ENGELOSGH DAGBLAD AFSLUITDIJK SPAARDE GROOT GEBIED VOOR RAMP STRIJDEND ff NEDERLAND Dijken braken van binnen uit kapot Prins huldigt naamloze vrijwilligers 24 millioen Leger van 600.000 man bereidt zich voor op offensief ADVERTENTIETARIEF: Bij vooruit betaling: Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. ..Brie ven onder no." of ..Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 8—12.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal ƒ6.10. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O.). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 33-6 PAG. (Speciale berichtgeving.) De storm, die in de nacht van 1 Februari losbrak heeft waterstanden ver oorzaakt, die op sommige punten een halve meter hoger waren dan ooit in ons land zijn voorgekomen. Bij alle ellende, welke daaruit voortvloeide, is het, aldus de directeur generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, toch als een lichtpunt te beschouwen, dat de afsluitdijk zich zo goed heeft gehouden (ja,.zelfs slechts geringe schade heeft opgelopen). Als deze superstorm die heviger was dan die van 1894, waarop de bere keningen van de commissie-Lorentz voor de bouw van de afsluitdijk zijn gebaseerd zich in het gebied van de voormalige Zuiderzee had kunnen ontwikkelen, zou een herhaling op grote schaal van de ramp van 1916 het onvermijdelijke gevolg zijn geweest Zonder restrictie moet worden vastgesteld, dat de afsluitdijk de randpro- vincies van de Zuiderzee voor een vreselijk drama heeft gespaard. dien heeft de commissie bij haar be rekeningen wel erg hoog gegrepen door uit te gaan van een super-storm, nog heviger dan die van thans. Het water zakt Maken wij overigens een vergelijking tussen de gevolgen van de stormen van bijvoorbeeld vijftig jaar geleden en van nu, dan blijkt wel, dat de hulpmiddelen van de moderne tech niek bij de bestrijding van storm en watersnood buitengewoon goede diensten verlenen. Zonder radio, vliegtuigen, helicopteres, amphibie- vaartuigen, mobilofoon, enz., zou het bepaald onmogelijk zijn geweest om al binnen enkele dagen een zij het dan nog oppervlakkig overzicht van een ramp van een dergelijke om vang te verkrijgen en het werk tot redding van een 50.000 mensen in ruim een week tijds voltooien. De dijken Hoeveel gaten er in de dijken zijn geslagen kon tot duverre nog niet worden nagegaan. Maar wel is het zeker, dat er bij het vaststellen van de schade in geen enkel opzicht iets gebleken is van een kwalitatief ver schil met betrekking tot het onder houd van de dijken door de Rijks waterstaat of de waterschappen. Uiteraard hebben de nieuwe dijken: de afsluitdijk en de Hondbosser Zee wering bijvoorbeeld, zich aanmerke lijk beter gehouden dan de oude. Ir. Maris is echter van oordeel, dat men hierop geen enkel verwijt mag baseren. De dijken in iZeeland zijn als het ware historisch gegroeid, en in de loop van de jaren verhoogd en ver sterkt. Het zou economisch niet te verwezenlijken zijn geweost om aan al die dijken op korte termijn het stellig betere en veiliger profiel van de afsluitdijk te geven. Een indertijd ingestelde staats commissie (de zogenaamde storm vloed-commissie) concludeerde in 1940 in haar rapport, dat nieuwe voorzieningen aan de dijken bepaal delijk dringend nodig waren en Rijkswaterstaat heeft daar toen re kening mee gehouden. Zij was er o.m. mee bezig om dijkgedeelten aan het Hollands Diep (richting Willemstad) en langs de Kil aan het advies van de commissie aan te passen. Maar in de eerste plaats is een dergelijk werk een kwestie van vele jaren, en boven- Brutale bankoverval in hartje van Londen (Van onze correspondent) LONDEN, 8 Febr. Zaterdagnacht hebben zes gemaskerde mannen in het hart van Londen, n.l. in de Cana dese Bank op Trafalgar Square, welke vlak bij Scotland Yard is gelegen, met springstoffen zich een weg pogen te banen lot de kluizen en brandkas ten. Het gebouw