Ook staking te Gronau INGEZAMELDE GOEDEREN MET GEJUICH BEGROET De Verolmes (Nieuwe Tonge) verloren veel maar klagen niet! „Er naderde iets wits door de boomgaard" Twente en Oost-Gelderland rouwden en offerden MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD le blad - pag. 2 HENGELO Het comité tot hulpverlening aan de geteisterde gebieden deelde mee, dat Dinsdag j.l. in totaal 150 ton goederen werden ingeza meld bii de Hengelose bevolking. Dat komt op vijftien spoorwagons vol. De goederen werden met 22 trai lers naar Rotterdam. Amersfoort en Breda verzonden. De berichten van ontvangst maken melding van het feit. dat de goederen in zeer goede staat en goed gesorteerd arriveerden. Ze waren voor onmiddellijke uitgifte aan de getroffenen geschikt. Speciaal de verpakking van het babygoed ge tuigde van de liefde en toewijding welke bij de verzending aan de dag was gelegd. Men was in de ontvangst centra bijzonder getroffen en had grote waardering voor het werk der dames, die voor de sortering en ver pakking zorgden. Sommige goederen moesten gerepareerd worden, waar mee een damescomité alhier thans in de weer is. De liisteollecte heeft reeds meer dan f 125.000,- opgebracht en nog steeds vloeien bedragen binnen. Goederen, welke nog niet ingeleverd zijn, kunnen niet meer worden ont vangen. Men wordt verzocht ze te be waren tot eventueel beslist zal zijn over een adoptie van een dorp. Dit betreft ook meubilair en huisraad. Voor opneming van evacué's komt Hengelo niet in aanmerking. Het werkcomité is dan ook zeer dankbaar voor de spontane hulp. Met enige leden van het Ned. Roode Kruis, die de goederen naar de ont vangstcentra brachten hadden wt een kort onderhoud. Meegedeeld werd dat in Amersfoort de berging en sor tering der goederen buitengewoon correct geregeld was. In een grote fa briekshal waren mantels en jassen, onder- en bovenkleding en zo meer even keurig gesorteerd en op maat gehangen, als in een modern kleding magazijn. Bij aankomst van de goe deren werden deze snel gelost en da delijk in de „voorraad" gesorteerd, opdat men de evacué's, die via Utrecht naar Amersfoort kwamen, kon helpen. Deze evacué's werden in de markthallen op hun verhaal ge bracht, door artsen gecontroleerd en dan met particuliere auto's naar de opname-adressen gebracht. Daar blijkt dan wel, wat er nodig is. Zij kunnen zich voor al hetgeen ze wen sen vervoegen aan de ontvangstcen tra der goederen. De algemene indruk was, dat de organisatie tot in de puntjes geregeld is en het was pret tig. dat de inzameling en sortering der goederen te Hengelo juist was afge stemd om het mooie werk in Amers foort. In de Rivièrahal te Rotterdam werd een zending dekens en bedde- Oproep aan alle vrouwen en meisjes Het dagelijks bestuur van de Fede ratie van Vrouwenverenigingen doet een dringend beroep op alle vrouwen en meisjes, om deze week mee te wer ken aan een brei-actie. Van het Roo de Kruis vernam het bestuur, dat er een groot tekort is aan stevige warme mannensokken Deze sokken zijn no dig voor hen, die uiteraard met laarzen aan werken aan de dijken in het getroffen gebied. Men vraagt de sokken wat ruim op te zetten, om dat de mannen er hun broekspijpen in plegen te stoppen. De kleur wordt aan de medewerksters overgelaten, doch het verdient aanbeveling de sokken te breien van dikke zwarte sajet. Mochten er dames zijn, die vijf da gen te kort vinden voor het breien van een paar sokken, dan kunnen zij met een vriendin of buurvrouw sa menwerken. Men wordt verzocht elk paar met een steekje aan elkaar te bevestigen. Deze actie geschiedt in overleg met het plaatselijk hulpcomité. Laten alle vrouwen en meisjes haar best doen! Het komt de werkers in het rampge bied ten goede! Mevr. J. Lambooy-Smeets Voorzitster. goed, alsmede lakens, met gejuich be groet. Onmiddellijk werd door de ge luidsversterker bekend gemaakt, dat er weer lakens waren. De