Leerlingenstelsels beogen vakmanschap op te voeren Tlians op naar de vier ton Rhytlimische- en gronclgymnastiek sterkste troeven van „Leeuwarden" Souvereiiiiteit in eigen kring en lotsverbondenheid met de wereld Vinwalvis „Jonas" poseert voor het publiek MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Nieuivs uit Leeuwarden In Friesland heeft dat tot nu toe te weinig ingang gevonden IEDERE TIJD heeft zo zijn woorden, die erg in de mode zijn en een bepaald streven aangeven. Voorheen bezuinigen en aanpassen, thans in dustrialiseren en productiviteit opvoeren. Verder wordt dan de laatste tijd hoe langer hoe meer het woord leerlingstelsel genoemd. Iets nieuws? Neen, heel erg oud. alleen het is een tijdlang flink uit de mode geweest en nu heeft men sedert kort de grote beteke nis ervan weer ontdekt. Ten minste voor bepaalde takken van bedrijvigheid, want voor de typo- grafenwereld is het leerlingen stelsel in het geheel niet nieuw. Voor de slagers wel zoals men in het begin van de vorige week heeft kunnen lezen. Tussen die beide beroepen in liggen vele ambachten, die een leerlingen stelsel kennen, voor het merendeel pas gedurende enkele jaren. Soms omvat dat voor een bepaald beroep vrijwel alle aankomende vaklieden, soms ook verkeert het hele stelsel nog maar in het beginstadium. Allerwegen wordt er evenwel hard gewerkt om de zaak goed voor elkaar te krijgen. Waarom? Omdat het een zaak van zo groot belang is. Maar wij hebben toch onze ambachtsscholen, die op leiden voor de bedrijven! Zeker, en die doen voortreffelijk werk, alleen de jongeman, die na zijn schooltijd bij de patroon komt. is nog geen vakman. Hij heeft een vooropleiding gehad, die een goede basis vormt voor het uit eindelijke vakmanschap, dat hij zich in de praktijk moet verwerven. Aan die opleiding in het bedrijf ont brak dikwijls het een en ander. Be grijpelijk. want baas en werkmeesters hadden vaak te weinig tijd om ge regeld te ..schoolmeesteren", terwijl verder natuurlijk de sterk doorge voerde specialisatie een zekere een zijdigheid in de hand werkt. Een land dat wil en moet industria liseren. heeft echter behoefte aan vak bekwame werkers. Daartoe kunnen de leerlingen-stelsels sterk bijdragen. Zij houden in. dat een jongeman, die van de ambachtsschool komt door zijn patroon volledig in alle werkzaam heden van het bedrijf wordt geschoold; daarenboven moet hij het avondonder wijs volgen. Een en ander wordt con tractueel vastgelegd tussen de patroon en de ouders. Van de zijde van het desbetreffende leerlingenstelsel wordt op de naleving van dit contract en de vorderingen van de leerling de nodige controle uitgeoefend. Propaganda nodig Op het ogenblik omvatten de ruim twintig leerlingenstelsels in Friesland een kleine zeven honderd jongens. Daar is een flink aantal bij. dat niet de ambachtsschool heeft bezocht. Voor de slagers bijv. kan dat ook niet. maar in verschillende takken van de nijver heid zitten er ook leerlingen onder, die zo van de lagere school bij de baas zijn gekomen. Het is verheugend, dat zij op deze manier hun vakkennis willen uitbreiden. Anderzijds is het teleurstellend, dat wat dat betreft de leerlingen van de ambachtsschool achterblijven. De twaalf scholen van dit type in Friesland leveren immers jaarlijks een kleine dertien honderd leerlingen af! De verontwaardiging na het bekend worden van de opbrengst van de collecte voor de getroffenen was in Leeuwarden groot. In het midden latende of de ruim negentig duizend gulden te weinig was. slaat die verontwaardiging over het al gemeen natuurlijk terug op de veront waardigden. Men is dus geschrokken van zijn eigen offerbereidheid in vergelijking met die van de bewoners in andere plaatsen. Nu zijn vergelijkingen op dit gebied erg moeilijk, maar eén ding is in Leeuwar den wel eens even over het hoofd ge zien, nl. de bijdragen van de werkers in de