9575 9575 Elke emigrant ambassadeur I BRAM EN SIJM en de bende van Zwarte Dolf Algemene Emigratiecentrale startte in Groningen Watersnood 1953 Erespeklje van Thuisfront Herstel van de landbouw wordt georganiseerd VIBRALON! Pagina 6 MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 GRONINGEN De Algemene Emigratie Centrale i Zaterdagmiddag voor het eerst in de openbaarheid ge treden in Groningen. Hoewel de Algemene Emigratie Centrale in 76 gemeenten plaatselijke aanmeldingscom missies heeft gevormd, is men juist in het Noorden met officieel vertoon gestart, omdat de ervaring heeft geleerd dat het grootste deel van de emigranten uit de Noorde lijke provinciën komt. Deze aanmeldingscommissies heb ben tot taak a.s. emigranten voor te lichten over en voor te bereiden op emigratie. Tijdens een persconferentie Za- andere plaats het in Nederland terdagmiddag in het Concerthuis j bekende hagelslag ingang kreeg. te Groningen, heeft de voorzitter van de Algemene Emigratie Cen trale, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, ons ver teld, dat men al geruime tijd heeft ingezien, dat iedere emi grant geholpen moest worden. Men heeft grote waardering en belangstelling voor het belang; rijke werk dat door de Katho: liëke en Christelijke Emigratie Centrales wordt verricht, maai er is een* categorie emigranten, die niet bereikt wordt. Daarom hebben twaalf organisaties, alle groeperingen omvattend, besloten tot de stichting van de A.E.C. „Wij versterken de volkskracht, wanneer er geëmigreerd wordt, want ons land is nu eenmaal overbevolkt. Maar de emigratie moet zodanig zijn, dat iedere emigrant in het nieuwe land een ambassadeur moet zijn. Een mis lukte emigratie is een groot ver lies, maar een gelukte emigratie is voor ons land van grote be tekenis." Deze Centrale, zo werd ver der meegedeeld, is juist nu tot stand gekorqen, omdat de wet gever in 1952 overgegaan is tot de wet op de emigratie, omdat de regering en de volksvertegen woordiging zich meer en meer met de emigratie zijn gaan be moeien. Een wetenschaippelijk verantwoorde emigratie is nodig. In nauwe samenwerking met de overheid moeten alle krachten gebundeld worden. De emigratie is ook voor het economisch leven van ons land van grote betekenis. Dat blijkt wel uit simpele, maar oh zo dui delijke voorbeelden. Zo vertelde de minister van Sociale Zaken, de heer J G. Suurhoff, onlangs, dat in korte tijd in een klein plaatsje het Ne derlandse voorbeeld van wit ge kalkte muren, geraniums en gor dijnen voor de ramen, algemeen navolging kreeg en dat in een Ouden van Dagen STEENWIJKSMOER De da mes van het UW hebben onze ouden van dagen weer 'n prach tige en gezellige middag bezorgd in zaal Huizing te Coevorden. Met bussen en particuliere auto's werden ze van huis ge haald en hoewel de stemming eerst wat gedrukt was, door de ramp, die ons volk trof, brak na een kopje thee met tractatie het zonnetje weer door en werd het echt gezellig. ..Jan met het pettien" boerde met zijn „praoties" en „stukkies" het hele gezelschap en wist de reeds stijve lachspieren goed los te krijgen. Een clubje van de Steenwijk- moerse meisjesvereniging deed een leuk voordrachtje dat ook zeer in de smaak viel. Na koffie met gebak en een sigaartje voor de heren, werden om ongeveer half 7 de „oudjes" weer thuis gebracht. De A.E.C. wil de administratief- technische taak overlaten aan het Arbeidsbureau en verder de a.s emigranten van voorlichting die nen. Met de Katholieke Emigratie Stichting en de Christelijke Km: gratie Centrale is er een vorr van samenwerking. Allen zijn vertegenwoordigd in de Emigra- tieraad en dit trefpunt wordt vol doende geacht voor het wérk van de drie centrales. Installatievergadering. Vele genodigden en autoriteiten waren in het Concerthuis bijeen gekomen voor de officiële eerste installatie van de plaatselijke commissies in de drie Noordelijke provinciën. Door de ramp die ons GRONINGEN. De sortering en verzending van de uit stad en provincie ingezamelde goederen voor de slachtoffers van de watersnood, heeft nog steeds een zeer vlot verloop. Tot en met Vriidag werd buiten een zending rubberhandschoenen en laarzen. 