dekens gin gen dadelijk door naar de Maashaven waar ze werden verstrekt aan evacué's die met marineboten uit het getroffen gebied kwamen. Met autobussen wer den de gedupeerden, warm in dekens gepakt, vervoerd naar Utrecht. Acht maanden gevangenisstraf voor stelende bankwerker De Rechtbank te Zutphen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 33-jarige bankwerker C. v. d. V. uit Hengelo (O.), thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, die 14 dagen geleden terechtstond wegens diefstal van een portemonnaie met een in houd van pl.m. f 360, een portemon naie met pl.m. f 11.en een porte monnaie met f 0.70. De diefstal heeft hij te Deventer gepleegd. Tegen v. d. V. was 8 maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van de preventieve hechtenis en verdere terbeschikking stelling van de regering. De Rechtbank heeft hem conform de eis veroordeeld. BURGERLIJKE STAND HENGELO. Geboren: Bob Karei zv J H v Straten en G ter Horst; Anja dv J v Soeïen en P J Segaar: Hermannus Christianus Hyaeinthus zv F A Nijhof en T W G Bijvang; Margaretha Hermina Maria dv J H Vossebeld en A H ter Huurne; Roelien "VVilhelmina dv C Hart man en A R Wïeringa; Fredenka Johanna Maria dv G H Weghorst en G J Pallast; Hons zv J H Boomkamp en G Bult. Getrouwd: W J Beijen 29 j en T M Kerkhof 26 j; J B Koel 30 j en M H G Mo lenbroek 22 j; H M Frijters en D H Muijen; B Eenkhoorn 30 j en G B Hut 24 j; J H v Dijk 31 j en. G M Staal 23 j; W H Wolthuis 30 j en W G Eomers 22 j. Ondertrouwd: G J J Seharrenborg 22 j en C A Teggeler 24 j; I-I G Landman 22 j en T de Vi-oome 26 j. Overleden: A T Grashuis 75 j m v G Klein Bleumink; H Meuleman 65 j m v A v d Worp; W Admiraal 74 j m v J v d Meulen; B ter Waarbeek 51 j wean v C v d Bosch; H J Tiecken 55 j v v J Jans sen. Waar gaan we heen? Maandag 9 Februari. HENGELO Concertgebouw; 8 uur; De schrik van de 2e compagnie. Cinema Palace; 3, 6.45 en 9 uur: The greatest show on earth. Kunstzaal: 2.30—5 uur; Exp. affiches. Raadhuisplannen worden bestekkiaar gemaakt In April van het vorig jaar be sloot de gemeenteraad voor het ge reed maken van de plannen voor de aanbesteding van het nieuw te bou wen stadhuis een crediet van f80.000 te verlenen. Ged. Staten hadden daar tegen geen bezwaar. Naar aanleiding hiervan werd in overleg met het Seniorenconvent uit de raad besloten, op korte termijn voorbereidingen te treffen voor het zenden van een gemeentelijke dele gatie naar Denemarken en Zweden, ten einde aldaar verschillende voor de toekomstige stadhuisbouw van belang zijnde gebouwen in ogenschouw te kunnen nemen. Deze reis werd gemaakt op instiga tie van de ontwerper van het stad huisplan, Prof. Ir. J. F. Berghoef, die het hoogst nuttig oordeelde, dat ver tegenwoordigers van het gemeente bestuur onder zijn leiding de door hem daartoe aangewezen gebouwen in beide landen zouden gaan Dezoeken, ten einde op die wijze tot een zo goed mogelijk gefundeerd oordeel te kun nen komen omtrent één van de hoofd elementen van het ontwerp-stadhuis- plan - de zo belangrijke centrale hal - en wel in het bijzonder wat betreft de gebruiksmogelijkheden en archi tectonische kwaliteiten daarvan, ter wijl daarnaast een goede indruk zou kunnen worden verkregen van de monumentaliteit van verschillende te bezichtigen bouwwerken, die uit bepaald eenvoudige materialen wer den opgetrokken. Met het oog op de omstandigheid, dat bij de bouw van 't nieuwe stadhuis zeker ook met een sobere materiaalkeuze zal moeten worden rekening gehouden, oordeelde Prof. Berghoef ook dit aspect van de ondernomen reis van groot belang. Met de conclusies, welke door Prof. Berghoef in een naar aanleiding van de reis uitgebracht rapport werden neergelegd, kunnen B. en W. zich ten volle verenigen. B. en W. ztin dan ook van oordeel, dat het door Prof. Berg hoef ontworpen stadhuisplan dient te worden uitgevoerd en dat thans opdracht