Gered uit de hel van Oude Tonge Groei van gezinsbeweging Katholieke Volkspartij heeft verstek laten gaan (IV) Op 22 Februari ivorden verkiezingen gehouden Nederland gaat voort met defensie-pro gramma En zal alles doen om Nato- verpliclitingen na te komen MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Pagina 5 Evacué vertelt zijn triest verhaal LEEUW ARDEN Hoe vreselijk de overstromingsramp voor de bewoners van de Zeeuwse- en Zuidhollandse eilanden en West-Brabant is geweest, kan met geen pen beschreven worden. Zelfs al wordt de toestand door een bewoner uit dit gebied verteld, dan nog lieeft men geen volledig beeld van de ontzaglijke ellende welke hier ge leden is en nog geleden wordt, want iedere inwoner uit het rampgebied heeft zijn persoonlijke belevenissen. Het plaatsje Oude Tonge heeft evenals zovele andere plaatsen onnoemelijk veel geleden in de eerste dagen van de maand Februari 1953. Het aantal slachtoffers dat tot nu toe is geregistreerd op 300 is hier een bewijs van en, naar de heer M. van Loon, een 53-jarige inwoner van Oude Tonge, thans geëvacueerd bij zijn zoon te Sneek, vertelde, mag aangenomen worden dat dit droeve cijfer nog hoger zal worden, daar het aantal vermisten uit Oude Tonge groot is. Hoe het alles zich heeft afge speeld heeft men reeds kunnen lezen uit de reportages, doch wat men hier nooit in ziin volle om vang uit heeft kunnen lezen, is de ..angst", die de bewoners van de rampgebieden hebben door staan. Volkomen duisternis Binnen enkele minuten heeft de grote ramp zich over de tien tallen plaatsen voltrokken en de angst, welke de bewoners heb ben doorstaan, is bijna met geen pen te beschrijven. In Oude Tonge werd Zondagmorgen om vier uur door de sluiswachter bekend gemaakt dat er iets vreselijks te wachten stond, De storm raasde over het dorp en het zeewater werd met woest geweld over de dijken geslagen. Direct werd de noodklok geluid en voordat de bewoners zich vol ledig op de hoogte konden stel len van hetgeen ging gebeuren, waren zii al omgeven door het water dat binnen een kwartier steeg tot 2.50 meter hoogte en de huizen tot boven de raam kozijnen omspoelde. Het ergste van alles was. dat men niets zag gebeuren, daar het electrisch licht uitviel. Men wist niet of het water nog hoger zou stijgen. Tientallen bewoners waren der mate door het water verrast, dat zii zich niet meer in veiligheid wisten te brengen en jammer lijk verdronken. In de slaap verrast Een zeventig-jarige inwoner van Oude Tonge werd in zijn slaap door het water verrast. Een half uur nadat het water het dorp was binnengestroomd, zagen de bewoners hem in ziin ledikant nog toegedekt met dekens, rondrüven in het dorp. Hii was verdronken. Ergens in het dorp is een huis ingestort, waardoor ouders, twaalf kinde ren- een een logeetje verdronken. Een vader dreef met zijn kinde ren op een vlotje in de om geving van het dorp en nadat men zo vier en twintig uur had rondgedreven, begaf het vlot het onder de zware last. Allen ver dronken. Hulp kwam opdagen In het dorp waren slechts drie roeibootjes ter beschikking om de mensen van de daken, waar zii veelal in nachtkleding ston den te bibberen van de kou. weg te halen en naar de hoger ge legen plaatsen over te brengen. Enige tijd later kwam echter de eerste hulp van buitenaf. Een helicoptère van de Belgische luchtvaartmaatschappij, de Sa bena. verscheen boven het dorp en seinde en bracht de eerste berichten over naar andere plaatsen, waarna voedsel werd uitgeworpen. Maandagmorgen waren de bewoners van het dorp, die nog in leven waren, overge- bracht naar de huizen op de kade. weike nog enige veilig heid boden. Dinsdagmorgen werd de evacuatie op grote schaal, met drie grote boten, begonnen. Vrijwel alle bewoners werden overgebracht naar de opvang