439 ton verzonden. Van de Stichting Groningen voor Sociaal en Cultureel Werk werd ons medegedeeld dat onder de adressen ..Hulpverlening" in Groningen vermeld staat: K 5900 44184 Dit moet ziin K 5900 25S90. Nummer 44184 is het privénummer van de directrice van de Stichting Groningen voor F -ciaal en Cultureel Werk. welk nummer alleen kan worden ge bruikt indien des avonds num mer 25890 niet te bereiken is. De bakkersvakschool probeert 1000 gulden bijeen te brengen voor het Rampenfonds. In totaal is op dit 'ogenblik ingezameld 715 gulden. Het districtsbestuur van de Nederlandse Bridge Bond heeft in De Harmonie te Groningen een drive georganiseerd ten bate van het Nationale Rampenfonds. De opbrengst bedroeg 832.50. SLOCHTEREN De gemeen te Slochteren heeft een gewel dig groot bedrag bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. De collecte heeft alhier opge bracht. na voorlopige telling. 80.588.84. hetgeen betekent 20.60 per gezin en 5.72 per inwoner. Hierbij is o.a. Tjuchum. dat 10.104.biieen bracht. Het gemiddelde van deze plaats was 15.27 per persoon en 55.50 per gezin. WILDERVANK Door het gezamenlijk personeel der N.V. Tricotagefabriek A. Schmidt en Zn. te Wildervank. is deze week een snipperdag opgeofferd ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Het bedrag, groot 3000 is door de directie verdubbeld. GRIJPSKERK De op brengst van de collecte in Grijps- kerk bedroeg volgens voorlopige telling 37.492.90. Het aantal in woners is hier 3747. dus een gemiddelde van 10. land getroffen heeft, waren en kele hooggeplaatste autoriteiten, o.w. de minister van Sociale Za ken, uiteraard verhinderd. De voorzitter van de A.E.C., de heer Reinalda, herdacht de slachtoffers van de nationale ramp in zijn in stallatierede. Daarna schetste hij de verschillende aspecten van de emigratie en de bedoeling van de A.E.C. Hij sprak 'zijn grote be wondering uit voor de belang rijke taak, die de Kath. Emigratie Stichting en de Christelijke Emi gratie Centrale hebben verricht en nog verrichten. Voor al die andere a.s. emigranten is de A.E.C. in het leven geroepen. In diverse plaatsen zijn commissies gevórmd, aansluitend aan de re organisatie van de arbeids- bureaux. De Directeur-Generaal van het Rijksarbeidsbureau, de heer A. N. van Mill, ging nader in op de taak van het arbeidsbureau en beklemtoonde het belang van de samenwerking tussen overheid en organisaties, speciaal op 't punt van de emigratie-geschiktheid. De burgemeester van Gronin gen, de heer J. Tuin, verheugde zich over de start van de A.E.C. in Groningen. Daarna werden door vertegenwoordigers van ver schillende organisaties korte toe spraken gehouden, waarin tel kens andere facetten van de emigratie belicht werden. GRONINGEN Het erespeldje waarmede Thuisfront hen onder scheidt. die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de militairen, is uitgereikt aan de volgende inwoners van Gro ningen In zilver aan de Heren C. de Bruin en H. J. Kuilenberg. In brons aan de Heren: A. Oosterwijk. N. J. Hese, J. Schla- man, R. Post. J, Hulsman. J. R. Kroon. P. Welbergen, E. On- stenk, D. Welbergen en aan Mevr. Kuilenberg. Keuringsdienst ASSEN Aan 'het verslag van de verrichtingen van de keur meesters van de provinciale keu ringsdienst van waren in Drente over de maand December 1952 ontlenen wij het volgende: Het totaal aantal inspecties be droeg 1575, waarvan in winkeis 668. verkoopplaatsen op markten, kermissen enz. 292, vaar- en voertuigen 85, eet- en drinkgele- genheden 31. opslagplaatsen 15 bereidplaatsen 5, melkveehou- dersbedrijven 31, melkverkopér.