bedrijven, de giften van de bedrijven zelf en de neiging tot gireren. Het feit namelijk dat uit Leeuwarden thans alles met elkaar 325.000 gulden binnen is, klinkt heel wat ander^ dan de opbrengst van de collecte alleen. Of dat bedrag voor deze gemeente voldoende is, kan moeilijk worden beoordeeld. Er kan nooit genoeg komen, daarom dus voorlopig op naar de vier ton! Velen doen hun best.zoals het perso neel van Wadmans schildersbedrijf, dat door een uur overwerk 181.02 aan het Rampenfonds kon overmaken. Het per soneel van Halbertsma's Fabriek voor Houtbewerking bracht ƒ431,86 op. welk bedrag door de directie is verdubbeld. Het personeel van Hoeksma en Velt beeft, tien uur overgewerkt. Het bedrag, dat daarvoor werd betaald 250), is door de directie verdubbeld en aan het Ram penfonds overgemaakt. De collecte van de Alg. Ned. Invaliden Bond heeft 1.698,95 opgebracht, waarvan 150 gul den zal worden afgestaan aan het Ram penfonds. Tijdens de uitvoering van de gymnastiekvereniging Leeuwarden heeft een collecte voor de getroffenen rond twee honderd gulden opgebracht. Ook de Coöp. Condensfabriek krijgt van haar vertegenwoordigers in het buitenland bewijzen van medeleving met de ramp. die Neder land heeft, getroffen. Enige agenten in Noord-Afrika maakten vijftien honderd gulden over aan het Ram penfonds. Kinderziekenhuis Op een bijeenkomst van corresponden ten van het Diakonessenhuis is medege deeld. dat de actie voor het kinderzieken huis tot dusver ƒ45 000 heeft opgebracht. Aan giften was 15.700 ontvangen, aan contributies 3500. terwijl o. a. het weiden van 1034 lammeren 16.700 had opge leverd. In verband met de nationale ramp heeft men de actie voorlopig opgeschort. Dat zij volleerd zijn, zal niemand willen beamen. Ook de leraren voelen sterk voor het leerlingenstelsel, alleen heel wat patroons moeten er nog wat aan wennen. Dat ligt wel voor de hand, want het is vrij nieuw en daar enboven vraagt het de nodige opoffe ringen van de werkgever. Naast de jonge werknemer zal het echter ook hem en tevens heel de samenleving de vruchten schenken. Om het leerlingenstelsel in Fries land te bevorderen is hier door het provinciaal bestuur en het Departement Leeuwarden van de Mij voor Nijverheid en Handel een regionaal orgaan gesticht (secre tariaat Sophialaan 1. Leeuwar den), dat na enige maanden van voorbereiding vanavond voor het eerst tot het grote publiek zal spreken op een voorlichtings bijeenkomst in I-Iarlingen. Straks komen o.a. Sneek. Heerenveen en Dokkum aan de beurt. Dit orgaan omvat alle in Friesland werkzame stelsels. Sommigen daarvan behoeven weinig steun, omdat zij goed zijn ingeburgerd, zoals bijv. dat van de schilders. Anderen hebben echter weinig leerlingen met daarenboven een controleur, die in verschillende gewesten werkzaam is, hetgeen tot gevolg heeft dat hij weinig aan de propaganda kan doen. Dat zal dan het regionaal orgaan doen. maar de heer C. P. de Vos van dit orgaan zal meer doen. Hij helpt de controleurs, waar nodig ook met de controle, tenminste wat betreft de sociale kant van het geheel: met het vaktechnische gedeelte zal hij zich niet bemoeien. Pauselijke onderscheiding voor G. D. Kamstra De heer G. D. Kamstra heeft de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifici" ontvangen voor het vele werk, dat hij op maatschappelijk ge- bied heeft verricht, in het bijzonder van de afdeling Leeuwarden van de Katholieke Nederlandse Grafische Bond, waarvan hij voorzitter is. Deze af deling heeft veertig jaar bestaan. In verband met de nationale ramp is van de vreugdevolle herdenking van dit feit afgezien. Gistermorgen werd in de St. Bonifatius- kerk ter gelegenheid van dit jubileum een H. Mis opgedragen, waarna voor de leden met hun echtgenoten bij P. de Jong een sober en stijlvol gemeenschappelijk ontbijt volgde, Daarbij zat de heer Westra ais enige nog in leven zijnde oprichter