DUIZENDEN VERDRONKEN BIJ DE ST. ELISABETHSVLOED (1421) LAATSTE NIEUWS 72 dorpen werden door liet water verzwolgen Voortdurende acties in binnen- en buitenland MAANDAG 9 FEBRUARI 195S De Hulpverlening 's GRAVENHAGE, 9 Febr. Vandaag komt op Schiphol uit Djakarta aan een „Skymaster" die drie ton goede ren aan boord heeft n.l. thee, rijst, dekens en wollen kleding voor de ge troffenen. In de drie Bata-schoenfabrieken in Frankrijk zal het 4000 man tellende personeel een uur gaan overwerken ten behoeve van de hulpverlening in Nederland. Voor het bedrag dat door dit overwerk ter beschikking komt zul len schoenen, laarsen en dekens wor den gekocht die aan het Nederlandse Rode Kruis worden geschonken. In Suriname heeft men thans 220.000 gulden (Ned. crt.) bijeen voor de slachtoffers in Nederland- Hiervan is inmiddels 100.000 gulden, die de lands- regerine beschikbaar stelde, aan de gecommitteerde voor Surinaamse za ken in Den Haag overgeiAaakt. Door het Rode Kruis verstrekte bedden, dekens en matrassen en beddegoed blijven eigendom van de geëvacueerden. evenals het aan hem verstrekte geld. Rüim 50.000 geëvacueerden 's GRAVENHAGE. 9 Febr. De re geringsvoorlichtingsdienst deelt ons mede. dat het aantal uit de noodge- bieden geëvacueerde mensen ruim 50.000 bedraagt. Drama uit bezettingstijd AMSTERDAM. 9 Febr. Tegen de 46-jarige vertegenwoordiger C B. uit Soest heeft de officier van Justitie bii de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam, vanmorgen drie jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit alle rechten voor de tiid van het leven geëist, terzake van oplich ting van Joden. Hii had hun voorge geven een ontsnappingsweg te weten naar Zwitserland. De officier, die de verdachte „een typische psychopaat" achtte, was van mening, dat hij na zijn straf te heb ben ondergaan, moeilijk op behoor lijke wijze weer aan de slag zal kun nen komen. Hij gaf de rechtbank in overweging alsnog een psychiatrisch rapport te laten uitbrengen. De offi cier noemde het in zijn reauisitoir merkwaardig, dat er niet meer dan twee slachtoffers dit is tenminste kunnen worden vastgesteld zijn. Amerikaanse straaljagers voor Chinese nationalisten TAIPEH, 9 Febr. In gewoonlijk ge loofwaardige nationalistische kringen in Taipeh (op Formosa) wordt ver nomen. dat de Chinees-nationalisti sche luchtmacht binnen twee maan den een escadrille Amerikaanse straal jagers zal krijgen. De toestellen zouden worden ge voegd bij de gevechtsgroepen, die thans voor de nationalistische lucht macht worden gevormd, aldus ge noemde kringen. Amerikaanse technici zouden voorshands de Amerikaanse straaljagers verzorgen. Men verwacht dat de levering der vliegtuigen deel uitmaakt van een Amerikaans plan om de militaire hulp aan de nationalisten te bespoedigen. Het plan zou het resultaat zijn van het bezoek van generaal Olstead. die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa. een geschenk van een Amerikaanse fabrikant. De motoren, die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van 100.000 gulden, zijn inmiddels met spoed naar Dordrecht vervoerd. Een 20-tal Engelse studenten is medische hulp komen bieden. Ze brachten 20 rubberboten met buiten boord motoren en 12 oppompbare rubbervlotten mee. De souvereine orde van Maltha stelde 5000 dollar ter beschikking. De bond van Rode Kruisverenigin gen te Genève heeft uit alle delen der wereld hulp voor Nederland ont vangen, die op een bedrag van ander half millioen dollar wordt geraamd. De leiding van de bond heeft meege deeld. dat het dringende verzoek van het Nederlandse Rode Kruis om 20.000 complete bedden ruimschoots kon worden vervuld. Destructors werken op volle toeren Volgens ramingen ligt het aantal stuks omgekomen vee tussen de 30 a 40.000. Het is