-- bedrijven 21 en bakkerijen 427 Het aantal genomen diverse monsters bedroeg 165: dat der melk 256. karnemelk 23 en di verse melkproducten 40. Opge maakt werden 22 processen-ver baal. Provinciale Griffie ASSEN Ged. Staten van Drente hebben ter provinciale griffie van Drente benoemd tot adjunct-commies de heren H. J. Kwint te Kesteren. mr Reinhardus te Assen en mr. H. Kronenberg 'e Annen. tot com mies de heer C. Verwey te Yssei- stein. Weg CoevordenGrens De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeerlten Coevorden en Schoo- ne'oeek bedragen van respectieve lijk f 432.892— en f 190.000.— toegekend als werkgelegen'heids- bijdrage in -de kosten van nieuwing van de weg Coevorden Sdhoonebeek—Duitse grens. Stille Omgang afd. Groningen GRONINGEN Naar wij ver nemen is in een gehouden ver gadering van de Stille Omgang afd. Groningen pastoor J. B. Kemper aan het bestuur toege voegd als geestelijk leider van de bedevaart. De Groningse Stille Omgang wordt dit jaar gehouden in de nacht van 21 op 22 Maart. Minister Mansholt heeft een tweedaagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft ge steld van de omvang van de ramp. De minister heeft zich ge oriënteerd omtrent de mogelijk heden van het herstel van de landbouw en heeft de voorberei ding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaam heden, ..Zo snel mogelijk beginnen", zal het devies zijn voor de herstelwerkzaamheden. waarbij steun gevonden wordt in de we- Baggermachine storl op een schip DELFZIJL. Zondagmiddag kantelde plotseling de grote bag-1 stel opgedane ervaringen en van germachine van de firma Bos Kalis. Sliedrecht. liggende in het dok te Delfzijl. Naast de bagger machine lagen enige schepen ge meerd. Het schip „Res Nova", groot 100 ton, schipper P. Buur- ma. werd door de bovenbouw getroffen. De stuurhut werd totaal ver nield en ook in de kajuit werd grote ravage aangericht. Dit'ge deelte werd omlaag gedrukt, waardoor het voorschip een eind uit het water werd gelicht. Door dat het achterschip zich weer los werkte, kwam het voorschip met een smak op dé reling van een ider scheepje, dat ook schade •liep. Het mag een wonder he- n, dat de schipper met vrouw en twee kinderen er goed is af gekomen. Zij konden zich in nachtgewaad op de andere sche pen in veiligheid .stellen. De oor zaak is niet precies bekend. Men vermoedt dat een buis van de baggermolen onder de waterspie gel geknapt is, waardoor het wa ter kon binnenstromen. De „Res Nova" was verzekerd. BURGEMEESTER VAN WARFFUM WARFFUM Bij K. B. is met in-gang van 1 Maart benoemd tot burgemeester van Warffum (Gro. mngen) mr. W. J, Geertsema te Leiden. De heer Geertsema, die tot de V.V.D. behoort, is lid van de gemeenteraad te Leiden. Hij is geboren 18 October 1918. De nieuwbenoemde bekleedt het voorzitterschap van de „3 Octo- bervereniging" te Leiden. tenschap. dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant. vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleve ren. Hiertegenover staat, dat voor andere gedeelten in het ge troffen gebied rekening moet ge houden worden met een latere aanvang van de herstelwerk zaamheden en met een lang duriger proces van herstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duiveland „een tweede Walche ren". Tijdens de' réis heeft minis ter Mansholt contact gehad met agrarische voormannen uit het getroffen gebied en op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden van het herstel van de grond en de cultuur-techniek. Bij het overleg zijn de richtlijnen voor het werk aangegeven en is een eerste phase van de voorberei ding afgesloten. Een nieuw orga nisatorisch apparaat wordt snel geschapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de Rijksdienst voor Landbouwher- de verdere mogelijkheden, die de organisatie van het ministerie biedt. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ont werpen van de verdere finan ciering van het landbouwherstel is ter hand genomen. Binnen twee dagen was in Zweden een bedrag van een millioen Zweedse kronen voor de slachtoffers van de waters nood m Nederland bijeengebracht. Het gehele Zweedse volk leeft mee met ome landgenoten, die zo zwaar getroffen zijn. De foto toont ons Prinses Christina, die de bijdrage van haar en haar schoolkameraadjes overhandigt aan de Nederlandse gezant te Stockholm, de heer W. A. A. M. Daniëls. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen icij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan hel Ram pen fonds. Schepen weer naar huis S-GRAVENHAGE Medege- deeld is, dat thans alle schepen, die niet direct aan de evacuatie deelnemen, naar huis kunnen gaan, uitgezonderd de verbin dingsschepen. Aan de schepen is de hartelijke dank overgebracht van Prins Bernhard, de Ko ninklijke Marine en de Ko ninklijke Landmacht. TEWATERLATING M.S. „NOORDERLICHT" [Lengte tussen de loodlijnen 46.40 latie van 110 volt enz. breedte 8.40 m. holte 3.65 De beladen diepgang is 3.30 m. GRONINGEN Bii de scheeps- voortstuwing zal aescllie- werf Foxhol v.h. Gebr. Muller te i Jen door een 8 cyl. d00 P.K. Foxhol werd met goed gevolg frons motor. Tevens zullen in te water gelaten het nieuwede machinekamer tewe Samofa motorkustvaartuig „Noorderlicht" i motoren van 20 P.K. worden op dat gebouwd wordt voor reke- gesteld. ning van de heren J. HulsebosDe uitrusting zal bestaan uit te Rijswijk, J. Bos te Rotterdam! twee masten met twee laadbomen en S! Kuil te Delfzijl. I met 'n hijsvermogen van drie ton. Het schip is van het gladdeck- Bodewes lieren, radiotelefonie, type, meet 660 ton d.w. (498 br. echoloodinstallatie, nchtingzoe- r.t.) en heeft de volgende af- ker, oliegestookte centrale ver metingen. Lengte o.a. 51.80 m. warming, electrische licht-instal- De bouw geschiedt onder klas se bureau Veritas met certificaat scheepvaartinspectie voor de on beperkte vaart, met speciaal cer tificaat voor de houtvaart. (Die per afladen). Op de vrijgekomen helling zal de kiel worden gelegd voor een coaster van het Raised Quarter deck type groot 660 ton d w voor rekening van de rederij Lauwers te Groningen. Dit schip zal worden uitgerust met een 7 cyl. 396 P.K. Brons motor. Nog steeds stromen grote aantallen vluchte lingen de evacuatiecentra binnen. Op de kade van een dezer centra, n.l. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum (gemeente Wolsera deel in Friesland) komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De vissers uit Makkum behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaan hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. Familieberichten Met innige droefheid geven wij U kennis, dat heden gesterkt door de Genademid delen der H. Kerk is overleden. onze innig geliefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder Hinderika Franciska Steeman, in de ouderdom van. bijna 69 jaar. Groningen, 7 Februari 1953 Hortensialaan 81a J. M. de Boer. kinderen, behuwd- kleinkinderen. De gezongen Uitvaart zal plaats hebben a.s. Donderdag