HOOG WATER Voornaamste oorzaak: storm uit „boze hoek NIET springvloeden Buitenland zet met spoed zoden aan de dijk In India dreigt weer honger m 14 Februari geen enkele reden tot bijzondere ongerustheid Prof. mr dr G. v. d. Bergh Minister: „Geef wat u niet kunt missen Heel het land is aan de slag ,h"vd* s RTM is zwaar gelroffen Een voorbeeld uit vele Dodencijfers :tet vrije volk maandag 9 februari 1953 PAGINA 2 De overstromingsramp heeft in brede kring eensklaps grote belangstelling gewekt voor het verschijnsel van vloed en spring vloed, dat in gewone tijden slechts de aandacht trekt van astronomen, waterstaats- en scheepvaartdeskundigen. Boven dien zijn bij velen angstige verwachtingen ontstaan betreffende de. volgende springvloed, die inderdaad omstreeks 14 Februari tegemoet kan worden gezien. Het heeft dus stellig zijn nut zo nauwkeurig mogelijk uiteen te zetten, wat in dezen de waarheid is. Dan zal blijken, dat er voor enige bijzondere vrees, wat deze datum betreft, geen aanleiding bestaat. Het verschijnsel der getijden, van eb en - vloed dus. wordt, ver oorzaakt door de aan trekkingskracht, die de zon en de maan op het water van de ocaan uitoefent. De eerste merkwaardigheid is. dat de maan hierbij een invloed uitoefent, die meer dan twee maal zo groot is, als die van de zon. De verhouding van de „vloedwekkende" kracht van maan en zon bedraagt ongeveer 11 tot *5. En dat, hoe wel, de massa (popu lair kan men ook zeg gen: het géwicht.) van de zon niet min der dan 27 millioen maal die van de maan bedraagt. Men zou dus aan vankelijk denken, dat vloedwerkende kracht van. de zon vele mil- lioenen malen zo sterk zou zijn, als die van de maan. Dat het heel anders is. is een gevolg van het feit, dat de afstand van het aantrekkende lichaam hier een overweldigend grote bete kenis heeft. De vloedwekkende kracht van een hemellichaam neem;, na melijk (anders dan de gewone aantrekkingskracht, die met de tweede macht afneemt) af over eenkomstig de derde macht van de afstand- dat wil zeggen, dat een gelijke massa op een lichaam, dat 3 maal verder staat, 1/27, op één. dat 10 maal verder staat, 1/1000 en op één, dat 4Q0 .rnaal verder, .staat (en de zön-~staat:40O-maal.zQ vèr als de maan) slechts.17400..£.".1/400 x 1 /400 zo veêl vloédwekkendë kracht heeftfdatr is-'dus' één vier en zestig niillïoenste. Aangezien de zon „slechts" 27 mil- lióëh maal zoveel massa, heeft als de maan, kan men dus reedsuit deze (enigszins) ruwe gegevens aflei den, dat de maan het toch nog van de zon wint en ziet men nu te vens in, waarom de maan ruim twee maal zoveel invloed heeft als de' zon. De maan is dus verfewég de belangrijkste factor. Het water van de Oceaan wordt dus naar de maan toegetrokken en vormt in de richting van de maan een „bobbel". Ietwat moeilijkèr is uit te leggen, waarom zich precies aan de tegen overgestelde kant van de aarde net zulk een „bobbel" vormt, maar de lezer zal dit wel willen aannemen. (Voor een dagbladartikel zou het uit leggen daarvan te veel plaatsruimte- vorderen.) Tussen beide „bobbels" in, staat het water lager. We krijgen dus als ruwe schets de volgende figuur: De aarde draait in 24 uur om haar as. Ieder punt op aarde, dat aan zee gelegen is, draait dus twee maal per dag onder een „vloedgolf" door, heeft twee maal per etmaal vloed. Uit bovenstaande figuur blijkt tevens, waarom (omdat de maan in een maand om de aarde heendraait) de vloed op een bepaalde plaats iedere dag (gemiddeld) ongeveer 50 minuten later valt. Dit is het eerste deel van het ver haal: de verklaring van eb en vloed, van het getij. Nu het punt, dat thans door De aarde draait in de richting van de pijl „onder de vloedgolf door". De vloedgolf blijft „onder de maan". De maan draait in ongeveer een maand om de aarde in dezelfde richting, waarin de aswenteling van de aarde geschiedt. Het punt A', dat op de eerste dag op een bepaald uur volle vloed