Mannen van vele naties werken samen Pauselijke afgezant prijst eensgezindheid Mislukte emigranten keren terug Brits voorstel aan de V.S. Frankrijk amendeert E.D.G.-verdrag Nieuwe gift van f 30.000.- Gecoördineerd katholiek maatschappelijk werk MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Pasrina 3 Vervolg van pag- 1) plekken in de enorme binnenzee voorraden af te werpen. Tien duizenden zandzakken, rubber laarzen, medicijnen, ondergoed, schoenen, sokken, werkbroeken, drinkwater, balen stro, zaklan taarns, brood daalden neer. Bij luchtverkenningen bleek Oolt- gensplaat gedeeltelijk en de pol der Dirksland geheel droog ge komen te zijn. Oude en Nieuwe Tonge, Herkingen en Ouddorp liggen nog diep in het water. West-Goeree is droog. Schade aan veestapel De aanvankelijke schattingen van het omgekomen vee blijken gelukkig te hoog te zijn geweest. Thans schat men, dat 30 tot 40.000 stuks vee zijn verdronken. De cadavers worden thans opge ruimd en overgebracht, naar de destructoren in Brabant, die op volle kracht werken. Het bleek zelfs nodig de installaties te Ant werpen, Purmerend, Oostwoud en Bergum in te schakelen. Beurzen open, dijken dicht De omroepverenigingen, zo heeft Zaterdagavond prof. dr. J. B. Kors O.P., voorzitter van de Ned. Radio Unie, aangekondigd, openen een grote actie voor de getroffenen door de watersnood. Het gironummer, dat men voor deze actie gekozen heeft, is zeer eenvoudig en luidt: nr 17. Dat is ook het postbusnummer' in Hil versum, waarheen men postwis sels kan sturen. Vanavond na het nieuws van acht uur begint deze actie te werken. Zij zal 's Zater dagsavonds worden voortgezet. De reacties op deze mededeling van prof. Kors waren dermate i spontaan, dat inderhaast bij el- I kaar gescharrelde krachten enige uren druk werk hebben gehad om alle aanbiedingen op de vijf telefoonnummers: 2545, 2546, 4675 9075 en 9275, te verwerken. Opnieuw evacueren 2430 evacué's, die in het mili taire kamp te Ossendrecht waren ondergebracht, hebben Zaterdag plotseling opnieuw moeten eva cueren om plaats te maken voor Amerikaanse troepen. De minister voor Maatschappe lijk Werk heeft de gemeentebe sturen gemachtigd aan de slacht offers van de ramp, die geen of onvoldoende inkomsten hebben, met ingang van 1 Februari uit keringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oorlogs slachtoffers. Het Bureau Watersnood van het Rode Kruis is thans gevestigd op Prinsessegracht 33 te Den Haag. De telefoonnummers blij ven 184790, 184791 en 184792. Aan alle werknemers in de landbouw wordt door de Stich ting voor de Landbouw geadvi seerd de waarde van één vacan- tiedag ter 'beschikking te stellen van het Rampenfonds. Zij vragen dus nu een vacantiedag aan, maar werken normaal door, terwijl het loon aan het Rampenfonds wordt uitgekeerd. De werkgevers wordt aanbevolen hieraan eenzelfde be drag dat ongeveer f 10.groot zal zijn toe te voegen. De Katholieke Jeugdbeweging heeft de minister van Binnen landse Zaken aangeboden werk kampen te organiseren, van waar uit haar leden van boven de 16 jaar kunnen medewerken aan opruiming, herstel en wederop bouw in de noodgebieden. Op de Nationale Rouwdag werd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar ingezamelde goederen voor de hulpver lening hoog lagen opgestapeld, een* bijzondere oecumenische dienst gehouden, welke door Prinses Wilhelmina werd bij gewoond. Prinses Wilhelmina verlaat de kerk na afloop van de dienst. Dollars achter nieuw financieringssysteem LONDEN. Men verwacht dat Engeland bij de informele economische besprekingen, die begin Maart te Washington zul len aanvangen, de Verenigde Staten zal verzoeken zich met dollars achter een geweldig nieuw internationaal financie ringssysteem te plaatsen. Dit is een van de plannen van Engeland en ziin wereldomvat tend gemenebest om de dollar- schaarste te overwinnen. de wereldhandel uit te breiden en het pond sterling te