dient te worden gegeven tot het bestekkiaar maken van het ont werp, waarmede ongeveer twee jaren gemoeid zullen zijn. Vanzelfsprekend zal door het col lege gedurende deze voorbereidings fase regelmatig contact met Prof. Berghoef worden gehouden, opdat zij steeds op de hoogte blijven van de verdere ontwikkeling van deze wel zeer omvangrijke wérkzaamheden. Zoals bekend zullen in verband met de voorgenomen stadhuisbouw in de toekomst verschillende thans nog ter plaatse aanwezige panden moeten worden geamoveerd, in verband waar mede de Dirècteur' der Gemeente werken en -Bedrijven opdracht werd verstrekt, de daarvoor vereiste voor bereidende werkzaamheden met de nodige spoed ter hand te nemen. Plaatselijke tandartsen nemen tandcontrole schooljeugd op zich In vervand met het overlijden van de controlerende tandarts voor de tand heelkundige verzorging van schoolkin- der enis het noodzakelijk maatregelen te nemen opdat dit belangrijke werk voortgang heeft .aldus schrijven B. en W. aan de raad. Zoals bekend heeft op school controle plaats of er bij de leerlingen gebreken aan het gebit kleven. De leerlingen, bij wie gebreken worden geconstateerd wor. den verwezen naar de eigen tandarts, ter behandeling. Er is thans in deze gemeente geen tandarts beschikbaar die voldoende tijd heeft om deze controle te verrichten, zodat een andere oplossing moet worden gevonden. Teneinde tot deze oplossing te komen is Donderdag j.l. een bespreking gehou den met vertegenwoordigers van de tandartsenkring, de gemeentearts en de schoolarts. In overeenstemming met de conclusies, waartoe deze bespreking leidde, menen B. en W., dat het aan te bevelen is de controle voortaan te doen verrichten doo rde 10 plaatselijke tandartsen, om beurten. Deze controle zal niet zo inten sief behoeven te zijn als die van de vroe. gere controlerende tandarts. Deze laatste noteerde alle gebreken, zodat de be handelende tandarts zonder meer tot be handeling kon overgaan. De bedoeling is in het vervolg op school alleen na te gaan of er gebreken zijn, dus zonder verder in details te treden. Door deze wijze van werken wordt het controlewerk voor een deel verplaatst naar de behandelende tandarts. Dit neeft het voordeel, dat de controle op school minder tijd kost. Dit is in het belang van het onderwijs, maar dit is ook nodig omdat het de tandartsen, in verband met de eigen practijk. niet mogelijk is ver scheidene dagen beschikbaar te stellen voor de controle op de school. Het honorarium, dat voorheen werd uitgekeerd aan de controlerende tand arts, kan in het vervolg worden beschik baar gesteld voor de plaatselijke tand artsen. Dit betreft een bedrag van rond f2.600 per jaar. In verband met de snelle wijze van werken op school is het nodig dat een groter aantal instrumenten (spiegels en sondes) beschikbaar komt. Bovendien moet een sterilisator worden aangeschaft. Een en ander houdt verband met de om standigheid, dat per dag een veel groter aantal leerlingen zal worden gecontro leerd dan vroeger. De kosten van een en ander bedragen rond f2.000. Hierbij moet worden opge merkt, dat telken jare een zeker aantal spiegels en sondes moet worden aange schaft, wegens slijtage of door het de fect raken. De aanschaffing van een groot aantal van deze instrumenten be tekent dus, dat in het vervolg met een geringer aantal per jaar kan worden volstaan. Alleen de aanschaffing van een sterilisator moet als een extra-uitgaaf worden aangemerkt. Het is de bedoeling deze sterilisator te plaats enop de geneeskundige dienst, zodat de gemeentearts en de schoolarts hiervan ook gebruik kunnen maken. Het nut van dit hulpmiddel is naar de me ning van het college dan ook van dien aard, dat het daarmede gemoeide be drag volkomen is verantwoord. Afdracht giften Aan ons Bureau voor Rampenfonds Kinderspeeltuin „De Hengelose Es" opbrengst filmmiddag f 41.30; B. J. J. Hengelo f 10; N.N. f 