begrijpelijk, dat de destructors op volle toeren draaien. In Son (N.Br.) worden op het ogen blik dagelijks duizend cadavers aan gevoerd. Het Sonse gebied werkt dus op volle capaciteit maar ook de destructors in Hansweert. Overschie en andere plaatsen, zelfs Antwerpen werken mee. Voor wat het over stroomde deel van Brabant betreft, daar zijn de ronddrijvende cadavers vrijwel opgeruimd. Nu komt de beurt nog aan de stallen en het puin, waar onder men ook dood vee denkt aan te treffen. Aantal genoteerde slachtoffers 1395 Het aantal genoteerde slachtoffers bedraagt op heden 12.00 uur: totaal 1395. gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1. Brandwijk 2, Brouwers haven 3. Bruinisse 1. Burgsluis 10. Capelle 3. Dinteloord 3. Dreischoor 15. Dordrecht 3. Dussen 6. Fijnaart 80. Geersdijk 1. Goesesas (aangespoeld van elders) 7. 's-Gravenaeel 57. Hal steren 23. Hellevoetsluis 5. Heynen- oord 2. Nieuwendijk 3. Heijningen 25, Poortugaal 7, Hoedekenskerke 1, Hondbosse zeewering 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3. Klundert 13. Kortgene 40. Krabbediike 5, Krimpen a. d. IJsel 4. Kruiningen 27. Maartensdijk St. 4 Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13. Nieuwerkerk (Ouderkerk) 16. Nieuwe Tonge 87. Nieuw Vossmeer 50. Noord Gouwe 1. Numansdorp 67, Oosterland 40. Ooster Schelde (aan gespoeld van elders) 4. Ossenisse 1, Ouddorp 1. Ouderkerk a. d. IJsel 2, Oudelande 4. Oude Tonge 300. Papen- drecht 2. Sint Philipsland 9. Raams- donkveer 2. Rilland Bath 6. Rotter dam 1. Serooskerke 15. Stavenisse 200, Steenbergen 13. Stellendam 27. Slie rt recht 1, Stormpolder 6. Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2. Veere 2. Vlissingen 3, Waeenberg 1. Willemstad 2. Wisekerke 1. Wolfaarts- diik 9. Yerseke (aangespoeld van el ders) 10. Rhoon 3. Zaamslag 1. Zierik- zee 17. ZijDe 'aane-esDoeld van elders) 3. Zevenberge 7. Zuidland 37. Totaal 1395. De burgemeester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk ge melde aantal van circa 300 slacht offers. gecorrigeerd tot circa 200. HOOFDKOERSRN Slot Opening Slot vorige, heden, heden. 33%fJ Ned. '47 95-^ 95 95% 3°'» Invest. Cert. 954^ 95 ft 96 Ned. "47 Dollarlen. 94% 94% Aand. A'damse Bank 17144 171 Shell Union 69 68 Ned. H. Mij. eva 15944 159% AKU 169J{ 168J4 W,i v. Gelder gw. a 157% 15844 Hoogovens cvoa 158% 158% Unilever cvga 185' 186 188% Philips gw.a.GB 162% 163 161% Kon. Olie 314% 313% 314 Amsterd. Rubber 87 88 87% Ned. Scheepv. Unie 129% 129% 129% «6* 96» Deli My. eva 81% 8114 81% Aand. Dikkers Co. 163 164 Gew. aand. Heemaf 180 185 Kon. Ned. Zoutind. 275 277 Nw. aand. Spanjaard 108 106%' Gew. aand. Gebr. Stork Co. N.V. 138% 139% Anaconda Copper 43 41* General Motors 68% 67-%- Un. States Steel 41% 40^ BEURSOVERZICHT KALME MARKT, NATIONALE HANDELSBANK VAST AMSTERDAM, 9 Februari. Van de ge bruikelijke opleving op Maandag is van middag geen sprake geweest en in alle hoeken viel hetzelfde bescheid te horen „weinig te doen op een vrijwel onveran derd niveau". Behoudens enkele jaarver slagen zoals dat van Heinekens en de Drie Hoefijzers is er dit. weekend ook weinig belangrijk nieuws voor de Beurs geweest. Vanmorgen werd bekend, dat aniem op de preferente aandelen 60 pet. achterstal lig dividend zal betalen, hetgeen de koers een kleinigheid deed stijgen, n.l. van 142%144. Geruchten hieromtrent wa ren echter geruime tyd in omloop, zodat dit reeds in de koers was verdisconteerd. Aku bleef haar leidende positie behou den en ook vanmiddag waren de omzet ten weer behoorlijk. In de koers kwam echter geen wijziging. Deze bleef circa 169%. Het eerste textielverslag is te ver wachten van de Zeeuwse confectie»abrie ken te Middelburg. Doch van een dïvi- dendvoorstel is nog niets bekend. De Bier brouwerijmaatschappijen