verstevigen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault, heeft gis teren een reeks protocollen of amendementen op het verdrag inzake het Europese leger aan het Franse kabinet voorgelegd, welke protocollen de bedoeling hebben het verdrag voor het parlement aantrekkelijker te ma ken. De ministerraad heeft ze goedgekeurd. Eén der amendementen be helst het volgende: De Franse divisies, die buiten het continentale Frankrijk er gens nodig mochten zijn in de Franse unie. zullen tijdelijk uit het Europese leger teruggetrok ken kunnen worden zonder dat op toestemming van de andere vijf landen hoeft te worden ge wacht. De Franse premier, Mayer, en Bidault zullen Engeland verzoe ken tot vijftig jaar zijn garantie te verlengen, volgens welke het gewapende hulp zal verlenen aan ieder land van de Europese Verdedigïngs Gemeenschap, dat in Europa aangevallen zou wor den. Tsjang's marine wil aanvallen En houdt zich gereed De commandant van de natio nalistische Chinese marine, gen. maj. Tsjoe Joe-Haoen, heeft ver klaard, dat het marinekorps ge reed en verlangend is om aan vallen op het Chinese vasteland te doen. Tsjoe zeide dat het korps bevel heeft gekregen zich gereed te houden om de roden op het vas tland aan te vallen, maar dat de 'beslissing' voor een omvangrijke invasie van Tsjang Kai Sjek moet komen. Hij deelde verder mede, dat communistische luchtaanvallen op Formosa te verwachten zijn, maar dat elke poging tot een amphi- bie-landing zou worden afgesla gen en voegde hieraan toe, dat het de communisten aan de no dige schepen voor zulk een ope ratie ontbreekt. ZAKLANTAARNS UIT WINSCHOTEN WINSCHOTEN. Een tech nische groothandel (N.E.M.A.) te Winschoten heeft in overleg met de burgemeester van die ge meente duizend zaklantaamhul- zen en vierduizend batterijen (ter waarde van ruim ƒ2500. gratis ter beschikking gesteld van het Rode Kruis te 's Graven- hage. De zending die van de fabriek in Duitsland moet ko men. zou vandaag in ons land oer vliegtuig arriveren. DEN HAAG. De pauselijke afgezant, mgr. Righi Lambertini, door de Heilige Vader als Diens persoonlijke vertegenwoordiger belast de omvang van de ramp in Nederland in ogenschouw te nemen, heeft zich Zondag met de volgende radioboodschap ge richt tot het Nederlandse volk: „Ik ben hierheen gekomen, be last door de Heilige Vader met de opdracht Hem zo snel moge lijk de directe inlichtingen te verschaffen, die ik kan verkrij gen over de wrede ramp, die dit edele volk zwaarder wellicht dan ooit in de geschiedenis heeft getroffen. De Verheven Opper herder heeft mii tevens opgedra gen de katholieke gelovigen aan te sporen in hun edelmoedigheid voor de hulpverlening, hun Zijn Vaderlijke Zegen over te bren gen en weer een nieuwe pause lijke bijdrage te voegen bij de gaven die zowel uit nabije als uit vergelegen landen hier aan komen. Ik heb mij van mijn zending gekweten door mij naar de over stroomde gebieden te begeven, waar de eindeloze rijen van ver laten huizen, uitstekende boven het water, ingestort of soms to taal meegesleurd, mij een beeld hebben gegeven van het geweld van deze watersnoodramp. Te gelijkertijd heb ik een idee ge kregen van de uitgestrektheid van deze natuurramp door een vlucht boven het gebied, dat ik in bliide dagen groen en vrucht baar heb gekend. ïk zal de Heilige Vader moe ten doen weten, dat mijn missie tot aansporing tot edelmoedig heid wel heel snel veranderd Sa in de taak u hartgrondig geluk te wensen met de vurigheid van naastenliefde, die allen heeft be zield. Ik sta waarlijk vol be wondering voor debroederlijke eensgezindheid van geheel dit arbeidzame Nederlandse volk, geplaatst tegenover deze ramp. Geen enkele deur is gesloten gebleven voor hen, die huis en haard verloren of verlaten had den. Ik wil tenslotte mijn erkente lijkheid betuigen voor de eer biedige en oprechte dankbaar heid waarmede ogenblikkelijk de Nederlandse ambassade te Parijs, de burgelijke en militaire auto riteiten van Holland alsmede de