0.98; Directie en personeel fa. E. Nijhof, „De Spar", Hengelo f 3730. Het personeel van Gemeentewerken en -bedrijven, het Gemeenteli.jk Slachthuis, de Centrale Boekhouding en de Woningstichting, in totaal 105 ambtenaren en 171 werklieden, heeft f 7675 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Nieuwe curatoren van gymnasium In het College van curatoren van het gymnasium, zijn door het bedan ken van de heer Ir. B. H. ter Kuile en periodieke aftreding van de heer J. F. M. Harbers, vacatures ontstaan. Ter aanvulling dezer vacatures is de volgende voordracht opgemaakt: Vacature Ir. B. H. ter Kuile: 1. Ir. H. van Mourik Broekman; 2. Ir. H. J. Buttinger. Vacature j. F. M. Harbers; 1. Ds. K. T. Gorter; 2. A. J. Pezie Klein meningsverschil over rijwielbergplaats Het bestuur van de Chr. Scholen heeft gevraagd om gelden uit de ge meentekas voor vergroting van de rijwielbergplaats bij de school Becku- merstraat 15. De bestaande bergplaats biedt ruimte voor 40 rijwielen, terwijl het schoolbestuur van mening is, dat er plaats moet komen voor 100 rijwielen. B. en W. merken op, dat, blijkens een ingesteld onderzoek, de bestaande rijwielbergplaats te klein is, zodat vergroting noodzakelijk is. Het komt hun echter voor. dat een bergplaats voor 100 fietsen voor deze school te groot is. Leerlingen, die op korte afstand van de school wonen, wordt weliswaar het gebruik van de rijwielbergplaats verboden, maar men kan van mening verschillen over de afstand, welke de leerlingen minstens van de school verwijderd moeten wo nen om in aanmerking te komen voor het gebruik van de rijwlelberg- plaats. Volgens B. en W. is een ruimte van 80 rijwielen voor deze school vol doende groot. De school telt ongeveer 275 leerlingen, terwijl aan 25% hier van, in verband met de af te leggen afstand, het gebruik van een rijwiel niet kan worden ontzegd. Rekening houdende met het gebruik van een rijwiel door het personeel en met enige uitbreiding van het aantal leerlingen, moet een ruimte voor 80 fietsen dus voldoende groot worden geacht. Boilers in gemeente-woningen MET WAARDERING ONTVANGEN In April 1951 werd door de raad een crediet verleend van f 54.700,- voor het aanschaffen van 144 warm waterapparaten, inclusief montage, en het aanbrengen van 82 douchecel len in woningen der gemeente. Daar voor deze voorzieningen van de zijde der bewoners der woningen grote waardering bestaat, is het Bestuur der Stichting tot beheer en exploita tie van gemeéntewoningen van plan hieraan uitbreiding te geven. De duurte der apparatuur en de kapi- taalschaarste had het bestuur er aan vankelijk van doen afzien reeds dade lijk op de ingeslagen weg voort te gaan. Daar deze bezwaren goeddeels zijn opgeheven, acht het bestuur het thans wenselijk nog 250 boiler te plaatsen en tevens 50 douchecelen aan te brengen in vóór 1945 gebouw de woningen. Voor het treffen dezer voorzienin gen moet gerekend worden op een uitgaaf van f 88.750,- t.w. f 78.750.- voor de boilers en f 10.000,- voor de douchecellen. Aangezien, het comfort hetwelk de ze woningen bieden, hierdoor belang rijk wint. hebben B. en W. tegen de uitvoering der plannen geen bezwaar, Het ligt in het voornemen de huur prijs der boilers te bepalen op f 0,65 per week en van een douchecel met boiler op f 0,80 tot f 1,- per. week. Ernstige val van trap Gisteravond viel de heer Van den B. van hier in een pand aan de En- schedesestraat. waar hij op bezoek was. op een hoogte van twee meter van een trap. Hij kwam daarbil met het hoofd op een kolenkit terecht. Een arts constateerde een schedelbasis- fractuur. Van den B. werd naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. NA DE RAMP.... 0E RAMP HEEFT ZICH VOLTROKKEN. De doodsnood is voor de van huis en haard verdrevenen voorbij. Het water heeft toegeslagen en het is aan ons om hem zijn prooi weer afhandig te maken en deze voor de toekomst blijvend veilig