verbeterden een kleinigheid in verband met de gepubli ceerde jaarverslagen. Claims Zuid Hol landse Bierbrouwerij zijn vandaag voor het laatst verhandeld op circa ƒ36. Ove rigens was de industriemarkt zeer 'rustig met kleine koerverbeteringen in de meer derheid. Voor de cultures was de ondertoon evenmin ongunstig, scheepvaartwaarden daarentegen een kleinigheid lager. Natio nale handelsbank sprong van 109 op 114. In korte tijd is de koers hier van beneden pari tot circa 114 gestegen, waaraan de vestiging in Canada niet vreemd is. Gul densbeleggingen st.il en nagenoeg onver anderd, Amerikanen eerder Iets lager, het Agio blijft nihil. Prolongatie 3 pet, WIELRENNEN Pellenaars weer ploegleider Kees Pellenaars is bereid gevonden dit jaar weer als ploegleider van de Neder landse renners in de Tour de France op te treden. Hij heeft inmiddels een aantal renners uitgenodigd om deel te nemen aan de wegwedstrijd Milaan-San Remo. De uitverkorenen zijn: Van Eest, Wagt- mans, Nolten, Faanhof, A. en G. Voor- ting, Van Breenen en Suykerbuyck. De grootste watersnood aller tijden Bij de ramp, welke Nederland heeft getroffen, gaan onze gedachten terug naar de grootste watersnood aller tijden, de St- Elisabethsvloed in 1421. Toen werd een groot gebied ten Oosten en Zuiden van Dordrecht door het water verzwolgen. Tienduizenden vonden de dood in de golven en vrijwel al het vee verdronk. In de zijgevel van een huis aan de Hellingen bij de Spuibrug te Dord recht is een gedenksteen aange bracht, waarop men kan lezen: 't Landt en water dat men hier siel ware ~2 prochie na chronickx bediet. Geïrmndeert deur 't water crachlich, In 't jaer 1421 waerachlich. De gegevens over de St. Elisabeth- vloed zijn zeer onvolledig, maar in de Rijksarchieven en die van Dordrecht bevinden zich documenten, die enkele bijzonderheden bevatten. Ten Oosten van Dordrecht lag voor 1421 de Zuid-Hollandsche of Groote Waard, welke een oppervlakte had van 42.500 H.A. Dit was een zeer bloeiend gebied en de grote voorraadschuur van Dordrecht. Men schreef in die dagen: „Daer wordt verhaeld, dat de huysluyden in desen waert só welig en dartel waeren, dat hear niets te kostelijk (kostbaar) was; 't was al gout ende silver wat er blonk, ja ze reden met gouden en zilveren sporen". In de nacht van 17 op 18 November 1421 braken in de Groote Waard twee dijken door. Ten Zuiden van Dor drecht, bij het grote dorp Wieldrecht, bezweek de Maasdijk, waardoor het zeewater kon binnendrignen. Aan de Noordzijde, in de buurt van Werken dam, werd een enorm gat in de Merwededijk geslagen. In het archief van Dordrecht bevin den zich beëdigde getuigenissen van verschillende personen, die verklaren, dat te middernacht een N.W. storm opstak bij hoogtij, zonder springvloed, zes dagen voor nieuwe maan. Wie nog kans zag te vluchten, ging naar Dor drecht of Geertruidenberg, maar dat waren slechts de weinigen, die over boten konden beschikken. 100.000 doden? De bekende schrijver Vossius deelt in een van zijn jaarboeken mede: „Twee en zeeventig dorpen met zoo veel kerken versiert, zijn door wateren ingeslokt, welker toornspitsen naau- welük den volgenden dag te zien waaren. Want bil nachttijde, elk in slaap verzoopen, viel dat euvel voor. Die 't minste noemen, zeggen, dat er honderdduyzend door de overwate- ringe verdronken". Het getal honderdduizend lijkt ons overdreven, want in de middeleeuwen was Nederland dun bevolkt. Daar de bewoners van 72 dorpen vrijwel allen zijn verdronken, mag men wel aan nemen. dat er minstens 25.000 doden waren. Niet alleen de Groote Waard werd overstroomd, maar ook alle dorpen in de Langstraat en in een groot deel van West Brabant. Van de 72 dorpen, welke bij de St. Elisabethsvloed wer den verwoest, werden er 34 nooit weer opgebouwd. Een deel