aan. Enkele leden, die 25 jaar en langer lid waren geweest werden gehuldigd. Ver schillende sprekers hebben bij deze maal tijd het woord gevoerd. Schakers willen helpen De Kon. Schaakclub „Philidor" orga niseert aanstaande Woensdagavond in de Klanderij ten behoeve van de slacht offers der watersnood een massa-simul taanseance. Alle schakers, georganiseerd of ongeorganiseerd, worden verwacht! Zeer sterke Friese spelers hebben spon taan hun medewerking toegezegd. De wedstrijd begint om half acht. Aanmel ding uiterlijk tot Dinsdagavond bij de secr. van „Philidor". Arumerstraat 7, telef. 6133, of bij de secr. der eigen schaakvereniging. Spuit tegen lantaarnpaal Op weg naar een schoorsteenbrandje in de Dahliastraat, dat bij aankomst al ge blust was met enkele emmers water, is Zaterdagmiddag de brandspuit in de Wil lem Sprengerstraat bij het nemen van een bocht door de gladheid van de weg ge slipt en tegen een lantaarnpaal terecht ge komen Door de schok knapte de kop van de paal en viel op de auto., die hierdoor evenwel bijna geen schade opliep. Examens Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor electro-technisch ingenieur; J. D. J. Meijer te Leeuwarden. Politie sloeg sneeuwballers uit elkaar De politie heeft gisteravond met de gummistok een charge uitgevoerd tegen de opgeschoten jeugd. Daarbij zijn rake klappen gevallen, waarvan ook per sonen, die met het hele geval niets te maken hadden, het slachtoffer zijn ge worden. De reden van dit hardhandig optreden was het gooien met sneeuwballen. Een brigadier, die op de Nieuwestad aan houdend was bekogeld, kreeg genoeg van deze aardigheid en nam twee kna pen mee naar het bureau. Daarbij werden zij vergezeld door eer. joelende schare jongelui, die in de Ba- gijnestraat bleef samenhokken en schreeuwen. Nadat enkele agenten te vergeefs hadden geprobeerd hen te ver drijven. kwam een andere brigadier binnen, die ook onder een spervui^fc'an sneeuwballen was doorgegaan, Hierna werd de troep met vereende krachten uiteengeslagen. Ook in de om geving van de Peperstraat werden harde klappen uitgedeeld. Begrotingsvergadering Aanstaande Woensdag zal de gemeen teraad in begrotingsvergadering bijeen komen. De vergadering begint om half tien. Agent gestoken Gisteravond laat is een agent bij de Rijksbrug in de rug gestoken Hu is niet levensgevaarlijk gewond het mes schampte op het schouderblad af naar het Diakonessenhuis overgegracht. De dader kon worden gevat. De agent werd onverwacht door een van de twee beschonken vechtersbazen gestoken, die hij van elkaar had ge scheiden. Grote offervaardigheid Nadat door de Ned. Herv. Diaconie van Leeuwarden in eerste instantie reeds tien duizend gulden aan het Nat. Rampenfonds was overgemaakt, kon thans door de Ned. Herv. gemeente van Leeuwarden (waar- fiij Huizum niet is inbegrepen) nogmaals ienduizend gulden voor dit Rampenfonds beschiMfcr gesteld worden. De collecten in de Mpten van j.l. Zondag waren n.l. alle vervangen door een inzameling vocrr de slachtoffers van de watersnood en deze heeft 9.921.45 opgebracht, zodat met de nog te verwachten nagiften de diaconale bijdrage is geëvenaard. Een tot dankbaar heid demmend resultaat! De opbrengst van de gisteren in de drie R.K. kerken van Leeuwarden en Huizum gehouden collecte bedroeg 9773.50. De vraag of de uitvoering, waarmee de gymnastiekvereniging „Leeuwarden" Zaterdag in de Harmonie voor de dag kwam. goed voldeed, is moeilijk te be antwoorden. De kwaliteit van het gebodene was namelijk nogal uiteenlopend. Tegenover stijlvol en op hoog peil staande rhytkmïsche nummers, vaardige grond- gymnastiek en bijzonder vlot tafelspringen stonden storende fouten bij het toestelturnen en opvallend slordig werken van enige jongensgroepen. braoht, zoals ook de beide knotsoefenin- g'en een ruimschoots voldoend cijfer haalde Bij^P toestelturnen haperde er te veel aan de