is van vele alarm installaties voorzien. De mannen belden Zaterdagavond aan. wierpen de bewaker tegen de grond, bonden hem en werkten de gehele nacht ongehinderd door. Zij slaagden er slechts in twee kleine safes te openen en kregen minder dan 1000 Pond in handen. De stalen tralies van de grote kluis hielden echter stand. Hedenmorgen, na 12 uur vewerkt te hebben, mengden de mannen zich ongezien tussen het wandelende publiek. De politie heeft hen nog niet te pakken weten te krij gen. Militairen worden vervangen De troepen, die op 1 Februari wer den ingezet voor militaire bijstand in de watersnoodgebieden, zullen gelei delijk door andere worden vervan gen. Zij keren naar hun onderdelen te rug. maar blijven daar nog geconsig neerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zoveel dit niet reeds is gedaan. Weerbericht Weerbericht van het K.N.M.I., tot Dinsdagavond. gedig Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele buien. Aanvankelijk tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tus sen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Dinsdag 10 Februari: Zon op 8.05 onder 17.44- Maan op 5.59 onder 12.48 De springvloed op 16 Februari a.s. Opvallend is dat de meeste dijk breuken op de Zeeuwse eilanden aan de lij-zijde van de eilanden zijn ont staan. en dat de dijken van binnen uit zijn bezweken. Niet de directe druk van de aan stormende vloed heeft dus de schade toegebracht, doch de kracht van het terugvloeiende water, dat: a. van het zuidelijker gelegen eiland terugkwam, en b. eerst over de dijk was geslagen en daarna terugkerend de wa terkering aan de binnenkant kapot brak Met man en macht wordt er nu overal gezwoegd om vóór 16 Februari de noodvoorzieningen te voltooien. Die datum namelijk zal samengaan met de top van een nieuwe spring vloed, welke nog wat hoger zal zijn dan die, waardoor de huidige ramp is ontstaan. Reden tot bijzondere verontrusting is er daarbij niet. Natuurlijk zou ei- ernstige schade kunnen worden aan gericht als de springvloed andermaal met een super-storm gepaard zou gaan, want er zitten nog vele zwakke plekken in onze dijken. Maar statis tisch -is vastgesteld, dat super-stor men slechts éénmaal in de 300 jaar uitbarsten en het is nauwelijks aan te nemen, dat wij er dus nu twee zouden krijgen in enkele weken tijds. Alles streven is er momenteel op gericht om droog te houden wat droog is. En het is zo -eide de heer Maris zeer te hopen, dat wij daarbij geen tegenslag zullen krijgen door vorst. Want allereerst zou het grondwerk tijdelijk onmogelijk worden gemaakt, en verder zouden na het invallen van de dooi de ronddrijvende ijs- schotsen grote schade kunnen aan richten aan alles wat in het water staat. Tot welke ernstige gevolgen dat leiden kan. heeft men in 1926 ge zien in set ..Land van Maas en Waal". Met slib overdekt Het zal nog lang duren voordat alle overstroomde gebieden weer geheel droog liggen. Hier en daar is het water al zodanig gezakt, zoals men zien kan aan de donkere vochtplek- ken op de huizen, die gemiddeld nog tot halverwege de deuren in het water staan. Sommige dorpjes en landerijen vielen al droog. Maar deze zijn nu overdekt met een dikke laag geelgrijs slib dat ongetwijfeld ook in de woningen zal zijn doorgedrongen erf straks uiterst moeilijk te verwijde ren zal zijn Intussen komt er in het voorjaar een periode, waarin het peil van de grote rivieren aanzienlijk zal stijgen door de grote hoeveelheden sneeuw water uit het Zwitserse gebergte. Kan dit de situatie bij ons opnieuw verergeren? Ir. Maris meent van niet. De stand van de bovenrivieren is in dit zee gebied van zo geringe invloed, dat men er daar geen gevaar van te duchten zal hebben. Met betrekking tot onze verbin dingswegen naar het Zuiden heeft de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat tenslotte meegedeeld: a. dat de situatie bij Moerdijk geen reden tot