daarvan ligt in de Biesbosch verzonken. Beatrix - de gelukkige Sinds eeuwen is de herinnering aan de grote ramp van 1421 bewaard door het verhaal van het kind, dat in een wieg met een zwarte kat er op, bij Dordrecht kwam aandrijven. Uit de archieven van laatstgenoemde stad, blijkt dat hier niet van een verzinsel sprake is. Het kind. dat de naam Beatrix (de gelukkige) kreeg, werd door een voorname familie in Dord recht opgevoed. Zij huwde later met Jacob Roerom en werd stammoeder van een bekend Dordrechts geslacht, dat sinds lang is uitgestorven. Volgens de overlevering zou Beatrix een gou den kruis om de hals hebben gehad, waarin een wapen was gegraveerd. De doorbraak der dijken wordt aan verschillende oorzaken toegeschreven. Door de burgeroorlog de Hoeksche- en Kabeljauwsche twisten werd vrijwel niets aan het onderhoud ge daan. Fataal was de doorbraak bij Wieldrecht. Een boer zou uit, nijd tegen een buurman een greppel in de dijk hebben gegraven, teneinde het land van de laatste te doen over stromen. Waarschijnlijker is echter de ver klaring. dat hertog Willem VI aan heer Gerard van Zevenbergen en de bewoners van Achthoeven onder Wieldrecht bij charter van 1414/15 toestemming nacl verleend om een uitwateringssluis met bijbehorende watergang naar de Maas te mogen openen. De dijk, welke deze water scheiding had afgesloten, was pas in 1420 gereed gekomen. Ook z.g. putten, waaruit turf was gegraven, leverden in de nabijheid der dijken een groot gevaar op. Dordrecht geïsoleerd In Dordrecht, de oudste en toen grootste stad van Holland, heerste grote verslagenheid. De stad was door het water omringd, van de wal losge slagen en daardoor eeheel geïsoleerd. Op een kaart van 1560 kan men zien, dat Dordrecht toen nog 00 een klein eilandje lag. In de loop der eeuwen hebben onze voorvaderen een deel der overstroomde gebieden ingepolderd, waardoor het tegenwoordige Eiland van Dordrecht is ontstaan. De St. Elisabethsvloed bracht vele adellijke families tot de bedelstaf. Vossius schrijft: „Merwede, een heer lijk geslagte bii den Hollander leed booven andere de meeste ramp, waar van andere Eedelen mede niet vrü zijn geweest die er naamaals brood bii huys genooddrukt werden. „De toenmalige burgemeester van Dord recht. Heyman van Bleyenburg. heeft uit particuliere middelen tal van aanzienlijke families gesteund." In de burgemeesterskamer van het Westbrabantse stadie Zevenbergen, dat ook nu door de watersnood is ge teisterd, hangt een schilderij, welke herinnert aan de St. Elisabthsvloed. Volgens een legende dook een zee meermin bii Zevenbergen op, die om een teug water vroeg. Dit werd echter door de burgers geweigerd. De zee meermin voorspelde toen. dat heel Zevenbergen door het water zou wor den verzwolgen, behalve de Lobbe kenstoren. Die voorspelling kwam uit. want in 1421 kwam de ramp ook over Zevenbergen: alleen de spits van de Lobbekenstoren stak toen boven het water uit! Tenslotte zij nog vermeld, dat de St. Elisabethsvloed ook in Vlaanderen en Friesland grote rampspoed bracht. In het dorp Petten, in de kop van Noord- Holland waren de bewoners naar de kerktoren gevlucht. Deze bezweek echter door het geweld van de storm en 400 mensen kwamen jammerlijk om. De gegevens van dit artikel zijn in hoofdzaak ontleend aan een boekje van de archivaris van Dordrecht, de heer J. L. van Dalen Het werd ons door de Universi teitsbibliotheek te Utrecht ter be schikking gesteld. Een typische middeleeuwse tekening van de dorpen, welke door de St. Elisabeths vloed zijn verzwolgen. Links de toren en de kerk van Dordrecht en daarvoor het kasteel Merwede, dat In de golven verdween. Zeventien Nederlanders terug uit Amerika Zes Twentenaren werkten en studeerden er Zeventien Nederlanders zijn Zater dag middag, na een