te 9 uur in de Parochiekerk van de H. Franciscus. waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof Goedkeuring voorgevel rooilijn De Burgemeester van Groningen maakt be kend. dat het besluit van de Raad der ge meente Groningen d.d. 1 December 1952. nr. 12, houdende vaststelling van een voorgevelrooi- lijn voor de Oosterweg Oostzijde is goedge keurd door Gedeputeer de Staten der Provin cie Groningen bij be sluit var. 23 Januari 1953, nr. 1122/75, lc afdeling. Groningen, J. TUIN 7 Febr. 1953 £nBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBIBL: a GEVRAAGD: 5 'n ervaren vr. Kantoorbediende g bekend met de Duitse taal; 'n mnl. Kantoorbediende g leeftijd ca. 25 jaar, moet de Duitse taal in 5 woord en geschrift zeer goed machtig zijn h A. J. KOENEMAN ZONEN Middenstraat 68 Sappemeer frBIBIBIBIBIBIBIBlBIBIBIBIBIBIBIBIBIB? Als nieuwste Amerikaanse nylonkousen ontvingen wij VIBRALON 60 gauge, 30 den. 7.95 VIBRALON 51 gauge, 30 den. 6.75 Eerste kem! Deze nylon heeft de vol gende, zeer belangrijke voordelen goede jwvxrorm Als speciaalzaak steeds de grootste sortering nylons ook in extra lang en elastisch. Vismarkt 32 Stille kant enige speciale kottsenzook 1 Hel gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. R.K. Jongeman vraagt te Groningen ZIT-SLA APKAMER met pension op 1 Maart a.s. (liefst cen trum). Brieven ond. No L 395, Ons Noor den. Leeuwarden. minmui iiiiii ii mini 19 Er viel voor Brammetje en Sijm die middag niet veel te doen. ze waren de hele boerderij van Garmt al eens rondge- kuierd. hadden de stallen bekeken, maakten een korte wande ling door de landerijen en gingen tenslotte maar wat zitten jokeren met de kaarten, die ze op de schoorsteenmantel in de keuken hadden gevonden. Sjef was met de jeep weggereden en Garmt knapte vast een uiltje, omdat er vannacht weinig ge legenheid tot slapen zou overblijven. Zo verstreek uur na uur in het vertrekje, waar het kookfornuis een broeierige hitte begon af te stralen en de beide journalisten alles om zich heen vergaten in het loom beoefende kaartspelletje, totdat ook zij wegdoezelden in een diepe slaap. De schemering was al ingevallen, toen Sjef de keuken binnenstapte. Hij maakte wei nig omslag bij het wekken "van de drie mannen, ieder kreeg een stevige por in zijn zij en met een kort en krachtig: „Allez, opschieten", nodigde hij hen uit, de werkzaamheden aan te vangen. Buiten stond een grote vrachtauto, waarop een donker zeil de lading van het voertuig aan het oog onttrok. Brammetje en Sijm huiverden even, want in vergelijking met de broeierige warmte in de keuken, was de avondlucht behoorlijk fris. „Allez, allez, sta niet te suffen daar. Spring seffens achterop, we heb ben niet veel tijd te verliezen", commandeerde Sjef, die met Garmt in de cabine kroop. Brammetje, die zich juist moeizaam in de laadbak had gehesen, tjoepte bijna weer naar beneden, toen 't voertuig onverwacht in beweging werd gezet. Gelukkig kon Sijmen hem nog juist op tijd vast grijpen. Elkander stevig beethoudend en duizend angsten uitstaand, omdat zij verwacht ten, elk ogenblik over de rand te tuimelen, beleefden zij weer enige minder aangename minuutjes. Bij de ingang van een zandweggetje stopte Sjef. „Juffrouw Sijmpje, wilt ge maar uit stijgen silvoeplè?" spotte hij en drukte Sijmen goed op het hart, direct alarm te slaan, als er onraad dreigde. Een eindje verder op het zandweggetje, juist waar een kruising was, werd Brammetje met dezelfde consignes „overboord" gezet. Daar stonden de twee vrienden, verlaten en in een vreemde om geving -Hiigiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiii^

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4