afwerking om tot tevreden heid te stemmen. Het gecombineerde nummer rek-brug heren telde menige ongepolijste en ontijdig afgebroken oefening en ook aan het klassikale brug- nummer dames, dat stellig kwaliteiten bezat, kleefden fouten, welke afbreuk aan het geheel deden. Daarentegen viel op het ringenzwaaien, waarmee de dames zoals te .doen gebruikelijk het programma na de pauze hervatten, vrij wel niets aan te merken. Veel jeugd. Goede geest Toch- heeft alles bijeen genom|^^een bevredigende indruk gemaakt. w^Bhet programma kenmerkte zich door afwis seling en veelzijdigheid en getuigde ervan, dat er bij „Leeuwarden" in een prettige sfeer sport wordt beoefend, welke zowel voor lichaam als voor geest een weldaad is. Welk een belangrijke plaats de jeugd inneemt kreeg men vóór de pauze op ondubbelzinnige wijze te zien en dan te bedenken, dat slechts een deel van de meisjes en jongens aan bod kwam. Het andere deel krijgt volgende week, wan neer de uitvoering wordt herhaald, een beurt. De wijze, waarop de heer Visser met de jeugd omging, deed sympathiek aan en dit gevoegd bij de welgekozen oefen stof versterkt de overtuiging, dat het leiderschap in bekwame handen is. Daarom vielen de prestaties van de jongens nogal tegen en uit de toon. Afgezien van het feit, dat aan de jeugd spelenderwijs de grondbeginselen kun nen worden bijgebracht, moet toch ge streefd worden naar een énigszins stipte uitvoering. De jongste meisjes brachten het er beter af. De tekenwedstrijd en de paaloefeningen, het waren aardige en originele nummertjes, die aan de ge stelde eisen voldeden, terwijl de massale vrije oefening van de 11- en 12-jarigen, flink boven de middelmaat uitkomend, een belofte voor de toekomst inhield. De sterkste pijlers bij- de seniores waren ongetwijfeld springtafel en lange mat heren alsmede het optreden van de rhythmisohe keurgroep, welke ónder leiding van mej. A. Smit haar goede reputatie volledig bevestigde met een tweetal vol overgave gedanste num mers. waarvan veel bekoring uitging. Eenvoudiger van makelij was het Tiroler dansje, overigens op lofwaardige wijze door de dames-G naar voren ge- Veel aanrijdingen door de gladheid Een personenauto, die langs de ver keerde kant van het Leeuwerikplein reed. is vanmorgen op de Troelstraweg tegen een collega gebotst, die van de richting Stiens kwam. Beide voertuigen werden aan de voorkant lelijk be schadigd. Dit is een van het vijftiental aan rijdingen-Zaterdag tien dat ge durende dit weekeinde tengevolge van de gladheid werd geregistreerd. Over het algemeen is de schade nog al mee gevallen. Persoonlijke ongelukken deden zich bij twee gevallen voor. Een wiel rijder moest met een hoofdwonde naar 'huis worden overgebracht, terwijl van een aanrijding onder Wijtgaard een slachtoffer naar het Diakonessenhuis moest worden gebracht, eveneens met een hoofdwonde. Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „De^fcine wereld van Don Camillo". CiiiPra 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". Leeuwarder 8 u. „Dossier 212 van Tokio". Amicitia 8 u. Sex. Herv. Spr. W. F. Storm „Sexualiteit en huwelijk". Morgen: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Tien van 't Vreemdelingen legioen". Leeuwarder 8. u. „Dossier. 212 van Tokio". Groene Weide 8 u. Theos. Ver. Ir. E. L. Selleger „De ont wikkeling van het denkvermogen van heerser tot dienaar". Aan de springtafel en op de lange mat waren de heren het best op dreef. Vol bravour, in een hoog tempo en met veel kunde werd ge werkt. Dat was gymnastiek van de bovenste plank! Na het slotnummer bracht de voorzitter, de heer v. d. Goot. dank aan de leiding-en reikte de zilveren rekstok voor een jaar uit aan mevr. A. v. d. Kuik. Piot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. r\e Christelijk-Sociale conferentie van verleden jaar vormde het uitgangs punt van twee inleidingen, welke d< staatssecretaris van Sociale Zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn, en mr. H. P. Hoger- zeil Zaterdagmiddag voor de Protestants Christelijke Werkgemeenschap in Partij van de Arbeid hebben gehouden in het Oranjehotel te Leeuwarden. Op de conferentie van 1952 hebben Protes tantse Christenen van verschillende ker kelijke en politieke richtingen, onder wie de beide sprekers van deze middag, inleidingen gehouden over problemen van staat en maatschappij, individu en gemeenschap en Christendom en vrij heid. De Chr.