centra te Dinteloord en Rotter dam. Boven alle lof De directe en de indirecte hulp welke de getroffenen wordt ge boden is verrassend en boven alle lof verheven, aldus de heer Van Loon. We moeten respect hebben voor de dapperen, die ons het eerste leed hebben verzacht en ons leven hebben gered. Dinsdagmorgen ben ik ver trokken naar miin zoon in Sneek. zo zei hij, en ook de hulp welke mij hier geboden wordt, over treft alle verwachtingen. De tele foon staat bijna gedurig te rin kelen en steeds maar weer wordt mii van kennissen en onbeken den de helpende hand toegesto ken. Toen ik me op de secretarie te Sneek aanmeldde als evacué, was er een inwoonster van Sneek, die mij en mijn gezin direct en spontaan een woning aanbood. De heer M. van Loon dreef in zijn woonplaats Oude Tonge een zaak in levensmiddelen. Toen hij voor het natuurge weld vluchtte, stond het water tot aan de dakgoot. Maar on danks de enorme tegenslag hoopt hij zo spoedig mogelijk weer naar Oude Tonge terug te gaan om de zaak weer op regel te brengen. Triest is het verhaal dat hij ons doet, zoals alle verhalen uit het ramp gebied triest en tragisch zijn. Op een kaart van Zeeland wijst hij ons een en ander ter verduidelijking van zijn bele venissen aan. Scheepsberichten Aagtekerk p 7. vm Kaap Finis- terre/Marseille; Aalsdijk Rotter- dam/New-York -7 v Bremen; Oranjestad 7 te Curacao; Over- ijsel p 6 Azoren/Curacao; Indra- poera 7 v Aden/Belawan; Johan van Oldenbarnevelt 8 Port Said verw; Alnati 6 100 ZtW Recife/ Las Palmas; Fairsea p 6 Kaap Tenez: Oranje 9 Colombo verw; Sibajak 6 780 ZW Tahiti; Veen- dam 9 Halifax verw; Waterman 11 te Pusan verw; Zuiderkruis 6 thv Kaap Blanco nr Las Pal- Met diepe ontroering luister den hoogbejaarde evacué's uit de geteisterde gebieden in het noodziekenhuis van het Rode Kruis te Zeist naar de rede, die H.M. de Koningin Zondag middag tot haar zwaargetrof- fen volk richtte. Ook de ge- evacueerde jeugd uit de om geving van Z\erikzee, in het zelfde noodziekenhuis onder gebracht, luisterde vol aan dacht naar de sobere, ernstige woorden van Nederlands vor stin. Hoe is Frankrijk? Tijdens een verblijf in verschillende gezinnen in Frank rijk heb ik mij rekenschap gegeven van een zeer belang rijk feiter is een gezinsbeweging groeiende. De uitwen dige symptomen zijn, dat de gezinnen met elkaar spre ken, ervaringen uitwisselen, elkaar helpen bij het uitdie pen van het wezenlijke van hun huwelijks- en gezinsleven. De inwendige, daarmede samenhangende stroming is, dat de gezinnen willen doordringen in de genade-werking van het huwelijkssacrament. Samenvattend zouden we kunnen zeggen: het huwelijk en het gezin worden op nieuw „doordacht". DOOR HET VENSTER... Ge kunt uw dag instellen op een heel klein schietgebed: het mag zelfs uit een, twee woor den bestaan, die geheel uw ziel kuhnen vullen en heel de dag u ongemerkt dicht bij Onze Lieve Heer kurinen houden. Door zulk een klein schietge bedje kan men zijn ongeduld vaak overwinnen, kan men an dere bekoringen afslaan. Ik heb iemand gekend, die in de moei lijke levensstrijd pal bleef staan door het dikwijls herha len van het gebedje: Jezus, ik bemin U. Och, ellenlange ge beden doen het hem niet: maar met een enkel woord, dat echt uit uw hart komt, zult ge O.L. Heer altijd bij U kunnen halen. SACERDOS Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Verplegingshuis te Zierikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „hun" landstreek heeft getroffen. Thans zijn zij tijdelijk ondergebracht in het Evacuatiecentrum te Amersfoort. Josine Kik van der Velde (89 jaar) rechts, en Marianne van Dommelen, verdiept in hun lectuur. En als de uitwendige, voor ieder waarneembare vorm, zien we, dat de gezinnen zich aaneenslui ten in groepen. Zo zijn er thans in