verblijf van on geveer een jaar in de Verenigde Staten, met het s.s. „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn in Neder land teruggekeerd. Hun bezoek aan de nieuwe wereld, dat werd gekenmerkt door werk en studie, danken de zeventien aan het „Work-Study-Training-Program" van het Mutual Security Agency, bij de uitvoering waarvan het M.S.A. nauw samenwerkt met de contact groep opvoering productiviteit (COP) in Den Haag. Tot de teruggekeerden behoren A H. Brinks. D. J. Buist. L. Jobse. G. A. Riethorst en H. Top. uit Hengelo en G. A. M. Roelofs. uit Enschede. Het Nederlandse gezelschap ver trok op 29 Januari 1952, naar de Ver enigde Staten om er. tezamen met een kleine 300 collega's uit andere West-Europese landen, als doorsnee Amerikaan te gaan leven, werken en studeren. Het bestond toen uit 18 man. Een van hen is reeds eerder in Nederland teruggekeerd. Het pro gramma, binnen het raam waarvan m totaal ongeveer 2000 jonge Euro pese vaklieden uit de vroegere Mars- hall-landen naar Amerika zullen worden uitgezonden, wordt behalve door het M.S.A. en de betrokken rege ringen gesteund door de twee grote Amerikaanse vakverenigingen A.F.L. en C.I.O. en verscheidene Ameri kaanse werkgeversorganisaties. Het doel ervan is niet alleen, de West- Europeanen gelegenheid te geven, zich verder in hun vak te bekwamen en zich op de hoogte te stellen van nieuwe werkwijzen in de industrie, maar ook om hen in nauw contact te brengen met de Amerikaanse orga nisaties, levenswijzen en gewoonten. De deelnemers worden ondergebracht in studentenverblijven van enige uni versiteiten, waaraan zij tevens in hun vrije tijd speciale cursussen op veler lei gebied kunnen volgen. Handelsaccoorden met Tsjecho-SIowakije en Griekenland Te Praag werd een nieuw handels- accoord, alsmede een aanvullende regeling voor het betalingsverkeer gesloten tussen Nederland en Tsjecho Slowakije voor de periode van 1 Fe bruari 1953 tot 1 Februari 1954. Als Nederlandse exportcontingenten kunnen o.m. worden genoemd: poot- aardappelen. vis. vlaslint, rayonga rens, celvezel, lompen, chemische en pharmaceutische producten, terwijl Tsjechische exportcontingenten o.m. omvatten: mout, hop. gezaagd naald hout, cellulose, machines, chemische- en keramische producten. Het nieuwe handelsaccoord is op paraaf voorlopig in werking gesteld. In Athene is een Grieks-Nederlands handelsaccoord geparafeerd, hetwelk met ingang van 1 Februari j.l. voor lopig in werking is getreden. In het kader van dit accoora kunnen Neder landse producten, welke genoemd zijn 'y het Griekse invoerprogramma wor den geëxporteerd, terwlji tevens de mogelijkheid is geschapen naast dit invoerprogramma Nederlandse pro ducten naar Griekenland uit te voe ren, zulks voor een totaalbedrag van plm. 2 millioen gulden. De Griekse uitvoer naar Nederland is geraamd op plm. 14 millioen gulden per jaar. Voorts kan nog worden vermeld, dat een wederzijds jaarbeurscontin gent is geopend ten bedrage van 40.000 dollar. De hulpverlening Mouwen omhoog, ons land moet droog! Onder dit motto zullen a.s. Zaterdag kabouters, welpen, padvindsters, gidsen, verkenners, voortrekkers, pioniers, leidsters en leiders, in uniform allerlei karweitjes gaan verrichten en zo tenminste een gulden verdienen voor het Nationaal Rampenfonds. Beurzen open, dijken dicht! Onder deze leuze hebben de omroepverenigingen een actie voor de ramp gebieden ingezet. Overal in het land zijn acties begonnep, wordt gewerkt om zoveel mogelijk bijeen te krijgen tot leniging van de nood. Zeer veel is er nodig, zeer veel moet er komen. En onderwijl Nederland zich beijvert om de getroffenen te helpen, blijft ook de buitenlandse hulp in velerlei vorm toevloeien. De lijst zou te lang worden, wanneer wij dagelijks volledig zouden