-Sociale congressen van 1891 en 1919 Mr. dr. Van Rhijn herinnerde in zijn rede aan de beide Christelijk-Sociale congressen dat van 1891 en dat van 1919 die aan de conferentie van 1952 voorafgingen. Dr Abraham Kuyper was de grote figuur op het congres van 1891, volgens de spreker; hij oefende de enig juiste critiek uit op het maatschap pelijk bestel van die dagen. Dr. Kuyper sprak in z'n grote rede. die hij op het congres hield, als zijn oordeel uit. dat de wantoestanden in de maatschappij niet te wijten waren aan bijkomstige oorzaken, maar aan fouten in de grond slag van die maatschappij zelf. De ge dachten van Kuyper houden de socialis ten van nu nog bezig, aldus spreker, die het betreurde, dat Kuyper zelf deze ge dachten in zijn politiek had verlaten. Het congres van 1919 was van veel ge ringer betekenis dan dat van 1891. Er werd geen fundamentele critiek uit geoefend; men sprak alleen over ver beteringen in de organisatie van de maatschappij. De bijeenkomst van 1952 kon geen congres en geen demonstratie van een heid zijn; daarvoor waren de verschillen tussen de verschillende kerkelijke en politieke richtingen in Protestantse kring in de loop der jaren te breed te diep geworden. Maar men had meningsverschillen kunnen bespreken Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Op deze bank kan men ook zijn giften afgeven. Aan de Willemskade, vlak bij de Prinsi Hendrikbrug, ligt het grote ten toonstellingsschip „Viking" met aan boord de walvis „Jonas", die zijn twintig meter lange corpus een week- lang door het Leeuwarder publiek zaL laten £^vonderen. Jon^rwerd elf September 1952 door een Noorse walvisvaarder ten Noorden van Trondheim gevangen. Hij was een volwassen dier van juist de gemiddelde lengte en woog 55.000 kilogram; volgens Noorse autoriteiten waren alle factoren aanwezig om hem als tentoon- stellin>gsdier te gebruiken. Dit is echter vlugger gezegd dan gedaan.. Walvissen kunnen niet worden opgezet zoals andere zoogdieren. De stevige lederhuid ontbreekt. Het maken van 'n Voor het begiii van zijn reis door Neder land (eind September) werd Jonus ge doopt door de echtgenote van de Noorse gezant. gipsmodel is ook al uitgesloten, door de breekbaarheid en de grote afmetingen. Men besloot dus „Jonas" in te spuiten met een bederfwerende formaline op lossing. Zevenduizend liter van deze vloeistof is onder hoge druk op ver schillende plaatsen in het lichaam ge spoten. Spek en vlees werden door deze be handeling hard en onaantastbaar voor bacteriën en schimmel. De ingewanden zijn, met uitzondering van de opge pompte longen, verwijderd. Het skelet is op zijn plaats gelaten, om de nodige stevigheid te behouden. „Kom, baron", riep Pim, die nu wer kelijk een beetje medelijden met de baron begon te krijgen. „Gaat u nu weer rustig naar boven en naar bed. „Naar bed?" riep de baron wanhopig. „Denk je. dat ik vannacht nog één oog dicht kan doen?" „Probeert u het in ieder geval", zei Pam en trok zachtjes de buitendeur dicht. Ziirj taak was voor vannacht afge lopen. De rest moest hij aan Pim over laten. Zwijgend stapte de baron naar boven, naar zijn kamer. Angstig gluurde hij nog even in de richting van de gang klok. maar er was niemand te zien. Met 'n zucht van verlichting stapte de baron zijn slaapkamer binnen. Maar wie zag hij daar? Zijn BETERE-IK, die rustig op de