te stellen. Nu voor de geredden de uren van kil-dreigend levensgevaar tot het verleden behoren en zij liefderijk door de gemeenschap zijn opgenomen, dringen de reacties zich aan hen op. De één verloor zijn kind, zijn vrouw, de ander vader, moeder of andere dierbaren en velen hebben hun bedrijf, dat zij door noeste arbeid hadden opgebouwd, in één gruwelijk half uur ten onder zien gaan. Nu eerst realiseren zij zich de verliezen in hun volle omvang. Wij spraken met drie evacué's uit het dorpje Nieuwe Tonge op Goeree Overflakkee, de heer en mevrouw A. J. Verolme en hun dochter, die tijdelijk hun intrek hebben genomen bij mevrouw C. Verolme in Hen gelo. Het relaas dat zij ons deden was er één van angst, ellende, ver schrikking en wjeemoed, maar ook van ontroerende berusting Drie evacué's komen in Hengelo op verhaal Er kwam geen klacht over de lip pen van deze eenvoudige, godsdien stige mensen. Ze waren niet opstan dig. Vader Verolme was boer, exploi teerde bovendien met zijn drie zoons een welvarend transportbedrijf en een loondorsbedrilf en handelde in gra nen. Slechts zijn huis bleef gespaard; de honderden mudden graan, zijn vrachtauto's, tractoren en andere ma chines gingen nagenoeg verloren, zijn land liep onder, zijn neef en diens echtgenote verdronkenen tóch geen klacht I Als een wit monster In de vroege Zondagochtend werden de Verolmes gewekt door lawaai en geroep op de weg. Eerst dachten ze, dat buren werden gewekt voor de eerste trammaar tochdit was anders! Toen hoorden zij ook het onheilspellende geloei van een sirene en gebons op deuren. Zij schoten uit bed en haastten zich naar het raam. Ze tuurden en tuurden en hoorden de wind angstaanjagend huilen; „Daarriep mevrouw Verolme. wat komt daarZij wees in de richting van de boomgaard. Met gro te snelheid naderde er iets wits Het kwam dichterbij, het werd een schuimende kolkende, woedende mas sa, die als een witgekuifd monster aan kwam hollendwars door de boomgaard! „Het is water", schreeuw de Verolme en meteen schoot hem door het hoofd, dat zijn zoon, die honderd meter verder achter de dijk woonde, in groot gevaar was. Hij sliep immers zo vast, hij zou stellig niet wakker worden. Verolme schoot wat kleren aan en holde naar bene- .den. Hij rende naar buiten en stond 'nagenoeg onmiddellijk tot aan de heupen in het water. Hij kwam te val len. strompelde weer op en vocht zich verbeten een weg naar het huis van zijn zoon. Het was. zoals hij gevreesd had. Aan niets was te merken, dat zijn zoon wist aan welk een groot gevaar hU bloot stond. De heer Verolme trapte tegen de deurengeen gehoor. En het water steegTen einde raad greep hij een klomp en sloeg een paar ruiten in. Hij verwondde zijn hand, maar merkte het nauwelijks. Nu was zijn zoon gewekt en in allerijl brach ten vader, zoon en echtgenote zich op de zolder in veiligheid. Verolme kon niet terug naar ziin vrouw. Maar toen het licht was geworden, kon bii zien. dat ook zij op zoldpr zat. Met witte doeken zwaaiden zii naar el kaar. Plotseling hoorden Verolme en zijn zoon een luid gesnurk. Zij keken en zagen een varken, de voorpoten al een paar treden hoog op de zolder trap. „Dan jij ook maar op zolder", zei Verolme en samen met zijn zoon hees hij het angstige dier aan de oren op het droge. Tegen de avond kon Verolme met een vlot naar zijn woning terugkeren. Het huis was gespaard gebleven en stond nractisch droog. Ook de diik vlak bij het huls was op verschillende plaatsen droog en zo was het geen wonder, dat vele omwonenden een Ook in Twente en Oost-Gelderland rouwde men gisteren over de ramp die ons vaderland heeft getroffen en herdacht men de personen die hier van het slachtoffer werden. Van vele gebouwen hing de nationale drie kleur halfstok. In alle kerken werden bijzondere diensten gehouden, welke zeer druk werden bezocht. Tijdens de diensten werden inzamelingen gehouden voor het Nationaal