heeft, zal op de volgende dag nog tot A' verder moeten draaien (gemiddeld ongeveer 50 minuten), 'alvorens het weer volle vloed heeft, de mensenbegrijpelijkerwijs zo in teresseert: hét springtij, de spring vloed. De maan heeft dus een invloed 11, de zon een invloed 5. Wan neer nu zon en maan öf in precies de zelfde richting staan öf in precies te genovergestelde richting (denkaan de „tegenoverge stelde" vloedgolf), dan ondersteu nen zij eikaars werkingstaan deze richtingen echter loodrecht op elkaar, dan werken zij elkaar tegen. Het eerste geval doet zich voor bij volle en bij nieuwe maan, de vloedwekkende kracht is dan 11 5=10; het tweede bij eerste en laatste kwartier, de kracht is dan 11 5 6. Vandaar, dat bij volle en bij nieuwe maan de vloed twee a driemaal zo hoog is, als bij eer ste en laatste kwartier. Het eerste geval noemt men spring tij of springvloed, het tweede dood tij of dood water. Hieruit volgt nu tevens, dat springvloed een volkomen normaal verschijnsel is, dat zich iedere maand twee maal moet voordoen. Door ze kere traagheidsverschijnselen komt de hoogste springvloed ongeveer één dag na volle en na nieuwe maan; het laagste tij ongeveer één dag na eer ste en na laatste kwartier. Gemiddelde stijging Omstreeks 14 Februari zal het dus wederom springtij zijn. Er is dus geen enkele reden zich daarover bij zonder bezorgd te maken. Gemid deld stijgt de vloed aan onze kust van Hoek van Holland tot IJmuiden ongeveer 1 meter 60 boven laagwater- stand, dus 80 centimeter boven een gemiddelde tussen eb en vloed. Bij springvloed wordt deze 80 centimeter tot 1 meter 15, dus 35 centimeter meer dan bij een gemiddelde vloed (tussen springtij en dood water in). Dus nogmaals: geen reden tot bij zondere ongerustheid! Zelfs niet, ón danks het feit, dat deze springvloed van 14 Februari a.s. nog om een andere reden ongunstig is! Dan staat namelijk de maan dicht bij zijn perigeum, dat is het punt, waarop hij zo dicht mogelijk bij de aarde staat. Is het perigeum, dan staat de maan op een afstand van 357.000 km van de aarde; is het apogeum (ver ste afstand) dan staat de maan 407.000 km van de aarde af, een ver schil van 14% van de kortste af stand. De vloedwekkende kracht van de maan alleen is op de kortste af stand bijna anderhalf maal zo groot als op de grootste afstand. Wij kunnen hier niet alle (hoe wel vrij eenvoudige) berekeningen volledig geven, maar uit deze be cijferingen volgt, dat bij de 1 me ter 15, die wij boven voor spring tij aan onze kust vonden, in geval van perigeum ongeveer 17 cm moet worden bijgeteld, en in geval van apogeum een gelijk bedrag moet worden afgetrokken. Geregeld voorkomend Het springtij- van 14 Februari as. is nu in zoverre ongunstig, dat het ongeveer met perigeum (kortste af stand) _van de maan samenvalt, het zal düs ongeveer 17 cm hoger'zijn. dan bij gemiddelde afstand van de maan en ongeveer 35 cm hoger, dan wanneer de maan in zijn apogeum, dus zover mogelijk van de aarde af zou staan. Zondagnamiddag heeft in de ru briek „Kerk en Wereld" van de VPRO onze minister van Financiën, de heer J. J. van de Kieft, zich tot het Nederlandse volk gericht om het te bewegen, datgene te geven voor de getroffenen „wat men eigenlijk niet missen kan". Dr H. Faber uit Wassenaar leidde de minister, nog bewogen door de kort tevoren uitgesproken rede van onze Koningin, in. Minister Van de Kieft heeft geen poging gedaan de ellende te schil deren van de slachtoffers of de om vang van de ramp in woorden te te kenen. Wat hij zeide kwam hierop neer: „Het is niet zo moeilijk te geven, wat je toch over hebt. Wanneer je wérkelijk geven wilt, dan moet je eigenlijk iets wegschenken dat je niet kunt missen. Het is óók zo moeilijk niet geld te geven. Dat is vrij gemakkelijk ge daan, Het is een kleine moeite: maar dat geld is broodnodig. Broodnodig op dit ogenblik, waarop een zo groot gedeelte van ons volk berooid en in rouw