leuning van zijn bed zat. „Ben je nu weer hier?" riep de baron niet een diepe zucht. „Ik dacht, dat je me vannacht nu wel met rust laten zou". „Zeker, dat ben ik ook van plan", riep Pim. want die. was het. „Gaat u nu maar rustig slapen en pieker nu niet meer over geld en nog eens geld!" De baron zette een plechtig gezicht. „Geld? Ik. geld? Hoe kom je daar bij? Ik ben zo arm als de mieren!" Pim schudde vermanend zijn hoofd. „Nee baron, zo komen we er niet. Als uw BETERE-IK weet ik toch alles van u. Voor mij behoeft u geen gehei men te hebben". Baron van Pottum was niet van plan zich zo gauw gewonnen te geven, vooral niet, wanneer het over zijn geliefde geld ging. „Ik begrijp je niet", ging hij door. „Ik heb niets. Ik bezit helemaal geen geld. Dat kan iedereen hier in het dorp je vertellen". „Baron, baron, wat valt u me tegen", riep Pim op plechtige toon. „Hoe kunt u zo liegen tegen uw BETERE-IK! Begrijpt u dan niet. dat het allemaal vergeefse moeite is? Ik weet. dat u geld hebt. Ik weet zelfs, waar u het zo angstig verborgen houdt!' Bij deze laatste woorden sprong de baron op. alsof hij door een wesp gestoken was. „Wil je zeggen, dat je weet. waar mijn geld is? Goeie genade, ik mag wel direct gaan kijken of a''es er nog is!" Pim schudde zijn hoofd nogmaals. „Baron. wat moet u nog veel leren. U kunt aan niets anders denken dan geld. geld en nog eens geld. Er zijn toch ook nog andere dingen in het leven. Geld heeft toch alleen maar waarde, wanneer men er iets mee doet. Wanneer men het ten goede gebruikt. En dat is nu juist iets. dat ik u wil leren. Als uw BETERE-IK zal ik u de weg wijzen hoe u plezier van uw geld künt beleven". „Je bedoelt toch zeker niet, dat ik het weg moet geven?" riep de baron verschrikt. „Ja zeker, dat is nu juist, wat ik wèl bedoel!", ant woordde Pim. in een goede sfeer en spreker hoopte, dat dit gesprek in de toekomst voort gezet zou kunnen worden en vruchten zou afwerpen. Staat en maatschappij Op de conferentie werden o.a. inlei dingen gehouden over staat en maat schappij. Mr. dr. Van Rhijn wilde niet, dat men staat en maatschappij nis tegen over elkaar staande grootheden, als vijanden van elkaar zou beschouwen. Staat en maatschappij worden meer en meer ineengestrengeld volgens zijn oor deel. De maatschappij wordt steeds ge compliceerder, zodat ordening steeds noodzakelijker wordt om een chaos te verhinderen. De staat moet coördinerend optreden. Souvereiniteit in eigen kring Een ander onderwerp, dal veel dis cussie ontketende, was: ..De souvereini teit in eigen kring", een theoretische kwestie die grote invloed uitoefende op de praetische politiek, aldus spreker. De idee van de souvereiniteit in eigen kring, afkomstig van dr. A. Kuyper en verder ontwikkeld door de Amsterdamse hoogleraren Dooyeweerd en Vollenhove. gaat er van uit, dat aan de ene kant de staat en aan de andere kant het gezin, de kerk en het bedrijf kringen vormen, die originair hun bevoegdheid van God hebben ontvangen De staat moet. vol gens deze theorie, uiterst voorzichtig zijn met ingrijpen in andere kringen. Dr. Van Rhijn was van oordeel, dat deze theorie geen bruikbare maat voor toepassing in de practijk was. Hoe kon men het rijmen, zo vroeg hij zich af, dat de man nen die de souvereiniteit in eigen kring verdedigen, het ingrijpen van de staat in de landbouw toelaten. maar de ordening van de staat in de industrie bestrijden? Christen en vrijheid Ook was het probleem van Christen en vrijheid besproken op de conferentie. Dr. Van Rhijn zei, dat bij «rote groepen van ons volk nog geen vrijheid bestaat; geen vrijheid om de aanwezige talenten te ontwikkelen, geen vrijheid om deel te nemen aan het culturele leven, geen vrijheid om te ontkomen aan de steeds toenemende massificatie. Mr. H. P. Hogerzeil zei in zijn inlei ding. dat het feit. dat men op de Chris telijk-Sociale conferentie van 1952 een