Rampenfonds. Wij zijn thans nog niet instaat een over zicht te geven van de opbrengsten van al deze collecten. Verschillende tellingen vinden pas vanavond plaats. De uitslagen van de tot u toe be kende tellingen luiden: Enschede. De collecten in de Ned. Hervormde Kerken hebben opge bracht i' 8275,waarvan o.a. in de Grote Kerk f 2400, in de Lasonderkerk f 2000, Bethelkerlc f780 en Bato f800. Doopsgezinde Gemeente f400, Bap- tlste Gemeente f319. De collecten: in de R.K. kerken heb ben opgebracht f 10.772,66. Hiervan nam de R.K. parochie aan de Olden- zaalsestraat voor haar rekening f 2914,66, gevolgd door de parochie san de Langestraat f2400. De R.K. Kerk op het Hogelandsingel bracht in f 1702, de kerk in dorp Lonneker f967, Schietbaanweg f400. Haaks bergerstraat f 1174 en Deurninger- straat f1215. De R.K. kerk aan de Kerkstraat te Glanerbvu^ bracht in f 1146,21 en het klooster „Dolohia" f300. Van de R.K. kerk trBcekelo werd geen opgave ontvangen. In de dienst van de Ned. Israëli tische gemeente te Enschede werd gecollecteerd f428. De vier stedelijke R.K. parochies te Hengelo collecteerden totaal, f 10.431, onderverdeeld als volgt: H Hartpa rochie f 1135, Maria-parochie f 1970, Lutgerus-parochie f2600 en St. Lam- bertusparoehie f 4726. De in de dienst van de Baptiste gemeente gehouden collecte bracht op f500. de collecten in de Geref. Kerken f 2551 en in de Doopsgezinde Gemeente f427,09. De collectes in de R.K. kerken te Nijverdal brachten f 2100 op. In Denekamp bedroeg de opbrengst in de R.K. kerk f 3000, in de N.H. kgrk f 700 De in de kerkdiensten te Goor gehou den coll. brachten f 4247.77 op, waar van in de Ned. Herv. kerk f 2000, R.K. kerk f 1817,52 en Geref. kerk f 50,72. In Lichtenvoorde kwam binnen: R.K. kerk f 1644,50, Ned. Herv. kerk f400 en Geref. kerk f 500. De in de Necl. Herv. kerk te Markelo gehouden col lecte bracht f 800 op. In de R.K. kerk te Ootmarsum werd een bedrag van f 2500 gecollecteerd, in de Ned. Herv. kerk f 615, In Oldcnzaal bracht de collecte in de Ned. Herv. kerk f 859.14 op. In de R.K. kerken wérd f 7858,15 bijeengebracht, waarvan in de Sint Plechelmusbasiliek f3408.15. St. An- tonius van Padua f 2574 en Allerhei ligste Drieëenheid f1876. De collecte in de Geref. kerk bracht op f220,79. In de Geref. kerk te Winterswijk werd gecollecteerd f3192,50. De opbreng sten der collecten te Haaksbere-en be droegen: Geref. kerk f 132,46. Ned. Is raëlitische Gemeente f 17,50, Ned Herv. Gemeente f 1500, de R.K. St. Pancratiuskerk f 2150. de R K. kerk te Veldmaat f938, de R.K kerk St. Isidorushoeve f 655.40 en de R.K, kerk te Buurse f 415. De collecte in de Ned. Herv. kerk aldaar bracht f309.30 op. goed heenkomen zochten bij de Verol mes, dié dus heel wat monden te vul len kregen. Niet één roeiboot „We hadden met een overstroming in 't geheel geen rekening gehouden", aldus Verolme. „We hadden, ons ge heel verlaten op de schijnbaar on neembare buitendijk en de binnendij kenoch. die hebben we wel eens overbodig geacht! Wat hadden wij met het water te maken? Het land was alleen belangrijk! In heel Nieu we Tonge was niet één roeiboot, er was immers geen water Vanzelfsprekend heeft die omstan digheid. de hulpverlening in eerste instantie sterk belemmerdMen sen schreeuwden om hulp, riepen, dat er familieleden verdronken waren. Nieuwe huizen werden door de woe dende watermassa's uiteengereten, muren stortten in, mensen met kin deren in de armen werden meege sleurdHulp moest er komen, maar hoe? Boten waren er niet. Dan maar vlotten timmeren, van deuren en losse planken, alles in gloeiende haast. Toen kon het reddingswerk hoe gebrekkig ook beginnen. De drie zoons van Verolme hebben da genlang gezwoegd. Met vlotten en la ter met bootjes voeren zij naar de huizen, die nog overeind stonden. Vaak kwamen ze te laat maar vaak ook kwamen ze als de verlossers. Zo redden ze op de derde dag na de ramp