bisschoppen der getroffen dio cesen mij hebben ontvangen en mijn zending 'hebben vergemak kelijkt." Nieuwe pauselijke gift Mgr. Lambertini heeft namens de Paus na de vorige gift van ƒ30.000.een tweede gift van eveneens 30.000.voor de rampgebieden in Nederland ge geven. De pauselijke afgezant bracht op Zaterdagmiddag een bezoek aan de aartsbisschop-coadjutor. rr.gr. dr. B. J. Alfrink: boven dien bezocht hij tijdgns het weekeinde de bisschoppen van Haarlem en Roermond. Maandagochtend brengt mgr. Lambertini een bezoek aan de vice-minister-president en minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. Beel. Hedenmiddag vertrekt mgr. Lambertini via de bisdommen Breda en Den Bosch naar Parijs en vandaar naar Rome om Z.H. de Paus mondeling en schrifte- i lijk verslag uit te brengen van I ïiin missie. Zondagmiddag is mgr. Baldelli. directeur van het pauselijk hulp werk en van de Internationale Charitas op Schiphol aangeko men. Mgr. Baldelli. die de pause lijke hulpverlening aan Neder land leidt heeft ziin intrek ge nomen op de pauselijke inter- nuntiatuur te Den Haag. ZEELAND HEEFT VOORRANG ZWOLLE. Het Zwolse aan nemersbedrijf Boltje en Zn., dat dit voorjaar met materiaal de grote baggervloot in Brazilië moest completeren, zal eerst de dijken van Noord-Flakkee her stellen. Het vertrek naar Brazilië wordt enige maanden uitgesteld. HONGAARSE MINISTER VAN JUSTITIE GEARRESTEERD Ondervrager van Kardinaal Mindszenty WENEN. Hongaarse kranten te Wenen ontvangen, bevatten de berichten over de arrestatie van de minister van Justitie, Gvula Decsi. De bladen zeggen niets over de redenen van de arrestatie. Men wijst er op. dat de gearresteerde van Joodse af komst is. Hij was kolonel bii de Hongaarse geheime politie. Decsi ondervroeg onder meer kardinnaal Mindszenty en de Amerikaanse zakenman Vogeler en diens Britse collega Edgar Saunders. „Salland" in storm gezonken? Verschrikkelijke onzeker- heid over het lot van de bemanning ZWOLLE. De familie van de bemanning van de coaster „Salland", waarvan Donderdag op het strand nabij Katwijk twee sloepen waren aangespoeld, ver keert in verschrikkelijke on zekerheid. Mevrouw Teekman, de echtgenote van de kapitein, wiens gezin in de Korenbloem- straat woont, had nog geen an der bericht ontvangen, dan de verschrikkelijke tijding uit Delf zijl, dat twee sloepen van het schip waren gevonden. Verder had zij taal noch teken ver- Het schip was met een lading pijpaarde onderweg van de En gelse kust naar Stockholm en afgaande op de datum van ver trek (Donderdag 29 Januari) moet het schip terecht zijn ge komen in de vliegende storm van de nacht van Zaterdag op Zondag. Behalve kapitein Teek man de eigenaar van de coas ter maakten deel uit van de bemanning stuurman H. Bruins Slot uit Amsterdam, de machi nist Th. Bruintjes uit Groningen, B. Drenth uit Hasselt. P. Visser uit Zandvoort. L. Barneveld en G. Marsman, beiden uit Kampen. N.O.-POLDER GAAT ADOPTEREN EMMELOORD, 7 Febr. In een hedenmiddaig gehouden bij zondere vergadering heeft de poldercommissie voor algemene belangen de maatregelen bespro ken, die getroffen dienen te wor den ten aanzien van de slacht offers uit de rampgebieden. Het college ging in principe alcoord met een voorstel van de advies commissie, om een nader aan te wijzen gemeente of streek te adopteren. De hulpverlening zal worden voortgezet, er is reeds 'n bedrag ingezameld van f 71.589. Voorts is nog een bedrag van f 13.230 toegezegd. Een grote hoeveelheid goedcre:,.; werd inge zameld en voorts' werden man krachten, transportmiddelen en materialen beschikbaar gesteld. In de polder ziin reeds 109 eva- cué's ondergebracht. Er is nog ruimte voor meer evacué's. Stal ling voor vee wordt in gereed heid gebracht. DE D.E.