gedompeld leeft". Het waren enkele eenvoudige woorden, die zeker hun doel zullen hebben bereikt, Opstuwing Wij zeiden: aan onze Tcu'stV Want in zeearmen, die trechter vormig toe plegen te lopen, wordt de vloed door opstuwing van het water veel en veel hoger! In het Ka naal tussen Engeland en Frankrijk Om deze 17 respectievelijk 35 cm komen springvloedhoogten van 12J behoeft men zich dus waarlijk niet meter voor; in Fundy-Bay op New- hiiVnnder nnpprusf lp makpn' Hpt 1 Pound]and zelfs van 15 meterDe bi.izondei ongerust te maken! iiettrechtervormige zeegaten vormen het samentreffen van de beide ongun- grote gevaar; sluit ze af, het koste stige omstandigheden, sp;-ingtij en wat het koste perigeum is ook een geregeld voor komend verschijnsel: het doet zich En men onthoude: niet de spring- telkens weer na 12 maanden 48 1 vloed of het perigeum zijn onze vij- Bedrijfsimie voor de Kunst protesteert Tengevolge van de watersnood drei gen vele musici en artisten in finan ciële moeilijkheden te geraken. De contracten van de zogenaamde „am- bulanten" worden door de opdracht gevers opgezegd, omdat besloten is 1e vastgestelde bijeenkomsten af te ge lasten. De musici en artisten aanvaarden dit natuurlijk, vooral als blijkt dat de voor hen uitgetrokken gages aan het Nationaal Rampenfonds worden geschonken. Er zijn echter ook ver enigingen en zaalhouders, die thans reeds besluiten bijeenkomsten in Maart en zelfs later niet te laten doorgaan, zonder dat de musici en a tisten enige vergoeding krijgen. De Bedrijfsunie voor de Kunst, waarbij zijn aangesloten de in het N.V.V. georganiseerde Algemene Be- drijfsbond, de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond. de Katholieke Bond van Musici en Artisten en de Chris telijke Bond van Kunstenaars, heeft tegen deze handelwijze geprotesteerd. Zij zal niet nalaten tegen de werkge vers zo nodig streng op te treden. stige omstandigheden, die teza men het water aan de kust nog een halve meter (ruim) boven het peil opstuwen, dat de zee zou hebben be- riekt, indien de invloed van maan- en zonnestand noch ongunstig, noch gunstig zou zijn geweest. Het verschil tussen het ongunstig en het gunstig zijn van deze beide omstandigheden bedraagt aan onze kust ruim 1 meter. dagen voor. En wie pleegt zich daar over ongerust te maken? Wèl moet er. met het oog op de toekomst, met alle nadruk op gewe zen worden, dat wij in de ramp nacht in zoverre nog fortuinlijk zijn geweest, dat dat springtij ongeveer met apogeum samenviel. Ware het toen perigeum geweest, dan zou de waterstand aan onze kust, bij het gelijk blijven van de andere om standigheden (die van apogeum of perigeum geheel onafhankelijk zijn) ongeveer 35 cm hoger zijn geweest! Men houde hiermee voor de toekomst terdege rekening! Hoofdzaakstorm Springtij is dus. met het oog op een overstroming belangrijk, peri geum eveneens. Maar de hoofd zaak blijft de storm. Rich ting, kracht en duur van de storm en de wijze en de snelheid, waar mede de richting van de wind ver andert. (dat wil bijna altijd zeggen), waarmee hij van west door noord west naar noord omloopt (ruimt). Dat is beslissend. Nogmaals: springtij en perigeum zijn sléchts bijkomstige ongun- and, maar de stormwinden uit de boze hoek. Stormt het niet omstreeks 14 Februari, dan behoeft men noch voor springvloed, noch voor peri geum bevreesd te zijn! Het medeleven met de watersnoodslachtoffers in Nederland breidt zich in het buitenland als een olievlek uit. Ook in Indonesië regent het giffen. Niet alleen van Nederlanders, maar ook uit alle lagen van de Indonesische bevolking. Getallen zijn moeilijk te geven, omdat op tal van plaatsen inzamelingscentra zijn. Het totale bedrag heeft het millioen echter wel overschreden. Bij de banken in Djakarta was Zaterdag een half millioen aan roepiahs gestort. In Ban doeng een kwart millioen en in Soerabaja anderhalve ton. Ver van de verdronken eilan den in het zuidwesten van het land zijn vlijtige handen in de bosrijke streken bezig met het kappen van rijshout, waarmee de voorlopige dichtingen in dijken worden verstevigd. Symbolisch beeld, dat laat zien hoe héél het land meewerkt om de aangerichte schade zo gauw mogelijk te her stellen. Daarnaast komen véle gaven in Nederlandse courant binnen. Het personeel van de Indonesische lucht vaartmaatschappij „Garuda Indone sian Airways" heeft uit zijn Neder landse toelage 60,000 gulden ter be schikking van het Nationaal Ram penfonds gesteld. De B.P.M.