een 5-jarig meisje. Het zat op een zolder verdoofd van angst, de lip jes ruw en gescheurd van dorst De moeder was verdronken, de vader lag elders in een ziekenhuis. Er waren ook wonderbaarlijke reddingen. Een in een wollen deken gewikkeld kindje van ongeveer acht weken dreef op een deur Dinsdagmiddag Nieuwe Tonge binnen. Wat er van de ouders geworden is? Wie zal 't zeggen? Een dak van een varkenshok dreef rond met daarop een jongeman en zijn oude moeder. Plotseling raakte het dak vast in het prikkeldraad van een afrastering. Nog één mogelijk heid: zwemmen! De zoon kleedde zichzelf en zijn moeder uit en zwom, met haar op de rug. enkele honder den meters ver door het ijskoude wa ter naar de diik. Toen waren ze ge red! Anderen echter gingen ten on der. „Het zijn er zeker zestig" zei Verolme. maar waarschijnlijk meer „Van de familie Van Arkel verdron ken zestien personen." Bezoek van Prins Bernhard Het reddingswerk vorderde eerst snel toen de helicoptères kwamen. De zoons van Verolme traden op als „loodsen" voor de hefschroefvlieg- tuigen, die op drie droge plaatsen op de dijk landden, mensen aan boord namen en weer opstegen. Terwijl er eén op de dijk stond, „hingen" er vaak twee in de lucht te wachten. Met één van die helicoptères kwam Prins Bernhard. Hij begaf zich naar het huis van de Verolme's en onder hield zich op zeer ongedwongen wijze met hen en de vele andere getrof fenen. Mevrouw Verolme was totaal verrast toen de Prins zo maar binnenstapte en vroeg „Hoe gaat het hier. mensen?" „Best", zei mevrouw Verolme, „en hoe gaat het bii U?" De Prins: „Uitste kend, ik groet U hartelijk na mens de Koningin". De verras sing was zo groot, dat de Verol me's vergaten de Prins voor zijn bezoek en medeleven te danken. Mevrouw Verolme heeft een paar drukke dagen achter de rug. De hoeveelheid soep, die zii heeft ge kookt was enorm. En telkens kwa men de redders: de officieren, de sol daten en de Engelse vliegers van de helicopters een warme dronk halen of een beker geklutste eieren ledigen. Die veelbewogen dagen zijn nu voor bij. Via Rotterdam zijn de Verolmes haar hun schoonzuster in Hengelo, mevr. C. Verolme. gekomen. Daar zul len ze wat op hun verhaal komen. En daarna De tijd zal 't leren. „Op 't ogenblik schijnt de zon. voegde me vrouw Verolme ons toe in de be sneeuwde tuin kijkend. „Dat is al heel wat waard!" De situatie bij de Spinnerij Eilermark Nadat tien dagen geleden in Nordhom 11.000 textielarbeiders en -sters het werk hebben neergelegd, zijn sedert vanmorgen te Gronau ongeveer 5000 man in staking. Het werk bij G. van Delden Co., de BauwwoIIspinnerei Gronau, de Spinnerei Deutschland, de Westfalische Garnveredlung en de Spinnerij Eilermark staat stil. Er wordt op het ogenblik alleen nog gewerkt bij M. van Delden. Evenals te Nordhom en elders eisen de arbeiders een ver hoging van het tariefloon van 12 pfennig per uur. Bij 5 a 6 kleinere bedrijven te Borghorst is het werk eveneens neergelegd. Te Emsdetten en Epe wordt gewerkt. Bij de Spinnerij Eilermark werken ongeveer 180 Nederlanders, in hoofd zaak afkomstig uit Glanerbrug. Onge veer veertien dagen geleden is in café Concordia te Gronau een verga dering gehouden van de voorzitters van de fabriekscommissies, waar na mens de Gewerkschaft Textil-Beklei- dung van de Deutsche Gewerkschafts- bund de vraag werd gesteld of men i stakine wilde gaan. De Nederlandse voorzitter van de fabriekscommissie bij Eilermark zeide bij die gelegenheid dat een staking bij Eilennarlr moei lijk zou zijn, omdat er weinig mensen zijn georganiseerd. Vrijdag j.l. werd er bij Eilermark een stemming gehouden, waaruit bleek dat 57,64 procent vóór staking was (181 leden van het personeel waren voor, 131 tegen en 2 stemden blanco). De voorzitter van de afdeling Textil- Bekleidung te Gronau, de heer M. Tittelbach verklaarde echter deze stemming ongeldig en liet 's avonds opnieuw