-TREINEN IN AANTOCHT RAALTE Ir. den Hollander, president-directeur van. de Ned. Spoorwegen, heeft dezer dagen de verheugende mededeling ge daan, dat nog voor het einde van dit jaar op de lijn Zwolle-Alme lo diesel-electriso'he treinen )DE- treinen) zullen gaan rijden. Oliebollenactie van politie een groot succes DEVENTER. De politie, die Woensdag het initiatief genomen had om Zaterdag oliebollen te verkopen ten bate van de slacht offers van de ramp. kan terug zien op een geslaagde actie. Zaterdagavond was de oogst 12.217.26. Een mooi resultaat van de dienaren van Hermandad. Landbouwers helpen noodgebieden ASSEN De landbouwers in Drente hebben direct in grole getale gevolg gegeven aan de op roep van de Stichting van de Landbouw om hu Lp te verlenen in natura aan de getroffenen. Er is al veel gegeven en van uur tot uur nemen de aanbiedingen in omvang toe. Zo bood een fok ker te Exloo de dragende vaars Adema's Harmke aan en 'in fok ker in Coevorden gaf eveneens een dragende vaars. Met kracht is overal in de geteisterde gebieden het herstel- en opbouwwerk ter hand ge nomen. Op verschillende plaatsen zijn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt. Hier zien we de werkzaamheden voor het herstel van de spoorweg van Bergen op Zoom naar Goes. (Van een onzer verslaggevers) weest voor de terugkeer, een Omstreeks 14 Februari arriveert heimwee, dat niet te overwinnen in Amsterdam het s.s. „Fairsea".wa^. omdat men door een ge- met 51 Nederlandse emigranten, die in Australië geen nieuw be staan hebben kunnen opbouwen. 25 van hen hebben het niet lan ger dan 2 tot 6 maanden gepro beerd, de overigen zijn er 1 tot 2 jaar geweest. Hun terugkeer brengt het aantal mislukkingen nog niet boven één procent. Uit te Den Haag. binnengeko men berichten blijkt, dat heim wee de grootste drijfveer is ge- Egypte kan zelf Kanaalzone verdedigen CAIRO. Het opperbevel van het Egyptische leger heeft Zon dag een verslag over de organi satie van de verdediging van het Suezlcanaal gepubliceerd. Hierin wordt verklaard, dat de bezet ting van de kanaalzone door de Britse strijdkrachten niet de beste beveiliging betekent, wan neer de algemene organisatie van de luchtverdediging in de Middellandse Zee in de eerste plaats is gericht op de vrijheid van de scheepvaart. Het verslag komt tot de conclusie, dat Egypte- zelf de kanaalzone kan verdedi gen. De vacature-de Waal in de Tweede Kamer Overeenkomstig art. 31 van het Kiesreglement heeft mr. Rool- vink te Almelo overleg gepleegd met. het Partijbestuur van de K.V.P. inzake de bezetting van de opengevallen plaats in de Twee de Kamer (vacature de Waal). Mr. Roolvink is wettelijk aan de beurt, maar mej. mr. C. de Vink is partij-reglementair de „aan gewezen" opvolgster. Het P.B. heeft besloten, dat deze opvolging gehandhaafd dient te worden. Desgewenst heeft mr. Roolvink beroep op de Partijraad. Tienduizend Mark van Duitse Voetbalbond GELSENKIRCHEN. De W. Duitse voetbalbond zal. blijkens een mededeling van zijn voor zitter. Conrad Schmedes. een som van 10.000 mark overmaken aan de K.N.V.B. als bijdrage voor het Nationale Rampenfonds Verscheidene andere sportclubs in West-Duitsland hebben daar naast op eigen initiatief gelden ingezameld die eveneens aan het Nationaal Rampenfonds zullen worden toegezonden. Zo bracht het bestuur van de Rheydther S.P.V. tijdens de voetbalwedstrijd tegen Herten een bedrag van 20Ó0 mark bijeen. brekkige kennis van de Engelse taal alleen stond en geen contact kreeg met de Australische om geving. Ook zijn er emigranten onder, die dachten, dat het geld in Australië voor het oprapen lag. Zij verloren de moed, toen zij er voor moesten werken. Een van degenen, die zich niet konden aanpassen, een chauffeur, heeft al weer een baan in Neder land. Op deze betrekking 400 gulden per maand had hij van uit Australië gesolliciteerd. De terugkerende emigranten zijn niet de enige Nederlanders,- die moeilijkheden in den vreemde ondervonden. Iedere emigrant komt oip een gegeven ogenblik op een dieptepunt, sommigen, zoals zij die terugkeren, blijven er in steken. IS aar wij vernemen is Zaterdagmiddag een drie jarig jongetje, dat