-ers in Zuid-Sumatra hebben dit bedrag nog overschreden. Verder worden er voor Nederland bazars, schouwburg- en filmvoorstel lingen gegeven. De opbrengst van een gedenkboek wordt ook afgestaan. Advertentie l.M. SIR-WALTER SCOTTS. (W-GiMg India tracht in Amerika en China gierst te kopen teneinde een hongersnood te voorkomen, die vier millioen mensen in de staat Bombay bedreigt. De delegatie van India te Washington zal 100.000 ton gierst kopen van de Verenigde Staten. Van China hoopt de regering van India eenzelfde hoeveelheid te kunnen betrekken. In Bombay gebruikt men voor andere landen bestemde voor raden voedergraan, om onmiddellijk hulp te kunnen verlenen. Oude bomen Voorhistorische bomen, waarvan werd aangenomen, dat het soort meer dan 100.000 jaar geleden was uit- Durlo hriofknnrt Hun vader, een 63-jarige worden en heeft een aan- k/uul uriej n,uurb landbouwer, zegt dat enkele vraag hiertoe ingediend. In een Italiaans dorpje, in generaties geleden in zijn fa- Maar toen men zijn naam de provincie Trento, is een milie zich een soortgelijk ge- wilde opschrijven, bleek dat kaart ontvangen, die 35 jaar val heeft voorgedaan. hij onder allerlei namen he- geleden uit Rusland was ver- Men wil proberen de jon- kend stond: Tsjan Ah Soo, - - zonden door een krijesgevan- gens op te sporen en in een Tsjen Wei Kneia. Tsjen Ah gestorven, groeien mans gene. De kaart was geschre- instelling onder te brengen. Soo. Ah Soo Tsjan, Tsjan Johannesburg inde turn van ven op 15 Maart 1918 te Vas- De jongens kunnen wel ho- Soo Ah, Tsjen Soo Ah, Soo dc «'recteur van de I)ar**>n süoaski. in Rusland, door een ren maar brengen zelf Tsjan Ah. Ah Soo Tsjen, van, aeze .slaa; f,J V^ "en zekere Arcangelo Montibel- slechts één klank voort: kce- Wei Koeie Tsjen. Soo Ah r,p_e .CP;'\,_erp. ya" lcr. een bij het Oostenrijkse kee. Tsjan cn Tsien Koeie Wei. leger ingelijfde Italiaan, aan Alle elf namen zijn nu inge- sijn zuster te Roncegno. Kinderen verkocht. schreven. De gevangene werd in 1919 D Snaanse nolitie heeft iSnvov)<Xnr een vrouw gearresteerd, de Pantoffelslag Atooio» Do- storven. Varkenskost Een varken heeft In een klein Deens dorpje, in Jut- drie nieter. De bomen zijn gekweekt uit zaad, dat in China is gevonden. Ook de fiets Ook de fiets blijkt thans mineo Elvira die haar twee De stemgerechtigde burgers een product te zijn van de mingo die naar twee Mpinier in Zwitserland Russische uitvindingsvvoede, kinderen had verkocht voor van Memier m z.wnseriana ynrfpeltradio-Moskou 100 en 150 pesetas (13 cn 19 hebben met 54 tegen 52 stem- althans.20 deelt_radia|40Skou ruiden) men in een referendum een mee. i.wee nonaeid jaai ge -z - oorct haar Qndpr gemeenteverordening verwor- leden al heeft een Russische Zij had eerst haar ander- V00rschreef dat de boer een met een pedaal in halfjarige zoonverkocht. gin(^eren pantoffels 'moesten beweging gebracht karretje xmr.crpvnnnpn a Inns \x/ppr. mpn zoon verkocht land. een portefeuille ver- aan een onbekende, toen zij biUi^betredèn Van uitgevonden, aldus weet mén slonden met duizend kronen, uit het ziekenhuis kwam, öp/p maatreeei ons te vertellen, ongeveer 550 gulden. Of- waar zij in gelegen had. aenomen op hSische schoon het beest spoedig ge- Later verkocht zij haar - Zwitserland Oude potten slacht werd, bleken de biljet- dochtertje van zes maanden jonden. „JMpi d Een Zweedse