verontrusting geeft, en b. dat er gegronde aanleiding is om aan te nemen dat de rijksweg van Dordrecht naar de Moerdijkbrug zeer spoedig weer berijdbaar zal zijn als men het water eenmaal heeft kunnen weg pompen. De Rationale Rouwdas Prinsessen vlogen over rampgebied Nederland was gisteren, op de na tionale rouwdag in het wit gekleed. Het was alsof de natuur met de blanke sneeuw iets van de triestheid wilde wegnemen en niet wilde mee werken aan de rouw onder de men sen, die hun doden gedachten. Op vele plaatsen hingen de vlaggen half stok en duizenden hebben in de ker ken gedenkdiensten bijgewoond. H.M. de Koningin, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gistermorgen de kerkdienst in de Nederlands Hervormde kerk te Baarn bijgewoond. Prinses Wilhelmina woonde in de Nieuwe Kerk aan de Dam te Amster dam een bijzondere oecumenische dienst bij, Daar de weersomstandigheden gis termiddag gunstig waren, hebben de prinsessen Beatrix. Irene en Margriet een vlucht gamaakt boven de geteis terde gebieden. De Koningin en de prins zijn van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat hun dochters zich een vollédig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. Zaterdagmiddag brachten de prin sessen Beatrix en Irene aan de eva- cué's in Doorn, Soesterberg. De Bilt en Renswoude een bezoek. De Koningin zal deze week weer enige bezoeken aan de noodgebieden brengen. H.M. zal daarbij ook Texel bezoeken. Prins Bernhard bracht Zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag een bezoek aan de getroffen ge bieden. Na te Soestdijk te zijn opge stegen, landde de prins in een polder Prinses Wilhelmina verlaat de Nieuwe Kerk in Amsterdam, waar zij de speciale dienst heeft bijgewoond. bij Zonnemaire. Vandaar stapte hij over in een helicopter, die hem naar Dirksland bracht. Daar sprak hij met de voorbijtrekkende evacué's. Vervol gens bezocht hij Herkingen, Middel- harnis. Melissant. Stellendam. Goe dereede, Zijpe, Bruinisse. Ooltgens- plaat en Willemstad. In al deze plaatsen sprak prins Bernhard met de burgemeesters en de bevolking. Wat de prins bijzonder opviel, was da voorbeeldige stemming van de bevolking en de wilskracht, waarmede het herstel van de dijken ter hand is genomen. De prins getuigde daarvan Zater dagavond voor de radio. Ik ben. zei hij. diep onder de indruk van wat er aan reddingswerk op elk gebied redden van mensen, behoud van dij ken, redden van vee is gebeurd. En dan wil ik er hier gaarne de nadruk op leggen, hoeveel wij te danken heb ben aan alle gewone burger-vrijwil ligers, die te hulp zijn gesneld. Het optrekken van militaire hulp- formaties soreekt natuurlijk meer tot de verbeelding, maar juist daar om wil ik de heldhaftige strijd ge denken van de zwoegende dorpelin gen in het noodgebied zelf. van de toegesnelde particulieren en studen ten. van de DUW-arbeiders, van de vissers uit alle vissersdorpen, van de schipoers en vrachtrijders en vooral niet te vergeten de vele stille werkers achter de schermen, die dag en nacht op hun oosten hebben uitgehouden, kortom de strijd van de naamloze vrijwilliger, die zo krachtig heeft ge- holoen slachtoffers te redden en groter leed te voorkomen. Met diepe ontroering luisteren deze hoog bejaarde evacué's, die zijn ondergebracht in het noodziekenhuis van het Nederlandse Rode Kruis te Zeist, naar de rede, welke H.M. Koningin Juliana Zondagmiddag voor de Nederlandse radiozenders uitsprak. Het zijn te beginnen met tweede persoon van rechts de 85-jarige weduwe Schous-Ringenberg uit Zierikzee, de 75-jarige weduwe J. Voltman-Overbeke uit Nieu- werkerk, een Rode Kruis zuster, en de 77-jarige H. Noteboom uit Nieuwe Tonge. Na onomwonden perscritiek Koning Boudewijn in allerijl van vacantia aan Rivièra teruggekeerd Spoedig opnieuw naar het overstromingsgebied Koning Boudewijn van België is gisteren, drie dagen nadat hij voor vacantie naar de Franse