Frankrijk reeds een 3000 die elk een 6 a 8 gezinnen omvatten, dus in totaal ongeveer een 20.000 gezinnen bestrijken en de kinde ren van die gezinnen. Sommigen van die groepen zijn zonder enig verband met anderen. Maar er zijn er ook die samenhangen met nationale of internationale orga nisaties (bijv. de groepen: La Vie Nouvelle, Compagnons de Saint Frangois, Equipes Notre Dame, Foyers de Chretien té). Deze groepsvorming valt op te merken in allerlei maatschappe lijke kringen en bij de verbrei ding er van zijn zij niet blijven staan bij de grenzen van Frank rijk. Want wij zien, hoe er thans reeds velen zijn in België, de Verenigde Staten en Canada. Ook treft men ze reeds aan in Ma rokko, Tunis, Zwitserland, Italië, Duitsland, Luxemburg, Spanje, Denemarken, Argentinië, Brazi lië, Uruguay, Egypte, China (vóór het nieuwe regime). En ook in Nederland zijn in verschillende plaatsen en onder allerlei vormen reeds groepen werkzaam. En overal hoort men hoe er gezocht wordt naar een vorm. Een kenmerk van een groeiende beweging. In de steden zowel als op het platteland zien we initiatieven die, soms wel, soms niet, tot een blijvende vorm uitgroeien. Doch de gezinnen wil len het eenmaal mogelijk gemaak te contact verder voortzetten om samen de problemen die het le ven hen stelt onder de ogen te kunnen zien. Al die groepen hebben dit ge meenschappelijk, dat ze spontaan en zonder vooropgezette gedach ten zijn ontstaan. Zij zijn niet. het gevolg van officiële initiatieven van Kerkelijke autoriteiten en ook niet te danken aan het werk van een of andere persoon. Een heel typisch kenmerk van deze groepen is de onderlinge hulp, welke zeer groot is en welke allerlei vormen aan kan nemen. Men leent elkaar een stofzuiger, boeken, neemt de kinderen van het ene gezin in huis om de ouders in staat te stellen op va- cantie te gaan, men springt bij in stoffelijke nood. Er zijn in Frank rijk zelfs groepen waarin dege nen, die beter bedeeld zijn met geldelijk inkomen daarvan 'een deel afstaan voor degene, die ge brek heeft. Ik weet, dat er groe pen zijn die, wanneer de ouders van de ene groep op gezinsretrai te gaan, de kinderen zolang bij zich nemen. Een volgende maal, als zy op retraite gaan, geschiedt dit omgekeerd met hun kinderen. We kunnen zeggen, dat mede een van de oorzaken die leiden tot het ontstaan van de gezinsgroepen het besef is, dat elk gezin zich zwak voelt. Daar komt nog bij, dat de verschillen tussen de stan den vroeger veel scherper waren dan thans. Maar vooral staat wel vast, dat het ontstaan van deze gezinsgroepen mede een gelukkig resultaat is van het werk in de jeugdorganisaties. Velen van de thans gehuwden hebben in hun jeugd de ideale opvattingen ge- met een korte maaltijd waartoe elk gezin iets heeft medegebracht. Dit brengt de liefdemalen, de agapen van de eerste Christenen in herinnering. In Nederland be perkt dit zich meestal tot het va derlandse kopje thee vooraf. Om de beurt komt men nu eens bij dit, dan weer bij dat gezin. Het aantal bijeenkomsten is ove rigens beperkt. Meestal éénmaal per maand, waarbij dan soms bij eenkomsten van speciale aard, bijv. voor de kinderen: Driekonin genfeest, doopmaal. Het aantal gezinnen per groep wordt met opzet klein gehouden om het karakter van een per soonlijk gesprek te behouden en niet te vervallen in een vergader sfeer, waardoor gezinnen zich be lemmerd voelen in 'het naar voren brengen van eigen inzichten en belevenissen, Want dit geldt wel als een van de hoofdpunten van het klimaat van deze groepen: men wil gemeenschappelijk uit wisselen niet wat men heeft, maar wat men is, met zijn of haar gebréken en goede hoeda nigheden. Men komt niet bijeen om goede voorbeelden te zoeken of te geven en ook niet om tot de anderen te spreken of om an deren