oudheldkun- ten al te zijn verteerd. aan de eigenaar van een Sndl^de'pan- digf ex^edmf d* zoek pension, een zekere Antonio tof felslag. is naar een 4.000 jaar oude Halve Wilden verdwenen stad in de Bika- toe Ée bewegen lieren te dra- arrCaieera- De Griekse premier Papa- munten en potten ontdekt, gen zij zwerven als halve gos heeft aan het comité voor Het aardewerk was ten dele wiiden rond de me; sneeuw i'.lt namen de Nobelprijzen voorgesteld beschilderd. De vondst werd bedekte bergen van Centraal Een Chinees, eigenaar ex-president Harry S. Truman gedaan in een gebied 180 ki- Een oude boerderij in Essex, geheel door het water in- Japan, ook als de tempera- van een catê te Newcastle de Nobelprijs voor de vrede lometer van de hoofdstad gesloten, omringd door het te hoop gelopen vee: tragische tuur beneden nul daalt. on Tyne, wil Brits burger te schenken. New Delhi. detail van de ramp die Engeland trof. Ten slotte hebben grote Indonesische bedrijven bedragen voor het Rampen fonds geschonken. Hij moest nog terug Ontroerend is het offer van een Italiaanse arbeider uit M i 1 a a n. Zondagavond wandelde hij een radiostation binnen, legde 26.000 lire (ongeveer 160 gulden) op tafel voor de slachtoffers van de watersnood in Europa en zei: „Dit is alles wat ik heb, maar ik gun het ze graag". Tien minuten later k-wam hij terug en vroeg om 25 lire voor de tram naar huis... Het Zwitserse Rode Kruis heeft zóveel geld en goederen inge zameld, dat thans twintig spoorwa gons vol kleding, schoenen, dekens en beddegoed klaar staan voor Ne derland. De „Geluksketting", waarbij de telefoonabonné's hun bijdragen tele fonisch kunnen opgeven, heeft sinds het begin van de actie op Dinsdag al 2,200.000 Zwitserse francs (bijna twee millioen gulden) fc j ingebracht. Dit bedrag is bestemd voor Neder land, België en Engeland. Een Zweedse fabriek heeft het Rode Kruis duizend gulden, 500 primus-kooktoestellen en 250 primus- lantaarns geschonken. Van heel andere aard is de hulp, die een Duitse blindenorganisatie komt aanbieden. Zij nodigt vijf blinde slachtoffers van de waters nood uit voor een verblijf van drie weken in haar vacantiehuis inSauer- land. Mét geleide. CanadaAfrika, Spanje Op het vliegveld van Montreal in Canada staat 5i ton aan goederen klaar voor Nederland. Er zijn ma trassen, lakens, kussens, slopen, schoenen en kinderschoenen bij. De burgemeester van Reef Town Springs, in de Kaapprovincie, heeft de bevoegde autoriteiten een program voor immigratie in Zuid- Afrika voorgesteld, waarvan de slachtoffers van dc overstromingen in Nederland en Engeland zouden profiteren. Een Franse tankrederij, die kort geleden twee tankers liet bouwen in Amsterdam, wilde ook niet achter blijven, en heeft honderd wollen dekens gestuurd. In Madrid geeft een circus een voorstelling ten bate van het Neder landse kind. De schrijver Garcia San- chiz van de Spaanse Academie houdt voor hetzelfde doel een lezing. De Zwitserse Federale Spoor wegen en ook de particuliere spoor wegondernemingen hebben aangebo den, alle goederenschenkingen gratis naar het Rode Kruis te vervoeren. Eén canton heeft 25.000 francs voor de slachtoffers in de getroffen landen gegeven. Zweden had Zondagavond reeds voor een waarde van bijna anderhalf millioen gulden bijeengebracht, waar onder dekens en kleren. In alle Zweedse kerken is Zondag gecollecteerd voor Nederland. De Westduitse voetbalbond zal aan het Nationaal Rampenfonds 9000 gul- Het vervoernet van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij ligt vrijvel geheel binnen de grenzen van het noodgebied. Zeer zwaar is dit bedrijf getroffen. Vrijwel alle baanvakken op Schouwen-Duiveland en Goeree •Overflakkee liggen onder water. Er zijn grote gaten in het baanlichaam geslagen. Veel schade is er ook toegebracht aan het net van Voorne-Put ten en in de Hoeschewaard. Tientallen leden van het 550-man sterke personeel hebben al hun