Riviera was vertrokken, in Brussel teruggekeerd. Hij besloot zijn vacantie te onderbre ken, nadat vooral in de socialistische pers ernstige critiek geuit was over het feit dat de koning, zo kort na de overstromingsramp, welke ook N.W. België heeft getroffen, het land voor een vacantiereis verliet. Een woordvoerder van het Konink- lijk Paleis in Brussel had reeds Zaterdag medegedeeld dat de koning zou terugkeren en opnieuw een be zoek zou brengen aan de door de over stromingen geteisterde gebieden. Vrij wel tezelfdertijd maakte het bureau van de opperhofmaarschalk bekend dat koning Boudewijn een bedrag van 300.000 francs ter beschikking had ge steld van het (Belgische) Nationale 'Rampenfonds. Ex-koning Leopold voegde hierbij 200.000 francs, terwijl de grootmoeder van koning Boude wijn 100.000 francs in het Rampen fonds stortte. Men hoopt dat de snelle reactie van de koning, wiens onverwijlde terugkeer Vrijdag door de Belgische regering telegrafisch verzocht was, een kalmerende uitwerking zal heb ben op de bevolking, die in de dag bladen uitgebreide verslagen heeft gelezen over de bezoeken die konin gin Juliana en Prins Bernhard als mede koningin Elisabeth aan de ge teisterde gebieden in Nederland en Engeland hebben gebracht. Verwijt Ook een ander lid van de Belgische koninklijke familie is de afgelopen dagen het mikpunt van perscritiek ge weest. Het Handelsblad, een katho lieke krant te Antwerpen, maakte er namelijk in zijn nummer van Vrijdag prinses Josephine Charlotte een ver wijt van dat zij niet een deel van het bedrag, dat in België is ingezameld Zaterdagavond was het eindbedrag der tot dan toe door het Nationaal Rampenfonds gestelde bedrag geste gen tot f 24.080,000. Chinees admiraal in New York: Generaal Olmstead Een hoog moreel De opperbevelhebber van de Chi nees-nationalistische marine, vice- admiraal Ma Tsji-Tsjoeang, heeft gisteren in New York verklaard, dat de 600.000 nationalistische manschap pen op Formosa zich onafgebroken voorbereiden op het offensief tegen het vasteland van China. Hij zeide, dat de nationalisten tevens 1.500.000 guerillastrijders in China hebben, die een nationalistische aanval op het vasteland zouden steunen. Generalissimus Tsiang Kai-Tsjek had hem medegedeeld, dat hij reken de op de steun van Formosa's bevol king van acht millioen mensen en van twaalf millioen Chinezen in vreemde landen, bij de voorbereiding van het offensief tegen het vaste land. Generaal Olmstead. die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, heeft Zaterdag de grootste militaire manoeuvres, die ooit door de Chinese nationalisten on Formosa gehouden zijn, bijgewoond. Aan de oefeningen namen gevechtswagens en vliegtuigen deel. De generaal is gisteren uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, naar Ma nilla vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat „vrij China enthousiaste hulp verdient". Hii was zeer onder de indruk van het moreel der nationalistische troepen. In een bekendmaking van het Ame rikaanse marine-hoofdkwartier in Tokio is verklaard dat de Amerikaan se zevende vloot „gereed is voor ver dere opdrachten, die kunnen voort vloeien uit wijzigingen in het beleid in het Verre Oosten." Het hoofdkwartier verklaarde dat. in tegenstelling tot de heersende me ning. geen belangrijk deel van de zevende vloot bij Formosa heeft gepa trouilleerd; slechts twaalf torpedo- bootjagers waren in de Straat van Formosa op post geweest. Critiek van de Prawda De Prawda. 