische valuta of in goe deren. Tot dusverre bedroeg het per centage voor beide soorten betaling 50. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 10 FEBRUAR.I Hilversum I, 402 m. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muz. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00" Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek, 14.00 „Zeg eens. Amerika". 14.30 Gram.muz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram.muz. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram.muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 Reportage of gramofoon- muziek. 18.35 Gram.muz. 18.50 „Pa ris vous parle". 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.50 Tiro- ler muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Gram.muz. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Gram.muz. Hilversum II, 298 m. KRO; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gramanuz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muz. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. muz. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12,03 Gram.muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmu ziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Radio Philharmonisch orkest en solist. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: S. Robles: „Wagenïngen, een ne derzetting in Suriname". 18.00 Gram. muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muz. 19.15 „Uit het Boek der Boeken" 19.30 Gram. muz. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „La croisade des enfants". muzikale legende. In de pauze: De Radiodokter en gramofoonmuziek. 22.40 Gram.muz. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en clavecimbel. 23.45 Gram.muz. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3