stemmen buiten de fabriek. Hij had een stembus bij zich. Toen het resultaat van deze tweede stem ming werd bekend gemaakt, zou 88 procent zich voor staking hebben uit gesproken. r_,"t w'1 hnr- voor de staking noodzakelijke percentage van 75% voorstanders van de staking was toen bereikt. Van de zijde van de fabriekscom missie bij Eilermark wordt er echter op gewezen, dat de tweede stemming niet geldig is, aangezien niemand kon beoordelen wie er gestemd heeft. Het bleek namelijk, dat een aantal georganiseerden niet stemde, terwijl een aantal niet-georganiseerden wel aan de stemming deelnam. Op deze wijze is er een stemming geforceerd, waaraan geen betekenis kan worden toegemeten, aldus vernemen wij van de zijde van de fabriekscommissie. De directie stelt zich op hetzelfde stand punt. Wie werken wil, kan werken, zo deelt de directie mede. De Gewerktschaft Textilbekleidung heeft bekend gemaakt dat ieder, die zich als lid meldt, onmiddellijk voor uitkering in aanmerking komt. Dit heeft tot gevolg dat zich vandaag honderden hebben gemeld als lid. Ook vanmorgen hebben zich 50 Neder landers van de spinnerij Eilermark gemeld als lid van de Gewerkschaft. De laatste weken bedraagt dit aantal ongeveer 170. In ons land dient men een half jaar lid te zijn van een vakorganisatie om voor uitkering in aanmerking te ko men. In Duitsland was dit tot voor kort 3 maanden, maar deze bepaling is thans niet van toepassing. Van arbeiderszijde wijst men ons er op dat de door de arbeiders in Duitsland geëiste verhoging be schouwd dient te worden als een duurtetoeslag. Verschillende artikelen zijn in Duitsland de laatste tijd ver hoogd. Daar kent men namelijk niet de strenge prijsbeheersing, zoals die in ons land wordt toegepast. De ar beiders, die in Nederland wonen heb ben daarvan uiteraard weinig last, omdat zij aan deze zijde-van de grens hun inkopen kunnen doen. Daarom zijn zij ook niet zo nauw bij deze staking betrokken. Bij M. van Delden wordt op het ogenblik nog gewerkt, aangezien de onderhandelingen over een loonsver hoging nog niet zijn geëindigd. BORNE KerkcoUecten brachten bijna 5.000,op Borne blijft offeren voor de ramp gebieden. Zaterdag kwamen nog tal rijke inwoners hun gift afdragen bij de penningmeester van het plaatselijk Rampencomité, zodat het beschikbare bedrag de twintig duizend reeds ver overschreden heeft. In de kerken is Zondag ook met gulle hand gegeven. De collecte in de R.K, en Ned. Her vormde kerken bracht in totaal f 4778 op. De R.K. kerken konden f 3428 af dragen., nl. f 2578 van de St. Stepha- nuskerk en f 850 van de St. Theresia- kerk. De Ned. Hervormde kerkgangers droegen f 1350 bij. Rijshout per schip en trailer naar rampgebied „Handen uit de mouwen, dijken dicht" zou men kunnen zeggen ten aanzien van de grote bijdrage, die vele inwoners van Twente leveren door het hakken van rijshout. Borne, waarvan het initiatief uitging, levert hiervan wc! het leeuwenaandeel. Tot Zaterdag zijn er vijf en veertig vol geladen trailers naar de overstroomde gebieden gereden. Zaterdag werd het hout in het Twente-Rijnkanaal te Delden door vrijwilligers overgeladen in gereed liggende schepen. Het merendeel is echter per trailer naar het Westen des lands vervoerd. Het door Borne afgeleverde hout, dat in Bornerbroek en Saasveld ge kapt wordt, is van uitstekende kwa liteit. Door een mededeling via de radio kan de indruk gevestigd zijn, dat zulks niet het geval is. Dit geldt echter geenszins voor Borne, want naar de burgemeester van Ouddorp en een deskundige van de Rijkswater staat verklaarden, is het hout van Saasveld en Bornerbroek van pi'ima kwaliteit en uitstekend verzorgd. De honderden jongens en mannen (Zaterdag waren het er ongeveer duizend) kunnen er dus van verze kerd ziin. dat hun werk niet vergeefs is geweest. Integendeel, hun werk wordt zeer op prijs gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2