't orgaan van de Sow- jet-Russische communistische partij, heeft vandaag voor het eerst presi dent Eisenhower's besluit om Formo sa te deneutraliseren aangevallen. Het blad schrijft, dat dit besluit er op gericht is de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden, hoewel de pre sident tijdens zijn verkiezingscam pagne beloofd had een einde te ma ken aan de oorlog in Korea en een vredespolitiek te zullen volgen. voor haar huwelijksgeschenk, de ge troffenen in het Belgische kustgebied ten goede heeft doen komen. Reeds de volgende dag liet de prinses weten dat zij het grootste deel van de ingezamel de gelden zou afdragen aan het Ram penfonds. Diezelfde dag bracht de prinses een bezoek aan het door de overstromingen getroffen gebied. In de ondergelopen polders rondom Ant werpen juichte de bevolking haar hartelijk toe. De militairen en de burger-vrijwil ligers legden het herstelwerk aan de dijken een ogenblik neer om met hun petten te zwaaien en haar een wel gemeend „Vive la princesse" toe te roepen. Tijdens haar bezoek aan het gedeeltelijk ondergelopen dorp Lilloo. kwam haar de burgemeester op rub berlaarzen en gestoken in een overall, tegemoet. Dulles en Slassen huiswaarts Stassen wil een nieuw hulpplan voor Europa Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveili ging, heeft voor zijn vertrek uit Bonn verklaard, dat hij na zijn aankomst te Washington een rapport zal op stellen over de economische en fi nanciële situatie in West-Europa en. dat hij daarna een nieuw hulpplan voor Europa zal voorstellen, aldus is van welingelichte Amerikaanse zijde vernomen. De hulp aan de Westeuro- pese landen zou voortaan op strikt commerciële basis geschieden, aldus zau Stassen verklaard hebben. Tezelfdertijd verklaarde de repu blikeinse senator Alexander Wiley, voorzitter van de senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen, in New York dat de hulp aan het bui tenland moet worden voortgezet op een wijze „die onze binnenlandse economie en de dollar niet in gevaar brengt. Foster Dulles en Stassen hebben aan het slot van him negendaagse reis door West-Europa België en Luxemburg bezocht. Gisteren hebben zij een vergadering bijgewoond van de commissie voor een gemeenschap pelijke markt voor kolen en staak Bij die gelegenheid zei Dulles o.a. dat de Europese landen hun „histo rische rivaliteit" dienen op te geven voor een verbinding van hun ge meenschappelijke belangen: er moei; een gemeenschap op breder en hech ter basis gevormd worden. Dulles zeide hiermede slechts de woorden te herhalen van de pream bule van verdrag van het Plan- Schuman. 's Avonds zijn de ministers per vliegtuig weer naar Washington ver trokken. Banden tussen Frankrijk en Saargebied losser? In Parijs zullen vandaag bespre kingen tussen Frankrijk en het Saar gebied over een herziening van de Frans-Saarlandse conventies begin nen. Verwacht wordt, dat de bespre kingen tot resultaat zullen hebben, dat Frankrijk zijn zeggenschap in de economie en het bestuur van Saar land zal beperken. KONINGIN JULIANA tijdens haar radio-toespraak. Radio-rede van LI. M. Koningin Juliana Overal waar leed is, is zegen nabij' Hare Majesteit Koningin Juliana heeft gistermiddag voor de Ne derlandse radiozenders de volgende rede uitgesproken: andgenoien, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegen over het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week gele den werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen be toond in de nood, en te genover de verschrikkin gen doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dij ken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af ie wenden. Zij moest hei opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. J^aar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens op geroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd, was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samen leving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthou siasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot vér over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wij dit, in grote dank baarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij -kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen ie samen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1