melden waarin die binnen- en buitenlandse hulp bestaat. Uit de vele berichten over de buitenlandse hulp doen we derhalve wederom slechts een greep, om althans enig idee te geven van het medeleven allerwege met de ramp, die ons land trof. In Zwitserland staan niet minder dan 20 spoorwagons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed voor Nederland klaar. Grote sommen wor den bijeengebracht. De Spaanse rege ring stuurt een trein vol vruchten voor de kinderen uit de getroffen gebieden. Uit Wenen is een wagon met 6 ton textielgoederen afgezonden. Uit Por tugal vertrok vandaag een vliegtuig met geconcentreerde militaire voedsel rantsoenen. Voorts worden nog schoe nen, dekens en lakens gezonden. Lissa bon zond Zaterdag af: 10.000 dekens, 20.000 m. beddelaken. 2.000 paar schoe nen. 400.000 blikjes conserven, 'n grote hoeveelheid tabak en vetten. 1 ten levertraan. 10 ton geconcentreerde legerrantsoenen. 5 ton koffie. 50 ton rijst, 10 ton suiker. 10.000 pakjes ge droogde vijgen en 34.000 flessen port wijn. Vele arbeiders in Portugal wer ken per dag twee uur langer. Hun extra-loon zullen zij afstaan voor de hulpverlening. Zelfs kapperszaken blijven langer open. Ook deze op brengst komt ten goede aan de slachtoffers in Nederland. Ook in Frankrijk gaat de hulpver lening aan Nederland onverminderd voort. De bedragen van particulieren variëren van een briefje van honderd francs (een.gulden) tot een cheque van negen millioen francs (ruim 90.000 gulden). Luxemburg verzamelde tot nog toe zes treinwagons met goederen, voor het grootste deel nieuwe kledingstuk ken, bedden, levensmiddelen en medi camenten. Het geld blijft toestromen. Een Grieks vliegtuig dat van Athene naar Amsterdam op weg is, heeft 45 kisten krenten, een kist medicamen ten, honderd paar legerschoenen, vijf tig dekens, drie kisten zeep, twee kis ten wijn en acht kisten sigaretten aan boord. ^Illi:illllllllllllli!illlllllllllllllllll!lllllllll!lllll!llll!lllllllllllllll!llllllllllllllllll![|| 100 dollar H Een oude dame uit de Ameri- kaanse staat Buffalo, die 73 jaar geleden uit Nederland emigreer- de. heeft 100 dollar voor de H slachtoffers van de watersnood m in Nederland gegeven. Het is de 75-jarige mrs. Addi- son Pilkey Zij vertelde dat zij zich nog wel herinnert hoe haar H moeder haar vertelde over de narigheid van hoog water in H haar geboorteland. De enige s tastbare herinnering, die ae oude dame aan Nederland be- il zit. is een paar klompjes, dat in 1880 is meegegaan naar de Ver- 1 1 enigde Staten. j= IllllllllllllllllllllllllllllM Finland zendt 12 gebruiksklare ba rakken, die elk huisvesting bieden aan 600 personen. Voorts beschotten, stutten en andere houtproducten, dekens, tijk voor matrassen. Studen ten zijn een inzamelingscampagne begonnen. Zweden blijft dekens, matrassen en geld zendenin het gehele land wordt actie gevoerd voor de Nederlandse slachtoffers. Denemarken blijft even min achterwege. Een Amerikaans vrachtvliegtuig bracht gistermiddag 50 buitenboord motoren, die elk een capaciteit heb ben van 25 paardenkrachten. Ze zijn In een vrachlmachine van de Pan American World Airways uit New York zyn Zaterdagmiddag op Schiphol 39 buitenboordmotoren aangekomen. Tevoren waren in een passagierstoestel reeds elf van dezelfde motoren gearriveerd. Deze 50 motoren elk met een capaciteit van 25 p.k., zijn een geschenk van een Amerikaanse fabri kant. De motoren, die een gezamenlijke waarde van 100.000 gulden vertegenwoor digen, zijn inmiddels met spoed naar Dordrecht vervoerd. 2e blad - pag. 1 De Prinsessen Beatrix en Irene brachten Zaterdagmiddag een bezoek aan de evacué'a in Doorn, De Bilt en Renswoude. De kinderen der pas aangekomenen werden verrast met speelgoed.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2