plotseling ach ter een auto vandaan kwam, door een vrachtauto overreden en op slag gedood; brandde in Zaandam de bene denverdieping van een huis ge heel uit. Dank zij snelle hulp van buren en brandweer konden de bewoonster en een bejaard echtpaar in een belendend per ceel, die allen ziek te bed lagen, worden gered; werd Zaterdag dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het Per manente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie- Orkest, in Den Haag ter aarde besteld; bekende een 19-jarig dienst meisje uit Hilversum, dat zij reeds maandenlang brandschade heeft aangericht aan het interieur van het Nederlands Studenten-Sana torium te Laren; zal Sultan Hamid II op 25 Febr. in openbare zitting voor het Hooggerechtshof in Djakarta te recht staan. Ten behoeve van getroffen gezinnen DEN BOSCH Na overleg met het Ministerie van Maat schappelijk Werk is op initiatief van het Landelijk So ciaal-Charitatief centrum een coördinatie tot stand ge bracht van de activiteiten van het Katholiek Maatschap pelijk werk ten behoeve van de door de watersnood ge troffen gezinnen. Als nationale centrale voor overleg en samenwerking treedt op het Landelijk Sociaal-Charitatief centrum te Den Bosch. Znid-Willemsvaart 143, telefoon K 4100 - 5635 en 5148. Gezinscolonnes ingeschakeld De zorg voor het inzamelen van gelden en goederen en al wat met materiële hulpverlening samen hangt, blijft berusten bij het Ne derlandse Katholieke Huisvestings comité te Den Bosch, Hekellaan 6, tel. K 4100-8491. Onder meer werd tot 'het vol gende besloten: 1) Indien daaraan behoefte be staat, zal in de opname-gemeen ten het maatschappelijk werk ten behoeve van de geëvacueerde ge zinnen ter band worden genomen, onder meer door de inzet van De prinsessen Beatrix en Irene brachten Za terdagmiddag onver wacht een bezoek aan de evacué's in Doorn, De Bilt en Renswoude. De kinderen der pas aangekomenen werden verrast met speelgoed. Te De Bilt geeft prin ses Beatrix een pop aan de 4-jarige Corry Kesteloo uit Zierikzee, die juist is aanqeko- men. Rechts: Prinses 1 Irene. maatschappelijke werksters. In formaties hierover zijn te verkrij gen bij de betreffende Diocesane Sociaal-Oharitatieve centra, waar van de adressen zijn: Aartsbisdom Utrecht: Albert Cuyplaan 52, Bilthoven. tel. K 3402-2052. Bisdom Haarlem: Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag, tel. K 1700-112343. Bisdom Breda: Markkade 7, Breda, tel. K 1600-9361. Bisdom Den Bosch: Zuid-Wü- lemsvaart 143, Den Bosch, tel. K 4100-5635. Bisdom Roermond: Munster plein 3, Roermond, tel. K 4750- 2713. 2) Door de 5 Diocesane Stich tingen voor Gezinszorg, samen werkend in de Stichting Natio nale Katholieke Gezinszorg, zijn reeds en worden nog gezinscolon nes samengesteld, welke, indien daar een beroep op wordt gedaan, zullen worden ingezet in de phase van reëvacuatie naar de noodge bieden. De colonnes bestaan uit gezinsverzorgsters onder leiding van maatschappelijke werksters, terwijl eventueel ook vrijwillig sters worden ingeschakeld. De inzet van de colonnes ge schiedt van een centraal punt uit, het bureau van het landelijk So ciaal-Charitatief Centrum te Den Bosch, waar de Stichting Natio nale Katholieke Gezinszorg, uit sluitend voor het colonnewerk tijdelijk bureau houdt. Aanvragen voor de inzet van de colonnes worden gaarne op genoemd bu reau ingewacht. Het katholieke colonnewerk wordt geleid van twee werk centra uit, welke gevestigd zijn: voor het rampgebied behorende tot het Bisdom Haarlem, te Den Haag, Ledeganokplein 27, tel. K 1700-119282; voor het overige rampgebied te Breda, Boschsfcraat 35, tel. K 1600-9636. Het is de bedoeling, dat het Katholiek Maatschappelijk Werk bij de hulpverlening zal handelen In overleg met de betrokken over heidsinstanties, provinciale stich tingen voor maatschappelijk werk en het. kerkelijk en particulier initiatief van andere groeperin gen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2