te helpen of voor hen te bidden. Men komt om met de anderen te leven. En juist daar om ontstaat er geest in een groep en een grote onderlinge hulp vaardigheid op stoffelijk en gees telijk gebied. De besprekingen op die bijeen komsten gaan over allerlei onder werpen in verband staande met huwelijks- en gezinsleven, de op voeding, het geestelijk leven. Iemand heeft mij eens gezegd: maar je bent in zo'n groep direct uitgepraat. Ik heb toen geant woord: er zijn door de gezinnen zoveel onderwerpen te bespreken en de omstandigheden zijn aan zoveel wisselingen onderhevig, dat voorlopig de stof die toch het gehele leven, inwendig en uit wendig, betreft, nog lang niet is uitgeput. De gezinnen in deze groepen ondernemen inderdaad samen met de aalmoezenier van de groep ware ontdek kingsreizen. Voortdurend gaan hun ogen open en zien zij nieuwe febieden, nieuwe vergezichten. )e echtgenoten leren eikaars per soonlijkheid beter kennen. Het gehele gezin, ouders en kinderen, ondervonden daarvan de gelukki ge weerslag, omdat de onderlinge liefde in zulke gezinnen groeit. En voor hun omgeving zijn deze gezinnen een weldaad omdat zij temidden van zoveel vernield hu welijksgeluk en kapot geslagen gezinnen nog een zichtbaar getui genis zijn van een gaaf en geluk kig leven. Deze gezinsbeweging die, na in Frankrijk zo'n duidelijk impuls te hebben ontvangen, ook in zo vele andere landen is gekomen, betekent ook een bijdrage voor de vrede onder de volkeren, om dat zij in vele gevallen een inter nationaal aspect vertoont. De groei van de gezinsgroepen staat nog slechts aan het begin. Voorlopig moet men deze groei haar gang laten gaan. Maar men kan het al reeds eens zijn met die schrijver die zijn mening als volgt weergaf: De gezinsgroepen vormen een van die nieuwe din gen van de H. Geest die een soort lente aankondigen voor onze wereld, Men ziet die groepen aan met een zorgvolle tederheid en een bijna zekere verwachting. Jan van der Putten. Motorclub „Z.-Frieslaiul" kampioen van Friesland HEERENVEEN Tijdens een dezer dagen gehouden filmavond van de Motor- en Automobiel club ,Zuid-Friesland" deelde de voorzitter, de heer Kroes uit Wolvega mede, dat de MAC „Zuid-Friesland" in de landelijke verkeerscompetitie het kam pioenschap van Friesland heeft behaald. Voor het Nationaal Kampioenschap zullen provin ciale kampioenen elkaar binnen kort om de eer betwisten. Bezorgdheid in en om Oostenrijk WENEN In Katholieke kringen in Wenen heerst ernstige bezorgdheid over de uitslag van de verkiezingen voor het parlement, welke op 22 Februari zullen worden gehouden. De kans is groot, dat het aantal onafhankelijke zetels, dat op dit ogenblik nog slechts 16 van de 165 bedraagt, aanzienlijk zal toenemen en dat deze nieuwe partij, in hoofdzaak bestaande uit liberalen en oud-nazi's, tezamen met de socialisten een coalitiepartij zal vormen, welke de wetgeving van het overwegend katholieke land in onchristelijke geest zal vervormen. De grote bezorgdheid vindt mede zijn oorsprong in een nog veel verspreide overtuiging, dat de Christelijke Volkspartij (CVP) haar principiële basis meer dan wenselijk en verantwoord is, heeft verlaten. De bezorgdheid voor verlies aan invloed der C.V.P. bestaat niet alleen in de kringen dei- hogere geestelijkheid, zij wordt gedeeld door vele, ernstige leken. )p de Katholiekendag, welke op 1 September 1952 met zoveel enthousiasme is begonnen, zijn de beginselen over staat en maat schappij niet alleen duidelijk voorgedragen en tegenover de communistische leer geleid, zij zijn ook aan de Katholieke poli tici nogmaals duidelijk onder ogen gebracht. Helaas hebben de ze gefaald hun consequenties te trekken door deze beginselen on omwonden in het partijprogram op te nemen, gedreven door- vrees een zeker deel van