gesprek had kunnen voeren met elkaar, tot Christelijke dankbaarheid stemde. De conferentie heeft openingen gemaakt voor de voortzetting van het gesprek. De Protestantse Christenen in de P.v.d.A. moeten de solidariteit met hun geloofs genoten handhaven en een antithese tus sen ..doorbrekers" en ..niet-doorbrekers" verhinderen. Het organisatorisch beginsel Als men uit de Heilige Schrift één be paalde politieke of sociale doelstelling zou kunnen halen, dan zou een Christe lijke organisatie zin hebben, aldus spre ker. Maar als men uit de Heilige Schrift als gehoorzaam Christen tot verschil lende doelstellingen kan komen, dan kan men niet zeggen, dat er een onverbreke lijke band tussen de politieke doelstel lingen en de Bijbel bestaat. De voorstanders van het z.g.n. organi satorisch beginsel gaan uif van de mening, dat Christus de mens ook ver lost van de sociale ellende. Het geloof moet. volgens dit beginsel, leiden tot een samengaan van de gelovigen in één Christelijke organisatie. Christus leidt wel het leven, ook het sociale, maar hoe zullen wij mensen in politieke doelstel lingen dé wil van de Koning kunnen vastleggen, zo vroeg mr. Hogerzeil. Het. gaat in de politiek niet om de geloofsverbondenheid. maar om de lots verbondenheid. De mens is in het leven geboren: in de politiek gaat het om het mens zijn. Men kan niet uit de lotsver bondenheid stappen, zoals men uit de geloofsverbondenheid kan stappen. Zon der geloof is er geen kerk maar de politiek is met het leven gegeven. God heeft zich solidair verklaard met de mensen zo vervolgde de spreker z'n rede. De eerste roeping van de Christen is. solidair te zijn met zijn naaste. Waar kwam die wonderlijke solidari teit vandaan in de ramp die ons volk deze week trof. een solidariteit die op eens alle politieke en kerkelijke scheids lijnen doorbrak? Die solidariteit kwam er. omdat wij wisten wat er moest ge beuren en wat wij moesten doen. on geacht ons geloof of politieke richting. Zo is het ook in de politiek, zo besloot de spreker. Wij weten wat er moet ge beuren; door de wereld gaat een hun kering naar sociale gerechtigheid. In onze lotsverbondenheid kunnen wii het eens zijn. omdat wii weten, wat er moet gebeuren. Afhangend van het verhemelte be vinden zich in de bek van de vinwalvis een paar honderd baarden of baleinen. Deze baarden filtreren het zeewater. Alles wat in de baard achterblijft vormt het voedsel. Ook bestaan er andere soorten walvissen, die normale tanden hebben. In dat geval heten ze tand walvissen. Ondanks zijn enorme af metingen is Jonas bij nader inzien een slank, keurig gestroomlijnd dier. Uit stekende delen heeft het lichaam vrij wel niet. De staart ligt plat op het water en bevat geen delen van het ge raamte. Toch kan de walvis hiermee, naar preparator Geinitz meedeelde, een snelheid van vijf en twintig a dertig kilometer per uur ontwikkelen. De kleur van de '-uid is zwart aan de rug- en zijkanten en wit aan de buik zijde. In tegenstelling met andere zoogdieren ontbreekt iedere beharing. Eenmaal in de handen van mensen gevallen, wordt de walvis verwerkt tot de meest uiteenlopende producten. Van de traan maakt men margarine en zeep, de baleinen leveren bezems en schuiers. In Noorwegen worden de ski's zelfs met balein bekleed. Het vlees is grof en donker van kleur en smaakt meer naar rundvlees dan naar Ingeblikt vindt hel veel aftrek in Amerika. Japan en Noorwegen. De fijngemalen beenderen komen in de handel als kunstmest en beendermeel. Zoals men ziet wordt het hele lichaam, op de dunne huid na, verwerkt tot waardevolle producten. Om Europa hiervan te overtuigen hebben de Noorse autoriteiten deze tentoonstellingen ge organiseerd. Na een reis langs tien tallen grote steden is Jonas in Leeu warden gekomen om ook hier te laten zien hoe hij er uitziet en wat hij waard is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4