bezittingen verloren. Het buitenland helpt. Telkens- worden gevallen bekend, waaruit blijkt welke inspanningen men zich daarvoor getróóst. Hier is een van die gevallen. In het kleine plaatsje Halm stad aan de Zweedse zuidwest kust heeft de fabrikant Karl Aslund de hulp aan Nederland georganiseerd. Zijn oproep vond gehoor. Het stadje van 28.000 in woners bracht in drie dagen f 65.000' bijeen. Aslund organi seerde niet in het wilde weg. Hij liet in Nederland informeren wat het eerst nodig v>as en hoorde dat dekens werden gevraagd. Auto's van zijn fabriek gingen op weg en Zaterdag kwam de eerste zending van 2000 dekens in Rotterdam aan. Een volgend telegram leerde hem dat bedstellen dringend nodig warenZaterdagmiddag om half drie werden in Halm stad 300 matrassen in een vrachtauto geladen. Dag cn nacht reden de chauffeurs door. Een. weg van bijlid 1200':1 kilo» meter. Zondagavond om negen uur lag dé' zending in h'et Rotlêr- damsë 'depö't. De clid'üffèUfÉ' zijn intussen weer onderweg. Halm stad is al druk bezig aan een zending van 5000 bedstellen. Met de grootste spoed. Dat doet een klein stadje, ergens in Zweden. En dit is één voorbeeld uit vele. den overmaken. Afzonderlijke voet balclubs in West-Duitsland hebben al aparte bedragen geschonken. Toen vorige week in een hoogoven- bedrijf in Nancy besloten werd een inzameling voor Nederland te hou den, stond er enkele uren later al een zending van 275 dekens en vijftig dozen kleren klaar. Met een speciaal vliegtuig heeft men deze goederen naar Nederland gebracht. In Italië heeft de nationale in zameling voor hulpverlening in Enge land, België en Nederland tot nu toe een millioen 200.000 gulden opge bracht. Vandaag arriveren in Roosendaal met een speciale trein 150 Italiaanse brandweerlieden, die hun eigen mate rieel meebrengen. Zelfs in de Westduitse vluchtelin genkampen wordt hulp aangeboden. „Vertel ons, wat wij voor u kunnen doen", zo vraagt men in brieven en telegrammen. Onderdak voor kinde ren is aangeboden. Ook is er al geld ingezameld. Onder enig voorbehoud geven wij hier de aantallen van hen, die in de afzonderlijke gemeenten om het leven zijn gekomen: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Dordrecht 3, Dussen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goese Sas (aan gespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 23, Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwendijk 3, Heij- nmgen 25, Poortugaal 7, Hoedekens- kerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Hontenisse 8. Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 5, Krimpel a.d. IJsel 4. Kruiningen 27. St Maartensdijk 4, Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwer- kerk (Ouderkerk) 16, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Nooi'dgouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a.d. IJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300. Papendrecht 2. Sint Philipsland 9, Raamsdonkveer 2, .Ril- land-Bath 6, Rotterdam 1, Seroos- kerke 15, Stavenisse 200, Steenber gen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Strijen 42, Terneu- zen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Wil lemstad 2, Wissekerke 1, Wolphaarts- dijk 9, Yerseke (aangespoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaamslag 1, Zierikzee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3, Zevenbergen 7, Zuidland 37. De kapitein van het Rotterdam se motorschip Virgo is Zaterdag veroordeeld tot betaling van vijftig pond sterling boete wegens te zware belading van zijn schip met hout. Het schip maakte slagzij toen het Southampton bereikte. Twee en tachtig personen zijn om het leven gekomen bij overstro- Het personeel is geadopteerd door mingen die Noord- en-- West-Atjeh het personeel van de Amsterdamse j en Tapanoeli hebben geteisterd; 32 gemeentetram- 1 mensen worden vermist.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2