de stemmers op de Christelijke Volkspartij te verliezen. Van de de andere kant heeft de Volks partij zich wel verzet tegen de socialistische tendenzen, •j - socitnisLisciie tenuenzen, om ae leerd omtrent het huweluk. Thans staatsinvloed op vele zetleden willen jn zich inspannen om die van het levcn -jt bre?den ten ideeën te verwerkelijken in het eigen gezin. Uiteraard stuiten zij daarbij op moeilijkheden van aan passing. Met andere gezinnen die voor hetzelfde staan, willen zij hun teleurstelingen bespreken en tevens de middelen beramen om deze te overwinnen. De gezinsgroepen zijn, zoals ge zegd, meestal klein. De bijeen komsten worden ook als regel gehouden in de huiskamer van een van de gezinnen. In Frank rijk en België begint men graag par tief. Maar het feit, dat de Chris- en-Democraten een aarzelende houding aannemen als het gaat om beginselen vnn huwelijk en schoolwetgeving, heeft veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt, dat velen de C.V.P. aansprakelijk stellen voor de fianciëe moeilijk heden, waarin het land verkeert, enkel en alleen omdat de C.V.P. de grootste regeringspartij is en Figl het hoofd der regering. He laas heeft zij op deze bezwaren bijzonder rechts gereageercf door nu alles in het werk te stellen om de shilling te redden en het sociale program te verdoezelen. De shilling is gered, maar van zelfsprekend maken de socialis ten van deze zwakke zijde ge bruik- om winst voor bun sociale politiek te krijgen. Er bestaat onzekerheid over de vraag of hun dit is gelukt. Want het ziet er eerder naar uit, dat een groot aantal ontevredenen uit de C.V.P. zowel als uit de socia listische partij zich naar de Partij der Onafhankelijken zul len keren, zodat haar winst van de verkiezingen van 1949 verder uitgroeit. Nu de socialisten 67 zetels bezetten tegenover de Katholieken 77, is bij een verlies aan Katholieke zijde een coalitie buiten de C.V.P. om niet uitge sloten. Maar dan zal de verwezenlijking van een Katholiek program en uitoefening van een Katholiek bestuur zelfs ten dele niet meer mogelijk zyn, Deze zeer reële gevaren heb ben tot op heden de bisschoppen niet ertoe kunnen brengen hun traditionele houding van afzijdig heid in politieke aangelegenhe den te laten varen. Hetgeen ech ter niet wegneemt, dat zij zich ernstig bezorgd maken. Over de communisten maakt men zich in Wenen niet al te ongerust, geleerd door de vorige verkiezingsuitslagen en over tuigd van het gezond verstand van het Oostenrijkse volk. Ten j gevolge van de Russische steun i kan in de Russische sector in derdaad een grotere toeloop tot de Communistische Partij worden verwacht, maar daar staat tegen over dat de „Joodse Eenheid", die tot op heden de zijde van de communisten heeft gekozen, openlijk met hen heeft gebroken op grond van de jongste antise- mietische amatregelen van Mos kou. Op grote schaal zijn pam fletten verspreid met de slagzin: „Wie communist stemt, stemt voor de executie van Joden". De overige partijen in Oostenrijk als de Vrije Democraten, Verkie zingscentrum en Nationale Repu blikeinen kunnen natuurlijk poli tiek ook de afvallige Katholieken of socialisten wipnen, maar meestal halen deze dwergpartijen in Oostenrijk de stembus niet eens. De race gaat dus om drie partijen, de Katholieken, socia listen en onafhankelyken. „Schola Caiitorum" komt hedenavond Kromstaf- bijeenkomst opluisteren BOLSWARD Aan de bij eenkomst rond de drie Bolswar- der bisschoppen, welke mede in verband met de Kromstafactie hedenavond om half acht in de Doele alhier wordt gehouden, zal door de „Schola Cantorum' van de K.R.O. o.l.v. Pater Dom. Brockbernd O.S.B. medewerking worden verleend. In tegenstelling met vele ge ruchten. wordt verzocht mede te delen dat deze avond normaal doorgang vindt. De rede op deze avond zal worden gehouden door de be kende redenaar Pater Drs. Sy- brandus Galama O.FM. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar aan de Doele en voorts telefonisch aan te vra gen op nummer 562 Bolsward. Ook voor belangstellenden buiten Bolsward zijn plaatsen beschikbaar. Jaarvergadering A.B.T.B. BOLSWARD De ABTB afd. Bolsward' hield haar goedbezoch te jaarvergadering by H. v.d. Zee. De voorzitter herdacht de nationale ramp en sprak de hoop uit dat de boeren zonodig hun collega's in de getroffen gebie den met vee, hooi e.d. by zou den staan. Het ledental bedraagt 73 en 't batig saldo was f 17,10. De re traiteclub telt 27 leden en 'heeft een saldo van f .77,Er wer den 7 leden uitgeloot voor de re traite. Om de afdelinigskas te verste vigen werd besloten de contribu tie met 10 cent te verhogen. Als bestuursleden werden herkozen de heren H. Hettinga en J. Hiem- stra. Als plaatsvervangende afge vaardigden voor Arnhem en Krite werden gekozen de heren KL Yepma en P. Hettinga. De heer Tj. de Jong hield als teöhn. adviseur een lezing over „Het onderwijs aan de boeren stand" en „Waterleiding en elec- triciteit op het platteland". Over het onderwijs zei de spreker o.a. dat de boerenstand op maatschap pelijke grondslagen alle midde len moet aangrijpen om zich in alle opzichten gelijk te stellen met andere groepen. Het landbouwonderwijs heeft nog een grole adhterstand met 't onderwijs van andere groepen. Deze kan men wel grotendeels wijten aan het regeringsbeleid, maar als men' rustig blijft en zich niet laat horen, blijft dit zo, want aldus spr., Den Haag is traag, en daarom moet met meer klem op verbetering worden aan gedrongen. Spr. gaf voorts een uiteenzetting over het probleem van de onrendabele aansluitin gen van eleotriciteit. BALKANPACT BELGRADO. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken. Stephanopoulos. heeft verklaard, dat Joeso-Slavië. Griekenland en Turkije ziin overeen eekomen te Athene een conferentie te hou den voor de opstelline van een Balknnpact van vriendschaD en alliantie tussen de drie landen. De conferentie zal waarschijnlijk eind dezer maand beginnen. NEW YORK. De Nederlandse Royen: „Ik vertrouw, dat dit zal ambassadeur in de V.S., de heer J. II. van Royen, verklaarde gis teren voor de radio, dat Neder land ondanks de geleden schade, „die groter is dan die van de oorlog voort zal gaan met de uitvoering van zijn defensie-pro gram en alles zal doen om zijn Nato-verplichtingen na te komen. „Nederland is zeker niet van plan, zijn defensie-program te be perken", verklaarde hij. „Wij zul len alles doen om onze Nato-ver- pliehtingen na te komen. Maar nu er 500.000 huizen zijn vernield, zal het enorme energie kosten, deze woningen weer op te bou wen. Wij zullen eohter ons best doen en ons volk zal, zoals altijd, werken en el' zijn schouders on der zetten". Gevraagd of hij vertrouwde dat Nederland zijn economische sta biliteit zou herkrijgen, zei van ;ebeuren, maar het dient te wor sen erkend, dat de slag die ons getroffen heeft zeer ernstig is en onze export zal doen verminde ren. Gelukkig is onze industriële capaciteit niet aangetast". De minister van buitenlandse zaken, de heer J. W. Beyen, heeft categorisch de persberichten ont kend. volgens welke de Neder landse regering aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, en de direc teur van de M.S.A., Harold Stas- sen, zou hebben meegedeeld, dat zij niet in staat is aan haar ver plichtingen tegenover de Nato dit jaar te voldoen. Minister Beyen verklaarde, dat de Nederlandse regering nog niet kon nagaan of de door de waters nood veroorzaakte schade en de verdere gevolgen daarvan van invloed zullen zijn op haar de fensie-verplichtingen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3